PDA

Επιστροφή στο Forum : VoipBuster Αρχισε να χρεωνει?



Σελίδες : [1] 2

vlikkas
13-01-06, 02:29
ρε παιδια στα ξαφνικα αρχισε να με χρεωνει το voipbuster στα αστικα με 0.01 πανε τα τσαμπα? και παρεγγειλα και το Linksys adapter!

sdikr
13-01-06, 02:31
Από όσο βλέπω ακόμα έχουν την ελλάδα μέσα στα δωρεάν

BoGe
13-01-06, 02:31
ρε παιδια στα ξαφνικα αρχισε να με χρεωνει το voipbuster στα αστικα με 0.01 πανε τα τσαμπα? και παρεγγειλα και το Linksys adapter!

Η ιστοσελίδα τους, άλλα λέει.
Εκτός αν δεν την εημέρωσαν ακόμα, που αν έχεις δίκιο δεν είναι σωστό.
Καλά θα κάνετε, όσοι χρησιμοποιείται την εν λόγω υπηρεσία, να κάνετε κανά τηλεφώνημα με καμιά χρέωση που και που (π.χ. κανά κινητό), να βάζετε χρήματα που και που, διότι αν μπαίνουν όλο νέοι χρήστες που εκτός το αρχικό ποσό, να μην δίνουν άλλο, και το ξεσκίζουν προς κάποια χώρα, π.χ. Ελλάδα, τότε θα πάψει να δίνει δωρεάν προς Ελλάδα.

vlikkas
13-01-06, 02:41
στην ιστιοσελιδα λεει τσαμπα και το προγραμμα χρεωνει . Απατη μεγαλη ειναι αυτη εκτος αμα ειναι κατι προσωρινο . Δεν εχει 2 ωρες που τηλεφωνουσα τσαμπα.
Το διαπιστωσε κανενας αλλος?

rizla_red
13-01-06, 02:46
ρε παιδια τι εγινε ξαφνικα εχω τρελαθει

sdikr
13-01-06, 02:56
εχείς απολύτο δικαιο, ανάφερει χρεώση!
(στο πρόγραμμα)

sdikr
13-01-06, 03:10
Να προσθέσω και κάτι ακόμα


Credit in your VoipBuster balance remains active for 180 days after your last purchase. Credit balances on accounts with no activity during a 180 day period will be lost.

το καλό είναι οτι λέει οτι αν δεν κάνεις χρήση για 180 μέρες θα γίνει διαγραφή , το κακό είναι οτι χωρίς λέξη το περάσαν

cool_alex
13-01-06, 03:14
Πράγματι έχει αρχίσει να χρεώνει. Το θέμα είναι ότι ενώ στην επίσημη ιστοσελίδα λέει ότι είναι δωρεάν τα τηλεφωνήματα στα σταθερά στην Ελλάδα (και αλλού), υπάρχει χρέωση. Κάτι το οποίο θεωρώ το λιγότερο απάτη.
Αν ήθελαν να αλλάξουν τις χρεώσεις, δικαίωμά τους. Όχι όμως και να παραπλανούν τον κόσμο.
Αυτά από εμένα.

euri
13-01-06, 03:16
Date Time Number called Duration Amount
2006-01-12 23:57:08 3023108xxxxx 00:00:37 FREE!
2006-01-13 00:03:07 3023108xxxxx 00:00:32 € 0.0100

Κλήση στον ίδιο αριθμό, με διαφορά μερικών λεπτών της ώρας (περίπου 6), αλλά υπήρξε αλλαγή ημέρας ενδιάμεσα!

multi4net
13-01-06, 03:37
Προσπάθησα να καλέσω πριν λίγο Αθηναϊκό τηλέφωνο αλλά η χρέωση με Voipbuster ήταν 0,01Ευρώ/λεπτό. Άλλαξε κάτι? Στην ιστοσελίδα τους πάντως δεν βλέπω κάποια αλλαγή.

sdikr
13-01-06, 03:37
το δοκίμασα τώρα και μέσω sip (ΑΤΑ) και λέει zero cents per minute!!!

pan.nl
13-01-06, 03:57
Δυστυχώς το τζάμπα τέρμα...
Βέβαια, 0,01 Ευρώ το λεπτό σε σχέση με το 0,026 Ευρώ το λεπτό που χρεώνει ο ΟΤΕ κάτι είναι κι αυτό. Ε, όλοι λίγο πολύ το περιμέναμε, έτσι δεν είναι??

