PDA

Επιστροφή στο Forum : Host athedsl-2469XX.home.otenet.gr



ckabi
06-05-09, 16:48
Βάζω στο whois την IP διεύθυνση ενός χρήστη και μου βγάζει ότι είναι χρήστης ΟΤΕΝΕΤ από την αθήνα και λεει Ηost athedsl-2469XX.home.otenet.gr

Aπό ότι καταλαβαίνω είναι dsl σύνδεση από αθήνα. Το ερώτημα είναι μπορώ να έχω μία πιο συγκεκριμενη εικόνα από το host, πού περίπου στην αθήνα είναι αυτός ο χρήστης;

Ευχαριστώ

SfH
06-05-09, 17:17
Το μονο που μπορείς να καταλάβεις από αυτό είναι ότι πιθανότατα έχει οικιακό πακέτο dsl otenet . Δεν είναι καν απαραίτητο να είναι από αθηνα καθώς dsl συνδέσεις κι από άλλες περιοχές τερματίζουν στην αθηνα.

Αντιστοίχιση φυσικού χρηστη με IP (αν κι αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο) γίνεται μονο με εισαγγελική εντολή.

manoulamou
06-05-09, 18:56
Παλια απορια ιδιως απο Θεσσαλονικεις που βρεθηκαν με ip χαμουτζηδικη:p

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=173923

DSLaManiaC
06-05-09, 20:25
Οι IPs διαμοιράζονται γενικότερα...

Ίσως αρχικά να ήθελαν να το κάνουν έτσι (athdsl για αθήνα κλπ) αλλά μετά να άλλαξαν τα σχέδια και να έμειναν τα PTR records.

Δε μπορείς να βρεις κάτι συγκεκριμένο μόνο με αυτή τη πληροφορία.

(Προσωπικά θα έλεγα ότι μυρίζει IRC το συγκεκριμένο ή κάτι αντίστοιχο :p)

f15
07-05-09, 12:33
Βάζω στο whois την IP διεύθυνση ενός χρήστη και μου βγάζει ότι είναι χρήστης ΟΤΕΝΕΤ από την αθήνα και λεει Ηost athedsl-2469XX.home.otenet.gr

Aπό ότι καταλαβαίνω είναι dsl σύνδεση από αθήνα. Το ερώτημα είναι μπορώ να έχω μία πιο συγκεκριμενη εικόνα από το host, πού περίπου στην αθήνα είναι αυτός ο χρήστης;

Ευχαριστώ

Χμμ! Το όνειρο κάθε Hacker .

dancerman
08-05-09, 10:16
Βασικα το norton αμα σου εκανε καποιος attack σου εβγαζε IP και που βρισκοταν γεωγραφικα η IP με συγκεκριμενη διευθυνση.

Zer0c00L
08-05-09, 11:18
ολων των ειδων trace η antivirus/firewall σου βγαζουν την περιοχη του παροχου για να μαθεις τα στοιχεια οπως πολυ σωστα ειπαν οι φιλοι απαιτει εισαγγελικη εντολη και θα πρεπει να εχει διαπραξει ποινικο αδικημα αλλιως δεν θα γινει τιποτα.

emeliss
10-05-09, 14:16
Γιατί θέλεις να μάθεις λεπτομέρειες για τον χρήστη;

ckabi
22-05-09, 12:59
Γιατί θέλεις να μάθεις λεπτομέρειες για τον χρήστη;

Γιατί κάποιος που ξέρει που μενω που δουλεύω κτλ κτλ μου στέλνει μηνύματα και με βρίζει...

Zer0c00L
22-05-09, 13:06
αν σε βριζει κτλ (μπορεις να πας να κανεις μηνυση) και μεσω εισαγγελεα να γινει αρση απορρητου του κυριου-ιας και να εχει τις αναλογες κυρωσεις.

ckabi
22-05-09, 19:46
αν σε βριζει κτλ (μπορεις να πας να κανεις μηνυση) και μεσω εισαγγελεα να γινει αρση απορρητου του κυριου-ιας και να εχει τις αναλογες κυρωσεις.

Δυστυχώς άρση απορρήτου γίνεται μόνο για κακουργήματα... αν απειλούσε να με σκοτώσει κάτι θα μπορούσε να γίνει...

