PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL στη Πατρα - Γνωμες



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

zoug100
26-04-09, 19:58
γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω κανενα φιλο απο Πατρα γνωμες για hol.σκεφτομαι να βαλω ιντερνετ μονο οχι double play.ετσι να δω και τις δικες σας εντυπωσεις που εχετε ηδη hol στην πατρα.ελπιζω να μην σας κουρασα.ευχαριστω

mondeo
26-04-09, 23:00
Σε γενικές γραμμές καλά.

zoug100
26-04-09, 23:20
Σε γενικές γραμμές καλά.

εχεις αποσυνδεσεις?απο ταχυτητες τι πιανεις?

mondeo
26-04-09, 23:25
εχεις αποσυνδεσεις?απο ταχυτητες τι πιανεις?
Στην Αρόη με 42 attenuation πιάνω 7300-8300Mbps.
Έχω Vodafone Double Play+ και το internet είναι από την HOL.
Αποσυνδέσεις;
Τι είναι αυτό;
Γιατί μόνο ίντερνετ;

zoug100
26-04-09, 23:36
γιατι τηλεφωνο δεν θελω να το πειραξω.το εχουν οι δικοι μου και δεν θελουν να αλλαξουν τον οτε.αν κανω αιτηση για hol για ιντερνετ θα πρεπει να μεινω χωρις ιντερνετ για μερες η μπορω να εχω το conn x εως τη μερα που θα μου συνδεθει η hol?

mondeo
26-04-09, 23:39
γιατι τηλεφωνο δεν θελω να το πειραξω.το εχουν οι δικοι μου και δεν θελουν να αλλαξουν τον οτε.αν κανω αιτηση για hol για ιντερνετ θα πρεπει να μεινω χωρις ιντερνετ για μερες η μπορω να εχω το conn x εως τη μερα που θα μου συνδεθει η hol?

Δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

zoug100
26-04-09, 23:47
δηλαδη να φανταστω εγω που μενω δυο τετραγωνα απο το dslam του σκαγιοπουλειου θα μαι σουπερ απο ταχυτητες.

mondeo
27-04-09, 00:04
δηλαδη να φανταστω εγω που μενω δυο τετραγωνα απο το dslam του σκαγιοπουλειου θα μαι σουπερ απο ταχυτητες.

Πας γιά 24άρι:oneup:

zoug100
27-04-09, 21:46
κανενας αλλος φιλος παιδες καμια γνωμη?

kyrtoner2
30-04-09, 00:56
εγώ...όλα άψογα(μη τη ματιάσω),,,τώρα που πληρώνω και λογαριασμούς στο supermarket(εκτός από τράπεζες) είμαι υπερ-ευχαριστημένος

4kkkk
30-04-09, 11:38
2 Μέρες ενεργοποιημένος ειμαι αρκετα ευχαριστημένος και από το ιντερνέτ και από τηλεφωνία χωρις αποσυνδέσεις , καλή ταχύτητα και με καλή ποιότητα ήχου είμαι πέλοπα ομώς που πιστευω είναι το καλύτερο δσλαμ στην πατρα

zoug100
30-04-09, 16:18
2 Μέρες ενεργοποιημένος ειμαι αρκετα ευχαριστημένος και από το ιντερνέτ και από τηλεφωνία χωρις αποσυνδέσεις , καλή ταχύτητα και με καλή ποιότητα ήχου είμαι πέλοπα ομώς που πιστευω είναι το καλύτερο δσλαμ στην πατρα

ποσο καιρο εκανες να σε συνδεσουν?θα μεινω χωρις ιντερνετ μεχρι να συνδεθω?απο ταχυτητες ποσο κατεβαζεις φιλε μου?

nio25
30-04-09, 16:46
Αν εχεις ηδη connex (ή αλλο πακετο ιντερνετ) το πολυ να μηνεις για μερικες ωρες χωρις ιντερνετ την μερα που θα σε αλλαξουν σε hol.
H hol παντως στην πατρα απο γνωστους μου και ενα ασυρματο που πιανω :p εχει καλες ταχυτητες.

zoug100
30-04-09, 16:54
Αν εχεις ηδη connex (ή αλλο πακετο ιντερνετ) το πολυ να μηνεις για μερικες ωρες χωρις ιντερνετ την μερα που θα σε αλλαξουν σε hol.
H hol παντως στην πατρα απο γνωστους μου και ενα ασυρματο που πιανω :p εχει καλες ταχυτητες.

