PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2009



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17

therion
26-05-09, 21:52
Παιδιά κάποιος να βοηθήσει γιατί παίζει και να την πετάξω την μηχανούλα μου...
Ας μπώ κατεφθείαν στο θέμα όμως...
Εχω μια Krups xp 4020 κι' εγώ, και ενώ τόσο καιρό δουλεύει μια χαρά και φτιάχνω το καφεδάκι μου όπως το θέλω, ξαφνικά εδώ και 2/3 μέρες τώρα δεν μπορώ να βγάλω σωστό καφέ!
Η διαδικασία που κάνω είναι η ίδια με πρώτα, και για να καταλάβετε ακριβώς τι θέλω να πώ....ενώ έχω γεμίσει το δοχείο με νερό, και έχω βάλει την δώσει στο portafilter με το ανάλογο πάτημα και μόλις σβήσει το πορτοκαλί λαμπάκι που σου λέει ότι ζεστάθηκε το νερό το βάζω να τρέξει ο καφές.
Ε λοιπόν ενώ το έχω δοκιμάσει και χωρίς καφέ, το νερό τρέχει κανονικά, με καφέ δεν στάζει σχεδόν καθόλου..με αποτέλεσμα να καίει τον καφέ και να τον χαλάει!
Τις πρώτες φορές που δεν μου το είχε ξανακάνει, το έκοψα και πήγα να βγάλω το portafilter, ε τα έκανε όλα λίμπα...τώρα το αφήνω να κρυώσει λίγο για να το βγάλω...παρ' όλα αυτά έχω να πιώ καλό καφέ 2/3 μέρες τώρα!
Τι μπορεί να φταίει ή τι δεν κάνω καλά?
Σώνεται ή να την πετάξω από το μπαλκόνι όπως είναι με το portafilter πάνω?
Βοηθήστε παιδιά, και sorry αλλά θα μάθω, δεν έχω ασχολήθεί και πολύ με το θέμα, απλά έμαθα να κάνω τον espresso μου και τον fredo που πίνω συνήθως και την ψιλοπαράτησα!

Aκριβώς το ιδιο με σενα μου ειχε τύχει μια φορά σε αυτην την μηχανη,και δεν μπορουσα να καταλάβω τι φταιει και δεν τρεχει καφέ.Παρατήρησα οτι κολλαει ο διακοπτης που εχει η μηχανη.πρεπει να τον στρεψεις αποτομα προς τα δεξιά μεχρι τερμα.Τοτε θα τρεξει κανονικα.Το διαπιστωσα αυτό μια φορα που δεν ετρεχε οκαφες,και εκλεισα το διακοπτη και τον ξαναάνοιξα στα γρήγορα,και μετά ετρεχε ο καφές κανονικά.Δοκιμασε το!

vagel7
26-05-09, 22:35
Aκριβώς το ιδιο με σενα μου ειχε τύχει μια φορά σε αυτην την μηχανη,και δεν μπορουσα να καταλάβω τι φταιει και δεν τρεχει καφέ.Παρατήρησα οτι κολλαει ο διακοπτης που εχει η μηχανη.πρεπει να τον στρεψεις αποτομα προς τα δεξιά μεχρι τερμα.Τοτε θα τρεξει κανονικα.Το διαπιστωσα αυτό μια φορα που δεν ετρεχε οκαφες,και εκλεισα το διακοπτη και τον ξαναάνοιξα στα γρήγορα,και μετά ετρεχε ο καφές κανονικά.Δοκιμασε το!

Θα το δοκιμάσω σίγουρα. Αν όχι τώρα γιατί θα χαλάσω μια δόση και την λυπάμαι μιας και τέτοια ώρα δεν το συνηθίζω να πίνω καφέ :) αύριο το πρωί σίγουρα!
Να φταίει το κουμπί μωρέ λές? και αν όντως είναι έτσι από δω και πέρα θα πρέπει δηλαδή να το κάνω απότομα? θα μου μήνει στο χέρι κάποια στιγμή :(
Τώρα είναι και το άλλο...αφαλάτωση όντως δεν έχω κάνει ακόμα και την έχω πάνω από 3 μήνες :whistle: με πιάσατε το ομολογώ...αλλά πάλι αν πούμε ότι φταίει αυτό, πως όταν το βάζω να τρέξει σκέτο νερό τρέχει κανονικά? λογικά δεν θα έπρεπε να μην έτρεχε από τα άλατα? λέω εγώ τώρα έτσι...
Και μιας και το φερε η κουβέντα..κάτι είχα διαβάσει παλιότερα σε προηγούμενα ποστ ότι θα βρώ σκόνη σε αλυσίδα super market..αν όχι εδώ, μπορεί κάποιος που να ξέρει σίγουρα να μου στείλει ένα πμ να πάω αύριο να πάρω γιατί έχω άγνοια?
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όπως και να έχει! :respekt:

and64
26-05-09, 22:41
Θα το δοκιμάσω σίγουρα. Αν όχι τώρα γιατί θα χαλάσω μια δόση και την λυπάμαι μιας και τέτοια ώρα δεν το συνηθίζω να πίνω καφέ :) αύριο το πρωί σίγουρα!
Να φταίει το κουμπί μωρέ λές? και αν όντως είναι έτσι από δω και πέρα θα πρέπει δηλαδή να το κάνω απότομα? θα μου μήνει στο χέρι κάποια στιγμή :(
Τώρα είναι και το άλλο...αφαλάτωση όντως δεν έχω κάνει ακόμα και την έχω πάνω από 3 μήνες :whistle: με πιάσατε το ομολογώ...αλλά πάλι αν πούμε ότι φταίει αυτό, πως όταν το βάζω να τρέξει σκέτο νερό τρέχει κανονικά? λογικά δεν θα έπρεπε να μην έτρεχε από τα άλατα? λέω εγώ τώρα έτσι...
Και μιας και το φερε η κουβέντα..κάτι είχα διαβάσει παλιότερα σε προηγούμενα ποστ ότι θα βρώ σκόνη σε αλυσίδα super market..αν όχι εδώ, μπορεί κάποιος που να ξέρει σίγουρα να μου στείλει ένα πμ να πάω αύριο να πάρω γιατί έχω άγνοια?
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όπως και να έχει! :respekt:

Σκόνες αφαλάτωσης θα βρεις σε μεγάλα supermarket σίγουρα (carrefour, βασιλόπουλο κλπ) ;)

vagel7
26-05-09, 23:06
Ζητάω κάποια συγκεκριμένη όμως ή ότι βρώ κάνει?
Και πως θα την περάσω από την μηχανούλα μου? γράφει τις δόσεις το κουτί, λογικά ναί ε? Γεμίζω το δοχείο με νερό?
Αυτό με το κουμπί πάντως το έκανα και το αποτέλεσμα το ίδιο δυστυχώς.

Patentman
26-05-09, 23:15
Στο manual της XP4020 διαβασα περι καθαρισμου αλατων με κιτρικο ή γυρικο οξυ (αν θυμαμαι καλα).
Εχει δοκιμασει κανεις με κυνο (κιτρικο οξυ) ;

and64
27-05-09, 00:07
Ζητάω κάποια συγκεκριμένη όμως ή ότι βρώ κάνει?
Και πως θα την περάσω από την μηχανούλα μου? γράφει τις δόσεις το κουτί, λογικά ναί ε? Γεμίζω το δοχείο με νερό?
Αυτό με το κουμπί πάντως το έκανα και το αποτέλεσμα το ίδιο δυστυχώς.