Zer0c00L
23-05-09, 20:24
Δυστυχώς άρση απορρήτου γίνεται μόνο για κακουργήματα... αν απειλούσε να με σκοτώσει κάτι θα μπορούσε να γίνει...

δες το σχετικο "κακοβουλες κλησεις" πιστευω θα βρεις ακρη.

εγω ετσι εχω γλυτωσει απο καποιους που επαιρναν βραδινες ωρες και εβριζαν η ελεγαν αισχρολογα στην ηλικιωμενη μητερα μου η στην κοπελια μου.

αρκει να εχεις ορεξη να ασχοληθεις

εγω το εκανα και οι κυριοι (αν μπορεις να πεις ετσι κατι πιτσιρικια που εχουν αυτες τις φαεινες ιδεες που για μενα κανονικα σηκωνουν ενα καλο χερι ξυλο για να στρωσουν χαρακτηρα) εμειναν χωρις τηλεφωνο και πληρωσαν και ενα καλο προστιμο που πληρωσαν οι γονεις τους.

psyxakias
23-05-09, 20:25
εγω το εκανα και οι κυριοι (αν μπορεις να πεις ετσι κατι πιτσιρικια που εχουν αυτες τις φαεινες ιδεες που για μενα κανονικα σηκωνουν ενα καλο χερι ξυλο για να στρωσουν χαρακτηρα) εμειναν χωρις τηλεφωνο και πληρωσαν και ενα καλο προστιμο που πληρωσαν οι γονεις τους.Μα δε σκεφτήκαν να σε καλούν από καρτοτηλέφωνο ή καρτοκινητό χωρίς στοιχεία; Τσκ τσκ τσκ, ερασιτέχνες! :down: :crazy:

manoulamou
23-05-09, 20:49
Μα δε σκεφτήκαν να σε καλούν από καρτοτηλέφωνο ή καρτοκινητό χωρίς στοιχεία; Τσκ τσκ τσκ, ερασιτέχνες! :down: :crazy:
Τωοντι, μολις που προλαβαινουν :rolleyes: και βεβαια υπαρχουν και τα e-mails:rofl:

Zer0c00L
25-05-09, 15:50
Μα δε σκεφτήκαν να σε καλούν από καρτοτηλέφωνο ή καρτοκινητό χωρίς στοιχεία; Τσκ τσκ τσκ, ερασιτέχνες! :down: :crazy:

ψυχακια φιλε μου δεν ξερω αν ειναι ερασιτεχνες η επαγγελματιες αλλα αμα καλουν εμενα για πλακα δεν υπαρχει περιπτωση να μην τους βρω απλα ειναι τυχεροι που τους βρισκουν οι αρχες και οχι εγω διοτι οι κουβεντες που ειπαν ηταν για πολλες φαπες.

γιατι οπως ξερεις το να βρισει καποιος εμενα κατι εγινε στα γυφτικα (πισω απο τηλεφωνα , Η/Υ δεν δινω σημασια οποιος ειναι μαγκας ας ερθει να μου τα πει στα ισια και να εισπραξει και την απαντηση)

αλλα το να μου βρισουν την οικογενεια (μητερα η κοπελα) που ειναι πραγματα ιερα για μενα οπως επισης πιστευω ειναι και για αλλους φιλους εδω τοτε να με συγχωρεις αλλα πανε γυρευοντας να φανε το κεφαλι τους.

psyxakias
25-05-09, 16:15
Καλά χαλάρωσε, μη μας πάθεις και τίποτα. Όσο τους δίνεις σημασία πάντως, τόσο τους παροτρύνεις να συνεχίσουν το "έργο" τους διότι πολύ απλά αυτός είναι ο σκοπός, να ασχοληθείς για να περάσουν την ώρα τους. Επιπλέον, όπως αυτοί δε ξέρουν με ποιον μπλέκουν, άλλο τόσο και εσύ δε γνωρίζεις ποιος βρίσκεται πίσω από το τηλέφωνο & Η/Υ. Οπότε κράτα μια πισινή στον τσαμπουκά, μην αντί να εισπράξει αυτός/αυτοί "απάντηση", εισπράξεις εσύ. Τόσα γίνονται ;)

