PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι ζητάνε φωτό σε αγγελίες εργασίας?



Σελίδες : [1] 2 3

alwaysalone
03-05-09, 01:43
Καλησπερα,

κατα καιρούς διαβάζω σε διαφορες αγγελιες, οτι ζητανε φωτό με προσφατη φωτογραφία.
Το θεμα ειναι οτι η θεση που ζητανε ειναι ασχετη με επαγγελμα που παιζει ρολο η εμφανιση, δηλαδη reception, promotion κλπ.

Μιλαμε για θεση στελεχών σε εταιρεία.

Αν στείλεις το βιογραφικό χωρις τη φωτο, μπορει να μη σε καλέσουν? (αν μιλαμε οτι ολα τα αλλα στοιχεια ειναι οκ).

Επισης μια απορια, γιατι ζητανε φωτο?

Αν δουλευει καποιος σε τμημα hr πείτε μου.. :p

Τι θελουν να δουν? Ειναι φυσιογνωμιστές, περίεργοι ή..ρατσιστες? :hmm:


πχ Η τραπεζα κυπρου παλιοτερα, ειχε μια ολοκληρη τυποποιημένη αιτηση , κατι στο οποιο συμφωνω γιατι ετσι μαζεύουν ολες τις απαραιτητες πληροφορίες και κανουν καλυτερη οργανωση των βιογραφικών, αλλά ειχε και ενα τετραγωνο για φωτογραφία. ΓΙΑΤΙ?

kennyyy
03-05-09, 02:00
Γιατί είναι ρατσιστές. Αν δεν είσαι sexy, δε θα σε καλέσουν για συνέντευξη, αυτό πιστεύω πως είναι.....

p.s. σε reception/promotion παίζει ρόλο η εμφάνιση.

alwaysalone
03-05-09, 02:04
Γιατί είναι ρατσιστές. Αν δεν είσαι sexy, δε θα σε καλέσουν για συνέντευξη, αυτό πιστεύω πως είναι.....

p.s. σε reception/promotion παίζει ρόλο η εμφάνιση.

Μαλλον δε διαβασες καλα το μηνυμα μου. Εγραψα οτι , δεν αναφερομαι σε θεσεις που απαιτειται εμφανιση οπως αυτη της reception, promotion κλπ, αλλά για θέση στελέχους σε εταιρεία και ανέφερα και σαν παράδειγμα την τράπεζα κυπρου.

lara09
03-05-09, 02:14
Δεν έχει σημασία τι, ποια θέση θα είναι, άλλα κοιτάνε ...Κρίμα αυτά είναι τα πρότυπα που μας έχουν διδάξει τα περιοδικά, tv, και άλλα. Οι γνώσεις, το επίπεδο, δε μετράνε σε πολλές δουλειές...
Σου εύχομαι καλή τύχη.:)

alwaysalone
03-05-09, 02:20
Δεν έχει σημασία τι, ποια θέση θα είναι, άλλα κοιτάνε ...Κρίμα αυτά είναι τα πρότυπα που μας έχουν διδάξει τα περιοδικά, tv, και άλλα. Οι γνώσεις, το επίπεδο, δε μετράνε σε πολλές δουλειές...
Σου εύχομαι καλή τύχη.:)

Δε ψαχνω γενικα, αλλά ρωτησα γιατι γενικα το εχω παρατηρησει. Συγκεκριμενα το ειχα δει παλια και σε θεση που αφορουσε..διευθυντη οικονομικών με εμπειρια τουλαχιστον 10 ετων.. :rofl:

Patentman
03-05-09, 02:49
Μπορει η εταιρια να ασχολειται με τριχες.
και να μην θελουν να παρει καραφλας την θεση.

Μπορει να θελουν να δουν αν εισαι ανοικτοματης.
Και οχι κομπαρσος σε πειρατικη ταινια με μονοκλ.

Τωρα πολλα μπορει.
Εκεινο που δεν μπορει ειναι να ζητανε την φωτογραφια στην τυχη.
Καποιο ρολο ή σκοπο παιζει.

frnk
03-05-09, 02:56
χαζα αμερικανικα συστηματα
αυτους ρωτα
η καντο σε εγγλεζικο γκουγλαρισε το και πες και σε μας

LOUKAS32
03-05-09, 03:00
ΕΓΩ στο βιογραφικο μου παιδια εχω ΦΟΤΟ!

*οχι τοσο προσφατι ομως!

frnk
03-05-09, 03:14
εχεις κ κουκουλα απ οτι βλεπω

voger
03-05-09, 03:18
Μπορεί να θέλουν να δουν αν ταιριάζει με το feng shui της εταιρίας.

YiannisM
03-05-09, 05:37
ΓΙΑΤΙ?
Για θέσεις στις οποίες δεν παίζει ρόλο η εμφάνιση, μάλλον λόγω κεκτημένης ταχύτητας ή απλά φυσιογνωμικά.
Υπό κανονικές συνθήκες δεν νομίζω ότι λαμβάνεται υπόψιν, αν και δεν ξέρεις καμμιά φορά...

Πάντως θα σου συνιστούσα να μην έβαζες την πιο sexy φωτογραφία (που ειπώθηκε παραπάνω) αλλά την πιο normal. :)

kennyyy
03-05-09, 06:05
Μαλλον δε διαβασες καλα το μηνυμα μου. Εγραψα οτι , δεν αναφερομαι σε θεσεις που απαιτειται εμφανιση οπως αυτη της reception, promotion κλπ, αλλά για θέση στελέχους σε εταιρεία και ανέφερα και σαν παράδειγμα την τράπεζα κυπρου.
Ωχ ναι...I stand corrected:oops::oops: Εντάξει, είναι απλά ρατσιστές :)

........Auto merged post: kennyyy πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


χαζα αμερικανικα συστηματα
αυτους ρωτα
η καντο σε εγγλεζικο γκουγλαρισε το και πες και σε μας
Στις ΗΠΑ αν ζητήσεις φωτογραφία σε θέση που δεν μπορείς να αποδείξεις ότι χρειάζεται 101% η φωτογραφία πας για class action lawsuit που θα κλείσει όλη την εταιρεία σου...
Καλό είναι να μιλάμε για πράγματα που ξέρουμε και να μην υποθέτουμε για πράγματα που δεν έχουμε ιδέα :)

........Auto merged post: kennyyy πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για θέσεις στις οποίες δεν παίζει ρόλο η εμφάνιση, μάλλον λόγω κεκτημένης ταχύτητας ή απλά φυσιογνωμικά.
Υπό κανονικές συνθήκες δεν νομίζω ότι λαμβάνεται υπόψιν, αν και δεν ξέρεις καμμιά φορά...

