PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίκτυο Οπτικών Ινών



Dr-PsychoGR
25-04-09, 17:31
Παιδιά καλησπέρα..

Προχθές άρχισαν να σκάβουν τους δρόμους εδώ στην Κομοτηνή.
Και από ότι άκουσα ξεκίνησαν το πέρασμα οπτικών ινών..

Μπορεί να το επιβεβαιώσουν άλλοι Κομοτηναίοι;

Σε άλλες πόλεις ξεκίνησαν; :hmm:

Sectoras
26-04-09, 04:01
Προχθές; μήνα και βάλε..! Έχω προσέξει παρα πολλούς δρόμους που έχουν σκάψει, μέχρι και στο σχολείο μου τερματίζει μια οπτική.

Dr-PsychoGR
26-04-09, 09:22
Πότε λες να το ολοκληρώσουν;

Lagman
26-04-09, 11:58
Παιδιά φωτογραφίες βγάλτε :)

Sectoras
26-04-09, 12:00
Πότε λες να το ολοκληρώσουν;

Αυτο που ξέρω είναι οτι θα τους πάρει καιρό ακόμα, άλλωστε οπτικές βάζουν σε όλη την Ελλάδα. Σε μια δημοσιευση διάβασα οτι το έργο θα τελειώσει το 2013.


Παιδιά φωτογραφίες βγάλτε :)
Θα βγάλω μερικές αύριο.

tsorbi
26-04-09, 12:03
http://www.xronos.gr/detail.php?ID=45277&phrase_id=748831

Sectoras
26-04-09, 12:32
http://www.xronos.gr/detail.php?ID=45277&phrase_id=748831

Τόσο γρήγορα; Πάντως για τους δημότες που λέει το βλέπω χλωμό...

treli@ris
26-04-09, 12:52
Τετοιες εργασιες εχουν ξεκινησει σε πολλες μεγαλες πολεις και αφορουν κυριως, σε πρωτο σταδιο, διασυνδεση των περισσοτερων δημοσιων κτιριων. Μελλοντικα ισως υπαρξει δυνατοτητα απο τον κατοικο να συνδεθει και αυτος.

pelopas1
26-04-09, 13:29
Παιδιά καλησπέρα..

Προχθές άρχισαν να σκάβουν τους δρόμους εδώ στην Κομοτηνή.
Και από ότι άκουσα ξεκίνησαν το πέρασμα οπτικών ινών..

Μπορεί να το επιβεβαιώσουν άλλοι Κομοτηναίοι;

Σε άλλες πόλεις ξεκίνησαν; :hmm:

αντε σου φεξε και σενα......σε λιγο μπαινεις στα 50 mbps
οι φωνες σου τελικα πιασανε τοπο :p:p:lol::lol::worthy:

Dr-PsychoGR
26-04-09, 13:31
αντε σου φεξε και σενα......σε λιγο μπαινεις στα 50 mbps
οι φωνες σου τελικα πιασανε τοπο :p:p:lol::lol::worthy:

Μπα.. Δεν λέει στην είδηση για τις περιοχές που έχουμε σπίτια εμείς..
Περνάει από δίπλα αλλά δεν τα βάζουν στη δική μας περιοχή.. :down: :rolleyes:

pelopas1
26-04-09, 15:52
Μπα.. Δεν λέει στην είδηση για τις περιοχές που έχουμε σπίτια εμείς..
Περνάει από δίπλα αλλά δεν τα βάζουν στη δική μας περιοχή.. :down: :rolleyes:

γκαντεμης :p:p;);)

που θα παει, θα σας αναβαθμισουν και εσας
αρκει να υπαρχει υποστηριξη ειται απο δημοτικες αρχες, ειται απο τα τοπικα ΜΜΕ ωστε να δειξει ο οτε την απαραιτητη σοβαροτητα οσο αφορα για παραμεθοριες περιοχες οπως στην περιοχη σου

Dr-PsychoGR
26-04-09, 15:57
γκαντεμης :p:p;);)

που θα παει, θα σας αναβαθμισουν και εσας
αρκει να υπαρχει υποστηριξη ειται απο δημοτικες αρχες, ειται απο τα τοπικα ΜΜΕ ωστε να δειξει ο οτε την απαραιτητη σοβαροτητα οσο αφορα για παραμεθοριες περιοχες οπως στην περιοχη σου

λες τα ΜΜΕ να υποστηρίξουν τους πολίτες ; :hmm:
Τεσπα..

