PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με VoipBuster (κλασσικά!)



asconan
12-01-06, 01:57
Γεια χαρά σε όλους και καλή χρονιά!

Λοιπόν, τί πιο κλασσικό, έχω πρόβλημα με το voipbuster. Και είναι και κλασσικό πρόβλημα που σίγουρα το έχετε διαβάσει πολλές φορές. Έριξα μια ματιά στο forum σε πολλές σελίδες αλλά δεν έβγαλα άκρη...

Να σας περιγράψω επακριβώς λοιπόν:

Έχω μια onboard κάρτα ήχου (VIA) πάνω σε μια MSI K8T Neo2 motherboard (για AMD). Δε μου δούλεψε ποτέ σωστά το voipbuster παρά μόνο με το κλασσικό πρόβλημα:
Εγώ μιλάω από το pc και ο κάθε άμοιρος που καλώ σε σταθερό τηλέφωνο, ενώ με ακούει πεντακάθαρα, μου μιλάει, αλλά τον ακούω μετά από 10 χρόνια (σα ρομποτάκι κ με τρελλή καθυστέρηση).

Πήρα μια κάρτα Live! από ένα φίλο και το πρόβλημα διορθώθηκε... προσωρινά δηλαδή. Αγόρασα και credit και το χρησιμοποιούσα super! Για 2-3 μέρες τουλάχιστον, μέχρι να ξαναρχίσουν τα ίδια κόλπα!

Έχω εκείνο το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ (και στάνταρ) modem που δίνει ο ΠΟΤΕ μαζί με την Conn-X σύνδεση των 384 (δλδ το Telindus 1130). Καθότι είδα στο netmeter που κατέβασα ότι ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΛΗΣΗΣ ΜΟΥ έχω Upload στα 10 ΚΒ/s, το download είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΜΙΣΟ (κάπου στα 5). Άρα, υποθέτω, κάνει διπλάσιο χρόνο να έρθει η φωνή στο pc μου. To θέμα λοιπόν είναι: ΣΕ ΤΙ οφείλεται το μικρό download rate;;; (Εννοείται πως δεν έχω ΤΠΤ ανοιχτό, ούτε antiviruses, ούτε firewallz, ούτε ΤΠΤ!!!Τα'χω κλείσει ΟΛΑ).

Τα settings στο voipbuster είναι απλά και πιστεύω ολόσωστα... Κάπου διάβασα ότι ίσως χρειαστεί να ανοίξω να ανοίξω κάποια ports... Έλα όμως που το απιστεύτable interface του Telindus 1130 δεν σου δίνει τόση ελευθερία κινήσεων και δεν έχω ιδέα πως μπορώ να ανοίξω -αν χρειαστεί- τα ports που αναφέρει το voipbuster ότι χρησιμοποιεί:

UDP 5060
UDP 11112
UDP 10300 - 10311
UDP 6901 - 6920

Είναι θέμα ports; Είναι θέμα modem;
Το θέμα είναι ότι μου δούλευε κανονικότατα για κανα-2 μέρες... ξαφνικά μετά γιοκ.

ΠΛΖ ΧΕΛΠ! Αν ήμουν εμίρης θα έδινα ένα μύριο σε όποιον ευλογημένο με βοηθούσε, αλλά καθότι δεν είμαι, ένα καφέ αν έρθει απο Ηράκλειο τον έχει στάνταρ (και 2 άμα λάχει :thumb_dup )

Να'στε καλά και ελπίζω στην ευγενή σας βοήθεια :)

skous
12-01-06, 02:07
Δεν φταίει τίποτα απο το PC σου, δυστυχώς.
Εάν έφταιγε θα ήταν ευτυχώς, διότι θα μπορούσες να το φτιάξεις.
Ενω τώρα δυστυχώς είναι πρόβλημα του ΟΤΕ