Πάντως θα σου συνιστούσα να μην έβαζες την πιο sexy φωτογραφία (που ειπώθηκε παραπάνω) αλλά την πιο normal. :)
Άνθρωπος που έχει τη νοοτροπία να ζητάει φωτογραφία για θέσεις που δε χρειάζονται εξωτερική εμφάνιση, πιστεύεις ότι έχει την ηθική να μη διαλέξει την πιο sexy υποψήφιο; :P:)


p.s. Πάντως αν είμουνα γυναίκα θα έβρισκα μια φώτο της jessica biel και θα έβαζα αυτήν...

konc
03-05-09, 06:09
Θα στο πω απλά και πρακτικά... Ψάχνω 2 τεχνικούς Η/Υ αυτόν τον καιρό να στελεχώσουν το τεχνικό τμήμα μια εταιρίας. Θα μου πεις, ΟΚ, τεχνικούς θέλεις, σε νοιάζει να ξέρουν να φτιάχνουν Η/Υ, σωστά?
...
ΛΑΘΟΣ!!
τι να τον κάνω τον καλύτερο τεχνικό όταν έχει 1 μέτρο μαλλί, άλλα τόσα μούσια, ακούσει metal στο mp3 και έρχεται στη δουλεία με harley όταν πρόκειται να μιλάει στους πελάτες και να κλείνει δουλειές?

Είμαι ρατσιστής?

ΟΧΙ!

είναι πρακτικά θέματα... Η αλήθεια είναι πως δεν με νοιάζει αν τι μουσική ακούει ή πόσο μαλλί έχει. Για την ακρίβεια έτσι ήμουν και εγώ στα νιάτα μου :)

για να σε ξεμπερδέψω, η φωτο είναι μπούσουλας. Δεν κρίνεσαι από τη φωτο. Απλά βοηθάει να αποφευχθούν οι εντελώς "καμμένες" περιπτώσεις. πχ με μοικάνα, δεν έρχεσαι καν συνέντευξη, πως να το κάνουμε. Επίσης αν δείχνεις πως το έχεις σκάσει απο το Δαφνί, γλυτώνουμε άλλη μία.

Με λίγα λόγια, είναι ενδεικτική ώστε να ξεμπερδεύουμε στα γρήγορα από τις πολύ extreme περιπτώσεις που συνήθως (και όχι σαν κανόνας, μην παρεξηγηθώ) είναι extreme σε όλα τους.

btw, συνεχίζει να μου λείπει 1 τεχνικός Η.Υ :)

AddictedToChaos
03-05-09, 06:22
τι να τον κάνω τον καλύτερο τεχνικό όταν έχει 1 μέτρο μαλλί, άλλα τόσα μούσια, ακούσει metal στο mp3 και έρχεται στη δουλεία με harley όταν πρόκειται να μιλάει στους πελάτες και να κλείνει δουλειές?

Είμαι ρατσιστής?

ΟΧΙ!


Είσαι προκατηλημένος.

Το μάκρος του μαλλιού φίλε μου, δεν αποτελεί κριτήριο καλαισθησίας.

Όσο αντιαισθητικό μπορεί να φαίνεται σε κάποιους το μακρύ μαλλί, άλλο τόσο αντιαισθητική μπορεί να φαίνεται σε κάποιους άλλους η φαλάκρα πχ.

Επίσης, το τι μουσική ακούει, που κολλάει στο αν αξίζει να πάρει τη θέση ή όχι;

Δηλαδή, εκτός δουλειάς απαγορεύεται να ακούει metal δηλαδή; Ήμαρτον...

Το παν είναι ο χαρακτήρας, η συνέπεια και η θετική σκέψη σε έναν εργαζόμενο.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ελληνικές κομπλεξικές μπαρούφες.

Γι'αυτό και οι περισσότερες σχέσεις εργοδοτών-εργαζομένων πάνε κατά διαόλου.

Γιατί ο εργοδότης κάθεται και κρίνει τον εργαζόμενο από την εμφάνιση, τις συνήθειες του και δεν κάθεται να δει τις δυναμικές του και του τι μπορεί να προσφέρει σαν μονάδα μέσα σε μία επιχείρηση.

Βαρύνουσα σημασία παίζει επίσης ο ψυχολογικός παράγοντας σε έναν εργαζόμενο.

Αυτές είναι βασικές έννοιες και όποιος εργοδότης δεν μπορεί να τις αντιληφθεί, πρόβλημα του.

Spanos
03-05-09, 06:23
Θα στο πω απλά και πρακτικά... Ψάχνω 2 τεχνικούς Η/Υ αυτόν τον καιρό να στελεχώσουν το τεχνικό τμήμα μια εταιρίας. Θα μου πεις, ΟΚ, τεχνικούς θέλεις, σε νοιάζει να ξέρουν να φτιάχνουν Η/Υ, σωστά?
...
ΛΑΘΟΣ!!
τι να τον κάνω τον καλύτερο τεχνικό όταν έχει 1 μέτρο μαλλί, άλλα τόσα μούσια, ακούσει metal στο mp3 και έρχεται στη δουλεία με harley όταν πρόκειται να μιλάει στους πελάτες και να κλείνει δουλειές?

Είμαι ρατσιστής?

ΟΧΙ!

είναι πρακτικά θέματα... Η αλήθεια είναι πως δεν με νοιάζει αν τι μουσική ακούει ή πόσο μαλλί έχει. Για την ακρίβεια έτσι ήμουν και εγώ στα νιάτα μου :)

για να σε ξεμπερδέψω, η φωτο είναι μπούσουλας. Δεν κρίνεσαι από τη φωτο. Απλά βοηθάει να αποφευχθούν οι εντελώς "καμμένες" περιπτώσεις. πχ με μοικάνα, δεν έρχεσαι καν συνέντευξη, πως να το κάνουμε. Επίσης αν δείχνεις πως το έχεις σκάσει απο το Δαφνί, γλυτώνουμε άλλη μία.