Εγώ πάντως σε fora που συμμετεχω αναφέρω τη κατάσταση σε περιοχές όπως Κομοτηνή..
Να τα δουν οι υπευθυνοι του ΟΤΕ και άλλων παρόχων και να ντραπούν λίγο :rolleyes:

Sectoras
26-04-09, 16:03
λες τα ΜΜΕ να υποστηρίξουν τους πολίτες ; :hmm:
Τεσπα..

Εγώ πάντως σε fora που συμμετεχω αναφέρω τη κατάσταση σε περιοχές όπως Κομοτηνή..
Να τα δουν οι υπευθυνοι του ΟΤΕ και άλλων παρόχων και να ντραπούν λίγο :rolleyes:

Τι να κάνουν; :rofl::rofl::rofl::rofl::respekt:

sdikr
26-04-09, 17:08
γκαντεμης :p:p;);)

που θα παει, θα σας αναβαθμισουν και εσας
αρκει να υπαρχει υποστηριξη ειται απο δημοτικες αρχες, ειται απο τα τοπικα ΜΜΕ ωστε να δειξει ο οτε την απαραιτητη σοβαροτητα οσο αφορα για παραμεθοριες περιοχες οπως στην περιοχη σου



Δεν έχει να κάνει με δημοτικές αρχές (αν θέλαν μπορούσαν να το κάνουν μόνοι τους) ούτε με ΜΜΕ

Απο την αλλή τουλάχιστον έχουν πρόσβαση,

Dr-PsychoGR
26-04-09, 18:02
Τι να κάνουν; :rofl::rofl::rofl::rofl::respekt:

:lol::lol:

........Auto merged post: Dr-PsychoGR πρόσθεσε 51 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Συνέχιση εργασιών τοποθέτησης ευρυζωνικών οπτικών ινών
Συνεχίζονται οι εργασίες τοποθέτησης ευρυζωνικών οπτικών ινών εντός του Δήμου Κομοτηνής, με τις οποίες εξασφαλίζεται η παροχή νέων, σύγχρονων τεχνολογιών προς τους δημότες αλλά και η αναβάθμιση των δημοτικών υπηρεσιών, μέσω της παροχής δωρεάν και γρήγορου ίντερνετ και υπηρεσιών τηλεφωνίας, καθώς και της διασύνδεσης 55 δημόσιων κτιρίων. Οι εργασίες αφορούν το έργο «Μητροπολιτικό Δίκτυο οπτικών ινών του Δήμου Κομοτηνής», το οποίο χρηματοδοτείται από το Επιχειρησιακό πρόγραμμα «Κοινωνία της Πληροφορίας».
Οι εργασίες εγκατάστασης συνεχίστηκαν από την Δευτέρα 13 Απριλίου 2009 έως τη διακοπή των εργασιών λόγω της εορτής του Πάσχα, στις οδούς :
1. Χάνδακας Χ3- Δρόμος Κομοτηνής-Ηφαίστου (προς Πανεπιστημιούπολη - Σ24 )
Έναρξη σκαπτικών χάνδακα Χ1 επί των οδών Εθνικής Αντίστασης, Παναγιώτη Έλλη και 14ης Μαίου, με διανοίξεις και τοποθετήσεις σωλήνων οπτικών ινών και θα συνεχιστούν με ασφαλτόστρωση των διανοίξεων.
Από την Δευτέρα 27 Απριλίου 2009 έως και το Σάββατο 2 Μαίου 2009, οι εργασίες θα συνεχιστούν με τα παρακάτω τμήματα:
Οδός Φιλίππου - από Φ10 μέχρι Φ21-Χ1 χαντάκι
Από 14ης Μαίου προς οδούς Ροδόπης, Συμεωνίδη, Κακουλίδου και Κοσμίου (Από Φ12-Φ53-Φ10-Φ11-Φ9-Φ8-Φ7-Α4/Σ17)-Χ1 χαντάκι.