ευχαριστω πολυ

patsalias
30-04-09, 17:04
hol double play 24/1 μέ ρούτερ FRITZ BOX 7140. Κλειδώνω στά 16,5 - πραγματικό download 13,5. Πολύ καλό (φτού νά μήν τό ματιάσω.......)

4kkkk
30-04-09, 20:02
ποσο καιρο εκανες να σε συνδεσουν?θα μεινω χωρις ιντερνετ μεχρι να συνδεθω?απο ταχυτητες ποσο κατεβαζεις φιλε μου?

Έκανα την αιτηση 6/4 και στις 29/4 ενεργοποιηθηκα ενώ η προβλεπόμενη ημερομηνία ηταν 1/5 έμεινα χωρις ιντερνετ και τηλέφωνο περίπου μιαμιση μέρα είπαν οτι τους ειχαν δώσει λάθος δεδομένα απο οτε αλλιως θα ειχα μείνει λίγες ώρες.

Από ταχύτητες ειμαι ικανοποιημένος πιάνω μεχρι 1,2ΜΒπσ ενώ από φτπ κατεβάζω και με 1,6ΜΒπσ
πιστευω οτι αξίζει να βάλεις και τηλεφωνία για να επωφέληθεις περισσότερο οικονομικά.

Γενικα για τα λεφτα που γλίτωσα πιστευω οτι αξίζει , ενισχύουμε και τον ανταγωνισμό μήπως δουμε και καλύτερες μέρες.

fanisadam
02-05-09, 04:01
Εγώ έπειτα από τρεις μέρες χρήσης του DP lite πακέτου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν έμεινα καθόλου χωρίς τηλέφωνο. Την πρώτη μέρα ενεργοποιήθηκε δοκιμαστικά η γραμμή και ακουγόταν λίγος θόρυβος (σαν παράσιτα), αλλά την επόμενη που λειτούργησε κανονικά το διόρθωσαν. Χωρίς internet έμεινα ελάχιστες ώρες και όταν συνδέθηκα η ταχύτητα download ήταν σταθερή στα 7-7.5, χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις με ασύρματο router. Ανήκω στο dslam Σκαγιοπουλείου. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, παρόλο που ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με όσα άκουγα για τις ιδιωτικές.

mondeo
02-05-09, 16:57
Εγώ έπειτα από τρεις μέρες χρήσης του DP lite πακέτου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν έμεινα καθόλου χωρίς τηλέφωνο. Την πρώτη μέρα ενεργοποιήθηκε δοκιμαστικά η γραμμή και ακουγόταν λίγος θόρυβος (σαν παράσιτα), αλλά την επόμενη που λειτούργησε κανονικά το διόρθωσαν. Χωρίς internet έμεινα ελάχιστες ώρες και όταν συνδέθηκα η ταχύτητα download ήταν σταθερή στα 7-7.5, χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις με ασύρματο router. Ανήκω στο dslam Σκαγιοπουλείου. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, παρόλο που ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με όσα άκουγα για τις ιδιωτικές.

Καλορίζικος και καλό downloading!!!!!!!

zoug100
06-07-09, 18:39
παιδες πως παει η hol στην πατρα?λεω να την κανω τελικα για hol adsl επιδοτουμενο και θα θελα να μου πειτε πως παει το ιντερνετ στη πατρα γιατι εχουμε καιρο να τα πουμε.να χω και μια τελευταια γνωμη πριν κανω οποιαδηποτε κινηση.για να ακουσω λοιπον

seath
06-07-09, 20:49
παιδες πως παει η hol στην πατρα?λεω να την κανω τελικα για hol adsl επιδοτουμενο και θα θελα να μου πειτε πως παει το ιντερνετ στη πατρα γιατι εχουμε καιρο να τα πουμε.να χω και μια τελευταια γνωμη πριν κανω οποιαδηποτε κινηση.για να ακουσω λοιπον