Με λίγα λόγια, είναι ενδεικτική ώστε να ξεμπερδεύουμε στα γρήγορα από τις πολύ extreme περιπτώσεις που συνήθως (και όχι σαν κανόνας, μην παρεξηγηθώ) είναι extreme σε όλα τους.

btw, συνεχίζει να μου λείπει 1 τεχνικός Η.Υ :)
Κάπου είχα δει ένα βίντεο με έναν αρχιμηχανικό της Νοκια που είχε μαλλί, δαχτυλίδια, σκουλαρίκη στο πηγούνι και παρουσίαζε το Ν97 σε μια έκθεση στο Λας Βέγκας αλλά φυσικά με κοστούμι . Οι δημοσιογράφοι ήταν μοϊκανοί..
Μόλις βρω το λινκ θα σας το δώσω για να δείτε πόσο πίσω είσαστε

AddictedToChaos
03-05-09, 06:28
Κάπου είχα δει ένα βίντεο με έναν αρχιμηχανικό της Νοκια που είχε μαλλί, δαχτυλίδια, σκουλαρίκη στο πηγούνι και παρουσίαζε το Ν97 σε μια έκθεση στο Λας Βέγκας αλλά φυσικά με κοστούμι . Οι δημοσιογράφοι ήταν μοϊκανοί..
Μόλις βρω το λινκ θα σας το δώσω για να δείτε πόσο πίσω είσαστε

Έτσι ακριβώς. Στο εξωτερικό, δεν έχουν τέτοια κολλήματα στα περισσότερα κράτη.

Φυσικά, αυτό οφείλεται κυρίως στην ιδιοσυγκρασία τους και την κουλτούρα τους.

Στην Ελλάδα, όπου το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού είναι εγκλωβισμένο σε αμέτρητα ταμπού και κλισσέ, είναι λογικό να συμβαίνει αυτό.

Αλλά κάποτε, πρέπει να εξσυγχρονιστούμε και μεις σαν λαός.

YiannisM
03-05-09, 06:58
Άνθρωπος που έχει τη νοοτροπία να ζητάει φωτογραφία για θέσεις που δε χρειάζονται εξωτερική εμφάνιση, πιστεύεις ότι έχει την ηθική να μη διαλέξει την πιο sexy υποψήφιο; :P:)
Δε νομίζω ότι είναι θέμα ηθικής.
Και ναι, θεωρώ ότι η πιο sexy υποψήφιος δεν είναι αυτή που προτιμάται συνήθως για εσωτερικές θέσεις (εάν φτάσει να παίξει ρόλο η εμφάνιση).

........Auto merged post: YiannisM πρόσθεσε 6 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάπου είχα δει ένα βίντεο με έναν αρχιμηχανικό της Νοκια που είχε μαλλί, δαχτυλίδια, σκουλαρίκη στο πηγούνι και παρουσίαζε το Ν97 σε μια έκθεση στο Λας Βέγκας αλλά φυσικά με κοστούμι . Οι δημοσιογράφοι ήταν μοϊκανοί..
Μόλις βρω το λινκ θα σας το δώσω για να δείτε πόσο πίσω είσαστε


Έτσι ακριβώς. Στο εξωτερικό, δεν έχουν τέτοια κολλήματα στα περισσότερα κράτη.

Εκτός απ το θέμα του κοστουμιού ίσως; :)

kennyyy
03-05-09, 07:25
Δε νομίζω ότι είναι θέμα ηθικής.
Και ναι, θεωρώ ότι η πιο sexy υποψήφιος δεν είναι αυτή που προτιμάται συνήθως για εσωτερικές θέσεις (εάν φτάσει να παίξει ρόλο η εμφάνιση).

Εδώ συζητάμε για το ότι σε θέσεις υπαλλήλου γραφείου ζητάνε φωτογραφία. Προφανώς τους ενδιαφέρει η εμφάνιση (αυτό πάει στο εάν), αλλιώς δε θα ζητούσαν φωτογραφία.
Και τι θέμα πιστεύεις ότι είναι αν όχι ηθικής; Πιστεύεις ότι έχει ηθική αυτός που ζητάει φωτογραφία για θέση στελέχους;
Αν ζητάς φωτογραφία δε νομίζω να θέλεις να προσλάβεις την ugly betty, όσο καλή και αν είναι...!

........Auto merged post: kennyyy πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα στο πω απλά και πρακτικά... Ψάχνω 2 τεχνικούς Η/Υ αυτόν τον καιρό να στελεχώσουν το τεχνικό τμήμα μια εταιρίας. Θα μου πεις, ΟΚ, τεχνικούς θέλεις, σε νοιάζει να ξέρουν να φτιάχνουν Η/Υ, σωστά?
...
ΛΑΘΟΣ!!
τι να τον κάνω τον καλύτερο τεχνικό όταν έχει 1 μέτρο μαλλί, άλλα τόσα μούσια, ακούσει metal στο mp3 και έρχεται στη δουλεία με harley όταν πρόκειται να μιλάει στους πελάτες και να κλείνει δουλειές?

Είμαι ρατσιστής?

ΟΧΙ!

είναι πρακτικά θέματα... Η αλήθεια είναι πως δεν με νοιάζει αν τι μουσική ακούει ή πόσο μαλλί έχει. Για την ακρίβεια έτσι ήμουν και εγώ στα νιάτα μου :)

για να σε ξεμπερδέψω, η φωτο είναι μπούσουλας. Δεν κρίνεσαι από τη φωτο. Απλά βοηθάει να αποφευχθούν οι εντελώς "καμμένες" περιπτώσεις. πχ με μοικάνα, δεν έρχεσαι καν συνέντευξη, πως να το κάνουμε. Επίσης αν δείχνεις πως το έχεις σκάσει απο το Δαφνί, γλυτώνουμε άλλη μία.

Με λίγα λόγια, είναι ενδεικτική ώστε να ξεμπερδεύουμε στα γρήγορα από τις πολύ extreme περιπτώσεις που συνήθως (και όχι σαν κανόνας, μην παρεξηγηθώ) είναι extreme σε όλα τους.

btw, συνεχίζει να μου λείπει 1 τεχνικός Η.Υ :)
Βασικά είσαι ρατσιστής αλλά δε θα το κάνουμε και θέμα :)
Δεν κρίνεται στη δουλειά του κάποιος από τις επιλογές που κάνει στην προσωπική του ζωή, είτε αυτό είναι μακρύ μαλλί, είτε μούσια, είτε μοικάνα...Ειδικά δε η harley δεν καταλαβαίνω καν πως μπορεί να είναι πρόβλημα! Δηλαδή αν έρχεται με παπάκι είναι καλύτερος;!!

YiannisM
03-05-09, 08:49
Και τι θέμα πιστεύεις ότι είναι αν όχι ηθικής; Πιστεύεις ότι έχει ηθική αυτός που ζητάει φωτογραφία για θέση στελέχους;
Αν ζητάς φωτογραφία δε νομίζω να θέλεις να προσλάβεις την ugly betty, όσο καλή και αν είναι...!
Συνήθως έχει να κάνει με το (υποκειμενικό) αίσθημα περί ευπρεπούς εικόνας που κουβαλάει και θέλει να περάσει η εταιρεία στο προσωπικό της, και που ξεκινάει είτε από το ίδιο το τμήμα προσωπικού που δημοσιεύει το αίτημα της φωτογραφίας ή από τα ανώτερα στελέχη ή/και τον ιδιοκτήτη που ορίζουν τις εσωτερικές πολιτικές.

