PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα SMART τα εδειξαν ολα τέλεια αλλα ο σκληρός τά παιξε



homo_digital
30-04-09, 10:37
Αγόρασα πριν κανα τριμηνο τον γνωστό seagate με χωρητικοτητα 1,5 Τb. Τον φόρτωσα με ολα τα καλούδια που είχα, ταινιες, ντοκυμαντερ, φωτογραφιες, τραγουδια κλπ. και επισης του εβαλα το προγραμμα hard disk sentinel για να τσεκαρω την υγεια του σκληρου ωστε οταν αρχιζει να μου δειχνει καποια ασταθεια ή πρόβλημα του σκληρού να επέμβω αμεσα σε αλλαγη ωστε να σωσω τα αρχειάκια μου.
Ολο τον καιρο ο δισκος εδειχνε υγεια 85% και ολα κυλουσαν υπεροχα με πρασινες γραμμουλες στις συναρτησεις του προγράμματος, εσφυζε απο υγεια ο σκληρος.

Ε λοιπον προχτες χαλασε, καταστραφηκαν ολα, πανε τα αρχειάκια μουυυυυυ:(:(
Δε δουλευει τιποτα, το bios κολλαει οταν ειναι συνδεδεμενος ο δισκος και ξεκολλαει οταν τον αποσυνδεω. Τον πηγα για αλλαγή και περιμενω αντικατάσταση.

Με εκαψε το smart προγραμμα.

WAntilles
30-04-09, 10:40
Δεν σε έκαψε το smart.

Σε έκαψε η λανθασμένη επιλογή σου για Seagate -> οι πλέον αναξιόπιστοι, προβληματικοί, ασύμβατοι δίσκοι.

mezger
30-04-09, 10:58
Αγόρασα πριν κανα τριμηνο τον γνωστό seagate με χωρητικοτητα 1,5 Τb. Τον φόρτωσα με ολα τα καλούδια που είχα, ταινιες, ντοκυμαντερ, φωτογραφιες, τραγουδια κλπ. και επισης του εβαλα το προγραμμα hard disk sentinel για να τσεκαρω την υγεια του σκληρου ωστε οταν αρχιζει να μου δειχνει καποια ασταθεια ή πρόβλημα του σκληρού να επέμβω αμεσα σε αλλαγη ωστε να σωσω τα αρχειάκια μου.
Ολο τον καιρο ο δισκος εδειχνε υγεια 85% και ολα κυλουσαν υπεροχα με πρασινες γραμμουλες στις συναρτησεις του προγράμματος, εσφυζε απο υγεια ο σκληρος.

Ε λοιπον προχτες χαλασε, καταστραφηκαν ολα, πανε τα αρχειάκια μουυυυυυ:(:(
Δε δουλευει τιποτα, το bios κολλαει οταν ειναι συνδεδεμενος ο δισκος και ξεκολλαει οταν τον αποσυνδεω. Τον πηγα για αλλαγή και περιμενω αντικατάσταση.

Με εκαψε το smart προγραμμα.


Εχμ...85% για καινούργιο δίσκο σημαίνει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά! Ακόμα και να ήταν 100% όμως το smart δεν μπορεί να προβλέψει ξαφνική βλάβη στα ηλεκτρονικά του δίσκου, κάτι που φαίνεται να συνέβη στην περίπτωσή σου.

Στον καινούργιο πρόσεξέ το πιο πολύ - και καλού κακού σε κάνε πάντα ένα test drive στους δίσκους που παίρνεις, μην βάζεις δηλαδή τον πρώτο καιρό πράγματα πάνω που δεν σε παίρνει να τα χάσεις.

andreasp
30-04-09, 11:37
Western και άγιος ο θεός!
Και φυσικά , μικρότερος ο δίσκος.
Δεν τολμάω να πάρω δίσκο με τέτοια χωρητικότητα, αν και θα με βόλευε περισσότερο.
1.5TB ??? Και να τα χάσω έτσι , μέσα σε μία στιγμή????
ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!

