PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις & αλλαγή router



Athanasios
01-05-09, 11:59
Με την αναβάθμιση από χθες (αν δεν κάνω λάθος) από 4 -> 8mbit, άρχισαν και οι αποσυνδέσεις. Και πριν 6 μήνες που πρωτοέβαλα conn-x (στα 8) είχα αποσυνδέσεις, οπότε αναγκάστικα και το έριξα στα 4. Τώρα πλέον 4 δεν υπάρχουν, οπότε πρέπει να δω πως θα σταματήσουν οι αποσυνδέσεις στα 8.

Το router που έχω είναι το speedtouch 515, το είχα πάρει πριν από 6 χρόνια περίπου που πρωτοέβαλα dsl. Έχω ήδη παραγγείλει το 585v7, μπορεί αυτήν η αλλαγή router να διορθώσει το πρόβλημα; Δλδ το 585 να είναι πιο "ανθεκτικό" στις αποσυνδέσεις;

Αν χρειάζεται να ποστάρω τίποτα στατιστικά από το υπάρχον modem για την γραμμή κτλ, πείτε μου τι χρειάζεται.

Dr-PsychoGR
01-05-09, 13:07
1. Δοκίμασε firmware upgrade
2. Κάνε τη σύνδεση μέσω ethernet.
3. Πόσταρε τα στατιστικά της σύνδεσης σου για να δούμε. (Λογικά ανάλογα με την απόσταση από το dslam, θα έπρεπε να σου πουν αν υποστηρίζεις τέτοια ταχύτητα ή όχι.)

:hmm:

hel
01-05-09, 14:08
Με την αναβάθμιση από χθες (αν δεν κάνω λάθος) από 4 -> 8mbit, άρχισαν και οι αποσυνδέσεις. Και πριν 6 μήνες που πρωτοέβαλα conn-x (στα 8) είχα αποσυνδέσεις, οπότε αναγκάστικα και το έριξα στα 4. Τώρα πλέον 4 δεν υπάρχουν, οπότε πρέπει να δω πως θα σταματήσουν οι αποσυνδέσεις στα 8.

Το router που έχω είναι το speedtouch 515, το είχα πάρει πριν από 6 χρόνια περίπου που πρωτοέβαλα dsl. Έχω ήδη παραγγείλει το 585v7, μπορεί αυτήν η αλλαγή router να διορθώσει το πρόβλημα; Δλδ το 585 να είναι πιο "ανθεκτικό" στις αποσυνδέσεις;

Αν χρειάζεται να ποστάρω τίποτα στατιστικά από το υπάρχον modem για την γραμμή κτλ, πείτε μου τι χρειάζεται.

Στοιχεία γραμμής και διάγραμμα από το dmt tool της υπογραφής μου, αν δουλεύει.

Athanasios
01-05-09, 18:42
1. Δοκίμασε firmware upgrade
2. Κάνε τη σύνδεση μέσω ethernet.
3. Πόσταρε τα στατιστικά της σύνδεσης σου για να δούμε. (Λογικά ανάλογα με την απόσταση από το dslam, θα έπρεπε να σου πουν αν υποστηρίζεις τέτοια ταχύτητα ή όχι.)
1. Έχω κάνει.
2. Ethernet είναι.
3. Και στην αρχή και τώρα μου είπανε ότι "μπορείς να βάλεις και 24". Ο δε τεχνικός που ήρθε από σπίτι είπε "η γραμμή είναι πολύ καλή, 15mbps πιάνεις άνετα". Αργότερα, όταν εκ των πραγμάτων τα disconnects ήτανε αφόρητα, μία τεχνικός είπε "όντως το σήμα δεν είναι καλό". Τι να πω... :(

Παραθέτω κάποια στοιχεία από το control του router (ποιο dtm κατεβάζω, το τελευταίο;):

edit: Διόρθωση, το speedtouch 510 έχω, όχι το 515.

----------------

DSL Connection

Modulation:G.DMT Annex A [POTS Overlay Mode]
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 384 / 6.368
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 20,0 / 36,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 4,0
Error Seconds (Local/Remote): 34 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Link (Remote): 2
FEC Errors (Up/Down): 11 / 0
CRC Errors (Up/Down): 27 / 641
HEC Errors (Up/Down): 22 / 597

gtklocker
01-05-09, 19:13
ΤΟ router σου είναι ADSL1.

Athanasios
01-05-09, 19:38
ΤΟ router σου είναι ADSL1.
Λες δλδ να είναι καθαρά θέμα hardware του router και ότι με το 585 δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Πώς όμως στα 4mbps/256 δεν είχα κανένα πρόβλημα; Tο 510 έχει τις εξείς προδιαγραφές (από το Back cover του κουτιού):


DSL
- Up to 8 Mb/s downstream, 832 kb/s upstream
- ADSL standards compliant (ANSI T 1.413 Issue 2, G.dmt, G.lite, G.dmt annex B)

nmavro73
01-05-09, 22:23
Συγνώμη το SNR γιατί το έχεις 4?Πηγαινε το στο 9 να μην έχεις αποσυνδέσεις

apagal
01-05-09, 23:08
Συγνώμη το SNR γιατί το έχεις 4?Πηγαινε το στο 9 να μην έχεις αποσυνδέσεις

+1.Το SNR φταίει που έχεις αποσυνδέσεις.

Athanasios
01-05-09, 23:11
Και πώς το πάω;; :D

ariadgr
01-05-09, 23:13
Με την αναβάθμιση από χθες (αν δεν κάνω λάθος) από 4 -> 8mbit

Δικαιούσαι δωρεάν adsl2+ modem από τον ΟΤΕ αν δεν έχεις ήδη πάρει. ;)
Προσπάθησε να πάρεις το speedtouch 585v7 πληρώνοντας τη διαφορά (η διαφορά πρέπει να είναι 35€).
Ή αν δεν θέλεις να πληρώσεις και σου αρκεί μία θύρα ethernet, το 536/530v6 αν το έχουν ακόμα.
Δοκίμασε μήπως γίνεται από τον ΟΤΕ της περιοχής σου, γιατί από το 134 μπορεί να ζητήσεις αυτό και να λάβεις άλλο ("ότι έχει η αποθήκη").

Athanasios
02-05-09, 11:11
Δικαιούσαι δωρεάν adsl2+ modem από τον ΟΤΕ αν δεν έχεις ήδη πάρει. ;)
Προσπάθησε να πάρεις το speedtouch 585v7 πληρώνοντας τη διαφορά (η διαφορά πρέπει να είναι 35€).
Ή αν δεν θέλεις να πληρώσεις και σου αρκεί μία θύρα ethernet, το 536/530v6 αν το έχουν ακόμα.
Δοκίμασε μήπως γίνεται από τον ΟΤΕ της περιοχής σου, γιατί από το 134 μπορεί να ζητήσεις αυτό και να λάβεις άλλο ("ότι έχει η αποθήκη").
Το έγραψα πάνω στην αίτηση του ΔΙΟΔΟΣ ότι θέλω το 585v7 αλλιώς να μην στείλουν τίποτα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εν αναμονή του router λοιπόν... :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.