PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργα ΟΤΕ στην Κερκυρα ??



tsimpoyr
29-04-09, 23:10
Γινονται καποια εργα ΟΤΕ στην Κερκυρα περιοχη Ποταμος ( αλλαζουν η' περνανε νεα καλωδια) γνωριζει καποιος κατι σχετικα ? Ακουσα για αναβαθμηση δυκτιου , μηπως δουμε και εδω καμια καλη ταχυτητα :)

Dr-PsychoGR
30-04-09, 20:12
Μπορεί να περνάνε οπτικές ίνες εφόσον σκάβουν δρόμους.
Και εδώ στην Κομοτηνή σε κάποιες περιοχές τα περνάνε...

tsimpoyr
01-05-09, 18:17
Μακαρι να ειναι αυτο .
Ξερει κανεις ποσο καιρο διαρκει αυτο το περασμα απο χαλκο σε οπτικες?
Λογικα 8α αλλαξουν και τα καφαο ετσι?

hirobo50
01-05-09, 19:20
Στου τσαρου στο βρυωνη εχουν περασει οπτικες ινες μονο και στο κεντρο της Κερκυρας,στο βρυωνη ειχαν περασει τις οπτικες ινες πριν τρια χρονια περιπου και εχουν κανει ενα κομβο διπλα απο το μετρο και εναν στην Χρυσιδα απο οτι μου ειπαν προς το τελος Αυγουστου θα λειτουργισουν τα καινουρια κεντρα.Αν περνανε οπτικες ινες πρεπει να εχουν ενα φορτηγο που στο πλαι να γραφει "συνεργειο οπτικων ινων"ετσι θυμαμαι ειχαν κανει στην περιοχη μου.

tsimpoyr
01-05-09, 23:42
Απο οτι εχω δει δεν εχουν τετοιο φορτηγο . Αλλα κατι τεραστιες κουλουρες καλωδιων απλα εχουν κανει καποιο καινουργιο χωρω διπλα σε καφαο μαλλον για καινουργιο (μετα το γεφυρακι του Ποταμου).

l_satsok
01-05-09, 23:51
παντου στην Κερκυρα περνανε οπτικες,ολο το νησι γυρω γυρω.
το θεμα ειναι ετσι οπως τις περνανε σε μικρο βαθος και με δεδομενο οτι συνεχεια ολο και καποιος σκαβει τους δρομους,
ξερετε ΔΕΗ,Υδρευση,αποχετευση,και δε συμμαζευεται,σε 10 χρονια θα ειναι αχρηστες απο τα πολλα κοψιματα.

αντε να δουμε.

Dr-PsychoGR
02-05-09, 07:25
παντου στην Κερκυρα περνανε οπτικες,ολο το νησι γυρω γυρω.
το θεμα ειναι ετσι οπως τις περνανε σε μικρο βαθος και με δεδομενο οτι συνεχεια ολο και καποιος σκαβει τους δρομους,
ξερετε ΔΕΗ,Υδρευση,αποχετευση,και δε συμμαζευεται,σε 10 χρονια θα ειναι αχρηστες απο τα πολλα κοψιματα.

αντε να δουμε.

:lol::lol::lol:

hirobo50
02-05-09, 21:25
αν ειναι ετσι τοτε περνανε οπτικες ινες στο σαροκο που περασανε ηταν κατι κουλουρες πορτοκαλι μεγαλες,ο χωρος που κανουνε διπλα στο καφαο ειναι μαλλον για το dslam θα συνδεθει εκει η οπτικη ινα και μετα θα δωσει στο καφαο.

Georgevtr
02-05-09, 23:59
παντου στην Κερκυρα περνανε οπτικες,ολο το νησι γυρω γυρω.
το θεμα ειναι ετσι οπως τις περνανε σε μικρο βαθος και με δεδομενο οτι συνεχεια ολο και καποιος σκαβει τους δρομους,
ξερετε ΔΕΗ,Υδρευση,αποχετευση,και δε συμμαζευεται,σε 10 χρονια θα ειναι αχρηστες απο τα πολλα κοψιματα.

αντε να δουμε.

