PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί κάνει restart το Speedtouch;



Σελίδες : [1] 2 3 4

theopan
24-04-09, 10:45
Από την αρχή είχα το θέμα αλλά πολύ σπάνια (uptime 40+ ημέρες). Τελευταία έχουν πυκνώσει τα restart. Κάθε 5-6-10 μέρες σε ακανόνιστα διαστήματα. Εννοώ κανονικό restart στα καλά καθούμενα. Κάνει "κλακ" το ρούτερ, σβήνει το λαμπάκι "Internet" πρώτα (όχι το "DSL"), σβήνουν όλα αμέσως μετά εκτός του "power", αποσυνδέεται η LAN σύνδεση (το βλέπω και από το λαμπάκι στο ρούτερ αλλά και στο PC) και επανεκκινεί κανονικά σαν να του ζήτησα εγώ restart από το web interface. 'Οταν επανασυνδεθεί, έχουν μηδενίσει τα χρονόμετρα σύνδεσης adsl και internet, καθώς και όλα τα σφάλματα έχουν γυρίσει στο 0. Αν επρόκειτο για απλό αποσυγχρονισμό του dsl δε θα έπρεπε απλά να σβήνει το "DSL" λαμπάκι και να επανέρχεται; Δε βλέπω κανένα λόγο να συμβαίνει αυτό που συμβαίνει. Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος.

megatrance
24-04-09, 12:36
Το ίδιο γίνεται και σε μένα. Προχθές πχ πήγα να ανοίξω μια port και με το που πατάω apply έκανε κανονικό restart...Μήπως πρέπει να ζητήσουμε αλλαγή του router??

NordicRavn
24-04-09, 14:10
προφανως κατι δεν παει καλα με τα router σας.
μηπως πεσατε σε αστοχια υλικου.
Για παρτε τους ενα τηλεφωνο για αλλαγη εξοπλισμου.
Αλλαζουν τα στατιστικα της γραμμης σας μετα απο το restart?

VirusSnake
24-04-09, 15:01
καθε φορα που κανεις αλλαγη στο configuration του firewall του ρουτερ γινεται επανεκκινηση ειναι φυσιολογικοτατο

επισης αλλοι χρηστες εχουν το πολυ 2-3 μέρες uptime και ειναι ευχαριστημενοι...

megatrance
24-04-09, 18:04
Το firewall είναι disabled Και ποτέ δεν μου έκανε restart όταν άνοιγα port. Ίσως να έχει χαλάσει...

VirusSnake
24-04-09, 18:29
γιατι ανοιγεις πορτες αν το firewall ειναι disabled :whistle:

megatrance
24-04-09, 19:08
Αυτο είναι επίσης κάτι παράξενο. Π.χ Στο Utorrent αν δεν ανοίξω port δεν περνάει το test του port forward, παρόλο που το firewall είναι απενεργοποιημένο..

JRT
24-04-09, 19:21
Και εμένα μου το έχει κάνει αυτό και το έχω πετύχει μια μέρα γυρίζοντας από την δουλειά καθώς έμπαινα στο σπίτι ( μόνο εγώ χρησιμοποιώ internet )

theopan
24-04-09, 20:56
Ρε παιδιά τι σχέση έχουν αυτά περί firewall, πορτών κλπ. ; Έγραψα ότι συμβαίνει "στα καλά καθούμενα"! Αυτό σημαίνει ότι προφανώς, δεν τίθεται θέμα να πειράζω τίποτα από ρυθμίσεις λίγο πριν συμβεί.Απλά συμβαίνει.

VirusSnake
25-04-09, 01:44
απλα το ''προβλημα'' σου δεν ειναι προβλημα και επικεντρωθηκαμε στον megatrance

PaladinIV
25-04-09, 12:40
αυτό που διάβασα σε περιοδικό πληροφορικής είναι οτι το ρεστάρτ συμβαίνει σε πολλά ρούτερ που έχουν κυκλώματα προστασίας απο υπερθέρμανση, όταν ο αισθητήρας στο ρούτερ μέσα διαβάσει μια θερμοκρασία και πάνω κάνει ρεστάρτ που επιτρέπει στο ρούτερ να πέσει λίγο η θερμοκρασία του. Ειδικά αν έχετε το ασύρματο ενεργοποιημένο και λαμβάνοντας υπόψιν οτι το ρούτερ δε κλείνει ποτέ (αφού χρησιμοποιείται και για τηλεφωνία) είναι λογικό το να ανεβάζει θερμοκρασία.