Θα πρέπει να εχει οδηγίες!! Αυτό που είχα πάρει εγω (το βρήκα μονος μου btw κοντά στις μηχανες στο carefour στο Μαρούσι) ελεγε τις αναλογίες. Εφτιαχνες διάλυμα με 1 λίτρο νερό και τη σκόνη από το φακελάκι, το εβαζες στο tank, το εβαζες να τρεξει 20" περίπου για να κυκλοφορήσει, το άφηνες 20-30' να δράσει και μετά το άφηνες να τρεξει όλο. Εγω ετρεχα και αλλο ενα λιτρο περίπου σκετο νερό μετά για ξέπλυμα και τέρμα. Και παντα μετά tank, portafiler, φίλτρα μπαίνανε πλυντήριο πιάτων....


Στο manual της XP4020 διαβασα περι καθαρισμου αλατων με κιτρικο ή γυρικο οξυ (αν θυμαμαι καλα).
Εχει δοκιμασει κανεις με κυνο (κιτρικο οξυ) ;

Τι ειναι αυτό;;:what::what: Εγω μόνο με τα φακελάκια αυτά το εχω κάνει, δεν θυμάμαι να σου πω τωρα την ακριβή σύνθεση της σκόνης γιατί τέλειωσαν και πρέπει να παρω άλλα...

ipo
27-05-09, 00:12
Eγω με ποια μηχανη γινομαι καλυτερα, παιδια?
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για κανένα καλό και οικονομικό αναδευτήρι για για φραπέ. Στο στρατό χρησιμοποιούσα επιτραπέζιο κι έκανα πολλούς φραπέ με αποτέλεσμα που μου άρεσε πολύ. Στο σπίτι έχω ένα φορητό (με τροφοδοσία δικτύου, όχι μπαταρίες), το οποίο κάνει άθλια δουλειά.

Θέλω κάποιο που να είναι σε χαμηλή τιμή, αρκετά ισχυρό για να κάνει πολύ αφρό, αλλά όχι τόσο που να το ανοίγεις 1 δευτερόλεπτο και να σου κάνει τον καφέ σύννεφο (υπάρχουν και τέτοια).

Ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω θέμα μόνο για το φραπέ, ενώ πιστεύω ότι σε αυτό το νήμα συχνάζουν πολλοί σχετικοί με το ζήτημα καφές γενικότερα.

Patentman
27-05-09, 00:12
Τυπογραφικο λαθος.
Ξυνο ηθελα να γραψω αντι για "κυνο".

Ειναι αυτο που βαζεις στα μεσα στα μαγειρευτα φαγητα αντι για λεμονι. Νομιζω κανει και για γλυκα. :p

Θα βαλω τετοιο που ειναι και φθηνο αλλά και ασφαλες για τον οργανισμο.

and64
27-05-09, 00:14
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για κανένα καλό και οικονομικό αναδευτήρι για για φραπέ. Στο στρατό χρησιμοποιούσα επιτραπέζιο κι έκανα πολλούς φραπέ με αποτέλεσμα που μου άρεσε πολύ. Στο σπίτι έχω ένα φορητό (με τροφοδοσία δικτύου, όχι μπαταρίες), το οποίο κάνει άθλια δουλειά.

Θέλω κάποιο που να είναι σε χαμηλή τιμή, αρκετά ισχυρό για να κάνει πολύ αφρό, αλλά όχι τόσο που να το ανοίγεις 1 δευτερόλεπτο και να σου κάνει τον καφέ σύννεφο (υπάρχουν και τέτοια).

Ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω θέμα μόνο για το φραπέ, ενώ πιστεύω ότι σε αυτό το νήμα συχνάζουν πολλοί σχετικοί με το ζήτημα καφές γενικότερα.

Eγω χτύπησα ενα ariette με ανοξείδωτο κάδο από carefour (νομίζω) 30 κάτι ευρώ κυρίως για αφρόγαλα για fredo. Μια χαρά ειναι, εχει 2 ταχύτητες και αρκετά σταθερό. Ενα μείον, οτι στη μεγάλη ταχύτητα πρέπει να κρατάς το κουμπι πατημένο δεν δουλεύει μονο του οπως στη μικρή...

patentman μπορεις να δοκιμάσεις την τύχη σου με το ξυνό!!!

ipo
27-05-09, 00:23
Eγω χτύπησα ενα ariette με ανοξείδωτο κάδο από carefour (νομίζω) 30 κάτι ευρώ κυρίως για αφρόγαλα για fredo. Μια χαρά ειναι, εχει 2 ταχύτητες και αρκετά σταθερό. Ενα μείον, οτι στη μεγάλη ταχύτητα πρέπει να κρατάς το κουμπι πατημένο δεν δουλεύει μονο του οπως στη μικρή...
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το χρειάζομαι μόνο για φραπέ, επομένως δε με πειράζει να χρειάζεται να κρατάω το κουμπί, αφού απαιτείται μονοψήφιος αριθμός δευτερολέπτων για να γίνει. Από την άλλη με πειράζει ότι θα χρειαστεί να πληρώσω τον ανοξείδωτο κάδο που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω.

and64
27-05-09, 00:47
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το χρειάζομαι μόνο για φραπέ, επομένως δε με πειράζει να χρειάζεται να κρατάω το κουμπί, αφού απαιτείται μονοψήφιος αριθμός δευτερολέπτων για να γίνει. Από την άλλη με πειράζει ότι θα χρειαστεί να πληρώσω τον ανοξείδωτο κάδο που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω.

Εμενα με βολεύει τρελά γιατι τον αφήνω στην κατάψυξη μονιμα και ειναι παγωμένος για το αφρόγαλα;) Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό παίρνεις και κάτι φθηνότερο....

ipo
27-05-09, 00:51
Εμενα με βολεύει τρελά γιατι τον αφήνω στην κατάψυξη μονιμα και ειναι παγωμένος για το αφρόγαλα;) Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό παίρνεις και κάτι φθηνότερο....
Δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν. Απλά σκέφτηκα το ενδεχόμενο να αγοράσω αντίστοιχης ποιότητας αναδευτήρι, που να κοστίζει λιγότερο, αν έχει αφαιρεθεί από το κόστος κατασκευής ο κάδος. Μπορεί στο τέλος να διαπιστώσω ότι βγαίνει πιο φτηνά η συσκευή που προτείνεις, από άλλες υποδεέστερες χωρίς κάδο.

and64
27-05-09, 01:09
Δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν. Απλά σκέφτηκα το ενδεχόμενο να αγοράσω αντίστοιχης ποιότητας αναδευτήρι, που να κοστίζει λιγότερο, αν έχει αφαιρεθεί από το κόστος κατασκευής ο κάδος. Μπορεί στο τέλος να διαπιστώσω ότι βγαίνει πιο φτηνά η συσκευή που προτείνεις, από άλλες υποδεέστερες χωρίς κάδο.