Δες εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276

asconan
12-01-06, 02:30
Φίλε skous ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Ναι, το έχω δει το συγκεκριμένο thread. Όμως, ένας γείτονας μου εδώ με ανάλογη σύνδεση (κ πιο αργή - 256) που μένει ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ, δεν έχει ουδένα πρόβλημα και είναι με forthnet. Μα η forthnet δε χρησιμοποιεί γραμμές ΟΤΕ και πάλι; Ή παίζει διαφορά και είναι θέμα provider; Ήξερα ότι forthnet & ΟΤΕnet = ένα και το αυτό... έχω άδικο; Πρέπει μήπως να κοιτάω προς αλλαγή provider;
Το voipbuster είναι ο ΒΑΣΙΚΟΣ λόγος που έβαλα dsl. Υποθέτω ότι μία λύση είναι να έρθω σε επαφή με ΟΤΕ ή ΟΤΕnet;;;

thanks

viper151
12-01-06, 02:40
Δυστυχως παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο αν εχεις 4net η otenet η οτιδηποτε...δεν παιζει ρολο μονο η γραμμη στην adsl...αν ερθεις σε επαφη με οτε η otenet το πιθανοτερο ειναι να μην βρεις λυση..δεν προκειται να σου πουν τπτ παρα το οτι η γραμμη σου ειναι κανονικη και αν θελετε μπορουμε να κανουμε εναν ελεγχο γραμμης χωρις ομως ποτε να σε παρουν τηλεφωνο..τα ειχα κανει δυστυχως απειρες φορες γιατι δεν μπορουσα ποτε με οτενετ να παιξω στο νετ παιχνιδια και ποτε δεν βρηκα ακρη...μου ελεγαν οτι ολα ηταν κανονικα...τωρα το τι φταιει θα στο εξηγησει καποιος αλλος που ξερει πιο τεχνικες λεπτομερειες και τι εκμεταλλευεται ο ΟΤΕ απο την adsl και γιατι ο provider παιζει σημαντικο ρολο γιατι εγω μπορει να στα εξηγησω και λαθος:oops:

asconan
12-01-06, 02:42
H πιο άμεση λύση τότε να υποθέσω ότι είναι να δανειστώ το login/pass του φίλου μου που έχει forthnet και να ξαναδοκιμάσω, έτσι; Εν συνεχεία λοιπόν αν είναι αυτό, να πάω forthnet να τελειώνει το παραμύθι... Τί λετε κ εσείς;

BTW, ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε :)

nrg_polini
12-01-06, 05:44
H πιο άμεση λύση τότε να υποθέσω ότι είναι να δανειστώ το login/pass του φίλου μου που έχει forthnet και να ξαναδοκιμάσω, έτσι; Εν συνεχεία λοιπόν αν είναι αυτό, να πάω forthnet να τελειώνει το παραμύθι... Τί λετε κ εσείς;

BTW, ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε :)

Ακριβως αυτο!

Navigator
12-01-06, 06:00
asconan πραγματικά πιστεύεις οτι ο ΟΤΕ θέλει να τηλεφωνάς ΤΖΑΜΠΑ με το voipbuster ?
Μάλλον οχι...
Ασε που εξαιτίας του αγαπητού αυτού Οργανισμού γελάει όλος ο κόσμος με τα χάλια μας !
http://www.satleo.gr/index.php?option=content&task=view&id=4609&Itemid=2

tpapo
12-01-06, 10:11
H πιο άμεση λύση τότε να υποθέσω ότι είναι να δανειστώ το login/pass του φίλου μου που έχει forthnet και να ξαναδοκιμάσω, έτσι; Εν συνεχεία λοιπόν αν είναι αυτό, να πάω forthnet να τελειώνει το παραμύθι... Τί λετε κ εσείς;

BTW, ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε :)

Φίλε μου εγώ έχω forthnet 384 και κάνει ακριβώς τα ίδια !! δεν είναι θεμα παροχεα ,είναι θέμα κυκλωματων του Π-ΟΤΕ ρυθμιση στο Buffer Των incoming packets ...πρεπει να γινει μαζικη διαμαρτυρια κάτι παίζεται...

BoGe
12-01-06, 10:53
H πιο άμεση λύση τότε να υποθέσω ότι είναι να δανειστώ το login/pass του φίλου μου που έχει forthnet και να ξαναδοκιμάσω, έτσι; Εν συνεχεία λοιπόν αν είναι αυτό, να πάω forthnet να τελειώνει το παραμύθι... Τί λετε κ εσείς;

BTW, ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε :)

Και με FORTHnet τα ίδια θα είσαι.
Μια δοκιμή να σου φύγει η περιέργεια δεν βλάπτει.

