PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι εχει καταφέρει το F@H;



iJohnnyCash
11-01-06, 10:37
Το ερώτημα μου τι έχει καταφέρει το F@H; Γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι ανεβαίνουν τα score και άτομα που συναγωνίζονται ποιος τελειώνει πρώτος ένα project; Μήπως όλοι αυτοί οι επεξεργαστές που δουλεύουν για την F@H στην ουσία κάνουν μια τρύπα στο νερό;

anon
11-01-06, 10:44
Μπορεί στην τελική μετα απο καιρό να αποδειχθεί ότι ήταν μια τρύπα στο νερό. Οπως έγινε με το SETI (μέχρις στιγμής). Εαν όμως δεν γίνουν οι σχετικές προσομειώσεις δεν θα μπορούμε να ξέρουμε. Πάντως στο σιτε του Stanford αναφέρει ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν αποτελέσματα απο την προσπάθεια. Μπορεί η συγκεκριμένη προσπάθεια να μην δώσει την οριστική απάντηση σε ασθένειες όπως ο καρκίνος, Αλτσχάιμερ κλπ αλλά δίνει σημαντικά στοιχεία για την γρηγορότερη επίλυση των ασθενειών αυτών.

Εχει κανείς καμμιά εκτίμηση για πόσο καιρό πρέπει να τρέχει το project για να ολοκληρωθει; (με την υπάρχουσα δυναμική)

octap
11-01-06, 11:01
Μα φίλε ANON το SETI ήταν κάτι το διαφορετικό, ψάχνεις στο άγνωστο (με βάρκα την ελπίδα). Υποτίθεται ότι με το F@H αναλύεις τις διάφορες πρωτεϊνες και υποτίθεται ότι θα βγάλεις κάποιο συμπέρασμα ή έστω θα μάθεις κάποια πράγματα σχετικά.
Πάντως είναι και δική μου απορία. Ποια είναι τα μέχρι τώρα αποτελέσματα; Αν υπάρχουν.
Ενα ποσοστό ίσως;
Μια απάντηση οτι έστω το 0.0001% του project έχει αναλυθεί όλον αυτον τον καιρό θα ήταν κάτι. (αν βέβαια ύπαρχει μια αρχή και ένα τέλος σε αυτήν την έρευνα)

fon
11-01-06, 11:02
Οπως οποιαδήποτε έρευνα, έτσι και το f@h ίσως "καταφέρει" κάτι, ίσως όχι. :what:

Τα σκορ και οι βαθμολογίες είναι ενα "κόλπο" για να 'χουνε κάτι να ασχολούνται οι συμμετέχοντες στο project. :lamer
Τεσπα, καλύτερα να "κάνεις μια τρύπα στο νερό", παρά απολύτως τίποτα. :-k

Edit: αποτελέσματα εδώ (http://folding.stanford.edu/results.html)

anon
11-01-06, 11:09
Για όσους θέλουν να μελετήσουν, εδώ (http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_aset=B-WA-A-W-AB-MsSAYVA-UUW-AAUYVCWWWZ-AAUZUBBUWZ-YCYEWBCBB-AB-U&_rdoc=1&_fmt=summary&_udi=B6WK7-4DTKYCJ-4&_coverDate=01%2F28%2F2005&_cdi=6899&_orig=search&_st=13&_sort=d&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=0dab1a5dbe88480377f647bf9c9b61b5)

dhatz
11-01-06, 17:08
Το αποτέλεσμα πρεπει να είναι προφανώς η πρωτη μας προτεραιότητα, οχι τα "σκορ". Ο ίδιος προβληματισμός μπορείτε να δείτε οτι υπάρχει στα forums του Folding ή του CureCancer (UD) και γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Διαβασα καπου την άποψη οτι η μεθοδος του Folding@Home (του Pande) ειναι "καπως παρωχημένη" (somewhat obsolete). Για μένα το αποτέλεσμα είναι ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ, αλλα τα τυχον citations απο τριτους ερευνητές.

Το SETI είναι άλλη ιστορία.

Εχω κάνει μια περιγραφή των διαφόρων projects και τι επελεξα προσωπικα καθως το σκεπτικο με το οποιο τα επελεξα στο:
http://www.hyper.net/dc-howto.html
(στα αγγλικά, για να το διαβασουν περισσοτεροι).

pelasgian
11-01-06, 17:34
Ρε παιδιά, το χαρακτηριστικό της ΕΡΕΥΝΑΣ είναι ότι δεν ξέρεις τι θα βρεις.
Όπως είχε πει και πασίγνωστος «μονόπετρος» επιστήμονας:
«We would not call it reSEARCH, if we knew what we are doing!»

Ο βασικός λόγος που δεν έχουμε έρευνα στην Ελλάδα είναι διότι υπάρχει η νοοτροπία του ΕΓΓΥΗΜΕΝΟΥ αποτελέσματος. Ότι όλοι θέλουν να πληρώσουν και να πιάσουν «τόπο» τα λεφτά τους και ότι αν βγει άκαρπη η έρευνά σου ότι είσαι «κακός επιστήμονας».

Δεν είναι εμπόριο η επιστήμη, ούτε πενταετές αναπτυξιακό πρόγραμμα. Είναι μία σημαντική επένδυση χρόνου, προσπάθειας, μυαλού και χρημάτων χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα.

Και για αυτό το λόγο δεν γίνεται στην Ελλάδα!
(Εδώ δε κάνουμε δουλειά για πράγματα που ΞΕΡΟΥΜΕ ότι θα μας αποδόσουν, περιμένουμε ότι θα πληρώσουν επιστήμονες να κάνουν έρευνα με ΑΓΝΩΣΤΑ αποτελέσματα; Χώρια η νοοτροπία ότι «ΕΓΩ θα πληρώσω και ΑΜΑ βγει κάτι ΑΥΤΟΣ θα πάρει τη δόξα;»)

iJohnnyCash
11-01-06, 17:42
Ρε παιδιά, το χαρακτηριστικό της ΕΡΕΥΝΑΣ είναι ότι δεν ξέρεις τι θα βρεις.
Όπως είχε πει και πασίγνωστος «μονόπετρος» επιστήμονας:
«We would not call it reSEARCH, if we knew what we are doing!»

Ο βασικός λόγος που δεν έχουμε έρευνα στην Ελλάδα είναι διότι υπάρχει η νοοτροπία του ΕΓΓΥΗΜΕΝΟΥ αποτελέσματος. Ότι όλοι θέλουν να πληρώσουν και να πιάσουν «τόπο» τα λεφτά τους και ότι αν βγει άκαρπη η έρευνά σου ότι είσαι «κακός επιστήμονας».

Δεν είναι εμπόριο η επιστήμη, ούτε πενταετές αναπτυξιακό πρόγραμμα. Είναι μία σημαντική επένδυση χρόνου, προσπάθειας, μυαλού και χρημάτων χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα.