Άλλες φορές έχει να κάνει με το γενικότερο image που θέλει να περάσει η εταιρεία προς το ίδιο το προσωπικό της αυτή τη φορά (σε αντίθεση με την συνηθέστερη "προς τον πελάτη" περίπτωση), ώς motivational τακτική ή δεν ξέρω τί άλλο.

Κανένα από τα δυο δεν έχει να κάνει με την Ηθική αυτήν καθαυτήν, και ούτε αφορούν περίπτωση που κάποιος ψάχνει για ... sexουλιάρες να τρέχουν την Αποθήκη... :p


Α, και μια και τέθηκε και θέμα περί το ότι εκτός Ελλάδας είναι πιο μπροστά σε αυτά τα θέματα, να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία απ όταν δούλευα σε μεγάλη ξένη εταιρεία όπου το Code Of Ethics ήταν ένας τεράστιος τόμος που έπρεπε να διαβαστέι και υπήρχε και σχετικό σεμινάριο μετά την πρόσληψη που αφορούσε τόσο θέματα εμφάνισης όσο και συμπεριφορών. Νομίζω πάντως ότι επέτρεπε το οποιοδήποτε στυλ μαλλιών χωρίς να εξαιρεί τους μοικανούς, αν θυμάμαι καλά, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία αυτού που λέμε.
Και δεν αφορούσε μόνο αυτούς που ερχόνταν σ επαφή με πελάτες, αλλά τους πάντες. Το πώς και το γιατί δε μας το εξήγησαν (ούτε τους ρωτήσαμε). :p

kennyyy
03-05-09, 13:51
Συνήθως έχει να κάνει με το (υποκειμενικό) αίσθημα περί αξιοπρεπούς εικόνας που κουβαλάει και θέλει να περάσει η εταιρεία στο προσωπικό της, και που ξεκινάει είτε από το ίδιο το τμήμα προσωπικού που δημοσιεύει το αίτημα της φωτογραφίας ή από τα ανώτερα στελέχη ή/και τον ιδιοκτήτη που ορίζουν τις εσωτερικές πολιτικές.

Άλλες φορές έχει να κάνει με το γενικότερο image που θέλει να περάσει η εταιρεία προς το ίδιο το προσωπικό της αυτή τη φορά (σε αντίθεση με την συνηθέστερη "προς τον πελάτη" περίπτωση), ώς motivational τακτική ή δεν ξέρω τί άλλο.

Κανένα από τα δυο δεν έχει να κάνει με την Ηθική αυτήν καθαυτήν, και ούτε αφορούν περίπτωση που κάποιος ψάχνει για ... sexουλιάρες να τρέχουν την Αποθήκη... :p

Δε συμφωνώ αλλά τέλος πάντων το εξαντλήσαμε το θέμα :)



Α, και μια και τέθηκε και θέμα περί το ότι εκτός Ελλάδας είναι πιο μπροστά σε αυτά τα θέματα, να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία απ όταν δούλευα σε μεγάλη ξένη εταιρεία όπου το Code Of Ethics ήταν ένας τεράστιος τόμος που έπρεπε να διαβαστέι και υπήρχε και σχετικό σεμινάριο μετά την πρόσληψη που αφορούσε τόσο θέματα εμφάνισης όσο και συμπεριφορών. Νομίζω πάντως ότι επέτρεπε το οποιοδήποτε στυλ μαλλιών χωρίς να εξαιρεί τους μοικανούς, αν θυμάμαι καλά, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία αυτού που λέμε.
Και δεν αφορούσε μόνο αυτούς που ερχόνταν σ επαφή με πελάτες, αλλά τους πάντες. Το πώς και το γιατί δε μας το εξήγησαν (ούτε τους ρωτήσαμε). :p
Το code of ethics δεν έχει να κάνει με την εξωτερική εμφάνιση. Μιλώντας πάντα για χώρες του Δυτικού Κόσμου, είσαι ελεύθερος να διαλέγεις την εμφάνισή σου ( εκτός αν είσαι στη Γαλλία...! ). Εξαιρέσεις είναι μόνο τα σύμβολα που εμφανώς προσβάλουν άλλες εθνικές/μειονοτικές ομάδες π.χ. σβάστιγκα στο μαλλί.
Το code of ethics έχει να κάνει με αυτό που λέει το όνομα...Συμπεριφορές δηλαδή κυρίως και το να ξέρεις τι είναι ηθικό και τι θα προκαλέσει την απόλυσή σου αν το κάνεις.
btw, σε κάποιες χώρες όλοι οι εργαζόμενοι πρέπει να κάνουν αυτό το "σεμινάριο" περί ethics 1 φορά το χρόνο το οποίο είναι μέγιστη σπατάλη χρόνου, λες και τα ξέχασες από πέρισυ...!

konc
03-05-09, 16:23
Βασικά είσαι ρατσιστής αλλά δε θα το κάνουμε και θέμα :)
Δεν κρίνεται στη δουλειά του κάποιος από τις επιλογές που κάνει στην προσωπική του ζωή, είτε αυτό είναι μακρύ μαλλί, είτε μούσια, είτε μοικάνα...Ειδικά δε η harley δεν καταλαβαίνω καν πως μπορεί να είναι πρόβλημα! Δηλαδή αν έρχεται με παπάκι είναι καλύτερος;!!

Η αλήθεια είναι πως δεν με νοιάζει αν τι μουσική ακούει ή πόσο μαλλί έχει. Για την ακρίβεια έτσι ήμουν και εγώ στα νιάτα μου


Τι δεν καταλαβαίνετε από αυτό? ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ πως είναι ο εργαζόμενος και τι κάνει. ΚΑΘΟΛΟΥ. Από τη στιγμή όμως που ΔΙΩΧΝΕΙ πελάτες γιατί αυτοί είναι κολλημένοι, δεν τον θέλω. Πάρτε τον εσείς στη δουλειά σας να διώχνει τους δικούς σας.

Σας αρέσει δεν σας αρέσει, όσο ανοιχτά μυαλά και να είσαστε όλοι οι επαναστάτες που κάνετε μαθήματα αντι-ρατσισμού, στην πράξη το ίδιο θα κάνετε. Αυτά τα ψευτοεπαναστατικά και ψευτοελεύθερα μυαλά όταν πρόκειται για τους άλλους, τα σιχαίνομαι.

mosaic
03-05-09, 19:00
πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο…
Δεν έχω συναντήσει πουθενά τέτοια αντίδραση/σκεπτικό από επιχειρηματία στις έως τώρα εταιρείες που έχω εργαστεί μικρές/μεγάλες, κυρίως σε μεγάλες εταιρείες εργάζομαι όπου έχουν να κάνουν με πετρελαιοειδή/ναυτιλιακά/…….

