PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με αναβαθμιση ταχυτητας στην οτενετ



Σελίδες : [1] 2

sandpaper
29-04-09, 18:12
αναβάθμισα τη σύνδεση οτενετ από 2άρα σε 8άρα και από τότε με πετάει έξω καθε 5 λεπτά.
μπαινοβγαίνω καμιά 10αριά φορές και τότε σταθεροποιείται.
Μοντεμ Sagem το απλό.
όποιος ξέρει κάτι ας ρίξει μια βοήθεια.ευχαριστώ.

manoulamou
29-04-09, 18:18
Εισαι σε annexA/pots/PSTN ή annexB/ISDN;
Εχεις ασυρματες συσκευες, συναγερμο;
Γραψε στην γραμμη διευθυνσεων του browser σου 192.168.1.1
για να μπεις στο interface του μοντεμ/router και
πες μας τα στατιστικα της γραμμης σου
(θα σου βγαλει κατι παρομοιο με αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2783743&postcount=1183)).

Το sagem δεν ειναι βεβαια ο,τι καλυτερο για προβληματικη γραμμη.

ΥΓ
ποσο καιρο εχει που εγινε η αναβαθμιση, μηπως δεν εχει ολοκληρωθει πληρως;

nicksf
29-04-09, 18:37
ΤΟ SAGEM 800 - 840 είναι ADSL και οχι ADSL 2+ που χρειάζεσαι.
Αγόρασε router

sandpaper
29-04-09, 19:04
η αναβαθμιση εχει γινει εδω και ενα μηνα.
ειναι POTS
δεν εχω ασυρματες συσκευες
στο 192.168.1.1 μου βγαζει σφαλμα και δεν εμφανιζει τη σελιδα.


κι εγω για προβλημα του μοντεμ το βλεπω.

ξερετε αν δικαιουμαι ρουτερ λογω της αναβαθμισης?

manoulamou
29-04-09, 19:08
Τωρα που το αναφερεις, μαλλον θα επρεπε να σου δωσουν
εφ οσον πας σε adsl2+, μηπως να ρωταγες στο 134;

Πού εκανες την αιτηση για αναβαθμιση;:hmm:

sandpaper
29-04-09, 19:24
δικαιουμαι ενσυρματο ρουτερ δωρεαν ή ασύρματο με 35 ευρώ.

στην τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν οτι φταιει οντως το μοντεμ.

σας ευχαριστω :worthy:

FuS
29-04-09, 22:09
Aκριβώς φίλε, το sagem 800-840 (προβλεπόμενα) "παίζει" ως 2 mbps.

manoulamou
30-04-09, 08:25
δικαιουμαι ενσυρματο ρουτερ δωρεαν ή ασύρματο με 35 ευρώ.


Εχεις καταληξει ποιο θα ζητησεις; :hmm:

f15
30-04-09, 09:35
Εχεις καταληξει ποιο θα ζητησεις; :hmm:

Εγώ θα αγόραζα κάτι από το εμπόριο ,πιο αξιόπιστο και πιο μοντέρνο :cool: (αφού θα δώσει που θα δώσει τα 35 ...βάζει λίγα ακόμα και καθάρισε )

ΓΙΑΝΝΗΣ13
13-05-09, 14:18
παιδια εγω εκανα χτες αναβαθμιση απο 4 σε 24 και οι ρυθμισεις του ρουτερ μου διχνουν 18 παρολο που απεχω 200 μετρα απο το dslam.τι μπορει να φταιει να σ'αυτη την περιπτωση? τα καλωδια ειναι οκ. αν φταιει το μοντεμ πιο μου προτεινεται να παρω?(εχω το bautec 40068194)

Zer0c00L
13-05-09, 14:28
αν οντως ειναι ολα σωστα απο καλωδια-πριζες (γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου δυστυχως) και τα baudtec/sagem (που μερικοι τα θεωρειτε "πατατα") δουλευουν μια χαρα οταν τα παραπανω ειναι σωστα.

αναλογα τα χρηματα που διαθετεις μπορεις να παρεις οτι ρουτερ θες.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
13-05-09, 14:39
φιλε οταν ειχα την 4αρα ολα δουλευαν ρολοι.υπαρχει περιπτωση να εχει μαζεψει το ρουτερ σκονη ή κατι τετοιο?