Και για αυτό το λόγο δεν γίνεται στην Ελλάδα!
(Εδώ δε κάνουμε δουλειά για πράγματα που ΞΕΡΟΥΜΕ ότι θα μας αποδόσουν, περιμένουμε ότι θα πληρώσουν επιστήμονες να κάνουν έρευνα με ΑΓΝΩΣΤΑ αποτελέσματα; Χώρια η νοοτροπία ότι «ΕΓΩ θα πληρώσω και ΑΜΑ βγει κάτι ΑΥΤΟΣ θα πάρει τη δόξα;»)

θα συμφωνησω μαζι σου... απλα το ερωτημα μου ειναι οτι δεν εχω ακουσει τπτ για αναλυση των αποτελεσματων ... δεν με ενδιαφερει και τοσο αν θα βρεθει λυση τοσο οσο το να αναλυωνται αυτα που τους στελνουμε ... Απλως δεν ακουγα τπτ τετοιο και αρχισα να πιστευω οτι το F@H ενα ακομη 3dmark ... Και γενικα η εικονα απο τους συμμετέχοντες δεν μου αρεσει και τοσο .... :(

dhatz
11-01-06, 17:49
pelasgian, συμφωνοι γενικά για research, αλλά πως αποφασίζεις μεταξύ των 5-10 διαφορετικών projects? (Folding, Rosetta, Predictor, HPF, FightAIDS, CureCancer, ComputeAgainstCancer, Malaria, κλπ κλπ κλπ για να αναφερουμε μονο τα πιο γνωστα)?

Ολα research κανουν.

mrsaccess
11-01-06, 18:06
Χμμμ, και ποιος μας διαβεβαιώνει ότι τα δεδομένα από τα project μας δεν χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία όπλων μαζικής καταστροφής; :|

pelasgian
11-01-06, 18:12
Το δίπλωμα των πρωτεϊνών δημιουργεί βάσεις δεδομένων που εξηγούν το πώς θα συμπεριφερθούν τα δομικά συστατικά της ζωής σε δεδομένες συνθήκες. Αυτές καθ'εαυτές οι πληροφορίες είναι αποτέλεσμα έρευνας. Δηλαδή το να πεις ότι «ξέρω πώς θα συμπεριφερθούν οι πρωτεϊνες και το έχω σε βάση» είναι αποτέλεσμα έρευνας.

Τώρα, το πώς πρακτικά θα αξιοποιηθούν τα δεδομένα που προκύπτουν από αυτή την έρευνα σε άλλες έρευνες με σκοπό τη κατανόηση του καρκίνου, του aids, της γήρανσης κλπ, είναι ΑΛΛΟΥ παππά ευαγγέλιο.

Κατ'αναλογία, το ένα είναι έρευνα σε αντοχή υλικών, (δηλαδή το τσιμέντο συμπεριφέρεται έτσι όταν το ζουλάς, έτσι όταν το τρυπάς, έτσι όταν το κόβεις κλπ,) και το άλλο είναι έρευνα για δημιουργεία βιοκλιματικών κτηρίων, (δεδομένου ότι το τσιμέντο συμπεριφέρεται έτσι όταν το ζουλάς, έτσι όταν το τρυπάς και έτσι όταν το κόβεις, εμείς τώρα παίρνουμε αυτό το γνωστό υλικό και φτιάχνουμε αυτό το κτήριο.)

Επίσης, ένα άλλο χαρακτηριστικό της έρευνας, είναι ότι δεν ξέρεις ποιος δρόμος θα σε βγάλει πού, ώστε να ξέρεις ποιον να διαλέξεις, ώστε να πας στο καλύτερο. Οπότε, πάρε αυτόν που μοιάζει να έχει πιο ωραίο τοπίο.

euri
11-01-06, 18:14
Χμμμ, και ποιος μας διαβεβαιώνει ότι τα δεδομένα από τα project μας δεν χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία όπλων μαζικής καταστροφής; :|

Warning! Troll detected. Commencing troll disinfection process immediately.

:lol:

pelasgian
11-01-06, 18:21
Χμμμ, και ποιος μας διαβεβαιώνει ότι τα δεδομένα από τα project μας δεν χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία όπλων μαζικής καταστροφής; :|

Και το να αγοράζεις υπολογιστές για να παίξεις κάνει τα όπλα μαζικής καταστροφής πιο αποτελεσματικά (δηλαδή μεγαλύτερη ζημιά στο μικρότερο κόστος όπλου).

Βλέπεις, η μαζική παραγωγή υπολογιστών έκανε τα ηλεκτρονικά πολύ φτηνά, τα συστήματα ελέγχου πολύ ακριβή και πολύ φτηνά, άρα τα όπλα πιο καταστροφικά για τα λεφτά τους.

Αν έχεις τέτοιες ανησυχίες, να μην παίρνεις ούτε καινούργιους υπολογιστές!

Επίσης, το να αναπνέεις (παραγωγή CO2) συντελεί στο φαινόμενο θερμοκηπίου, όπως και το να τρως φασολάδα (αυξημένες εκπομπές μεθανίου). Προτείνω να εξασκηθείς στο να κρατάς την αναπνοή σου (επαγγελματικά χρήσιμο επίσης, ειδικά αν είσαι από τη Κάλυμνο, και με περεταίρω θετικές περιβαλλοντολογικές επιπτώσεις! -> μειώνεις την ανάγκη για συνθετικά σφουγγάρια!) και να αποφεύγεις τα φαγητά που προκαλούν αέρια (σεβασμός προς το περιβάλλον και το συνομιλητή σου, επίσης καλύτερες διαπροσωπικές σχέσεις, μεγαλύτερη διάρκεια εσωρούχων κλπ.)

Η πιθανολόγηση των έμμεσων επιπτώσεων και της διαπλοκής, από ένα σημείο και μετά, όπως φάνηκε και από τα ως ανωτέρω, ελπίζω να διαπιστώθηκε ως κωμική και διασκεδαστική!

dhatz
11-01-06, 18:29
pelasgian, σχεδον ολα τα παραπάνω projects κανουν protein folding, οπως αλλωτε και οι 2 μεγαλυτεροι υπερυπολογιστές στον κοσμο, οι 2 BlueGene της IBM.

Οποτε το ερωτημα που θετω (πρωτα στον εαυτο μου) ειναι πως να διαλέξω. Να παω με τους πολλους? (Δισεκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λάθος?)

Προσωπικά, έτρεχα Folding@Home απο το Ιουν-2004, αλλά πρόσφατα τα "μοίρασα". Σε commercial platform (UD, WCG/IBM) δεν πάω ουτε με σφαιρες.