Dimis
13-01-06, 04:14
ε σιγα σιγα φαινόταν...
εχω πάψει να το χρησιμοποιώ πάντως λόγω των γνωστών κολλημάτων κι ας εχω 512!!

nrg_polini
13-01-06, 05:44
2006-01-13 03:08:21 302109666666 00:00:15 free!

Μαλλον ηταν καποιο προσωρινο προβλημα,οπως βλεπετε μολις πριν λιγο εκανα μια κληση και ηταν δωρεαν. Με το ΑΤΑ λεει zero cent/minute, με το προγραμμα γραφει 1cent/minute αλλα δε δοκιμασα να κανω κληση με το προγραμμα αν και οπως ειναι λογικο το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.

Και λεω οτι ηταν προβλημα γιατι διαβασα και για Γερμανια,Ισπανια κλπ οτι αρχησαν να χρεωνουν ενω τις εχουν στο πινακα ακομα.

pan.nl
13-01-06, 07:07
Προσωρινό πρόβλημα??
6 το πρωί, 6 ώρες μετά την αλλαγή της μέρας και μόλις προ ολίγου που μιλούσα η χρέωση ήταν ακόμα 0,01 Ευρώ/λεπτό (μέσω του Softphone). Δηλαδή άλλα λέει όταν παίρνεις μέσω ΑΤΑ και άλλα μέσω του softphone...

kgliat
13-01-06, 10:35
Εγώ μέσω ΑΤΑ πήρα για δοκιμή και..
2006-01-13 08:24:28 302105χχχχχχ 00:05:47 € 0.0600

Αρα ...χρεώνει ΚΑΙ μέσω ΑΤΑ ΚΑΙ μέσω Softphone..

trabakoulas
13-01-06, 10:43
Παιδιά εγώ μόλις πήρα για δοκιμή από SIPDiscount και δε με χρέωσε. Υποθέτω ακολουθούν την ίδια πολιτική με VoipBuster. Περίεργα πράγματα πάντως....

kgliat
13-01-06, 11:05
Παιδιά εγώ μόλις πήρα για δοκιμή από SIPDiscount και δε με χρέωσε. Υποθέτω ακολουθούν την ίδια πολιτική με VoipBuster. Περίεργα πράγματα πάντως....

Επειδή μπερδεύομαι trabakoulas..
Εχω βάλει στο Voipbuster 5 ευρώ και βλέπω μέσω ΑΤΑ να χρεώνει (Sipura 3000) με proxy connectionserver.voipbuster.com 0.10 ανά λεπτό! Το δυσάρεστο βέβαια είναι η χρέωση ανά λεπτό..Μήπως τελικά συμφέρει το i-call?? Εκεί είναι ανά δευτερόλεπτο άραγε η χρέωση;;

Οσοι ΔΕ χρεώθηκαν μέσω Voipbuster ποιό proxy έχουν;;
Και..Αν έχουμε ήδη βάλει 5 ευρώ π.χ. σε Voipbuster μπορούμε να κάνουμε κλήσεις μέσω SIPDiscount δωρεάν ή πρέπει κι εκεί να βάλουμε χρήματα;;;

anon
13-01-06, 11:13
Παιδιά δεν υπάρχει τσάμπα! Οι κλήσεις προς την Ελλάδα τερματίζονται στο αστικό/υπεραστικό δίκτυο του ΟΤΕ (ή εναλλακτικών) και αυτοί χρεώνουν. Οσες εταιρίες VoIP δίνουν προς το παρόν το κάνουν για να αποκτήσουν την απαραίτητη κρίσημη μάζα πελατών πριν αρχίσουν να χρεώνουν (αλλά με φθηνότερο τιμολόγιο). Εκμεταλλευτείτε το όσο είναι δωρεάν, αλλά μην γκρινιάζετε αν πάψει ναναι. Και αυτοί κάπου πληρώνουν και πρέπει απο κάπου να τα πάρουν.