Simpleton
30-04-09, 11:44
Δηλαδή στον μικρότερο δίσκο δεν κάνεις backup; Ο μικρότερος δίσκος έχει λιγότερες πιθανότητες να τα τινάξει;

gregpap
30-04-09, 11:46
Εγω φιλε μου δουλευω σε Μακ.Ο εξωτερικος σκληρος δουλευε για backup με το time machine.Χθες αφου εκανε διαφορους μεταλλικους ηχους παρεδωσε το πνευμα.
Η εταιρεια ειπε οτι θα τον αντικαταστησει (2 μηνων δισκος).
Αλλα το δικο μου τελικο συμπερασμα επειδη ειναι ο τριτος σκληρος που παραδιδει πνευμα (οι πρωτοι δυο ηταν σε windows) ειναι οτι κατι συμβαινει με το ρευμα.Αυτοι οι σκληροι αν και δινονται σαν επιτραπεζιοι δεν μπορουν να ειναι μονιμα στην πριζα.Οταν κλεινει και δεν χρησιμοποιειται πρεπει να βγαινει.
Αυτον τον κανονα τον εχω εφαρμοσει σε εξωτερικο dvd και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα εδω και περιπου δυο χρονια.

stel67
30-04-09, 11:50
Μια απλή συμβουλή για το μέλλον.
Όταν αγοράζεις τόσο μεγάλους δίσκους να τους αγοράζεις x 2, να είναι ίδιας χωρητικότητας αλλά διαφορετικού κατασκευαστή, για να αποφύγεις ελλατωματικά μοντέλα, έτσι ώστε πάντα να έχεις τον ένα backup του άλλου. Επίσης να τους φυλάς σε διαφορετικό μέρος.
Ίσως ακούγεται παρανοικό, αλλά τώρα με τα τόσα αρχεία που έχουμε από προσωπικές φωτογραφίες και βίντεο, καλά θα ήταν να είμαστε κάπως προστατευμένοι.

aa144
30-04-09, 12:16
Πράγματι, καλό ανέκδοτο είναι το Smart, πάντως λειτουργεί μια χαρά όσο λειτουργεί μια χαρά και ο δίσκος.

f15
30-04-09, 13:36
Πράγματι, καλό ανέκδοτο είναι το Smart, πάντως λειτουργεί μια χαρά όσο λειτουργεί μια χαρά και ο δίσκος.

Άψογος :oneup:
Καλα μας τα ελεγε ο ''drhouse'' πριν από λίγο καιρό οτι το smart είναι μουφα .

iml
02-05-09, 22:52
Συνοψίζω από το site της Seagate:
1.Οι δισκοι της σειράς 7200.11 εχουν προβληματικό firmware και θέλουν update.
2.Η διαδικασία είναι απλή και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να γίνει. To site έχει όλα τα απαραίτητα εργαλεία και οδηγούς
3.Η εγγύηση δεν παυει να ισχύει με το firmware update.

Είναι γνωστό το παραπάνω πρόβλημα στην κατά τα άλλα καλη σειρά 7200.11 γι' αυτό και εχει πέσει τοοσο η τιμή της συγκριτικά με τις σειρές 7200.10 και 7200.12 που κυκλοφορούν ταυτόχρονα με αυτήν.

Κατά τα άλλα το να μη σου βγεί καλός ένας σκληρός μπορει να τυχει σε οποιαδηποτε εταιρεία.
Συνηθέστερα αυτοί που είναι να χαλάσουν το παθαίνουν τον πρώτο ενάμιση μήνα και έχει να κάνει με προβληματική παρτίδα. Φυσικά η ξαφνική βλάβη σε χ χρονικό διάστημα είναι στο πρόγραμμα και δεν προβλέπεται απο κανενα SMART. Ειναι απλά ατυχία που περιορίζεται με το backup.
1. Οπότε τον πρώτο καιρό, να είστε προσεκτικοί στο τι βάζετε μέσα.
2. Οταν αρχίσουν να τρωνε ακυρο οι κεφαλές (το γνωστο παρατεταμένο τικ τικ τικ) άμεσα backup και αντικατάσταση εντός εγγύησης, ή πέταμα αν εχει παρέλθει.
3. Να προτιμάτε δίσκους με πολλά χρόνια εγγύηση (Η 7200.10 και 7200.11 σειρες έδιναν 5 χρόνια, πλεον η 7200.12 μόλις 3)
Η WD στις σειρες εκτος Green και blue δίνει πλεον 5 χρόνια και ούτω καθεξής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.