Στους "νεους" προτεινω F@H, που ειναι και το πιο ευκολο, το στηνεις σε 1'. Κι οταν εξοικειωθουν με την ιδέα, πάνε και στ'αλλα. Το θέμα ειναι να μην είναι κανεις κολλημένος, οπως κατι τυπους που βλέπω στο Top-100 http://boinc.netsoft-online.com/rankings.php?list=r_expavg και είναι 100% SETI, μην τους ξεφύγει ο εξωγήινος :-)

ΥΓ: Αυτα ολα ειναι πολυ προσφατες εξελίξεις, μόλις Δεκ-2005 άρχισαν να βγαινουν τα άλλα Projects στο BOINC.

pelasgian
11-01-06, 18:35
Θα πεις αυτό που λέει ο κάθε ακαδημαϊκός κριτής από την αρχή της επιστήμης:
«αυτή είναι μία ΠΟΛΛΑ υποσχόμενη έρευνα.»

Τώρα, για να το πεις αυτό, θα πρέπει να δεις τη μεθοδολογία τους, το επιστημονικό τους παρελθόν, τα αποτελέσματά τους από προηγούμενη έρευνα και το τι έγιναν τα λεφτά, ο χρόνος και η ενθάρυνση ΑΛΛΩΝ προηγούμενων υποστηρικτών τους.

Μετά, θα ρίξεις μία ματιά στη ΦΑΤΣΑ των μελών, θα δεις αν σου αρέσουν, αν φαίνονται κωλόπαιδα, αν θα πάρουν τα λεφτά και θα τρέχουν κλπ.

Μετά, αφού το «ψουψουδίσεις» με τους υπόλοιπους της επιτροπής, θα πεις «συγχαρητήρια, σας δίνουμε τα μισά από ότι ζητάτε, και τα υπόλοιπα αφού δούμε κάποια προκαταρκτικά αποτελέσματα».

Αυτή η μέθοδος δουλεύει ρολόι στην Αγγλία!

psyxakias
11-01-06, 18:45
Εγώ τρέχω το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) folding που λέγεται idleness και είμαι περήφανος γι'αυτό :-k

NetTraptor
11-01-06, 19:56
:p:lol:{-SHUT Up And FOLD-}:lol::p

dhatz
01-02-06, 21:31
Τελικά, ασχολήθηκε κανείς να ψάξει τις λεπτομέρειες σχετικά με το επιστημονικό σκέλος και τα αποτελέσματα του F@H project, ή μείναμε στο "δίπλωνε και μη ερεύνα"; (εισάγω καινά δαιμόνια, το ξέρω :twisted: )

Εγώ το έχω ψάξει λιγάκι (βασικά διαβάσει τις συζητήσεις που έχουν γίνει στα σχετικά forums των διαφόρων projects), αλλά ρωτώ πριν σχολιάσω, γιατι ειναι πιθανό να υπάρχουν κάποιοι εδώ που να το έχουν ψάξει περισσότερο.

zouzouni
02-02-06, 01:15
Τι ακριβώς ρωτάς dhatz?
Προσωπικά, ναι παρακολουθώ τις επιστημονικές ανακοινώσεις της ομάδας του Stanford, διαβάζω τακτικά το σχετικό τους forum
και προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο καλύτερα μπορώ, γιατί
μ'ενδιαφέρει το αντικείμενο.
Δεν καταλαβαίνω το νόημα όμως της ερώτησής σου - μήπως
μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενδιαφέρει να μάθεις
και για το οποίο ρωτάς?

dhatz
02-02-06, 01:47
Συγκεκριμένα μ'ενδιαφέρει αν κάποιος έχει άποψη για το ακολουθο extract απο τη Wikipedia:

Recent developments in the protein folding world by both David Baker's research group at the University of Washington and Rama Ranganathan's research group at the University of Texas Southwestern Medical Center have demonstrated that the folding of proteins, as well as protein-protein interactions and protein engineering can be best solved using principles of cooperative evolutionary conservation. This is not the approach taken by Folding@home, which has rendered it somewhat obsolete. This recent work is tied to the Rosetta@Home distributed computing protein modeling effort.

πηγη: http://en.wikipedia.org/wiki/Folding%40home

zouzouni
02-02-06, 02:21
Όπως σε κάθε τομέα της επιστήμης, έτσι και εδώ, υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις και απόψεις για το πώς πρέπει να δρομολογηθεί η έρευνα με σκοπό την απάντηση συγκεκριμμένων ερωτήσεων.

Στην συγκεκριμμένη περίπτωση που αναφέρεις δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό.

Διαφορετικές απόψεις για το πώς πρέπει να βρεθεί μια απάντηση και σίγουρα δεν τίθεται θέμα να πει κανείς "αυτή είναι η καλύτερη προσέγγιση και όχι η άλλη!".

Δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό κριτήριο αξιολόγησης του ποιά προσέγγιση είναι καλύτερη, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, καθώς τα συγκεκριμμένα projects υπάρχουν για μικρό χρονικό διάστημα, και χρειάζεται βάθος χρόνου και πολύ μεγαλύτερο εύρος δεδομένων ώστε να γίνει μια τέτοια αξιολόγηση.

Για να δώσω ένα άλλο παράδειγμα, είναι κατά μια έννοια σαν τις δύο κλίμακες μέτρησης των σεισμών, Ρίχτερ vs. Mερκάλλι - κλίμακες για την μέτρηση σεισμών είναι και οι 2, αλλά μετρούν το ίδιο πράγμα με διαφορετική προοπτική (το ένα μετράει ένταση, το άλλο επίπτωση του σεισμού) και τα 2 αλληλοσυμπληρώνονται. Το ότι έχει επικρατήσει η κλίμακα Ρίχτερ, δεν σημαίνει ότι κλίμακα Μερκάλλι είναι άνευ λόγου και αξίας.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα διάφορα projects που ασχολούνται με την πρόγνωση του πώς διπλώνουν οι πρωτεϊνες, projects που μην ξεχνάμε είναι θεωρητικής φύσεως, καθώς βασίζονται σε μαθηματικά μοντέλα και προσομοιώσεις.
Η τελική αξιοπιστία της κάθε προσέγγιση θα φανεί/φαίνεται όταν υπάρχει/υπάρξει η δυνατότητα εργαστηριακής επιβεβαίωσης των υποθέσεων/ευρημμάτων από τις προσομοιώσεις αυτές.

Εκτός αυτού μην ξεχνάς ότι πέραν των όσων ανακοινώνονται, υπάρχει ΠΑΝΤΑ ένα σχετικό παρασκήνιο που έχει να κάνει με την προσέλκυση χρηματοδοτήσεων (money makes the world go round and labs spin round όπως λέγαμε κάποτε μέσα στα εργαστήρια ;) ) σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό περιβάλλον, όπου τα διαθέσιμα κονδύλια είναι περιορισμένα, και παίζονται διάφορα παιχνίδια επικοινωνιακής πολιτικής από όλους προκειμένου να μην βγουν εκτός ερευνητικού παιχνιδιού.

