PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε-πατρα χαμηλη ταχυτητα



zoug100
04-05-09, 16:50
γεια σας.ειμαι απο πατρα και ανηκω στο κεντρο του σκαγιοπουλειου.πριν λιγο παρατηρησα πολυ χαμηλη ταχυτητα.εχει κανεις παρομοιο προβλημα?μηπως μπουκωσαμε?:hmm:

Collective_Soul
04-05-09, 16:59
λιγο δυσκολο γιατι εχουν παει ολοι σε εναλλακτικους θα επρεπε να ειναι ξεμπουκωτο

zoug100
04-05-09, 17:14
εστρωσε.μαλλον κατι στιγμιαιο θα ηταν

madmetal
04-05-09, 18:07
και κωνσταντινουπολεως που ειμαι ειχα χαμηλο συγχρονισμο ολη μερα αλλα τωρα ειμαι οκ..

Takis K
04-05-09, 20:50
Και εγω στο Σκαγιοπουλειο εχει απο χτες πεσει ο συχρονισμος δεν ξερω τι γινεται ειδωμεν.

zoug100
04-05-09, 21:43
Και εγω στο Σκαγιοπουλειο εχει απο χτες πεσει ο συχρονισμος δεν ξερω τι γινεται ειδωμεν.

ποσο συγχρονιζες πριν και ποσο τωρα δηλαδη?και κατι αλλο.εχεις attenuation 38.5 βλεπω,μενεις πολυ μακρια απο το dslam του σκαγιοπουλειου?

Takis K
05-05-09, 01:21
Λοιπον πριν ενα χρονο με την αναβαθμιση σε 24αρα συγχρονιζα στα 13400 με το US9113 στο διαστημα αυτο ολα καλα λιγο ομως πριν την IPTV αρχισε να συγχρονιζει σταδιακα λιγοτερο, μεχρι που εβαλα την IPTV και πεσαμε στα 11400 με s/r 11,5.Εδω και δυο μερες το βλεπω 10400 με το ζορι,βεβαια να πω οτι και παλι λογο αποστασης σχετικα καλα κλειδωνει ομως σε σχεση με πρωτα εχω χασει κοντα στα 3 Mbit.
Αληθεια γνωριζει κανεις τι θα παιξει στις νεες εγκαταστασεις που φτιαχνει στου ΤΑΡΑΜΠΟΥΡΑ ο ΟΤΕ,ακουγεται οτι θα βαλει κεντρο,λετε να σωθουμε απεχω απο εκει γυρω στα 800 μέτρα.

takiskgr
05-05-09, 13:23
Εγώ είχα γενικά προβλήματα συγχρονισμού. Σήμερα το είδε κάποιος τεχνικός και μου είπε τηλεφωνικά ότι αποκαταστάθηκε.. θα δούμε.
Πάντως κάπου στα 16 συγχρονίζω και κατεβάζω φουλ 1,6 χωρίς DM. Φτου μην το ματιάσω!

patreas
06-05-09, 15:07
Λοιπον πριν ενα χρονο με την αναβαθμιση σε 24αρα συγχρονιζα στα 13400 με το US9113 στο διαστημα αυτο ολα καλα λιγο ομως πριν την IPTV αρχισε να συγχρονιζει σταδιακα λιγοτερο, μεχρι που εβαλα την IPTV και πεσαμε στα 11400 με s/r 11,5.Εδω και δυο μερες το βλεπω 10400 με το ζορι,βεβαια να πω οτι και παλι λογο αποστασης σχετικα καλα κλειδωνει ομως σε σχεση με πρωτα εχω χασει κοντα στα 3 Mbit.
Αληθεια γνωριζει κανεις τι θα παιξει στις νεες εγκαταστασεις που φτιαχνει στου ΤΑΡΑΜΠΟΥΡΑ ο ΟΤΕ,ακουγεται οτι θα βαλει κεντρο,λετε να σωθουμε απεχω απο εκει γυρω στα 800 μέτρα.

