PDA

Επιστροφή στο Forum : Δείτε τι έπαθα με Πλαίσιο και forthnet συνδρομή



Σελίδες : [1] 2

spirosta
13-01-06, 02:04
Λοιπόν πάω και εγώ να κάνω μια νέα συνδρομή (μόνο ISP) με την forthnet στο πλαίσιο. Αρχικά κάνει λάθος ο υπάλληλος και ξεκινάει με ανανέωση. Τέλοσ πάντων αφού διευκρινίζω καλύτερα ότι έχω γραμμή από τον ΟΤΕ και ότι θέλω να κάνω μια νέα σύνδεση με την forthnet για 3 μήνες (είναι κι άλλοι 3 δώρο) διορθώνεται το πρόβλημα. Συμπληρώνω την αίτηση.
Δεν παίρνω αντίγραφο και αφού το ζήτησα δεν μου έδωσαν αφού μου είπαν δεν είναι απαραίτητο.
Ωραία τότε... που πληρώνω?
Και το κουφό.... θα σας έρθει λογαριασμός στο σπίτι από την forthnet. Ε λοιπόν μετά από μια συζήτηση φεύγω και λέω ο θεός βοηθός.

Μετά από καμια ώρα με παίρνουν τηλέφωνο από forthnet. Δεν λέω το πλαίσιο με σκέφτηκε αφού 8μιση η ώρα την αίτηση και 10 παρα (μιλάμε τώρα το βράδυ) είχα τηλεφωνάκι. Ε λοιπόν ο τύπος που μίλησα ήταν μπερδεμένος. Αρχικά νόμισε ότι ήταν ανανέωση. Βέβαια το blanko του πλαισίου ήταν αισχρό.Διορθώσαμε αυτό ότι είναι νέα συνδρομή βρήκαμε και username γιατί τα δύο ήταν κατηλλημένα μου έδωσε και ένα απλό pass για αρχή και όλα ωραία...
Όταν του λέω για λογαριασμό που θα μου έρθει στο σπίτι τον κούφανα. Μου τα μάσησε λίγο και δεν ήξερε τι να πει. Του αναφερω ότι στο πλαίσιο δεν πλήρωσα (μήπως έκανα βλακεία?-πάντως έχουν όλα μου τα στοιχεία οπότε δεν γλίτωνα...) και μου λέει μετά από λίγο ότι το καλλήτερο είναι να πάω από τα γραφεία τους με την αίτηση και να πληρώσω. Εντάξει δεν λέω κοντά είμαι αλλά που να πάω ο καημένος χωρίς το συμβόλαιο? τον έστειλα πάλι το άνθρωπο. Πάλι καλά που ήταν πολύ εξυπηρετικός. Βρήκαμε λύση τελικά να κάνω κατάθεση και στείλω τα στοιχεία με fax.

Δεν λέω το έλυσα το πρόβλημα. ΑΛΛΑ έχω κάποιες απορίες.
1)Δεν έπρεπε να είχα πληρώσει στο πλαίσιο και αν ναι τόσο άσχετος ήταν ο υπάλληλος?
2)Εχετε ξανακούσειε εσείς να έρχεται λογαριασμός στο σπίτι με προπληρωμένη τρίμηνη και όχι να την πληρώνεις επιτόπου?
3)Για ποιο λόγο μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο να έχω το συμβόλαιο? Θα μου πεις μπορουσα να το απαιτήσω αλλά δεν ξέρουν αι αυτοί κάποια βασικά πράγματα?

Πέρα από αυτά πάντως που θα βρω άκρη πρέπει να πω πως και το πλαίσιο ταχύτατο (αλλά κλώτσησε λίγο η μηχανή) και η forthnet εξυπηρετική και ταχύτατη επίσης.

sdikr
13-01-06, 02:08
1) κανονικά κάνεις προπληρωμή,
2) οχι
3) μάλλον οντως δεν ήξερε ο πωλητής!

spirosta
13-01-06, 02:10
Καλά όχι ότι με νοίζει τόσο και το συμβόλαιο αλλά για το γαμώτο.
Το τραγικό είναι ότι του το είπα πάνω από 5 φορές αν σίγουρα πληρώνω στη forthnet.
Πάλι καλά τέλος καλά όλα καλά.

Hwoarang
13-01-06, 09:27
το συμβόλαιο είναι σαν "απόδειξη" και εκτός αυτόυ έχει και τους όρους της σύμβασης

Hillmaster
13-01-06, 10:23
Την ίδια ακριβώς αγορά έκανα στον Γερμανό. Βέβαια και εκεί χρειάστηκε κάποια χρόνος για να τους εξηγήσω ότι είχα ήδη γραμμή από OTE και απλώς ήθελα να αγοράσω μια 3μηνη συνδρομή. Όμως μόλις κατάλαβαν τι ήθελα:

Η ενεργοποίηση έγινε αμέσως, μου τύπωσαν ένα χαρτί με όλα τα στοιχεία της σύνδεσης και πλήρωσα επί τόπου.

Ο υπάλληλος στο Πλαίσιο ή ήταν παντελώς άσχετος ή τελικά συνέχισε με ανανέωση στο πρόγραμμα 1 bill με το οποίο νομίζω ότι σου στέλνουν το "κουστούμι" στο σπίτι.

skyman
13-01-06, 10:59
Μάλλον σε ανεκπαίδευτο πωλητή έπεσες, σημασία έχει ότι βρήκες άκρη.

babality
13-01-06, 11:00
ΠΩΛΗΤΕΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ:lol: :lol: :lol: :lol:
Χαααχαχαχα οι τυποι οσο πανε με απογοητευουν ολο και πιο πολυ.
Το μονο που τους αξιζει ειναι αυτο:thumbdown

dvm
13-01-06, 11:05
Γι' αυτό όποτε μπορώ πάω στη Forthnet στη Καλιθέα για να πληρώσω. Και να έχει λήξει η συνδρομή, μέχρι να γυρίσω σπίτι έχει ενεργοποιηθεί.

geoak
13-01-06, 11:15
Άσχετο με σύνδεση Internet, αλλά σχετικό με το Πλαίσιο. :offtopic:
Πήγα και πήρα μια ψηφιακή κάμερα JVC με σκληρό δίσκο από το Πλαίσιο και όταν πήγα σπίτι και το άνοιξα είδα ότι έχει ένα μάτσο manuals σε διάφορες γλώσσες αλλά όχι στην Ελληνική (εντάξει το έχουμε συνηθίσει πια αυτό) αλλά ούτε και στα Αγγλικά!!!
Είχε Ιταλικά, Ισπανικά, Γερμανικά, Γαλλικά και κάποιες άλλες τελειωμένες.