Για να μη μακρυγορώ άλλο, είναι θέμα προσωπικής επιλογής το ποιό project θα υποστηρίξει παρέχοντας υπολογιστική ισχύ.
Όσο για το ποιά ομάδα έχει καλύτερη προσέγγιση, μόνο το μέλλον θα μπορέσει να δείξει, γιατί όπως προανέφερα ακόμη τα υπάρχοντα στοιχεία δεν επαρκούν για μια σφαιρική αξιολόγηση.

Εκτός αυτού προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερα μεγάλη σημασία στα σχόλια αυτά της Wikipedia, γιατί προτιμώ να σχηματίσω μια πιο ολοκληρωμένη προσωπική άποψη επί του ζητήματος διαβάζοντας κάποιο σχετικό review από έγκυρη και αξιόπιστη πηγή επιστημονικής ενημέρωσης ή από αντίστοιχο επιστήμονα που δημιοσιεύει τα επιχειρήματά του, τις σχετικές αποδείξεις του γι'αυτά και υποστηρίζει την αποψή του επωνύμως (και άρα είναι ανοιχτός σε δημόσια κριτική, έλεγχο και επαλήθευση για τα όσα ισχυρίζεται), και όχι σχόλια που έχουν καταχωρηθεί από κάποιον στο διαδίκτυο (ίσως και ανώνυμα) σε μια διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια, που ναι μεν μπορεί να είναι γενικά αξιόπιστη αλλά δεν είναι και η απόλυτη "πηγή της αλήθειας & της γνώσης" - ειδικά σε τέτοια ζητήματα, που απαιτείται εις βάθος γνώση του αντικειμένου για να εκφέρει κανείς γνώμη, γιατί τελικά μπορεί πολύ εύκολα να οδηγήσει σε εσκεμμένη παραπληροφόρηση.

dhatz
02-02-06, 02:56
Κοιτα, για την Wikipedia, γιαυτο ρωτησα αν κάποιος έψαξε το επιστημονικό μέρος.

Για το θέμα της αξιολόγησης, ειδικά για τα projects γυρω από πρωτεινες, υπάρχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, τα ανά 2ετία τα CASP experiments, οπου επιστήμονες απ'ολο τον κόσμο "διαγωνίζονται" για το ποιου η μέθοδος έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

Παρεπιπτοντως, καλη ιδεα ειναι να παμε στο "using the best tool for the job". Π.χ. η φιλοσοφία του F@H απαιτει απίστευτα μεγάλη υπολογιστική ισχύ για να εξομοιώσει και μικρές πρωτεινες. Αλλά παραλληλα δεν απαιτει μεγαλο floating point precision.

Ετσι για παράδειγμα οπως σας εγραψα προ ημερων, ο κώδικας του GROMACS τρέχει με τη 10-20πλάσια ταχύτητα στις GPU των καρτών γραφικών ATI και NVidia, οχι γιατι οι CPU τους είναι 20 φορές "καλυτερες" απο τον P4, αλλα ακριβώς γιατί λόγω της φύσης του συγκεκριμένου project δεν απαιτείται IEEE 754 floating point (εκτος οσα τρέχουν σε DGROMACS που χρειάζεται double precision floats). Το ιδιο αυριο-μεθαυριο μπορει να ισχυει για τις CPU των PS, Xbox κλπ

Ετσι οταν στο αμεσο μελλον αρχιζουν να δινουν τον GROMACS για εκτέλεση στην κάρτα γραφικών, τότε θα ετρεχα το F@H εκει, ενω τα projects που χρειάζονται άλλες προδιαγραφές FP precision στην CPU.

zouzouni
02-02-06, 03:16
@dhatz
Τα παρακάτω είναι γραμμένα με κάθε σεβασμό και πάντα φιλικά.

Αν εσύ σε τέτοια projects θεωρείς ότι το χρονικό διάστημα της διετίας είναι επαρκές ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα για τα όσα προανέφερα, τότε προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη επί του θέματος και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζουμε τη συζήτηση καθώς δεν πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά.

Κατά τα άλλα γιατί δεν λες ευθέως αυτό το οποίο θέλεις να πεις, αλλά αντιθέτως εγείρεις συνεχώς ζητήματα με ερωτήσεις, οι οποίες μοιάζουν συνεχώς να έχουν ΠΑΝΤΑ τελικό σκοπό το να μας δείξουν ότι το f@h δεν αξίζει πλέον να το υποστηρίζουμε, αλλά ότι πρέπει να αλλάξουμε project και πάντα προς κάποιο το οποίο εσύ θεωρείς καλύτερο?

Αν θέλεις να μας πείσεις να αλλάξουμε project το οποίο υποστηρίζουμε, επιτέλους πρέπει να καταλάβεις ότι η υπερβολική επανάληψη μόνο μητέρα της μαθήσεως δεν είναι στην συγκεκριμμένη υπόθεση, αλλά αντιθέτως προκαλείς ΜΕΓΑΛΗ δυσφορία σε όσους διαβάζουν τα επαναλαμβανόμενα μηνύματα σου, με το ίδιο ΠΑΝΤΑ περιεχόμενο, και καταντάει κουραστικό.

Είναι προσωπική επιλογή του καθενός το τι project θα υποστηρίζει και θα πρέπει να γίνεται αποδεκτή είτε τη θεωρείς σωστή είτε όχι.
'Εστω ακόμη και αν κάποιος θέλει μόνο για συναισθηματικούς λόγους να υποστηρίζει ένα project το οποίο εσύ θεωρείς ότι έχει ξεπεραστεί, θα πρέπει να το σεβαστείς.

Αν έχεις να συνεισφέρεις δημιουργικά στα θέματα του f@h είσαι ευπρόσδεκτος να το κάνεις.
Αν πάλι εξακολουθήσεις να επαναλαμβάνεσαι σχετικά με το "πόσο ξεπερασμένο είναι πλέον το f@h" και λοιπά τέτοια επιχειρήματα, τότε καλύτερα να σταματήσεις, γιατί τέτοιες τακτικές μόνο σε troll ανήκουν, και δεν θέλω να πιστεύω ότι ανήκεις σ'αυτή την κατηγορία.

dhatz
02-02-06, 03:41
Δε βαριέσαι, ισως είναι "χούι" απο το επάγγελμα (ή ίσως το είχα από πριν, γιαυτό διάλεξα αυτο το επάγγελμα).

Τα έγραφα σε μένα -εις επήκοον όλων- στο (changing people's opinions (http://dhatz.blogspot.com/2005/10/changing-peoples-opinions.html)) στο πρώτο άρθρο στο blog μου προ μηνών.