Εκτός αν ο φύλος σου, ναι μεν λίγα μέτρα πιο κάτω, αλλά είναι σε άλλο κέντρο.

asconan
12-01-06, 19:01
Όχι, είμαστε στο ίδιο κέντρο (επιβεβαιωμένο) κ μόλις δοκιμάσαμε. Αυτός ΔΕΝ έχει πρόβλημα με το voipbuster ενώ εγώ ΕΧΩ.

Δοκίμασα με forthnet, τα ίδια... ΔΕΝ είναι θέμα παροχέα αλλά ΔΕΝ φταίει και ο ΟΤΕ ή η Forthnet ή η ΟΤΕnet. Είναι θέμα hardware. Φταίει το router; δεν νομίζω... Γιατί δε νομίζω; Γιατί πολύ απλά σε κάποιες φάσεις συνδεόταν κανονικά το voipbuster και μιλούσα ΑΠΤΑΙΣΤΑ... Πότε έγινε αυτό; Μόλις άλλαξα κάρτα ήχου και αντί την onboard έβαλα μια live!
Συν τοις άλλοις, έβαλα το pc της αδερφής μου στο net και το voipbuster δούλευε ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (όπως και όταν το έχει Αγγλία και το χρησιμοποιεί από εκεί επίσης χωρίς πρόβλημα!!!)

Σημειώσεις που πρέπει να παρθούν σοβαρά υπόψην:

α) η κάρτα μου έβγαλε την παναγία να την δει το μηχάνημα. Λες και είχε conflicts ή δε ξέρω κι εγώ τί. Μπορεί να πάιζει κάτι περίεργο. Έχω MSI K8T Neo2 motherboard. Θα αλλάξω πάλι PCI slot και θα ξαναδοκιμάσω!

β) Το πρόβλημα διορθώθηκε ΜΟΛΙΣ άλλαξα την κάρτα ήχου και δούλεψε το voipbuster πρώτη φορά κανονικότατα!

γ) Όταν βάλω το pc της αδερφής μου στο net, το voipbuster δουλεύει ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Τί φταίει τώρα; Πιασ'τ'αυγό και κούρευ'το...!

Δεν ξέρω για εσάς Αθήνα και αν παίζει ρόλο αυτό, αλλά συμπεραίνω ότι τουλάχιστον σε εμάς εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΡΟΧΕΑ το πρόβλημα...

Αναμένω για άλλες πιθανές αιτίες, λύσεις προτάσεις και ιδέες!

tpapo
12-01-06, 20:45
Όχι, είμαστε στο ίδιο κέντρο (επιβεβαιωμένο) κ μόλις δοκιμάσαμε. Αυτός ΔΕΝ έχει πρόβλημα με το voipbuster ενώ εγώ ΕΧΩ.

Δοκίμασα με forthnet, τα ίδια... ΔΕΝ είναι θέμα παροχέα αλλά ΔΕΝ φταίει και ο ΟΤΕ ή η Forthnet ή η ΟΤΕnet. Είναι θέμα hardware. Φταίει το router; δεν νομίζω... Γιατί δε νομίζω; Γιατί πολύ απλά σε κάποιες φάσεις συνδεόταν κανονικά το voipbuster και μιλούσα ΑΠΤΑΙΣΤΑ... Πότε έγινε αυτό; Μόλις άλλαξα κάρτα ήχου και αντί την onboard έβαλα μια live!
Συν τοις άλλοις, έβαλα το pc της αδερφής μου στο net και το voipbuster δούλευε ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (όπως και όταν το έχει Αγγλία και το χρησιμοποιεί από εκεί επίσης χωρίς πρόβλημα!!!)

Σημειώσεις που πρέπει να παρθούν σοβαρά υπόψην:

α) η κάρτα μου έβγαλε την παναγία να την δει το μηχάνημα. Λες και είχε conflicts ή δε ξέρω κι εγώ τί. Μπορεί να πάιζει κάτι περίεργο. Έχω MSI K8T Neo2 motherboard. Θα αλλάξω πάλι PCI slot και θα ξαναδοκιμάσω!

β) Το πρόβλημα διορθώθηκε ΜΟΛΙΣ άλλαξα την κάρτα ήχου και δούλεψε το voipbuster πρώτη φορά κανονικότατα!

