PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL ΤΕΡΨΙΘΕΑ χωρίς Τηλέφωνο για 3η μέρα



djT
02-05-09, 13:10
Καλημέρα σας και καλό μήνα

Θέλω να ρωτήσω όσους είναι στην HOL στην Τερψιθέα Αττικής.

Έχω HOL D/P και εδώ και τρεις ημέρες το τηλέφωνο είναι νεκρό από την Πέμπτη μεσημέρι 30/4/2009.

Καλώντας οποιοδήποτε αριθμό ο τηλεφωνητής λέει ""η κλήση σας δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί, για περισσότερες πληροφορίες καλέστε στο 80040013844"

Τούς πήρα τηλέφωνο πρίν από 2 μέρες και ο τεχνικός μου είπε ότι γίνεται αναβάθμιση του τηλεφωνικού κέντρου στην Τερψιθέα και για αυτό δεν έχουμε τηλέφωνο και ότι οι τεχνικοί δουλέυουν πάνω σε αυτό και μέχρι αργά το βράδυ θα έχει αποκατασταθεί η το πολύ μέχρι το πρωί.

Η ανάγκη επικοινωνίας μέσω τηλεφώνου ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ εν τω μεταξύ.

Εγω είμαι πολύ κοντά στο DSLAM που είναι στην Τριπόλεως και Θράκης Ελληνικό

Είναι κανείς άλλος από Τερψιθέα μεριά να μας πεί τι γίνεται? και άν αληθεύουν αυτά που μου είπαν περί αναβάθμισης κλπ ή είναι μπαρούφες?

Έχει συμβεί και σε άλλους κάπου αλλού να μένουν χωρίς τηλέφωνο για μέρες?

Και τί μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ τών προταίρων

djT
03-05-09, 16:39
Βρε για δες !!!!!!!!


Ούτε ένας από ΓΛΥΦΑΔΑ (Τερψιθέα) να μου πεί αν έχει τηλέφωνο?

ή μονον εγώ είμαι ?

yc5002
04-05-09, 10:56
Φίλε δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, με τη διαφορά ότι το τηλέφωνο και το internet είναι κομμένα από την προηγούμενη Τρίτη 28/4...

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κατά τη διάρκεια κάποιας αναβάθμισης που κάνανε, έγινε κάποιο λάθος από τους τεχνικούς με αποτέλεσμα να έχουμε αυτή τη μακρόχρονη βλάβη. Προσωπικά έχω εξοργιστεί, διότι έχω καλέσει πάρα πολλές φορές στο 13844, και το μόνο που γίνεται είναι να δηλώνεται η βλάβη από το τμήμα βλαβοληψίας και να δίνω τον αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου, για να με καλέσουν πίσω...

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι την Παρασκευή 1/5 ήρθε για κάποιο διάστημα το internet και το τηλέφωνο, αλλα το fritz μου συγχρόνιζε στα 1Mbps (είμαι κι εγώ συνδρομητής στο HOL DP με 12Mbps). Όταν δοκίμασα να του κάνω restart έχασε τον συγχρονισμό. Μετά από λίγο ξανα-συγχρόνιζε στα 6-7Mbps αλλά όταν δοκίμαζα να πάρω τηλέφωνο ή να μπω σε ένα site, πάλι έχανε τον συγχρονισμό...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται. Το σίγουρο είναι ότι πριν είχα πάρα πολύ καλή σύνδεση (το fritz συγχρόνιζε σταθερά στα 12Mbps) και τώρα πλέον φοβάμαι μην χειροτερέψουν τα πράγματα...

whitehed
04-05-09, 17:45
δοκιμαστε να εχετε το adsl profile στο αυτοματο...εκει ειναι το προβλημα

djT
05-05-09, 02:24
δοκιμαστε να εχετε το adsl profile στο αυτοματο...εκει ειναι το προβλημα

Καλημέρα, τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

και τι θα μπορούσε να κάνει αυτό,για να επανέλθει το τηλέφωνο
όταν η Hellas Off Line μάει λέει ότι είναι κομμένα επειδή γίνεται τεχνική αναβάθμιση?