Απο πλευρας μου δεν προτιθεμαι να επανέλθω, αλλωστε ότι είχα να πω το ειπα.

kourampies
02-02-06, 08:33
Δεν πρόκειται ποτέ να πειστώ ότι προκύπτει κάτι ευεργετικό από τα distributed computing projects, οπότε ας περάσω στην άλλη απορία μου, γιατί ψήνετε τις cpu σας και καθυστερείτε τα pc σας (τα περι idle priority ιδιαίτερα σε windows είναι μπούρδες), τι σας προσφέρει?:thumbdown

Αν το κάνετε για ηθική ικανοποίηση πραγματικά θα αρχίσω να αμφισβητώ ότι σε αυτο το forum υπάρχουν πολύ περισσότεροι νοήμονες και σοβαροί άνθρωποι απο οποιοδήποτε άλλο ελληνικό site:hmm:
Αν θέλετε να μαζέψετε πόντους η να φανείτε κάπου παίξτε κανένα Ogame πχ, πιο λογικό μου φαίνεται...:rofl:

mrsaccess
02-02-06, 08:43
Ψήνουμε τις cpu μας γιατί πιστεύουμε ότι συγκεκριμένα distributed computing projects προσφέρουν κάτι στην ανθρωπότητα.

Αφού δηλώνεις νοήμων & σοβαρός άνθρωπος πάντως, καλά θα κάνεις να μη κάνεις δηλώσεις του τύπου «ποτέ δεν θα πειστώ». ;)

kourampies
02-02-06, 09:36
Αφού δηλώνεις νοήμων & σοβαρός άνθρωπος πάντως, καλά θα κάνεις να μη κάνεις δηλώσεις του τύπου «ποτέ δεν θα πειστώ». ;)
Δεν είπα τίποτα για τον εαυτό μου, για την πλεοψηφεία των θαμώνων του forum μιλούσα:D
Κάτι άσχετο, πόση ram καταναλώνει περίπου το folding?

iJohnnyCash
02-02-06, 14:09
Είναι προσωπική επιλογή του καθενός το τι project θα υποστηρίζει και θα πρέπει να γίνεται αποδεκτή είτε τη θεωρείς σωστή είτε όχι.
.
Εδω θα διαφωνησω. Εγω για παραδειγμα εβαλλα F@H για 2 λογους.

Το software του seti μου ειχε δημιουργησει καποια προβληματα
Αλλα το F@H ηταν μονο που ηξερα τοτε.Ισως εκεινη την εποχη αν το F@H δεν ηταν το μοναδικο που ηξερα ισως να μην το εβαζα και εβαζα κατι αλλό.

Οποτε δεν το θεωρω ακριβως προσωπικη επιλογή.

Θα στο θεσω αλλιως: Γιατι το 85% αγοραζει PC και καποια προταση της MAC; Μηπως επειδη δεν γνωριζει το MAC;

no_logo
02-02-06, 14:19
και πάλι είναι προσωπική επιλογή σου. κανείς δεν σε πίεσε/εκβίασε.

vagskarm
02-02-06, 14:20
πόση ram καταναλώνει περίπου το folding?

Μπορείς, ορίζοντας τις κατάλληλες παραμέτρους, να το περιορίσεις να καταναλώνει όση εσύ του επιτρέπεις.

Hwoarang
02-02-06, 14:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλος αυτός ο θόρυβος. Ο καθένας foladαρει για τους δικούς του Α,Β,Γ λόγους

Σημασία έχει ότι foldarei :up:

Navigator
02-02-06, 14:33
Ψήνουμε τις cpu μας γιατί πιστεύουμε ότι συγκεκριμένα distributed computing projects προσφέρουν κάτι στην ανθρωπότητα.


Αυτά έλεγαν και στους επιστήμονες πού έφτιαξαν τη πρώτη βόμβα.Σε ορισμένους από αυτούς έλεγαν οτι θα τη ρίξουν σε ακατοίκητο νησί για να τρομάξουν τους Ιάπωνες.
Τελικά την έριξαν στα κεφάλια των αμάχων.
Αλλά και τώρα μετά τη παραμύθα πού έστησαν με τους Πύργους έδειξαν οτι ειναι αδίστακτοι και ψέυτες .Δεν υπάρχει ουσιαστηκά εγγύηση οτι δεν θα χρησιμοποιήσουν τα αποτελέσματα και για βιολογικά-γενετικά όπλα.

Hwoarang
02-02-06, 14:35
Και τι να κάνουμε τώρα? Να είμαστε μόνιμα καχύποπτοι για κάθε επιστιμονική έρευνα που γίνεται?? :what:

Navigator
02-02-06, 14:43
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΡΕΤΗ
Και αυτοί αποδεικνύουν συνέχεια οτί αρετή δεν έχουν.Συνεπώς ειναι επικίνδυνοι.
Και όπως έλεγε το αρχαιο ρητό
ΕΠΙΣΤΗΜΗ - ΑΡΕΤΗ=ΠΑΝΟΥΡΓΙΑ

no_logo
02-02-06, 14:50
από την στιγμή που και η επιστήμη είναι εμπόριο τότε θα πρέπει να περιμένουμε και ασχημα αποτελέσματα. Το παραπάνω βέβαια δεν σημαίνει πως θα πρέπει να γυρίσουμε στον μεσαίωνα :twisted:

Navigator
02-02-06, 15:10
από την στιγμή που και η επιστήμη είναι εμπόριο τότε θα πρέπει να περιμένουμε και ασχημα αποτελέσματα. Το παραπάνω βέβαια δεν σημαίνει πως θα πρέπει να γυρίσουμε στον μεσαίωνα :twisted:

Αν σού ρίξουν με τη μία όλα τα επιστημονικά όπλα που έχεουν θα πάς πολύ πολύ πολύ πιο πίσω και το επίπεδο του μεσαίωνα θα σου μοιάζει HITECH.
Η περίπτωση των Χιμπατζίδων ήταν πάντα ένα μυστήριο για τη Επιστήμη.Διαφέρουν από τους πιθήκους και ειναι ίδιοι γενετικά με τον άνθρωπο.Εκός του ότι πάνω από το 96% του DNA ειναι ίδιο τώρα βρήκαν οτι και ένας κρίσημος παράγοντας δηλαδή ο ρυθμός μετάλλαξης του DNA ειναι ίδιος.Τα αποτελέσματα ειναι τόσο σοβαρά που υπάρχει λόγος τώρα σε διάφορα συνέδρια αν θα πρέπει να τους κατατάξουν στη κατηγορία των ΗΟΜΟ.
Ολά αυτά ξανάφεραν στη επιφανεια μια θεωρία που ειχε πετροβοληθεί οτι οι Χιμπατζίδες ειναι εκφυλισμένοι ανθρωποι και οτι προέρχονται από το ανθρώπινο είδος.
Κάτι συγγενές με το avatar σου δηλαδή.
Τώρα πώς εχει γίνει αυτό μια επιστήμη ξέρει...