γ) Όταν βάλω το pc της αδερφής μου στο net, το voipbuster δουλεύει ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Τί φταίει τώρα; Πιασ'τ'αυγό και κούρευ'το...!

Δεν ξέρω για εσάς Αθήνα και αν παίζει ρόλο αυτό, αλλά συμπεραίνω ότι τουλάχιστον σε εμάς εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΡΟΧΕΑ το πρόβλημα...

Αναμένω για άλλες πιθανές αιτίες, λύσεις προτάσεις και ιδέες!

Συγνώμη επικεντρώνεις το προβλημά σου σε πρόβλημα της σύνθεσης του υπολογιστή σου κτλ..ενώ έχει αναφερθεί ότι πρόκειται για ρυθμίσεις που απαιτούνταο από την πλευρα του ΟΤΕ στα DSLAM όλης της Ελλάδας ΤΕΛΙΚΑ...
Εδώ μιλάμε γι αυτό ( voipbuster +adsl ) και προσπαθούμε να βρούμε λύση γενικότερη μέσα από ομαδικές διαμαρτυρίες στους παρόχους και στον ΟΤΕ
Ας εστιάσουμε σε αυτό ........
:(

PopManiac
12-01-06, 21:04
Σημειώσεις που πρέπει να παρθούν σοβαρά υπόψην:
...
γ) Όταν βάλω το pc της αδερφής μου στο net, το voipbuster δουλεύει ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Τί φταίει τώρα; Πιασ'τ'αυγό και κούρευ'το...!



Άρα, παραδόξως, δεν φταίει κατά πάσα πιθανότητα ΟΤΕ ή πάροχος...

Μπορεί να πω βλακεία, αλλά δεν δοκιμάζεις να τρέξεις το VoIP σε safe mode?

asconan
12-01-06, 21:33
Συγνώμη επικεντρώνεις το προβλημά σου σε πρόβλημα της σύνθεσης του υπολογιστή σου κτλ..ενώ έχει αναφερθεί ότι πρόκειται για ρυθμίσεις που απαιτούνταο από την πλευρα του ΟΤΕ στα DSLAM όλης της Ελλάδας ΤΕΛΙΚΑ...
Εδώ μιλάμε γι αυτό ( voipbuster +adsl ) και προσπαθούμε να βρούμε λύση γενικότερη μέσα από ομαδικές διαμαρτυρίες στους παρόχους και στον ΟΤΕ
Ας εστιάσουμε σε αυτό ........
:(


Μα καλά ρε tpapo, αυτό σε νοιάζει; Να γίνει ομαδική διαμαρτυρία στον ΟΤΕ; Μα εδώ λέμε ότι εγώ ανακαλύπτω πως δεν φταίει ο ΟΤΕ, γιατί να κάνουμε λοιπόν διαμαρτυρία; Μας καίει να κάνουμε τη διαμαρτυρία αντί να λυθεί το πρόβλημα γενικότερα;

Μήπως τελικά όλα αυτα τα προβλήματα (γιατί όλοι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πρόβλημα έχουμε τελικά) δεν πηγάζουν από τις συνδέσεις μας αλλά από άλλες αιτίες, οι οποίες τυχαίνει να είναι ίδιες σε πολλούς χρήστες;

Δεν έχει ΟΛΗ η Ελλάδα πρόβλημα, έχουν ορισμένοι χρήστες και μόνο... Από τη στιγμή που ψάχνουμε να βρούμε κάτι που έχει να κάνει με την επίλυση του προβλήματος χρήσεως των VOIP εφαρμογών, πιστεύω ότι δεν είμαστε "οfftopic" αν αυτό θέλεις να επισημάνεις. Είτε το πρόβλημα αυτό καθεαυτό έχει να κάνει με τη DSL σύνδεσή μας είτε με κάτι άλλο, καλό είναι να βρούμε τη λύση... Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

Ε μα συγγνώμη δλδ, μη γίνουμε και σαν τους πορωμένους σκοταδιστές του μεσαίωνα! "Α, ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ OFFTOPIC - ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!"...

Ας δούμε λίγο τί λύσεις υπάρχουν, μπορεί να βοηθηθούν ΠΟΛΛΟΙ μέσα σ'αυτό το φόρουμ.