yiapap
13-01-06, 11:28
Υπάρχει κάποιος που δίνει δωρεάν κλήσεις πλεον;

sdn
13-01-06, 12:05
Επειδή μπερδεύομαι trabakoulas..
Εχω βάλει στο Voipbuster 5 ευρώ και βλέπω μέσω ΑΤΑ να χρεώνει (Sipura 3000) με proxy connectionserver.voipbuster.com 0.10 ανά λεπτό! Το δυσάρεστο βέβαια είναι η χρέωση ανά λεπτό..Μήπως τελικά συμφέρει το i-call?? Εκεί είναι ανά δευτερόλεπτο άραγε η χρέωση;;

Οσοι ΔΕ χρεώθηκαν μέσω Voipbuster ποιό proxy έχουν;;
Και..Αν έχουμε ήδη βάλει 5 ευρώ π.χ. σε Voipbuster μπορούμε να κάνουμε κλήσεις μέσω SIPDiscount δωρεάν ή πρέπει κι εκεί να βάλουμε χρήματα;;; Δυστυχώς και η i-call χρεώνει ανά λεπτό. Έχω κάνει ένα πίνακα στο excel (κάποια στιγμή θα το ανεβάσω) και δείχνω κάτω από ποιες συνθήκες συμφέρει το i-call και σε ποιες η evoice (χρεώνει ανά δευτερόλεπτο αλλά με ακριβότερες χρεώσεις).

kgliat
13-01-06, 12:13
Τελευταίο ανακοινωθέν! :cool:

2006-01-13 09:46:47 302109χχχχχχ 00:00:19  0.0100
2006-01-13 09:35:14 3021059χχχχχ 00:00:19 FREE!


Από ότι βλέπετε, στην πρώτη κλήση υπάρχει χρέωση ενώ η δεύτερη είναι δωρεάν..ΚΑΙ οι δύο κλήσεις έγιναν μέσω ΑΤΑ, αλλά..

Στην πρώτη περίπτωση (χρεώσιμη κλήση) έχω βάλει proxy connectionserver.voipbuster.com
ενώ στη ΔΩΡΕΑΝ , proxy είναι ο sip.voipbuster.com (μας το λέει όπως πριν..zero cents per minute!)

Παρατηρείται αν βάλουμε τον proxy που ΔΕ χρεώνει, μια καθυστέρηση (πάνω από ώρα) στην ενημέρωση στο site του voipbuster όσον αφορά τις χρεώσεις..Αλλά δε μας χαλάει νομίζω αν είναι δωρεάν!!!:D :D

Υ.Γ. Θα το παρακαλουθούμε πάντως...

trabakoulas
13-01-06, 12:31
Επειδή μπερδεύομαι trabakoulas..
Εχω βάλει στο Voipbuster 5 ευρώ και βλέπω μέσω ΑΤΑ να χρεώνει (Sipura 3000) με proxy connectionserver.voipbuster.com 0.10 ανά λεπτό! Το δυσάρεστο βέβαια είναι η χρέωση ανά λεπτό..Μήπως τελικά συμφέρει το i-call?? Εκεί είναι ανά δευτερόλεπτο άραγε η χρέωση;;

kgliat απότι είχα δει εδώ (http://www.voipbuster.com/en/buycredits.html) χρειάζεται κατάθεση 10 ευρώ (και όχι 5) για να κάνεις δωρεάν κλήσεις με το voipbuster. Tο ίδιο ισχύει και για το sipdiscount, έχω καταθέσει 10 ευρώ τα οποία βασικά ήταν 11,6 μαζί με το φόρο. Μήπως γι'αυτό χρεώνεσαι?
Κατά τ'άλλα νομίζω όλοι οι VoIP providers έχoυν χρέωση ανά λεπτό (δεν είμαι απόλυτα σιγουρος).


