PDA

Επιστροφή στο Forum : FORTHnet 2Play "Κουράγιο ενάμιση χρόνο"



Alexcyan
27-04-09, 16:04
Είμαι συνδρομητής στην εν λόγω εταιρία εδώ και 1μιση χρόνο και μετά τους 2 μήνες μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα στη γραμμή: Όταν χτυπούσε το τηλέφωνο και απαντούσα έπεφτε το internet, είχα χαμηλές ταχύτητες και θόρυβο στη γραμμή. Όταν τους πήρα τηλέφωνο για να δηλώσω την βλάβη μου είπαν να ελέγξω το splitter και οτι μάλλον αυτό φταίει... Εννοείται πως η βλάβη δε βρίσκοταν εκεί διοτι είχα δοκιμάσει και με άλλα splitters. Έκλεισαν λοιπόν ένα ραντεβού με τον τεχνικό τους και με επισκέφθηκε και αφού τσέκαρε πρώτα την καλωδιωση του σπιτιού μου πήγαμε κάτω στον κατανεμητή της πολυκατοικίας για να δούμε απο εκεί τι γίνεται... Διαπίστωσε λοιπόν μετα απο κάποιες δοκιμές ότι υπήρχε πρόβλημα στη γραμμή και ότι ήταν δικαιοδοσίας ΟΤΕ και οτι μετά 2 εβδομάδες θα διορθωνόταν.
Για να μην πολυλογώ βελτίωση δεν υπήρξε για ένα χρόνο περίπου και πριν μια εβδομάδα είπα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια πριν ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ, παίρνω λοιπόν τηλέφωνο και δηλώνω την βλάβη και σήμερα ήρθε απο το σπίτι μου ένας αλλος τεχνικός της εταιρίας και αφού εκανε μια αυτοψία στο χώρο κατεύθηνθήκαμε στον κατανεμητή για να κάνει τις μετρήσεις της γραμμής. Εκεί βρήκε τα εξής:
Ταχυτητα Συγχρονισμού Downstream: 12484 kbps
Ταχυτητα Συγχρονισμού Upstream: 1087 kbps
SNR Margin (dB)Downstream: 8
SNR Margin (dB)Upstream: 8
Attenuation Down: 12,5 dBm
Attenuation Up 8,5 dBm
Και έπειτα πραγματοποίησε μετρήσεις για την γραμμή αφού την κλείδωσε ρώτα μέσω τηλεφώνου του στην εταιρία και βρήκε τα εξής:
Τάση Βρόγχου: 47,21 V
Εξωτερική Τάση : 0,003V
Συνολικό μήκος : 2416 μέτρα
Βραχυκύκλωμα στα 1412 μέτρα.
Μου εξήγησε λοιπόν πως υπάρχει βραχυκύκλωμα στη γραμμή μου στα 1412 μέτρα της διαδρομής και ότι αν αυτό το σημείο είναι δικαιοδοσίας της εταιρίας τότε η βλάβη θα επισκευασθεί σε 2 εργάσιμες μέρες, εάν όμως το συγκεκριμένο σημείο είναι δικαιοδοσίας ΟΤΕ τότε θα επιλυθεί σε 2 περίπου εβδομάδες. Ως σχόλεια θα κάνω τα εξής:
1ον Οπλιστείτε με μέγιστη υπομονή κάθε φορά που αντιμετοπίζετε καποιο πρόβλημα με το ιντερνετ ή το τηλέφωνο...
2ον Τα παιδία στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση γνωρίζουν πολυ λίγα πραγματα.. γι'αυτό να ζητάτε αμέσως την επίσκεψη τεχνικού στον χώρο σας εαν διαπιστώσετε κάποια βλάβη στη γραμμή ή στο Hardware.
3ον Δυστυχώς στην Ελλάδα όταν κάτι δε δουλεύει σωστά πάντα κάποιος "άλλος" φταίει...
Αυτά μέχρι στιγμής όταν θα έχω νεότερα θα σας ενημερώσω... Με συγχωρείτε για το μεγάλο μου θέμα...