Sorry αλλά εγώ δε χρυσώνω το χάπι :twisted: δε λέγεται ρατσισμός ούτε ταμπού.. Αμορφωσιά είναι,
έτσι να τα λέμε με το όνομα τους τα πράγματα :D

emeliss
03-05-09, 19:51
mosaic, έχεις δίκιο, αλλά έχει δίκιο και ο konc.

Αυτό που περιγράφει είναι αλήθεια (και δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα). Στην εποχή μας τους πελάτες τους κυνηγάμε. Δεν υπάρχουν περιθώρια για να χάνεις κάποιους (αμόρφωτους ή όχι).

Dimos35
03-05-09, 19:56
Καλησπερα,

Επισης μια απορια, γιατι ζητανε φωτο?

Αν δουλευει καποιος σε τμημα hr πείτε μου.. :p

Τι θελουν να δουν? Ειναι φυσιογνωμιστές, περίεργοι ή..ρατσιστες? :hmm:

Δεν δουλεύω σε τμήμα HR αλλά η φωτογραφία εξυπηρετεί λόγους σωστότερης αρχειοθέτησης των βιογραφικών κατά την δεύτερη διαλογή.

Έτσι κι αλλοιώς κάθε σοβαρή εταιρεία είναι αδύνατον να προσλάβει κάποιον χωρίς συνέντευξη.

Ας πούμε ένας διευθυντής όταν έχει δει εκτός των άλλων και 2-3 άτομα που πληρούν τις προϋποθέσεις για αυτό που θέλει. Παίρνει μπροστά του τα βιογραφικά τους και η φωτογραφία τον βοηθάει να θυμηθεί την "αύρα" του καθενός, την άνεση ή κάτι που τον ενόχλησε. Λέω εγώ τώρα.:)

alexandrozz
03-05-09, 20:46
Δεν θέλουμε άλλη σοβαροφάνεια....plz...άσε που έχουμε καταντήσει τώρα πια κουστούμι=απατεώνας μεταμφιεσμένος...

Jacarta
03-05-09, 21:06
Εξυπηρετει το να μπορούν να θυμούνται εύκολα αυτούς που πέρασαν από τη συνέντευξη. Αυτή είναι η αιτιολογία.
Δεν χρειάζεται να κάθονται να σκέφτονται ποιος, τι κλπ.

yiannis99
03-05-09, 22:42
Στην εταιρεία που δουλεύω χειρίζομαι τις προσλήψεις των Στελεχών.
Σε κάθε αγγελία που δημοσιεύουμε, ζητάμε από τους υποψηφίους να επισυνάψουν και πρόσφατη φωτογραφία τους.
Ο λόγος είναι καθαρά πρακτικός, θα λάβουμε από 70 έως και 400 βιογραφικά ανάλογα με την θέση, θα δούμε από 30 έως και 150 και στο τέλος του πρώτου screening είναι απίθανο να τους θυμάσαι όλους.
Η φωτογραφία λοιπόν μαζί με τις σημειώσεις βοηθάει σε αυτό.

Άλλωστε σχεδόν το 93% των βιογραφικών των στελεχών την έχουν ήδη.

By the way, Στην Αμερική μερικές εταιρίες βιντεοσκοπούν το interview.


G.

alwaysalone
03-05-09, 22:49
Διαβασα ολες τις απαντησεις, πολυ ενδιαφερουσες..!

Η αληθεια ειναι οτι αν προκειται να στειλω βιογραφικο σε θεση που ζητανε και φωτο, οσο κι αν δε καταλαβαινω το λογο υπαρξης, anyway θα βαλω μια ασπρομαυρη μικρουλα, που φυσικα δε θα ειναι sexy.

Γιατι τωρα να βαλεις φωτο με σηκωμενο φρυδι και ελαφρυ δαγκωμα στο στομα τα κοκαλινα γυαλια ορασεως, μαλλον αστειο θα ειναι.. Βεβαια ισως ετσι με προσέξουν περισσοτεροι (εννοω οτι η κοπελα που θα εκτυπώνει τα βιογραφικα, θα το περιφερει για να γελαει με τους υπολοιπους), δηλαδή θα πεσει γελιο, οπότε μαλλον θα το ξεχασω.. :p:p

Παντως ακομα και σε θεσεις που απαιτειται εμφανιση, δε βρίσκω το λογο υπαρξης της φωτο, αφου εκτος οτι οι ατελειες που ειναι απο τη κεφαλι και κατω, δε φαινονται, ευκολαλ μια φωτο μπορει να δειχνει ομορφη αν περιποιηθεις σχετικα, γυρισεις στο καλο σου προφιλ -συνήθως το αριστερο- κλπ κλπ.

Αρα μονο κουτσομπολιο θεωρω το λογο, ή αυτο που ειπατε, οτι δηλαδη στη δευτερη συναντηση, να θυμαται ο αλλος με ποιον/ποια μιλησε..

Βεβαια άλλο να γραφει στα σχολια η αγγελία "παρακαλώ προσφατη φωτογραφία" και άλλο "φωτογραφία απαραιτητη" :p

Πάντως δε σας κρυβω, παλιότερα που ημουν γραμματεας, και εστελναν βιογραφικά, καποιες εστελναν χωρις φυσικα να εχει ζητηθει απο την εταιρεια, και δε σας κρυβω οτι καθόμουν και τις χαζευα..τις Φωτογραφιες και οχι..το περιεχόμενο. Το ιδιο εκανε και ο προϊσταμένος μου :p Νομίζω ειναι η φυσικη περιεργεια.. Αυτο ισως θα καναμε ολοι..

Και αυτο ειναι που φοβαμαι και δε θελω να στελνω φωτο... :p

kennyyy
04-05-09, 00:14
Στην εταιρεία που δουλεύω χειρίζομαι τις προσλήψεις των Στελεχών.
Σε κάθε αγγελία που δημοσιεύουμε, ζητάμε από τους υποψηφίους να επισυνάψουν και πρόσφατη φωτογραφία τους.
Ο λόγος είναι καθαρά πρακτικός, θα λάβουμε από 70 έως και 400 βιογραφικά ανάλογα με την θέση, θα δούμε από 30 έως και 150 και στο τέλος του πρώτου screening είναι απίθανο να τους θυμάσαι όλους.
Η φωτογραφία λοιπόν μαζί με τις σημειώσεις βοηθάει σε αυτό.