dhatz
02-02-06, 15:38
Δεν πρόκειται ποτέ να πειστώ ότι προκύπτει κάτι ευεργετικό από τα distributed computing projects, οπότε ας περάσω στην άλλη απορία μου, γιατί ψήνετε τις cpu σας και καθυστερείτε τα pc σας (τα περι idle priority ιδιαίτερα σε windows είναι μπούρδες), τι σας προσφέρει?:thumbdown

Αν το κάνετε για ηθική ικανοποίηση πραγματικά θα αρχίσω να αμφισβητώ ότι σε αυτο το forum υπάρχουν πολύ περισσότεροι νοήμονες και σοβαροί άνθρωποι απο οποιοδήποτε άλλο ελληνικό site:hmm:
Αν θέλετε να μαζέψετε πόντους η να φανείτε κάπου παίξτε κανένα Ogame πχ, πιο λογικό μου φαίνεται...:rofl:

Σχετικα με το παραπάνω σχόλιο, προσωπικά πιστεύω ότι το distrubuted computing είναι ένας από τους σημαντικότερους τρόπους με τον οποίο ένας απλός καθημερινός άνθρωπος μπορεί να προσφέρει, "για ένα καλύτερο αύριο".

Και ίσως ο καλύτερος τρόπος να προσφέρει ουσιαστικά, κάποιος που δεν θέλει να "σηκώσει τα μανίκια" και να τρέχει σε μη-κυβερνητικές οργανώσεις π.χ. στους "Γιατρούς χωρίς σύνορα" κλπ. Χωρίς να του κοστίζει προσωπικό χρόνο, ("πραγματικά") λεφτά κλπ.

Ακομα το DC συμβάλλει στον εκδημοκρατισμό της έρευνας, δεν χρειάζεται ο απλός επιστήμονας να έχει από πισω του καποιον κολοσσό (IBM, Intel) να σε μαρκετάρει. Ετσι πριν λιγους μηνες βλεπουμε DC projects απο Τσεχία, Ουγγαρία κλπ.

Για το θέμα της ταχύτητας, δεν το συζητώ, δεν υπάρχει απολύτως καμμια αντιληπτή επίπτωση (πόσο μάλλον απο κάποιον που τρέχει MS-Office/email/Web).

Κι σε τελική ανάλυση, έχει πλάκα να τρέχεις στο PC σου εφαρμογές που μέχρι πριν 3-5 χρόνια έτρεχαν μόνο σε supercomputers και αντιπροσωπευουν την τελευταία λέξη της επιστημονικής έρευνας. Και που μπορεί να βελτιώσουν τη ζωη πολλων ανθρωπων.

mrsaccess
02-02-06, 16:33
Ψήνουμε τις cpu μας γιατί πιστεύουμε ότι συγκεκριμένα distributed computing projects προσφέρουν κάτι στην ανθρωπότητα.


Αυτά έλεγαν και στους επιστήμονες πού έφτιαξαν τη πρώτη βόμβα.Σε ορισμένους από αυτούς έλεγαν οτι θα τη ρίξουν σε ακατοίκητο νησί για να τρομάξουν τους Ιάπωνες.
Τελικά την έριξαν στα κεφάλια των αμάχων.
Αλλά και τώρα μετά τη παραμύθα πού έστησαν με τους Πύργους έδειξαν οτι ειναι αδίστακτοι και ψέυτες .Δεν υπάρχει ουσιαστηκά εγγύηση οτι δεν θα χρησιμοποιήσουν τα αποτελέσματα και για βιολογικά-γενετικά όπλα.

Χεχε, αυτό λέω στην προηγούμενη σελίδα, post #10 ;)
Το θέμα είναι πως δεν μπορούμε να αφήσουμε τον φόβο και την αμφιβολία να μας κρατάει πίσω. Η ανθρωπότητα θα πάει μπροστά, είτε πιο αργά είτε πιο γρήγορα!

Προσωπικά προτιμώ να διακινδυνεύσω να δω νωρίτερα την αυτοκαταστροφή του ανθρώπινου γένους, γιατί ελπίζω ότι αντί αυτού θα δω νωρίτερα (πριν πεθάνω δηλαδή) τις προσδοκίες μου για την ανάπτυξη του ανθρώπινου γένους να παίρνουν σάρκα και οστά (απάλειψη ασθενειών, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, καλύτερη ποιότητα ζωής/υγείας κτλ).

sdikr
03-02-06, 00:38
Αν σού ρίξουν με τη μία όλα τα επιστημονικά όπλα που έχεουν θα πάς πολύ πολύ πολύ πιο πίσω και το επίπεδο του μεσαίωνα θα σου μοιάζει HITECH.
Η περίπτωση των Χιμπατζίδων ήταν πάντα ένα μυστήριο για τη Επιστήμη.Διαφέρουν από τους πιθήκους και ειναι ίδιοι γενετικά με τον άνθρωπο.Εκός του ότι πάνω από το 96% του DNA ειναι ίδιο τώρα βρήκαν οτι και ένας κρίσημος παράγοντας δηλαδή ο ρυθμός μετάλλαξης του DNA ειναι ίδιος.Τα αποτελέσματα ειναι τόσο σοβαρά που υπάρχει λόγος τώρα σε διάφορα συνέδρια αν θα πρέπει να τους κατατάξουν στη κατηγορία των ΗΟΜΟ.
Ολά αυτά ξανάφεραν στη επιφανεια μια θεωρία που ειχε πετροβοληθεί οτι οι Χιμπατζίδες ειναι εκφυλισμένοι ανθρωποι και οτι προέρχονται από το ανθρώπινο είδος.
Κάτι συγγενές με το avatar σου δηλαδή.
Τώρα πώς εχει γίνει αυτό μια επιστήμη ξέρει...

Εχεις επιλόγη κανένας δεν σου είπε οτι θα πρέπει να foldάρεις,

Μπορείς να κάνεις το δικό σου project για το γιατί δεν συμφέρει να foldαρεις

πάντως οι μαιμουδες πάντα θα υπάρχουν, κάτι σαν τις κατσαριδες
:p

EvilHawk
03-02-06, 16:24
Αποτελέσματα και δημοσιευμένες εργασίες απο τα αποτελέσματα του folding μπορείτε να βρείτε πάντα εδώ http://folding.stanford.edu/results.html !

Navigator
03-02-06, 18:00
Aν ειναι να foldaro θα το κάνω για κάτι που ειναι στο ΟΗΕ και τα αποτελέσματα θα δώθούν σε όλες τισ χώρες το ίδιο και χωρίς καμία περικοπή.
Το να δίνεις τη υπολογιστηκή σου ισχύ μόνο σε μια χώρα που ειναι η ΜΟΝΗ που εχει χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα πυρηνικά και ειδικά κατά αμάχων ειναι το λιγότερο αφελές

EvilHawk
03-02-06, 21:02
Τι λές ρε παιδί μου! Δεν το ήξερα ότι δημοσιευμένες επιστημονικές εργασίες για τον καρκίνο και το αλτζχάιμερ έχουν σχέση με τα πυρηνικά!