Τους έχω στείλει email και περιμένω επίτηδες να δω πότε θα απαντήσουν. Έχουν περάσει τώρα 5 μέρες ... λέτε να μου απαντήσουν ποτέ? Θα γελάσουμε το Σάββατο που θα πάω από εκεί!! :thumbdown :thumbdown :thumbdown :p :p :p

sv2evs
13-01-06, 11:34
Πέρα από αυτά πάντως που θα βρω άκρη πρέπει να πω πως και το πλαίσιο ταχύτατο (αλλά κλώτσησε λίγο η μηχανή) και η forthnet εξυπηρετική και ταχύτατη επίσης.

Έκανα και εγω χθες συνδρομή 3+3 απευθείας στην Forthnet - Θεσσαλονίκης και φυσικά πλήρωσα απευθείας:(. Πάλι καλά που βρήκες άκρη...γιατί μετά δεν ξέρεις τι μπορεί να είχε συμβεί....όσο για τον υπάλληλο.....:rtfm:

blackmoon
13-01-06, 11:36
Μια ερώτηση που είχα κάνει τις προάλλες σε πωλητή του Πλαίσιου Καλαμαριάς :

Θέλω δύο καλώδια για serial ata δισκους. Μου δίνει 2 απο τα απλά Ide που ξέρουμε όλοι.
Του λέω "Δεν κάνουν αυτά, serial ata θέλω."
Απάντηση " Το ίδιο είναι, ολοι οι δίσκοι τέτοια παίρνουν "
Τελικά του είπα " οκ, αστο θα ψάξω λίγο μόνος μου "

Μιλάμε μπορεί να δούλευε σε μανάβικο και τον έχωσε κανας θείος του στο Πλαίσιο...:haha

babality
13-01-06, 11:39
Μια ερώτηση που είχα κάνει τις προάλλες σε πωλητή του Πλαίσιου Καλαμαριάς :

Θέλω δύο καλώδια για serial ata δισκους. Μου δίνει 2 απο τα απλά Ide που ξέρουμε όλοι.
Του λέω "Δεν κάνουν αυτά, serial ata θέλω."
Απάντηση " Το ίδιο είναι, ολοι οι δίσκοι τέτοια παίρνουν "
Τελικά του είπα " οκ, αστο θα ψάξω λίγο μόνος μου "

Μιλάμε μπορεί να δούλευε σε μανάβικο και τον έχωσε κανας θείος του στο Πλαίσιο...:haha
Ωωωωωχ πρεπει να γινει thread με ατακες πλαισιου. Θα πεσει γελιο λεμε:D

NoYmErOs
13-01-06, 11:52
Μια ερώτηση που είχα κάνει τις προάλλες σε πωλητή του Πλαίσιου Καλαμαριάς :

Θέλω δύο καλώδια για serial ata δισκους. Μου δίνει 2 απο τα απλά Ide που ξέρουμε όλοι.
Του λέω "Δεν κάνουν αυτά, serial ata θέλω."
Απάντηση " Το ίδιο είναι, ολοι οι δίσκοι τέτοια παίρνουν "
Τελικά του είπα " οκ, αστο θα ψάξω λίγο μόνος μου "

Μιλάμε μπορεί να δούλευε σε μανάβικο και τον έχωσε κανας θείος του στο Πλαίσιο...:haha

Σαν να λέμε πήγε στο δημόσιο ένα πράγμα έτσι ..:lol:

Mythos
13-01-06, 12:06
Εγω δεν καταλαβαινω το λογο του να πας στο Πλαισιο για να παρεις συνδρομη forthnet!!!!!
Εγω πηρα ενα τηλεφωνο απο το σπιτακι μου, εδωσα στοιχεια, ενεργοποιησαν τη συνδρομη σε 10 λεπτα, και μετα τους εστειλα την αποδειξη καταθεσης σε τραπεζα!!!!
Γιατι να μπλεκετε με τριτους αφου δεν κερδιζετε τιποτα, αντιθετως ολο προβληματα ειναι.

marios007
13-01-06, 12:20
Aκόμα καλύτερος τρόπος για αγορά συνδρομής στην Forthnet είναι μέσο πιστωτικής κάρτας στο e-shop που διαθέτουν. Σε 5 min αγοράζεις, συνδέεσε και σου στέλνουν την απόειξη στο σπίτι σου.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε δηλαδη :-)

m3fisto
13-01-06, 12:25
Το πιο πρόσφατο που έπαθα από υπάλληλο του Πλαισίου ήταν το εξής. Πάω για να κάνω αίτηση για full llu Vivodi με dsl phone.Εγώ ο κακομοίρης δεν ήξερα τότε πως μόνο τα router της alcatel λειτουργούν για το dls phone αλλα έχοντας κοιτάξει το σάιτ της Βίβο ήξερα πως απαιτείται "συμβατός" εξοπλισμός.ότνα φτάνουμε στο σημείου του συμβολαίου που τικάρεις αν θέλεις να σου στέιλει ή να σου νοικιάσει η βίβο τον εξοπλισμό ρωτάω:
Ο εξοπολισμός που παρέχει η Βίβο ποιος είναι;
-είναι τα alcatel τάδε και τάδε.
-Αν εγώ αγοράσω το USR 9108 για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια θα έχω πρόβλημα με το dsl phone?
-Προφανώς και όχι.
-...