Zer0c00L
13-05-09, 14:43
βαση αυτων που λες στο info σου

SNR 11.3 και ATT 3.8 νομιζω οτι κατι συμβαινει με την καλωδιωση σου η προβλημα απο το σπιτι σου εως το κεντρο.

διοτι εγω οπως θα ειδες ειμαι με SNR 20 και ATT 4 και ειναι κολλημενο στο 8192/384 χωρις τιποτα περιεργο και εχω το απλο baudtec (ενσυρματο) που δινει δωρο ο ΟΤΕ.

τωρα για να δεις σιγουρα τι φταιει θα πρεπει καποιος που ξερει να το δει η να δανειστης απο φιλο αλλο ρουτερ που να ταιριαζει με την γραμμη σου να δεις συμπεριφορα.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
13-05-09, 16:09
μαλλον κατι εκανα εγω γιατι μολις φυσηξα το ρουτερ πηγε απο 24,2 στα 11,3.δεν ξερω αν εκανα λαθος.
τωρα αλλαξα σπιτερ και εχει τα εξης

Downstream Upstream
SNR Margin : 12.3 12.7 db
Line Attenuation : 3.8 5.5 db
Data Rate : 18030 861 kbps

το snr margin downstream κινειται απο 11,9-12,4

Georgevtr
13-05-09, 17:00
Βρε γιάννη να χαρείς πέτα αυτό το τενεκεδάκι το bautec να βρείς την υγεία σου.Είσαι μεσοτοιχία με τον οτε,κρίμα απ'τον θεό είναι.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
13-05-09, 17:07
και ποιο να παρω(ενσυρματο)?

Zer0c00L
13-05-09, 21:33
μαρκα δεν μπορω να σου προτεινω.

εγω τωρα εχω baudtec/sagem/speedtouch

αργοτερα θα αγορασω zyxel/cisco.

πιστευω οτι κατι φταιει στην καλωδιωση σου.

διοτι εγω παρολου που εχω SNR 20 / ATT 4 αν θελω να βαλω 24αρα την σηκωνει και δουλευει τελεια το " baudtec" το εχω δοκιμασει με του γειτονα μου και ξερω.

απλα δεν γουσταρω τις 24αρες και για αυτο εχω την απλη 8αρα.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
13-05-09, 22:20
μαρκα δεν μπορω να σου προτεινω.

εγω τωρα εχω baudtec/sagem/speedtouch

αργοτερα θα αγορασω zyxel/cisco.

πιστευω οτι κατι φταιει στην καλωδιωση σου.

διοτι εγω παρολου που εχω SNR 20 / ATT 4 αν θελω να βαλω 24αρα την σηκωνει και δουλευει τελεια το " baudtec" το εχω δοκιμασει με του γειτονα μου και ξερω.

απλα δεν γουσταρω τις 24αρες και για αυτο εχω την απλη 8αρα.

τι μπορει να κανω λαθος? η γραμμη παει στο σπιτερακι και απο κει φευγει το τηλεφωνο και το ρουτερ.κανω τιποτα λαθος?
αν παω στον οτε ξερεις τι ρουτερ θα μου δωσουν?

blugosi
13-05-09, 22:55
τι μπορει να κανω λαθος? η γραμμη παει στο σπιτερακι και απο κει φευγει το τηλεφωνο και το ρουτερ.κανω τιποτα λαθος?
αν παω στον οτε ξερεις τι ρουτερ θα μου δωσουν?
Βγάλε το σπλίττερ, αποσύνδεσε και τα τηλέφωνα και δες τι νούμερα πιάνεις.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
13-05-09, 23:05
Βγάλε το σπλίττερ, αποσύνδεσε και τα τηλέφωνα και δες τι νούμερα πιάνεις.

τα ιδια. αν ειναι απο τον οτε και φτιαξει καλως,αλλιως παω για μοντεμ. ξερεις ποια μοντεμ δινει ο οτε?