Αν δεν σε ενδιαφέρει απλά ασχολήσου με τα υπόλοιπα θέματα του forum, δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αυτό το sub forum να τρολλάρεις!

Navigator
03-02-06, 23:50
Oτι θέλεις καταλαβαίνεις τελικά.Αλλά γιατί πάντα βγαίνεις εσύ και οχι ο Sdikr ή ο Nεκτάριος για παράδειγμα.Πολύ προσωπικά τα παίρνεις ολα...

btw ειμαι περίεργος αν θα σβήσεις και αυτό το post

ogenikos
04-02-06, 00:50
Εγώ παιδιά επειδή γενικότερα ανησυχώ περισότερο για το θέμα του απόρρητου των προσωπικών δεδομένων, με φοβίζει το θέμα του uploading ενός αρχείου που δεν ξέρω τι ακριβώς περιέχει ή και ποιοί άλλοι εκτός απο αυτούς που φαίνονται μπορεί να το διαβάζουν.
Το αρχείο που κάνεις upload σε projects όπως Seti/folding at home, μπορείς να δείς τι περιέχει;
Y.Γ. Είμαι θερμός υποστηρικτής της έρευνας γενικότερα αλλά θα προτιμούσα να βοηθήσω π.χ δίνοντας χρήματα ανώνυμα (και ας υπήρχε η πιθανότητα να τα φάνε διάφορα κοράκια), παρά προσωπικά δεδομένα.
Peace.

EvilHawk
04-02-06, 00:50
Oτι θέλεις καταλαβαίνεις τελικά.Αλλά γιατί πάντα βγαίνεις εσύ και οχι ο Sdikr ή ο Nεκτάριος για παράδειγμα.Πολύ προσωπικά τα παίρνεις ολα...

btw ειμαι περίεργος αν θα σβήσεις και αυτό το post


Προτιμώ να το αφήσω εκεί να φαίνεται ξεκάθαρα ο λόγος που πέρασες απο εδώ! :twisted:

EvilHawk
04-02-06, 00:56
Εγώ παιδιά επειδή γενικότερα ανησυχώ περισότερο για το θέμα του απόρρητου των προσωπικών δεδομένων, με φοβίζει το θέμα του uploading ενός αρχείου που δεν ξέρω τι ακριβώς περιέχει ή και ποιοί άλλοι εκτός απο αυτούς που φαίνονται μπορεί να το διαβάζουν.
Το αρχείο που κάνεις upload σε projects όπως Seti/folding at home, μπορείς να δείς τι περιέχει;

Χμμμ υπερβολική ανησυχία κατα τήν γνώμη μου, το μεγαλύτερο μέρος του client εκτός δηλαδή απο το κομμάτι που κάνει authentication τα wu και τους πόντους είναι open source, έπειτα άν δείς ποιές κοινότητες είναι οι πιο ενεργές στο project θα δείς ότι δύσκολα θα μπορούσε να ξεφύγει μια τέτοια ύποπτη δραστηριότητα! ;)

dhatz
04-02-06, 01:06
Navigator τα περισσοτερα επιστημονικά projects ειναι ΔΙΕΘΝΗ. π.χ θα δεις συχνά και ελληνικά ονόματα στην επιστημονική ομάδα.

Για παράδειγμα, ο κύριος κώδικας του GROMACS που τρέχει εδώ και μια 2ετία το F@H (που είναι κατα πολύ ταχύτερος από τον TINKER που ξεκινησε το project) έχει γραφτεί στο Groningen της Ολλανδίας. Και παρέχεται δωρεάν σαν open-source software. Δεν είναι αμερικάνικος.

Μπορει να το πάρει το ιδιο software αυριο ενα ελληνικό ΑΕΙ και να κάνει αντίστοιχη έρευνα. Δες επισης ενα σχολιο μου για τον "εκδημοκρατισμό της επιστημονικης έρευνας", για την Τσεχια, Ουγγαρια κλπ

Το ποσους εθελοντές θα συγκεντρώσει βέβαια, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Το Folding@H, οντας στις ΗΠΑ, πετυχαίνοντας και την υποστήριξη κολοσσών οπως Intel, Google κλπ κατάφερε να έχει πολύ μεγαλύτερη απήχηση στο ευρύ κοινό και να το εγκαταστήσουν σε πάνω απο 1.5εκ PCs (εκ των οποιων 215χιλ ακομα το τρεχουν καθημερινα). Και λογω του viral marketing (απο στομα σε στομα) να αναπτυσσεται εκθετικα.

Εγω το έχω σκεφτεί από κάθε πλευρά και με εξαίρεση το κόστος των λιγων ευρων το δίμηνο, δεν υπάρχει απολύτως καμμιά δικαιολογία για κάποιον που δεν είναι "ταπί" και έχει ADSL και P4 (τωρα αν μπορει να συνδυαστει ταπι με ADSL/P4 δεν ξερω) να ΜΗΝ συμμετέχει σε humanitarian distributed computing. Ειδικά οσοι έχουν το "μουλάρι"/ P2P ανοικτό να κατεβάζει ολη μερα...

dhatz
04-02-06, 02:38
Εγώ παιδιά επειδή γενικότερα ανησυχώ περισότερο για το θέμα του απόρρητου των προσωπικών δεδομένων, με φοβίζει το θέμα του uploading ενός αρχείου που δεν ξέρω τι ακριβώς περιέχει ή και ποιοί άλλοι εκτός απο αυτούς που φαίνονται μπορεί να το διαβάζουν.
Το αρχείο που κάνεις upload σε projects όπως Seti/folding at home, μπορείς να δείς τι περιέχει;
Y.Γ. Είμαι θερμός υποστηρικτής της έρευνας γενικότερα αλλά θα προτιμούσα να βοηθήσω π.χ δίνοντας χρήματα ανώνυμα (και ας υπήρχε η πιθανότητα να τα φάνε διάφορα κοράκια), παρά προσωπικά δεδομένα.
Peace.

Επέτρεψέ μου να απαντήσω και σ'αυτό, γιατί είναι λογική επιφύλαξη.

Οπως θα ξέρεις, ο Η/Υ σου έτσι κι αλλιώς στέλνει data με διάφορους servers στο Ιντερνετ, είτε αφού σε ρωτήσει, είτε "αυτόματα" (γιατί οταν το εγκατέστησες, οι default ρυθμίσεις ήταν να μπορεί να μιλά αυτόματα με τη μαμα του). Παραδείγματα:

1/ Microsoft Windows (Τα system software security upgrades)
2/ Antivirus (Norton, McAfee κλπ)
3/ Firewall (π.χ. ZoneAlarm update το engine)
4/ Instant Messenger (AOL, Yahoo), ICQ
5/ P2P
6/ Web-browser Firefox (προχτες εκανε αυτοματα upgrade στο 1.5.0.1)
7/ Sun-Java Runtime
8/ Toolbar (GoogleToolbar, Yahoo, Alexa κλπ)

και αναφέρω μόνο αυτά που τρέχουν ΟΛΟΙ.

