PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια γραμμή με κάκιστη απόδοση dialup μπορεί να σηκώσει ADSL;



daniels_saving_grace
09-01-06, 14:25
Ενας φίλος έχει στο σπίτι του μια πολύ κακή γραμμή όπως φαίνεται. Το dialup σέρνεται με οποιονδήποτε ISP ενώ και το δικό μου laptop που κανονικά πετάει με το modemάκι του, εκεί τα βρίσκει μπαστούνια και έχει άσχημη ταχύτητα. Αν βάλει ADSL θα του παίξει καλά ή θα έχει πάλι προβλήματα; Το πρόβλημα πάντως δεν είναι στην εγκατάσταση του σπιτιού (το έλεγξα) αλλά μάλλον στην περιοχή/γραμμή ΟΤΕ.

Hwoarang
09-01-06, 14:35
γιατί να βάλει dsl? για να κατεβάζει με 10? δεν το βρίσκω συμφέρον. Τσάμπα λεφτα! Ποια περιοχή είσαι?Υπάρχει διαθεσημότητα?

apok
09-01-06, 14:40
Δε νομίζω ότι έχει σχέση. Μπορεί να μην έχει την καλύτερη απόδοση ( από ότι είδα στην περιοχή σου είστε στην Πάτρα ) γιατί έχουν ακουστεί διάφορα για την περιοχή σας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398&highlight=Dslam+%D0%DC%F4%F1%E1%F2) αλλά σίγουρα θα έχει πολύ καλύτερες αποδόσεις απο την Pstn σύνδεση που έχει τώρα..

Διάβασε και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27362&highlight=Dslam+%D0%DC%F4%F1%E1%F2) ίσως το βρεις ενδιαφέρον

BlindG
09-01-06, 14:51
Γενικώς, μπορώ να σου πω από τη Ν. Σμύρνη οτι 2 γνωστοί μου που συνδέονταν με 14400 με 56κ modem, η adsl πάει χάλια. ΟΜΩΣ, με 14400 ΔΕΝ έχεις ιντερνετ στην ουσία. Θα έλεγα να το κάνεις. Μάλλον λιγότερα θα πληρώνεις.

theodoros2004
09-01-06, 15:05
Εγω πιστευω οτι ταχυτητα και να εχει θα ειναι σιγουρα καλυτερη απο dial-up και φυσικα δεν θα εχει χρονοχρεωση...οποτε θα του στοιχιζει φτηνοτερα..

daniels_saving_grace
09-01-06, 16:55
Το ότι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα με το ADSL το θεώρησα προφανές. Αυτό που είχα σκεφτεί ήταν ότι τα 384 είναι ένα μικρό κλάσμα της ταχύτητας που μπορεί να δώσει η τεχνολογία ADSL (που φτάνει σε κάποια mbits) κατά συνέπεια ακόμα και μια κακή γραμμή ίσως δώσει αυτά τα 384 (μπορεί φυσικά να μην έδινε 2 mbits). Αντίθετα, στην τεχνολογία των dialup modem το 56 είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει οπότε μια πολύ κακή γραμμή όντως μπορεί να μην τα αποδώσει αλλά να δώσει κακή ταχύτητα (ας πούμε 14400).

Φυσικά, αν στην πράξη αυτό που θα έχει είναι 10kB/sec δε νομίζω να το επιχειρήσει, έστω και χωρίς χρονοχρέωση, έστω και με always-on (βέβαια αυτό είναι θέμα επιλογής του καθενός αν νομίζει ότι αξίζει τα λεφτά). Ούτως ή άλλως πολλοί διαμαρτύρονται για την τιμή του ADSL ακόμα και όταν δουλεύει σχετικά καλά, φαντάζομαι πόσο θα διαμαρτυρόταν κανείς αν δούλευε και ΤΟΣΟ άσχημα.

Το κακό είναι ότι από τον ΟΤΕ δε δίνεται η ευκαιρία δοκιμής (για το αν πιάνει η γραμμή την ταχύτητα) ή και την εγγύηση παροχής αυτής της ταχύτητας. Η τουλάχιστον δεν υπάρχει κάτι που έχει πέσει στην αντίληψή μου. Αν βέβαια βάλει ADSL και υπάρχει δυνατότητα παρέμβασης από τον ΟΤΕ για την ποιότητα της γραμμής σίγουρα είναι κάτι που μπορεί να το επιχειρήσει.