Ναι ψάξτο λίγο, μπες τιποτα κωτσόβολους κλπ, μεγάλα super markets εχουν ποικιλία...

Το πιο φθηνο που λέω εννοώ αυτο (http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&la=1&catid=315&itmid=14176)πχ αλλά μου κάνει πολυ υποδεέστερο σε ποιότητα από κάτι τέτοιο ας πούμε. Βεβαια (http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=14177&catId=315&la=1)κάνει και τα μισά λεφτά αλλά δεν ξερω τι κάνει από λειτουργία!

Αυτό (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10155)επίσης πολύ καλό δοκιμασμένο σε φίλο, (χωρις το disney βέβαια!!!:rofl::rofl::down:) με 2 ταχύτητες δουλεύει μόνο του και στις 2, αλλά εχει μικρότερο κάδο από το δικό μου...

Επίσης τρελα καλό φραπέ κάνει το αναδευτήρι χειρός (με ρεύμα) που δίνει μαζί ο nescafe κάθε καλοκαίρι! Εχω παρει 2 και εχω καβάντζα και στο άλλο σπίτι!

ipo
27-05-09, 01:27
Επίσης τρελα καλό φραπέ κάνει το αναδευτήρι χειρός (με ρεύμα) που δίνει μαζί ο nescafe κάθε καλοκαίρι! Εχω παρει 2 και εχω καβάντζα και στο άλλο σπίτι!
Αυτό ήταν μεγάλη ρήση! Χρησιμοποιούσα επί χρόνια, που έπινα σπάνια φραπέ, είτε σέικερ, είτε αναδευτήρι χειρός με μπαταρίες (είναι χαμηλής ισχύος αυτά και δεν έχουν καλό αποτέλεσμα). Κάποια στιγμή πάω στο σπίτι μιας φίλης που είχε αυτό που ανέφερες. Έπαθα πλάκα με τον αφρό που κάνει. Σε λίγες μέρες πήγα και αγόρασα αντίστοιχο ηλεκτρικό (όχι με μπαταρίες, αλλά με ρεύμα δικτύου [όχι poe :p]), το οποίο μου φάνηκε υποδεέστερο, αλλά αρκούντως καλό (6 ευρώ από το Jumbo). Πλέον δε μου κάνει, διότι αφενός έχει αρχίσει να χαλάει και μειώνεται η ωφέλιμη ισχύς του, αφετέρου έμαθα στο στρατό με καλό επιτραπέζιο, οπότε όλα τα άλλα μου φαίνονται χάλια.

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα ψάξω σε διάφορα πολυκαταστήματα. Απ' ό,τι κατάλαβα βρήκες στο carrefour ένα ariete, φτηνότερο και καλύτερο από αυτά που δίνεις στα 2 τελευταία links. Σωστά;

and64
27-05-09, 01:37
Αυτό ήταν μεγάλη ρήση! Χρησιμοποιούσα επί χρόνια, που έπινα σπάνια φραπέ, είτε σέικερ, είτε αναδευτήρι χειρός με μπαταρίες (είναι χαμηλής ισχύος αυτά και δεν έχουν καλό αποτέλεσμα). Κάποια στιγμή πάω στο σπίτι μιας φίλης που είχε αυτό που ανέφερες. Έπαθα πλάκα με τον αφρό που κάνει. Σε λίγες μέρες πήγα και αγόρασα αντίστοιχο ηλεκτρικό (όχι με μπαταρίες, αλλά με ρεύμα δικτύου [όχι poe :p]), το οποίο μου φάνηκε υποδεέστερο, αλλά αρκούντως καλό (6 ευρώ από το Jumbo). Πλέον δε μου κάνει, διότι αφενός έχει αρχίσει να χαλάει και μειώνεται η ωφέλιμη ισχύς του, αφετέρου έμαθα στο στρατό με καλό επιτραπέζιο, οπότε όλα τα άλλα μου φαίνονται χάλια.

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα ψάξω σε διάφορα πολυκαταστήματα. Απ' ό,τι κατάλαβα βρήκες στο carrefour ένα ariete, φτηνότερο και καλύτερο από αυτά που δίνεις στα 2 τελευταία links. Σωστά;

Απο το izzy δεν ξερω αν ειναι καλυτερο, δείχνει και ομορφο και στιβαρό στις φωτογραφιες αλλά αν δεν το δεις από κοντά:what:

Το δικό μου απο carefour το πηρα περισυ ομως, δεν εχω τσεκάρει τελευταίως να σου πω σίγουρα αν υπαρχει ακόμα σαν μοντέλο...

G.S
27-05-09, 02:08
Τυπογραφικο λαθος.
Ξυνο ηθελα να γραψω αντι για "κυνο".

Ειναι αυτο που βαζεις στα μεσα στα μαγειρευτα φαγητα αντι για λεμονι. Νομιζω κανει και για γλυκα. :p

Θα βαλω τετοιο που ειναι και φθηνο αλλά και ασφαλες για τον οργανισμο.
Μπορεί να καθαρίσει από τα άλατα, αλλά μπορεί επίσης και να καταστραφεί! Πρέπει χρησιμοποιούμε προϊόντα με συγκεκριμένες προδιαγραφές. Τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει και μου έχουν πει.

Patentman
27-05-09, 18:34
Aυτο αναφερει στο manual.

Αφαιρεση των αλατων

• κιτρικό ή τρυγικό οξύ
http://www.krups.gr/NR/rdonlyres/62C7CD8F-66F8-4B14-9647-FB640CFEC20E/30604/XP4020.pdf

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BF%CE%BE%CF%8D

http://www.sunspices.gr/product.php?pid=14&cid=1

G.S
27-05-09, 19:26
Aυτο αναφερει στο manual.


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BF%CE%BE%CF%8D

http://www.sunspices.gr/product.php?pid=14&cid=1
Ναι, φαίνεται ότι όντως κάνει το προϊόν. Στην δικιά μου μηχανή λέει να χρησιμοποιώ αυστηρά συγκεκριμένα προϊόντα. Ίσως το λέει για να μην βάζει ο καθένας ότι θέλει. Ας πούμε το ξύδι απαγορεύεται. Θα το έχω και εγώ υπόψιν.



Τώρα είναι και το άλλο...αφαλάτωση όντως δεν έχω κάνει ακόμα και την έχω πάνω από 3 μήνες :whistle: με πιάσατε το ομολογώ...αλλά πάλι αν πούμε ότι φταίει αυτό, πως όταν το βάζω να τρέξει σκέτο νερό τρέχει κανονικά? λογικά δεν θα έπρεπε να μην έτρεχε από τα άλατα? λέω εγώ τώρα έτσι...
Το νερό δεν χρειάζεται πίεση για να τρέξει! Να ξέρεις ότι την καφετιέρα πρέπει να την συντηρούμε-καθαρίζουμε. Αλλιώς υπάρχει και θέμα υγιεινής. Διάβασε το manual της μηχανής σου και ακολούθησε τις οδηγίες. Καθάρισε καλά όλα τα εξαρτήματα, μήπως έχει βουλώσει κάτι από τον καφέ. Ο υγρός καφές μπορεί να πιάσει μούχλα και σε 1-2 μέρες...