Και εγώ στο DSLAM Κων/πόλεως είμαι μια χαρά. Ταχύτητες καλές (οτι βλέπεις στο προφιλ πανω κάτω), όχι αποσυνδέσεις. Το τηλέφωνο μια χαρά επίσης.
Μόνο με το iPTV έχω παράπονα... αλλά δες πας εσυ για τέτοια απ'ότι καταλάβα

nio25
06-07-09, 20:58
Εγώ έπειτα από τρεις μέρες χρήσης του DP lite πακέτου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν έμεινα καθόλου χωρίς τηλέφωνο. Την πρώτη μέρα ενεργοποιήθηκε δοκιμαστικά η γραμμή και ακουγόταν λίγος θόρυβος (σαν παράσιτα), αλλά την επόμενη που λειτούργησε κανονικά το διόρθωσαν. Χωρίς internet έμεινα ελάχιστες ώρες και όταν συνδέθηκα η ταχύτητα download ήταν σταθερή στα 7-7.5, χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις με ασύρματο router. Ανήκω στο dslam Σκαγιοπουλείου. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, παρόλο που ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με όσα άκουγα για τις ιδιωτικές.

To DP lite μεχρι 6Mbps δεν ειναι;

zoug100
06-07-09, 21:04
To DP lite μεχρι 6Mbps δεν ειναι;

ναι.μεχρι 6Μbps

zoug100
10-07-09, 19:53
παιδες σημερα εστειλα την αιτηση για το επιδοτουμενο adsl 6/1 Mbps.ελπιζω να τα πανε ολα καλα.

Tetix
18-07-09, 03:05
To 6/1 Mbps που λέμε είναι dsl2 τεχνολογία; Θα εξαρτάται δηλαδή η πραγματική ταχύτητα από την απόσταση από το DSLAM ή όχι..;

mondeo
18-07-09, 15:42
To 6/1 Mbps που λέμε είναι dsl2 τεχνολογία; Θα εξαρτάται δηλαδή η πραγματική ταχύτητα από την απόσταση από το DSLAM ή όχι..;


Η πραγματική ταχύτητα πάντα εξαρτάται από την απόσταση από το DSLAM.Όσο απομακρυνόμαστε μειώνεται.Με την εξής διαφορά στο Double Play Lite.Αν το βάλω εγώ που απέχω π.χ.2400 μέτρα από το DSLAM με Line Attenuation 37, θα έχω 6Mbps παρόλο που η γραμμή μου μπορεί να πάει μέχρι 13Mbps.Αν το βάλει κάποιος άλλος που απέχει 3600 μέτρα με Line Attenuation 50 θα πιάσει 4Mbps.Δηλαδή όσοι απέχουν κάτω από 3300 μέτρα από το DSLAM (Line Attenuation 47)πάνε στα 6Mbps.Όσοι απέχουν πάνω από 3300 μέτρα,όσο πιάσει η γραμμή τους.(κάτω από τα 6Mbps)

Tetix
18-07-09, 17:11
εγώ δηλαδή που απέχω 500μ. από το dslam όπου ανήκω, και επειδή είμαι ευχαριστημένος αν είχα 6mbit, θα τα έχω λογικά έτσι δεν είναι; Επίσης, επειδή είμαι τόσο κοντά, αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο για τα disconnects (το οποίο με ενδιαφέρει αρκετά)? Ή δεν έχει σχέση και θα έχω όσα έχουν και οι υπόλοιποι θεωρητικά;

Επίσης, το SNR και το Line Attenuation μπορώ να τα δω αν δεν έχω router? Θα το ψάξω και λίγο μόνος μου εδώ πέρα, αλλά αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει :)

Ευχαριστώ mondeo για τις απαντήσεις σου... Απλά δεν κατάλαβα αυτό που λες για το ότι η γραμμή σου μπορεί να πάει μέχρι 13Mbps. Εννοείς ΑΝ είχες σύνδεση μέχρι 24Mbps να φανταστώ;

