PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για δημιουργια LAN και internet sharing



antoniost
23-11-03, 16:41
Καλημερα

Ξερει κανενας χριστιανος καμμια σελιδα στο ιντερνετ για να μαθω πως να στησω ενα "σπιτικο" LAN και πως να μοιρασω την συνδεση ADSL στο ιντερνετ ??????
Με ενδιαφερει να μαθω απο την αρχη τα παντα , γιατι τα εχω λιγο ψιλομπερδεψει και θαθελα να τα ξεκαθαρισω.

Ευχαριστω

Oakenfold_
23-11-03, 16:45
Καταρχάς αν κάνεις ένα search στο forum θα βρείς αμέτρητα Posts περί του θέματος.
Μετά μπορείς να βρείς στο google σχετικά site ;)

Nick2k2
24-11-03, 03:06
Πάντως ένα πολύ καλό site με αναλυτικότατες οδηγίες με screenshots και όλα τα παρεμφερή είναι το http://www.wown.com Έχει βήμα προς βήμα how to's για να στήσεις οτι θές σε όποιο λειτουργικό προτιμάς.Θα σε βοηθήσει σίγουρα. :wink:

party-pooper
12-12-03, 06:40
iparxoun dio tropoi gia na to analisoume... internet connection sharing sto opoio dio ipologistes einai sindedemenoi me ethernet kai o enas dinei meso ethernet tin DSL tou pos to kaneis auto??? patas kai stis dio connections kai kaneis bridge poli diskolo!! lol :P :P auti i periptosi emena pali den mou aresei katholou giati an kleisei o administrator den tha exei internet o allos gia auto akou kai tin deuteri periptosi pou exo kanei ego kai douleuoun ola roloi.... xoneis to DSL modem se ena ipologisti kai sindeesai kanonika o allos ipologistis me mia apli karta diktiou sindeei to kalodio stin ipodoxi HUB tou jetspeed.. min akous diafores malakies opos prepei na pareis HUB kai tetoia toulaxiston otan theleis na stiseis diktio me 2 ipologistes.. etsi otan kleinei o enas tha douleuei o allos kai malista tha ekmetaleuetai olo to bandwidth tis grammis..... kala ola auta alla ego auti tin stigmi skeftomai na pao wireless! lol kai mporei na skefteis ti kathomai kai sta leo ola auta? gia wireless polla den ksero alla ta diktia me wire sta anafera analitikotera pio pano pos ginontai etsi kai allios den pisteuo oti exeis na doseis kai kamia 200euro amesos otan baleis tin DSL giati tha exeis ksodepsei ta lefta tis zois sou ston POTE gia auto meta apo kamia dio ebdomades ela do kai to ksanasizitame gia wireless :lol: 2 ethernet kai ena kalodiaki ipologize giro sta 25-30 euro kali tixi me to setup! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

George978
30-06-04, 01:01
παιδια να ρωτησω κατι. Εχω το zyxel 650r31, και εχει μια εξοδο ΛΑΝ, για να βαλω και τα 2 pc να βλεπουνε δικτυο πρεπει να γινει καπως ετσι:

zyxel -> switch 3com -> pc1
-> pc2 ???

δηλαδη το καλωδιο απο το ζυξελ να πηγαινει πρωτα στο switch και μετα οι υπολογιστες να παιρνουν απο το switch?

JohnGR
30-06-04, 01:05
Zyxel
|
Switch
| |
1 2




δηλαδη το καλωδιο απο το ζυξελ να πηγαινει πρωτα στο switch και μετα οι υπολογιστες να παιρνουν απο το switch?


Ναι :)

George978
30-06-04, 01:11
καλα το καταλαβα

ελα ομως που απο εδω και περα δεν ξερω τι κανω....windows 2000 και εχω χασει το μπουσουλα...αν καποιος μπορει να με νοηθησει με οποιοδηποτε τροπο....