ZORO
09-01-06, 17:44
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές η πολύ κακή ταχύτητα στις dialup συνδέσεις είναι ένδειξη ύπαρξης φερέσυχνου στην γραμμή. Και με φερέσυχνο δεν έχει dsl.

gatoulas
09-01-06, 17:46
Το κακό είναι ότι από τον ΟΤΕ δε δίνεται η ευκαιρία δοκιμής (για το αν πιάνει η γραμμή την ταχύτητα) ή και την εγγύηση παροχής αυτής της ταχύτητας. Η τουλάχιστον δεν υπάρχει κάτι που έχει πέσει στην αντίληψή μου. Αν βέβαια βάλει ADSL και υπάρχει δυνατότητα παρέμβασης από τον ΟΤΕ για την ποιότητα της γραμμής σίγουρα είναι κάτι που μπορεί να το επιχειρήσει.

Εάν ζητήσεις να έρθει συνεργείο του για την εγκατάσταση, τότε αν δεν παίζει δε σε χρεώνουν τίποτα και τέλος. Αν παίζει όμως πλερώνεις.

daniels_saving_grace
09-01-06, 19:05
Το "δεν παίζει" ορίζεται ως "δεν πιάνεις πολύ καλή ταχύτητα" ή ως "δε συγχρονίζεται καθόλου"; Και αν ισχύει το πρώτο, ποιο είναι το όριο για να οριστεί αυτό;

apok
09-01-06, 19:08
Το δεν παίζει σημαίνει ότι δεν συγχρονίζει.. Για το θέμα των ταχυτήτων θα ακούσεις την επιστημονική ορολογία " Best Effort "

greekfragma
09-01-06, 21:21
εγω λεω ξεχνα το και κοψε το ιντερνετ.......κοροϊδιστικα λεφτα θα πληρωνεις.πηγαινε σε ενα νετ καφε και κανε τη δουλεια σου που για να εχεις ακομα pstn με τετοια ταχυτητα και να μην παραπονιεσαι λογικα δεν θα εχεις και απαιτησεις.

κανε υπομονη και ζητα απο τον οτε της περιοχης μαζι με αλλα γειτονοπουλα που εχουν προβλημα να πιεσετε για γενικοτερη αναβαθμιση του δικτυου.

JoeBar
09-01-06, 21:28
Μπορείς πάντα να δοκιμάσεις για ένα 2μηνο και να δεις από μόνος σου κατα πόσο είσαι ευχαριστημένος... ;)

yiannis_1
09-01-06, 23:29
Για τι ταχύτητες PSTN μιλάμε;;; Αν έχει κάτω απο 28800.Τότε θα είναι σε φερέσυχνο.Πάρε το 134 ή μάλλον το 121 και ρώτα τους πληροφορίες για τη γραμμή.Αν έχει φερέσυχνο τότε εχει δουλειά η υπόθεση.Αίτηση για μετατροπή της PCM σε ISDN BRA.Εμένα προσωπικά μου πήρε ενα δίμηνο να ξεφορτωθώ το PCM.Ως τώρα που το ξεφορτώθηκα έμπαινα με εως 14400.Τώρα όμως με το ίδιο montemaki μπαίνω με 57600!!
Η DSL δεν έχει μπεί ακόμα όταν θα μπεί θα σου πω και αυτή πως πάει.
Ελπίζω και πιστεύω πάντως πως όλα θα πάνε καλά.Εξάλλου όλοι οι γνωστοί μου που έχουν βάλει στην περιοχή (Αγιο Στέφανο Αττικής) πετάνε αφου με απλή 386 πιάνουν 40αρια.Αν πέσω και εγω στο ίδιο DSLAM ίσως κάνω την τύχη μου.
Οπότε μην βιαστείς να απογοητεύσεις το φίλο σου.
Call 121!!!:thumbsup1

theodoros2004
09-01-06, 23:34
Προβλημα φερεσυχνου μαλλον ειναι οπως και στον yiannis_1 παρε τον οτε και επεμενε να γινει αλλαγη της γραμμης σου...