Τέλος, αν κάποιος έπιανε 10Mbit αντί για 24, όταν μεταβεί σε Lite, θα πιάνει και τα 6Mbit, αν βρίσκεται κάτω από 3300μ. όπως είπες ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

mondeo
18-07-09, 17:33
εγώ δηλαδή που απέχω 500μ. από το dslam όπου ανήκω, και επειδή είμαι ευχαριστημένος αν είχα 6mbit, θα τα έχω λογικά έτσι δεν είναι; Επίσης, επειδή είμαι τόσο κοντά, αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο για τα disconnects (το οποίο με ενδιαφέρει αρκετά)? Ή δεν έχει σχέση και θα έχω όσα έχουν και οι υπόλοιποι θεωρητικά;

Επίσης, το SNR και το Line Attenuation μπορώ να τα δω αν δεν έχω router? Θα το ψάξω και λίγο μόνος μου εδώ πέρα, αλλά αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει :)

Ευχαριστώ mondeo για τις απαντήσεις σου... Απλά δεν κατάλαβα αυτό που λες για το ότι η γραμμή σου μπορεί να πάει μέχρι 13Mbps. Εννοείς ΑΝ είχες σύνδεση μέχρι 24Mbps να φανταστώ;

Τέλος, αν κάποιος έπιανε 10Mbit αντί για 24, όταν μεταβεί σε Lite, θα πιάνει και τα 6Mbit, αν βρίσκεται κάτω από 3300μ. όπως είπες ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

1.Τα 6Mbit στα 500 μέτρα θα τα έχεις οπωήποτε.Γιά disconnects η μικρή απόσταση είναι σαφώς καλύτερη.
2.Τα SNR και το Line Attenuation φαίνονται στην σελίδα του ρούτερ.Τι εννοείς δεν έχεις ρούτερ;Πως συνδέεσαι;
3.Ακριβώς
4.Ακριβώς.Εφ'όσον έπιανε 10Mbps,η απόστασή του ήταν σαφώς κάτω από 3300 μέτρα.

Tetix
18-07-09, 17:55
Προς το παρόν έχω 2mbit/256kbit σύνδεση, και συνδέομαι με το τρομερό crypto F-200 ή το άλλο που μου έδωσε η οτενετ (USB και τα δύο)! :) Επειδή δεν είχα και ποτέ πρόβλημα, όχι μόνο σε disconnects (1 κάθε 1-2 βδομάδες) αλλά και full ταχύτητες που υποστηρίζει η σύνδεση αυτή, ε δεν αγόρασα κάποιο καλό router.

Αυτά στην Πάτρα, στην Αθήνα έχω το US Robotics 9105 αν θυμάμαι το μοντέλο καλά, μιας και υπάρχουν 2 pc...

Αυτά ;) Ελπίζω να πάνε όλα καλά αν τελικά αλλάξω σε HOL (Τώρα έχω ΟΤΕnet ιντερνετ και ΟΤΕ τηλέφωνο).

Πάντως για τα SNR και Line Attenuation μόνο με router βρίσκονται;

mondeo
18-07-09, 17:59
Προς το παρόν έχω 2mbit/256kbit σύνδεση, και συνδέομαι με το τρομερό crypto F-200 ή το άλλο που μου έδωσε η οτενετ (USB και τα δύο)! :) Επειδή δεν είχα και ποτέ πρόβλημα, όχι μόνο σε disconnects (1 κάθε 1-2 βδομάδες) αλλά και full ταχύτητες που υποστηρίζει η σύνδεση αυτή, ε δεν αγόρασα κάποιο καλό router.

Αυτά στην Πάτρα, στην Αθήνα έχω το US Robotics 9105 αν θυμάμαι το μοντέλο καλά, μιας και υπάρχουν 2 pc...

Αυτά ;) Ελπίζω να πάνε όλα καλά αν τελικά αλλάξω σε HOL (Τώρα έχω ΟΤΕnet ιντερνετ και ΟΤΕ τηλέφωνο).