Το εν λόγω περιοδικό είχε και σχετικό άρθρο πως να εγκαταστήσουμε ένα ανεμιστηράκι στο ρούτερ για να εκμηδενίσουμε τελείως το φαινόμενο του ρεστάρτ (δε θα το επιχειρούσα γιατί περιλαμβάνει τρύπες στο πλαστικό κέλυφος του ρούτερ με τρυπάνι και σύνδεση του ανεμιστήρα παράλληλα με την παροχή εισόδου 12-24 Βολτ στο ρούτερ, και μην ξεχνάμε οτι το ρούτερ δεν μας ανήκει αλλά στην ΝΕΤΟΝΕ)

theopan
25-04-09, 13:28
αυτό που διάβασα σε περιοδικό πληροφορικής είναι οτι το ρεστάρτ συμβαίνει σε πολλά ρούτερ που έχουν κυκλώματα προστασίας απο υπερθέρμανση, όταν ο αισθητήρας στο ρούτερ μέσα διαβάσει μια θερμοκρασία και πάνω κάνει ρεστάρτ που επιτρέπει στο ρούτερ να πέσει λίγο η θερμοκρασία του. Ειδικά αν έχετε το ασύρματο ενεργοποιημένο και λαμβάνοντας υπόψιν οτι το ρούτερ δε κλείνει ποτέ (αφού χρησιμοποιείται και για τηλεφωνία) είναι λογικό το να ανεβάζει θερμοκρασία.


Δεν τίθεται θέμα θερμοκρασίας καθώς παρατηρώ το πρόβλημα συνήθως πρωινές ώρες μετά από αδράνεια πολλών ωρών με σβηστό υπολογιστή. Επίσης το ρούτερ αερίζεται επαρκέστατα. Το δε wireless είναι μονίμως απενεργοποιημένο.
Το μυαλό μου πάει είτε σε βλάβη, ή σε κακή λειτουργία του TR069 (παίρνει εντολή να κάνει restart από το δίκτυο). Τέλος πάντων επειδή δε βλέπω φως εδώ και διαβάζω διάφορα ευτράπελα από ορισμένους ...περί του τι είναι πρόβλημα και τι όχι ξαναγράφω το ίδιο αρχικό ποστ στο support. Αν οι moderators θεωρούν ότι για αυτό το λόγο, το παρόν θα πρέπει να κλειδωθεί ας κλειδωθεί.

Nikiforos
25-04-09, 19:29
μου έχει τύχει και εμένα ακριβώς το ίδιο, αλλά το κάνει ΠΟΛΥ σπάνια και θεώρησα μήπως και είναι από πτώσεις τάσεως της ΔΕΗ. Πάντως το restart αυτό δεν έχει να κάνει με το restart μέσα από το menu px που κάνουμε εμείς, γιατί αυτό που κάνει σβήνουν ΟΛΑ τα leds και ακούγετε και ένα τικ, λες και το βγάζεις από το ρεύμα και το ξαναβάζεις! θα σας πρότεινα αφού το κάνει τόσο συχνά να πείτε ότι έχει πρόβλημα και να σας στείλουν άλλο.

danonito
25-04-09, 21:02
Ειχα το ιδιο προβλημα.
Τελικα το ρουτερ καηκε μετα απο καποιο καιρο, και το αντικατεστησε η ΝΕΤΟΝΕ δωρεαν. Φυσικα το καινουργιο δεν κανει ποτε μονο του ρεσταρτ (αυτο με το ΚΛΑΚ που ακουγεται) και εχω αυτη τη στιγμη που μιλαμε 16 μερες uptime.

special
27-04-09, 13:17
Εμενα το πολυ να κανει ενα ρεσταρτ καθε 2 μερες.Δεν μπορω να καταλαβω το γιατι αλλα ουτε και ασχολουμε γιατι για 10 δευτερολεπτα δεν εχω προβλημα να κανει ενα ρεσταρτ.Μαλλον το κανει λογο του οτι μαζευει FEC ERRORS και αμα χαλασει πολυ η γραμμη και εκτοξευθουν στο συμπαν τοτε μαλλον κανει ρεσταρτ.Πολλες φορες μετα απο ρεσταρτ επανερχετε στο snr που του εχω βαλει οποτε ανεβαινει η ταχυτητα η κατεβαινει αλλες.Συνηθως το κανει μετα τα μεσανυχτα οποτε ουτε που το παιρνω χαμπαρι απλως βλεπω οτι δεν παει πανω απο 2 μερες uptime.

Eaglos
27-04-09, 15:07
Εμένα κάνει 1-3 restart τη μέρα, η φάση ξεκίνησε κανά μήνα από τότε που τον πήρα....
Σε συνομιλία με τεχνικό της Netone μου είπε τα γνωστά "μπορεί να έχει χαλάσει το καλώδιο, η μπρίζα, ο σοβάς, ο τοίχος, ο ανάστροφος Ερμής".... Σε δεύτερη επικοινωνία για άσχετη φάση έπεσε και το κορυφαίο "βλέπω και 3-4 restart στο router, δεν είναι κάτι το περίεργο"....

Πλέον δεν δίνω σημασία:down:

dimpard
28-04-09, 01:27
Σε μένα δεν κάνει restart και είναι γενικά σταθερή η σύνδεση.
Με εξαίρεση, πριν 1 ώρα κόπηκε η DSL σύνδεση, χωρίς restart και χάθηκαν όλες οι ρυθμίσεις του speedtouch, το firewall απενεργοποιήθηκε, χάθηκαν τα registered pc από το wlan κλπ.
Είχε συμβεί κάτι ανάλογο πριν από 2 χρόνια.

theopan
28-04-09, 19:19
Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο, και θεωρώ με σαφέστατο τρόπο στο support και η απάντηση που πήρα ήταν ουσιαστικά "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"...
Ρωτώ για πρόβλημα hardware ή ρυθμίσεων από τη μεριά της netone, και μου απαντάνε "η γραμμή σου έχει καλά στατιστικά και έχεις uptime 4 ημέρες". Χαίρω πολύ! Τα γνωρίζω και τα δύο! Και όχι 4 αλλά 44 ημέρες uptime φτάσει. Γνωρίζω επίσης ότι δεν είναι θέμα στατιστικών και αποσυγχρονισμού! Δεν αποσυγχρονίζει! Κάνει restart χωρίς λόγο και για αυτό ρώτησα τι συμβαίνει! Δε δίνω συνέχεια, γιατί βλέπω ότι δε συνεννοούμαστε.