nmavro73
27-04-09, 16:24
Και γιατί παρακαλώ τους ανέχεσαι ενάμισι χρόνο;Εσένα σε απασχολεί το αποτέλεσμα όχι ποιος φταίει

Georgevtr
27-04-09, 20:59
3ον Δυστυχώς στην Ελλάδα όταν κάτι δε δουλεύει σωστά πάντα κάποιος "άλλος" φταίει...
Αυτά μέχρι στιγμής όταν θα έχω νεότερα θα σας ενημερώσω... Με συγχωρείτε για το μεγάλο μου θέμα...
Αυτό είναι νόμος πλέον.Δυστυχώς.

krasi
27-04-09, 21:16
άλλαξε και μη το πολύ σκέφτεσε

cinemusic
28-04-09, 22:00
Αντε και άλλαξε εταιρεία …
Σε ποια να παει βρε παιδια;;;.
Ποιοι είναι αυτοι που θα δώσουν εγγυήσεις για καλύτερα αποτελέσματα…
Μηπως στην προσπάθεια του για καλύτερα βρεθει στα χειρότερα;

Banditgr
29-04-09, 00:33
Σε οποιαδήποτε άλλη έχει τη δυνατότητα να του προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες όσο και αν αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κάποιος εξαρχής. Αυτό είναι ένα ρίσκο που όλοι παίρνουν, δεν μπορείς όμως να ζεις για πάντα με τη λογική "ας κάτσω λίγο ακόμα και ίσως φτιάξει". Δυστυχώς ζούμε σε μια Μπανανία που κανένα μαγικό χέρι δεν πρόκειται να βρεθεί κάποια στιγμή και να τα φτιάξει όλα για την πάρτη μας (ειδικά όταν δεν φταίμε οι ίδιοι) διότι πολύ απλά κανείς δεν ενδιαφέρεται γνήσια για το καλό του καταναλωτή (ή ελάχιστοι εν πάσει περιπτώση για να μη γενικεύουμε). Εφόσον κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις και λαμβάνεις πίσω αδιαφοριά (πολλές φορές και εμπαιγμό), εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι σηκώνεσαι και φεύγεις, οργανωμένα όμως, δηλαδή την ψάχνεις τη δουλειά, ρωτάς γνωστούς και αγνώστους για το τι παίζει με άλλους πάροχους στη περιοχή σου και εφόσον τα πράγματα φαίνεται να ΜΗΝ είναι χειρότερα με αυτούς (εγγυήσεις δεν υπάρχουν για τίποτα, μόνο για το θάνατο ;p), κάνεις τη μετάβαση, απλά, αθόρυβα, όσο το δυνατό γρηγορότερα και σαν κύριος. Ειλικρινά σε κανένα δεν αξίζει τίποτα το λιγότερο, από τη στιγμή ειδικά που ο φίλος παραπάνω έκανε υπομονή περίπου ένα χρόνο. Χαρά στο κουράγιο σου φίλε alex ειλικρινά, πιστεύω αν είχα παρόμοιο πρόβλημα θα τα είχα σπάσει όλα στον ένα μήνα (ποιο χρόνο). Δηλαδή τι πρέπει να γίνει για να αλλάξει ? Να βγάλει άσπρα μαλλιά ή να του κόψουν εντελώς την υπηρεσία ?

theopan
29-04-09, 08:59
Κουράγιο παιδιά! Κουράγιο! Πληρώνετέ τους για να σας βάζουν να κάνετε κουράγιο...

hel
30-04-09, 18:42
Παρακαλούνται όσοι απαντούν να διαβάζουν όλο το post αυτού που ξεκίνησε το θέμα.
Αναφέρεται ξεκάθαρα ότι βρήκαν βλάβη στην καλωδίωση του ΟΤΕ και ο ΟΤΕ δεν την επιδιορθώνει.
Αυτό γίνεται εδώ και πολύ καιρό και έχουν γραφτεί 10άδες ανάλογες περιπτώσεις στο forum.

