PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιταρισμενο η οχι????



matrix1
11-01-06, 14:05
Οι ταχυτητες μου ειναι καθε μερα απαραδεκτες και με 384 συνδεση κατεβαζω με 15-25ΚΒ εκτος απο μερικα πρωινα που φτανει 40+.
Και ολοι λεμε οτι ειναι ενδειξη πιταρισμενου DSLAM.
Ολα καλα...

Κοιτωντας ομως για αλλη μια φορα τους νεους πινακες (3/1) αρχισα να αναρωτιεμαι ποτε ειναι πιταρισμενο ενα dslam και ποτε οχι.
Καταρχην εντοπιζω σε πιο ειμαι επειδη εχει 2, εκ των οποιων το ενα ειναι siemens1 και το αλλο siemens2. Απο οτι ξερω τα siemens 1 δινουν ταχυτητες χρονισμου αυξημενες απο τις κανονικες την συνδεσης. Δεν θυμαμαι ακριβως το νουμερο αλλα 400και κατι για 384. Επομενως αφου το router μου μου δινει χρονισμο στα 384 σημαινει οτι ειμαι σε siemens2!
Σωστα??

Το dslam μου λοιπον απο τις 512 πορτες του εχει 75 ελευθερες! Μιλαμε για πιταρισμα με τοσες ελευθερες πορτες? Και μαλιστα τοσο που η ταχυτητα να φτανει τα 15ΚΒ πολλες φορες?

sdikr
11-01-06, 14:09
Το dslam μου λοιπον απο τις 512 πορτες του εχει 75 ελευθερες! Μιλαμε για πιταρισμα με τοσες ελευθερες πορτες? Και μαλιστα τοσο που η ταχυτητα να φτανει τα 15ΚΒ πολλες φορες?

512 ;; και εχει μονο 75;

εεε δεν είναι πιτάρισμα;
ακόμα δεν αναφέρουν πόσες πόρτες είναι στα 384, 512, 1024
που η κάθε μια έχει ξεχωριστο bandwidth με τον BBRAS

το πιτάρισμα δεν είναι στο πόσες πόρτες έχει γεμάτες
αλλά στο πόσοι χρήστες είναι πχ σε μια κλάση και τι ταχύτητα έχει αυτή η κλάση με τον bbras (πράγμα που δυστήχως δεν γνωρίζουμε)

matrix1
11-01-06, 14:15
στα 384 ειναι περιπου 350. Δηλαδη αν ειμουν σε ενα dslam με 64 πορτες που ειναι ολες γεματες θα ηταν καλυτερα τα πραγματα ε?? Αυτος ομως ειναι siemens 1. Εχει καποιο μειονεκτημα εναντι του 2?
Τι τιμες παιζουν στις ταχυτητες με τους Bbras? Ειναι ελευθερες τιμες ή υπαρχουν καποιες στανταρ? )

:(

spirosta
11-01-06, 14:21
στα 384 ειναι περιπου 350. Δηλαδη αν ειμουν σε ενα dslam με 64 πορτες που ειναι ολες γεματες θα ηταν καλυτερα τα πραγματα ε?? Αυτος ομως ειναι siemens 1. Εχει καποιο μειονεκτημα εναντι του 2?

:(

Εσύ συνδέεσαι πάνω σε ένα dslam. Κάθε dslam έχει 3 διαφορετικές κλάσεις για τις ταχύτητες 384, 512, 1024. Κάθε κλάση έχει συγκεκριμένο bandwidth με τον bbras. Αν τώρα είστε 100 άτομα με bandwidth 50Μb θα είναι καλύτερα να είσαι σε 64 άτομα με 50Mb. Ποιος σου λέει όμως ότι εκεί με τα 64 άτομα δεν έχει bandwidth 10Mb?

Γι αυτό όλοι πολύ θα θέλαμε να ξέρουμε και το bandwidth των κλάσεων μεταξύ bbras και dslam.

anon
11-01-06, 14:25
Οχι. Πρώτα απο όλα σκέψου το ratio που δίνει ο ΟΤΕ. Λένε ότι είναι στην πράξη 1/20 (που είναι πάρα πολύ καλό, στο εξωτερικό δίνουν 1/50).
Ας πιστέψουμε ότι είναι αλήθεια. Τι σημαίνει αυτό;

Ο ΟΤΕ έχει κάνει μια πρόβλεψη, και λέει ότι στο ντσλαμ με τις 512 πόρτες, θα έχει πχ
400 πόρτες με 384, 80 με 512 και τις υπόλοιπες 1024. Τα νούμερα αυτά δεν τα ξέρουμε και έτσι απλά υποθέτουμε. Αυτό σημαίνει ότι για τις 400 πόρτες των 384 δίνει μια ταχύτητα σύνδεσης με τον BBRAS 400 / 20 * 384 = 7.5 Μbps περίπου.