Φίλε καλησπέρα...Μου κάνει τρομερή εντύπωση η ταχύτητα που αναφέρεις, με βάση το snr/att που αναγράφεται...Μπορείς να μου ορίσεις περιοχή που μένεις και πέφτεις στο Σκαγιοπούλειο; Εγώ με snr/att 8/30 db (άσε τι φαίνεται στο προφίλ, δεν το άλλαξα ακόμα), δεν μπορώ να πάρω με τίποτα πάνω από -θεωρητικό- 4Mbps και από την 24αρα που είχα στην αρχή (περισσότερο για το 1Mb του upload) έκανα αναγκαστικό downgrade στα 4Μb μετά από συνεχή disconnests και άλλα ευτράπελα.... και από αυτά δεν έχω παρά 3Mb max με το ζόρι...Μου είπαν από ΟΤΕ ότι και αυτά που λαμβάνω πολύ είναι, είμαι στο όριο του DSLAM και να μην...παραπονιέμαι.Μένω στα Κρύα Ιτεών, κάτω από την Ευβοίας...και όπως καταλαβαίνεις, αν τα νούμερα που παραθέτεις για ταχύτητα versus snr/att ισχύουν, τότε, εγώ που έχω μικρότερο att, γιατί έχω το ...τίποτα; Έτσι ενδεικτικά σε ρωτάω, γιατί μπορεί να τρέχει και κάτι με τη γραμμή, αν τα δικά σου στατιστικά ισχύουν...Ελπίζω να μου απαντήσεις, σίγουρα θα ενδιαφέρει και άλλους φίλους εδώ μέσα...Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΥΓ: Αλήθεια που ακριβώς στην περιοχή Ταραμπούρα κάνει εγκαταστάσεις ο ΟΤΕ; Ενδιαφέρουσα πληροφορία...

DaveMurray
06-05-09, 15:22
Με 38,5db att, είναι λίγο δύσκολο να πιάνει κάποιος 13400....

Ποιο πιθανό είναι το 10400...... Είναι ας το λέμε το "normal" βάσει του ανωτέρου που θα μπορούσε να πιάσει, κάτι παραπάνω από 12mbps.... 12mbps είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύει μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη.

13400 τώρα, δεν νομίζω ότι είναι normal.... Ούτε και τα 12, αν πάρουμε το τι λέει η θεωρία...

Καταργείς και την φύση, εαν έπιασες τόσο.... :p

Η μαθηματική πράξη είναι: att / 13.81 = km απόστασης

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

........Auto merged post: DaveMurray πρόσθεσε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

patreas, σωστά σου τα έλεγε αυτός από τον ΟΤΕ.... Είσαι πολύυυυυυυ μακριά, και με 54db είναι θαύμα και που πιάνεις 4mbps....

(SNR / Attn: 6(dB) / 54(dB), αυτά είδα στο profile σου, αυτά σχολιάζω)

Takis K
06-05-09, 20:00
Απεναντι απο τις εργατικες κατοικιες εκει που γινεται η λαικη του Σαββατου.Οι πληροφοριες λενε οτι θα παει εκει η περιφερεια, ε να μη βαλει και κανα dslam;

Και για οσον αφορα το κλειδωμα σε σχεση με την αποσταση κοιταξτε πως ηταν η γραμμη περυσι και πως τωρα

dravig
29-05-09, 17:25
Από όσα γνωρίζω θα μπει κέντρο στο κτίριο στου Ταραμπούρα, οπότε όποιος κάνει υπομονή 1,5 χρόνο θα δει καλές ταχύτητες.
Μάλιστα από την Ακρωτηρίου θα περνάει και η κεντρική οπτική ίνα που θα συνδέει την Πάτρα με την υπόλοιπη Πελοπόννησο.

Takis K
29-05-09, 22:12
Πες μας και αλλα τετοια μενω μενω Λαγκαδα 150 μετρα απο την διασταυρωση με την Ακρωτηριου λες να γινει καμια ανασταση και εχω και στην γωνια του σπιτιου το ΚΑΦΑΟ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.