PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ talk και φουσκωμένος λογαριασμός μετά την ενεργοποίηση



s3nsit
24-04-09, 12:57
Kατ ' αρχάς είμαι καινούργιος στο φορουμ. Με λένε Δημήτρη και σας χαιρετώ όλους. Να είστε καλά.

Να σας πω ότι είμαι αρκετα θυμωμένος αυτη τη στιγμή αλλά προσπαθώ να γράψω όσο πιο
αντικειμενικα αυτό που συνέβη σήμερα το οποίο εμένα τουλάχιστον με έκανε να αγανακτήσω
Πριν 2 μήνες οι γονείς μου άλλαξαν το προγραμμα του οτε...σε άλλο παλι του οτε! Καθώς πίστευαν ότι πλήρωναν πολλά...Επισκέφτηκε λοιπόν ο πατέρας μου μια υπάλληλο σε ένα υποκατάστημα του οτε εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης και έκανε ένα πρόγραμμα Ote talk με απεριοριστα αστικά υπεραστικά. Το πρόγραμμα εγώ δεν το ήξερα γιατί γενικα δεν ασχολούμε καθόλου με τα σταθερα και το λογαριασμό του πατερα μου. Το ιντερνετ που τρέχει στο σταθερό μας αριθμό είναι Vofafone εντελώς ανεξάρτητο. ΄Ασχετο αλλά έτσι ενημερωτικα

Τωρα σήμερα ήρθε ο λογαριασμός που αφορα 2 μηνες απο 12/2 έως 12/4/09 νομίζω. Να μη σας κουράσω με πολλά. Ηρθε 180 € και απο αυτα τα χρήματα τα 40 € ήταν κινητά. Τα υπόλοιπα ήταν πάγια χρεώσεις ote talk και λοιπές και....Χώρια όπου τα προηγούμενα ήταν φουσκωμένα... θα σας εξηγησω μετά γιατι. Εκτος του παγιου του ote talk υπήρχαν και ξεχωριστες χρεώσεις συνολικά 10€ για κλήσεις προς αστικά υπεραστικά αλλά και άλλες χρεωσεις με τίτλο ''Κλησεις προς άλλα σταθερά δικτυα''. Δηλαδή αν έχουν το θεό τους. Χρέωσαν και πάγιο ote talk και ξεχωριστά χρεώσεις για υπεραστικα ενώ ισχύει το απεριόριστο και μαλιστα προς όλα τα σταθερα δίκτυα.Το γιατι δεν το ξερω. Σιγουρα υπάρχει μια λογική απάντηση και ίσως κάποιος να ξέρει πιο πολλά από μενα.
Εξηγώ στο πατερα μου με όση ηρεμία χρειάζεται, γιατι γενικά οι γονείς μας γενικά θέλουν λίγο πιο αναλυτικα τα πραγματα για να καταλάβουν, το πως έχει η κατάσταση.

Του λέω 40€ τα κινητα στη διμηνία και τα υπόλοιπα 140 € είναι λεφτα που αφοροούν πάγιες χρεώσεις που δεν εξηγούνται. Αφου συνολικα το παγιο διμηνίας έπρεπε είναι 70€... Πηγαινε ρώτα. Πηγε και γυρισε και μου εξηγησε τι συμβαινει...Μου είπε ότι έδειξε στην υπάλληλο το λογαριασμό...Απο αυτα που μου είπε... η ξεχωριστή χρεωση αστικων-υπεραστικων κλησεων παρόλο οτι ισχύει ote talk δεν έβγαλα άκρη....Να σας εξηγήσω τώρα αυτό για το οποίο έβγαλα άκρη απο τα λεγόμενα της υπαλλήλου που μου μετέφερε ο πατέρας μου. Όλα τα πάγια ote talk και τηλεφωνίας ''αναδρομικα'' και χωρίς να έχει ενημερωθεί ο πατερας μου χρεώθηκαν διπλά. Εγινε έξαλλος ο πατέρας μου στο υποκατάστημα και σας ενημερώνω ότι είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος που εγώ έχω γνωρίσει!!! Αυτη η αναδρομικη χρέωση του είπαν προσπαθώντας να τον ηρεμήσουν του είπαν θα επιστραφει κάποια στιγμή άμα αποφασισετε να αποχωρήσετε απο τον οτε...Δεν καταλαβα όμως αν το είπε υπάλληλος η πελάτης!!!!Ούτε και ο πατέρας μου κατάλαβε!

Papados
24-04-09, 13:04
Πάντα στους λογαριασμούς προπληρώνεις τα δίμηνα.