Ευχαριστώ


PopManiac: Έχω μέσω msconfig δοκιμάσει να απενεργοποιήσω ΚΑΘΕ εφαρμογή που ξεκινάει στο startup. Κοιτάζω προσεκτικά το CPU Usage μέσα από τον Task Manager και είναι πάντα στο 0%... Έχω ΜΟΝΟ το voipbuster ανοιχτό και άντε και το NetMeter για να βλέπω τί γίνεται με την κίνηση δεδομένων. Οπότε πιστεύω ότι ακόμα και σε SafeMode να bootάρω, θα έχω τα ίδια αποτελέσματα. Παρολαταύτα θα το δοκιμάσω, thanks for the idea :P

tpapo
12-01-06, 21:45
Μα καλά ρε tpapo, αυτό σε νοιάζει; Να γίνει ομαδική διαμαρτυρία στον ΟΤΕ; Μα εδώ λέμε ότι εγώ ανακαλύπτω πως δεν φταίει ο ΟΤΕ, γιατί να κάνουμε λοιπόν διαμαρτυρία; Μας καίει να κάνουμε τη διαμαρτυρία αντί να λυθεί το πρόβλημα γενικότερα;

Μήπως τελικά όλα αυτα τα προβλήματα (γιατί όλοι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πρόβλημα έχουμε τελικά) δεν πηγάζουν από τις συνδέσεις μας αλλά από άλλες αιτίες, οι οποίες τυχαίνει να είναι ίδιες σε πολλούς χρήστες;

Δεν έχει ΟΛΗ η Ελλάδα πρόβλημα, έχουν ορισμένοι χρήστες και μόνο... Από τη στιγμή που ψάχνουμε να βρούμε κάτι που έχει να κάνει με την επίλυση του προβλήματος χρήσεως των VOIP εφαρμογών, πιστεύω ότι δεν είμαστε "οfftopic" αν αυτό θέλεις να επισημάνεις. Είτε το πρόβλημα αυτό καθεαυτό έχει να κάνει με τη DSL σύνδεσή μας είτε με κάτι άλλο, καλό είναι να βρούμε τη λύση... Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

Ε μα συγγνώμη δλδ, μη γίνουμε και σαν τους πορωμένους σκοταδιστές του μεσαίωνα! "Α, ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ OFFTOPIC - ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!"...

Ας δούμε λίγο τί λύσεις υπάρχουν, μπορεί να βοηθηθούν ΠΟΛΛΟΙ μέσα σ'αυτό το φόρουμ.

Ευχαριστώ


PopManiac: Έχω μέσω msconfig δοκιμάσει να απενεργοποιήσω ΚΑΘΕ εφαρμογή που ξεκινάει στο startup. Κοιτάζω προσεκτικά το CPU Usage μέσα από τον Task Manager και είναι πάντα στο 0%... Έχω ΜΟΝΟ το voipbuster ανοιχτό και άντε και το NetMeter για να βλέπω τί γίνεται με την κίνηση δεδομένων. Οπότε πιστεύω ότι ακόμα και σε SafeMode να bootάρω, θα έχω τα ίδια αποτελέσματα. Παρολαταύτα θα το δοκιμάσω, thanks for the idea :P

α)Tο πρόβλημα το αντιμετωπίζουν πολλοί χρήστες ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ τοσα topic έχουν γραφεί βλέπε πάνω - κάτω στο forum και οφείλεται στα DSLAM TOY Π-ΟΤΕ ! αυτό είναι ξεκάθαρο ,μάλιστα η απάντηση της 4net που μου έχει στείλει ειναι οτι το γνωρίζει και εργάζεται μαζί με τον ΠΟΤΕ να το επιλύσει ..τελεία και παύλα ...