JohnGR
30-06-04, 01:24
Από τις ιδιότητες συστήματος βάζεις κοινό workgroup.

Και στα δύο pc στις επιλογές δικτύου/κάρτας δικτύου πρέπει να βάλεις κοινό subnet, κοινό gateway και φυσικά ips στο range του router 192.168.1.xx.

Δημιουργείς shared folders και επιτρέπεις την πρόσβαση από το software firewall.

JohnGR
30-06-04, 01:25
Τρέχεις DHCP ή όχι;

DrWho
30-07-04, 10:03
Επειδή ο φίλος με το Zyxel650r-31 δε συνέχισε... αναλαμβάνω εγώ τις απορίες.
Ομοίως όπως και ο George978 ( Zyxel 650r-31 , δύο Pcs με Windows Xp sp2).

Θα έχω στα χέρια μου σε καμιά ώρα ένα 5πορτο switchάκι και 3 straight καλώδια ( οχι ανεστραμμένα right?).
Τρέχω DHCP . Aλλάζει κάτι αυτό στις οδηγίες που έδωσες JohnGR;

Μια άλλη απορία μου είναι αν απαιτείται κάποιο software που να αναλαμβάνει το μοίρασμα του bandwidth ; Η΄αυτό το κάνει αποκλειστικά ο router;

Ευχαριστώ.

WAntilles
30-07-04, 10:38
Επειδή ο φίλος με το Zyxel650r-31 δε συνέχισε... αναλαμβάνω εγώ τις απορίες.
Ομοίως όπως και ο George978 ( Zyxel 650r-31 , δύο Pcs με Windows Xp sp2).

Εδώ θα πω, δεν περιμένεις να βγει η τελική, να δούμε τί παίζει, και μετά να το βάλεις;

Κατά τα άλλα, εάν είναι και Pro, εύγε. Τρέχεις OS που είναι WAOS.


Θα έχω στα χέρια μου σε καμιά ώρα ένα 5πορτο switchάκι και 3 straight καλώδια ( οχι ανεστραμμένα right?).
Τρέχω DHCP . Aλλάζει κάτι αυτό στις οδηγίες που έδωσες JohnGR;

Ωραιότατα.

Standard compliant αξιόπιστο fast ethernet.

Εάν δεν χρειάζεσαι σώνει και καλά, το DHCP, βγάλ' το. Πολύ προτιμότερα τα στατικά IPs.

kubiak
01-10-04, 19:53
αν σε ένα τέτοιο δίκτυο με δύο pc (στη δική μου περίπτωση με speedtouch 530 όμως), θέλουν και οι δύο να τρέξουν μία εφαρμογή που απαιτεί να χρησιμοποιηθεί το na(p)t για να γίνει προώθηση κάποιων ports ποια είναι η λύση;

(τώρα που μου κατέβηκε δεν είμαι μπροστά να δω αν η λύση είναι το MultiNat entries)

JohnGR
01-10-04, 22:42
Η λύση, συνήθως, είναι να ορίσεις στο πρόγραμμα να χρησιμοποιεί άλλες πόρτες στο κάθε μηχάνημα.

Πχ:

PC1: 10.0.0.1 / Port: 4444
PC2: 10.0.0.2 / Port: 5555

NAT:
0.0.0.0 -> 10.0.0.1 / Protocol / 4444
0.0.0.0 -> 10.0.0.2 / Protocol / 5555

kubiak
01-10-04, 23:15
doh, μου κατέβηκε στιγμιαία και δεν το σκέφτηκα καθόλου...

να'σαι καλά βρε johngr...

ratataplan
02-10-04, 23:38
Antonio ρίξε μια ματια και σε αυτά.
Όρεξη και χρόνο να εχεις να διαβαζεις :)
http://www.computorcompanion.com/LPMArticle.asp?ID=63
http://www.practicallynetworked.com/howto/

@ ADSLgr.com All rights reserved.