030366
13-05-09, 23:55
Αυτόν τον καιρό αυτά: http://www.oteshop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&cid=56&hop=h&bid=54&aid=611
http://www.oteshop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&hop=h&wid=&cid=56

ΓΙΑΝΝΗΣ13
14-05-09, 00:03
Αυτόν τον καιρό αυτά: http://www.oteshop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&cid=56&hop=h&bid=54&aid=611
http://www.oteshop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&hop=h&wid=&cid=56

φιλε πιο απο ολα αυτα θα μου προτεινες?

030366
14-05-09, 00:11
THOMSON TG 585 v7

ΓΙΑΝΝΗΣ13
14-05-09, 00:20
THOMSON TG 585 v7

οταν θα ειμαι συνδεδεμενος με Ethernet θα ειναι ανιχνευσιμο και απο αλλα pc?

zoug100
14-05-09, 00:23
ρε ανθρωπε ειναι καλο ρουτερ.παρτο λεμε.

030366
14-05-09, 01:03
οταν θα ειμαι συνδεδεμενος με Ethernet θα ειναι ανιχνευσιμο και απο αλλα pc?

Εννοείς αν θα εκπέμπει το ασύρματο. Όχι, αν απενεργοποιήσεις το wireless η κάνεις το ssid hidden.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
14-05-09, 01:07
Εννοείς αν θα εκπέμπει το ασύρματο. Όχι, αν απενεργοποιήσεις το wireless η κάνεις το ssid hidden.

οκ.ευχαριστω πολυ.

Zer0c00L
14-05-09, 03:10
τι μπορει να κανω λαθος? η γραμμη παει στο σπιτερακι και απο κει φευγει το τηλεφωνο και το ρουτερ.κανω τιποτα λαθος?
αν παω στον οτε ξερεις τι ρουτερ θα μου δωσουν?

στην σελιδα του ΟΤΕ εχει κατι χρησιμα σχεδια συνδεσμολογιας αναλογα τι εχεις ? PSTN η ISDN.

για ριξε μια ματια

koskat
14-05-09, 03:30
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είμαι στα 4 Mbit και εγώ και απ' ότι καταλαβαίνω θα με αναβαθμίσουν στα 8. Μένω στο Αιγάλεω και έχω το Baudtec (αυτό που έδιναν). τα χαρακτηριστικά μου είναι αυτά:
SNR Margin : 17.5 (D) & 26.4 (U) db
Line Attenuation : 37.0 (D) & 23.1 (U) db
Data Rate : 4096 (D) & 249 (U) kbps
Με αυτές τις τιμές θα μπορέσω να πιάσω τα 8 Mbit? Αυτό το modem θα κάνει τη δουλειά του ή θα πρέπει να πάρω κάποιο router?
Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα κάνει πριν κανά 8-μηνο αίτηση στον ΟΤΕ είχα ξεκινήσει με 8, αλλά συνεχείς αποσυνδέσεις, με ρίχνουν στα 4 πάλι κάποια προβλήματα (αλλά λιγότερα), και με πάνε στα 2. Εκεί μένω για λίγο καιρό και μετά με ξαναπάνε στα 4 και μένω εκεί. Υπάρχει περίπτωση να έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα με πιθανή αναβάθμιση μου?
Sorry για την ταλαιπωρία, και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Υ.Γ. 1: απ' ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά μου το SNR πριν κάποιο καιρό ήταν 20,5.
Τώρα που πήγε 17.5 είναι καλύτερο? Ευχαριστώ πολύ.

blugosi
14-05-09, 07:05
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είμαι στα 4 Mbit και εγώ και απ' ότι καταλαβαίνω θα με αναβαθμίσουν στα 8. Μένω στο Αιγάλεω και έχω το Baudtec (αυτό που έδιναν). τα χαρακτηριστικά μου είναι αυτά:
SNR Margin : 17.5 (D) & 26.4 (U) db
Line Attenuation : 37.0 (D) & 23.1 (U) db
Data Rate : 4096 (D) & 249 (U) kbps
Με αυτές τις τιμές θα μπορέσω να πιάσω τα 8 Mbit? Αυτό το modem θα κάνει τη δουλειά του ή θα πρέπει να πάρω κάποιο router?