πάω και εγω χαρούμενος και σκάω 100 ευρα΄για το ρουτεράκι για να μάθω 2 μέρες μετά πως δεν κάνει...και ακόμα δεν έχω καταφέρει να το πουλήσω...Μα΄λιστα όταν πήγα από το πλάισιο για να ζητήσω εξηγήσεις από τον υπάλληλο ισχυρίστηκε πως μου το έιχε διευκρινίσει και πως εγώ δεν κατάλαβα καλά...

Tony_Ts
13-01-06, 12:28
Έκανα και εγω χθες συνδρομή 3+3 απευθείας στην Forthnet - Θεσσαλονίκης και φυσικά πλήρωσα απευθείας:(. Πάλι καλά που βρήκες άκρη...γιατί μετά δεν ξέρεις τι μπορεί να είχε συμβεί....όσο για τον υπάλληλο.....:rtfm: Έτσι ακριβώς! Μακριά από μεσάζοντες πάσης φύσεως!! Κι εγώ που έκανα μια σύνδεση (δώρο σε άλλον) την έκανα απευθείας από τη Forthnet! Προς Θεού! Αποφεύγετε τα "μαγαζάκια" γιατί θα ταλαιπωρηθείτε!


ΠΩΛΗΤΕΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ:lol: :lol: :lol: :lol:
Χαααχαχαχα οι τυποι οσο πανε με απογοητευουν ολο και πιο πολυ.
Το μονο που τους αξιζει ειναι αυτο:thumbdown
Οι πωλητές του Πλαισίου είναι μια χαρά! Σε σχέση πάντα με το μισθό που παίρνουν. Δε νομίζω κανείς να περιμένει με μισθό 650€ μικτά να έχει ξεφτέρια πωλητές έτσι; Η διοίκηση του Πλαισίου είναι για κλωτσές κι από εκεί ξεκινάει να βρωμάει το πράγμα! Κι αυτό γιατί ΔΕΝ έχουν δοθεί σαφείς οδηγίες για ελάχιστα στάνταρντ εξυπηρέτησης του πελάτη. Κοινώς, "μαγαζάκι" όπως ανέφερα παραπάνω! Κι ο μπακάλης της γειτονιάς μου έχει κάποια στάνταρντ εξυπηρέτησης... το Πλαίσιο όχι! Για να μην κάνω λόγο για το γεγονός ότι πουλάει μεταχειρισμένα στις τιμές καινούργιων και βγω εντελώς εκτός θέματος! (όποιος θέλει γαργαλιστικές λεπτομέρειες με π/μ)


Ωωωωωχ πρεπει να γινει thread με ατακες πλαισιου. Θα πεσει γελιο λεμε
Αν και σε αυτό συμφωνώ....


Aκόμα καλύτερος τρόπος για αγορά συνδρομής στην Forthnet είναι μέσο πιστωτικής κάρτας στο e-shop που διαθέτουν. Σε 5 min αγοράζεις, συνδέεσε και σου στέλνουν την απόειξη στο σπίτι σου.

Σωστός!!!!!


Μα΄λιστα όταν πήγα από το πλάισιο για να ζητήσω εξηγήσεις από τον υπάλληλο ισχυρίστηκε πως μου το έιχε διευκρινίσει και πως εγώ δεν κατάλαβα καλά...
Και δε ζήτησες να μιλήσεις με προϊστάμενο και να κάνεις καταγγελία; Αν δεν το έκανες, να είσαι σίγουρος ότι τα ίδια θα πουν και στο επόμενο "θύμα" που θα το διαβεβαιώσουν για κάτι που δεν ισχύει μόνο και μόνο για να κάνουν την πώληση! (ή ακόμα και σε σένα ξανά).

TearDrop
13-01-06, 13:12
Έτσι ακριβώς! Μακριά από μεσάζοντες πάσης φύσεως!! Κι εγώ που έκανα μια σύνδεση (δώρο σε άλλον) την έκανα απευθείας από τη Forthnet! Προς Θεού! Αποφεύγετε τα "μαγαζάκια" γιατί θα ταλαιπωρηθείτε!


Οι πωλητές του Πλαισίου είναι μια χαρά! Σε σχέση πάντα με το μισθό που παίρνουν. Δε νομίζω κανείς να περιμένει με μισθό 650€ μικτά να έχει ξεφτέρια πωλητές έτσι; Η διοίκηση του Πλαισίου είναι για κλωτσές κι από εκεί ξεκινάει να βρωμάει το πράγμα! Κι αυτό γιατί ΔΕΝ έχουν δοθεί σαφείς οδηγίες για ελάχιστα στάνταρντ εξυπηρέτησης του πελάτη. Κοινώς, "μαγαζάκι" όπως ανέφερα παραπάνω! Κι ο μπακάλης της γειτονιάς μου έχει κάποια στάνταρντ εξυπηρέτησης... το Πλαίσιο όχι! Για να μην κάνω λόγο για το γεγονός ότι πουλάει μεταχειρισμένα στις τιμές καινούργιων και βγω εντελώς εκτός θέματος! (όποιος θέλει γαργαλιστικές λεπτομέρειες με π/μ)


Αν και σε αυτό συμφωνώ....


Σωστός!!!!!


