PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμμαχία Telepassport - Multichoice



InVADeR
09-01-06, 16:10
Αλλάζουν τα δεδομένα της παροχής οπτικοαουστικού υλικού με τη συμμαχία Telepassport - Multichoice. Οι δύο εταιρείες θα παρέχουν στην τηλεφωνική πρίζα ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς, όπως και δεδομένα, καθώς βρίσκονται πολύ κοντά σε συνεργασία. Η Multichoice αρχικά συζητούσε με τον ΟΤΕ, φαίνεται όμως πως οι καλές σχέσεις από το παρελθόν και το τεχνολογικό προβάδισμα της Telepassport μέτρησαν περισσότερο.

Η Telepassport, στην οποία κάποτε είχε μετοχές ο Γ. Μπατατούδης, πρόσφατα προχώρησε σε συνεργασία με τη ΖΤΕ, τη μεγαλύτερη εταιρεία τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού της Κίνας και τρίτη μεγαλύτερη σrον κόσμο, με σκοπό τη λειτουργία πλατφόρμας για την προσφορά υπηρεσιών Trίple Play σrην ελληνική αγορά. Το συνολικό ύψος της επένδυσης ανέρχεται σε 23 εκατ. ευρώ για την επόμενη τριετία, ενώ με βάση τη συμφωνία η ΤΡ εκτιμά ότι θα είναι σε θέση να προσφέρει την υπηρεσία στην ελληνική αγορά το Β’ τρίμηνο του 2006.

H πλατφόρμα που υιοθετεί η ΤΡ με τη ΖΤΕ έχει τη δυνατότητα να προσφέρει μεταξύ άλλων πρόσβαση στο 'Ιντερνετ σε ταχύτητες από 384 έως 2.048 kbps, τουλάχιστον δύο τηλεφωνικές γραμμές ανά σύνδεση, δωρεάν επικοινωνία μεταξύ συνδρομητών της υπηρεσίας, προσδιοριζόμενη ταχύτητα πρόσβασης στο 'Ιντερνετ, οn-line gaming IPTV, ελεύθερα κανάλια, δορυφορικά ή επίγεια συνδρομητικά κανάλια, Near Video Οn Demand (nVoD), Personal Vϊdeo Recorder (PVR), Time Shifted Television (TSTV), TV (Video) Telephone, ραδιόφωνο, TV-Στοίχημα, τηλεπωλήσεις, TV-Mail, τηλεϊατρική και Info (π.χ. ειδήσεις, σινεμά, φαρμακεία, νοσοκομεία, κέντρα διασκέδασης κ.λπ.).

http://www.satleo.gr/

zean
09-01-06, 20:01
Αν το απλο adsl το χρυσοπληρωνουμε ποσο θα κοστιζουν ολες αυτες οι υπηρεσιες ;;

kubiak
09-01-06, 20:13
.

Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι από τη στιγμή που υπάρχει ο πιο αδύναμος κρίκος ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ;

Και όλοι γνωρίζουμε ποιος είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στις ενσύρματες τηλεπικοινωνίες του ΣΟΥΛΤΑΝΑΤΟΥ, ΕΤΣΙ;

Μήπως προσπαθεί η Nova να πιαστεί από τα μαλιά της καθώς βλέπει ότι τα 50+ ευρώ το μήνα είναι πάρα πολλά για αυτό που προσφέρει;

.

party-pooper
09-01-06, 20:14
Αν η telepassport επεκτεινει το ηδη υπαρχον δικτυο της(περιπου 1000 χρηστες SDSL) και διατηρησει τις ιδιες ποιοτικες υπηρεσιες που παρεχει σημερα,τοτε το μονο που μενει ειναι η τιμη και δε πιστευω να εχει πανω απο 100 ευρω το μηνα...Παντως θα περασει τουλαχιστον ενας χρονος μεχρι να τεσταριστει η υπηρεσια και να διαδωθει ευρεως στην Ελλαδα σε μια προσιτη τιμη.

savdown
09-01-06, 20:24
.