Υ.Γ. 1: απ' ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά μου το SNR πριν κάποιο καιρό ήταν 20,5.
Τώρα που πήγε 17.5 είναι καλύτερο? Ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον ΟΚ θα είσαι στα 8. Έχεις ΑΤΤ 37 ενώ για παράδειγμα εγώ έχω αρκετά χειρότερο 40.5 και είναι βράχος στα 8ΜΒΙΤ. Αν δεν είσαι, αναγκαστικά θα πάρεις ένα καλύτερο modem γιατί αλλιώς θα σε ρίξουνε στα 2.

koskat
14-05-09, 12:40
Οπότε όταν πάω στα 8 και αρχίσουν πάλι οι αποσυνδέσεις, πάω κατευθείαν για αλλαγή modem και λογικά θα διορθωθεί το πρόβλημα.
Και κάτι ακόμα. Modem ή router καλύτερα?
Έχετε να μου προτείνεται κάτι?
Μέχρι 40-50 ευρώ μπορώ να βρω καλό router?

ΓΙΑΝΝΗΣ13
14-05-09, 13:12
παιδια εχετε καποια γνωμη γι'αυτα?
http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1928&hop=h&cid=56&gcid=22
http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1930&hop=h&cid=56&gcid=22

nontasaggelis
14-05-09, 14:49
παιδια εχετε καποια γνωμη γι'αυτα?
http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1928&hop=h&cid=56&gcid=22
http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1930&hop=h&cid=56&gcid=22

Αυτο http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1930&hop=h&cid=56&gcid=22 αξιζει παρα πολυ!Απο τα καλυτερα και σταθεροτερα!
Το αλλο που εχεις ειναι "μπρικι",οπως το χαρακτηριζουν πολλοι συμφοριτες μας!!!!!!!!

geron
16-05-09, 11:43
Γεια σας και από μένα.

Θέλω να κάνω κι εγώ μία ερωτησούλα.
Πριν από αρκετό καιρό ήμουν στα 2Mbps και σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι είχα προβλήματα αποσυνδέσεων.
Κάποια στιγμή λόγω κακών καιρικών συνθηκών έπαθε ζημιά το ασύρματο routerάκι που δίνει ο ΟΤΕ. Ως εκ τούτου ήμουν σε φάση αλλαγής router. Πήρα aftermarket το ASUS WL-600G. Με το συγκεκριμένο router διέκρινα μία σχετική ευαισθησία στη γραμμή. Πλην αυτού αποφάσισα κάποια στιγμή να το παίξω και περήφανος downloader (χαχαχα) και αναβάθμισα τη γραμμή από τα 2 στα 4 Mbps. Από τότε μπορώ να πω ότι είχα μερικές προβλήματα αποσυνδέσεων (Όπου εννοώντας αποσύνδεση, εννοώ ότι ενώ το router έδειχνε ότι είναι συνδεδεμένο κανονικά, στην πραγματικότητα είχε πέσει). Με την πρόσφατη αναβάθμιση της γραμμής από τα 4 στα 8Mbps είμαι αυτό που λέμε με το reboot στο χέρι!!! Τι να κάνω;
Να επισημάνω ότι το DSLAM από το σπίτι μου είναι γύρω στα 3,5 χλμ κάτι το οποίο παίζει και αυτό το ρόλο του. (Μιλάμε για DSLAM Παλλήνης)
Παρακάτω σας παραθέτω τα στοιχεία του router μου.

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6.6 23.0
Attenuation (dB): 51.0 25.4
Output Power (dBm): 65.6 0.0
Rate (Kbps): 5659 379

Τι να κάνω; Τι μπορεί να φταίει; Τι λέτε;

Zer0c00L
16-05-09, 12:55
δυστυχως το θεμα αποστασης παιζει μεγαλο ρολο και εσυ εισαι οντως μακρια.
το μονο που βλεπω εγω ειναι υποβαθμιση της γραμμης και ενα καλυτερο ρουτερ (π.χ speedtouch)

spanaks
16-05-09, 17:19
Να επισημάνω ότι το DSLAM από το σπίτι μου είναι γύρω στα 3,5 χλμ κάτι το οποίο παίζει και αυτό το ρόλο του. (Μιλάμε για DSLAM Παλλήνης)
Παρακάτω σας παραθέτω τα στοιχεία του router μου.