Και δε ζήτησες να μιλήσεις με προϊστάμενο και να κάνεις καταγγελία; Αν δεν το έκανες, να είσαι σίγουρος ότι τα ίδια θα πουν και στο επόμενο "θύμα" που θα το διαβεβαιώσουν για κάτι που δεν ισχύει μόνο και μόνο για να κάνουν την πώληση! (ή ακόμα και σε σένα ξανά).
Ενημερωτικά απλά, ο μικτός μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου στο Πλαίσιο είναι πολύ παραπάνω απο 650 ευρώ. Επίσης, δεν ξέρω τι σχέση έχει ο μισθός με το αν είναι ξεφτέρια οι υπάλληλοι ή οχι.. διευκρίνισε το μου λιγο για να καταλάβω.

party-pooper
13-01-06, 13:22
Ενημερωτικά απλά, ο μικτός μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου στο Πλαίσιο είναι πολύ παραπάνω απο 650 ευρώ. Επίσης, δεν ξέρω τι σχέση έχει ο μισθός με το αν είναι ξεφτέρια οι υπάλληλοι ή οχι.. διευκρίνισε το μου λιγο για να καταλάβω.

Δηλαδη ποσο παραπανω μπορει να ειναι ο μισθος στο πλαισιο γιατι θα τρελαθω...Συμφωνω με το προλαλησαντα αν και υπαρχουνε καποιοι στο πλαισιο που ξερουνε καποια πραγματακια και δεν ειναι εντελως ασχετοι.Μου εχουνε κανει και εμενα πολλες πατατες και δεν τους εχω κανει τη χαρη να ξαναγορασω απο εκει.

jimpan
13-01-06, 13:23
Ακριβώς! Αυτή είναι η καλύτερη λύση.

babality
13-01-06, 14:03
Ενημερωτικά απλά, ο μικτός μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου στο Πλαίσιο είναι πολύ παραπάνω απο 650 ευρώ. Επίσης, δεν ξέρω τι σχέση έχει ο μισθός με το αν είναι ξεφτέρια οι υπάλληλοι ή οχι.. διευκρίνισε το μου λιγο για να καταλάβω.
πραγματικα κι εγω αυτο θα ελεγα. Γιατι δεν πανε να δουλεψουν αμα ειναι ετσι σε κανα BSB να βλεπουν και γυναικες ολη μερα:mad:

Hillmaster
13-01-06, 14:04
Είναι λάθος να πηγαίνει κάποιος στο Πλαίσιο και να πιστεύει ότι θα ενημερωθεί. Όποιος πάει από εκεί (αλλά και σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών) πρέπει να έχει πρώτα ενημερωθεί από μόνος του με ψάξιμο στο Internet ή σε φόρουμ όπως το aDSLgr και μετά να περνάει από εκεί για να ρίχνει μια ματιά στο προϊόν που το ενδιαφέρει και μετά να το παραγγέλνει από κάποιο eshop, φθηνότερα.

spirosta
13-01-06, 14:34
Εγω δεν καταλαβαινω το λογο του να πας στο Πλαισιο για να παρεις συνδρομη forthnet!!!!!
Εγω πηρα ενα τηλεφωνο απο το σπιτακι μου, εδωσα στοιχεια, ενεργοποιησαν τη συνδρομη σε 10 λεπτα, και μετα τους εστειλα την αποδειξη καταθεσης σε τραπεζα!!!!
Γιατι να μπλεκετε με τριτους αφου δεν κερδιζετε τιποτα, αντιθετως ολο προβληματα ειναι.

Άσε το μετάνιωσα που δεν το έκανα έτσι αφού ούτως ή άλλως το ίδιο πράγμα έγινε. Τεσπά. Το πρόβλημα λύθηκε και όλα τώρα οκ. Και τα λεφτά τα έδωσα με κατάθεση και το fax το έστειλα.

Πάντως είναι γενικά καλύτερα απευθείας με τη forthnet γιατί αλλιώς μπορεί να μπλέξεις. Πάλι καλά που ο υπάλληλος της forthnet που μίλησα χθες ήταν μια χαρά και εξυπηρετικός και κατάλαβε τι έγινε.

Και ναι πρέπει να κάνουμε ένα thread με ατάκες υπαλλήλων από όλα τα καταστήματα. Εγώ άμα του ζήταγα καλώδιο SATA και μου έδινε IDE και μου έλεγε ότι κάνει θα του έλεγα να πιάσει ένα SATA δίσκο και να μου δείξει πως να το βάλω. Μετά θα του έδειχνα και ποιο είναι το καλώδιο SATA και θα έφευγα χωρίς να αγοράσω τίποτε.

Τέλος κάτι πρέπει να γίνει με τους υπαλλήλους σε όλα τα καταστήματα. Δεν είναι δυνατόν να του ζητάω μια νέα συνδρομή χωρίς γραμμή γατί έχω γραμμή από τον ΟΤΕ και να του το λέω 5 φορές και να μου γράφει ανανέωση και συνδρομή 1-bill (γραμμή+ISP). Ας τους εξηγήσει κάποιος τι είναι το adsl...

koukou
13-01-06, 14:41
Λοιπόν πάω και εγώ να κάνω μια νέα συνδρομή (μόνο ISP) με την forthnet στο πλαίσιο. Αρχικά κάνει λάθος ο υπάλληλος και ξεκινάει με ανανέωση. Τέλοσ πάντων αφού διευκρινίζω καλύτερα ότι έχω γραμμή από τον ΟΤΕ και ότι θέλω να κάνω μια νέα σύνδεση με την forthnet για 3 μήνες (είναι κι άλλοι 3 δώρο) διορθώνεται το πρόβλημα. Συμπληρώνω την αίτηση.
Δεν παίρνω αντίγραφο και αφού το ζήτησα δεν μου έδωσαν αφού μου είπαν δεν είναι απαραίτητο.
Ωραία τότε... που πληρώνω?
Και το κουφό.... θα σας έρθει λογαριασμός στο σπίτι από την forthnet. Ε λοιπόν μετά από μια συζήτηση φεύγω και λέω ο θεός βοηθός.

