PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρο τηλεφωνο--adsl ok---τι αλλο να κανω?????



las
29-04-09, 01:59
καλησπερα σε ολους...
εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ απο τον οτε στα χανια τα τελευταια 2 χρονια
πριν κανενα διμηνο εκανα μια αναβαθμιση στο adsl απο 1 σε 8mbps. Τις τελευταιες 3 βδομαδες εχω προβλημα με το τηλεφωνο.Ενω το adsl δουλευει κανονικα το τηλεφωνο νεκρωνει για μερικες μερες η και ωρες και επανερχετε.Αρχικε εμεινε νεκρο για 10 μερες και τη μερα που ηρθε ο τεχνικος του οτε (αφου ειχε ηδη δωθει 2 φορες σαν βλαβη και ειχα καλεσει και ηλεκτρολογο ο οποιος ελεγξε τα καλωδια του σπιτιου) επανηλθε το τηλεφωνο και μετα απο καποιες ωρες ηταν παλι νεκρο.Οποιος με καλει φαινεται οτι δεν το σηκωνω, η απλη συσκευη δεν χτυπαει καθολου ενω η ασυρματη συσκευη χτυπαει και βγαζει και αναγνωρηση καποιες φορες. Και οι δυο συσκευες οταν τις ανοιγω εγω ειναι νεκρες (δεν ακουγετε τπτ). Ελεγξα τα εσωτερικα καλωδια, τις πριζες και το εξωτερικο κουτι με ηλεκτρολογο, αλλαξα splitter, επαιξα με ολους τους συνδυασμους των συσκευων χωρις αποτελεσμα.Οταν νεκρωνει δεν μπορω να το επαναφερω... Τωρα αλλαξα και router μηπως γινει κατι...
Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει???
Που μπορει να ειναι το προβλημα ,του σπιτιου η εξωτερικο του οτε???
Εχει παθει κανεις κατι παρομοιο???
Ας με βοηθησει καποιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DSLaManiaC
29-04-09, 02:07
Καλως ήρθες.

Όταν αφήσεις μόνο του το τηλέφωνο χωρίς splitter κλπ κλπ παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα?

las
29-04-09, 02:36
για να πω την αληθεια δεν εχω αφησει το τηλ μονο του για πολυ ωρα...

f15
29-04-09, 09:40
για να πω την αληθεια δεν εχω αφησει το τηλ μονο του για πολυ ωρα...

Δηλ το έχεις μαζί σου όλη μέρα ? :whistle::p Το spliter πρέπει να φταίει .

las
29-04-09, 11:28
εχω αλλαξει splitter και το προβλημα συνεχιζει....κατι μπλοκαρει το τηλεφωνο και δεν ξερω αν ειναι του οτε βλαβη, μου λενε οτι η γραμμη μου ειναι οκ......θα μας τρελανουν

f15
29-04-09, 11:36
Δήλωσε το βλάβη στο 121 ,μόνο ετσι θα σου λυθεί το πρόβλημα.Εγω πριν ενα χρονο ειχα το ιδιο προβλημα (ιντερνετ και οχι τηλ)και τελικά ήταν κομενο το ενα καλώδιο στο κουτάκι του ΟΤΕ έξω

ZhenXlogic
29-04-09, 11:38
Γιατι εμενα ολο αυτο μου κανει συμπεριφορα μονοπολου? :p

las
29-04-09, 11:56
μονοπολιο???? φαντασου οτι ειπαν σε συναδελφο που εχει κανει αιτηση για τηλεφωνο απο τον ιουνιο του 2008 (και ενοειται οτι δεν εχει ακομα μπει η γραμμη) οτι αν σας ενδιαφερει το τηλ, μηπως να αλλαζατε σπιτι!!!!!!Μενει λιγο εξω απο την πολη αλλα σε μια πολυ σναπτυσσομενη περιοχη!!!Ημαρτον δηλαδη..........
Το εδωσα για 3η φορα στο 121 και βλεπουμε

psyxakias
29-04-09, 16:52
Όταν νεκρώνει το τηλέφωνο, αλλάζουν τα στατιστικά ADSL; (πχ μισό SNR, διπλό attenuation)

hel
30-04-09, 19:03
εχω αλλαξει splitter και το προβλημα συνεχιζει....κατι μπλοκαρει το τηλεφωνο και δεν ξερω αν ειναι του οτε βλαβη, μου λενε οτι η γραμμη μου ειναι οκ......θα μας τρελανουν

Σε ποια περιοχή είσαι;
Είσαι σε μονοκατοικία;

maik
30-04-09, 22:54
Γιατι εμενα ολο αυτο μου κανει συμπεριφορα μονοπολου? :p

Το πιο πιθανο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.