Τέσταρε και κάτι άλλο. Ρίξε νερό σε μια κούπα. Αν δεις ότι βγάζει και αέρα, σημαίνει ότι το boiler έχει πάρει αέρα, άρα και δεν έχει σωστή πίεση. Άσε να τρέξει ένα ποτήρι νερό να φύγει ο αέρας. Αυτό το κάνεις και όταν έχεις αφήσει αχρησιμοποίητη την μηχανή για μέρες.

Patentman
27-05-09, 19:38
Απλα το κιτρικο οξυ που θα βρεις για μαγειρικη χρηση διαλυεται μονο σε ζεστο νερο.
Οποτε πριν γεμισεις το δοχειο θα πρεπει να το εχεις ανακατεψει μεσα σε ζεστο νερο με το οποιο και θα γεμισεις την δεξαμενη.

Μια απο αυτες τις μερες θα την καθαρισω.

ipo
29-05-09, 18:09
Πήγα στο carrefour για ψώνια και είπα να ρίξω μία ματιά στους αναδευτήρες. Διαπίστωσα ότι χρησιμοποιείται ο όρος "φραπιέρα". Είχε λοιπόν 3-4 φραπιέρες (:p) United (η κλασσική φτηνή μάρκα που φέρνουν τα carrefour σε διάφορες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, όπως και η bluesky) με ισχύ περί τα 60watt και τιμές 15-20 ευρώ. Τόσο η χαμηλή ισχύς τους, όσο και η χαμηλής ποιότητας κατασκευή, δε με κέρδισε. Είχε και την Ariete Disney (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10155) (δε μου άρεσε σχεδιαστικά) που ανέφερε ο and64, αλλά δυστυχώς δεν είχε τη mulinex (http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=14177&catId=315&la=1) που είχα βάλει στο μάτι. Κατέληξα να αγοράσω τη Singer DM100 silver (http://www.my7.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=6706&category_id=312&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=527&vmcchk=1&Itemid=527) με 25 ευρώ, μιας και μου φάνηκε σχετικά καλή κατασκευή και με ισχύ 100 Watt, όπως οι καλές που πρότεινε ο and64.

Διαπίστωσα λοιπόν ότι η ισχύς των 100 Watt είναι οριακά επαρκής για να κάνεις καλό φραπέ. Σημαντικοί παράγοντες βέβαια είναι και το σχήμα και το μέγεθος του δίσκου ανάδευσης, το πλήθος τους (ένας ή δύο), αλλά και η ωφέλιμη ισχύς. Εν τέλει, μπορώ να πω ότι είμαι σχετικά ευχαριστημένος από την αγορά μου, με δεδομένο ότι είχα συνηθίσει στο στρατό να χρησιμοποιώ επαγγελματικού τύπου συσκευή, η οποία πιθανώς ήταν πιο ισχυρή. Next time... :)

and64
29-05-09, 18:18
Πήγα στο carrefour για ψώνια και είπα να ρίξω μία ματιά στους αναδευτήρες. Διαπίστωσα ότι χρησιμοποιείται ο όρος "φραπιέρα". Είχε λοιπόν 3-4 φραπιέρες (:p) United (η κλασσική φτηνή μάρκα που φέρνουν τα carrefour σε διάφορες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, όπως και η bluesky) με ισχύ περί τα 60watt και τιμές 15-20 ευρώ. Τόσο η χαμηλή ισχύς τους, όσο και η χαμηλής ποιότητας κατασκευή, δε με κέρδισε. Είχε και την Ariete Disney (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10155) (δε μου άρεσε σχεδιαστικά) που ανέφερε ο and64, αλλά δυστυχώς δεν είχε τη mulinex (http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=14177&catId=315&la=1) που είχα βάλει στο μάτι. Κατέληξα να αγοράσω τη Singer DM100 silver (http://www.my7.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=6706&category_id=312&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=527&vmcchk=1&Itemid=527) με 25 ευρώ, μιας και μου φάνηκε σχετικά καλή κατασκευή και με ισχύ 100 Watt, όπως οι καλές που πρότεινε ο and64.

Διαπίστωσα λοιπόν ότι η ισχύς των 100 Watt είναι οριακά επαρκής για να κάνεις καλό φραπέ. Σημαντικοί παράγοντες βέβαια είναι και το σχήμα και το μέγεθος του δίσκου ανάδευσης, το πλήθος τους (ένας ή δύο), αλλά και η ωφέλιμη ισχύς. Εν τέλει, μπορώ να πω ότι είμαι σχετικά ευχαριστημένος από την αγορά μου, με δεδομένο ότι είχα συνηθίσει στο στρατό να χρησιμοποιώ επαγγελματικού τύπου συσκευή, η οποία πιθανώς ήταν πιο ισχυρή. Next time... :)

Μεγειά!! Αυτό με τους δίσκους ξέχασα να το αναφέρω! Το δικό μου πάντως εχει δυο, αυτό που πήρες τι έχει;;

Αυτό που έψαχνες προφανώς και ήταν αμιγώς επαγγελματικό, μόνο σε εξοπλισμούς εστιατορίων θα το εβρισκες ή μεταχειρισμένο από κανενα μαγαζί που εκλεισε!!

ipo
29-05-09, 18:24
Μεγειά!! Αυτό με τους δίσκους ξέχασα να το αναφέρω! Το δικό μου πάντως εχει δυο, αυτό που πήρες τι έχει;;

Αυτό που έψαχνες προφανώς και ήταν αμιγώς επαγγελματικό, μόνο σε εξοπλισμούς εστιατορίων θα το εβρισκες ή μεταχειρισμένο από κανενα μαγαζί που εκλεισε!!
Ευχαριστώ. Ένα δίσκο έχει αυτό που αγόρασα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στο ζήτημα δίσκος, καθότι η καλή μηχανή που χρησιμοποιούσα είχε έναν. Ίσως και να ήταν λάθος μου που το αγνόησα.

vagel7
29-05-09, 23:52
Τελικά δεν θα πιστέψετε τι έφταιγε και δεν μου έβγαζε σωστά τον καφέ...
Το πρώτο βήμα ήταν να κάνω αφαλάτωση, πήγα λοιπόν και αγόρασα από ΑΒ όχι σκόνη αλλά σε υγρή μορφή ένα για αφαλάτωση που μου έδωσε μια κοπέλα που δούλευε εκεί, και εκτός από αυτό πήρα και καφέ, μόνο που αυτή την φορά αντί για Lavazza πήρα έναν illy κόκκινο που βρήκα.

Και πάμε στα πειράματα τώρα...

Μετά την αφαλάτωση λοιπόν έβαλα να φτιάξω καφέ με τον illy, το αποτέλεσμα? Ο καφές έτρεχε σαν την πρώτη μέρα που πήρα την μηχανή, όπως πρέπει δηλαδή! :oneup:
Λέω αυτό ήταν....στο καπάκι λοιπόν βάζω να κάνω άλλον ένα με τον Lavazza αυτή τη φορά που μου είχε περισέψει για να δώ ακριβώς τι έφταιγε (πάντα στις τελευταίες 4-5 δόσεις τον πετάω και παίρνω καινούργιο, αυτή την φορά τον είχα κρατήσει πάλι καλά) το αποτέλεσμα?
Το γνωστό πρόβλημα...δεν έτρεχε σχεδόν καθόλου :down:...αμέσως μου πήγε στο μυαλό ένας φίλος από εδώ μέσα που μου είπε για σωστό κόψιμο του καφέ...ακόμα και με το μάτι φαινόταν ότι ο illy ήταν πιο χοντροκομένος από τον Lavazza..τώρα τι να πώ, να έπεσα άραγε σε διαφορετική παρτίδα, μπορεί..:hmm: το σίγουρο είναι ότι ναι μεν με τον illy δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά σαν τον Lavazza δεν είναι με τίποτα!
Οπότε θα δοκιμάσω να ξαναπάρω Lavazza και βλέπουμε.