Μετά από καμια ώρα με παίρνουν τηλέφωνο από forthnet. Δεν λέω το πλαίσιο με σκέφτηκε αφού 8μιση η ώρα την αίτηση και 10 παρα (μιλάμε τώρα το βράδυ) είχα τηλεφωνάκι. Ε λοιπόν ο τύπος που μίλησα ήταν μπερδεμένος. Αρχικά νόμισε ότι ήταν ανανέωση. Βέβαια το blanko του πλαισίου ήταν αισχρό.Διορθώσαμε αυτό ότι είναι νέα συνδρομή βρήκαμε και username γιατί τα δύο ήταν κατηλλημένα μου έδωσε και ένα απλό pass για αρχή και όλα ωραία...
Όταν του λέω για λογαριασμό που θα μου έρθει στο σπίτι τον κούφανα. Μου τα μάσησε λίγο και δεν ήξερε τι να πει. Του αναφερω ότι στο πλαίσιο δεν πλήρωσα (μήπως έκανα βλακεία?-πάντως έχουν όλα μου τα στοιχεία οπότε δεν γλίτωνα...) και μου λέει μετά από λίγο ότι το καλλήτερο είναι να πάω από τα γραφεία τους με την αίτηση και να πληρώσω. Εντάξει δεν λέω κοντά είμαι αλλά που να πάω ο καημένος χωρίς το συμβόλαιο? τον έστειλα πάλι το άνθρωπο. Πάλι καλά που ήταν πολύ εξυπηρετικός. Βρήκαμε λύση τελικά να κάνω κατάθεση και στείλω τα στοιχεία με fax.

Δεν λέω το έλυσα το πρόβλημα. ΑΛΛΑ έχω κάποιες απορίες.
1)Δεν έπρεπε να είχα πληρώσει στο πλαίσιο και αν ναι τόσο άσχετος ήταν ο υπάλληλος?
2)Εχετε ξανακούσειε εσείς να έρχεται λογαριασμός στο σπίτι με προπληρωμένη τρίμηνη και όχι να την πληρώνεις επιτόπου?
3)Για ποιο λόγο μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο να έχω το συμβόλαιο? Θα μου πεις μπορουσα να το απαιτήσω αλλά δεν ξέρουν αι αυτοί κάποια βασικά πράγματα?

Πέρα από αυτά πάντως που θα βρω άκρη πρέπει να πω πως και το πλαίσιο ταχύτατο (αλλά κλώτσησε λίγο η μηχανή) και η forthnet εξυπηρετική και ταχύτατη επίσης.

πριν απο μιαμιση βδομάδα για τον ιδιο λογο στο πλαίσιο μου είπαν ακριβώς τα ίδια
μονο που ύστερα απο επιμονή μου ζητησα και πήρα αντιγραφο-φωτοτυπία του συμβολαίου-Επίσης η κοπέλα εκεί μου είπε οτι χρειάζεται μια βδομάδα για να γίνει η ενεργοποίηση!!!

Γυρνώντας λοιπόν σπίτι στέλνω αμέσως email στη forthnet(μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας και συμβολαίου) και με περνουν μετα απο 10 λεπτά τηλέφωνο(περίεργο στι 18:30 το απογευμα...) και με ρωτάνε τι ακριβώς έχει συμβεί.

Οταν τους λέω τι έγινε και οτι δε μπορώ να περιμένω μια βδομάδα για την ενεργοποίηση
γελάνε και μου εξηγούνε οτι ή ενεργοποίηση γινεται άμεσα και η πληρωμή μέσω τραπέζης αφου δε πλήρωσα στο πλαίσιο...Ετσι λοιπον μετα πάλι απο μισή ώρα με πέρνουν ξανά τηλεφωνο και μου δίνουν το pass.Την επόμενη μέρα πήγα στην τράπεζα και πλήρωσα και τους έστειλα και την απόδειξη με email.Προχτές μου ήρθε και μια απόδειξη απο τη forthnet αλλα υποθέτω οτι δε θα θέλουν να τους ξαναπληρώσω...
Υποθέτω θα είναι για τυπικούς λόγους...

Και σημείωση:Η κοπέλα στο πλαίσιο αρχικά προσπαθούσε να μου πουλήσει το ADSLpack στη συνέχεια να μου κάνει ανανέωση και τέλος της υπέδειξα την προσφορά 3+3 που δε γνώριζε οτι υπάρχει και το έμαθε ανοίγοντας το φυλλάδιο του πλαισίου!!!

Και όλα αυτά στο Πλαισιο Μεταμλορφωσης...:thumb_dup

octap
13-01-06, 14:47
Forthnet και ξερό ψωμί...
Για όλα μπορούνε να σου βρούνε μια λύση οι τεχνικοί και οι πωλητές. 2 χρόνια τώρα με dsl ποτέ δεν έπεσα σε κάποιον που να μην έλυσε οποιαδήποτε απορία μου (με τον ένα ή άλλο τρόπο).
Σκέψου πχ φίλε μου να μην σε εξυπηρετούσε όπως σε εξυπηρέτησε ο πωλητής της Forthnet....ακόμα θα έτρεχες.

Δεν δουλέυω στην Forthnet, δεν τους ξέρω, δεν με ξέρουν ...απλά προσωπικές εμπειρίες εκφράζω

octap
13-01-06, 14:50
Προχτές μου ήρθε και μια απόδειξη απο τη forthnet αλλα υποθέτω οτι δε θα θέλουν να τους ξαναπληρώσω...
Υποθέτω θα είναι για τυπικούς λόγους...

Η απόδειξή αυτή είναι η απόδειξη πληρωμής της σύνδεσης που έκανες. Η αποδειξη της τράπεζας δεν έχει καμία σχέση φυσικά, είναι μόνο για την τράπεζα.

Mythos
13-01-06, 15:57
Η απόδειξή αυτή είναι η απόδειξη πληρωμής της σύνδεσης που έκανες. Η αποδειξη της τράπεζας δεν έχει καμία σχέση φυσικά, είναι μόνο για την τράπεζα.