........Auto merged post: theopan πρόσθεσε 5 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε μένα δεν κάνει restart και είναι γενικά σταθερή η σύνδεση.
Με εξαίρεση, πριν 1 ώρα κόπηκε η DSL σύνδεση, χωρίς restart και χάθηκαν όλες οι ρυθμίσεις του speedtouch, το firewall απενεργοποιήθηκε, χάθηκαν τα registered pc από το wlan κλπ.
Είχε συμβεί κάτι ανάλογο πριν από 2 χρόνια.

Επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις έγινε σε εσένα, η οποία συνοδεύεται πάντα φυσικά και από restart. Τώρα γιατί; Ενδεχομένως σου πέρασαν νέο firmware. Αυτό το θέμα πάντως με το firewall που απενεργοποιείται μετά από hard reset σε περίπτωση αναβάθμισης είναι λιγάκι τραγικό. Είναι τόσο δύσκολο επιτέλους να το ενεργοποιήσουν by default στο firmware ώστε μετά από hard reset να είναι ενεργό; Εκτός αν το θεωρούν τόσο απαξιωμένο. Έγω τουλάχιστον το έχω ενεργό όμως και είναι το μόνο firewall που έχω. Αν αποφασίσουν να μου το απενεργοποιήσουν και λείπω καμιά εβδομάδα με ανοιχτό το pc και γίνει καμιά στραβή τι κάνουμε;

toulge
28-04-09, 20:36
Δεν τίθεται θέμα θερμοκρασίας καθώς παρατηρώ το πρόβλημα συνήθως πρωινές ώρες μετά από αδράνεια πολλών ωρών με σβηστό υπολογιστή. Επίσης το ρούτερ αερίζεται επαρκέστατα. Το δε wireless είναι μονίμως απενεργοποιημένο.
Το μυαλό μου πάει είτε σε βλάβη, ή σε κακή λειτουργία του TR069 (παίρνει εντολή να κάνει restart από το δίκτυο). Τέλος πάντων επειδή δε βλέπω φως εδώ και διαβάζω διάφορα ευτράπελα από ορισμένους ...περί του τι είναι πρόβλημα και τι όχι ξαναγράφω το ίδιο αρχικό ποστ στο support. Αν οι moderators θεωρούν ότι για αυτό το λόγο, το παρόν θα πρέπει να κλειδωθεί ας κλειδωθεί.
Εγω ηδη σημερα εκανα ενα post για καθημερινο αποσυγχρονισμο καθε μερα στις 5:30 περιπου..5 το απογευμα γυριζω σπιτι απο το γραφειο , ανοιγω τον υπολογιστη και μερα απο 20 λεπτα περιπου κανει ενα αποσυχρονισμο..Αυτο συμβαινει τους τελευταιους 4-5 μηνες και το loss of signal αυξανεται σταδιακα και η ταχυτητα ολο και μειωνεται..Και το περιεργο ειναι οτι απο την τεχνικη υποστηριξη μου λενε οτι δεν βλεπουν καποιο αποσυχρονισμο και τους μοιαζει πιο πολυ σαν reset του router απο πλευρας του χρηστη δηλαδη απο μενα!!!Χαρακτηριστικα μου ειπαν οτι απο τα στατιστικα σας βλεπουμε οτι ο τελευταιος αποσυχρονισμος σας ειναι πριν 15 μερες!!!Και οταν τους λεω πως εξηγειτε οτι εχω uptime 2 λεπτα και την πτωση της ταχυτητας , φυσικα και δεν εχουν καποια εξηγηση να δωσουν!!!!!

Το router παρεπιπτοντος το αλλαξα πριν 15 μερες!!!

Τα συμπερασματα δικα σου..

dimpard
28-04-09, 21:28
......... Ενδεχομένως σου πέρασαν νέο firmware.

Όχι, έχω το 6.2.29.2, εδώ και 1 χρόνο.
Τότε μάλιστα. δεν είχε συμβεί καμιά απώλεια ρυθμίσεων
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1734990&postcount=101

theopan
28-04-09, 23:17
Εγω ηδη σημερα εκανα ενα post για καθημερινο αποσυγχρονισμο καθε μερα στις 5:30 περιπου..5 το απογευμα γυριζω σπιτι απο το

Ρε παιδά όταν έφτιαξα το θέμα, τόνισα ότι δε μιλάω για αποσυγχρονισμό! Κανονικό restart γίνεται όπως λέει και ο τίτλος ακόμα! Σαν να τραβάει κάποιος το καλώδιο του ρεύματος και να το ξανασυνδέει αμέσως. Θέμα προβλήματος παροχής ρεύματος όμως δεν τίθεται καθώς το έχω πάνω σε ups μόνιμα.

mobo
30-04-09, 11:20
Το ίδιο πρόβλημα εχω κι εγώ μηνες τώρα. Δεν ξέρουν τι φταίει και μάλιστα μου είπαν οτι είμαι ο μοναδικός με αυτό το πρόβλημα. Μου άλλαξαν ρούτερ αλλα πάλι τα ίδια.