Πάντως για τα SNR και Line Attenuation μόνο με router βρίσκονται;

Δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να δεις στοιχεία από USB σύνδεση.Δεν το θυμάμαι.Πες μου που μένεις στην Πάτρα γιά να σε βοηθήσω.

Tetix
18-07-09, 18:11
500μ. από DSLAM Κωνσταντινουπόλεως, Αμερικής + Νέα Εθνική Οδό κοντά.

mondeo
18-07-09, 18:16
500μ. από DSLAM Κωνσταντινουπόλεως, Αμερικής + Νέα Εθνική Οδό κοντά.

Εεεεε τι συζητάμε τότε.
Ότι πακέτο θέλεις βάζεις.Αν σε φτάνουν τα 6Mbps,προτίμησε Double Play Lite επιδοτούμενο.

Tetix
18-07-09, 18:31
Νομίζω πως θα είναι ΟΚ, ευχαριστώ! - καλή συνέχεια ;)

helen
05-09-09, 23:11
θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει, αν η hol στην πατρα εχει καλο δικτυο και αξιζει να συνδεθω.ευχαριστω.Μιλαμε για το κεντρο της πατρας.

mondeo
05-09-09, 23:26
θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει, αν η hol στην πατρα εχει καλο δικτυο και αξιζει να συνδεθω.ευχαριστω.Μιλαμε για το κεντρο της πατρας.

Κοίτα,γενικά η HOL τα πάει καλά στην περιοχή μας.Υπάρχουν πολλοί ευχαριστημένοι πελάτες-ανάμεσά τους κι εγώ.
Νομίζω πως αξίζει τον κόπο να συνδεθείς.
Η απόφαση δική σου.

zoug100
05-09-09, 23:36
εγω εχω εδω και ενα μηνα ιντερνετ μονο απο HOL.ολα μια χαρα.ουτε αποσυνδεσεις και μια χαρα απο ταχυτητα.εως τωρα κανενα παραπονο.εχω επιδοτουμενο adsl ταχυτητα 6 Mbps.κοιτα στο site της HOL μηπως σε βολευει καποιο απο τα επιδοτουμενα προγραμματα

seath
07-09-09, 10:25
Και εγώ είμαι πολύ καλά (Από Μάρτη που συνδέθηκα) Στατίστικα φαίνονται στο προφίλ. Και το Ιντερνετ σταθερό και το τηλέφωνο χωρίς θόρυβο.
Μόνο το IPTV έχει προβλήματα. Το οποίο μάλλον δε σε ενδιαφέρει

kmpatra
15-09-09, 02:08
Παιδια να ρωτήσω κάτι...Σκαγιοπούλειο τι τηλεφωνία δίνει η ΗOL στο 2play? POTS ή Voip ?
Με αλλα λόγια τηλέφωνο συνδεδεμένο στην πρίζα του τοίχου οπως στον ΟΤΕ ή στο ρουτερ?

jasonpap
15-09-09, 09:23
pots δίνει παντού πλέον..

kmpatra
16-09-09, 11:51
Κανενας με παράπονα δεν υπάρχει? :p

athtsa
16-09-09, 18:42
Θα ήθελα παιδιά κάποιος απο Κων/πόλεως να μου πει αν είναι ευχαριστημένος απο την HOL?
Σκοπεύω να φύγω απο ΟΤΕ γι'αυτο ρωτάω
Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη!

seath
16-09-09, 21:16
Δίκτυο και τηλ. μια χαρά

katakouzina
14-10-09, 11:14
Αν είχε και διαθέσιμες θύρες θα ήταν καλύτερα... ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ μεριά...

kmpatra
15-10-09, 00:05
Αν είχε και διαθέσιμες θύρες θα ήταν καλύτερα... ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ μεριά...
Γιατί? Περιμένεις καιρό? Έλεγα να κάνω αίτηση για HOL internet (shared LLU δηλ.) - επιδοτούμενο
με την ευκαιρια το ρουτερ το ενσυρματο που δινει στο πακετο αυτό εχει μηπως υποδοχές για voip?

zoug100
15-10-09, 12:53
Γιατί? Περιμένεις καιρό? Έλεγα να κάνω αίτηση για HOL internet (shared LLU δηλ.) - επιδοτούμενο
με την ευκαιρια το ρουτερ το ενσυρματο που δινει στο πακετο αυτό εχει μηπως υποδοχές για voip?