β)Αν εχεις πρόβλημα με τις ρυθμίσεις σου καλά κάνεις και ρωτάς ....κάποιος θα σου απαντήσει ...αυτό που σου είπα είναι να εστιάσουμε τη προσοχή μας στο συγκεκριμένο όπου υπάρχουν 100 σελίδες τουλάχιστον για την καθυστέρηση φωνής κ.α με το Voipbuster

γ)Δε βλέπω το λόγο που αρπάζεσαι ..Φιλικά πόσο χρονών είσαι ???

asconan
12-01-06, 21:52
Δεν αρπάχτηκα tpapo. 24 είμαι... ψηλός, μακρυμάλλης και με καστανά ματάκια. Θέλεις μήπως κ τηλέφωνο διεύθυνση και ΑΦΜ; :)

Αυτό που λέω είναι ότι απλά δεν στέκει να λέμε "ε αφού είναι local το πρόβλημα κ δεν έχει να κάνει με dsl οπότε ας εστιαστούμε στην άλλη κατάσταση...". Μην ανησυχείς, δεν πιάνει πολύ χώρο το topic μου στον server και σίγουρα όχι άσκοπο χώρο.

Σύμφωνοι, έχει αναφερθεί ότι υπάρχει πρόβλημα από άποψης συνδέσεων. Σε αυτό το topic όμως συμπαιρένεται ότι το πρόβλημα είναι τοπικό στο μηχάνημα. Αν λυθεί, μπορεί αρκετοί άλλοι να έχουν κάτι παρεμφερές που έχει να κάνει με αυτό... Μη μου πεις ότι έχω και άδικο;

Όσο για τα τόσα topic που έχουν δημοσιευθεί στο forum πάνω-κάτω, τα κοίταξα όλα χωρίς να βγάλω άκρη. Καθότι ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ.

tpapo
15-01-06, 12:21
Απλά να αναφέρω ότι δεν έχει βελτιωθεί τιποτε σε σχέση με VoipBuster και άρχισα τις επιστολές διαμρτυρίας σε FORTHNET & OTE για το packet limit στα DSLAM και παραθέτω τις απαντήσεις..

Αγαπητέ κ. XXXXX,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η FORTHnet βρίσκεται σε συνεχή συνεργασία με τον ΟΤΕ ( και εξωτερικούς του συνεργάτες ) ώστε τυχόν δυσλειτουργίες να εξαλειφθούν. Θεωρούμε το θέμα πολύ σημαντικό και συνεχίζουμε τις προσπάθειες προκειμένου να δωθεί αποτελεσματική λύση το συντομότερο δυνατόν.

Τέλος, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για οποιαδήποτε εξέλιξη θα ενημερωθείτε και μέσω της ιστοσελίδας μας.


Πάντα στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση 24 ώρες το 24ωρο.
Tμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Υπηρεσιών Internet http://dialup.forthnet.gr/signature/sign1.gif (http://www.forthnet.gr/) FORTHnet A.E. Τηλέφωνο Επικοινωνίας : 801 100 9000 & 211 100 9000 Fax : 211 9559090
Αυτά ..
Υ.Γ Απο τον ΟΤΕ δεν πιστεύω να περιμάνατε απάντηση :roll:

Rocketiar
16-01-06, 01:51
Είχα και γω το ίδιο πρόβλημα ...(τραγική ταχύτητα μετάδοσης) με το voipbuster, αλλά τις τελευταίες 2 μέρες (και αφού ρύθμισα λίγο το netlimiter) δουλεύει μια χαρά...το πρόβλημα που παρουσιάζει όμως είναι πως αρκετές φορές , την ώρα που μιλάω κάνει logout μόνο του...και αναγκαστικά χάνεται η σύνδεση...καμιά ιδέα κανείς ...??τι μπορεί να φταίει??

nrg_polini
16-01-06, 01:53
Δεν πιστευω οτι θα ληθει συντομα, ουτε οι isp εχουν κερδος να το λυσουν το προβλημα. Ειναι προβλημα του οτε, τα ριχνουν σε αυτον και εχουν και κερδος γιατι μη ξεχνατε πως ολοι παρεχουν και υπηρεσιες τηλεφωνιας ;)

sdikr
16-01-06, 02:36
Δεν πιστευω οτι θα ληθει συντομα, ουτε οι isp εχουν κερδος να το λυσουν το προβλημα. Ειναι προβλημα του οτε, τα ριχνουν σε αυτον και εχουν και κερδος γιατι μη ξεχνατε πως ολοι παρεχουν και υπηρεσιες τηλεφωνιας ;)

Μα οι Isp δεν έχουν δικτυο, οπότε τι να κάνουν;