Netone1
30-04-09, 13:54
Καλησπέρα σας,

Ο συνάδελφος στην απάντηση του επικεντρώθηκε περισσότερο στην γραμμή σας αυτή καθ' αυτή, αλλά μιας και με τα Speedtouch και θέματα που τα αφορούν ασχολούμαι εγώ, ας δούμε τι μπορεί να συμβαίνει στην περίπτωση σας:

Αρχικά να πούμε ότι ο remote management server δεν κάνει reboot ή reset to factory defaults ή οτιδήποτε ανάλογο μόνος του - συμβαίνει κάτι τέτοιο μόνο αν δοθεί εντολή από τεχνικό μας, και ποτέ αυτόματα. Από εκεί και πέρα:


Το πρόβλημα εμφανίζεται με κάποιο pattern? (Ας πούμε όταν γίνεται μια συγκεκριμένη δραστηριότητα στην γραμμή?)
Έχετε ελέγξει θέμα πιθανής υπερθέρμανσης? Έχετε αλλάξει θέση στο router ποτέ?
Υπάρχει περίπτωση όταν γίνεται restart να παρατηρήσετε οποιαδήποτε μεταβολή στις ρυθμίσεις?
Το διάστημα κατά το οποίο γίνεται restart έχετε παρατηρήσει να είναι σχετικά σταθερό? (π.χ. κάθε 2 μέρες?) ή ακανόνιστο (κάθε Χ μέρες)?
Έχετε πολλές συσκευές συνδεδεμένες πάνω στο router? Αν ναι, είναι μόνο Η/Υ ή και άλλων ειδών? (π.χ. set-top boxes, game consoles, media centers, κτλ)
Χρησιμοποιείτε το Wireless interface (γενικά ή όταν συμβαίνει το reboot?)


Να ξεκαθαρίσουμε ότι το θέμα restart είναι μεμονωμένο - δεν υπάρχει κάποια γενική και αόριστη "ευαισθησία" του 780 σύμφωνα με την οποία κάνει reboot ας πούμε κάθε 2 μέρες. Απλά επειδή υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορούν να το επηρεάσουν ώστε να κάνει reboot, και οι περισσότεροι σχετίζονται με πολύ, πολύ βαριά χρήση του router και θέμα safety precaution του 780 όταν π.χ. μένει σε 100% CPU utilisation cycle για μεγάλο διάστημα, ας δούμε αν μπορούμε να απομονώσουμε τις περιπτώσεις που αναφέρετε εδώ σε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Θα περιμένω την απάντηση σας σχετικά, ώστε να συνεχίσουμε την συζήτησή μας για το ζήτημα αυτό.

Ευχαριστώ,

Netone1

Eaglos
30-04-09, 14:17
Στη δική μου περίπτωση

1. Όχι δεν εμφανίζει κάποιο pattern. Χθες πχ έκανε restart μόλις άνοιξα την πρώτη σελίδα στο web. Άλλες φορές εκεί που κάθεται κάνει restart χωρίς να υπάρχει χρήση της γραμμής.

2. Πως εννοείς την υπερθέρμανση; Στο σαλόνι βρίσκεται ο router, σε ανοικτό μέρος. Κάποια στιγμή του είχα βάλει και "ποδαράκια" για του δώσω λίγο αέρα από κάτω αλλά δεν βελτίωσε κάτι.

3. Μεταβολή στις ρυθμίσεις μετά από restart δεν έχει υπάρξει.

4. Το διάστημα είναι σταθερό, κάνει restart κάθε μέρα.

5. Πάνω στο router έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές. Κάποιο διάστημα είχα αφήσει μόνο μια αλλά δεν άλλαξε συμπεριφορά.

6. Χρησιμοποιώ μόνο Wireless για να συνδεθώ στο router.

Τον router λιώνω από θέμα χρήσης απλά τα restart δεν σχετίζονται 100% με το φόρτο. Κάποιες φορές τα κάνει μετά από ώρες χρήσης, κάποιες άλλες φορές χωρίς να γίνεται καθόλου χρήση.

ZhenXlogic
30-04-09, 18:15
Περνο το θαρος να γραψω στο section εδω για το θεμα με το ST780WL, κιας μην ειμαι συνδρομητης NetONE εχω το σιγκεκριμενω router απο τον ΟΤΕ μεσω Connx TV. και γενικα εχω κανει και αλλες δοκιμες με 780 σιγκεκριμενα με αλλα 2 και ειχαν την ιδια συμπεριφορα.

Εκανα δωκιμες με οτι διαθεσιμα firmware υπαρχουν απο την Thomson σιγκεκριμενα τωρα φοραω το Software Release: 6.2.29.2 (last version) τη εχω παρατιρισει.