Μήπως προσπαθεί η Nova να πιαστεί από τα μαλιά της.

Τον θείο απο τα μαλιά πάει να πιάσει.
Τόσο καιρό με τα 50€ καλά ήταν βολεμένη τώρα που θα υπάρξη(?) ανταγωνισμός να δούμε πόσο θα "πέσει".

nlkrio
09-01-06, 20:27
O Mπατατουδης ελπιζω να μην κανει την εταιρεια του ΠΑΟΚ...

InVADeR
09-01-06, 21:17
Τον θείο απο τα μαλιά πάει να πιάσει.
Τόσο καιρό με τα 50€ καλά ήταν βολεμένη τώρα που θα υπάρξη(?) ανταγωνισμός να δούμε πόσο θα "πέσει".

Όταν θα υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες τότε μάλον θα κάνει συνεργασία με μια εταιρία παρέχωντας τέτιες υπηρεσίες

golity
09-01-06, 21:22
Αν η telepassport επεκτεινει το ηδη υπαρχον δικτυο της(περιπου 1000 χρηστες SDSL) και διατηρησει τις ιδιες ποιοτικες υπηρεσιες που παρεχει σημερα,τοτε το μονο που μενει ειναι η τιμη και δε πιστευω να εχει πανω απο 100 ευρω το μηνα...Παντως θα περασει τουλαχιστον ενας χρονος μεχρι να τεσταριστει η υπηρεσια και να διαδωθει ευρεως στην Ελλαδα σε μια προσιτη τιμη.

Τα 100€ το μήνα τα θεωρείς δηλαδή φυσιολογικά;;; Εμένα γιατί μου φαίνονται υπερβολικά;;;

ronaldinio
09-01-06, 22:06
Δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσω...

R-evil-S
09-01-06, 22:36
Μην κοιτάμε την νέα αυτή υπηρεσία μεμονωμένα λέγοντας για το κόστος της κ.λ.π. Θα πρέπει να δούμε και τις ενδεχόμενες παράπλευρες επιπτώσεις που ενδεχομένως να έχει και στις τιμές των ήδη υπάρχουσων συνδέσεων, οι οποίες λογικά θα πέσουν πολύ. Και εκτός αυτού θα πρέπει να επικροτούμε προσπάθειες τέτοιου είδους από ιδιωτικούς φορείς.

chatasos
10-01-06, 00:19
Μακάρι να πετύχει η προσπάθειά της...

dgeor
10-01-06, 01:19
Τα 100€ το μήνα τα θεωρείς δηλαδή φυσιολογικά;;; Εμένα γιατί μου φαίνονται υπερβολικά;;;
Αν στα €100 περιλαμβάνονται δορυφορική και επίγεια τηλεόραση, υπηρεσίες internet και τηλεφωνική γραμμή, τότε ναι μου φαίνονται φυσιολογικά.
Για υπολόγισε όλα αυτά πόσο κοστίζουν σήμερα... €50 η nova + €35 το internet (το λιγότερο) + €15 η pstn.
Νομίζω είναι καλά με τα σημερινά ελληνικά δεδομένα.
Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι, πόσο καλά θα συνδυάζονται όλα αυτά και πως θα έχουν διαμορφωθεί οι τιμές όταν η υπηρεσία θα είναι έτοιμη.

TearDrop
10-01-06, 01:47
Ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό. ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ triple-play υπηρεσία με τις ταχύτητες αυτές. Ειδικά στην Ελλάδα με τα χίλια μύρια προβλήματα που έχουν τα DSLAM. Αν είναι δυνατόν.. τουλάχιστον τώρα δίνουμε 50ε το μήνα για Nova αλλά δεν έχουμε προβλήματα. Φανταστείτε αν πχ προσφερόταν πακέτο 1024 με Nova, τηλεφωνία και Internet. Θα σερνόταν.. Κάτι τέτοια βλέπουν οι Γάλλοι (οι οποίοι παρεπιπτόντως παρέχουν triple-play υπηρεσίες με 20mbit) και γελάνε.