Οι πρώτοι λογαριασμοί είναι φουσκωμένοι γιατί εκτός από τα κανονικά παγια τέλη του επομενου διμήνου έχουν και τα τέλη για τις ημέρες που ξεκίνησε το πρόγραμμα που ομως μπορεί να είναι κλάσμα τις συνολικής χρέωσης.

Στον επόμενο λογαριασμό σας, τυχόν παραπάνω χρεώσεις θα σας επιστραφούν.

Ο ΟΤΕ δύσκολα κάνει λάθος σε χρεώσεις.

Cloudman
24-04-09, 13:05
Φίλε Δημήτρη, καλωσήρθες στο φόρουμ! Επειδή και σε μένα αυτό που γράφεις με τις χρεώσεις του ΟΤΕtalk φαίνεται παράξενο, θα σου πρότεινα να το ψάξεις μόνος σου το θέμα. Για να μην τρέχεις όμως στο οτεσόπ της περιοχής σου και για να μην παίζεις το χαλασμένο τηλέφωνο προσπαθώντας να καταλάβεις τι είπε ο υπάλληλος (ή κάποιος άλλος πελάτης, όπως αναφέρεις) στον πατέρα σου, μπορείς να κάνεις το εξής απλό: να πάρεις ο ίδιος στο 134 τηλέφωνο και να ζητήσεις εξηγήσεις για το λογαρισμό που σου ήρθε. Νομίζω ότι θα σε κατατοπίσουν καλύτερα. Μπορεί να σου ζητήσουν τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής (δηλ. του πατέρα ή της μητέρας σου) γι' αύτό φρόντισε να τους έχεις δίπλα ώστε να στα πουν. Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

s3nsit
24-04-09, 13:16
Cloudman +1 στις συμβουλές σου...Αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω τη διάθεση να το ψάξω πιο πολυ...Και ο νοων νοητο. Να αναφερω και να τονίσω οτι η διπλή χρέωση ουδέποτε αναφερθηκε από τον υπάλληλο του οτέ όταν έγινε η αίτηση. Και αυτο ειναι και και ένας παραπανω λόγος που δε θα το ψάξω πιο πολύ...

daywalker06
24-04-09, 13:43
Cloudman +1 στις συμβουλές σου...Αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω τη διάθεση να το ψάξω πιο πολυ...Και ο νοων νοητο. Να αναφερω και να τονίσω οτι η διπλή χρέωση ουδέποτε αναφερθηκε από τον υπάλληλο του οτέ όταν έγινε η αίτηση. Και αυτο ειναι και και ένας παραπανω λόγος που δε θα το ψάξω πιο πολύ...

Τι εννοείς "δεν εχω τη διάθεση να το ψάξω πιο πολυ...Και ο νοων νοητο" :whistle:

zeus1979
24-04-09, 13:55
Στον πρωτο λογαριασμο συνηθως βαζουν απο την ημερομηνια που ενεργοποιηθηκε η υπηρεσία που εβαλες ... μεχρι την έκδοση λογαριασμού το ποσο που αντιστοιχεί + τις κλήσεις που έκανες..
Και ακομα εξτρα προπληρωνεις και τα παγια 2 μηνων.. Γιαυτο συνηθως ειναι μεγαλος ο πρωτος λογαριασμος .
Ο επομενος λογαριασμος σου θα ειναι λογικος

EvilHawk
24-04-09, 13:59
Cloudman +1 στις συμβουλές σου...Αλλα να σου πω την αληθεια δεν εχω τη διάθεση να το ψάξω πιο πολυ...Και ο νοων νοητο. Να αναφερω και να τονίσω οτι η διπλή χρέωση ουδέποτε αναφερθηκε από τον υπάλληλο του οτέ όταν έγινε η αίτηση. Και αυτο ειναι και και ένας παραπανω λόγος που δε θα το ψάξω πιο πολύ...

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις πολύ όντως, την απάντηση στην έχουν ήδη δώσει στο πρώτο μήνυμα μετά το δικό σου ...

s3nsit
24-04-09, 14:04
Τι εννοείς "δεν εχω τη διάθεση να το ψάξω πιο πολυ...Και ο νοων νοητο" :whistle:

Εννοώ ότι εγω προσωπικα γενικα στη ζωή μου με ανθρώπους που δε μου λεν ολη την αλήθεια ή τουλάχιστον μου λένε τη μισή...Δεν θελω να έχω καμμία σχέση και ούτε 2η ευκαιρία δε δίνω. Οτι και να πουν...Για τη διπλή χρέωση παγίων...΄Επρεπε να είχε γίνει ενημέρωση. Δεν είναι θέμα τα χρήματα. Είναι θεμά εμπιστοσύνης. Και αν καποιος μου δίνει άδικο δε θα τον κατηγορήσω. Η γνώμη του θα είναι. Για μένα όμως ο οτε...Τον οποίο γενικα εκτιμουσα και τον θεωρούσα μια ειλικρινη εταιρία...έχει τελειώσει τουλαχιστον για μενα ως πελάτη του.
Οι απαντήσεις με έχουν καλύψει απόλυτα και τουλάχιστον τώρα ξέρω γιατί είναι τοσο φουσκωμένος ο λογαριασμος...Η παραπάνω όμως παραγραφος ισχύει και δεν αλλάζει
Ευχαριστώ παιδιά

pinwouza
24-04-09, 14:32
Εννοώ ότι εγω προσωπικα γενικα στη ζωή μου με ανθρώπους που δε μου λεν ολη την αλήθεια ή τουλάχιστον μου λένε τη μισή...Δεν θελω να έχω καμμία σχέση και ούτε 2η ευκαιρία δε δίνω. Οτι και να πουν...Για τη διπλή χρέωση παγίων...΄Επρεπε να είχε γίνει ενημέρωση. Δεν είναι θέμα τα χρήματα. Είναι θεμά εμπιστοσύνης. Και αν καποιος μου δίνει άδικο δε θα τον κατηγορήσω. Η γνώμη του θα είναι. Για μένα όμως ο οτε...Τον οποίο γενικα εκτιμουσα και τον θεωρούσα μια ειλικρινη εταιρία...έχει τελειώσει τουλαχιστον για μενα ως πελάτη του.
Οι απαντήσεις με έχουν καλύψει απόλυτα και τουλάχιστον τώρα ξέρω γιατί είναι τοσο φουσκωμένος ο λογαριασμος...Η παραπάνω όμως παραγραφος ισχύει και δεν αλλάζει
Ευχαριστώ παιδιά

Πιστεύω ότι κακώς το έχεις πάρει τόσο στραβά γιατί σε ΟΛΕΣ τις εταιρείες παροχής υπηρεσιών που διαθέτουν πάγια χρέωση, η χρέωση αυτή αφορά την περίοδο που ακολουθεί. Όταν λέμε όλες, δεν εξαιρείται ΚΑΜΙΑ.

Αν μας έλεγες ότι σε τελευταίο λογαριασμό μετά από διακοπή συμβολαίου, δεν σου επέστρεψαν τις αντίστοιχες χρεώσεις (δυστυχώς αυτό γίνεται, όσο και να φαίνεται περίεργο), να το καταλάβω, αλλά τώρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχολείσαι…

(Παρεμπιπτόντως, έχω διακόψει αρκετές φορές υπηρεσίες και μέχρι τώρα, μόνο ο ΟΤΕ αντιλόγησε αυτόματα και χωρίς δική μου αίτηση τα πάγια που είχα προπληρώσει. Σε αυτά τα θέματα είναι πολύ τυπικός όχι σαν τις Vodafone-Forthnet-Tellas - σημ. δεν τις αναφέρω στην τύχη…)

s3nsit
24-04-09, 17:53
Αν και το τραβαμε πολύ....Παγιο έχουν όλες οι εταιρίες..Εννοείται.Αλλά σε μια εταιρία στην οποία είσαι πάνω απο 15 χρόνια να αποφασίζεις να αλλάξεις απλά πρόγραμμα και να σου βάζει στο πρώτο λογαριασμό ΔΙΠΛΑ τα πάγια τηλεφωνίας και ote talk....και μάλιστα ενώ αυτό δεν αναφερθηκε ποτε....

EvilHawk
24-04-09, 18:25
Είσαι σίγουρος ότι είναι διπλά και όχι αναδρομική χρέωση για το χρονικό διάστημα από την έναρξη της υπηρεσίας και μέχρι την έκδοση λογαριασμού και πάγια του επόμενου δίμηνου όπως σου έχουν ήδη πει από την πρώτη απάντηση?

s3nsit
24-04-09, 18:40
Είσαι σίγουρος ότι είναι διπλά και όχι αναδρομική χρέωση για το χρονικό διάστημα από την έναρξη της υπηρεσίας και μέχρι την έκδοση λογαριασμού και πάγια του επόμενου δίμηνου όπως σου έχουν ήδη πει από την πρώτη απάντηση?

Παγια τηλεφωνιας και ote talk έχουν χρεωθει για τον τρεχον λογαριασμο και αναδρομικα για τον επόμενο.Αυτο το ήξερα και από την υπάλληλο που μας το είπε σήμερα μόλις. Τι να λέμε τώρα. Τι γιάννης τι γιαννάκης. Ενα τακτικό παγιο + ένα αναδρομικα = διπλό πάγιο.