Ναι αυτη η αποδειξη που σου στελνουν ειναι οτι εχουν παρει τα λεφτα και ολα ΟΚ. Η αποδειξη της τραπεζας εχει, και μαλιστα πολυ, σημασια, μεχρι να σου στειλουν τη δικια τους. Γιατι αν σου πουν "Κυριε δεν μας εχετε πληρωσει", τοτε τους κολας την αποδειξη της τραπεζας στη μουρη και το βουλωνουν.
Εγω προσωπικα κραταω ολα τις αποδειξεις του ebanking, για οτιδηποτε πληρωνω.

vstratis
13-01-06, 15:57
"Είναι λάθος να πηγαίνει κάποιος στο Πλαίσιο και να πιστεύει ότι θα ενημερωθεί. Όποιος πάει από εκεί (αλλά και σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών) πρέπει να έχει πρώτα ενημερωθεί από μόνος του με ψάξιμο στο Internet ή σε φόρουμ όπως το aDSLgr και μετά να περνάει από εκεί για να ρίχνει μια ματιά στο προϊόν που το ενδιαφέρει και μετά να το παραγγέλνει από κάποιο eshop, φθηνότερα"


σαυτο εχεις δικιο οσο αφορα το τι ειναι ΚΑΛΟ να κανεις. Απο την αλλη ενας μπαμπας, μια μαμα, ενας αδαης κλπ που παει να αγορασει κατι σχετικο με υπολογιστες θελει σωστη αντιμετωπιση και οχι να του πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες

spirosta
13-01-06, 16:37
Και σημείωση:Η κοπέλα στο πλαίσιο αρχικά προσπαθούσε να μου πουλήσει το ADSLpack στη συνέχεια να μου κάνει ανανέωση και τέλος της υπέδειξα την προσφορά 3+3 που δε γνώριζε οτι υπάρχει και το έμαθε ανοίγοντας το φυλλάδιο του πλαισίου!!!


Καλά και εμένα με έστειλε αδιάβαστο όταν τον ρώτησα την τιμή (για να βεβαιωθώ) και άνοιξε τον κατάλογο για να μου πει...
Εγώ ήμουν στο πλαίσιο Καλλιθέας.

viper151
13-01-06, 17:13
μηπως ο πωλητης νομιζε οτι ηθελες αοριστου χρονου???εισαι σιγουρος οτι το ξεκαθαρισατε???γιατι αν εκεινος καταλαβε αοριστου χρονου τοτε σωστα σου ειπε οτι θα ερθει σπιτι ο λογαριασμος...αλλιως απλα καπου στην πορεια σε εχασε:hahaειναι απιστευτη η κατασταση στα καταστηματα ηελκτρονικων πιαα...εμεις ξερουνμε πιο πολλα απο αυτους... αν και στο πλαισιο υπαρχουν μονο σπουδαγμενοι ανθρωποι(με συγκριση παντα τα υπολοιπα καταστματα στα οποια τους λες νερο και σου λενε -"ΑΑΑ φαι θελετε" )...

spirosta
13-01-06, 17:55
μηπως ο πωλητης νομιζε οτι ηθελες αοριστου χρονου???εισαι σιγουρος οτι το ξεκαθαρισατε???γιατι αν εκεινος καταλαβε αοριστου χρονου τοτε σωστα σου ειπε οτι θα ερθει σπιτι ο λογαριασμος...αλλιως απλα καπου στην πορεια σε εχασε:hahaειναι απιστευτη η κατασταση στα καταστηματα ηελκτρονικων πιαα...εμεις ξερουνμε πιο πολλα απο αυτους... αν και στο πλαισιο υπαρχουν μονο σπουδαγμενοι ανθρωποι(με συγκριση παντα τα υπολοιπα καταστματα στα οποια τους λες νερο και σου λενε -"ΑΑΑ φαι θελετε" )...
Όχι ήταν ξακάθαρα ότι μιλάμε για 3μηνη και όχι αορίστου.Άλλωστε μου το είπε κιόλας.

xabikos
14-01-06, 03:52
Και εγώ νόμιζα οτι μόνο σε μένα έτυχε αυτό το πράγμα. Πήγα σήμερα στο Πλαίσιο στη Π. Π. Γερμανού στη Θεσσαλονίκη και μέχρι να τους εξηγήσω οτι θέλω μόνο συνδρομή είδα και έπαθα. Τι ήθελα και έμπλεξα. Χίλιες φορές καλύτερα απο το e-shop της forthnet.

loner
14-01-06, 16:42
Εγω παιδια πηγα κανονικοτατα Πλαισιο, και εκανα εκει την αιτηση. Δεν πληρωσα εκει αλλα μου ειπε το παλικαρι οτι θα μιλησω με 4νετ. Πραγματι μολις λιγες ωρες αργοτερα με πηραν τηλ, μου εδωσαν κωδικους και τα ρεστα και μετα με ρωτησαν για τον τροπο πληρωμης. Ειχα ηδη σημειωσει μετρητα στην αιτηση που ειχε σταλει οποτε με ρωτησαν ποια τραπεζα με εξυπηρετει. Αφου λοιπον συννενοηθηκαμε πηγα την επομενη στην τραπεζα και εκανα καταθεση στον λογαριασμο της 4νετ. Μετα εστειλα το φωτοαντιγραφο του καταθετηριου σε ενα φαξ αναγραφοντας και το username μου πανω. Κανενα απολυτως προβλημα!!! Δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω αποδειξη αλλα εχω τα παντα (συμβολαια -αιτηση δλδ-, φωτοαντιγραφο καταθετηριου και αυθεντικο) σε περιπτωση που πουν κατι.... Αψογη παντως εξυπηρετηση και κανενα προβλημα επαναλαμβανω....