1.: Οταν το ST-780WL αρχιζει να μαζευη πολλα errors [FEC\CRC\HEC] μετα απο καποιες μερες On ειναι σαν να κανει μονο του restart για να ξεμπουκοσει.
2.: Οταν το ST-780WL βαζει πολυ Output Power [dBm] παλι ερχετε το ιδιο αποτελεσμα.
3.: Δεν θετουμε το θεμα με πολλα connection & 100% CPU usage εκει θα κανει απαρετιτα reboot για να σωθει προτου παραδοσει πενευμα :p

Δεν ειναι απαρετιτο καποιο pattern εμενα μου το εχει κανει και ανιγοντας μια σελιδα και βαζοντας απο FTP να γινει download καποιο linux distro, και σε πλήρει αδρανεια με κλειστο το PC βαραει restart ακους το μαγικο "Κλακ" και παμε απο την αρχει!

Απολεια η αλλαγει σε settings δεν εχει παρατηρηθει ποτε απο warn-reboot.

Αυτα απο εμενα να ξαναπω ειναι οτι εχω παρατηρησει το τελευτεο διαστημα που δουλευω πολυ το ST-780WL. ;)

theopan
30-04-09, 20:33
Έχετε ελέγξει θέμα πιθανής υπερθέρμανσης? Έχετε αλλάξει θέση στο router ποτέ?
Υπάρχει περίπτωση όταν γίνεται restart να παρατηρήσετε οποιαδήποτε μεταβολή στις ρυθμίσεις?
Το διάστημα κατά το οποίο γίνεται restart έχετε παρατηρήσει να είναι σχετικά σταθερό? (π.χ. κάθε 2 μέρες?) ή ακανόνιστο (κάθε Χ μέρες)?
Έχετε πολλές συσκευές συνδεδεμένες πάνω στο router? Αν ναι, είναι μόνο Η/Υ ή και άλλων ειδών? (π.χ. set-top boxes, game consoles, media centers, κτλ)
Χρησιμοποιείτε το Wireless interface (γενικά ή όταν συμβαίνει το reboot?)



1) Δεν τίθεται θέμα υπερθέρμανσης. Είναι μακριά από οποιαδήποτε πηγή θερμότητας, δεν το βλέπει ο ήλιος, πάνω σε επίπεδο κομοδίνο και ελεύθερο να αερίζεται από όλες τις πλευρές.Δεν του έχω αλλάξει ποτέ θέση.
2) Καμία μεταβολή στις ρυθμίσεις ή τα στατιστικά μετά από restart (εκτός μιας αναμενόμενης ελάχιστης αυξομείωσης του συγχρονισμού πράγμα το οποίο θεωρώ αυτονόητο).
3) Το διάστημα είναι ακανόνιστο. Δεν παρατηρείται βέβαια κάθε μέρα. Μπορεί άνά 2 μέρες, μπορεί ανά 5.
4) Έχω συνδεδεμένη μια μόνο ασύρματη τηλεφωνική συσκευή Siemens Gigaset A160, ένα ethernet καλώδιο που πάει στο PC και μια επιπλέον PSTN γράμμή ΟΤΕ μέσω του PSTN port ώστε να χτυπάνε οι γραμμές σας και αυτή του ΟΤΕ στην ίδια συσκευή. Τίποτα άλλο.
5) Το wireless δεν ανοίγει συχνότερα από 1-2 φορές το μήνα΄για λίγα λεπτά, όταν χρειάζεται να συνδέσω ασύρματα κανένα laptop φίλους ας πούμε. ΄΄Ολο τον υπόλοιπο καιρό είναι απενεργοποιημένο.
Το restart το έχω παρατηρήσει (σπανιότερα) και σε συνθήκες φόρτου (πολλές συνδέσεις ανοιχτές ταυτόχρονα), αλλά τις περισσότερες φορές απλά σερφάρωντας και μόνο ή και απλά με τον υπολογιστή αναμένο και συνδεδεμένο το MSN. Μια δυό φορές θυμάμαι να συνέβη πρωινό, μετά από νύχτα πλήρους αδράνειας και λίγα λεπτά αφού άναψα τον υπολογιστή.

mobo
01-05-09, 13:52
Και σε μένα το ίδιο με τα παιδιά πιο πάνω αλλα κανει 5-10 restart κάθε μέρα

Netone1
15-05-09, 14:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ως τώρα.

Φαίνεται το φαινόμενο "reboot" να υπάρχει σε μικρή μερίδα συνδρομητών, πλην όμως οι συνθήκες που αναφέρει ο καθένας για το πότε συμβαίνει δεν είναι ίδιες.

Θα παρακαλούσα αν αντιληφθείτε το φαινόμενο ξανά να κοιτάξετε το Event log στο System menu. Θα πρέπει να σας δίνει μια ένδειξη του γιατί έγινε restart.

Ακολούθως, ανάλογα με την ένδειξη, θα σας υποδείξω αν είναι κάτι που λύνεται από μεριάς σας, ή αν η λύση είναι πιο σύνθετη στην περίπτωσή σας.