Τώρα λοιπόν είστε 350 χρήστες και η συνολική ταχύτητα που μοιράζεστε είναι 7,5Mbps. Εαν λοιπόν είστε όλοι μέσα και κάνετε έντονη χρήση (πχ γαιδουράκια, μουλαράκια κλπ) τότε το καλύτερο που μπορειτε να πάρετε είναι 7500 Kbps / 350 = 21 περίπου Kbps. ενώ εσύ περιμένεις να πάρεις κοντά 400.(μιλάμε για Kbps). αυτά.....

Τώρα, στατιστικά αν το πάρεις, δεν το κάνουν όλοι αυτό. Ετσι οι ταχύτητες που έχεις είναι καλύτερες. Αλλά αρκούν πχ 20 μόνο χρήστες αυτών των ζωντανών για να πιάσουν όλο το φάσμα ( 20 * 384 = 7680 Kbps). Και εαν δεν το πιάσουν όλο, πάλι θα πιάσουν σημαντικό κομμάτι της ταχύτητας. Και δυστυχώς δεν νομίζω να περιμένεις ότι είναι μόνο 20 στους 350 !!! Τουλάχιστον οι 200 στους 350!!!

matrix1
11-01-06, 14:32
Μαλιστα... Δεν ηξερα οτι το ratio ειναι σε τοσο χαλια τιμες. Και λεω χαλια γιατι το dsl το βαζει καποιος για να εχει μονιμη συνδεση. Να ειναι παντα online. Ουτε κινητη τηλεφωνια ειναι ουτε θερμοσιφωνες. Οποτε αν λειτουργει ο οτε με βαση το ratio , ειτε σε μικρο dslam εισαι ειτε σε μεγαλο τον ειπιες. Απλα στο μεγαλο με το νομο των πιθανοτητων θα εισαι πιο σταθερος και δεν θα εχει αυξωμιοσεις η ταχυτητα αναλογα την μερα... Σταθερος ειμαι δεν εχω παραπονο :p (στα μουτρα του οτε ;) )

anon
11-01-06, 14:59
Μαλιστα... Δεν ηξερα οτι το ratio ειναι σε τοσο χαλια τιμες. Και λεω χαλια γιατι το dsl το βαζει καποιος για να εχει μονιμη συνδεση. Να ειναι παντα online. Ουτε κινητη τηλεφωνια ειναι ουτε θερμοσιφωνες. Οποτε αν λειτουργει ο οτε με βαση το ratio , ειτε σε μικρο dslam εισαι ειτε σε μεγαλο τον ειπιες. Απλα στο μεγαλο με το νομο των πιθανοτητων θα εισαι πιο σταθερος και δεν θα εχει αυξωμιοσεις η ταχυτητα αναλογα την μερα... Σταθερος ειμαι δεν εχω παραπονο :p (στα μουτρα του οτε ;) )

Κάνεις λάθος.
Η ADSL δουλεύει παντού περίπου με αυτή την αρχή και μάλιστα με contention ratio πολυ χειρότερο. Εαν θέλεις συνεχώς 384Kbps εγγυημένα, πας με μισθωμένο, μόνο που πρέπει σε μισθωμένο να πληρώνεις τα αντερά σου. Η χιλιάρα πάει πάνω απο 1000 ευρώ το μήνα!!! Την στιγμη που μπορείς να έχεις ADSL χιλιάρα με λιγότερο απο 40. Κάπου πάει αυτή η διαφορά.
H ADSL στηρίζεται στο γεγονός (εικασία, υπόθεση κλπ που δυστυχως ισχύει μόνο έξω και όχι στην Ελλάδα) ότι ο οικιακός χρήστης δεν είναι συνεχώς στο Ιντερνετ, και όταν είναι άντε να κατεβάσει κάνα αρχείο, οταν δε σερφάρει, δεν κατεβάζει συνεχόμενα. Αρα μπορεί με την ίδια γραμμή να εξυπηρετήσει περισσότερους απο έναν (πχ 20 άρα contention ratio 1/20). Οσο δε πιο μεγάλα είναι τα DSLAM τόσο πιο κοντα πέφτει στατιστικά. Ετσι όλοι νομίζουν ότι έχουν ταχύτητα πχ 384, γιατί την στιγμή που ζητάνε κάτι έρχεται σχεδόν με εκείνη την ταχύτητα, αλλά στην πραγματικότητα μοιραζόμαστε το bandwidth για να μας έρχεται πιο φθηνά.