Δέν έρχεσαι και μια βόλτα απ τα μέρη μας να δείς τι πανυγηράκι γίνεται?Εκτός από ΔΕΗ,ΕΥΑΘ,Δήμο έχουμε καί τα έργα του μετρό.....:crazy:

l_satsok
03-05-09, 12:05
ετσι ειναι τα εργα οταν γινονται.
δυστυχως ομως οπως ολα γινονται στραβα χωρις κανενα προγραμματισμο,ετσι αντι να γινει ενα προγραμματισμενο κοψιμο στο δρομο και να μπουν μεσα ολα τα απαραιτητα συγχρονως οπως αποχετευσεις,υδρευση,ΔΕΗ,ΟΤΕ,εργα των δημων,οπτικες και ολα τα σχετικα,με αναμονες και φρεατια για ευκολη συντηρηση και προσβαση οταν χρειαστει,δε συμβαινει αυτο αλλα το γνωστο.
ο καθενας ανοιγει αφου τελειωσει ο αλλος,για να διαιωνιζεται το Ελληνικο συστημα των μιζων και να εχουμε μια ζωη μπαλωμενους καροδρομους,η αιωνια Ελληνικη ξεφτιλα.

εγω απο οταν γεννηθηκα αυτα βλεπω,μια ζωη εργα και ταλαιπωρια και πραγματικες λυσεις στα προβληματα καμμια.

tsimpoyr
06-05-09, 16:35
Ποσο καιρο περιπου θελουν αυτες οι εργασιες για να τελειωσουνε ? γιατι η γραμμη μου ειναι χαλια μαυρα (Ελπιζω σε μια καλυτερη μετα το τελος των εργασιων) :)

l_satsok
08-05-09, 21:41
αντε,μας προσεχει ο οτε
εχουμε πλεον ethernet dslams με εως 24 σε 4 περιοχες στο νησι,στην πολη,στη μεση και 2 στο βορειο συγκροτημα...σχεδον στο 80% δηλαδη.

serf f2
08-05-09, 22:05
παντου στην Κερκυρα περνανε οπτικες,ολο το νησι γυρω γυρω.
το θεμα ειναι ετσι οπως τις περνανε σε μικρο βαθος και με δεδομενο οτι συνεχεια ολο και καποιος σκαβει τους δρομους,
ξερετε ΔΕΗ,Υδρευση,αποχετευση,και δε συμμαζευεται,σε 10 χρονια θα ειναι αχρηστες απο τα πολλα κοψιματα.

αντε να δουμε.

Μπορει να μην δουλευουν αλλα εμεις θα λεμε στους τουριστες οτι εχουμε και οπτικες ινες αμα λαχει :rofl::rofl::rofl:

NUTSIS
09-05-09, 22:40
Αυριο Κυριακη θα παω να δω προσωπικα, εγω ο ιδιος, στου Τσαρου και στη χρυσιδα.
Αλοιμονο σας αν δεν ειναι αληθεια. Φιδι μαυρο, αυτο σας λεω...

l_satsok
09-05-09, 23:15
ε τι,ψεμματα θα σου πουμε;;

hirobo50
10-05-09, 01:57
Φιλαρακι το ενα κεντρο οπως εχω ξαναπει ειναι διπλα απο το μετρο το supermarket και το αλλο εναι διπλα απο την εκκλησια στη Χρυσιδα στο παρκιν ειναι δυο θηρια ασπρα κουτια αλλα οπως ειπα θα δουλεψουν προς τα τελη του καλοκαιριου ασχετα αν οι οπτικες ινες περαστικαν πριν τρια χρονια...............!

ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ
10-05-09, 14:48
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΙΩΝ ΟΧΙ ΤΟΥ ΟΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΟΤΑΜΟ ΤΣΑΡΟΥ ΚΑΙ ΒΥΡΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΚΑΦΑΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΑΜΠΙΝΕΣ ΜΕ ΤΑ DSLM ΕΚΕΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ Λ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ

........Auto merged post: ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ πρόσθεσε 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ @@@@@@ ΙΑΤΙ ΟΙ ΕΔΩ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΔΕΟΙ.ΑΠΟ 40 ΑΤΟΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΚΟΙΜΕΝΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ 7

emeliss
10-05-09, 15:01
ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ @@@@@@...
Πιπέρι!

ps. πρόσεχε τι λες γιατί π μπορεί να συμβεί και τότε θα τρέχεις!