Συγνώμη, αλλά επειδή δεν έχετε σωστή διαδικασία να χειριστείτε τις προσλήψεις, ζητάτε φωτογραφία;...
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Έχω διαχειριστεί 100δες συνεντεύξεις και ποτέ δε χρειάστηκε φωτογραφία για να ταυτοποιήσω κάποιον για κάποια θέση.



Άλλωστε σχεδόν το 93% των βιογραφικών των στελεχών την έχουν ήδη.

By the way, Στην Αμερική μερικές εταιρίες βιντεοσκοπούν το interview.


G.
Έχω την απορία...Ποιες εταιρείες και για τι θέσεις βιντεοσκοπούν το interview; ;)

........Auto merged post: kennyyy πρόσθεσε 0 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν δουλεύω σε τμήμα HR αλλά η φωτογραφία εξυπηρετεί λόγους σωστότερης αρχειοθέτησης των βιογραφικών κατά την δεύτερη διαλογή.

Έτσι κι αλλοιώς κάθε σοβαρή εταιρεία είναι αδύνατον να προσλάβει κάποιον χωρίς συνέντευξη.

Ας πούμε ένας διευθυντής όταν έχει δει εκτός των άλλων και 2-3 άτομα που πληρούν τις προϋποθέσεις για αυτό που θέλει. Παίρνει μπροστά του τα βιογραφικά τους και η φωτογραφία τον βοηθάει να θυμηθεί την "αύρα" του καθενός, την άνεση ή κάτι που τον ενόχλησε. Λέω εγώ τώρα.:)
Το αυτό που έγραψα και στον yiannis99. Υπάρχουν διαδικασίες με τις οποίες δε χρειάζεσαι φωτογραφία για να θυμηθείς την "αύρα" του καθενός...:)
Αν αυτές δεν υλοποιούνται, είναι άλλο θέμα.

YiannisM
04-05-09, 00:41
Το code of ethics έχει να κάνει με αυτό που λέει το όνομα...Συμπεριφορές δηλαδή κυρίως και το να ξέρεις τι είναι ηθικό και τι θα προκαλέσει την απόλυσή σου αν το κάνεις.
Έλα όμως που έχει να κάνει και με θέματα εμφάνισης.
Τί σχέση έχει το αν πας καλοντυμένος στα μήτινκς, ή το ποσοστό βαψίματος στις γυναίκες, με την ηθική, ε;;
Καμμία απολύτως δεν έχει, απλά κάποιοι που έγραφαν τον code πήραν φόρα και δε σταμάταγαν.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι εάν είσαι σωστός στη δουλειά σου αυτά τα ψιλά πράγματα ποτέ δεν καθορίζουν τη θέση σου, και γίνονται και άπειρες παραβιάσεις που δεν τις προσέχει κανείς. Γι αυτό είπα παραπάνω ότι η φωτογραφία στο βιογραφικό ζητείται συνήθως λόγω κεκτημένης ταχύτητας, ή για απλούς πρακτικούς λόγους αναγνώρισης όπως είπαν ο dimos και ο yiannis, αλλά μην ξεχνάτε ότι μπορεί να παίξει αρχικά καποιο λόγο σε θέμα πρώτης εντύπωσης.

LOUKAS32
04-05-09, 00:48
εχεις κ κουκουλα απ οτι βλεπω

άλλο εδώ άλλο στο CV:closed:

maik
04-05-09, 02:33
τι να τον κάνω τον καλύτερο τεχνικό όταν έχει 1 μέτρο μαλλί, άλλα τόσα μούσια, ακούσει metal στο mp3 και έρχεται στη δουλεία με harley όταν πρόκειται να μιλάει στους πελάτες και να κλείνει δουλειές?

Είμαι ρατσιστής?

Αν θελεις τεχνικο να μην διωχνει τους "κολημενους" πελατες τοτε θελεις την Barbie.
Τον τεχνικο τον προσλαμβανεις για την τεχνικη δουλεια, αυτο που εμαθε να κανει, και θα κρινεις αν το κανει καλα.
Τωρα αν θεωρεις οτι η εξωτερικη εμφανιση εχει να κανει και με την συμπεριφορα ή την ευγενεια εισαι μακρυα νυχτωμενος,
Και αν θελεις απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι για τεχνικα καθαρα θεματα Η/Υ περισσοτερο εμπιστοσυνη εχω σε κατι ατημελητα παιδια που φαινεται οτι εχουν "τρελλα" και αγαπη για την δουλεια τους παρα σε κουστουμαρισμενους που αμολανε αρλουμπες με στομφο.

Δεν εισαι ρατσιστης, εισαι αμορφωτος.

konc
04-05-09, 03:24
Αν θελεις τεχνικο να μην διωχνει τους "κολημενους" πελατες τοτε θελεις την Barbie.
Τον τεχνικο τον προσλαμβανεις για την τεχνικη δουλεια, αυτο που εμαθε να κανει, και θα κρινεις αν το κανει καλα.
Τωρα αν θεωρεις οτι η εξωτερικη εμφανιση εχει να κανει και με την συμπεριφορα ή την ευγενεια εισαι μακρυα νυχτωμενος,
Και αν θελεις απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι για τεχνικα καθαρα θεματα Η/Υ περισσοτερο εμπιστοσυνη εχω σε κατι ατημελητα παιδια που φαινεται οτι εχουν "τρελλα" και αγαπη για την δουλεια τους παρα σε κουστουμαρισμενους που αμολανε αρλουμπες με στομφο.

Δεν εισαι ρατσιστης, εισαι αμορφωτος.

Καταρχήν, ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ και ξεφεύγεις. Με ξέρεις και από χθες? Άσε που σχεδόν σίγουρα είμαι πιο μορφωμένος από εσένα αλλά δεν θα το κάνω θέμα ούτε γράφω εδώ για να περιαυτολογήσω.
Στο θέμα μας:
1) Έχω κάθε δικαίωμα να ΑΠΑΙΤΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ από αυτόν που θα προσλάβω. Αν τον θέλω να φοράει ροζ παπούτσια και αυτός δεν θέλει, θα δουλέψει αλλού, σωστά?
2) Προσωπικά καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και συμφωνώ. Επειδή όμως θα υπάρχει επαφή με κόσμο, τον θέλω ΚΑΙ εμφανίσημο (=όχι "φρικιό", δεν ψάχνω μοντέλα...) ΚΑΙ καλό στη δουλειά του. Σε πειράζει για κάποιον λόγο και μου επιτείθεσαι?

Μπορείς να λες ότι θέλεις, εγώ προσπαθώ να εξηγήσω ένα πολύ λογικό σκεπτικό σύμφωνα με το οποίο θέλω φωτογραφία στο βιογραφικό (=να μην ταλαιπωρώ ανθρώπους να έρχονται σε συνεντεύξεις και με το καλημέρα τους απορρίπτω).