InVADeR
10-01-06, 02:06
Ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό. ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ triple-play υπηρεσία με τις ταχύτητες αυτές. Ειδικά στην Ελλάδα με τα χίλια μύρια προβλήματα που έχουν τα DSLAM. Αν είναι δυνατόν.. τουλάχιστον τώρα δίνουμε 50ε το μήνα για Nova αλλά δεν έχουμε προβλήματα. Φανταστείτε αν πχ προσφερόταν πακέτο 1024 με Nova, τηλεφωνία και Internet. Θα σερνόταν.. Κάτι τέτοια βλέπουν οι Γάλλοι (οι οποίοι παρεπιπτόντως παρέχουν triple-play υπηρεσίες με 20mbit) και γελάνε.


TearDrop εαν στις αλλες χωρες χρειαζονται super ταχυτητες για να μεταδωσουν TV ειναι προβλημα τους. ολες οι αλλες χωρες μεταδιδουν TV σε mpeg2 το οποιο εχει και μεγαλες απαιτησεις σε bandwith. Η λυση που επιλεχτηκε στην περιπτωση μας ειναι η μεταδοση σε mpeg4 η οποια χρειαζετε γυρω στο 1,5mbit για την υλοποιηση... Οποτε μην ανυσηχειτε και μην βιαζεστε να κρινετε. Οι μηχανικοι δικτυου δεν ειναι χθεσινοι... ξερουν τι κανουν. Επισης θα ειναι η πρωτη ευρωπαικη υλοποιηση σε mpeg4.

kstam73
10-01-06, 05:18
Πραγματι μπορει να λειτουργησει με μινιμουμ 2mbit οπως στην Αγγλια οπου μεσω γραμμης ΒΤ υπαρχει η Homechoice που προσφερει κατι αναλογο σε πολυ λογικες τιμες.Απο το 2001 που ήμουν Αγγλια και ειχα χρησιμοποιησει αναλογο πακετο με χαμηλοτερες ταχυτες(το internet τότε ήταν 115kbps μόνο, τώρα απο 1mbit και) η ποιότητα εικόνας και ήχου ήταν πολύ καλή και το όλο σύστημα πολύ αξιόπιστο..Πόσο μάλλον τωρα..

Δείτε το αναλογο link...

http://www.homechoice.co.uk/packages/packages.html

NIB
10-01-06, 06:24
Με 2mbit μπορεί να λειτουργήσει αλλά πρέπει να έχεις πραγματικό 2mbit και όχι τίποτα πηγμένο μέχρι αηδίας 2mbit, που θα έχει 20pps max και θα σου δίνει 800kbs. Και για αυτό είναι εντελώς αστείο το όλο θέμα ΙΜΟ.

prometheas
10-01-06, 09:15
Μην κοιτάμε την νέα αυτή υπηρεσία μεμονωμένα λέγοντας για το κόστος της κ.λ.π. Θα πρέπει να δούμε και τις ενδεχόμενες παράπλευρες επιπτώσεις που ενδεχομένως να έχει και στις τιμές των ήδη υπάρχουσων συνδέσεων, οι οποίες λογικά θα πέσουν πολύ. Και εκτός αυτού θα πρέπει να επικροτούμε προσπάθειες τέτοιου είδους από ιδιωτικούς φορείς.

Συμφωνώ απόλυτα. Το θεμα ειναι να ταραχθουν τα "λιμναζοντα νερά". Σιγουρα τετοιες κινήσεις εντεινουν τον ανταγωνισμο και μπορει να εχουν ευχαριστες παραπλευρες συνεπειες (π.χ φθηνοτερο DSL). Μακαρι να υπάρξει και συνέχεια...

NoYmErOs
10-01-06, 10:19
Το aDSLgr.COM 6 μήνες μετά τις υπηρεσίες της ΤΡ......

