PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργος ήχος κάρτας δικτύου ethernet.



niciew
30-04-09, 17:55
Καλησπέρα,

εδώ και χρόνια ακούω ένα περίεργο ξαφνικό ήχο που κάνουν οι κάρτες δικτύου που έχω χρησιμοποιήσει. Δεν γράφω για να περιγράψω κάποιο πρόβλημα, απλά για να συζητήσουμε αν το έχει παρατηρήσει κανείς. Πάντα ακούγεται κατά τη χρήση p2p προγραμμάτων και διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα με μέγιστη διάρκεια περίπου τα 5 με 6 δευτερόλεπτα. Ακούγεται σαν να ακουμπάει γωνία χαρτονιού σε περιστρεφόμενο ανεμιστηράκι ή σαν ήχος τζιτζικιού , δεν ξέρω πως να το περιγράψω, σαν σφύριγμα ένα πράγμα. Ούτε είναι σταθερά επαναλαμβανόμενο, μπορεί να το ακούσω μια φορά για 5 δευτερόλεπτα ας πούμε και ξανά μετά από 1 ώρα ή πιο πολύ. Πάντα μου δίνει την εντύπωση ότι γίνεται flood attack αλλά δεν φαίνεται να είναι αυτό. Για παράδειγμα με πολλά πακέτα icmp ή tcp, πράγματι αν βάλω το αυτί μου κοντά στην κάρτα ακούγεται θόρυβος αλλά δεν είναι της ίδιας έντασης με αυτόν που σας περιγράφω. Αν κατάλαβε κανείς ποιον θόρυβο εννοώ και τον έχει ακούσει στην κάρτα του μήπως ξέρει τι ακριβώς είναι; Για μένα πάντως αποτελεί μυστήριο εδώ και χρόνια.

MariosX
30-04-09, 23:21
Το εχω ακουσει. πιστευω οτι ειναι το λαμπακι οταν αναβωσβηνει για να στειλει δεδομενα.

PetApollo
02-05-09, 15:19
Ίσως κάποια ηλεκτρική διαροή από κάποιο εξάρτημα. Ίσως αυτεπαγωγή, ίσως να σπιθιρίζει το καλώδιο δυκτίου στην υποδοχή της κάρτας.

niciew
02-05-09, 20:12
Το έψαξα το θέμα λιγάκι και κατέληξα πως έχει σχέση με το πιεζοηλεκτρικό φαινόμενο. Εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_oscillator περιγράφεται ο πιεζοηλεκτρικός κρύσταλλος. Σύγκρινα δυο κάρτες και στη μια βρήκα το εξάρτημα που δείχνει η πρώτη φωτογραφία ενώ στην άλλη ήταν με πλαστικό περίβλημα. Γράφουν πάνω 25.000, δηλαδή 25MHz συχνότητα που χρησιμοποιείται στις 100Mb/s κάρτες δικτύου όπως γράφει ο σύνδεσμος. Η ταλάντωσή του φαίνεται να προκαλεί το θόρυβο. Για ποιο λόγο όμως αυξάνεται η ένταση ξαφνικά, δεν γνωρίζω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.