PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρικιαστικα αργο ADSL Otenet



archimedes
21-11-03, 22:34
Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο Forum,

έχω να αναφέρω και εγώ άθλιες ταχυτητες και ping απο το ADSL μου και την Otenet. Βρίσκομαι στην Κοζάνη.

Καταρχήv το SPEEDMETER δεν δέχεται ουτε να με καταχωρήσει στα στατιστικά του αφου η 384/128 μου βγάζει
Τρέχουσα Ταχύτητα Σύνδεσης: 87.1 kbps
Τρέχουσα Ταχύτητα Μεταφοράς Δεδομένων: 10.63 KB/sec

δηλαδή ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο isdn128 και θεωρεί επομένως ότι η μέτρηση είναι λανθασμένη.

Δυστυχώς είναι απολύτως σωστό.

Τι να σας πω? να σας πω ότι eMULE δεν λειτουργεί. Ότι μετά από 10 λεπτά λειτουργίας του eMule παγώνει ακόμα και το surfing. Να σας πω ότι το bittorent σερνεται τις περισσότερες ώρες της μέρας. Τα ping www.otenet.gr πολλες φορές είναι πάνω από 1500 χωρίς τιποτα να λειτουργεί τίποτα από απισω & με ping timeout οταν λειτουργει eMule - Bittorent.

Αργό surfing, αργό FTP, αργό p2p και για 2 άλλους φίλους που έχουν ADSL.

Και όμως όλα ξεκίνησαν ωραία μέσα Σεπτεμβρίου (1,5GB DL/ημέρα) για να εξαθλιωθούν τον τελευταίο μήνα.

Εντάξει είμαι στην επαρχία (250 μέτρα από τον ΟΤΕ Κοζάνης) να κάνω μια υποχώρηση αλλά και εγώ τα ίδια λεφτά πληρώνω για τραγικές υπηρεσίες σε πανάκριβες τιμές.

Δυστυχώς για μια ακόμη φορά ο ΟΤΕ δείχνει το γνωστό του τρικοτοσμικό πρόσωπο που όλοι μάθαμε να θεωρούμε δεδομένο.

(αν υπάρχει κανείς άλλος Κοζανίτης ας μου στείλει μήνυμα)

Ας ελπίσουμε το μέλλον να φέρει καλύτερες υπηρεσίες..............

sdikr
21-11-03, 22:39
Ψαξε στο μηχανημα σου για τιποτα περιεργα προγραμματακια, ναι η οτενετ ειναι αργη αλλα οχι αυτο που λες τωρα.
παρε μια νετκαρτα απο το περιπτερο και κανε δοκιμη
το οτι παγωνει με το emule το surfing εχει να κανει με το Modem σου και οχι με τον Isp.
φιλικα

archimedes
21-11-03, 22:54
sdikr,
δυστυχώς για μένα το μηχάνημα είναι απολύτως καθαρό, (ήταν το πρώτο που κοίταξα)
δυτυχώς το surfing παγώνει και ξεπαγώνει μόνο του και χωρις reset modem, σύνδεσης, H/Y. Κάποιες ώρες που ο ΟΤΕ παρέχει ικανοποιητικό Bandwidth όλα λειτουργούν κανονικά ώσπου ξαφνικά...........

Το μόνο που δεν μπουκώνει είναι το modem μου (SpeedTouch Home) μάλλον το DSLAM μας προδίδει. Ίδια συμπτώματα τις ίδιες ώρες έχουν και 2 άλλοι φίλοι

Νετκάρτα σκοπεύω να δοκιμάσω άλλα είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα υποδομής και όχι ISP

καλό κουράγιο.......

sdikr
21-11-03, 23:19
Εχεις τιποτα p2p προγραμματα να τρεχουν?
αν εχεις κλειστα για μια δυο μερες και δες πως θα πας
φιλικα

Βαλε και ενα firewall

tolisp
21-11-03, 23:21
Exw ksanadei sindesi me tetoia xalia kai den eftaige o ISP alla i lathos rithmisi tou diktiou ...stin periptwsi sou tou router kai tou pc - kati exei peiraxtei 100%

archimedes
21-11-03, 23:40
παιδία ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά δυστυχώς για μένα (και για τους άλλους 2 φίλους το προβλημα δεν είναι σε μας)

πως εξηγείται το ότι για τον 1 μήνα (όταν δεν υπηρχαν τόσοι DSL users στην Κοζάνη) τα πάντα πήγαιναν μια χαρά και μετά σιγά σιγά όλα χειροτέρευαν μέχρι να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε. Τα PC μας παρέμειναν ίδια, οι ρυθμίσεις παρέμειναν ίδιες (οι χρήστες DSL αυξήθηκαν) και οι επιδόσεις κατέρευσαν.