Ευχαριστώ,

Netone1

Eaglos
16-05-09, 01:19
Άνοιξα το pc, συνδέθηκα και μετά από 10-20 λεπτά έκανε restart. Στο event log λέει "Kernel Cold Restart".

tsomis
16-05-09, 08:19
Εγω παιδια αν και ΟΤΕ ειχα το 780
και οποτε του κατεβαινε εκανε restart.
Αγορασα το 585v7 και βρηκα την ησυχια μου.

Tsour_ee
16-05-09, 18:33
Παιδιά τελευταία με απασχόλησε και εμένα το θέμα του cold restart του router,συγκεκριμένα το παρατήρησα να κάνει ρισταρτ όταν άνοιγα τον υπολογιστή,και στην συνέχεια τον Opera στον οποίο τύχαινε να έχω ανοιχτά κάποια tabs από την τελευτάια φορά που τον είχα χρησιμοποιήσει,ε λοιπόν ανοίγοντας τον Opera restart το router:evil:βάζω protocol analyzer και βλέπω ότι τα tabs του opera που άνοιγαν δημιουργούσαν υπερβολικά πολλά sessions με αποτέλεσμα να οδηγείται το ρουτερ σε επανεκκινηση,αυτά στην δική μου περίπτωση η οποία αιτία με έχει καραφλιάσει:hmm:

arha
16-05-09, 22:06
Το δικο μου κανει καμια φορα " ρεσταρτ" οταν το εχω και κατεβαζει καμια 15αρια ωρες π.χ.(απο τορρεντ).Βεβαια μου το εχουν αλλαξει μια φορα γιατι μου κολλησε και δεν εκανε ρεσταρτ με τιποτα....
Κατα τα αλλα καλη η netone αλλα ταχυτητες πανω απο 3,2mbps δεν εχω δει....

theopan
20-05-09, 22:10
Να επισημάνω ότι φαίνεται το πρόβλημα να έχει λυθεί. Έχω και πάλι 19 μέρες uptime που σημαίνει ότι δεν έχει εμφανιστεί. Η χρήση που κάνω είναι ή ίδια όπως παλιά. Δεν άλλαξε τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι μετά και το θέμα που άνοιξα στο support, κάτι έψαξαν, το πείραξαν και το διόρθωσαν. Και είχα δίκιο που υποψιαζόμουν ότι δεν έφταιγε ούτε το ρούτερ μου, ούτε ήταν φυσιολογική συμπεριφορά αυτή. Την ίδια "άρνηση" ύπαρξης προβλήματος (ενώ ήταν δεδομένο ότι ήταν πρόβλημα της netone) είχα συναντήσει και όταν είχα αναφέρει την αδυναμία αποστολής fax, πλην όμως και τότε το έφτιαξαν έστω και με λίγη γκρίνια και κάτι άσχετα περί "λαθών στο upload επειδή είχα κατεβάσει το snr" που γνωρίζαμε και οι 2 πλευρές ότι δεν έστεκαν σε καμία περίπτωση. Δεν πειράζει, αρκεί που υπάρχει αποτελεσματικότητα. :)

Netone1
20-05-09, 22:22
Καλησπέρα,

κάποιες ρυθμίσεις σε κάποια σημεία έγιναν, όντως. Το ζήτημα είναι πως μερικά θέματα (σαν και αυτό, ή άλλα σχετιζόμενα με data settings όπως το φαξ / ο συναγερμός / κτλ) επηρεάζονται και από την εκάστοτε γραμμή και την συμπεριφορά της. Είναι θέματα που είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο και δύσκολο να απομονωθούν, αφού το configuration του κάθε πελάτη (από γραμμή μέχρι συσκευές συνδεδεμένες μέχρι ηλεκτρική τάση) διαφέρει σε διάφορα σημεία.

Το Speedtouch 780 δεν κάνει restart "ξαφνικά". Συνήθως το restart προκαλείται από κάποιο μέτρο ασφαλείας, όπως π.χ. το να είναι το CPU usage στο 100% για περισσότερο από κάποιο όριο, ή γενικά όταν θεωρεί η συσκευή ότι "κάτι συνέβη" που ίσως να έχει κακές συνέπειες αν συνεχίσει να συμβαίνει. Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάποιος "χρυσός κανόνας" που να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις. Αν υπήρχε γενικότερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο router, μετά τις εκατοντάδες δοκιμές και ρυθμίσεις που έγιναν πριν καν διατεθεί η υπηρεσία, και στα πρώτα της στάδια, να είστε σίγουροι ότι δεν θα είχε συνεχιστεί η χρήση του.

Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, αν σε κάποιον δεν έχει λυθεί το πρόβλημα, είναι ευπρόσδεκτος να μου αποστείλλει λεπτομέρειες (όπως το ποιος πελάτης είναι) ώστε να γίνει περαιτέρω έρευνα. Προς το παρόν, καλό σας βράδυ, και όπως πάντα ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στις υπηρεσίες της Net One.