αν η εταιρία ορίζει έτσι απο τους κανονισμούς λειτουργίας κανένα πρόβλημα....Αρκει να ενημερώνει τον πελάτη κατά την αίτηση. Και όχι να το μαθαίνει αφού έρθει ο λογαριασμός και να μένει με το στόμα ανοικτό από το υπέρογκο ποσο που βλέπει.

EvilHawk
24-04-09, 18:43
Μια χαρά είναι τότε ο λογαριασμός σου, τα πάγια προπληρώνονται, πάντα έτσι ήταν.

manoulamou
24-04-09, 18:44
@s3nsit
Εαν μπορεις να σκαναρεις τον λογαριασμο, ισως καταλαβουμε ακριβως τι συμβαινει.
Αλλιως γραψε αναλυτικα την αιτια και την περιοδο που αναφερονται οι χρεωσεις...
Μπορει να ειναι αλμυρουτσικος στα παγια κλπ ο ΟΤΕ
ομως οι περιπτωσεις ειτε λογιστικου λαθους ειτε "σκοπιμης" υπερχρεωσης
ειναι ελαχιστες... Ο,τι κι αν εγινε μπορεις ανετα να βρεις ακρη!!!
;)


απ ο,τι φαινεται λυθηκε το θεμα...

21706
24-04-09, 21:28
.... και αναδρομικα για τον επόμενο...

Τα αναδρομικά δεν είναι για τον επόμενο, είναι για τον προηγούμενο.

Clouseau
25-04-09, 13:20
Καλησπέρα. Μια ερώτηση. Για να βάλεις Connx talk 24/7 για απεριόριστες αστικές και υπεραστικές πρέπει να έχεις και dsl?

ariadgr
25-04-09, 13:35
Για να βάλεις Connx talk 24/7 για απεριόριστες αστικές και υπεραστικές πρέπει να έχεις και dsl?

Πρέπει να έχεις Conn-x, αλλιώς βάζεις το "ΟΤΕ talk".

ipo
28-04-09, 17:59
αν η εταιρία ορίζει έτσι απο τους κανονισμούς λειτουργίας κανένα πρόβλημα....Αρκει να ενημερώνει τον πελάτη κατά την αίτηση. Και όχι να το μαθαίνει αφού έρθει ο λογαριασμός και να μένει με το στόμα ανοικτό από το υπέρογκο ποσο που βλέπει.
Στην τρίτη σελίδα του λογαριασμού του ΟΤΕ, αναλύεται η χρέωση. Στην ανάλυση διαχωρίζονται τα πάγια τέλη από τα υπόλοιπα, ενώ επίσης διαχωρίζονται τα τρέχοντα από τα προπληρωτέα. Σημαντικό είναι επίσης να αναφερθεί ότι στο λογαριασμό του ΟΤΕ τυπώνονται και οι ημερομηνίες στις οποίες αντιστοιχεί έκαστο πάγιο. Ενημέρωση λοιπόν είχες πλήρη στο λογαριασμό που σου απέστειλαν. Οι αστικές υπεραστικές κλήσεις που χρεώθηκαν, ήταν πριν ενεργοποιηθεί το OTE talk. Αν το ψάξεις θα δεις ότι είναι έτσι. Λεφτά δε χάθηκαν, ούτε έγινε υπερχρέωση, άρα όλα καλά.

Το πρόβλημα σου, αν κατάλαβα καλά, είναι η φασαρία που έγινε στο σπίτι σου εξαιτίας της έλλειψης ψυχραιμίας και σωστής ανάγνωσης του λογαριασμού όταν έφτασε σπίτι σας. Σε αυτό όμως δε φταίει ο ΟΤΕ. Αυτό που ζητάς εσύ για να βρεις το δίκιο σου, είναι να εξηγεί από πριν ο ΟΤΕ τις χρεώσεις που θα δει κάποιος αναλυμένες στο λογαριασμό που θα του έρθει. Λογικό για εσένα, περιττό για κάποιον άλλο. Σεβαστή η άποψή σου.