Αν ο "Μεγαλος Αδελφος" ενδιαφέρεται να μάθει τι αρχεία έχεις στο δίσκο σου ή να τρέξει μια εφαρμογή στο PC σου εν αγνοία σου, ή να πάρει ενα αντιγραφο του address book σου, αρκεί να έρθει σε συνεννόηση με οποιαδήποτε από τις παραπάνω εταιρίες.

Π.χ. η δικη μου Googletoolbar ετρεχε το Folding (αφου με ρωτησε) εδω και μια 2ετία.

Κι αν νομίζει κανείς οτι οι εταιρίες δεν υποκύπτουν σε πιέσεις, δείτε και το


Ξεραμε για το φιλτρο στα blogs απο το κινέζικο Ιντερνετ, τωρα βλέπουμε οτι κι οι εταιρίες υποκύπτουν στο "Chinese firewall"

Ψαχνοντας για την πλατεία Tiananmen απο Αμερική κι απο Κινα:

http://images.google.com/images?q=tiananmen
http://images.google.cn/images?q=tiananmen

Και το τραγελαφικό της ιστορίας είναι, οτι πάνω απο 1εκ DSL-connected PCs στον κόσμο ειναι στα χέρια των crackers και τρέχουν για λογαριασμό τους τα προγράμματα που στέλουν το spam και σερβίρουν πορνοσελίδες. Και οι ιδιοκτήτες αυτών των PCs μπορει να μην το ξέρουν για μήνες/χρόνια.

Για σκεφτείτε 1εκ PCs, αντί να στέλνουν spam οπως αυτη τη στιγμή, να έκαναν DC...

ogenikos
05-02-06, 00:28
Αν και ψιλοξεφύγαμε απο το θέμα, επειδή έχω αυτές τις ανησυχίες που προανέφερα πιό πάνω και προσπαθώ να περιορίσω την αποστολή δεδομένων απο διάφορες εφαρμογές σε διάφορους server ανα τον κόσμο στο ελάχιστο, απο την λίστα που ανέφερες πιό πάνω μόνο στο νούμερο 1 κάνω updates, ενώ όλα τα άλλα τα έχω απο καιρό απεγκαταστήσει ή τα αποφεύγω σαν ο διάολος το λιβάνι ( άκου εκεί alexa kai toolbars) ή άλλα apps που χρειάζονται updates συνήθως τα κατεβάζω και τα κάνω manual.
To ίδιο θα συνιστούσα σε όλους.

dhatz
05-02-06, 20:07
Αν και ψιλοξεφύγαμε απο το θέμα, επειδή έχω αυτές τις ανησυχίες που προανέφερα πιό πάνω και προσπαθώ να περιορίσω την αποστολή δεδομένων απο διάφορες εφαρμογές σε διάφορους server ανα τον κόσμο στο ελάχιστο, απο την λίστα που ανέφερες πιό πάνω μόνο στο νούμερο 1 κάνω updates, ενώ όλα τα άλλα τα έχω απο καιρό απεγκαταστήσει ή τα αποφεύγω σαν ο διάολος το λιβάνι ( άκου εκεί alexa kai toolbars) ή άλλα apps που χρειάζονται updates συνήθως τα κατεβάζω και τα κάνω manual.
To ίδιο θα συνιστούσα σε όλους.

Κοιτα, ασφάλεια και ευχρηστία πάνε αντίστροφα. Εξαρτάται από το ποιόν προσπαθείς να προστατεψεις τα data σου. Δηλαδη δεν τρέχεις Antivirus? Κι αν τρέχεις, δεν κάνει update? Δεν κανεις Web-surfing, δεν τρέχεις P2P κλπ? Δεν αφήνεις τον ΙΕ/FF να "θυμάται" τα passwords σου? Χρησιμοποιείς εντελώς διαφορετικό password σε καθενα απο τα 100 service? (π.χ. εδω, στον ISP, hotmail, gmail, ebay, paypal, amazon, web-banking κλπ) ?

Για να μην το τραβάμε σε μάκρος το θέμα της ασφάλειας, στο Unix/Linux/FreeBSD μπορείς σε 3' να εγκαταστήσεις BOINC ή Folding στο δικό του χωριστό account, οπου -πρακτικά- ΟΤΙ και να συμβεί, ακομα κι αν δωσει το project το ίδιο πρόσβαση στους "κακους" για να τρέξουν προγραμμα στον Η/Υ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΟΥ DATA που θα τα έχεις στο δικό σου account. Εκτος αν μαντέψουν το password σου. Τελεία και παύλα.

Υποθέτω ότι το ίδιο μπορεί να γίνει και το WinXP/2K/2003 κλπ αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω και δεν έχω δει κανέναν να το εξηγεί οπου κι αν έψαξα (εψαξα επι ωρες στα φορουμ του F@H, στο development του BOINC κλπ). Κι αλλωστε τα Windows τα θεωρώ εξ'ορισμου ανασφαλή για πραγματικά ευαίσθητα data, οχι τόσο στο πλαίσιο των όποιων security bugs που έχουν κατά καιρους ολα τα OS, αλλά στο ότι είναι ντεφάκτο υπο τον έλεγχο του "Μεγαλου Αδελφου".

Προσωπικά, ευαίσθητα data δεν έχω, οποτε δεν με νοιάζει. Τα όποια passwords / PINS / Web-banking κλπ, τα έχω σε ενα κρυπτογραφημένο αρχείο, κι αυτό είναι όλο. Έχω 1 Unix και ένα PC για "σοβαρη" δουλειά, που δεν τρέχει τιποτε (ουτε Outlook ουτε Office) και τα υπολοιπα τα θεωρώ compromised εξ'όρισμου.

Στην πράξη, αν έχεις Windows και χρησιμοποιείς Admin account για να μπεις στο Internet, αν τρεχεις MSIE6, Outlook κλπ, αν τρεχεις καποιο P2P κλπ οπως κανει το 99% των χρηστών, αναλαμβάνεις 100 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο απ'οτι τρεχοντας καποιο DC project.

Και σε τελική ανάλυση, αν σε απασχολει το φακέλωμα απο τον Μεγάλο Αδελφό, αν χρειαστεί να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί, σιγά μην μπουν στη φασαρία με τα data σου. Απλα θα βρουν και σε σένα "χ γραμμάρια χασίς" κλπ οπως σε μια "ειδηση" που διαβασα εδω χτες-προχτες για εναν προγραμματιστη απο την Κονιτσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.