NUTSIS
10-05-09, 17:17
O emeliss σκεφτεται λογικα.
Δεν ξερω πως θα του φαινοταν ομως αν μαθαινε οτι εναν κεντρικο δρομο του Νησιου 8 χλμ που στρωθηκε με καινουργιο ταπητα περυσι το καλοκαιρι, (3 γεφυρια - Χρυσιδα) θα τον ξανασκαψουν και με τα υλικα που θα βγουν (πισσα χαλικι) θα τον ξαναστρωσουν. Οι εργασιες θα γινουν Ιουλιο Αυγουστο !!!!!
Ο λογος ειναι οτι βγηκε καινουργιο κονδυλι για την κατασκευη του. Του καινουργιου δρομου !!!!
Και ναι, ειναι ο δρομος που εχει τις οπτικες, υποτιθεται.
Και βεβαια μην αναφερουμε την συνεχεια της Λεωφορου Επτανησου που ακυρωνεται εργο 3 χλμ και γινεται ενας 500μ γιατι καποιος εχτισε στην μεση του πρωτου χαραγμενου!!!!
Και για να επανελθουμε στο θεμα, τι νοημα εχουν τα 2 dslam σε αποσταση 500μ το ενα απο το αλλο;
Να μαντεψω η το βρηκατε μονοι σας;:whistle:
Μακαρι παιδια να ειμαι προκατειλημμενος και να παραξενευω γεραζοντας, μακαρι....

l_satsok
10-05-09, 17:37
πολλες μιζες,πολλες μιζες
οτι προλαβουνε να φανε τωρα γιατι σε λιγο θα παρουνε δρομο...

καθε ιουλιο και αυγουστο βλαστημαμε την ωρα που γεννηθηκαμε με τα σκαψιματα που θα ξανασκαφτουν τον επομενο χρονο..
ολο σκαβουν,τοσο που καλυτερα θα ηταν να σκαψουν μια και καλη το λακο τους...

paraskdi
10-05-09, 17:39
πολλες μιζες,πολλες μιζες
οτι προλαβουνε να φανε τωρα γιατι σε λιγο θα παρουνε δρομο...

καθε ιουλιο και αυγουστο βλαστημαμε την ωρα που γεννηθηκαμε με τα σκαψιματα που θα ξανασκαφτουν τον επομενο χρονο..
ολο σκαβουν,τοσο που καλυτερα θα ηταν να σκαψουν μια και καλη το λακο τους...

+1000:evil:

emeliss
10-05-09, 21:16
Και για να επανελθουμε στο θεμα, τι νοημα εχουν τα 2 dslam σε αποσταση 500μ το ενα απο το αλλο;
Να μαντεψω η το βρηκατε μονοι σας;:whistle:
Αν μιλάς για καμπίνες έχει πολύ μεγάλο νόημα και έχεις μαντέψει λάθος.

NUTSIS
10-05-09, 21:51
Αν μιλάς για καμπίνες έχει πολύ μεγάλο νόημα και έχεις μαντέψει λάθος.
Φιλε μου , καλε μου φίλε, που ελεγε και μια ψυχή εδω στα πέρατα της Ελλάδος..
Δεν ειπα οτι δεν εχει νοημα, το αντιθετο ειπα. Οτι εχει και μαλιστα εξαιρετικης ποιοτητας.
Εγω υπόσχομαι οτι αν μέσα στο 2009 υπάρξει οποιαδηποτε θετικη εξελιξη στα συγκεκριμενα κουβουκλια, τοτε γονυπετης :worthy: θα ζητησω ελεος και οχι μονο. Θα δεχτω οτι κυλιστηκα στο βουρκο της αρνησης και της ντροπης. Θα δεχτω να παω ακομα και να ψηφισω μετα απο πολλααααα χρονια.
Μπορει αν θελουν να δω και το ΛΟΣΤ απο την αρχη.
Δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να θελει περισσοτερο απο μενα να πανε ολα καλα.
Και θα δεχτω επισης οτι κατεχεις όλη την γνωση του Σύμπαντος ( του δικου μας βεβαια).
Αστειο ηταν, μην μου γινεις φωτοβολιδα.:rolleyes:

emeliss
11-05-09, 00:01
Μην αγχώνεσαι αλλά μην κάνεις και όνειρα για vdsl από τώρα.