φιλε kmpatra καλημερα.Σκαγιοπουλειο και εγω.εγω εβαλα μονο επιδοτουμενο adsl HOL (shared LLU δηλ.) οπως ακριβως αυτο που θες εσυ να βαλεις.εκανα αιτηση 10 Ιουλιου.ως προβλεπομενη ημερομηνια ενεργοποιησης μου ειχαν δωσει 3 Αυγουστου.Ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια στις 28 Ιουλιου.δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα απολυτως.ταχυτητα φουλ 640KB/sec.βεβαια αν θες online games οπως θα χεις δει στο foroum που λενε τα αλλα παιδια μονο ο ΟΤΕ ειναι καλος.εγω δεν ασχολουμαι με online games οποτε κανενα προβλημα για μενα.
οσον αφορα το ρουτερ στελνουν το Jetspeed 520+ το οποιο δεν εχει υποδοχες για voip.το ρουτερ μου το ειχαν στειλει μια εβδομαδα μετα την αιτηση περιπου με courier.το συγκεκριμενο ρουτερ να ξερεις εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα με τα τορεντς.οποτε οταν εχει ανοιχτο το utorrent για παραδειγμα κολλαει το browsing.
αν θες οποιαδηποτε αλλη βοηθεια πεσμου να σου πω για χαρτια που ειχα στειλει για την αιτηση κτλ.
επισης δεν ξερω ακριβως μεχρι ποτε θα ισχυουν τα επιδοτουμενα πακετα.αν καποιος φιλος γνωριζει ας μας πει.απλα στο λεω γιατι ειχα την εντυπωση οτι δεν θα διαρκεσουν οι προσφορες για πολυ.βεβαια για να μην λεω και βλακειες ή ανοιξε θεμα και ρωτα ή παρε στην HOL.
Εγω παντως ειμαι ικανοποιημενος απο την υπηρεσια.και ενεργοποιηθηκα σε 18μερες ημερολογιακες. :)

kmpatra
15-10-09, 14:21
φιλε kmpatra καλημερα.Σκαγιοπουλειο και εγω.εγω εβαλα μονο επιδοτουμενο adsl HOL (shared LLU δηλ.) οπως ακριβως αυτο που θες εσυ να βαλεις.εκανα αιτηση 10 Ιουλιου.ως προβλεπομενη ημερομηνια ενεργοποιησης μου ειχαν δωσει 3 Αυγουστου.Ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια στις 28 Ιουλιου.δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα απολυτως.ταχυτητα φουλ 640KB/sec.βεβαια αν θες online games οπως θα χεις δει στο foroum που λενε τα αλλα παιδια μονο ο ΟΤΕ ειναι καλος.εγω δεν ασχολουμαι με online games οποτε κανενα προβλημα για μενα.
οσον αφορα το ρουτερ στελνουν το Jetspeed 520+ το οποιο δεν εχει υποδοχες για voip.το ρουτερ μου το ειχαν στειλει μια εβδομαδα μετα την αιτηση περιπου με courier.το συγκεκριμενο ρουτερ να ξερεις εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα με τα τορεντς.οποτε οταν εχει ανοιχτο το utorrent για παραδειγμα κολλαει το browsing.
αν θες οποιαδηποτε αλλη βοηθεια πεσμου να σου πω για χαρτια που ειχα στειλει για την αιτηση κτλ.
επισης δεν ξερω ακριβως μεχρι ποτε θα ισχυουν τα επιδοτουμενα πακετα.αν καποιος φιλος γνωριζει ας μας πει.απλα στο λεω γιατι ειχα την εντυπωση οτι δεν θα διαρκεσουν οι προσφορες για πολυ.βεβαια για να μην λεω και βλακειες ή ανοιξε θεμα και ρωτα ή παρε στην HOL.
Εγω παντως ειμαι ικανοποιημενος απο την υπηρεσια.και ενεργοποιηθηκα σε 18μερες ημερολογιακες. :)