manoulamou
14-01-06, 17:17
Plaisio sucks all the way. Δεν φταινε τα σκλαβακια τους, αλλα αυτοι που κανουν τις προσληψεις.Εχω κοντευω να γινω γιαγια και ξερω τα διπλα απο τους περισσοτερους υπαλληλους.
Το site τους ειναι το ιδιο αρχαιο με του ΟΤΕ και παντελως αναξιοπιστο. Οι τιμες καμμια διαφορα -ιντερνετ-με-μαγαζι και επιπλεον πανακριβες.
Και στην τελικη, απορω γιατι δεν ψωνιζουν, οσοι έχουν ιντερνετ, μονο απο τα eshops ειτε των παροχεων,
ειτε απο οποιοδηποτε αλλο πλην plaisio.gr <υπαρχει και το SkroutzIT! για ερευνα αγορας>
EDIT
To μονο για το οποιο αξιζουν, ισως, ειναι το after sales service.
Ιδιως αν σου τυχει κατι ελαττωματικο, αμεση αλλαγη ακομη και χωρις αποδειξη...

theodoros2004
14-01-06, 17:32
Εχουν και κατι καλο αναμεσα στα αρνητικα...

Crosstalk
14-01-06, 17:55
Δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω αποδειξη αλλα εχω τα παντα (συμβολαια -αιτηση δλδ-, φωτοαντιγραφο καταθετηριου και αυθεντικο) σε περιπτωση που πουν κατι.... Αψογη παντως εξυπηρετηση και κανενα προβλημα επαναλαμβανω....

Θα σου αποστειλουν ταχυδρομικα την αποδειξη! Ετσι τουλαχιστον εγινε σε εμενα με 2 3μηνες που ειχα!

spirosta
14-01-06, 19:08
Θα σου αποστειλουν ταχυδρομικα την αποδειξη! Ετσι τουλαχιστον εγινε σε εμενα με 2 3μηνες που ειχα!
Ναι έτσι γίνεται μου το είπαν και εμένα.

loner
15-01-06, 16:59
Ok! Περιμενω λοιπον.... Μεχρι στιγμης παντως δεν εχει επικοινωνησει κανεις μαζι μου...

andreasp
16-01-06, 13:04
Ενημερωτικά απλά, ο μικτός μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου στο Πλαίσιο είναι πολύ παραπάνω απο 650 ευρώ. Επίσης, δεν ξέρω τι σχέση έχει ο μισθός με το αν είναι ξεφτέρια οι υπάλληλοι ή οχι.. διευκρίνισε το μου λιγο για να καταλάβω.

Περυσι τετοια εποχη περιπου, ειχα παει απο τα κεντρικα του Πλαισιου για μια συνεντευξη.
Ηθελα να πιασω 4ωρη εργασια πωλητη σε καταστημα.
Μενω στο Ν.Ηρακλειο.
Ηθελαν να κατεβαινω στην Στουρναρη, με μισθο 200ευρω τον μηνα!!!!!
Ειναι ανεκδοτο οι τυποι!
Ο μισθος του υπαλληλου στο Πλαισιο δεν ειναι ουτε καν 650ευρω μικτα. Νομιζω οτι πληρωνουν και κατω απο το νομιμο βασικο μισθο.

spirosta
16-01-06, 17:12
offtopic

Οι υπάλληλοι του πλαισίου παίρνουν το βασικό μια χαρά και με το παραπάνω. Και μάλιστα παίρνουν κανονικά υπερωρίες και ρεπό. Μάλιστα οι περισσότεροι έχουν και καλή αντιμετώπιση από το ανώτερο προσωπικό.

katakouzina
16-01-06, 23:01
Η πιο εύκολη λύση, πάντως, παραμένει η NETKEY, ειδικά για όσες περιοχές έχουν πιταρισμένα dslam. Πληρώνεις 20ευρώ για 2 μήνες και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν! Απλά πράγματα!

charly13
17-01-06, 00:17
offtopic

Οι υπάλληλοι του πλαισίου παίρνουν το βασικό μια χαρά και με το παραπάνω. Και μάλιστα παίρνουν κανονικά υπερωρίες και ρεπό. Μάλιστα οι περισσότεροι έχουν και καλή αντιμετώπιση από το ανώτερο προσωπικό.


Είσαι σίγουρος;

TearDrop
17-01-06, 00:45
Περυσι τετοια εποχη περιπου, ειχα παει απο τα κεντρικα του Πλαισιου για μια συνεντευξη.
Ηθελα να πιασω 4ωρη εργασια πωλητη σε καταστημα.
Μενω στο Ν.Ηρακλειο.
Ηθελαν να κατεβαινω στην Στουρναρη, με μισθο 200ευρω τον μηνα!!!!!
Ειναι ανεκδοτο οι τυποι!
Ο μισθος του υπαλληλου στο Πλαισιο δεν ειναι ουτε καν 650ευρω μικτα. Νομιζω οτι πληρωνουν και κατω απο το νομιμο βασικο μισθο.
Καλό θα ήταν αφού δεν τα ξέρεις τα πράγματα πώς ακριβώς έχουν να μην παραπληροφορείς. Το Πλαίσιο είναι επιχείρηση εισηγμένη στο Χρηματιστήριο, με δυναμικό αυτή τη στιγμή πάνω απο 1000 άτομα σε όλη την Ελλάδα. Πιστεύεις οτι συμφέρει κανέναν εκεί μέσα να ΜΗΝ δίνουν τον βασικό μισθό στους υπαλλήλους? Ενας να πάει να κάνει καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν. Σε ενημερώνω λοιπόν (επειδή δουλεύω στο Πλαίσιο και τα ξέρω τα πράγματα καλύτερα) οτι ο μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου είναι πολύ πάνω απο το βασικό (το οποίο αυτή τη στιγμή σύμφωνα με την Συλλογική Σύμβαση Εργασίας για τους πωλητές εμπορικών καταστημάτων είναι 701,87 μικτά). Φυσικά οι υπερωρίες πληρώνονται κανονικότατα, σύμφωνα πάντα με τα όσα προβλέπει ο νόμος.