Τώρα το θέμα τιμής - κόστους είναι άλλο πράγμα. Ας μαλώνουμε και να γκρινιάζουμε για τα σωστά πράγματα.

matrix1
11-01-06, 16:14
Αν ειναι ετσι (να υπαρχει δλδ το ratio, αρα οι συνδεσεις με τον bbras να ειναι αναλογες σε ευρος ζωνης με τον αριθμο των πορτων) προκυπτουν πολλες αποριες οπως αυτη:

Πως γινεται να λενε οι περισσοτεροι οτι κατεβαζουν με καλες ταχυτητες (για 384 αναφερομαι) με 40 και 42 ολες τις ωρες της ημερας, οταν απο τους πινακες βλεπω οτι το 90% των dslam ειναι γεματα κυριολεκτικα με 10% εως 0% ελευθερες πορτες και εγω που ειμαι σε dslam με ελευθερο το 15% των πορτων να ειμαι τοσο πιταρισμενος και να κατεβαζω ΚΑΘΕ μερα με 15-25ΚΒ? Εκτος αν δεν ισχυει το ratio και δινουν οτι bandwith γουσταρουν σε καθε dslam.

Ακουω γνωμες..

SfH
11-01-06, 16:24
Ο ΟΤΕ έχει κάνει μια πρόβλεψη, και λέει ότι στο ντσλαμ με τις 512 πόρτες, θα έχει πχ
400 πόρτες με 384, 80 με 512 και τις υπόλοιπες 1024. Τα νούμερα αυτά δεν τα ξέρουμε και έτσι απλά υποθέτουμε. Αυτό σημαίνει ότι για τις 400 πόρτες των 384 δίνει μια ταχύτητα σύνδεσης με τον BBRAS 400 / 20 * 384 = 7.5 Μbps περίπου.

Τώρα λοιπόν είστε 350 χρήστες και η συνολική ταχύτητα που μοιράζεστε είναι 7,5Mbps. Εαν λοιπόν είστε όλοι μέσα και κάνετε έντονη χρήση (πχ γαιδουράκια, μουλαράκια κλπ) τότε το καλύτερο που μπορειτε να πάρετε είναι 7500 Kbps / 350 = 21 περίπου Kbps. ενώ εσύ περιμένεις να πάρεις κοντά 400.(μιλάμε για Kbps). αυτά.....

A small clarification. Συμφωνα με τις πληροφοριεσ μου, το bw που δινει το bbras σε μια class στο dslam αλλαζει αναλογα με τον αριθμο των χρηστων.

SfH
11-01-06, 16:28
Αν ειναι ετσι (να υπαρχει δλδ το ratio, αρα οι συνδεσεις με τον bbras να ειναι αναλογες σε ευρος ζωνης με τον αριθμο των πορτων) προκυπτουν πολλες αποριες οπως αυτη:

Πως γινεται να λενε οι περισσοτεροι οτι κατεβαζουν με καλες ταχυτητες (για 384 αναφερομαι) με 40 και 42 ολες τις ωρες της ημερας, οταν απο τους πινακες βλεπω οτι το 90% των dslam ειναι γεματα κυριολεκτικα με 10% εως 0% ελευθερες πορτες και εγω που ειμαι σε dslam με ελευθερο το 15% των πορτων να ειμαι τοσο πιταρισμενος και να κατεβαζω ΚΑΘΕ μερα με 15-25ΚΒ? Εκτος αν δεν ισχυει το ratio και δινουν οτι bandwith γουσταρουν σε καθε dslam.

Ακουω γνωμες..

Με προλαβες. Οπως εγραψα πιο πανω, οσο πιο πολλες πιασμενες πορτες βλεπεις (κατα πασα πιθανοτητα απο 384ριδες), τοσο πιο πολυ bwidth παιρνει το dslam (αν και το ratio εχει εναν πολυ μικρο ρυθμο μειωσης (γινεται χειροτερο) οσο μεγαλωνουν οι χρηστες.