Πότε οι οτετζήδες ελέγχουν μόνο φωνή με το τηλέφωνο, πότε κλείνουν την βλάβη επειδή δεν βλέπουν τίποτα κλπ.
Να θυμίσω τα posts με περιπτώσεις όπου το ίντερνετ λειτουργεί κανονικά και το τηλέφωνο είναι νεκρό (1 ακροδέκτης του καλωδίου συνδεδεμένος στο ΚΑΦΑΟ κλπ).

@Alexcyan
Μπορείς να κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ και να ζητήσεις από forthnet να σου στείλει τις ημερομηνίες με τις δηλώσεις βλαβών και πότε ενεπλάκη ο ΟΤΕ κλπ.

Alexcyan
01-05-09, 23:53
Η μη ύπαρξη σοβαρού τηλεπικοινωνιακού στον ελληνικό χώρο είναι δεδομένη... Τώρα δέχομαι πως έκανα υπέρ του δέοντος υπομονή αλλά θυμάμαι και τις υπηρεσίες του ΟΤΕ όταν ήμουν 384άρης πρίν 4 χρόνια που παρακαλούσα να κατεβάσω με 18 kb/s. Πως έγινε τώρα αξιόπιστος...? Μην τρελαθούμε τελείως. Επειδή ασχολούνε με το "άθλημα" πάνω απο 15 χρόνια, γνωρίζω πολύ καλά το ποιόν της κάθε εταιρίας.
Κάτι άσχετο ήθελα να ρωτήσω... παρατήρησα πως το router μου crypto f360 over ethernet χάνει συνεχώς τη ip χωρίς όμως ναι χάνει το ADSL Link. Είναι θέμα ρυθμίσεων του router ή φταίει η γραμμή? τυχόν αντικατάσταση του θα βοηθούσε?

xmperop1
02-05-09, 01:19
Η μη ύπαρξη σοβαρού τηλεπικοινωνιακού στον ελληνικό χώρο είναι δεδομένη... Τώρα δέχομαι πως έκανα υπέρ του δέοντος υπομονή αλλά θυμάμαι και τις υπηρεσίες του ΟΤΕ όταν ήμουν 384άρης πρίν 4 χρόνια που παρακαλούσα να κατεβάσω με 18 kb/s. Πως έγινε τώρα αξιόπιστος...? Μην τρελαθούμε τελείως. Επειδή ασχολούνε με το "άθλημα" πάνω απο 15 χρόνια, γνωρίζω πολύ καλά το ποιόν της κάθε εταιρίας.
Κάτι άσχετο ήθελα να ρωτήσω... παρατήρησα πως το router μου crypto f360 over ethernet χάνει συνεχώς τη ip χωρίς όμως ναι χάνει το ADSL Link. Είναι θέμα ρυθμίσεων του router ή φταίει η γραμμή? τυχόν αντικατάσταση του θα βοηθούσε?

Τότε θα έπρεπε να ξέρεις ότι οι μετρήσεις που έκανε ο τεχνικός της Φόρθνετ πιθανότατα δεν είναι σωστές γιατί τα στοιχεία που σου έδωσε δεν πρέπει να είναι σωστά και αναφέρομαι στο

SNR Margin (dB)Downstream: 8
SNR Margin (dB)Upstream: 8
Attenuation Down: 12,5 dBm
Attenuation Up 8,5 dBm
Συνολικό μήκος : 2416 μέτρα
Βραχυκύκλωμα στα 1412 μέτρα.

Το Attenuation Down θα έπρεπε να είναι πάνω από 30 για 2416 μέτρα.

okeanis
07-05-09, 15:31
Nομίζω πως βραχυκύκλωμα στη γραμμή αλλάζει και την τιμή του attenuation.

theopan
08-05-09, 21:26
Nομίζω πως βραχυκύκλωμα στη γραμμή αλλάζει και την τιμή του attenuation.

Ναι. Συνήθως το αυξάνει. Σωστό, πλην όμως, άσχετο. Δεν είναι δυνατό να του παρουσιάζουν ότι μέτρησαν 8,5dB attenuation και να του λένε ότι έχει 2416m απόσταση. Ασφαλώς και έχει δίκιο ο xmperop (ο οποίος άλλωστε είναι και από τους πλέον αρμόδιους για τέτοια σχόλια).

@ ADSLgr.com All rights reserved.