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6.6 23.0
Attenuation (dB): 51.0 25.4
Output Power (dBm): 65.6 0.0
Rate (Kbps): 5659 379

Τι να κάνω; Τι μπορεί να φταίει; Τι λέτε;

Και γω γύρισα από ταξίδι σήμερα και πέτυχα το router να έχει χάσει τη dsl.
Μπαίνοντας στα στατιστικά είδα παρόμοια πράγματα (snr 5.9-6.3 και attenuation 44) και κλείδωνε 7100-7200. Βέβαια κάθε 2-3 λεπτά έκανε disconnect, οπότε μπήκα μέσω dmt και ρύθμισα το snr σε 7.7-7.8 και φαίνεται να είναι σταθερότατη (στα 6700).

Λόγω απόστασης έτσι κι αλλιώς δύσκολο να πιάσω παραπάνω, θα παίξω λίγο ακόμα με το snr να κλέψω λίγα kbit ακόμα, αλλά και έτσι εγώ καλυμμένος είμαι.

Θα σου πρότεινα το ίδιο.

geron
16-05-09, 22:09
Μπήκες μέσω τι;;;(άσχετος με το θέμα...):whistle:
Το πρόβλημά μου δεν είναι να συγχρονίζω σε περισσότερα Mbps αλλά να μην πέφτει κάθε τρεις και λίγο αυτό το κολοκύθι.
Θα ήθελα να ρωτήσω και το εξής: Παίζει να δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο το router και ότι έχει πάρει κανονικά IP και στην πραγματικότητα να έχει πέσει; (Εμένα προσωπικά συνέχεια αυτό μου κάνει. Δείχνει και την ADSL κανονικά και ότι έχει πάρει IP αλλά περιμένω περιμένω και δε μου δείχνει τίποτα στο νετ, μέχρι που κάνω reboot για να παίξει κανονικά. Αυτό μπορεί να το κάνω και 10 φορές τη μέρα και έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό.)
Μιλώντας με το 1242 σήμερα, μου είπαν να πάω στις ρυθμίσεις της τοπικής σύνδεσης και μου δώσανε συγκεκριμένες IP για το διακομιστή DNS, αλλά δεν έκανε τίποτα. Μάλιστα μου είπανε να το δω και αν δε δω βελτίωση να επικοινωνήσω με το 121 για να μου κάνουνε καθαρισμό στη γραμμή...λέτε να έχω καμία τύχη να κάνω δουλειά έτσι;
Τέλος - ξέρω σας έχω κουράσει - πιστεύετε ότι έχω ελπίδα να κάνω δουλειά έτσι ή θα πρέπει να αλλάξω provider ? (Ή ότι και να κάνω και με όποιον provider και να πάω τα ίδια προβλήματα θα έχω; )

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας....

MNP-10
16-05-09, 22:20
Μιλώντας με το 1242 σήμερα, μου είπαν να πάω στις ρυθμίσεις της τοπικής σύνδεσης και μου δώσανε συγκεκριμένες IP για το διακομιστή DNS, αλλά δεν έκανε τίποτα.
+
Μάλιστα μου είπανε να το δω και αν δε δω βελτίωση να επικοινωνήσω με το 121 για να μου κάνουνε καθαρισμό στη γραμμή...λέτε να έχω καμία τύχη να κάνω δουλειά έτσι;


Καλα το DNS ηταν τοοοο ασχετο.. παρε το 121 και ζητα τους να κανουν "καθαρισμο της γραμμης" και βλεπεις.