Sorry για το off-topic αλλά κάποια πράγματα έπρεπε να διευκρινιστούν.

charly13
17-01-06, 00:54
Με τα 701,87 μικτά του πλαισίου τα καθαρά είναι 561,4.
Όσο για τις υπερωρίες άστο καλύτερα..

TearDrop
17-01-06, 01:10
Με τα 701,87 μικτά του πλαισίου τα καθαρά είναι 561,4.
Όσο για τις υπερωρίες άστο καλύτερα..
Μάλλον δεν διάβασες καλά το μήνυμα μου.. ειπα ο μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου στο Πλαίσιο είναι ΠΟΛΥ ΠΑΝΩ απο τον βασικό και καλύτερα να λήξει εδώ το off-topic.

manoulamou
17-01-06, 10:25
Μάλλον δεν διάβασες καλά το μήνυμα μου.. ειπα ο μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου στο Πλαίσιο είναι ΠΟΛΥ ΠΑΝΩ απο τον βασικό και καλύτερα να λήξει εδώ το off-topic.

Νομιζω πως θα επρεπε να ανοιχτει -δεν ξερω ισως ηδη υπαρχει- ενα νεο thread ή επισημασμενο υπομνημα-
με τις εμπειριες των χρηστων απο καταστηματα τυπου plaisio, microland, germanos
γιατι δεν ωφελει να πλατειαζουμε σε ασχετα topic.
:mad: :haha :oops: :evil: :twisted:
Προβλεπω να γινεται Ο χαμος απο παραπονα και αντιπαραθεσεις.

babality
17-01-06, 10:34
Πριν κανα 3μηνο. Παω Μεταμορφωση να παρω ενα game για ps2. Ελεγε προσφορα 15ευρω. Μπαινω λοιπον και σκαει παλικαρι με το που με βλεπει. Ανετος παρα πολυ και λεω οκ μ'αυτον φαινεται οτι θα συννενοηθω. Γεια σας εχετε το ταδε παιχνιδι για ps2? Βεβαιως φιλε μου αλλα αυτο ειναι μονο για xbox. Πρωτη τουβλια στο κεφαλι. Μιλαμε για mortal kombat. Χαχαχα. Του λεω ξερεις απο παιχνιδια αμα ειναι να συννεοηθουμε σβελτα. Χαχα μου λεει τι λες ρε φιλε απο πιτσιρικι ασχολουμαι. ΟΚ!!! Ψαχνει ψαχνει δεν το βρισκει. Φωναζει αλλον και του λεει ψιλοσιγα ειναι στην κασετινα ρε!!! Ωπ λεω τι παιζει? Παει ο ειδημων λοιπον και βγαζει το παιχνιδι απο μια κασετινα και ηταν το dvd χυμα και το βαζει στο κουτι και μου το δινει. Τον κοιταω σαν βλακας και του λεω...Τι παιζει ρε αρχοντα του λεω? Μτχ ειναι? ΟΧΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.
Πλαισιο Μεταμορφωσης κυριοι:haha :lol: :mad: :evil:

Εντιτ: Ο πωλητης πρεπει να ειχε να πλυθει κανα μηνα:lol:

Tony_Ts
17-01-06, 12:34
Ενημερωτικά απλά, ο μικτός μισθός νεοπροσληφθέντα υπαλλήλου στο Πλαίσιο είναι πολύ παραπάνω απο 650 ευρώ. Επίσης, δεν ξέρω τι σχέση έχει ο μισθός με το αν είναι ξεφτέρια οι υπάλληλοι ή οχι.. διευκρίνισε το μου λιγο για να καταλάβω.

Ο μισθός για ξεκίνημα στο Πλαίσιο στην Αθήνα είναι 720 μικτά! Μπορώ να σου δώσω και τηλέφωνο υπευθύνου της συνέντευξης αν θέλεις καθώς και ακριβώς το πότε πραγματοποιήθηκε (Ιούνιος 2005 περίπου). Και το 720 ήταν μόνο και μόνο λόγω προϋπηρεσίας! (τουλάχιστο έτσι ισχυρίστηκε ο υπεύθυνος) Εσύ τι στοιχεία έχεις να μου δώσεις πιστοποιώντας τα λεγόμενά σου ότι ο μισθός είναι πολύ παραπάνω όπως λες; (850μικτά; 900; Μήπως ακόμα παραπάνω; ) Το ότι εσύ σαν υπάλληλος παίρνεις παραπάνω δε σημαίνει ότι όλοι παίρνουν το ίδιο, έτσι δεν είναι;

Σχετικά με το αν είνει ξεφτέρια οι υπάλληλοι και μπορούν/ξέρουν να δίνουν σωστές πληροφορίες, αν και είναι αυτονόητο θα δοκιμάσω να το εξηγήσω. Αν εσύ είσαι π.χ. τεχνικός υπολογιστών με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό και 10χρόνια ενεργή προϋπηρεσία θα πας να δουλέψεις για 720€ μικτά;
Αντίστοιχα αν είσαι πωλητής, με δομημένες τεχνικές γνώσεις πάνω στους υπολογιστές, με πολυετή κι ενεργό προϋπηρεσία, θα πας να δουλέψεις για 720€;

Ziggy23
17-01-06, 12:45
Τον κοιταω σαν βλακας και του λεω...Τι παιζει ρε αρχοντα του λεω? Μτχ ειναι? ΟΧΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.
Πλαισιο Μεταμορφωσης κυριοι:haha :lol: :mad: :evil:

Εντιτ: Ο πωλητης πρεπει να ειχε να πλυθει κανα μηνα:lol:

ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Το ειχε στειλει για επισκευη γιατι ειχε χαλασει μαλλον το καπελο του Kung Lao! :haha

4saken
17-01-06, 12:49
Xα χα χα χα...Εγραψες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.