Και..Αν έχουμε ήδη βάλει 5 ευρώ π.χ. σε Voipbuster μπορούμε να κάνουμε κλήσεις μέσω SIPDiscount δωρεάν ή πρέπει κι εκεί να βάλουμε χρήματα;;;

Δεν το'χω δοκιμάσει αλλά λογικά θα πρέπει να έχεις άλλο account για το sipdiscount

kgliat
13-01-06, 13:02
kgliat απότι είχα δει εδώ (http://www.voipbuster.com/en/buycredits.html) χρειάζεται κατάθεση 10 ευρώ (και όχι 5) για να κάνεις δωρεάν κλήσεις με το voipbuster. Tο ίδιο ισχύει και για το sipdiscount, έχω καταθέσει 10 ευρώ τα οποία βασικά ήταν 11,6 μαζί με το φόρο. Μήπως γι'αυτό χρεώνεσαι?
Κατά τ'άλλα νομίζω όλοι οι VoIP providers έχoυν χρέωση ανά λεπτό (δεν είμαι απόλυτα σιγουρος).



Δεν το'χω δοκιμάσει αλλά λογικά θα πρέπει να έχεις άλλο account για το sipdiscount

Έλα μου όμως που με κατάθεση 5 ευρώ παίρνω δωρεάν..Kαι μιλάω πάνω από λεπτό εννοείται..Κάπου είχα διαβάσει πως και με 5 ευρώπουλα μιλάς free, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι που..:oops:

trabakoulas
13-01-06, 13:13
Έλα μου όμως που με κατάθεση 5 ευρώ παίρνω δωρεάν..Kαι μιλάω πάνω από λεπτό εννοείται..Κάπου είχα διαβάσει πως και με 5 ευρώπουλα μιλάς free, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι που..:oops:

Ίσως όταν γράφτηκες εσύ να χρειαζόταν 5 ευρώ. Ποιός ξέρει... Έχεις καιρό?
Πάντως το πρόβλημα μάλλον δεν είναι εκεί γιατί απ'ότι φαίνεται κι από το υπόλοιπο thread δεν είσαι ο μόνος που ξαφνικά άρχισε να χρεώνεται... :thumbdown

vlikkas
13-01-06, 13:32
Ειναι πλεον σιγουρο οτι υπαρχουν χρεωσεις στους υποτειθεμενα δωρεαν (ακομη και τωρα συμφωνα με το site) προορισμους . Ολη η ευρωπη ειναι στο ποδι δεν προκειται μονο για την ελλαδα Ισπανια,Αυστρια,Φιλανδια κλπ ολοι πλεον απο εχθες το βραδι χρεωνονται χωρις καμια προειδοποιηση! Δειτε το φορουμ του voipbuster
ας ελπισουμε οτι θα ξαναεπιστρεψουμε στις δωρεαν κλησεις ή τουλαχιστον να αλλαξουν τις
τιμες στο site γιατι προκειται για απατη αλλιως

user1
13-01-06, 13:48
game over.
μολις πηρα , χρεωνει κανονικα

kgliat
13-01-06, 13:54
Παιδιά κοιτάξετε τι είχα γράψει στο thread #22

Καλούμε ΔΩΡΕΑΝ ,αν proxy είναι ο sip.voipbuster.com (μας το λέει όπως πριν..zero cents per minute!)

BoGe
13-01-06, 13:57
Θα έπρεπε να έχει αλλάξει τις τιμές στην ιστοσελίδα της, εκτός αν πρόκειται για προσωρινό πρόβλημα.
Όμως όταν οι περισσότεροι βάλανε το αρχικό ποσό 5/10ευρώ και μετά το ξεσκίζανε, χωρίς να κάνουν κανένα τηλέφωνο με χρέωση, λογικό είναι να δει ότι δεν την συμφέρει, και να το γυρίσει με χρέωση. Θέλουμε το τσάμπα, κάνουμε και κατάχρηση.

nrg_polini
13-01-06, 14:50
Ηρθε το τελος!! Ηρθε το τελος!! Λετε να ηξερε η αλτεκ? :lol:

8 μηνες μιλουσαμε δωρεαν, καλα ηταν παραπονο δεν πρεπει να εχουμε. Θα γραφτω στο sipdiscount ωστε με 5 ευρω να μιλαω παλι δωρεαν και αν το κοψουν και αυτο δε με πειραζει καθως 1σεντ/λεπτο ειναι η καλυτερη τιμη στην αγορα.

melontas
13-01-06, 15:20
Ξανα εγινε δωρεαν παιδιά.... λέτε να ήταν κάποιο προσωρινο λάθος ή καποια προσωρινή αποφαση που την πήραν πίσω στο voipbuster?????

ntountou
13-01-06, 15:28
Το εγκατέστησα χθες, αργά το βράδυ, και αφού είχε πρώτα προκύψει το θέμα με τις χρεώσεις για τις κλήσεις στην Ελλάδα.

ΌΜΩΣ...
Στο mail που μου έστειλαν αργότερα (περίπου 4:30 σήμερα το πρωί), για την επιβεβαίωση της εγγραφής μου, αναφέρουν τα εξής:

Dear ntountou,

Your VoipBuster registration details are:
Username : xxxxxxxx
Password : xxxxxxxx

You can now make FREE calls to several countries. These calls are limited to 1 minute per call.
If you want UNLIMITED calls to our FREE destinations, all you have to do is go to our website and buy 10 Euro worth of credit.

Kind regards,
VoipBuster Customer Services


Κάτι άλλο,
μπορώ να κάνω κλήσεις απο pc σε pc με το voipbuster ή κάποιο άλλο? αυτές οι κλήσεις χρεώνονται? φαντάζομαι όχι καθώς γίνεται χρήση αποκλειστικά του internet και όχι κάποιου δικτύου σταθερής τηλεφωνίας.

netrinos
13-01-06, 15:39
Εμένα τζαμπα μου λεει ρε παιδιά ώρα Ελλάδος 14:40

ntountou
13-01-06, 15:41
κι εγώ μόλις δοκίμασα και έκανα δωρεάν κλήση..
μία ώρα νωρίτερα όμως χρέωνε 1cent/λεπτό

nrg_polini
13-01-06, 17:26
Το εγκατέστησα χθες, αργά το βράδυ, και αφού είχε πρώτα προκύψει το θέμα με τις χρεώσεις για τις κλήσεις στην Ελλάδα.

ΌΜΩΣ...
Στο mail που μου έστειλαν αργότερα (περίπου 4:30 σήμερα το πρωί), για την επιβεβαίωση της εγγραφής μου, αναφέρουν τα εξής:

Dear ntountou,

Your VoipBuster registration details are:
Username : xxxxxxxx
Password : xxxxxxxx

You can now make FREE calls to several countries. These calls are limited to 1 minute per call.
If you want UNLIMITED calls to our FREE destinations, all you have to do is go to our website and buy 10 Euro worth of credit.

Kind regards,
VoipBuster Customer Services


Κάτι άλλο,
μπορώ να κάνω κλήσεις απο pc σε pc με το voipbuster ή κάποιο άλλο? αυτές οι κλήσεις χρεώνονται? φαντάζομαι όχι καθώς γίνεται χρήση αποκλειστικά του internet και όχι κάποιου δικτύου σταθερής τηλεφωνίας.

Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα που λενε?

Με το προγραμμα του voipbuster μπορεις να καλεσεις φιλους σου που εχουν το ιδιο προγραμμα πληκτρολογωντας το username τους, και φυσικα ειναι δωρεαν.

Tsour_ee
13-01-06, 21:12
Από ότι είδα τώρα που γύρισα σπίτι έχει χρεώσει τα τηλέφωνα μέχρι το μεσημέρι.Από το μεσημέρι και μετά πάλι FREE.Λέτε να δοκιμάζει τους counters?:-)

Crosstalk
14-01-06, 01:05
Δεν αποκλειεται να ετοιμαζουν και πολιτικη 0,01/min peak και free offpeak!

Παντως θεωρω οτι δεν θα ειναι για πολυ ακομα τζαμπα εκτος και αν αρχισουν τα peering agreements μεταξυ των SIP παροχων!