Και το πλέον ατράνταχτο επιχείρημα: Κάποιες λίγες ώρες ημερησίως συνήθως 4πμ-11πμ (αλλά όχι πάντα) έχουμε πολύ καλό traffic και οι 3 φίλοι και καλά ping. Και πάλι από κοινού υπόλοιπες ώρες παρατηρούμε ταυτόχρονα το DSL να υποφέρει. Αυτές τις ώρες αν τυχόν φορτώσεις πχ eMule και χωρίς αυτό να μπορεί να ανεβάσει πάνω από 1-3 kb και να κατεβάσει πάνω από 1-2 kb το surfing παγώνει ping otenet.gr = TIMEOUT

δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω attach jpgs με τα γραφήματα της συνδεσεης μου θα καταλάβετε αμέσως τι αντιμετωπίζω

archimedes
21-11-03, 23:54
sdikr,
-firewall έχω από την πρώτη μέρα με custom ρυθμίσεις

avatarious
24-11-03, 20:21
pare tin netcarta pou eipe o sdikr na doume ti ginetai pantws ayta pou les einai ligo antikrouomena apo ti mia ftaiei i otenet kai apo tin alli oso mpainoun xristes na meiwnetai to bandwith thema dil dslam..psaxto ligo

nEC
25-11-03, 09:58
einai katharo conjuction.... profanos to ATM diktyo tou OTE exei stamatisei edw kai kairw na antapokrinetai stis apaitiseis tou ADSL eidika stin eparxia.

(ti perimeneis otan paizoun DSLam 24porta panw se 2mbito kyklwma???)

saint240881
25-11-03, 16:17
ta lefta sou prepei na ta sebonte.egw an hmoun sthn 8esh sou apls 8a tous 3exeza 8a tous eperna thl kai 8a ginotan ths tanas.

so simple.

Alexis666
19-06-04, 03:52
ΡΕ ΦIΛE TI NA ΠΟUME KAI EMEIS ΠΟU MENΟUME AΘΗNA KAI ΔEN MAS EXEI ENEΡΓOΠOIHSEI O OTE ΟUTE TIN ΓRAMMΗ 7 MΗNES TΩRA.O OTE EINAI ΧAΛIA ΣE OLA AΠ OTI ΦΑΙNETE ΠANTOS

JohnGR
19-06-04, 03:56
Καλωσήρθες!

Τα greeklish απαγορεύονται:
http://www.adslgr.com/policy.php
http://www.adslgr.com/forum/thread3489.html

Δεν είσαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα. Μία αναζήτηση στο forum θα σου δείξει ότι υπάρχουν πολλοί ακόμη στην κατάστασή σου. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από υπομονή.

kikler.gr
31-07-04, 14:02
μην το παιδευεται οτε sux's ποτε δεν θα εχουμε γρηγορη adsl μην αγςνιζεσται τσαμπα...ΑΠΕΓΝςΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΓς ΠΕΡΙΜΕΝΩ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ADSL ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ SLOTS ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝΕ... ΡΕ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΥΙΔΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ 2 MBIT ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΜΕ ΣΕ NET CAFE ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ SPEED ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ 6 MBIT ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΝΟΥΝΕ ΤΡΕΛΟ ΧΡΗΜΑ

profitis
31-07-04, 16:28
kikler.gr, επειδη ξερω ατομο απο Σουηδια μεσω νετ και παιζουμε και online championship manager τουρνουα ενα θα σου πω....8 mbit γραμμη με 50 € το μηνα και ειναι και πανακριβη...Σε ενα εξαμηνο που ληγει η συμβαση του θα βαλει με τα ιδια λεφτα 100 mbit γραμμη..Τωρα μπορεις να λυποθημησεις..

:( :( :cry: :cry: :cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.