Για την διευκόλυνση των τεχνικών συνεργείων παρακαλούνται οι συμπολίτες μας , κάτοικοι των παραπάνω οδών να αποφύγουν την στάθμευση των οχημάτων τους στα σημεία των εργασιών και προς τούτο ζητείται η κατανόησή τους . Για την ενημέρωση τους εξάλλου θα υπάρχει επιτόπια σήμανση.

Έχουμε σπίτι στη Σαγγαρίου που είναι κοντά στην οδό Φιλίππου. Αλλά μάλλον δεν θα βάλουν οπτικές ίνες στη δική μου περιοχή..

pfff :dwarf:viking:ork:2guns:

cornilios
26-04-09, 21:18
Τετοιες εργασιες εχουν ξεκινησει σε πολλες μεγαλες πολεις και αφορουν κυριως, σε πρωτο σταδιο, διασυνδεση των περισσοτερων δημοσιων κτιριων. Μελλοντικα ισως υπαρξει δυνατοτητα απο τον κατοικο να συνδεθει και αυτος.

ρε φιλαρακι δεν μας λες πως θα σε συνδεσουν πανω στην ινα? να γελασουμε λιγο ε?


μελλοντικα? δλδ θα ξανασκαψουν παλι να περασουν σε καθε σπιτι ινα?


για σκεψου το λιγο τι εγραψες:rofl:

treli@ris
26-04-09, 22:02
ρε φιλαρακι δεν μας λες πως θα σε συνδεσουν πανω στην ινα? να γελασουμε λιγο ε?


μελλοντικα? δλδ θα ξανασκαψουν παλι να περασουν σε καθε σπιτι ινα?


για σκεψου το λιγο τι εγραψες:rofl:

Ειπα εγω οτι θα σκαψουνε παλι για τον καθε κατοικο που θελει?? Διαβαζεις ή ετσι τα γραφεις?? Τα αυλακια των οπτικων ινων που σκαφτηκαν ειναι ακριβως διπλα στο πεζοδρομιο. Στο τελος της καθε οδου και ανα διαστηματα υπαρχουνε καπακια (οπως της δεη, ευδαπ) που καταληγει η ινα και ξεκιναει η επομενη. Απο εκει μπορεις εσυ, οταν υπαρξει η δυνατοτητα, να συνδεθεις βαζοντας δικο σου κουτι στην πολυκατοικια και τραβωντας απο εκει καλωδιο. Δεν ειπα κατι παραλογο. Ψαξε πρωτα και μετα σχολιασε.

Αυτα οσον αφορα τη πολη μου. Δε ξερω σε αλλες τι γινεται.

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 17 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επισης, παλι μελλοντικα αλλα πιο σιγουρο και βεβαιο απο το πρωτο λογω χαμηλοτερου κοστους για τον ιδιωτη, ειναι η ενοικιαση απο ιδιωτικες ετιαρειες των γραμμων αυτων.

Επειδη το ευρος συδνεσης ειναι τεραστιο μπορει πχ. η ΗΟΛ να νοικιάσει 2 km γραμμή έτσι ώστε να φτάσει από το κέντρο, στη γειτονιά μου. Εκεί θα φτιάξει κόμβο και θα μοιράσει στα σπίτια. Έτσι θα φέρει 24mbit μέχρι το σπίτι (υποτιθεται)

Φιλικα ολα αυτα ;)

tsorbi
01-05-09, 07:20
http://www.xronos.gr/reportage/detail.php?ID=45918

Dr-PsychoGR
01-05-09, 07:44
Με αρέσει παρα πολυ που λένε ότι έχουμε Δημοκρατία και όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι μεταξύ τους και πάνε και βάζουν οπτικές ίνες στο κέντρο μόνο για λίγους...


απλά Ε Λ Ε Ο Σ :down:

tsorbi
01-05-09, 08:30
Το συγκεκριμένο έργο αφορά την διασύνδεση Σχολείων Δημοσίων και Δημοτικών Υπηρεσιών και είναι ενταγμένο στο πρόγραμμα Κοινωνία της Πληροφορίας.

Dr-PsychoGR
01-05-09, 08:31
Το συγκεκριμένο έργο αφορά την διασύνδεση Σχολείων Δημοσίων και Δημοτικών Υπηρεσιών και είναι ενταγμένο στο πρόγραμμα Κοινωνία της Πληροφορίας.

Δεν νομίζω να είναι για σχολεία... :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.