Φιλικά,

Netone1

theopan
24-05-09, 21:03
Μόλις πριν λίγο, μπαίνοντας στο σπίτι, πέτυχα πάνω σε restart. Το event log έχει τα εξής:



00:03:55 (since last boot)CONFIGURATION saved by TR69http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:53 (since last boot)UPnP action 'DeletePortMapping' from ip=192.168.1.64 (Success)http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:53 (since last boot)UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.64 (Success)http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:23 (since last boot)FIREWALL event (1 of 1): disabled ruleshttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:23 (since last boot)VOIP: Recv 200 Okhttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:23 (since last boot)VOIP: Recv 200 Okhttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:22 (since last boot)VOIP: Send REGISTERhttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:22 (since last boot)VOIP: Send REGISTERhttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:22 (since last boot)PPP link up (Internet) [77.83.ΧΧ.ΧΧΧ] http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:22 (since last boot)PPP CHAP Chap receive success : authentication okhttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:02:22 (since last boot)PPP CHAP Receive challenge (rhost = dc-bras01)http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:01:19 (since last boot)LOGIN User User logged in on [HTTP] (from 192.168.1.64)http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:01:17 (since last boot)xDSL linestate up (downstream: 15815 kbit/s, upstream: 1023 kbit/s; output Power Down: 19.0 dBm, Up: 12.0 dBm; line Attenuation Down: 19.0 dB, Up: 8.0 dB; snr Margin Down: 8.5 dB, Up: 10.0 dB)http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:01:13 (since last boot)SNTP Unable to contact server: 77.83.12.253http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:47 (since last boot)DHCS server uphttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:47 (since last boot)FIREWALL level changed to Standard.http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:46 (since last boot)WIRELESS interface turned off.http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:24 (since last boot)WIRELESS automatic channel selection done (channel = 6)http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:13 (since last boot)FIREWALL event (1 of 1): enabled ruleshttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:05 (since last boot)WIRELESS interface turned on.http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:01 (since last boot)KERNEL Cold restarthttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:01 (since last boot)FIREWALL event (1 of 1): modified ruleshttp://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
00:00:01 (since last boot)FIREWALL event (1 of 1): created rules


"Kernel cold restart" πιστεύω είναι το πιο ενδιαφέρον. Ο συγχρονισμός του down έπεσε ελαφρώς στα 15800 από 16κάτι.

Sovjohn
24-05-09, 22:36
Ρώτησα και εγώ για το θέμα,

απ' ότι φαίνεται υπάρχει κάποιου είδους bug σχετικά με το UPnP που δημιουργεί αυτό το πρόβλημα περισσότερο. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες (π.χ. wireless module) αλλά το Upnp δημιουργεί σε ορισμένες περιπτώσεις το θέμα. Θα πρότεινα αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα να δοκιμάσει να το απενεργοποιήσει, μέχρι να γράψει νεότερα η netone για το ζήτημα.

eveonline1
30-05-09, 20:34
ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα με τα συχνά restart που κάνει το modem? Παρεμπιπτόντως και σε μένα συμβαίνει συχνότερα αλλά έως εδώ. ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα; Τι να πουν και οι της ΟΝ που έχει πιαστεί το χέρι τους να το κάνουν χειροκίνητα... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Ας μην το τεντώσουμε το θέμα γιατί δεν νομίζω να υφίσταται κάποιο θέμα...

theopan
30-05-09, 23:59
ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα με τα συχνά restart που κάνει το modem? Παρεμπιπτόντως και σε μένα συμβαίνει συχνότερα αλλά έως εδώ. ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα; Τι να πουν και οι της ΟΝ που έχει πιαστεί το χέρι τους να το κάνουν χειροκίνητα... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Ας μην το τεντώσουμε το θέμα γιατί δεν νομίζω να υφίσταται κάποιο θέμα...

Το πρόβλημα είναι ότι παρουσιάζεται δυσλειτουργία. Τώρα αν εσένα δε σε πειράζει να συμβαίνει κάτι χωρίς κανέναν προφανή λόγο μόνο και μόνο επειδή θεωρείς ότι δε συμβαίνει όσο συχνά θα σε ενοχλούσε, δεν έχει μεγάλη σημασία. Εμένα με ενοχλεί. Για δικούς μου λόγους. Και προς τιμήν τους τα παιδιά της netone φαίνεται΄ότι όχι μόνο δεν ψάχνουν δικαιολογίες, αλλά αντιθέτως ερευνούν το θέμα (γιατί πολύ απλά κάποιο bug που εμφανίζεται "σπάνια" σε κάποιους, δεν αποκλείεται να εμφανιστεί πολύ πιο έντονα σε κάποιους άλλους αν δεν αντιμετωπιστεί το αίτιο). Αν θέλαμε να ζούμε τα χάλια της ΟΝ θα είχαμε πάει στην ΟΝ. Πήγαμε όμως στη Νetone και είχαμε λόγο που το κάναμε.-

prodromosfan
31-05-09, 21:08
Εχω παρατηρησει και εγω μια (μονο) επαννεκινηση, μιας και δεν ειμαι συνεχεια σπιτι.
Δεν εχω δωσει ομως σημασια για τον εξης λόγο:
Ηταν σε ωρα που ο μοναδικος υπολογιστης που συνδεεται στο ρουτερ ασυρματα, δεν ήταν συνδεδεμένος, ωστόσο το wireless του ρουτερ ήταν ενεργό (το κλεινω καμια φορα απο το κουμπι μπροστα στο μοντεμ).
Οταν συγχρονισε τα στατιστικά ήταν σχεδόν τα ιδια και αυτό ειχε γινει μετα απο περιπου 10 μερες uptime του ρουτερ.
Ποτέ ομως δεν εχω καταλαβει καποια επαννεκινηση οταν χρησιμοποιω και το ιντερνετ ή το τηλέφωνο.
Αυτό με τη ζεστη το εχω παρατηρησει και εγω (και ας ειναι σε δροσερο μερος μεσα στο σπιτι), πιστευω οτι το μονο "μειονεκτημα" είναι που δεν εχει μια βαση οπως του 585 για να βαζεις ορθιο το μοντεμ.