hirobo50
11-05-09, 23:49
παιδια μην μπερδευεστε το ενα dslam θα παει για Κυνοπιαστες και το αλλο dslam θα παει για Χρυσιδα και Περαμα ειναι τελοιως διαφορετικες κατευθυνσεις τωρα για τα υπολοιπα αν ξερουν η αν δεν ξερουν δεν ειμαι τεχνικος για να πω εγω μενω χρυσιδα και ειχα οτε και το εκοψα γιατι ειχα συνεχεια αποσυνδεσεις τωρα εχω την go broadband που ειναι ασυρματη αλλα και αυτη μην νομιζετε οτι ειναι τιποτα το ιδιαιτερο,περιμενουμε τον οτε να δουμε αν και πιστευω οτι με το ζορι θα μας δωσουν τα 2mb!

l_satsok
12-05-09, 12:21
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΙΩΝ ΟΧΙ ΤΟΥ ΟΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΟΤΑΜΟ ΤΣΑΡΟΥ ΚΑΙ ΒΥΡΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΚΑΦΑΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΑΜΠΙΝΕΣ ΜΕ ΤΑ DSLM ΕΚΕΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ Λ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ



σωστα,πανω στη φουρια μας ξεχασαμε να αναφερουμε την αληθεια.
μπορει ο οτε να περναει κι αυτος οπτικες για τα κεντρα του,το μεγαλο εργο ομως που προκειται να χρησιμοποιηθει για FTTH χρηση ειναι του Δημου Κερκυραιων ο οποιος
αξιοποιησε ετσι με τον καλυτερο τροπο τα αναλογα κοινοτικα κονδυλια.

αλλο τωρα αν αυτο το δικτυο νοικιαστει σε αλλους παροχους,ο δημος δεν θα μπορεσει μονος του να το αξιοποιησει.

μακαρι να εκαναν το ιδιο και αλλοι δημοι σε ολη τη χωρα αντι να παραπονουνται οτι δεν τους εχουν δωσει σημασια και τους εχουν αφησει χωρις ευρυζωνικες συνδεσεις.

emeliss
12-05-09, 16:54
το μεγαλο εργο ομως που προκειται να χρησιμοποιηθει για FTTH χρηση ειναι του Δημου Κερκυραιων ο οποιος
αξιοποιησε ετσι με τον καλυτερο τροπο τα αναλογα κοινοτικα κονδυλια.
Αυτό που το είδες ανακοινωμένο; Ίνα δεν σημαίνει FTTH.

l_satsok
12-05-09, 17:53
οπτικες ινες περασε ο δημος,και δεν ειναι για διασυνδεση κεντρων μεταξυ τους.
τετοιες υπηρχαν ηδη.
ειναι περασμενες σε ολη σχεδον την πολη.
γιατι τις περασε;για πλακα;

τι χρειαζεται να το δω ανακοινωμενο αφου ειδα τα καλωδια την ωρα που τα περνουσαν.
τωρα αλλο ινα και αλλο FTTH εννοεις μαλλον οτι καθε περασμενη οπτικη ινα δεν προοριζεται και για χρηση FTTH,συμφωνοι αλλα εδω μονο γι αυτο το σκοπο προοριζεται.

emeliss
12-05-09, 17:58
γιατι τις περασε;για πλακα;
Για το μητροπολιτικό δίκτυο της πόλης που θα ενώσει τα δημόσια κτίρια.

ps. Το δίκτυο είναι περίπου 12 χιλιόμετρα και την κατασκευή την ανέλαβε η Link SA

l_satsok
12-05-09, 18:01
Για το μητροπολιτικό δίκτυο της πόλης που θα ενώσει τα δημόσια κτίρια.

ps. Το δίκτυο είναι περίπου 12 χιλιόμετρα και την κατασκευή την ανέλαβε η Link SA

οκ,παω πασσο
επρεπε να μας το ειχες πρωτοπει αφου το ηξερες,εμεις λεμε μονο οτι βλεπουμε και εικαζουμε.

οποτε αποσυρονται τα καλα λογια για το δημο.

emeliss
12-05-09, 18:04
οκ,παω πασσο
επρεπε να μας το ειχες πρωτοπει αφου το ηξερες,εμεις λεμε μονο οτι βλεπουμε και εικαζουμε.
Γίνονται τόσα έργα αυτή την στιγμή που έχει χαθεί λίγο η μπάλα. Αλλά να είσαι σίγουρος πως όταν ξεκινήσει έργο ftth θα γίνει ένας ψιλοχαμός από ανακοινώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.