-χρήστης : πληρώνω 100€ και δεν μπορώ να δω τίποτα.. το ράδιο όταν παίζει η φωνή είναι κομμένη .. τι να κάνω? ποιόν να πάρω ? Μήπως να αλλάξω μόντεμ ?
-sdikr : κάνε υπομονή.
-Χρήστης : για όλα φταίει ο ΟΤΕ
-Χρήστης1: κακός πήρες ΤΡ, η HOL έβγαλε πακέτο Trίple Play-pack με όλα μέσα στην ταχύτητα των 512 ποιο φτηνά από όλους. γιατί πήρες 384 ?
-ipo : μην παίρνετε πακέτα
-Xρήστης3: από pings είναι καλή η ΤΡ ?
-Χρήστης4: συγνώμη για το οφ τοπικ τι ρυθμίσεις θέλει το μόντεμ για να παίξεις CS?
-Pelasgian : σε λινουξ πετάει η ΤΡ
-WΑntilles : τον κακό σου τον καιρό

katafitos
10-01-06, 16:18
Βρε παιδια περιμενετε. Ολες αυτες οι ανακοινωσεις ειναι για να μας ψησουν για το triple paly. Οταν μας ψησουν θα αποδεκτουμε και το μπαχαλο οπως το αποδεχτηκαμε με το adsl. Μετα σταδιακα θα ριχνουν τις τιμες και θα βελτιωνουν και καπως το δικτυο, και σε λιγο θα εδραιωθει κια θα λανσαρουν το four play κτλ. Εκτος και αν.... λειτουργησει ο ανταγωνισμος...(που τετοια τυχη)

cyberp
10-01-06, 16:51
Πραγματι μπορει να λειτουργησει με μινιμουμ 2mbit οπως στην Αγγλια οπου μεσω γραμμης ΒΤ υπαρχει η Homechoice που προσφερει κατι αναλογο σε πολυ λογικες τιμες.Απο το 2001 που ήμουν Αγγλια και ειχα χρησιμοποιησει αναλογο πακετο με χαμηλοτερες ταχυτες(το internet τότε ήταν 115kbps μόνο, τώρα απο 1mbit και) η ποιότητα εικόνας και ήχου ήταν πολύ καλή και το όλο σύστημα πολύ αξιόπιστο..Πόσο μάλλον τωρα..

Δείτε το αναλογο link...

http://www.homechoice.co.uk/packages/packages.html Από 1mbit ξεκινάει:
http://www.homechoice.co.uk/packages/1mb_base_pack.html
και είναι περίπου 26€ όπως βλέπετε.

Τώρα, με 1mbit μπορεί να μεταδωθεί divx σε PAL, άλλα όχι πολύ καλή ποιότητα...
Βέβαια υπάρχει και το Η264 που με το ίδιο bitrate έχει πολύ καλύτερη ποιότητα...
και απ΄ότι φαίνεται θα καθιερωθεί σαν στανταρντ και για τις μεταδόσεις HDTV (sat, cable κλπ)
Από http://en.wikipedia.org/wiki/H.264:


The Digital Video Broadcast (DVB (http://en.wikipedia.org/wiki/DVB)) standards body in Europe (http://en.wikipedia.org/wiki/Europe) approved the use of H.264/AVC for broadcast television in Europe in late 2004.
The prime minister (http://en.wikipedia.org/wiki/Prime_Minister_of_France) of France (http://en.wikipedia.org/wiki/France), Jean-Pierre Raffarin (http://en.wikipedia.org/wiki/Jean-Pierre_Raffarin), announced the selection of H.264/AVC as a requirement for receivers of HDTV and pay TV channels for digital terrestrial broadcast television services (referred to as "TNT") in France in late 2004.
Άρα δεν χρειαζόμαστε τεράστιο bandwidth για μετάδοση τηλεοπτικών προγραμμάτων (σε PAL πάντα)
Tώρα γιατι λένε για 20mbps κάποιοι providers έξω, ίσως ειναι για να κατεβάζεις τις ταινίες τοπικά, ή κωδικοποιούν το σήμα on-the-fly σε mpeg2 (θέλει 8-10mbps), ή για HDTV εκπομπές...

party-pooper
10-01-06, 17:10
Τα 100€ το μήνα τα θεωρείς δηλαδή φυσιολογικά;;; Εμένα γιατί μου φαίνονται υπερβολικά;;;

