PDA

Επιστροφή στο Forum : μειωση ταχυτητας HOL adsl



dionisisg
04-05-09, 11:27
καλημερα παιδια
ξαναενοχλω με ενα λιγο ασυνηθιστο θεμα. οπως ειχα αναφερει σε ενα αλλα post "Βοηθεια για java blocking" εχω καποιο προσωπικο προβλημα. δεν τα καταφερα με ολα αυτα που ρωτησα τοτε, και σας ρωταω εσας που ειστε γνωστες τετοιων θεματων.
Μπορω να μειωσω την ταχυτητα του router μου μονος μου? χωρις επεμβαση της HOL?
και εαν ναι πως?

ολα αυτα μπορει να σας ακουγωνται χαζα ή ηλιθια για εσας αλλα ειλικρινα εγω καιγομαι.
εαν μπορειτε βοηθηστε με σας παρακαλω

ευχαριστω

amoyda
04-05-09, 12:26
βαλτο σε G.DMT

DaveMurray
04-05-09, 12:29
Ναι, μπορείς να μειώσεις την "ταχύτητα" του router σου... Μόνο που δεν λες αν έχεις netfaster, fritz, η speedtouch, η άλλα.....

Αν έχεις τα 2 πρώτα, δεν μπορείς να κάνεις τπτ, μόνο να συνδεθείς με G.DMT δλδ ADSL1, και ότι πιάσει... Επίσης, να διαχειριστείς το "bandwidth" σου, χωρίς να κάνεις τπτ, με λύσεις τύπου netlimiter, winroute, η να εγκαταστήσεις ένα virtual machine με linux που θα κάνει traffic shaping....

Aν έχεις speedtouch 585v6, βάζεις firmware της σειράς 6x, και πειράζεις το SNRM, και το αυξάνεις για να έχεις λιγότερο θόρυβο.... Πχ από 9-11 db που είναι το default target SNRm θα το πάς 15, η και παραπάνω με το DMT Tool.... Θα κλειδώσεις με μικρότερη ταχύτητα..... Παρομοίως και με το Siemens CL-110.....

Αν δεν έχεις τα 2 τελευταία, εφαρμόζεις τα πρώτα.... Netlimiter, Winroute, η Linux Virtual Machine που θα κάνει traffic shaping.... :)

dionisisg
04-05-09, 13:46
παιδια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησει
εχω netfaster αλλα εαν ειναι δυνατο εξηγξστε μου λιγο παραπανω γιατι ειμαι ασχετος.
1. τι ειναι το G.DMT και πως το κανω?
2 τα αλλα ειναι προγραμματα? κανουν στο netfaster? εχω 2 pc και θελω μονο απο το δικο μου να γινει η δουλεια και για τα 2 γινεται. Σας παρακαλω πες τε μου περισσοτερες πληροφοριες

amoyda
04-05-09, 14:15
ADSL Parameters στο Operation Mode

G.DMT=ADSL1

dionisisg
04-05-09, 15:25
ADSL Parameters στο Operation Mode

G.DMT=ADSL1
δηλαδη και sorry παιδια για την ασχετοσινη μου, αμα το κανω αυτο θα πηγαινει αργα? θα ηθελα να φτασω στο επιπεδο των καλων ημερων του modem.

DaveMurray
04-05-09, 15:47
Μπορω να μειωσω την ταχυτητα του router μου μονος μου?

Στην αρχή άλλα μας ζήτησες, και τώρα λες άλλα


θα ηθελα να φτασω στο επιπεδο των καλων ημερων του modem.

Διάλεξε :)

Αυτό που σου είπαμε, ο amoyda και εγώ, θα κάνει το router σου, να συγχρονίσει στο "απλο" adsl, και θα πιάσει λιγότερη ταχύτητα (max θεωρητικά 8mbps)

Εσύ όμως, αφού κατάλαβα πως τα μπέρδεψες, και δεν σκαμπάζεις και πολλά, θες λοιπόν, εσύ στον δικό σου υπολογιστή να έχεις την μέγιστη ταχύτητα, και ο άλλος υπολογιστής που έχεις στο δίκτυο σου, να έχει την μικρότερη, η να το προσαρμόσεις εσύ...

Σε αυτή την περίπτωση, μόνο το πρόγραμμα NetLimiter η το WinRoute, η άλλα παρόμοια, θα κάνουν αυτό που θέλεις.... Συν το virtual machine που σου είπα, που θα κάνει traffic shaping. Δηλαδή να εγκαταστήσεις το vmware, virtualbox, κτλ κτλ, και να βρείς κάποιo έτοιμο virtual appliance να κάνεις την δουλειά σου....

@ ADSLgr.com All rights reserved.