Η σημαντικοτερη (και πιο απροβλεπτη) μεταβλητη ειναι το ποσοστο χρηση της γραμμης απο τους υπολοιπους συνδρομητες με τους οποιους μοιραζεσαι το bwidth.

wintech2003
11-01-06, 16:40
Η χιλιάρα πάει πάνω απο 1000 ευρώ το μήνα!!!

Ε οχι και 1000 ευρώ για 1Mbps...... και 2Mbps μπορεις να παρεις με 1000€. :twisted::twisted:

matrix1
11-01-06, 17:06
Με προλαβες. Οπως εγραψα πιο πανω, οσο πιο πολλες πιασμενες πορτες βλεπεις (κατα πασα πιθανοτητα απο 384ριδες), τοσο πιο πολυ bwidth παιρνει το dslam (αν και το ratio εχει εναν πολυ μικρο ρυθμο μειωσης (γινεται χειροτερο) οσο μεγαλωνουν οι χρηστες.

Η σημαντικοτερη (και πιο απροβλεπτη) μεταβλητη ειναι το ποσοστο χρηση της γραμμης απο τους υπολοιπους συνδρομητες με τους οποιους μοιραζεσαι το bwidth.

Οποτε ειναι τελειως λαθος αυτο που διαβαζω τοσο καιρο στο forum απο παααρα πολλους οτι "αααα ειναι πιταρισμενο το dslam σου γιατι στους πινακες βλεπω οτι εχει γεμισει". Φαινεται μονο αν εισαι μονος σχεδον σε ενα dslam εισαι σιγουρος οτι θα πιανεις τα θεωρητικα. Απο εκει και περα οπως ειπες ο σημαντικοτερος και ταυτοχρονα πιο απροβλεπτος παραγοντας ειναι το τι "καπνο φουμαρουν" οι συνdslamίτες σου.

anon
11-01-06, 17:08
Ε οχι και 1000 ευρώ για 1Mbps...... και 2Mbps μπορεις να παρεις με 1000€. :twisted::twisted:

H τελευταία τιμή που είχα ήταν κοντά στα 1500 για χιλιάρα γραμμή μαζί με το LMDS και όλα.

anon
11-01-06, 17:13
Οποτε ειναι τελειως λαθος αυτο που διαβαζω τοσο καιρο στο forum απο παααρα πολλους οτι "αααα ειναι πιταρισμενο το dslam σου γιατι στους πινακες βλεπω οτι εχει γεμισει". Φαινεται μονο αν εισαι μονος σχεδον σε ενα dslam εισαι σιγουρος οτι θα πιανεις τα θεωρητικα. Απο εκει και περα οπως ειπες ο σημαντικοτερος και ταυτοχρονα πιο απροβλεπτος παραγοντας ειναι το τι "καπνο φουμαρουν" οι συνdslamίτες σου.

Ακριβώς και αυτό είναι που πολλοί δεν μπορούν (ή μάλλον δεν θέλουν) να καταλάβουν. Και επειδή το ADSL στην Ελλάδα είναι ακόμη ακριβό, δεν το βάζουν αυτοί που κάνουν λίγη χρήση τον μήνα, τους συμφέρει η PSTN. Και μένουν στις ADSL αυτοί που κάνουν βαριά χρήση με βαριά ζώα. Και δεν χρειάζεται να είναι πολλοί. Me contention ratio 1/20 αρκεί 3-4 στους 20 (αναλογικά) να μπουκώνουν την γραμμή αρκετά και για τους υπόλοιπους.... Δηλαδή αρκεί το 20% περίπου των χρηστών (που στην πράξη είναι πολύ περισσότερο).

Ειπώθηκε σε άλλο νήμα. Ισως αν μπεί πλαφόν GB πχ 15ΓΒ στις 384 τον μήνα, τότε να σταματήσουν αυτά τα προβλήματα. Στο εξωτερικό έχουν πολύ χειρότερο contention ratio, αλλά ίσως επειδή έχουν το πλαφόν, δεν έχουν πρόβλημα στις ταχύτητες.

ipo
11-01-06, 17:14
Αν ειναι ετσι (να υπαρχει δλδ το ratio, αρα οι συνδεσεις με τον bbras να ειναι αναλογες σε ευρος ζωνης με τον αριθμο των πορτων) προκυπτουν πολλες αποριες οπως αυτη:

Πως γινεται να λενε οι περισσοτεροι οτι κατεβαζουν με καλες ταχυτητες (για 384 αναφερομαι) με 40 και 42 ολες τις ωρες της ημερας, οταν απο τους πινακες βλεπω οτι το 90% των dslam ειναι γεματα κυριολεκτικα με 10% εως 0% ελευθερες πορτες και εγω που ειμαι σε dslam με ελευθερο το 15% των πορτων να ειμαι τοσο πιταρισμενος και να κατεβαζω ΚΑΘΕ μερα με 15-25ΚΒ? Εκτος αν δεν ισχυει το ratio και δινουν οτι bandwith γουσταρουν σε καθε dslam.

Ακουω γνωμες..Η ερώτησή σου απαντήθηκε αναλυτικότατα από τον anon παραπάνω. Επαναλαμβάνω λοιπόν:

Από τη στιγμή που το contention ratio είναι 1/20 αρκεί το 1/20 των πορτών του DSLAM που ανήκουν στο ίδιο εικονικό κανάλι να ζητάνε full bandwidth ώστε να έχει υπερπληρωθεί το κανάλι. Δηλαδή αν το DSLAM σου έχει 40 πόρτες για 384/128 kbps, αρκούν 20 χρήστες που να κατεβάζουν full ώστε να αρχίσει να πέφτει η ταχύτητα. Αν είναι 40 οι χρήστες που κατεβάζουν full, τότε θα έχετε όλοι από 20 KBps.

Επομένως ακόμα κι αν το DSLAM σου είχε 40 μόνο απαιτητικούς χρήστες και κανέναν άλλο, θα μπορούσε να δίνει μόνο 20 KBps σε καθέναν. Από την άλλη αν είχε 400 χρήστες που δεν είναι απαιτητικοί, τότε όλοι θα έπιαναν μέγιστη ταχύτητα τις λίγες στιγμές που θα τη ζητούσαν.

Επομένως, όπως είπες κι εσύ, είναι καλό θεωρητικά να είναι πολλοί οι χρήστες, διότι στατιστικά μειώνεται η πιθανότητα να ζητάνε όλοι το μέγιστο bandwidth ταυτόχρονο.

Ένα άλλο καλό ενδεχόμενο που τείνει να εκλείψει, προκύπτει από το γεγονός ότι κάθε εικονικό κανάλι έχει ένα minimum bandwidth όταν στήνεται, από το οποίο προκύπτει μεγαλύτερο contention ratio από εκείνο ενός γεμάτου καναλιού.

Π.χ.: Με το που μπαίνει σε λειτουργία ένα DSLAM δίνουν στις 384/128 Kbps 4 Mbps (τυχαίο νούμερο). Επομένως οι 10 πρώτοι χρήστες δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα όσο απαιτητικοί κι αν είναι όλοι ταυτόχρονα. Δεν γίνεται όμως καμία αναβάθμιση στο κανάλι, αν δεν φτάσει η αναλογία το 1/20, δηλαδή τους 213 χρήστες στο συγκεκριμένο εικονικό κανάλι. Άρα όσο πιο καινούριο είναι το DSLAM τόσο καλύτερα, ενώ όταν γεμίσει, παίζει ρόλο η τύχη και συγκεκριμένα το πόσο απαιτητικοί είναι οι γείτονές σου. Οι ρυθμοί διάδοσης του ADSL έχουν όμως ανέβει με αποτέλεσμα στις αστικές περιοχές να μην μένει για πολύ καιρό με πολλές αδιάθετες πόρτες ένα DSLAM. Επομένως δεν πρέπει να ελπίζεις ότι θα σε σώσει η απουσία νέων χρηστών.

Το δικό μου DSLAM έχει 960/960 κατειλημμένες πόρτες, αλλά τα πάει προς το παρόν μέτρια, οπότε δεν εχω παράπονο. Δηλαδή έχω μέση ταχύτητα 37 ΚΒps και pings στο πρώτο hop περί τα 60 msec τις ώρες αιχμής και περί τα 30 msec τις υπόλοιπες ώρες. Αυτό προκύπτει από το γεγονός ότι όσοι ανήκουν στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής μου, δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί σε bandwidth (ένας από αυτούς είμαι κι εγώ που κατεβάζω συνήθως λιγότερα από 20 MByte/ημέρα, αντί για τα 3 GByte/ημέρα που κατεβάζουν οι απαιτητικοί χρήστες).