geron
18-05-09, 12:08
Λοιπόν, update:
Χθες, έκανα κάποια επικοινωνία με το 121, και με πήρανε τηλέφωνο προ ολίγου, να μου πούνε ότι εκάναν downgrade στη γραμμή μου στα 4 Mbps.:hmm: (Είναι λογικό; )
Παρακάτω ακολουθεί διάλογος μεταξύ εμού και του υπαλλήλου του ΟΤΕ...
Υπάλληλος: Γεια σας ο κύριος ........?
Εγώ: Μάλιστα, εγώ.
Υ: Είδα το πρόβλημα με τη γραμμή σας και σας έκανα downgrade στα 4 Mbps.
Ε: Μα δε μπορείτε να κάνετε καθαρισμό στη γραμμή πριν προβείτε στο downgrade?
Υ: Βλέποντας τα στοιχεία της γραμμής σας διαπίστωσα ότι η γραμμή σας δε σηκώνει 8 Mbps και γι' αυτό εξάλλου δε συγχρονίζει σε αυτές τις τιμές. Βλέπω ότι αυτές τις μέρες, μετά την αναβάθμιση, έχετε συνέχεια πρόβλημα και επειδή δε γίνεται τίποτα με τη γραμμή σας γι΄αυτό την έκανα downgrade.
Ε: Ναι αλλά μετά τις αλλαγές που έχετε κάνει ως ΟΤΕ, δεν έχετε πλέον τιμολόγια για 4Mbps έτσι δεν είναι; Θα είναι μόνιμη αυτή η αλλαγή; Και αν ναι με τι κόστος; Επειδή υπάρχει μία ασάφεια σε αυτά που μου λέτε μήπως να κοιτάζατε και το θέμα του θορύβου;
Υ: Δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί ο θόρυβος, μάλλον φταίνε οι γραμμές στην περιοχή.
Ε: Μάλιστα. Οπότε τι γίνεται με βάση του ότι δεν υπάρχει τιμοκατάλογος για 4 Mbps;
Υ: Θα δείτε αν αποσυγχρονίζει ή όχι σε αυτά τα νούμερα και στη συνέχεια αν δούμε ότι δεν αποσυγχρονίζει μάλλον θα πρέπει να γίινει και άλλο downgrade στα 2 Mbps, αλλά δεν ξέρω με βεβαιότητα να σας απαντήσω.
Ε: Ναι, αλλά αν γίνει τώρα υποβάθμιση σε 4 Mbps εγώ με τι ποσό θα χρεώνομαι στο λογαριασμό;
Υ: Τώρα δεν ξέρω τι να σας πω, πάντως στα 4Mbps τα στοιχεία της γραμμής σας είναι ικανοποιητικά, έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ.
Ε: Ναι, αλλά μήπως θα έπρεπε πριν προβείτε σε αυτή την κίνηση να τσεκάρετε το θόρυβο στο δίκτυό σας λαμβάνοντας υπόψιν ότι από την κολώνα του σπιτιού μέχρι το router όλα είναι σε αρίστη κατάσταση και τσεκαρισμένα; Θέλω να πω, δεν μπορείτε να προβείτε σε κάποιο έλεγχο από το DSLAM μέχρι την κολώνα;
Υ: Το μόνο που μπορεί ίσως να διορθώσει το πρόβλλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η αλλαγή καλωδίων.
Ε: Μα δε μπορείτε να κάνετε έναν έλεγχο;
Υ: Τι εννοείτε; Να αλλάξουμε καλώδια;
Ε: Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνετε, θέλω να μάθω αν μπορώ να έχω 8άρα γραμμή, ακόμα και αν δε συγχρονίζει στα 8 αλλά λιγότερο, χωρίς αποσυγχρονισμούς όμως.
Υ: Τι να σας πω, δεν ξέρω. Αν πηγαίνατε σε άλλο πάροχο με ιδιόκτητο δίκτυο μπορεί να μην είχατε τέτοια προβλήματα.
Ε: Μα, ο εναλλακτικός πάροχος δε φτάνει τα καλώδιά του μέχρι το DSLAM;
Υ: Δε νομίζω, νομίζω ότι φτάνει μέχρι το σπίτι σας.
Ε: Δηλαδή μου λέτε ότι για να βρω λύση πρέπει να πάω σε άλλο πάροχο;:rofl:
Υ: Δεν ξέρω, εγώ πάντως έκανα δοκιμές και διαπίστωσα ότι στα 4 Mbps δουλεύει πλέον κανονικά.
Ε: Μήπως να το έκανα εν τέλει για να ησυχάσω από μόνος μου μία υποβάθμιση στα 2 Mbps για να ξέρω και τι λογαριασμός θα μου έρθει;
Υ: Τι να σας πω, πάντως τώρα στα 4 Mbps δουλεύει κανονικά.
Ε: Μα όπως σας είπα και προηγουμένως δεν υπάρχει τιμοκατάλογος του ΟΤΕ με χρεώσεις για 4 Mbps!!!
Υ: Τι να σας πω... δεν ξέρω.
Ε: (όντας απηυδησμένος πλέον) Καλά θα δω τι θα κάνω, ή θα το κάνω 2 mbps ή θα αλλάξω πάροχο, σας ευχαριστώ πολύ!!!:worthy::respekt:

Και σας ρωτώ εγώ.... Μετά από τα παραπάνω τι προτείνετε;;;:closed:

Zer0c00L
18-05-09, 12:58
φιλε μου χωρις να θελω να υπερασπισω κανεναν θα σου πω το παρακατω απλο πραγμα που ισχυει στην ελλαδα δυστυχως.

οπου σου κατσει ειναι το DSL.

αν δεν σου ειναι τοσο απαραιτητη η 4σαρα για μενα θα ελεγα γυρισε το στα 2 και θα εισαι οκ.

τωρα οι αιτιες που ισως δημιουργουν το προβλημα ειναι :

αποσταση απο το κεντρο
προβληματικη καλωδιωση απο το κεντρο εως το καφααο
προβληματικη καλωδιωση απο το καφααο εως το σπιτι σου
προβληματικη καλωδιωση στο σπιτι σου

το αν θα πας σε αλλο παροχο αυτο δεν σε εξασφαλιζει 100% οτι δεν θα εχεις προβληματα.

δυστυχως στην ΑΤΤΙΚΗ εν ετος 2009 υπαρχουν περιοχες που ο πελατης/καταναλωτης απεχει απο το αστικο κεντρο της περιοχης απο 3.5 χλμ και πανω οπως καταλαβαινεις σε τετοιες αποστασεις ειναι ανεφικτες οι ταχυτητες.

τωρα ποιος φταιει δυστυχως δεν μπορω να σου πω εσυ εχεις δικιο γιατι πληρωνεις αλλα και ο ΟΤΕ οπως και ο οποιοςδηποτε παροχος ειναι υποχρεωμενος να σου παρεχει απροβληματιστη τηλεφωνια οτι αφορα το ιντερνετ ειναι οπου σου κατσει.

αν θες να βρεις το δικιο σου θα πρεπει να προχωρησεις σε ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στις αρχες ΕΕΤΤ και ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και αν εχεις τα οικονομικα ισως και με ΕΞΩΔΙΚΟ εναντιον του ΟΤΕ ισως λυθει το προβλημα σου.

αν περιμενεις με την καλωσυνη του καθενος να λυθει λυπαμαι θα περιμενεις πολυ...

κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο.

terko
18-05-09, 14:41
Από τα παραπάνω επιβεβαιώνεται (γενικό συμπέρασμα) ότι αν δεν επιτυγχάνεται σταθερός συγχρονισμός μετά την αναβάθμιση, σε επαναφέρουν στην πρότερή σου κατάσταση και φυσικά η τιμή θα παραμένει η ίδια (16,5 Εu και 22,5 Εu για 2 Mbps και 8 Mbps αντίστοιχα), εκτός και αν για την 8άρα επιθυμείς υποβάθμιση στα 2 Mbps.

Ο τεχνικός δεν είναι ο υπεύθυνος για σου πει τι λογαριασμό θα πλήρωνες στα 4 Mbps, σίγουρα ήξερε αλλά δεν ήθελε να σου το πει αυτός.

Στην απάντηση (ερώτηση) του τεχνικού << Τι εννοείτε; Να αλλάξουμε καλώδια;>> έπρεπε να του πεις ναι να μου αλλάξετε ζεύγος καλωδίων και πόρτα στο DSLAM.

Στην απάντηση του <<Αν πηγαίνατε σε άλλο πάροχο με ιδιόκτητο δίκτυο μπορεί να μην είχατε τέτοια προβλήματα>> είναι σίγουρο ότι θα είχες τα ίδια, μη σου πω και πολύ χειρότερα.

Στην ερώτησή σου << Δηλαδή μου λέτε ότι για να βρω λύση πρέπει να πάω σε άλλο πάροχο;>> καλώς σου απάντησε, η απόφαση είναι δική σου, κατά την γνώμη μου κάθισε όπως είσαι.

Zer0c00L
18-05-09, 15:05
συμφωνω με τα παραπανω.