Ας μην ξεχναμε και το γεγονος οτι το ρευμα που παιρνουμε απο τη ΔΕΗ πολλές φορες κανει κατι περιεργα σκαμπανεβασματα, και ισως γι'αυτο να κανει επαννεκινηση το ρουτερ.(δεν ξερω μπορεί)

theopan
01-06-09, 20:08
Ας μην ξεχναμε και το γεγονος οτι το ρευμα που παιρνουμε απο τη ΔΕΗ πολλές φορες κανει κατι περιεργα σκαμπανεβασματα, και ισως γι'αυτο να κανει επαννεκινηση το ρουτερ.(δεν ξερω μπορεί)

Είπαμε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Οι περισσότεροι (μεταξύ των οποίων κι εγώ), το έχουμε πάνω σε UPS. Η απάντηση είναι μάλλον στην προτροπή που έδωσε ο Sovjohn σχετικά με την απενεργοποίηση του upnp. Κάποιο bug υπάρχει εκεί στο firmware και είναι και ο λόγος για να αποφασίσουν να δώσουν επιτέλους καμιά αναβάθμιση στο απαρχαιωμένο πλέον (όσο "δοκιμασμένο" και αν είναι 6.2.29.2) ή να δοθούν επιτέλους σε κυκλοφορία τα νέα Thomson.

atheos71
03-06-09, 02:57
Το upnp τό 'χω απενεργοποιημένο και το πρόβλημα που ανέφερες theopan, δεν τό 'χω (έχω άλλα).
Ίσως να φταίει αυτό, ίσως κι όχι για το πρόβλημα που ανέφερες.Για νέο firmware ή για νέο router, πιστεύω κι εγώ πώς έφτασε η ώρα.

sgatz
03-06-09, 04:16
θα μας δώσουν,θα μας δώσουν...ζαντολάστιχο :rofl::rofl::rofl:

atheos71
03-06-09, 11:25
Όχι αυτό......νέο ST!:rolleyes:

yuk
03-06-09, 14:34
Επειδή δεν παρακολουθώ τα γεγονότα τόσα συχνά πλέον, ακούγεται ότι θα δίνουν νέα μόντεμς; Έστω στους καινούριους συνδρομητές;

Sovjohn
03-06-09, 14:41
Το ποια νέα router θα δίνονται θα αποφασιστεί όταν συνεχιστούν οι εξελίξεις με την on telecoms κτλ κτλ. Με βάση τα σημερινά δεδομένα, ή ένα νέο μοντέλο με μπαταρία, ή το TG782 της Thomson. Στο μέλλον όμως ίσως να προκύψει pirelli κτλ ας πούμε, άρα θα δούμε...

yuk
03-06-09, 14:52
Αν προκύψει Pirelli λέω να αγοράσω ένα 780wl από αυτούς ακόμα, να το χω για καβάντζα... ;)

theopan
04-06-09, 01:12
Αν προκύψει Pirelli λέω να αγοράσω ένα 780wl από αυτούς ακόμα, να το χω για καβάντζα... ;)

Αν προκύψει Pirelli (και άρα "ΟΝοποίηση"), είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πρέπει να ετοιμάζουμε τα μπογαλάκια μας, οπότε δε θα μας απασχολήσει το ρούτερ.

yuk
04-06-09, 01:52
Αν προκύψει Pirelli (και άρα "ΟΝοποίηση"), είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πρέπει να ετοιμάζουμε τα μπογαλάκια μας, οπότε δε θα μας απασχολήσει το ρούτερ.Μα γιατί; Θα πληρώνεις μια συνδρομή και θα χρησιμοποιείς 4 εταιρίες! Net One, HOL, ON & Algonet! :rofl:

Cacofonix
04-06-09, 02:01
Μα γιατί; Θα πληρώνεις μια συνδρομή και θα χρησιμοποιείς 4 εταιρίες! Net One, HOL, ON & Algonet! :rofl:
120€ το μήνα; :whistle:

Eaglos
04-06-09, 16:35
ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα με τα συχνά restart που κάνει το modem?

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γουστάρω όταν κόβεται το τηλέφωνο 2 και 3 φορές κολλητά και να αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ το κινητό. Ήδη έχω εκνευριστεί που χρειάζεται να προσαρμόσω εγώ το χώρο μου (Ups, σκάλισμα για να μοιράσω το νούμερο σε όλο το σπίτι) για να παίξει η netone, άμα είναι να πέφτει και το τηλ "γιατί έτσι" τότε καήκαμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.