ipo
25-05-09, 16:30
Μα δε σκεφτήκαν να σε καλούν από καρτοτηλέφωνο ή καρτοκινητό χωρίς στοιχεία; Τσκ τσκ τσκ, ερασιτέχνες! :down: :crazy:
Καλά το καρτοκινητό δεν εξασφαλίζει ανωνυμία. Αν το έχεις χρησιμοποιήσει και σε άλλες κλήσεις με άλλες κάρτες, μπορούν να βρουν τα στοιχεία σου με λίγο ψάξιμο. Ύστερα υπάρχει και το voice pattern το οποίο με λίγο περισσότερο ψάξιμο σε προδίδει όταν καλείς μέσα από κινητό, αρκεί να έχεις κάνει μία κλήση (ή και να έχεις δεχθεί σε σταθερό) από δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Σίγουρα βέβαια τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα αν καλείς από το σπίτι σου χωρίς απόκρυψη κι ο άλλος βάλει τον αριθμό σου στο whitepages.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά και γενικότερα στις περιπτώσεις ύβρης, είναι το γιατί μας ενοχλεί να μας βρίζουν. Αυτός ο οποίος βρίζει αμέσως υποτιμάει τον εαυτό του, το ήθος του, την ανατροφή του (άρα και την οικογένειά του). Ακόμα κι αν το κάνει δημοσίως και χυδαία εξευτελίζεται ο ίδιος κι όχι ο αποδέκτης της ύβρης. Αυτές οι σκέψεις με τη λογική. Γιατί όμως μας ενοχλεί; Γιατί να επιθυμούμε το σεβασμό ενός ατόμου που αποδεικνύει, μέσω της ύβρης του, τη χαμηλή ποιότητα του ήθους του; :hmm:

psyxakias
25-05-09, 16:41
Βασικά πλάκα έκανα περί ερασιτεχνών, αλλά λύσεις σίγουρα υπάρχουν ακόμα και για το voice pattern για "επαγγελματίες". Για να ευθυμήσουμε και λίγο.... :p

Wazzzuuuuuuuuuuuuuuuuuup
Wazzzuuuuuuuuuuuuuuuuuup (music remix)

manoulamou
25-05-09, 18:08
Εμας παλιοτερα στο σταθερο επαιρναν κατι πιτσιρικαδες
και ελεγαν διαφορες και καλα χυδαιοτητες για να σπασουν πλακα
καθως συνηθως το σηκωνε η υπερηλιξ μανα μου.
Μια φορα λοιπον το πηρα εγω και τους εδωσα μια εντελως ροζ ΧΧΧ
και ταυτοχρονα χιουμοριστικη απαντηση που
ουτε μπορουσαν να περιμενουν απο αξιοπρεπη κυρια, συζυγο και μητερα!
ΕΕΕ απο τοτε δεν μας ξαναενοχλησαν...:rofl:

psyxakias
25-05-09, 18:12
Εμας παλιοτερα στο σταθερο επαιρναν κατι πιτσιρικαδες
και ελεγαν διαφορες και καλα χυδαιοτητες για να σπασουν πλακα
καθως συνηθως το σηκωνε η υπερηλιξ μανα μου.
Μια φορα λοιπον το πηρα εγω και τους εδωσα μια εντελως ροζ ΧΧΧ
και ταυτοχρονα χιουμοριστικη απαντηση που
ουτε μπορουσαν να περιμενουν απο αξιοπρεπη κυρια, συζυγο και μητερα!
ΕΕΕ απο τοτε δεν μας ξαναενοχλησαν...:rofl:Αχαχαχαχαχαχα :respekt: - Περίεργο πάντως, σε κάποιους μπορεί να τους άρεσαν τα βρωμόλογα και να ξαναπαίρνανε :rofl:

ipo
25-05-09, 18:24
Αχαχαχαχαχαχα :respekt: - Περίεργο πάντως, σε κάποιους μπορεί να τους άρεσαν τα βρωμόλογα και να ξαναπαίρνανε :rofl:
Η ψυχολογία του πειραχτηριού και του ενοχλητικού, είναι ότι νιώθει τόσο καλύτερα, όσο περισσότερο ενοχλείται ο άλλος. Αν νιώσει ότι ο άλλος τον κοροϊδεύει και το διασκεδάζει, τότε χάνεται το ενδιαφέρον, αφού νιώθει ότι είναι ο ίδιος το θύμα της πλάκας του. Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η αδιαφορία, διότι η αντεπίθεση που προανέφερα μπορεί να τον προκαλέσει.