μια καλη απαντηση ειναι αυτη που ειπε ο φιλος πιο πανω

geron
18-05-09, 15:17
Έστω λοιπόν ότι πάω στο σπίτι (μιας και είμαι στη δουλειά τώρα) και βλέπω ότι το router συγχρονίζει στα 4 Mbps. Τι κάνω από τα παρακάτω;

α) Να τους ξαναπάρω στο 1242 και να τους κάνω τα παράπονά μου για να προσπαθήσουν να το κάνουν να δουλεύει σωστά (χωρίς αποσυγχρονισμούς) στα 8 Mbps?
β) Να τους ξαναπάρω για τον ίδιο λόγο στο 121?
γ) Να κάνω υποβάθμιση σε 2 Mbps γιατί αλλιώς θα πληρώνω για 4 Mbps 22,5€/μήνα μιας και δεν υπάρχει λύση;

Τι δεν έχω καταλάβει καλά;:hmm:

Σας ευχαριστώ!

terko
18-05-09, 15:46
Έστω λοιπόν ότι πάω στο σπίτι (μιας και είμαι στη δουλειά τώρα) και βλέπω ότι το router συγχρονίζει στα 4 Mbps. Τι κάνω από τα παρακάτω;

α) Να τους ξαναπάρω στο 1242 και να τους κάνω τα παράπονά μου για να προσπαθήσουν να το κάνουν να δουλεύει σωστά (χωρίς αποσυγχρονισμούς) στα 8 Mbps?
β) Να τους ξαναπάρω για τον ίδιο λόγο στο 121?
γ) Να κάνω υποβάθμιση σε 2 Mbps γιατί αλλιώς θα πληρώνω για 4 Mbps 22,5€/μήνα μιας και δεν υπάρχει λύση;

Τι δεν έχω καταλάβει καλά;:hmm:

Σας ευχαριστώ!

Πάρε τους στο 121 στις βλάβες, όχι στο 1242 HD (αυτό είναι μόνο για σετάρισμα του router) και πίεσε τους για αλλαγή ζεύγους και πόρτας (απαίτησε επιτακτκά όχι παράπονα και έτσι) και εννοείται ταυτόχρονα και αλλαγή profil ξανά στα 8 Mbps.

Αν είσαι ένας απλός χρήστης και την γραμμή της θες μόνο για σερφάρισμα πιστεύω και τα 2Mbps είναι καλά.

geron
18-05-09, 17:45
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου, τόσο εσένα όσο και τους υπόλοιπους εδώ μέσα!:worthy:
Προ ολίγου μίλησα με το 121 και τους ζήτησα αυτολεξεί τα παραπάνω όπως ακριβώς μου τα είπες!! Μάλιστα τους ανέφερα αυτολεξεί "δε θέλω τίποτα παραπάνω από αυτό που πληρώνω"!
Μου είπαν μάλιστα ότι από αύριο θα έχω και ενημέρωση.
Τώρα...είδωμεν. Πάντως με τα 4 Mbps αυτή τη στιγμή δείχνει να λειτουργεί κανονικά....:oops:

Και πάλι ευχαριστώ!
Θα επανέλθω...;)

terko
18-05-09, 17:53
:oneup:

emeliss
18-05-09, 23:34
Μάλιστα τους ανέφερα αυτολεξεί "δε θέλω τίποτα παραπάνω από αυτό που πληρώνω"!
Κορυφαία ατάκα και εντελώς άστοχη. Μα εντελώς...

geron
19-05-09, 09:34
Κορυφαία ατάκα και εντελώς άστοχη. Μα εντελώς...

Τι θέλει να πει ο ποιητής;;:hmm:

emeliss
19-05-09, 09:44
Τι θέλει να πει ο ποιητής;;:hmm:
Το "δε θέλω τίποτα παραπάνω από αυτό που πληρώνω" δεν έχει καμία σχέση με την τεχνολογία που λέγεται adsl.

geron
19-05-09, 10:08
ΟΚ, θα μπορούσε να απουσιάζει όμως η ειρωνεία φιλαράκο.
Αν δεν έχεις να πεις κάτι ουσιώδες επί του θέματος, δεν είναι απλά ανάγκη να γράψεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.