PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για netfaster-wireless



johnlocke
04-05-09, 02:11
δεν ξερω αν ειναι το σωστο υποφορουμ(συγνωμη προκαταβολικα) αλλα θα ηθελα να ρωτησω το εξης

ας υποθεσουμε οτι για καποιες ωρες το ιντερνετ της χολ δεν λειτουργει για τεχνικους λογους...μπορω να χρησιμοποιησω το νετφαστερ για να μπω απο το γουαιρλες του ξαδερφου μου(αλλος παροχος) για παραδειγμα που μενει διπλα?και αν ναι πως?

ευχαριστω

terko
04-05-09, 03:06
Φίλε δεν ξέρω πως μπορείς να φτιάξεις τέτοιο δίκτυο, αλλά εφόσον λες ότι μένεις δίπλα με τον ξάδερφο γιατί δεν μπαίνεις ασύρματα κατευθείαν από το δικό του router, φυσικά με το δικό του κλειδί, ή δεν έχει ισχυρό σήμα ο router του ξάδερφου οπότε και δεν μπορείς.

kasi
04-05-09, 03:20
τραβάς ένα UTP καλώδιο και καθάρισες ! :oneup:

κάτι έχω ακούσει πως παίζουν router που τους ρίχνεις 2 DSL πάνω και την δίνουν στα PC !

απλά περίμενε κάποιον γνώστη να μας πει αν όντος γίνετε ή είναι Radio αρβύλα

Athlon_XP
04-05-09, 07:42
Υποθέτω πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει μιας και το netfaster όπως και τα περισσότερα ADSL2+ wireless routers δουλεύουν το wireless σε server mode και όχι σε client mode (εξαίρεση φυσικά αποτελούν κάποια linksys της σειράς WRTXXXX που και εκείνα με ανεπίσημα λογισμικά μπορούν να δουλέψουν είτε σε server είτε σε client mode).

johnlocke
04-05-09, 13:37
αρα πρεπει να αγορασω μια pci καρτα wireless;

4kkkk
04-05-09, 16:10
Ναι χωρις pci καρτα wireless δεν μπορεις πας εκει και κανεις αναζητηση και αν σημα ειναι ισχυρο θα μπεις δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο

terko
04-05-09, 16:17
Παιδιά γειά σας.

Παίζοντας λίγο με τον router μου (NetFaster IAD) στο WIRELESS στον πίνακα της επιλογής WDS, είδα ότι έχει ανιχνευθεί ένας FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex Α router, με μία συγκεκριμένη MAC Address και Mode. Οντως το Laptop μου ανιχνεύει έναν τέτοιο router που λειτουργεί στην περιοχή, προφανώς κάποιου γείτονα.

Θα ήθελα μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει, αν αυτό που περιγράφω παρακάτω είναι σωστό.

Το WDS παρέχει την δυνατότητα να επεκταθεί ένα ασύρματο δίκτυο, δηλαδή επιτρέπει σε ένα σημείο πρόσβασης (στην περίπτωση μου το δικό μου NetFaster IAD) να καθιερώσει έναν άμεσο σύνδεσμο σε άλλα σημεία πρόσβασης (δηλαδή στον FRITZ!Box Fon WLAN 7140 ή σε οποιονδήποτε άλλον router ανιχνεύσει και το πολύ μέχρι 4) και να επιτρέπει στη συνέχεια το ελεύθερο σερφάρισμα εντός της περιοχής που καλύπτεται από το WDS.
Και αν επιλέγοντας εγώ το Enable και το κουτάκι τσεκαρίσματος πάνω από την επιλογή Rescan δίνω αυτόματα στον γείτονα internet.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

kasi
05-05-09, 00:11
pci καρτα wireless ή USB wifi stick ?

έχω δει κάτι φθηνά stick , μάρκα Crypto , με 16€ :whistle:

τώρα που θα μαζευτούν τα χαλιά πρέπει να πάω ασύρματα γιατί θα με δαγκώσει η μάνα μου :cool: ....

johnlocke
05-05-09, 21:08
και για πειτε παρακαλω,αν ανοιξω το wireless του netfaster για να εχω internet στο laptop τι ρυθμισεις πρεπει να προσεξω για να ειμαι ασφαλης;και δεν εννοω να μην παιρνουν αλλοι νετ απο μενα απλα,αλλα και το ενδεχομενο να μπει καποιος στον υπολογιστη μου μεσω wireless(δεν ξερω αν γινεται βεβαια,ειπα οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτη τη τεχνολογια)

edit : επισης το ιδιο και για την pci καρτα wireless που θα μπει στο desktop για τον λογο του πρωτου ποστ

thnx in advance

potoula
06-05-09, 10:45
δεν μπαινει κανεις στον υπολογιστη σου αν συνδεθει στο ασυρματο σου τι ειναι αυτα? απλα παιρνει σημα απο σενα για να μπει κι αυτος στο ιντερνετ.

fanisadam
08-05-09, 03:53
δεν μπαινει κανεις στον υπολογιστη σου αν συνδεθει στο ασυρματο σου τι ειναι αυτα? απλα παιρνει σημα απο σενα για να μπει κι αυτος στο ιντερνετ.

Ναι, αλλά αν πέσεις σε κανέναν "καλό" γείτονα μπορεί να μπει στις ρυθμίσεις του router σου και να το κλειδώσει. Υπάρχουν πολλοί "έξυπνοι" που το παίζουν hackers τις ελεύθερες ώρες τους. Γι' αυτό καλύτερα να βάλεις έναν κωδικό ασφαλείας για να μην ψάχνεσαι. Στο λέω γιατί μου έχει τύχει.

gogos888
08-05-09, 08:03
Ναι, αλλά αν πέσεις σε κανέναν "καλό" γείτονα μπορεί να μπει στις ρυθμίσεις του router σου και να το κλειδώσει. Υπάρχουν πολλοί "έξυπνοι" που το παίζουν hackers τις ελεύθερες ώρες τους. Γι' αυτό καλύτερα να βάλεις έναν κωδικό ασφαλείας για να μην ψάχνεσαι. Στο λέω γιατί μου έχει τύχει.

Του κάνεις ένα hardware reset και καθάρισες. Το router είναι μαζί σου μη το ξεχνάς ;)

fanisadam
08-05-09, 12:09
Του κάνεις ένα hardware reset και καθάρισες. Το router είναι μαζί σου μη το ξεχνάς ;)

Ναι, αλλά δεν είναι προτιμότερο να βάλεις έναν κωδικό πρόσβασης και να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο; Στο κάτω-κάτω γιατί να μοιράζεσαι την ταχύτητα της γραμμής σου και τη σύνδεση, την οποία πληρώνεις μόνο εσύ, με κάθε άσχετο;

johnlocke
08-05-09, 17:39
οποτε να υποθεσω περα απο το να αλλαξω pass στο network key και το 192.168κτλ δε κανω τπτ αλλο;το λεω γιατι κατι ειχε παρει το αυτι μου για mac addresses or smth

amoyda
08-05-09, 18:02
πας στην καρτελα WIRELLES>security και τικαρεις το WPA2 και απο κατω βαζεις το κλειδι που θελεις.
συνηθως κατι δυσκολο και με πολλα ψηφια,προσοχη γραψτο πρωτα για να μην το ξεχασεις

δεν χρειαζεται κατι αλλο να κανεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.