G.S
30-05-09, 03:17
Αφού βρήκες το πρόβλημα, μια χαρά. Όντως, πρέπει να έπεσες σε ιδιαίτερη παρτίδα...


(πάντα στις τελευταίες 4-5 δόσεις τον πετάω και παίρνω καινούργιο, αυτή την φορά τον είχα κρατήσει πάλι καλά)
Τι εννοείς, στις 4-5 δόσεις;!

vagel7
30-05-09, 10:49
Αφού βρήκες το πρόβλημα, μια χαρά. Όντως, πρέπει να έπεσες σε ιδιαίτερη παρτίδα...


Τι εννοείς, στις 4-5 δόσεις;!

Τις τελευταίες 4-5 δόσεις πριν αδειάσει το κουτί τις πετάω και παίρνω άλλο, φρέσκο!

Πείτε μου κάτι ακόμα, εκτός από Lavazza που είναι καλός έχετε να προτείνετε να δοκιμάσω κάποιον άλλο εξίσου καλό? και που θα τον βρώ!
Αυτός ο illy δεν πίνετε πάντως!

Alex_Under
30-05-09, 16:01
Μετά από μια διαδρομή γευστικής αναζήτησης ανάμεσα σε
Lavazza Gran Aroma -> CoffeeWay Classic -> CoffeeWay Special -> CoffeeWay Superior -> Starbucks Espresso Beans -> Portioli ... ξαναπήρα από τα MAKRO την συσκευασία κιλού του Lavazza Gran Aroma

http://www.lekkerbakkiekoffie.nl/images/Caffe_Gran_Aroma_Bar_Lavazza%5B1%5D.JPG

Μόλις κόβω το σακουλάκι και μυρίζω....έλιωσα... Είχα ξεχάσει τι υπέροχο άρωμα είχε, γιατί από την τελευταία φορά που τέλιωσε η πρώτη σακούλα είχαν περάσει όλοι οι παραπάνω από...την καφετιέρα μου.
Τελικά νομίζω ότι κατέλληξα.

Υ.Γ. Ο Portioli που δοκίαμασα και τελευταία ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση από όλους. Ακαθόριστο άρωμα και ελάχιστη γεύση. Δεν ξέρω αν έφταιγε η "παρτίδα" ή κάτι άλλο αλλά, απογοητεύτηκα. Δεν έβλεπα την ώρα να τελιώσω αυτά τα 250gr και να πάρω κάτι άλλο.

Υ.Γ.2 Ολοι οι παραπάνω καφέδες ήταν σε κόκκους και τους έκοβα εγώ.

vagel7
30-05-09, 17:53
Αυτόν τον Lavazza Gran Aroma που λές εκτός από το makro μπορώ να τον βρώ και κάπου αλλού?
Γιατί νομίζω από makro ψωνίζεις χοντρική για επαγγελματίες έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?
Και κάτι ακόμα, πόσο κάνει το κιλό? Μικρότερη συσκευασία υπάρχει?

Alex_Under
30-05-09, 19:33
Έτσι όπως τα λες είναι για το makro. Και εγώ δεν είμαι Ε.Ε. αλλά έχω μια κάρτα από τον πατέρα μου. Ψωνίζεις κανονικά λιανική απλά το κατάστημα εξιδανικεύεται στην έκδοση τιμολογίων.

Η αλήθεια είναι ότι έχω τον νού μου μήπως και τον βρω πουθενά αλλού αλλά δεν το έχει πάρει το μάτι μου. Αν κάποιος άλλος ξέρει ας μας πει, με ενδιαφέρει και μένα.
Αυτό είναι συσκευασία κιλού και έχει γύρω στα 18,50€. Μικρότερο δεν είδα.
Ο άλλος καφές της Lavazza ο Gran Crema,
http://jablum.intelishop.pl/pic/_bp122.jpg
έχει λιγότερο (νομίζω 14€ το κιλό).
Δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά αυτόν τον έχω δει σίγουρα και στο Carefour.

NaGR
31-05-09, 05:05
το starbucks έχει διάφορες ποικιλίες και αυτές δοκιμάζω τώρα-νορμάλ τιμές, 4ευρώ τα 250γρ αν θυμάμαι σωστά
ο gran crema είναι υποφερτός αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, ο illy κόκκινος σε κόκκους μου αρέσει περισσότερο αλλά πανάκριβος.

Theodore41
31-05-09, 09:26
Αυτόν τον Lavazza Gran Aroma που λές εκτός από το makro μπορώ να τον βρώ και κάπου αλλού?
Γιατί νομίζω από makro ψωνίζεις χοντρική για επαγγελματίες έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?
Και κάτι ακόμα, πόσο κάνει το κιλό? Μικρότερη συσκευασία υπάρχει?
η σε πειραζει.Παρε μερικα κουτακια του νεσκαφε η αλλου καφε,γεμισε τα με τον καφε που δεν θα πιεις μεσα σε 2,3 μερες,και βαλτα στην καταψυξη,γρηγορα.Κρατησε μονο στο μυλο,για 2,3 μερες,τον οποιον και θα αντικαθιστας τμηματικα.
Δεν θα παθει τιποτα.Στν καταψυξη ομως.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 22 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πηγαινετε πισω απο την εκλησια του Αγ,Γεωργιου του Καρυτση,στον κατηφορο,αριστερα αφου περασουμε τον Παρνασσο,και τα Νεα,και παρτε καφε απο το γωνιακο καφεκοπτειο,ειτε ετοιμο,ειτε ποικιλιες ξεχωριστα,και καντε τα πειραματα σας.
Θα εξασφαλιστε ΦΡΕΣΚΟ καφε,που δεν θα το εχετε με τα οποια σακουλακια,και φτηνο.Καμια 10ρια το κιλο.
Η γραψτε ενα μαιλ στο Square Mile Coffee Roasters <info@squaremilecoffee.com> στην Αγγλια,και παρτε αποπ κει καφε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ,και ΦΡΕΣΚΟ,με ημερομηνια ψησιματος,και οχι ληξεως,που δεν λεει τιποτα.
Καντε το και θα με θυμηθειτε.

