PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να επιλέξω για INTERNET στη περιοχή του Αγ.Νικολάου Μπούρτζι?



Stefazer
29-04-09, 13:21
Σε λίγο διάστημα θα πάω σε καινούργιο σπίτι στη περιοχή του Αγ.Νικολάου Μπούρτζι.
Τι πιστεύετε ότι με συμφέρει να επιλέξω από πάροχο για καινούργια γραμμή?
Με ενδιαφέρει μόνο το νετ και όχι να έχω τηλέφωνο (όπως τώρα που δεν έχω καν τηλ. συσκευή συνδεδεμένη στο δίκτυο επάνω - υπάρχει η τηλεφ. γραμμή μόνο για να έχω νετ).
Καλύπτουν τη περιοχή ιδιωτικοί πάροχοι?
Με συμφέρει να ξεκινήσω με ΟΤΕ και μετά να πάω σε άλλο πάροχο (αν καλύπτουν τη περιοχή) ή να ξεκινήσω κατευθείαν με ιδώτη πάροχο ?

kalabortsos
29-04-09, 17:41
Σε λίγο διάστημα θα πάω σε καινούργιο σπίτι στη περιοχή του Αγ.Νικολάου Μπούρτζι.
Τι πιστεύετε ότι με συμφέρει να επιλέξω από πάροχο για καινούργια γραμμή?
Με ενδιαφέρει μόνο το νετ και όχι να έχω τηλέφωνο (όπως τώρα που δεν έχω καν τηλ. συσκευή συνδεδεμένη στο δίκτυο επάνω - υπάρχει η τηλεφ. γραμμή μόνο για να έχω νετ).
Καλύπτουν τη περιοχή ιδιωτικοί πάροχοι?
Με συμφέρει να ξεκινήσω με ΟΤΕ και μετά να πάω σε άλλο πάροχο (αν καλύπτουν τη περιοχή) ή να ξεκινήσω κατευθείαν με ιδώτη πάροχο ?

κοιτα στις πληροφοριες του site http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=645
αν ησουν χαλκιδα θα σου ελεγα παροχο,αλλα στην περιφερεια ειναι πολυ πισω οι παροχοι,εγω περιμενω 6 μηνες μενω κανηθο,εγω θα περιμενα τελος απριλιου τις αναβαθμισεις και τις νεες τιμες του οτε.

treli@ris
29-04-09, 17:47
Με συμφέρει να ξεκινήσω με ΟΤΕ και μετά να πάω σε άλλο πάροχο (αν καλύπτουν τη περιοχή) ή να ξεκινήσω κατευθείαν με ιδώτη πάροχο ?

Καλυτερα να ξεκινησεις με γραμμη ΟΤΕ και μετα να μεταβεις σε εναλλακτικο παροχο. Στο λεω αυτο γιατι οι χρονοι που χρειαζονται να παρεις "αρχικη" γραμμη απο εναλλακτικο ειναι μεγαλοι. Ενδεικτικα για HOL στη Λαρισα χωρις αρχικη γραμμη στο σπιτι χρειαστηκαν περιπου 2 μηνες.

Stefazer
30-04-09, 09:53
κοιτα στις πληροφοριες του site http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=645
αν ησουν χαλκιδα θα σου ελεγα παροχο,αλλα στην περιφερεια ειναι πολυ πισω οι παροχοι,εγω περιμενω 6 μηνες μενω κανηθο,εγω θα περιμενα τελος απριλιου τις αναβαθμισεις και τις νεες τιμες του οτε.

Μένω Χαλκίδα και είμαι αυτή τη στιγμή στο ιδιόκτητο της HOL από την οποία δεν θα μπορούσα να πω ότι είμαι ικανοποιημένος.
Σε περίπου 2 μήνες θα πάω επιτέλους στο δικό μου σπίτι που φτιάχνω στο Μπούρτζι και επειδή λόγω δουλειάς δεν με παίρνει να μείνω χωρίς net για μεγάλο διάστημα, είπα να δω τι με παίρνει να κάνω από θέμα νέας γραμμής. Οπότε έτσι και αλλιώς ότι κάνω θα είναι με τις νέες αναβαθμίσεις και τιμές του ΟΤΕ ( Ο οποίος αν δεν κάνω λάθος θα παρέχει μόνο 2, 8 και 24 Mbps ).


Καλυτερα να ξεκινησεις με γραμμη ΟΤΕ και μετα να μεταβεις σε εναλλακτικο παροχο. Στο λεω αυτο γιατι οι χρονοι που χρειαζονται να παρεις "αρχικη" γραμμη απο εναλλακτικο ειναι μεγαλοι. Ενδεικτικα για HOL στη Λαρισα χωρις αρχικη γραμμη στο σπιτι χρειαστηκαν περιπου 2 μηνες.

Μάλλον σε αυτή τη λύση βλέπω να καταλήγω τελικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.