psyxakias
25-05-09, 18:25
Η ψυχολογία του πειραχτηριού και του ενοχλητικού, είναι ότι νιώθει τόσο καλύτερα, όσο περισσότερο ενοχλείται ο άλλος. Αν νιώσει ότι ο άλλος τον κοροϊδεύει και το διασκεδάζει, τότε χάνεται το ενδιαφέρον.Πολλά ξέρεις εσύ τελικά.. και δε σου φαίνεται :whistle:

Zer0c00L
27-05-09, 01:09
Καλά χαλάρωσε, μη μας πάθεις και τίποτα. Όσο τους δίνεις σημασία πάντως, τόσο τους παροτρύνεις να συνεχίσουν το "έργο" τους διότι πολύ απλά αυτός είναι ο σκοπός, να ασχοληθείς για να περάσουν την ώρα τους. Επιπλέον, όπως αυτοί δε ξέρουν με ποιον μπλέκουν, άλλο τόσο και εσύ δε γνωρίζεις ποιος βρίσκεται πίσω από το τηλέφωνο & Η/Υ. Οπότε κράτα μια πισινή στον τσαμπουκά, μην αντί να εισπράξει αυτός/αυτοί "απάντηση", εισπράξεις εσύ. Τόσα γίνονται ;)

χαλαρος ειμαι φιλε μου δεν παθαινω τιποτα ειμαι "κακο σκυλι" εγω καμια σημασια δεν τους δινω ειδικα οταν το σηκωνω εγω και βριζουν τους αρχιζω στα ........... μεχρι να βαρεθουν και να το κλεισουν.
οσο αφορα το αλλο θεμα πιστεψε με μπορει να δειχνω "καλο παιδι" αλλα δεν ειμαι και τοσο αν με τσαντισεις.

απλα προσπαθω να επικρατει η λογικη παντα (γιατι αν βαρεσω κοκκινο) τοτε θα ...... και θα μου φερνετε τσιγαρα στην φυλακη (κορυδαλλο)

manoulamou
27-05-09, 17:39
Οι περισσοτεροι το φχαριστιουνται να σε βγαζουν εκτος εαυτου...
Εαν τους αγνοησεις ειναι η χειροτερη τους και ιδιως εαν το γυρισεις στην πλακα
αυτο δεν το αντεχουν συνηθως, γιατι μπαινεις στα χωραφια τους.
Προκειται κατα κανονα για κοτες περιωπης!:p

ckabi
27-05-09, 19:37
Οι περισσοτεροι το φχαριστιουνται να σε βγαζουν εκτος εαυτου...
Εαν τους αγνοησεις ειναι η χειροτερη τους και ιδιως εαν το γυρισεις στην πλακα
αυτο δεν το αντεχουν συνηθως, γιατι μπαινεις στα χωραφια τους.
Προκειται κατα κανονα για κοτες περιωπης!:p

Πάντως για να επανέλθω σε αυτό που είχα γράψει αρχικά... εμένα δεν με εκνευρίζει πλέον με αυτά που μου γραφει (εξάλλου πλέον δεν μου στέλνει). Μου έχει μείνει όμως η περιέργεια ποιος είναι αυτός ο΄"κύριος" που ξέρει πράγματα για εμένα όπως το πότε χώρισα. Προφανώς κάποιος άτομο κοντινό μου. Αυτό με εξοργίζει

ipo
27-05-09, 21:17
Πάντως για να επανέλθω σε αυτό που είχα γράψει αρχικά... εμένα δεν με εκνευρίζει πλέον με αυτά που μου γραφει (εξάλλου πλέον δεν μου στέλνει). Μου έχει μείνει όμως η περιέργεια ποιος είναι αυτός ο΄"κύριος" που ξέρει πράγματα για εμένα όπως το πότε χώρισα. Προφανώς κάποιος άτομο κοντινό μου. Αυτό με εξοργίζει
Ανθρώπινα είναι τα συναισθήματά σου και η περιέργεια. Σχεδόν όλοι το ίδιο θα νιώθαμε. Για το δικό σου καλό όμως, θα ήταν καλύτερο να μην το σκέφτεσαι και να το αφήσεις να περάσει στη λήθη. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.