Πρωτα απ'όλα εκανα μια εκτιμηση οτι δε θα κοστιζει πανω απο 100 ευρω και οχι αν μου φαινονται πολλα η λιγα,αν διαβασεις ομως στο τελος του προηγουμενου ποστ θα δεις οτι γραφω οτι θα περασει κανενας χρονος μεχρι να δωθει σε προσιτη τιμη στην Ελλαδα...αν μου φαινοντουσαν λιγα γιατι να το πω αυτο? :D

Crosstalk
10-01-06, 22:03
Μην πολυπιστευετε και οτι ακουτε μαγκες.........δεν εχει κλεισει τιποτα ακομα μεταξυ multichoice + telepassport ........... κινηση εντυπωσιασμου ειναι περισσοτερο!

lapiz
11-01-06, 02:18
Νομίζω ότι η Nova είναι προιόν της εταιρίας Multichoice. Οπότε όσα εχουν είπωθει σχετικά με ανταγωνισμό στην συνδρομιτική τηλεώραση δεν ισχύουν..

Το triple play της TP θα είναι απλά Nova, χωρίς δορυφορικό πιάτο, πακέτο με SDSL 2mbit, 2 τηλεφωνικές γραμμες, VoIP, και όλες της αλλες υπηρεσίες που αναφέρονται στο Post, σε 1 και μόνο λογαριασμό και(το καλυτερο) ανεξάρτητο τελείως από τον ΟΤΕ μέσα από το ιδιωτικό δίκτυο της TP. Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος, αλλά αν είναι όπως τα λέω, προσωπικά επικροτώ αυτήν την προσπάθεια και είμαι διατεθιμένος να δίνω και 150 euro το μήνα για όλα.. Αλλά νομίζω ότι τα 2mbit θα εχουν μηνιαίο κόστος πάνω απο 200 euro..

Crosstalk
11-01-06, 02:26
Το κοστος δεν θα εινια πανω απο 120€ με την προυποθεση οτι πολλες υπηρεσιες περιεχομενου θα εινια addon στην βασικη υπηρεσια και τις περισσοτερες φορες pay per view/game/course/channel etc.!

ermis333
11-01-06, 07:57
Συγγνώμη παιδιά αλλά η 1Mbit ήδη κοστίζει από 45-62€ σε σοβαρούς ISP αν βάλεις και τα 53€ της NOVA βγαίνει από 90-120€ ήδη οπότε ποιο το νόημα μιας τέτοιας κίνησης;;

Αν δώσουν τίποτα 70€ όλα μέσα + δωρεάν τηλεφωνία για 2Mbit γραμμή + IPTV τότε κάτι γίνεται και πάλι όμως πανάκριβα σε σύγκρηση με το εξωτερικό.

NIB
12-01-06, 23:03
Βάλε και τα άλλα 40euro του OTE και θα δεις ότι το 1mbit κοστίζει καμιά 80άρα.

Sebu
13-01-06, 14:34
Δε μου λετε οταν θα πεφτει η adsl λογω προβληματων σε καλωδια(βροχες,υγρασιες) ή στα dslam θα πεφτει και η τηλεοραση??????Τουλαχιστον τωρα η μονη περιπτωση να χασεις εκπομπη,ταινια ή σιριαλ ηταν να γινει διακοπη ή να εχουμε εκτακτο γεγονος.
Τωρα εκει που θα βλεπεις Pay per view Αρχοντα των Δακτυλιδιων θα κολλαει το ρουτερ,δεν θα παιρνει ip και θα θελει ρεσταρτ και εσυ θα εχεις μαυρη καταμαυρη οθονη στην TV.
Δηλαδη μετα της BlueSOD θα εχουμε και τις BlackSOD???

Παντως σαν ιδεα ειναι καλη απο αποψη τεχνολογικης προοδου και εξελιξης γιατι τα πραγματα στο ελληνικο dsl εχουν λιμνασει αρκετα(ουτε αναβαθμισεις dslam,ουτε γραμμων,ουτε voip).

@ ADSLgr.com All rights reserved.