Δεν είμαι φιλανθρωπικό ίδρυμα για "φρικιά", θέλω νορμάλ ανθρώπους στη δουλειά και τίποτα extreme. Δεν το έχω εγώ το πρόβλημα, ο πελάτης που μας πληρώνει όλους το έχει με τους "παράξενους" και ας είναι τα καλύτερα παιδιά οι περισσότεροι. Πως να το κάνουμε, έτσι λειτουργεί το σύστημα και έξω από το χορό μπορούν όλοι να λένε πολλά. Όπως εσύ ας πούμε που προφανώς δεν έχεις καμία σχέση με το θέμα αλλά είπες να μου κάνεις ένα μάθημα ιδεολογίας.

etsouk2000
04-05-09, 03:54
1) Έχω κάθε δικαίωμα να ΑΠΑΙΤΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ από αυτόν που θα προσλάβω. Αν τον θέλω να φοράει ροζ παπούτσια και αυτός δεν θέλει, θα δουλέψει αλλού, σωστά?


Κανεις λαθος, δεν μπορεις να απαιτεις Ο,ΤΙ γουσταρεις. Υπαρχει εργασιακο δικαιο. Δεν εχεις δικαιωμα να απαιτεις Ο,ΤΙ θες και να λες οτι αν δεν αρεσει στον υπαλληλο, απλα ας παει αλλου. Πχ δεν μπορεις να λες "απαιτω να μου παιρνεις π#π@ κατα τη διαρκεια της εργασιας! Αν δεν σου αρεσει, δεν σε προσλαμβανω, πηγαινε αλλου".
Στο θεμα που συζηταμε, απλως την γλυτωνεις, επειδη δεν χρειαζεται να αιτιολογησεις στον υποψηφιο γιατι τον απορριπτεις, ή, στην σπανια περιπτωση που κληθεις να το αιτιολογησεις, μπορεις παντα να επικαλεστεις 85000 αλλους δηθεν λογους για τους οποιους τον απερριψες και ετσι δεν χρειαζεται να ομολογησεις οτι τον απερριψες επειδη δεν γουσταρες την οψη του, τα μαλλια του, την μουσικη που ακουει, την φυλετικη του καταγωγη, τον σεξουαλικο του προσανατολισμο, την θρησκεια του, επειδη ειναι γυναικα και φοβασαι οτι θα μεινει εγκυος και θα φυγει με αδεια εγκυμοσυνης για καιρο κλπ κλπ...

Σε γνωστη αμερικανικη εταιρια λογισμικου, φιλος μου εχει αντρα συναδελφο που ειναι και gothic και cross-dresser ταυτοχρονα. Φανταζομαι τετοιον υπαλληλο να πηγαινει για συνεντευξη σε ελληναρα αφεντικο.

LOUKAS32
04-05-09, 07:56
και εγώ απλός υπάλληλος είμαι παιδιά, αλλα το πως θα πας στο interview και πως θα πηγαίνεις δουλειά σαφώς έχει μεγάλη σημασία. Πρέπει να ταιριάζεις με το ύφος τις εταιρίας.

etsouk2000
04-05-09, 09:09
Στη συνεντευξη θα πας με κουστουμι. Αν μετα κατεχεις θεση πωλητη, πλασιε, δικηγορου κλπ σαφως θα ντυνεσαι προσεκτικα γιατι ερχεσαι σε επαφες με πελατες, ξενο κοσμο κλπ. Αν ομως εχεις θεση τεχνικου, αποθηκαριου, τεχνιτη, εργατη, μηχανικου κλπ, θα φορας κουστουμια καθε μερα;;;;;

Elfmeterkiller
04-05-09, 10:07
Στη συνεντευξη θα πας με κουστουμι. Αν μετα κατεχεις θεση πωλητη, πλασιε, δικηγορου κλπ σαφως θα ντυνεσαι προσεκτικα γιατι ερχεσαι σε επαφες με πελατες, ξενο κοσμο κλπ. Αν ομως εχεις θεση τεχνικου, αποθηκαριου, τεχνιτη, εργατη, μηχανικου κλπ, θα φορας κουστουμια καθε μερα;;;;;

Δλδ το κουστούμι τί σου προσφέρει ουσιαστικά εκτός από μια πιό τυποποιημένη - "σοβαρή" εικόνα; Δεν νομίζω (λογικά κανείς δεν το νομίζει) ότι σε κάνει καλύτερο στην δουλειά. Δεν θα έπρεπε λοιπόν να εξετάζονται οι υποψήφιοι με βάση τί ξέρουν στην θέση και όχι την εμφάνιση;

Επί του θέματος, πλέον ούτε τα πτυχία σε κάνουν καλύτερο. Γνωστός μου που δεν είχε πολλά πτυχία δεν έβρισκε δουλειά εδώ για τον λόγο αυτό. Πήγε εξωτερικό (Σουηδία) και βρήκε την ίδια θέση σε πολύ μεγάλη εταιρία επειδή έκριναν με βάση τις γνώσεις στην θέση και όχι με βάση τα τυπικά

Εν γένει, δεν πρέπει να ξεφύγουμε πλέον από τις προκαταλύψεις (Εργοδότες - πελάτες - εργαζόμενοι) και να δούμε τί είναι ουσιαστικά καλύτερο για όλους, χωρίς να μας νοιάζουν τυπικότητες - τρίχες - ρούχα κλπ;

(Εντάξει για κάποιες θέσεις πχ promotion καταλαβαίνω γιατί μπαίνουν οι πλέον ωραίες γυναίκες :whistle::oops:)

LOUKAS32
04-05-09, 10:16
δεν νωμιζο κανεις "μας" να προσλαμβανε χοντρο, αξυριστο, βρομιαρι κτλ κτλ.


σορρυ καιολας.

Tiberius
04-05-09, 10:17
Εν γένει, δεν πρέπει να ξεφύγουμε πλέον από τις προκαταλύψεις (Εργοδότες - πελάτες - εργαζόμενοι) και να δούμε τί είναι ουσιαστικά καλύτερο για όλους, χωρίς να μας νοιάζουν τυπικότητες - τρίχες - ρούχα κλπ;

Αυτή είναι η νοοτροπία του σημερινού Έλληνα πολύ δύσκολα μπορούμε να ξεφύγουμε.
Τώρα άν σε βάθος χρόνου ο εργοδότης καταλάβει οτι βγαίνει ζημιωμένος χωρίς να του αποδίδεις στην δουλειά θα σε σουτάρει μπά να φοράς και καπαρτίνα.

