PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα PPP Timeout με fritzbox & vf adsl



fatihathens
27-04-09, 08:14
Έχω εδώ και 1-2 μήνες ένα πρόβλημα με τη σύνδεση στη vodafone. Το fritzbox με αποσυνδέει από το ίντερνετ, (για την ακρίβεια το windows γιατί ΚΑΙ στο control panel και απότην vodafon βγάζει ότι έχω κανονικά συνδεθεί) με το πρόβλημα "PPP Timeout" και κάτι για την αναμενόμενη απάντηση από το δίκτυο ότι άργησε πέρα από το όριο. Το πρόβλημα φτιάχνει μόλις κάνω επανεκκίνηση το modem. Μπορεί να φταίει ότι συνδέομαι ασύρματα;
Το πρόβλημα συμβαίνει κάθε 3-5 ώρες περίπου αλλά όχι πάντα.

Ευχαριστώ και γεια σε όλους (καινούργιος στην παρέα).
Φ. Αρμάντο

tassos1978
01-05-09, 00:29
Φίλε μου πάρε άμεσα στο 13830 να το δουν... Αφού το δοκιμάσεις και με καλώδιο, βάλεις το τελευταίο firmware από τη σελίδα www.avm.de και βεβαιωθείς πως δεν είναι κάτι τοπικό. Επίσης εννοείται πως πρέπει να συνδέσεις το fritz με το ΔΙΚΟ του καλώδιο καθώς είναι RJ45, κι όχι RJ11 όπως το απλό αθωράκιστο τηλεφωνικό.

kiriakosk
03-05-09, 10:12
Έχω εδώ και 1-2 μήνες ένα πρόβλημα με τη σύνδεση στη vodafone. Το fritzbox με αποσυνδέει από το ίντερνετ, (για την ακρίβεια το windows γιατί ΚΑΙ στο control panel και απότην vodafon βγάζει ότι έχω κανονικά συνδεθεί) με το πρόβλημα "PPP Timeout" και κάτι για την αναμενόμενη απάντηση από το δίκτυο ότι άργησε πέρα από το όριο. Το πρόβλημα φτιάχνει μόλις κάνω επανεκκίνηση το modem. Μπορεί να φταίει ότι συνδέομαι ασύρματα;
Το πρόβλημα συμβαίνει κάθε 3-5 ώρες περίπου αλλά όχι πάντα.

Ευχαριστώ και γεια σε όλους (καινούργιος στην παρέα).
Φ. Αρμάντο


Από τότε που φούνταρα το μόντεμ 520+ και ξαναβαλα το Sagem 800 που είχε δώσει παλιά η οτενετ παρατηρώ και εγώ τέτοιου είδους προβλήματα ανα 3-6 μέρες μια φορά θα κάτσει, συν κάποιες αποσυνδέσεις 4-5 την μέρα, αν και δεν ξέρω σε αυτό αν φταίει το sagem ή η Vodafοne, εμένα αυτοτο πρόβλημα 9 στις 10 λύνετε με reset στο μοντεμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.