Ρωτησα αντιπρόσωπο της HOL και μου είπε οτι τα επιδοτούμενα συμφωνα με την τελευταία ενημέρωση κλείνουν τέλος του μήνα.Πρέπει να εισαι τυχερος που ενεργοποιηθηκες σε 18 ημερολογιακές γιατι απότι ειδα ο katakouzinas περιμένει ήδη 3 βδομαδες λόγω έλλειψης πόρτας...και απ'οτι μου είπε και ο αντιπρόσωπος γύρω στον 1 μηνα παίρνει η μεταβαση...υποθέτω τουλάχιστον οτι ο ΟΤΕ δεν θα μου κόψει νωρίτερα το ιντερνετ οπότε σε αυτό το μηνα θα ειμαι καλυμμένος... με torrent και on-line games δεν ασχολούμαι άρα δεν θα έχω λογικά προβλημα. ;)

zoug100
15-10-09, 15:43
Ρωτησα αντιπρόσωπο της HOL και μου είπε οτι τα επιδοτούμενα συμφωνα με την τελευταία ενημέρωση κλείνουν τέλος του μήνα.Πρέπει να εισαι τυχερος που ενεργοποιηθηκες σε 18 ημερολογιακές γιατι απότι ειδα ο katakouzinas περιμένει ήδη 3 βδομαδες λόγω έλλειψης πόρτας...και απ'οτι μου είπε και ο αντιπρόσωπος γύρω στον 1 μηνα παίρνει η μεταβαση...υποθέτω τουλάχιστον οτι ο ΟΤΕ δεν θα μου κόψει νωρίτερα το ιντερνετ οπότε σε αυτό το μηνα θα ειμαι καλυμμένος... με torrent και on-line games δεν ασχολούμαι άρα δεν θα έχω λογικά προβλημα. ;)

ισως επειδη ηταν καλοκαιρι και ξερεις λειπουν φοιτητες κτλ να ενεργποιηθηκε το adsl σε μενα σε 18 μερες.τωρα ισως εχουν ελλειψη απο πορτες γιατι πολλοι νεοι φοιτητες κτλ.
οσο για το αν θα μεινεις χωρις ιντερνετ.αν ολα πανε οπως πρεπει δεν θα μεινεις καθολου απο ιντερνετ.σε μενα την μερα που ενεργοποιηθηκε το adsl απο την hol εκανε μια αποσυνδεση το ρουτερ και μετα απο 3 λεπτα απο τα 2Mbps που ειχα απο ΟΤΕ ειδα το ρουτερ να κλειδωνει στα 15 Mbps.βεβαια μην ξεγελαστεις.δεν ειχαν κανει καποιο λαθος και αντι για 6 Mbps που δινει το adsl επιδοτουμενο μου εδωσαν 24αρα επειδη με αγαπουσαν!!:p
απλα για 2 μερες με ειχαν σε αυτη την ταχυτητα για να κανουν ελεγχο της γραμμης μου.και μετα απο 2 μερες κλειδωσε κανονικα το ρουτερ στα 6 Mbps που δινει το επιδοτουμενο adsl της HOL.
Αρα με λιγα λογια φιλε kmpatra δεν θα μεινεις χωρις ιντερνετ ουτε λεπτο.παντως αν θες την γνωμη μου καντο.εγω επειδη ετυχα να ειμαι σε ειδικη κατηγορια που δικαιουμουν επιδοτηση 75% προπληρωσα τον Ιουλιο 76.42 ευρω και για ενα χρονο ξενοιασα.εσυ φανταζομαι ανηκεις στην απλη κατηγορια με 50% επιδοτηση οποτε θα τους προπληρωσεις 119.84 ευρω και για ενα χρονο καθαρισες απο λογαριασμους.δες εδω (http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=110&ct=40&prd_st=2)
παντως οντως τωρα που το ειπες τελος Οκτωβριου πρεπει οντως να τελειωνουν τα επιδοτουμενα πακετα.οποτε καντο.πιο φτηνα θα σου ερθει απο οτε σιγουρα και στην τελικη αναλυση θα εχεις και καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με τα χρηματα παντα που πληρωνεις στον ΟΤΕ τωρα.
οτιδηποτε βοηθεια θες πεσμου.και κατι αλλο.
Υ.Γ.οταν ειχα παρει στην HOL για να βαλω το επιδοτουμενο ειχε πεσει σε μια υπαλληλο στην εξυπηρετηση πελατων η οποια ηθελα με το ζορι να μου δωσει double play lite επιδοτουμενο.μολις βεβαια ειδε οτι ημουν ενημερωμενος για τιμες του επιδοτουμενου adsl κτλ αρχισε να τα μασαει και της το εκλεισα γιατι εκνευριστηκα με την συμπεριφορα της που μου λεγε οτι δεν υπαρχει επιδοτουμενο adsl παρα μονο επιδοτουμενο double play.και πηρα παλι τηλ μετα απο καμια ωρα και επεσα σε ενα παιδι πολυ εξυπηρετικο και καναμε ολη την διαδικασια της αιτησης.οποτε το νου σου αν πανε ντε και καλα με το ζορι να σου σπρωξουν double play lite επιδοτουμενο.εσυ θα επιμεινεις οτι μονο adsl epιδοτουμενο θες!!!;)