Alex_Under
31-05-09, 17:18
το starbucks έχει διάφορες ποικιλίες και αυτές δοκιμάζω τώρα

Το Starbucks, απ'όσο μπορώ να ξέρω, έχει ΜΙΑ συσκευασία για espresso, αυτή την χρυσοπράσινη που γράφει Espresso Roast. Όλες οι άλλες δεν είναι espresso (θα το έγραφε, δεν θα το έγραφε? Σε αυτήν γιατί το γράφει?) αλλά ποικιλίες καφέ. Το γράφει άλλωστε κι απ' έξω, Αιθιοπία, Γουατεμάλα, κολομβία κτλ. Αυτά χρησιμοποιούνται για καφέ φίλτρου.
Ο ορισμός του espresso είναι ότι αποτελείται από χαρμάνι διαφόρων ποικιλιών καφέ τύπου Arabica. Το να αλέσεις μόνο κόκκους Ethiopian Yergacheffe, ή Colombian Supremo δεν σημαίνει ότι αυτό που έβγαλες θεωρείται Espresso.

Theodore41
31-05-09, 19:19
Το Starbucks, απ'όσο μπορώ να ξέρω, έχει ΜΙΑ συσκευασία για espresso, αυτή την χρυσοπράσινη που γράφει Espresso Roast. Όλες οι άλλες δεν είναι espresso (θα το έγραφε, δεν θα το έγραφε? Σε αυτήν γιατί το γράφει?) αλλά ποικιλίες καφέ. Το γράφει άλλωστε κι απ' έξω, Αιθιοπία, Γουατεμάλα, κολομβία κτλ. Αυτά χρησιμοποιούνται για καφέ φίλτρου.
Ο ορισμός του espresso είναι ότι αποτελείται από χαρμάνι διαφόρων ποικιλιών καφέ τύπου Arabica. Το να αλέσεις μόνο κόκκους Ethiopian Yergacheffe, ή Colombian Supremo δεν σημαίνει ότι αυτό που έβγαλες θεωρείται Espresso.
Δεν ειναι ακριβως ετσι.
Πραγματι,τις πιο πολλες φορες,για να φτιαξουν καφε για μηχανες εσπρεσσο,βαζουν πολλες ποικιλιες,αλλα δεν ειναι παντα Αραμπικα,μπορει να εχει μεσα και Ρομπουστα.
Η Ρομπουστα ειναι αυτη που βγαζει το πολυ καιμακι,και νομιζετε εσεις,οτι ο καφες σκιζει,αλλα δεν ειναι ετσι.Βγαζει μεν καιμακι,αλλα πικριζει,δεν εχει αρωμα.
Συνηθως βεβαια,γιατι υπαρχουν και μερικες ποικιλιες Ρομπουστα,που ειναι καλες,αλλα ακριβες.
Και υπαρχει και καφες που διδεται για εσπρεσσο,που ειναι μονοποικιλιακος.
Αμα θελεις να τα δεις ολα αυτα,η ψαξε στο Γουγλ,η πηγαινε μια βολτουλα στην οδο Εμ.Μπ[ενακη κατεβαινοντας την Παν/μιου,στριβεις δεξια,και στο αριστερο πεζοδρομιο της Εμ.Μπενακη,υπαρχει ενα μαγαζι,που γραφει TAF.Εμπα και παρε τα φυλλαδιακια που δινει και διαβασε για καφεδες και ποικιλιες.Ειναι πολυ ενημερωτικα.
Αλλα για να πινεις καφε,η θα παρεις καφε που θα ξερεις ΠO'TE καβουρντίστηκε,η μην παρεις καθολου.
Απο τον Αγγλο,θα παρεις φοβερο καφε,και φρεσκο, αλλα και απο το μαγαζι που εγραψα πιο πανω,πολυ φρεσκο.
Παρε 100g απο καθε μια απο τις 7 ποικιλιες που εχει,και κανε χαρμανια.Αν επιμεινεις,θα βγαλεις κατι,που θα ειναι και καλο και ΦΤΗΝΟ.

Patentman
31-05-09, 19:24
KAFFE HELA BÖNOR MÖRKROST (http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/90144891)

ipo
31-05-09, 20:37
Αν δε διάβαζα μέρος του νήματος, δε θα μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να πάει τόσο βαθιά το ζήτημα του καφέ. :hmm:

NaGR
01-06-09, 00:09
Το Starbucks, απ'όσο μπορώ να ξέρω, έχει ΜΙΑ συσκευασία για espresso, αυτή την χρυσοπράσινη που γράφει Espresso Roast. Όλες οι άλλες δεν είναι espresso (θα το έγραφε, δεν θα το έγραφε? Σε αυτήν γιατί το γράφει?) αλλά ποικιλίες καφέ. Το γράφει άλλωστε κι απ' έξω, Αιθιοπία, Γουατεμάλα, κολομβία κτλ. Αυτά χρησιμοποιούνται για καφέ φίλτρου.
Ο ορισμός του espresso είναι ότι αποτελείται από χαρμάνι διαφόρων ποικιλιών καφέ τύπου Arabica. Το να αλέσεις μόνο κόκκους Ethiopian Yergacheffe, ή Colombian Supremo δεν σημαίνει ότι αυτό που έβγαλες θεωρείται Espresso.
εγώ απο την άλλη νομίζω οτι η συσκευασία που λέει espresso είναι μια γιατί έχει το χαρμάνι που χρησιμοποιούν και τα starbucks για την παρασκευή του espresso, και όσων ροφημάτων βασίζονται σε αυτόν, που φτιάχνουν και instore.

όλες οι άλλες έχουν ονόματα, συνήθως χαρακτηριστικά της γεύσης ή προέλευσης.

σε οτι αφορά τις ποικιλίες, νομίζω οτι δεν ισχύει, αλλιώς δεν θα παινεύονταν για 100% Arabica ορισμένες μάρκες πχ.

απλά για espresso θέλει άλλο άλεσμα συνήθως, σε σχέση με φίλτρου πχ.
πιθανόν να παίρνει και άλλο καβούρδισμα αλλά αυτό δεν το ξέρω αφού παίρνω ήδη ψημένους κόκκους.

Siba
02-06-09, 05:46
Αντε να δουμε ποτε θα καταλαβουν κ ολοι οι ασχετοι πως ο εσπρεσο και οι παραλαγες του δεν ηταν ποτε θεμα μοδας αλλα προτιμησης, ασε και το οτι ειναι πιο υγιεινος απο το κλασικο φραπογαλο.

Και για την αποφυγη παρεξηγησεων ο εσπρεσο πινετε σκετος! :clap:

and64
02-06-09, 11:22
Και για την αποφυγη παρεξηγησεων ο εσπρεσο πινετε σκετος! :clap:

Πάντα γιατί αν ειναι σωστός δεν πικριζει ουτως ή άλλως!!

therion
02-06-09, 14:28
Αντε να δουμε ποτε θα καταλαβουν κ ολοι οι ασχετοι πως ο εσπρεσο και οι παραλαγες του δεν ηταν ποτε θεμα μοδας αλλα προτιμησης, ασε και το οτι ειναι πιο υγιεινος απο το κλασικο φραπογαλο.