Υ.Γ.: Κάτι το οποίο πληρώνεται εκ των προτέρων δε λέγεται αναδρομικό. Αναδρομικό λέγεται το τέλος όταν πληρώνεται εκ των υστέρων.

manoulamou
28-04-09, 19:41
Στην τρίτη σελίδα του λογαριασμού του ΟΤΕ, αναλύεται η χρέωση...
Λεφτά δε χάθηκαν, ούτε έγινε υπερχρέωση, άρα όλα καλά....
Αυτό που ζητάς εσύ για να βρεις το δίκιο σου, είναι να εξηγεί από πριν ο ΟΤΕ
τις χρεώσεις που θα δει κάποιος αναλυμένες στο λογαριασμό που θα του έρθει.
Λογικό για εσένα, περιττό για κάποιον άλλο. Σεβαστή η άποψή σου.
Υ.Γ.: Κάτι το οποίο πληρώνεται εκ των προτέρων δε λέγεται αναδρομικό. Αναδρομικό λέγεται το τέλος όταν πληρώνεται εκ των υστέρων.
Πολυ σωστος απ την αρχη μεχρι το τελος!!!

Η εκ των προτερων πληρωμη λεγεται προκαταβολη
και εκ των υστερων ειναι αναδρομικα... :)

sexrazat
28-04-09, 20:04
Στην τρίτη σελίδα του λογαριασμού του ΟΤΕ, αναλύεται η χρέωση. Στην ανάλυση διαχωρίζονται τα πάγια τέλη από τα υπόλοιπα, ενώ επίσης διαχωρίζονται τα τρέχοντα από τα προπληρωτέα. Σημαντικό είναι επίσης να αναφερθεί ότι στο λογαριασμό του ΟΤΕ τυπώνονται και οι ημερομηνίες στις οποίες αντιστοιχεί έκαστο πάγιο. Ενημέρωση λοιπόν είχες πλήρη στο λογαριασμό που σου απέστειλαν. Οι αστικές υπεραστικές κλήσεις που χρεώθηκαν, ήταν πριν ενεργοποιηθεί το OTE talk. Αν το ψάξεις θα δεις ότι είναι έτσι. Λεφτά δε χάθηκαν, ούτε έγινε υπερχρέωση, άρα όλα καλά.

Το πρόβλημα σου, αν κατάλαβα καλά, είναι η φασαρία που έγινε στο σπίτι σου εξαιτίας της έλλειψης ψυχραιμίας και σωστής ανάγνωσης του λογαριασμού όταν έφτασε σπίτι σας. Σε αυτό όμως δε φταίει ο ΟΤΕ. Αυτό που ζητάς εσύ για να βρεις το δίκιο σου, είναι να εξηγεί από πριν ο ΟΤΕ τις χρεώσεις που θα δει κάποιος αναλυμένες στο λογαριασμό που θα του έρθει. Λογικό για εσένα, περιττό για κάποιον άλλο. Σεβαστή η άποψή σου.


Υ.Γ.: Κάτι το οποίο πληρώνεται εκ των προτέρων δε λέγεται αναδρομικό. Αναδρομικό λέγεται το τέλος όταν πληρώνεται εκ των υστέρων.

Κανονικά θα έπρεπε να αναλύονται από την αρχή όλες οι προκαταβολές. Στα Oteshop πολλές φορές οι υπάλληλοι το εξηγούν γιατί ξέρουν ότι ο πελάτης θα ξαναγυρίσει για παράπονα και θα πρέπει να απολογούνται. Στις πωλήσεις μέσω τηλεφώνου (134, Telemarketing) σπάνια το αναλύουν γιατί δυσκολεύονται πάρα πολύ να το εξηγήσουν στον συνδρομητή.

Θα φανεί παράξενο αλλά η πιο πετυχημένη ενημέρωση γίνεται όταν συγκρίνουν τις προκαταβολές με τα νοίκια που δίνεις καπάρο όταν νοικιάζεις ένα σπίτι επειδή όλοι σχεδόν έχουν μια εικόνα των προκαταβολών σε ενοικιάσεις σπιτιών και η διαδικασία τους φαίνεται πιο οικεία.

Γενικά πάντως ο συνδρομητής δεν χάνει τα χρηματά του, το πρόβλημα αφορά μόνο τον πρώτο λογαριασμό αλλά η αλήθεια είναι ότι δύσκολα καταλαβαίνει τη διαδικασία και συνήθως εξοργίζεται.

Και τα πάγια του τηλεφώνου αν τα προσέξεις στο λογαριασμό αναφέρονται στο επόμενο δίμηνο. Δηλ. όταν ο συνδρομητής έβαλε τηλ. πριν από πολλά χρόνια έδωσε προκαταβολή ένα δίμηνο. Κανένας δεν το θυμάται αλλά όταν διακόψει τη σύνδεση του επιστρέφονται.

manoulamou
28-04-09, 20:08
Αυτου του ειδους οι προκαταβολες εχουν την μορφη εγγυησης και
επιστρεφονται εφοσον η συμβαση ληξει χωρις προβληματα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.