PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για java blocking



dionisisg
28-04-09, 14:08
Καλημερα σας

δεν ξερω εαν ειμαι στο σωστο τομεα του FORUM αλλα θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερει κανεις πως μπορω μεσω adsl( ενα netfaster τις HOL) να κοψω τα JAVA και ειδικα τα javagames και talk.

Σας ρωταω γιατι σε μια απο τις δουλειες που δουλευω μου εδειχνε κανονικα το site και οταν πηγα να παιξω δεν μου φορτωνε το παιχνιδι καταλαβαινετε με καποιο τροπο ειναι κομενα τα java.

Ειλικρινα σας μιλαω ειναι για εμενα και την οικογενεια μου ζητημα πολυ σοβαρο. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ.

Ευχαριστω θερμα

ZORO
28-04-09, 14:38
Μπορείς να απενεργοποιήσεις την java από της ρυθμίσεις του browser. Η ακόμη και να την απεγκαταστήσεις από τον υπολογιστή σου. Τώρα έαν υπάρχει κάποιος χρήστης που να μην του αρέσει αυτό μπορείς να του δημιουργήσεις λογαριασμό απλού χρήστη ώστε να μην μπορεί να την εγκαταστήσει. Φυσικά εάν με αυτή την ενέργεια θα έχεις πρόβλημα έαν θελήσεις να δεις κάποιο δικτυακό τόπο που χρησιμοποιεί java.

dionisisg
28-04-09, 15:53
σε ευχαριστω zoro αλλα ελεγα εαν γινεται κατι απο το router ή τον παροχο. ειναι ενα 2ο pc laptop που εχω και ελεγα εαν γινεται κατι τετοιο ετσι ωστε να μην μπορει να βλεπει το συγκεκριμενο javagame? Το κακο ειναι και διορθωστε με εαν κανω λαθος εαν απεγκαταστησω το java την ωρα που θα μπει στο site θα ζηταει να μπει το συγκεκριμενο plug in σωστα? το firewall του router δεν μπορει να καψει προγραμματα που χρησιμοποιει ο explorer? μηπως υπαρχει καποιο προγραμμα που το κανει στο router? πρεπει να τα κανω ολα με το router για να μην με δουνε . για να καταλαβετε τι συμβαινει καποιος δικος μου εχει φαει τρελο κολλημα και νομιζω οτι εχει εθιστει με ενα περιεργο site που παιζεις και παραλληλα κανεις chat.

Crosswind
28-04-09, 16:16
Μπορείς (αν το υποστηρίζει το router σου) να κόψεις την πρόσβαση στο συγκεκριμένο site αντί να κόψεις την java.

dionisisg
28-04-09, 16:49
ξερετε εαν το netfaster τις HOL μπορει? η ο παροχος η ιδια η HOL εαν μπορει να το κανει?

Crosswind
28-04-09, 16:57
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις την ΤΥ της HOL. Από τη στιγμή που είναι δικό τους router, πρέπει (θεωρητικά) να ξέρουν τις λειτουργίες του. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ netfaster οπότε δε μπορώ να βοηθήσω.

dikal
28-04-09, 23:39
Μπορείς να το κάνεις.

1) FIREWALL - URL Blocking. Συμπληρώνεις στη στήλη URL / Keyword τις διευθύνσεις που θέλεις να κόψεις και πατάς save settings
2) FIREWALL - Access control. Πατάς Enable, Add Pc και συμπληρώνεις την οθόνη:
-Client PC Description: Ότι θέλεις
-Client IP Address: Βάλε 2 ~ 100 ώστε να κόψεις τα pc που παίρνουν ip από 192.168.2.2 έως 192.168.2.100. Αν θες να κόψεις μόνο 1 pc δώσε μόνο αυτή την ip (πρόσεξε γιατί μπορεί να αλλάξει).
- Στη στήλη Blocking τσέκαρε τα 2 πρώτα.
Πάτα Ok
Πάτα Save Settings
Κοιμήσου ήσυχος ;)

dionisisg
29-04-09, 13:49
Μπορείς να το κάνεις.

1) FIREWALL - URL Blocking. Συμπληρώνεις στη στήλη URL / Keyword τις διευθύνσεις που θέλεις να κόψεις και πατάς save settings
-Client PC Description: Ότι θέλεις


τα υπολοιπα τα καταλαβα να ρωτησω ομως κατι?
στο 1) μπορω να βαλω και λεξεις π.χ games ή μονο διευθυνση?
και στο Client PC Description βαζω καποια λεξη δικη μου? sorry που ρωταω αλλα δεν ξερω και πολλα

dikal
29-04-09, 17:03
1) Μπορείς να βάλεις και τμήμα της διεύθυνσης. Πχ για να κόψεις τη διεύθυνση www.abcd.com/xxx/yyy βάλε μόνο abcd. Απλά πρόσεξε μην κόψεις με τον τρόπο αυτό και άλλες διευθύνσεις που θέλεις να λειτουργούν.
2) Βάλε ό,τι θέλεις. Είναι απλά μια περιγραφή που θα εμφανίζεται στη συνέχεια στη στήλη Rule Description την οθόνη FIREWALL - Access control

@ ADSLgr.com All rights reserved.