LOUKAS32
04-05-09, 10:23
simple, you need to have the whole package my friends!

και ομορφος, και καλος, και εξυπνος , και να εχεις γνωσεις κτλ κτλ.....

emeliss
04-05-09, 10:57
Στη συνεντευξη θα πας με κουστουμι. Αν μετα κατεχεις θεση πωλητη, πλασιε, δικηγορου κλπ σαφως θα ντυνεσαι προσεκτικα γιατι ερχεσαι σε επαφες με πελατες, ξενο κοσμο κλπ. Αν ομως εχεις θεση τεχνικου, αποθηκαριου, τεχνιτη, εργατη, μηχανικου κλπ, θα φορας κουστουμια καθε μερα;;;;;
Αν η θέση είναι για αποθηκάριο και πας στην συνέντευξη με κουστούμι απλά έχει μηδενίσει τις πιθανότητες να σε προσλάβουν. Η εικόνα "πρέπει" να είναι "αξιοπρεπής" και να "ταιριάζει" στην θέση.

Μην βλέπουμε το θέμα σκεπτόμενοι τον κλάδο της τεχνολογίας όπου η λογική μπορεί να είναι διαφορετική. Στην πράξη το ποσοστό αυτών των θέσεων είναι πολύ μικρό.

Τέλος μην ακούω άλλο για "ελληνάρες". Σχεδόν παντού συμβαίνουν τα ίδια και χειρότερα (σε αυτό το θέμα).

Elfmeterkiller
04-05-09, 10:58
simple, you need to have the whole package my friends!

και ομορφος, και καλος, και εξυπνος , και να εχεις γνωσεις κτλ κτλ.....

Σαφώς.. Όσα περισσότερα τόσο καλύτερα.. Απλά σαν τις γυναίκες, μερικοί εργοδότες δεν ικανοποιούνται με τίποτα;)

Απλά απ'όλα όσα είπες, για την δουλειά (συνήθως) το πρώτο δεν παίζει τόσο ρόλο πιστεύω.

emeliss
04-05-09, 11:01
δεν νωμιζο κανεις "μας" να προσλαμβανε χοντρο, αξυριστο, βρομιαρι κτλ κτλ.

σορρυ καιολας.
Το χοντρός πως το βάζεις στην ίδια κατηγορία με τον βρώμικο;

Αν είναι έτσι πες και τα υπόλοιπα. Βάλε στην πρόταση σου το "ανάπηρος", "ομοφυλόφιλος", "δυσλεκτικός", "πολύ ψηλός", "πολύ κοντός", "καπνιστής", "πολύ όμορφος", "πολύ άσχημος"...

Πάμε στην διαφήμιση του conn-x στο ανάποδο. Μπείτε σε κουτιά να σας προσλάβουμε. Όχι και έτσι.

LOUKAS32
04-05-09, 11:03
ολα παιζουν ρολο, σοβαροτητα, γνωσεις,κοινωνικος, ευγενικος, ομορφος(να εχεις VIBE), καθαρος κτλ κτλ
και ι γυνεκες νταξει να προσεχετε ρε φιλε παραπανω, χασε και κανεναν κιλο.have respect for your mind and body and soul!

hemlock
04-05-09, 11:06
ολα παιζουν ρολο, σοβαροτητα, γνωσεις,κοινωνικος, ευγενικος, ομορφος(να εχεις VIBE), καθαρος κτλ κτλ
και ι γυνεκες νταξει να προσεχετε ρε φιλε παραπανω, χασε και κανεναν κιλο.have respect for your mind and body and soul!

Προσεξε ομως το λαθος σου....Αν εισαι το front end της (οποιας) επιχειρησης τοτε καλως να απαιτουν και ξυρισμα και αρωματα και κουστουμια...Αλλα αν προοριζεσαι για κανενα "μπουντρουμι" τοτε...;)

telumentil
04-05-09, 11:11
Οι στατιστικές δείχνουν ότι και στα δύο φύλα, οι ευπαρουσίαστοι προσλαβάνονται πιο εύκολα, όπως και οι ψηλοί έναντι των κοντών. (Σε όλες τις θέσεις, ανεξάρτητα αν πρόκειται για θέση που υπάρχει επαφή με κόσμό).
Eνα σχετικό αρθράκι (http://www.cnn.com/2005/US/Careers/07/08/looks/)

Ακόμα και ο χώρος της δουλειάς απέχει από το να είναι αντικειμενικός...

hemlock
04-05-09, 11:14
Οι στατιστικές δείχνουν ότι και στα δύο φύλα, οι ευπαρουσίαστοι προσλαβάνονται πιο εύκολα, όπως και οι ψηλοί έναντι των κοντών. (Σε όλες τις θέσεις, ανεξάρτητα αν πρόκειται για θέση που υπάρχει επαφή με κόσμό).
Eνα σχετικό αρθράκι (http://www.cnn.com/2005/US/Careers/07/08/looks/)

Ακόμα και ο χώρος της δουλειάς απέχει από το να είναι αντικειμενικός...
Προσωπικα αν μου συμβει κατι τετοιο θα τους εστελνα στο διαολο ή αν ηταν αλλου τυπου εργασια θα τους ελεγα οτι "τα βλεπετε τα πτχ μου?- δεν υπαρχει καλυτερος απο μενα στην ειδικοτητα και θα τους εστελνα παλι στο διαολο";)

LOUKAS32
04-05-09, 11:18
Προσωπικα αν μου συμβει κατι τετοιο θα τους εστελνα στο διαολο ή αν ηταν αλλου τυπου εργασια θα τους ελεγα οτι "τα βλεπετε τα πτχ μου?- δεν υπαρχει καλυτερος απο μενα στην ειδικοτητα και θα τους εστελνα παλι στο διαολο";)

προφανως δεν εχεις αναγκει , ουτε ειχε ποτε σου.

οταν εχεις ομως..................:hmm:

hemlock
04-05-09, 11:22
προφανως δεν εχεις αναγκει , ουτε ειχε ποτε σου.

οταν εχεις ομως..................:hmm:
Προσωπικα σε εταιρια που θα με θεωρουσε χοντρο,αξυριστο κλπ επειδη ετσι θα ηθελε, θα τους (ξανα)εστελνα στο διαολο...Ειναι προσβολη.

apok
04-05-09, 11:26
Κακά τα ψέμματα. Η γυναίκα μου είναι χρόνια στο Hr και μου έχει πει απο παλαιότερα που έψαχνα για δουλειά οτι οτι 70% σε μια συνεντευξη ειναι η εμφάνιση ( οχι μονο ομορφιά αλλά ντυσιμο περιποίηση κοκ ) και το 30% το CV.

@ ADSLgr.com All rights reserved.