Πάντως ενημερωτικά ο τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο πρίν 2 μέρες και τα "ψιλοάκουσε" και αυτός, μου είπε ότι θα μέ έπαιρνα τηλέφωνο από την HOL την Δευτέρα 4 Μαίου (μήν τούς είδατε μην τους ακούσατε) για να μου πούν πότε θα επανέλθει το τηλέφωνο.

Όταν τού είπα μην γελαστούν να με χρεώσουν στον λογαριασμό για τις μέρες που δεν έχω τηλέφωνο, μού είπε ότι θα γίνει αντιλογισμός για να μην χρεωθώ τις μέρες που δεν έχω τηλέφωνο.

Για να δούμε τι θα δούμε !!!!!!!

johnrasta
05-05-09, 14:14
...
Όταν τού είπα μην γελαστούν να με χρεώσουν στον λογαριασμό για τις μέρες που δεν έχω τηλέφωνο, μού είπε ότι θα γίνει αντιλογισμός για να μην χρεωθώ τις μέρες που δεν έχω τηλέφωνο.

Για να δούμε τι θα δούμε !!!!!!!

Κανονικά θα έπρεπε να παίζει αποζημίωση και μάλιστα αρκετά σεβαστή όταν σε αφήνουν τόσες μέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Είναι μία υπηρεσία πολύ σοβαρή και δεν μπορούν επειδή "κόψανε" λάθος καλώδιο να χρεώνεις το κινητό σου ή να μην μπορείς να κάνεις τα τηλέφωνα που χρειάζεσαι!

whitehed
05-05-09, 14:45
δοκιμαστε να εχετε το adsl profile στο αυτοματο...εκει ειναι το προβλημα


Μετα την αναβαθμιση του κεντρου συνδεομαι μονο σε adsl2 ενω πριν σε οποιοδηποτε πρωτοκολλο...αυτην την διαφορα ειδα εγω δοκιμαστε και εσεις...:hmm:

djT
05-05-09, 15:56
Μετα την αναβαθμιση του κεντρου συνδεομαι μονο σε adsl2 ενω πριν σε οποιοδηποτε πρωτοκολλο...αυτην την διαφορα ειδα εγω δοκιμαστε και εσεις...:hmm:

Χαίρεστε !!!

Μα και εγω ADSL2 είμαι. HOL D/P στα 24mbps με τον FRITZoula

τι άλλο να αλλάξω?

djT
20-05-09, 00:38
Κανονικά θα έπρεπε να παίζει αποζημίωση και μάλιστα αρκετά σεβαστή όταν σε αφήνουν τόσες μέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Είναι μία υπηρεσία πολύ σοβαρή και δεν μπορούν επειδή "κόψανε" λάθος καλώδιο να χρεώνεις το κινητό σου ή να μην μπορείς να κάνεις τα τηλέφωνα που χρειάζεσαι!

Καλησπέρα,

τελικά προς ενημέρωση όλων, ύστερα από 5 ημέρες δίχως τηλέφωνο
(1η φορά συνέβη από τον Ιανουάριο του 2008)

με ενημέρωσαν από την HOL ότι για απζημίωση για την ταλαιπωρία, μου προσφέρουν 3 μήνες χ 39,90€ το πάγιο ΔΩΡΕΑΝ.

Η πίστωση των 119,70€ μπήκε στον λογαριασμό μου στις 4/5/2009

Μου το επιβαιβέωσαν και με email.

Και έτσι φυσικά δεν μπορώ να παραπονεθώ,
και αφού τους ευχαρίστησα τους απάντσα ότι δεν έχω καμία απίτηση πλέον για αυτό.

Αυτά..... προς ενημέρωση

treli@ris
20-05-09, 00:40
Κι ενα ευχαριστο συμβαν μεσα στα μυρια δυσαρεστα. Σωστοι :oneup:

djT
20-05-09, 01:17
Κι ενα ευχαριστο συμβαν μεσα στα μυρια δυσαρεστα. Σωστοι :oneup:

ναι ναι για αυτό το έγραψα

και εγώ έχω περάσει ταλαιπωρία ώσπου να με ενεργοποιήσουν

Από 1/2008 1η φορά που έμεινα δίχως τηλέφωνο ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΑΝ στο έπαρκο.

Να λέμε και τα καλά (όπου υπάρχουν)

@ ADSLgr.com All rights reserved.