kmpatra
15-10-09, 23:06
εσυ φανταζομαι ανηκεις στην απλη κατηγορια με 50% επιδοτηση οποτε θα τους προπληρωσεις 119.84 ευρω και για ενα χρονο καθαρισες απο λογαριασμους.δες εδω (http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=110&ct=40&prd_st=2)

λάθος φαντάζεσαι :p στο 75% και εγώ (6+ μηνες ΟΑΕΔ)...μάλλον μέσω του αντιπροσώπου (μεταπωλητή να τον πω καλύτερα) θα κάνω την αίτηση.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ;)

zoug100
16-10-09, 00:23
λάθος φαντάζεσαι :p στο 75% και εγώ (6+ μηνες ΟΑΕΔ)...μάλλον μέσω του αντιπροσώπου (μεταπωλητή να τον πω καλύτερα) θα κάνω την αίτηση.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ;)

αν εννοεις να πας σε καποιο μαγαζι που ειναι αντιπροσωπος hol δεν γινεται για επιδοτουμενο.τουλαχιστον λεω απο προσωπικη εμπειρια.ειχα παει και εγω σε καποια μαγαζια αλλα μου χαν πει οτι για το επιδοτουμενο απευθειας με hol να μιλησω.αν αλλαξε καλως

katakouzina
18-10-09, 22:06
ακόμα περιμένω την "έρμα" πόρτα. Αλλά τα προπληρωμένα προπληρωμένα.... να μην πω τίποτα άλλο... 1 μήνα και συνεχίζουμε...

kmpatra
19-10-09, 03:52
ακόμα περιμένω την "έρμα" πόρτα. Αλλά τα προπληρωμένα προπληρωμένα.... να μην πω τίποτα άλλο... 1 μήνα και συνεχίζουμε...
Πρόσεξε κάτι: Υποτίθεται οτι η ενεργοποίηση γίνεται μέσα το πολύ σε 17 αν θυμάμαι καλά εργασιμες μέρες οι οποίες ξεκινάνε να μετράνε όχι από την ώρα της αίτησης αλλά από την ημέρα πληρωμής και παραλαβής του εξοπλισμού
...είναι από τα ψιλά γράμματα...οπότε πρέπει να εισαι μεσα στα φυσιολογικα χρονικα όρια.

........Auto merged post: kmpatra πρόσθεσε 93 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Βλέπω πολλά παράπονα απο συνδρομητές HOL για αργο φόρτωμα στο youtube...ειναι γενικό το πρόβλημα ή εμφανίζεται κατά τόπους? Στην Πάτρα τι γίνεται?

@ ADSLgr.com All rights reserved.