BoGe
14-01-06, 02:15
Παντως θεωρω οτι δεν θα ειναι για πολυ ακομα τζαμπα εκτος και αν αρχισουν τα peering agreements μεταξυ των SIP παροχων!

Φαντάζομαι την χαρά της HOL, και της Altec όταν πάψει να είναι τσάμπα.

melontas
14-01-06, 02:54
δωρεάν ή μη, το θέμα είναι οτι η σταθερή τηλεφωνία εχχει αρχίσει να μπαίνει σε κατάσταση πολιορκίας. Ακόμα και με χρέοση να γινουν οι free sip πάροχοι, αξίζοι να τους εμπιστευρούμε

vlikkas
14-01-06, 03:31
παντως εγω διαπιστωσα μια πτωση στην ποιοτητα των κλησεων απο τοτε που τις ξαναεκαναν τσαμπα . ειναι τυχαιο ή το καταλαβε και αλλος?

multi4net
14-01-06, 04:00
Πράγματι εχθές ξημερώματα πήρα σε σταθερό Γερμανίας και η ποιότητα ήταν τέλεια και χωρίς το παραμικρό Delay. Μετά διαπίστωσα ότι με χρέωσε. Προτιμώ μικρή χρέωση και καλό αποτέλεσμα παρά δωρεάν και με προβλήματα. Πάντως την καλύτερη ποιότητα την έχω δει με της ALTEC.

BoGe
14-01-06, 04:03
παντως εγω διαπιστωσα μια πτωση στην ποιοτητα των κλησεων απο τοτε που τις ξαναεκαναν τσαμπα . ειναι τυχαιο ή το καταλαβε και αλλος?

E, βέβαια αφού τα άσκοπα τηλεφωνήματα και οι φλυαρίες περιορίστηκαν, τα κυκλώματα "ελάφρυναν"

nrg_polini
14-01-06, 04:10
Εγω παντως εδω και 8 μηνες εχω ποιοτητα καλυτερη απο το σταθερο μου, ποτε δεν εχω καταλαβει "φορτωμα" απο πλευρα voipbuster.

ntountou
14-01-06, 06:09
Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα που λενε?

Με το προγραμμα του voipbuster μπορεις να καλεσεις φιλους σου που εχουν το ιδιο προγραμμα πληκτρολογωντας το username τους, και φυσικα ειναι δωρεαν.

Μου λέει ότι μπορώ να κάνω free κλήσεις σε διάφορες χώρες. Στη λίστα με τις χώρες είναι και η Ελλάδα. Στη πορεία όμως προέκυψε ότι δε μπορούσα να κάνω free κλήσεις...
Γιαυτό παρέθεσα το mail, γιατί μέσα σε λίγες ώρες άλλα μου έλεγαν και άλλα ισχυσαν.

Τώρα, γιατί μετά το μεσημέρι ξαναεπανέφεραν το αρχικό καθεστώς και έγιναν πάλι free οι κλήσεις δε γνωρίζω... Και ούτε έχουν ανακοινώσει κάτι μέχρι τώρα

johnvam
14-01-06, 11:10
Μεταφερθείτε όλοι στο www.sipdiscount.com

Δουλεύει άψογα!! Είναι ξαδερφάκι του voipbuster!!!

Συνεργάζεται άψογα το Linksys ATA PAP2 παίζοντας μάλιστα με το codec G726-32!!!

Τέλεια ποιότητα φωνής!!! Το χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 μήνες!!!!

trabakoulas
14-01-06, 11:50
Κι εγώ sipdiscount είμαι αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να νιώθω τυχερός ή αν σε λίγο έρχεται η σειρά μου...