Και για την αποφυγη παρεξηγησεων ο εσπρεσο πινετε σκετος! :clap:

Σωστος!:oneup: και απορώ με καποιους που ζητάνε στην καφετέρια freddo espresso παρα πολυ γλυκο,και να εχει και σιρόπι καραμέλας πχ.Δεν μπορω να τους καταλάβω.Ετσι και τον πιο αθλιο,και καμενο καφε που υπάρχει,οταν τον πιουν δεν προκειτε να καταλαβουν τη διαφορα με τοση ζάχαρη.Ειναι κριμα να χαλάς την γευση του καφε!
Εγω προσωπικα πίνω το εσπρεσσάκι χωρις ζάχαρη,και το κρύο εσπρεσσο,το πολυ με μιση κουταλιά ζάχαρη,γιατι ο κρυος βγάζει πολύ πίκρα!!

and64
02-06-09, 14:52
Σωστος!:oneup: και απορώ με καποιους που ζητάνε στην καφετέρια freddo espresso παρα πολυ γλυκο,και να εχει και σιρόπι καραμέλας πχ.Δεν μπορω να τους καταλάβω.Ετσι και τον πιο αθλιο,και καμενο καφε που υπάρχει,οταν τον πιουν δεν προκειτε να καταλαβουν τη διαφορα με τοση ζάχαρη.Ειναι κριμα να χαλάς την γευση του καφε!
Εγω προσωπικα πίνω το εσπρεσσάκι χωρις ζάχαρη,και το κρύο εσπρεσσο,το πολυ με μιση κουταλιά ζάχαρη,γιατι ο κρυος βγάζει πολύ πίκρα!!

Τους κρύους και εγω μέτριους τους πίνω, οταν τους πετυχαίνουν οντως μέτριους εξω και οχι σκέτους ή γλυκούς τοτε ειναι πολύ καλοί!!

wireless_surfer
03-06-09, 02:55
δεν είναι κακός και με ζάχαρη, με κάτι Ιταλούς που είχα συνεργαστεί, χτυπούσαμε τέτοιους άσπρο-πάτο. Είναι "κάπως" να λες "πάμε για καφέ" και να τελειώνεις τον καφέ σφηνάκι... Απ ότι έλεγαν έβαζαν ζάχαρη γιατί δεν έβρισκαν κάποια συγκεκρημένη μάρκα που μπαίνει ζάχαρη στο καβούρδισμα.
Χαίρομαι που βρήκα το θέμα, γιατί το γυρνάω κι εγώ σε εσπρεσσο σιγά σιγά

nikolasR200
03-06-09, 19:13
Για την Ariete Cafe Florence 1330 http://www.skroutz.gr/s/60504/Ariete-Cafe-Florence-1330-3.html έχουμε καμια γνώμη ή κάποια καλύτερη εναλλακτική? με δεδομένο ότι την προορίζω κατα κύριο (αν όχι αποκλειστικό λόγο) στη παρασκευή freddo cappuccino

Theodore41
03-06-09, 19:38
Για την Ariete Cafe Florence 1330 http://www.skroutz.gr/s/60504/Ariete-Cafe-Florence-1330-3.html έχουμε καμια γνώμη ή κάποια καλύτερη εναλλακτική? με δεδομένο ότι την προορίζω κατα κύριο (αν όχι αποκλειστικό λόγο) στη παρασκευή freddo cappuccino
Κοιτα,θα ειμαι σκληρος,αλλα ετσι ειναι.
Ο καπουτσινο και ολοι οι επομενοι,ΔΕΝ ειναι εσπρεσσο,αφου η γευση του γαλακτος,τα καλυπτει ολα.
Αρα,ο,τι μηχανη και να παρεις,το ιδιο ειναι.Εν ταξει,κοιτας την κατασκευη.
Αν ελεγες για εσπρεσσο,τοτε τα πραγματα αλλαζουν,και πρεπει να χωσεις πολλα φραγκα για να παρεις κατι καλο.
Κακα τα ψεμματα.

nikolasR200
04-06-09, 01:27
Κοιτα,θα ειμαι σκληρος,αλλα ετσι ειναι.
Ο καπουτσινο και ολοι οι επομενοι,ΔΕΝ ειναι εσπρεσσο,αφου η γευση του γαλακτος,τα καλυπτει ολα.
Αρα,ο,τι μηχανη και να παρεις,το ιδιο ειναι.Εν ταξει,κοιτας την κατασκευη.
Αν ελεγες για εσπρεσσο,τοτε τα πραγματα αλλαζουν,και πρεπει να χωσεις πολλα φραγκα για να παρεις κατι καλο.
Κακα τα ψεμματα.
Δεν είσαι σκληρός, ίσα ίσα τέτοιου είδους απάντηση έψαχνα, και γιαυτό τόνισα για τι είδους χρήση το θέλω, ώστε να μην πάρω κάτι που σε σένα πχ όντως θα κάνει διαφορά επειδή ξέρεις να εκτιμάς τον καλό εσπρέσσο, αλλά που εμένα θα είναι άχρηστο γιατί δεν θα φανεί στο freddo μου..!!
Οπότε μ'αυτά τα δεδομένα προς τα που να κινηθώ http://www.skroutz.gr/c/437/coffee_machines/f/4678/Espresso.html?page=2 ariete? izzy? delonghi? philips? νομίζω την ariete (αν δε κάνω λάθος το μοντέλο) την έχει το carrefour με 5 χρόνια εγγύηση

Theodore41
04-06-09, 09:20
Ψαξε λιγο ακομα,απο την εξης πλευρα.
Ρωτα να δεις αν εχει και δυναμη στον ατμο,αφου αυτο το θελεις σιγουρα να δουλευει σωστα για να φτιαχνει αφρο.Μη βιαζεσαι.
Η πειρα μου,λεει,οτι πραγματι,οποιος βιαζεται,το μετανοιωνει μετά.
Ριξε και καμια ματια στα προηγουμενα ποστ των παιδιων εδω,μηπως καποιοι εχουν γραψει κατι ενδιαφερον.
Πηγαινε κι εδω http://www.toomuchcoffee.com/index.php?name=PNphpBB2,και ριξε καμια ματια.
Αυτοι,δεν ειναι τρελλοι που χαλανε εκατομυρια,αρα θα μιλανε για τεοιες μηχανες που θελεις.

and64
04-06-09, 12:12
Για cappuccino ζεστό ή freddo μπορείς να πάρεις μια μηχανή που φτιάχνει παραδεκτό espresso (δεν λέω καλό, παραδεκτό λέω, μια πολύ διαδομένη λύση ειναι η krups 4000 (http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=krups+4000&cat_id=)που εχω και εγω, βλέπω οτι εχουν φθηνήνει και οι Nespresso (http://www.skroutz.gr/s/2117/Krups-XN-2001.html) αλλά αυτές ειναι με κάψουλες, πιο εύκολες στη χρήση αλλά εχει μεγαλύτερο κόστος) + το aeroccino της Nespresso το οποίο φτιάχνει πολύ καλό αφρόγαλα μονο του κρύο και ζεστό!! (αν διαβάσεις λίγο το θέμα πιο πίσω και δεις τι συζήτηση εχει πέσει για το αφρόγαλα θα καταλάβεις γιατί υπογραμίζο το "μονο του"!!)

Τωρα σε πιο φθηνές λύσεις σίγουρα δεν θα σου βγάζει αφρόγαλα η μηχανη, αλλά θα στο βράζει! Με την Krups εγω παιδευομαι αρκετά και δεν βγαίνει πάντα...

nikolasR200
06-06-09, 02:23
τα bar που έχει η κάθε μηχανή, δεν σχετίζονται και με τον αφρό? μόνο με την παρασκευή του καφέ?