Το αν θα βρεθείς σε DSLAM με μη απαιτητικούς χρήστες είναι θέμα τύχης, διότι η στατιστική δεν βοηθάει πολύ σε αριθμούς της τάξης των 300 ατόμων που βάζουν συνήθως στις 384/128 kbps, ειδικά όταν το bandwidth που προσφέρει ο ΟΤΕ είναι απαρχαιωμένο με βάση τα παγκόσμια δεδομένα και ειδικότερα αν αναλογιστούμε τις τιμές που χρεώνει για τα δέκατα του Mbit που προσφέρει. Είναι πολύ εύκολο να αξιοποιήσει πλήρως κάποιος bandwidth της τάξης του Mbps, πόσο μάλλον υποπολλαπλάσιά του. Και φυσικά θα το κάνει, διότι έτσι νιώθει ότι αξιοποιεί τα υπέρογκα ποσά που ζητάει ο ΟΤΕ για τις υπηρεσίες του.


Συμπέρασμα: Αν δεν δώσει σε λογικές τιμές ο ΟΤΕ ή κάποιος άλλος πάροχος (όταν με το καλό απελευθερωθεί η αγορά τηλεπικοινωνιών) τις ADSL και δεν αυξήσει τις προσφερόμενες ταχύτητες, θα συνεχίσει να αποτελεί θέμα τύχης το κατά πόσον θα δουλεύει το contention ratio, που έχει αντιγραφεί από το εξωτερικό, όπου και οι τιμές είναι χαμηλότερες και οι ταχύτητες 30 φορές μεγαλύτερες.

matrix1
11-01-06, 17:21
Υ.Γ. Και επισεις προκυπτει και οτι ουτε να διαμαρτυρομαστε μπορουμε αφου υπαρχει το ratio οσο και αν ειναι αυτο, ουτε να διεκδικουμε τπτ με αξιωσεις. Κατα τα αλλα γιατι συνεχεια βλεπω παραινεσεις για διαμαρτυριες και οτι το ευρος της συνδεσης του καθενος ειναι κατι που το δικαιουται και "ζητα αυτο για το ποιο πληρωσες"? Δεν ειδα σε κανενα τετοιο θεμα καποιον να βαζει τα πραγματα στη θεση τους. Μηπως για να ασκησουμε πιεση μπας και καταφερουμε κατι. Αν ειναι ετσι πειτε το μου να το καταλαβω.

φιλικους χαιρετισμους σε ολους...

Matrix1

anon
11-01-06, 17:27
Είναι δυστυχώς πολλοί που δεν εννούν να καταλάβουν ορισμένα πράγματα, και επίσης ότι είναι άλλο πράγμα να ζητάμε μείωση τιμής και άλλο να ζητάμε απο μια ADSL να συμπεριφέρεται ως μια μισθωμένη. Μια ADSL δεν μπορεί να είναι το ίδιο με μια μισθωμένη, πάει και τέλειωσε. Και όποιος διαμαρτύρεται γιατί δεν μπορεί απο την 384 να κατεβάζει 24/7/365 με 40KB/s είναι χαμένος απο χέρι. Τέτοιες διαμαρτυρίες δυστυχώς δεν πιάνουν τόπο. Ειναι καλύτερο να συνεχίζουμε να διαμαρτυρόμαστε για τις τιμές που είναι οι ακριβότερες στην Ευρώπη. Εαν κόστιζε η 384 μόνο 6-7 ευρώ κομπλέ όλα (ΑΡΥΣ και πρόσβαση) τι λέτε, δεν θα μπαίναν με ADSL και όλοι όσοι μένουν ακόμη σε PSTN ;;; (και οι οποίοι δεν έχουν ζωολογικούς κήπους στα πισιά τους :D )

ipo
11-01-06, 17:32
Άργησα να απαντήσω κι απ' ό,τι είδα τώρα με είχε ήδη καλύψει στα περισσότερα ο anon.
:respekt:

ipo
11-01-06, 17:38
Υ.Γ. Και επισεις προκυπτει και οτι ουτε να διαμαρτυρομαστε μπορουμε αφου υπαρχει το ratio οσο και αν ειναι αυτο, ουτε να διεκδικουμε τπτ με αξιωσεις. Κατα τα αλλα γιατι συνεχεια βλεπω παραινεσεις για διαμαρτυριες και οτι το ευρος της συνδεσης του καθενος ειναι κατι που το δικαιουται και "ζητα αυτο για το ποιο πληρωσες"? Δεν ειδα σε κανενα τετοιο θεμα καποιον να βαζει τα πραγματα στη θεση τους. Μηπως για να ασκησουμε πιεση μπας και καταφερουμε κατι. Αν ειναι ετσι πειτε το μου να το καταλαβω.Σωστά. Δεν μπορούμε να διεκδικούμε καλύτερο ratio, όμως μπορούμε να διεκδικούμε πτώση των τιμών σε λογικά επίπεδα (π.χ. 15 ευρώ/μήνα για 1Mbps) και άνοιγμα της αγοράς, ώστε να αυξηθούν οι ταχύτητες. Μόνο αν αντέξει οικονομικά ο απλός, μη απαιτητικός, χρήστης να μεταβεί σε ADSL, θα δούμε το contention να δουλεύει, διότι δεν έχει σχεδιαστεί για τις συνθήκες της αγοράς που έχει δημιουργήσει δυστυχώς ο ΟΤΕ.

N3ga
11-01-06, 17:47
κοιταξα τους πίνακες και δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιό dslam βρίσκομαι.πως θα το βρώ αυτό???μέσω του τηλεφωνικού αριθμού μου????

matrix1
11-01-06, 18:15
κοιταξα τους πίνακες και δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιό dslam βρίσκομαι.πως θα το βρώ αυτό???μέσω του τηλεφωνικού αριθμού μου????

Αν διαβασεις καλα την κουβεντα που εγινε πιστευω οτι θα καταλαβεις οτι δεν χρειαζεται να δεις σε ποιο dslam ανηκεις... ;) Και εγω το εψαχνα γιατι απο ολες τις συζητησεις εβγαινε το συμπερασμα οτι απο εκει μπορεις να δεις κατι.. λοιπον δεν μπορεις να δεις!:-k

Απο εκει και περα αν επιμενεις βρες ενα πινακα στον οποιο με βαση τα πρωτα 3 ψηφια του αριθμου σου βλεπεις σε πια περιοχη ειναι το κεντρο σου, και μετα κοιτα στο "portes_dslam" ποια dslam εχει το κεντρο σου. καποια ειναι isdn καποια αλλα pstn. Οποτε 1-2 ειναι αυτα στα οποια μπορεις να ανηκεις.

SfH
12-01-06, 02:49
Ένα άλλο καλό ενδεχόμενο που τείνει να εκλείψει, προκύπτει από το γεγονός ότι κάθε εικονικό κανάλι έχει ένα minimum bandwidth όταν στήνεται, από το οποίο προκύπτει μεγαλύτερο contention ratio από εκείνο ενός γεμάτου καναλιού.

Π.χ.: Με το που μπαίνει σε λειτουργία ένα DSLAM δίνουν στις 384/128 Kbps 4 Mbps (τυχαίο νούμερο). Επομένως οι 10 πρώτοι χρήστες δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα όσο απαιτητικοί κι αν είναι όλοι ταυτόχρονα. Δεν γίνεται όμως καμία αναβάθμιση στο κανάλι, αν δεν φτάσει η αναλογία το 1/20, δηλαδή τους 213 χρήστες στο συγκεκριμένο εικονικό κανάλι. Άρα όσο πιο καινούριο είναι το DSLAM τόσο καλύτερα, ενώ όταν γεμίσει, παίζει ρόλο η τύχη και συγκεκριμένα το πόσο απαιτητικοί είναι οι γείτονές σου. Οι ρυθμοί διάδοσης του ADSL έχουν όμως ανέβει με αποτέλεσμα στις αστικές περιοχές να μην μένει για πολύ καιρό με πολλές αδιάθετες πόρτες ένα DSLAM. Επομένως δεν πρέπει να ελπίζεις ότι θα σε σώσει η απουσία νέων χρηστών.

Το τυχαιο σου νουμερο δυστυχως ειναι λιγο μακρυα απο την πραγματικοτητα για να συμβαινει κατι τετοιο και, οπως αναφερα πιο πανω, υπαρχουν πολλα διακριτα σκαλοπατακια οσον αφορα το θεμα αναβαθμισης bwidth. Απο την αλλη ομως, για πολυ λιγα ατομα (ας πουμε, <20), το ratio ειναι κατα πολυ καλυτερο του 1:20 ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.