thbartsas
09-01-06, 23:58
Οταν λες κακη γραμμη τι εννοεις;
Γιατι αν εννοεις παρασιτα που ακουγονται στο τηλεφωνο,η δικη μου εμπειρια ειναι οτι πριν απο 2 εβδομαδες με την μεγαλη βροχη αρχισαν πολλα παρασιτα στην γραμμη και κακη τηλεφωνικη επικοινωνια ,αλλα adsl μου δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα με την ιδια ταχυτητα κατεβαζα 42,5 με 384 συνδεση απο hol .
Τελικα αφου αλλαξα καινουργια εξωτερικα καλωδια συνδεσης ο Οτε πιστηκε οτι το προβλημα ειναι δικο του και σημερα εκαναν αλλαγη καλωδιου απο το καφαο στο δρομο μεχρι την πολυκατοικια που μενω και ετσι τωρα εχω και καθαρη γραμμη τηλεφωνου,
Αν εχεις το ιδιο προβλημα δοκιμασε το δεν χανεις και τιποτα ,α παρε και τον οτε στο 121 να αναφερεις και την βλαβη και να εισαι αρκετα επιμονως για να κανεις κατι;)

bestpike
10-01-06, 14:55
ρε μην το απογοητευετε το παιδι ετσι... εγω σπιτι μου ειχα πστν και ηταν πολυ χαλια, κοβοταν η συνδεση συνεχως (μπορει μετα απο 1 λεπτο, μπορει και μετα απο 6 ωρες). Πολυ χαλια σας λεω, κατεβαζα με μαχ 4 κβ/σ. (ειχα και μοντεμ της πλακας βεβαια) τωρα εβαλα δσλ και βλεπω 40αρια. τα συμπτωματα διακοπης παρατηρουνται και τωρα (καθε 5 λεπτα σταματαει να κατεβαζει για 1-5 σεκοντ, δε ξερω που οφειλεται αυτο), παντως η γραμμη μου δεν πεφτει οποτε ολα κυριλε

daniels_saving_grace
10-01-06, 15:37
Χμμμ, υποθέτω ότι δε χάνω τίποτα να κάνω μια επικοινωνία με τον ΟΤΕ. Πάντως, ένα ύποπτο σύμπτωμα είναι ότι ακούγεται κατά καιρούς άλλη συνομιλία στη γραμμή (σε ενσύρματο τηλέφωνο) κάτι που νόμιζα ότι είχε εκλείψει με τα ψηφιακά κέντρα.

yiannis_1
10-01-06, 17:58
Μπορεί και να μην είναι συνακρόαση.Ίσως είναι παράσιτα απο ραδιοφωνικό σταθμό.
Ψάχτω.Σίγουρα οι απαντήσεις που θα σου δώσει ο ΟΤΕ θα καλύψουν όλες σου τις απορίες για το χάλι της γραμμής.

BlindG
12-01-06, 17:46
Μπορεί και να μην είναι συνακρόαση.Ίσως είναι παράσιτα απο ραδιοφωνικό σταθμό.
Ψάχτω.Σίγουρα οι απαντήσεις που θα σου δώσει ο ΟΤΕ θα καλύψουν όλες σου τις απορίες για το χάλι της γραμμής.

:lol: Συνήθως από εκεί είναι που δεν βρίσκεις άκρη. Μόνο ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ εκεί έχουν γνώσεις/είναι διατεθημένοι να σε βοηθήσουν.

WAntilles
12-01-06, 17:54
Μια γραμμή με κάκιστη απόδοση dialup...

Τέτοια έννοια δεν υφίσταται για τον απλούστατο λόγο ότι μία γραμμή dial-up έχει ΠΑΝΤΑ κάκιστη απόδοση διότι είναι dial-up -> ΦΡΥΚΤΩΡΙΑ.

BlindG
12-01-06, 18:37
Ψυχραιμίαααααααααα!!!!
Είναι σαν να λες οτι μια 384 είναι ΚΑΚΙΣΤΗ γιατί είναι μόνο 384!

Μια dial up που κατεβάζει με 5 είναι μια αξιοπρεπέστατη dial up.

Μια dial up που συνδέεται στα 14400 και κατεβάζει με 1.5 είναι μια προβληματική dial up.

Αναλογικά ισχύει το ίδιο και για τις adsl. Μια 384 που κατεβάζει με 10-15 "έχει ΠΑΝΤΑ κάκιστη απόδοση" και είναι μια φρικωδία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.