Jimp
09-06-09, 20:13
Καταρχας να καλησπερησω την ωραια παρεα με τους φιλους του καφε που εχει δημιουργηθει εδω πριν σας πω και γω την ιστορια μου. Ειχα μια krups 2070 που για τα λεφτα της και γι'αυτο που την ηθελα μπορω να πω οτι αγγιζε την τελειοτητα μεχρι που καηκε η πλακετα της και επρεπε να την αντικαταστησω. Μιας και πλησιαζει και η εξεταστικη, ο χρονος μου ειναι αρκετα λιγοστος, παρολα αυτα δεν καταφερα να μη χασω αρκετες ωρες ερευνας για την επιλογη μιας καινουριας μηχανης. Τελικα κατεληξα στο να δοκιμασω και γω το συστημα της νεσπρεσο αφου ειχα ακουσει αρκετα καλα λογια.

Ο καφες που κανει λοιπον, ειναι αρκετα συμπαθητικος, απιστευτη ευκολια αλλα πανακριβο το ολο συστημα για οικιακη χρηση! Προσωπικα πινω ολους τους καφεδες και ανεξαρτητα με το ειδος του καφε, παντα τους θελω πολυ δυνατους και σκετους (ισως κ λιγη ζαχαρη στη μυτη για να σπαει η εντονη γευση αλλα και αυτο μονο στους κρυους) και αν γινεται σε δοση κανατας! Ετσι πηρα τις πιο δυνατες ποικιλιες και οταν δοκιμασα espresso εμεινα αρκετα ικανοποιημενος. Το προβλημα ομως ειναι οτι για να φτιαξω freddo espresso ηθελα τρεις καψουλες (4 συμφωνα με την νεσπρεσο). Δηλαδη 1.64 του ευρω, γιατι αλλιως εβγαινε νερουλος, επι δυο με τρεις που πινω τη μερα.. Περιτο να πω οτι στην καφετερια της γειτονιας φτιαχνουν τετραπατο εσπρεσο στο χερι με 1.50 και δεν συγκρινεται με της νεσπρεσο φυσικα.. Ετσι, ευτυχως ηθελε ο ξαδερφος να παρει και εκεινος νεσπρεσο και του την εστειλα πακετο χωρις ναχει περασει καν μιαμιση εβδομαδα. Για να πω την αληθεια μεγαλο ρολο και στην επιλογη της νεσπρεσο ηταν η ευκολια στην αγορα της, η αψογη εξυπηρετηση και η προσφορα που ειχε (-50 ευρω) αφου σε οτι μαγαζι και αν ειχα παει εβρισκα παμπαλαια μοντελα σε εξωφρενικες τιμες παντα σε σχεση με τα online καταστηματα.

Τωρα, για δευτερη φορα, αρχισα να ψαχνω παλι για μηχανη. Επειδη οπου ναναι μπαινω στρατο αποφασισα να μην παρω κατι καλο ακομα (αν και μπηκα στον πειρασμο για μια gaggia platinum:lol:), αλλα να επιστρεψω στα γνωριμα χωραφια. Εψαξα και συγκρινα τιμες για την krups 4020 - αναλογικη αυτη τη φορα μην την ξαναπατησω με τα ηλεκτρονικα- και μεσω skroutz κατεληξα σε ενα online μαγαζι. Το αστειο της υποθεσης ομως και ο λογος που ειπα να γραψω ολο αυτο το κατεβατο, ειναι οτι αφου εκανα την αγορα και χωρις να λεει τιποτα στο site (διαβασα τους ορους αποστολης κτλ) με πηραν τηλεφωνο να μου πουνε οτι
η παραγγελια θα κανει 7 με 10 εργασιμες μερες να ερθει! Δυο εβδομαδες δηλαδη. Επειδη παραγγελνω online αρκετα, τελευταια φορα που εκανε να ερθει κατι τοσο καιρο ηταν απο το Hong Kong.. Ειχε χαρη που δεν ειχα χρονο να παω ξανα στα μαγαζια και πληρωσα με καρτα γιατι τσιγκουνευτηκα τα 4 ευρω που χρεωνουν εξτρα για αντικαταβολη..

Τελικα καταλαβα οτι η αγορα μηχανης στην Ελλαδα εινια μια μικρη περιπετεια που στην περιπτωση μου γυρισε και σε κομωδια. Μεχρι ναρθει βεβαια η εξεταστικη μου δεν θα εχει τελειωσει αλλα η φραπεδιερα θαχει γραψει πολλα χιλιομετρα, το ιδιο και το στομαχι απο τον χημικοσυνθετικο αλλα κατα τ'αλλα δημοφιλη στιγμιαιο καφε..

Να με συγχωρεσετε για την εγκυκλοπαιδεια αλλα ηθελα καπου να τα πω!

Theodore41
09-06-09, 20:24
Γιατι δε ρωτας φιλε μου;Τι το εχουμε το φορουμ;
Εγω,παντα απ εξω αγοραζω.Και ερχονται πολυ γρηγορα.
Παντως,αν ειχες διαθεσιμα λεφτα,και δεν πηρες καλη μηχανη,κακως εκανες.
Τωρα,θα αναγκαστεις να την ξανααλλαξεις.
Εγω εδωσα καποια πολλα λεφτα,πριν απο 8 χρονια,και δεν προτιθεμαι ακομα να την αλλαξω,εκτος και βγαλει η εταιρια το καινουριο μοντελο,καποια στιγμη του χρονου.

cac
09-06-09, 20:52
Με πόσα περίπου χρήματα μπορεί να φέρεις μια καλή μηχανή απ' έξω? και ποια μάρκα?

Jimp
09-06-09, 21:20
Γιατι δε ρωτας φιλε μου;Τι το εχουμε το φορουμ;
Εγω,παντα απ εξω αγοραζω.Και ερχονται πολυ γρηγορα.
Παντως,αν ειχες διαθεσιμα λεφτα,και δεν πηρες καλη μηχανη,κακως εκανες.
Τωρα,θα αναγκαστεις να την ξανααλλαξεις.
Εγω εδωσα καποια πολλα λεφτα,πριν απο 8 χρονια,και δεν προτιθεμαι ακομα να την αλλαξω,εκτος και βγαλει η εταιρια το καινουριο μοντελο,καποια στιγμη του χρονου.

Οταν θα ερθει εκεινη η ωρα, την παλια θα την κανω δωρο στη γιαγια μην παει και χαμενη :) Παντως περα απο την πλακα, αυτο το μηνα περα απο τη μηχανη, μου καηκε το λαπτοπ και το κινητο μουπεσε στο νεροχυτη (για να μην υπολογισω και τις δυο λαμπες που καηκαν και αυτες) οποτε ο προϋπολογισμος ηταν λιγο στενος..

Παντως ετσι για να μου πειτε κ τη γνωμη σας, βρηκα μια gaggia platinum στο ebay για 430 περιπου ευρω, ελαφρως μεταχειρισμεμη (σαν καινουρια) για ενα μηνα. Θα την περνατε? Οσο για την εγγυηση, οπως ελεγε, δεν μπορουσε να βρεθει το χαρτι αλλα μαλλον καλυπτοταν.. Εδω κανει 650 νομιζω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.