Εγώ θα έλεγα να περιμένετε λίγο να δείτε τι θα γίνει τελικά, που θα μονιμοποιηθεί η κατάσταση, στο τσάμπα ή στην χρέωση και μετά βλέπετε τι κάνετε. Μην δώσετε 11,6 ευρώ στο sipdiscount έτσι για πλάκα και το voipbuster τελικά να παραμείνει τσάμπα...

johnvam
14-01-06, 13:49
Παιδιά αν πάτε στην σελίδα http://www.voipstunt.com/en/rates.html#g θα δείτε οτι την Ελλάδα την χρεώνει 1 ευρωλεπτό το λεπτό.... Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι ξαδερφάκι του voipbuster και του sipdiscount, ακόμα και ping να κάνετε θα δείτε οτι όλα σκάνε στο ίδιο server..... Πάντως ακόμα και 1 ευρωλεπτό το λεπτό να βάλουνε την χρέωση και οι άλλοι, και πάλι είναι φθηνότερα και απο πΟΤΕ και απο i-call!!!!! Οπότε και πάλι συμφέρει....

Δείτε e-mail που έλαβα εχθές απο το sipdiscount :

Hello!

We see you are still making calls to our old SIP server. Therefore you receive this message

Soon we will shut down our old asterisk servers. The exact shutdown date has not been decided yet but will be some time soon.
We are sending this email now so you have plenty of time to move to our new SIP system.
When a shutdown-date has been decided then we will announce the date again.

How to move:

Connect your SIP device or softphone to our new SIP server with the same username & password as you are using now

the old sip server you are connecting to now: sip.sipdiscount.com
the new sip server you have to change to: sip1.sipdiscount.com

On the new SIPserver there is no GSM codec support for now, but this WILL be supported before we shutdown the old servers, in the meantime use G711alaw (no ulaw!) or G726

the advantage of the new SIP server:

- VOIP-IN SUPPORT!!
- better audio quality!
- soon: codec support for iLBC / G729 / G723 / GSM
- soon: P2P calls


For IAX users:

We know some of you asterisk-users will not be happy with it but IAX will reach end-of-life soon too.
So if you use asterisk and use IAX to make calls, migrate to SIP!

Regards,
SipDiscount

trabakoulas
14-01-06, 14:26
johnvam δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο mail έχει σχέση με τις χρεώσεις του voipbuster. Επειδή σχετικά πρόσφατα έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ VoIP εξ'αρχής χρησιμοποιώ τον συγκεκριμένο server που σου λένε να αλλάξεις τον sip1.sipdiscount.com και δεν έχω δει μέχρι στιγμής καμια αναπάντεχη χρέωση. Το ενδιαφέρον που πρόσεξα στο mail είναι η υπόδειξη να μην χρησιμοποιείς τον G711u codec. Αρκετά ενδιαφέρον γιατί τόσο καιρό αυτόν κυρίως χρησιμοποιούσα!

johnvam
14-01-06, 14:42
johnvam δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο mail έχει σχέση με τις χρεώσεις του voipbuster. Επειδή σχετικά πρόσφατα έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ VoIP εξ'αρχής χρησιμοποιώ τον συγκεκριμένο server που σου λένε να αλλάξεις τον sip1.sipdiscount.com και δεν έχω δει μέχρι στιγμής καμια αναπάντεχη χρέωση. Το ενδιαφέρον που πρόσεξα στο mail είναι η υπόδειξη να μην χρησιμοποιείς τον G711u codec. Αρκετά ενδιαφέρον γιατί τόσο καιρό αυτόν κυρίως χρησιμοποιούσα!

Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό με τον codec G726-32... Και πάει πραγματικά τέλεια!!!

nrg_polini
14-01-06, 15:59
Κι εγώ sipdiscount είμαι αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να νιώθω τυχερός ή αν σε λίγο έρχεται η σειρά μου...

Εγώ θα έλεγα να περιμένετε λίγο να δείτε τι θα γίνει τελικά, που θα μονιμοποιηθεί η κατάσταση, στο τσάμπα ή στην χρέωση και μετά βλέπετε τι κάνετε. Μην δώσετε 11,6 ευρώ στο sipdiscount έτσι για πλάκα και το voipbuster τελικά να παραμείνει τσάμπα...

5 Euro+vat θελει το sipdiscount.

Ασε που και το voipbuster 5euro+vat θελει αν πληρωσεις με paypal για να εχεις απεριοριστες κλησεις ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.