η vivodi στο δικό της δεν έχει προβλήματα με το voip

βέβαια απο την άλλη έχουμε δυο Isp που δινουν το δικό του voip Hol, Altecnet αλλά και αυτοί δεν κάνουν κάτι

nrg_polini
16-01-06, 03:49
Δεν ειπα οτι μπορουν να κανουν κατι αλλωστε δεν ειναι δικο τους προβλημα. Απλα δεν εχουν και πολλους λογους για να θελουν να γινει κατι :-k

tpapo
16-01-06, 19:22
Δεν ειπα οτι μπορουν να κανουν κατι αλλωστε δεν ειναι δικο τους προβλημα. Απλα δεν εχουν και πολλους λογους για να θελουν να γινει κατι :-k

Eτσι πιστεύω και εγώ αφού και οι ίδιοι παρέχουν υπηρεσίες τηλεφωνίας :(

Σε μένα πλέον δεν γίνεται απολύτως τίποτε ξεχνάω το VOIP κρίμα που ανοιξα και λογαριασμό στο VoiPBuster :mad:

Aυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ VOIP
:-k

BoGe
16-01-06, 19:26
Aυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ VOIP
:-k



Όσοι είναι σε δίκτυο Vivodi/Telepassport, και αν δεν θιάξει το πρόβλημα ο ΟΤΕ, προσωρινά μέσω ΟΤΕ σε μεγάλο ποσοστό σε ταχύτητες 512 και 1024.

tpapo
16-01-06, 19:32
Όσοι είναι σε δίκτυο Vivodi/Telepassport, και αν δεν θιάξει το πρόβλημα ο ΟΤΕ, προσωρινά μέσω ΟΤΕ σε μεγάλο ποσοστό σε ταχύτητες 512 και 1024.

Αυτό είναι τσεκαρισμένο μονο για τη περιοχή της Αθήνας πιστεύω που η Vivodi έχει δικά της κυκλώματα έτσι :roll:

Τι θα απογίνουμε εμείς της περιφέρειας ρε μαμώτο μου :evil:

Navigator
16-01-06, 20:05
asconan εισαι στη ίδια περιοχή με τον συνφορουμίτη dkounal που ειναι βαθύς γνώστης του Voip και γνωρίζει τις τοπικές ιδιαιτερότητες του ΟΤΕ.
Πιστέυω οτι αυτός θα μπορούσαι να σε βοηθήσει στη διάγνωση του προβληματός σου και οχι εμείς εδώ με τη μέθοδο του remote control.

Minotavrs
16-01-06, 23:18
Εγω που το χρησιμοποιω εδω και λίγους μήνες μια χαρά παιζει με Οτενετ ...

stathisb
17-01-06, 12:41
Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ voip το skype και το voipbuster αρκετό καιρό τώρα.
Αυτό που έχω να πώ ειναι πως γενικά δεν δουλεύει σωστα το σέρβις κατά την μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας. Τα προβλήματα είναι μεγάλες καθυστερήσεις και πολλά κοψίματα της φωνής.
Αργά το βράδυ όμως και αρκετά νωρίς το πρωί δουλεύει κανονικά (και τα 2 προγράμματα). Το ίδιο συμβαίνει και με τα downloads και τα Online games.

Έχω γραμμή 512 Οτέ και 512 adsl Forthnet. Μένω Αθήνα.
Λογικό είναι λοιπόν οι συνδέσεις της περιφέρειας να μην έχουν τόσο μεγάλο traffic και να δουλεύει το voip κανονικά. Σίγουρα δεν είναι σε όλους τους χρήστες το πρόβλημα. Και στην Αθήνα απο περιοχή σε περιοχή υπάρχει διαφορά. Ακόμα και στην ίδια περιοχή μπορεί να υπάρχει διαφορά (πχ κάποιο σπίτι μπορεί να έχει παλιά καλώδια χαλκού η περίεργες συνδέσεις). Ο εξοπλισμός του χρήστη επίσης παίζει σημαντικό ρόλο. Επίσης και το λειτουργικό καθώς και ένα spyware μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά.
Όπως και να έχει όμως το πρόβλημα μπορεί να είναι η όχι στον Οτέ και στα udp πακέτα ή στα πιταρισμένα dslam του ή στους λόγους που αναφέρω παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.