PDA

Επιστροφή στο Forum : Η οδύσσεια του να θες να ζήσεις το όνειρο με HOL Double Play στα 24Mbps...



vkman
06-05-09, 21:22
Όλα ξεκινάν στις 31/10/2007 όταν επέλεξα την HOL για να ζήσω το όνειρο του ευρυζωνικού ίντερνετ στην Ελλάδα...
Έμαθα πως με συνδέσανε, όταν έλαβα τον πρώτο μου λογαριασμό και αναγκάστηκα να επικοινωνήσω μαζί τους. Ο τεχνικός μου τηλεφώνησε μετά από 2 μήνες, για να κλείσουμε ραντεβού, με σκοπό την σύνδεση μου.. Ευτυχώς που δε περίμενα και έκανα την σύνδεση μόνος μου.. Ταχύτητες για κλάματα. Ατελείωτες ώρες αναμονής και όταν τελικά κατάφερνα να έρθω σ' επαφή με κάποιον τεχνικό, μου μίλαγε λες και ήμουν μηχανικός Η/Υ.

Στις 22/01/2008, στέλνω φαξ ζητώντας μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής λόγω μετακόμισης. Ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε πως σε 15 μέρες θα έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά. Που να ήξερα πως θα έπρεπε να περιμένω 8 ολόκληρους μήνες; Από τους 8 λοιπόν μήνες, περίμενα 5 για να μου το κόψουν και να μου το ξαναβάλουν στο παλιό μου σπίτι και άλλους 3 για να συνδεθώ κανονικά. Το πόσες ώρες κυριολεκτικά έχω φάει στις αναμονές και το πόσες φορές μάλωσα με τους τεχνικούς, είναι περιττό να πω.
Όταν με τη βοήθεια του καλού θεούλη κατάφεραν να με συνδέσουν και αφού έχει περάσει ένας μήνας, σταματάν να έρχονται λογαριασμοί!! Ο λόγος; Άρχισαν και τους έστελναν στο παλιό μου σπίτι!!!!

Ερχόμαστε στο σήμερα. Έχοντας μερικά προβλήματα και μη έχοντας την όρεξη και το κουράγιο να πάρω τηλέφωνο να τα δηλώσω, παίρνω την μεγάλη απόφαση να επικοινωνήσω μαζί τους στις 23 ή 24/04/09 και να αναφέρω τα προβλήματα. Αναμονή μηδέν. Στο τηλέφωνο απαντάν αμέσως, αλλά που είναι το κόλπο; Ο υπάλληλος με διαβεβαιώνει πως θα επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου, το συντομότερο δυνατών. Στις 25/04/09 το πρωί, κόβονται όλα. Τους τηλεφωνώ κάθε μέρα από 2 φορές. Ζητάω να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο και η απάντηση που παίρνω η ίδια ακριβώς. Η απίστευτη κοροϊδία. Στις 30/04/09 είχα την μεγάλη τιμή, να με πάρει τηλέφωνο τεχνικός. Είχα όμως και την μεγάλη ατυχία να μη βρίσκομαι σπίτι. Έτσι, κλείνουμε ραντεβού για κάποια ώρα αργότερα, όπου και θα είχα επιστρέψει.. Από τότε ο μόνος που τηλεφωνεί, χρεώνετε και γίνετε ακόμη πιο μαλάκας φωνάζοντας, είμαι εγώ. Σήμερα μόνο, έχω καλέσει μέσα σε μια ώρα 3 φόρες. Το ίδιο πράγμα και τις 3. Θα σας καλέσει τεχνικός το συντομότερο δυνατών εντός της ημέρας.

Να συμπληρώσω πως χρειάστηκε να περιμένω γύρω στις 3 βδομάδες για να μου στείλουν καινούργιο router διότι το πάλιο παρουσίασε πρόβλημα. Ευτυχως αυτό έγινε την περίοδο που περίμενα να ολοκληρωθει η μεταφορά!

Το πιο λογικό θα ήταν να αλλάξω πάροχο μετά από όλα αυτά....

Σε πόσες μέρες θα με αποδεσμεύσει η HOL;
Πόσες μέρες θα χρειαστεί να περιμένω τον καινούργιο πάροχο;
Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί πως δε θα τραβήξω τα ίδια και χειρότερα;
Ελλαδάρα μια ζωή...

semola
06-05-09, 23:56
Απίστευτο!!!!!

matelas
07-05-09, 00:04
Όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω, απίστευτο, δεν παίζονται τα άτομα.

DSLaManiaC
07-05-09, 00:17
Σε πια περιοχή έγιναν αυτά?

aa144
07-05-09, 00:37
Καλό το απίστευτο, δεν μας λες και συγκεκριμένα ποιά ήταν τα πρόσφατα προβλήματα που δεν ήθελες να τα δηλώσεις τηλεφωνικά, αλλά τελικά τα δήλωσες και έμπλεξες με τα ραντεβού κτλ κτλ;

Και σε ποιά ακριβώς περιοχή ποιάς πόλης γίνονται όλα αυτά;

Για το άλλο, να ζητήσεις ενεργοποίηση σε ανενεργό και αφού τελικά μετά από μήνες (εκείνη την εποχή) σου παραδοθεί σε λειτουργία, αμέσως μετά να μετακομίσεις και να περιμένεις να έρθει και η γραμμή, όπως το είπες, στην Ελλάδα είμαστε, τι τα θες και τα κάνεις αυτά; Πρώτα μετακομίζουμε και μετά βάζουμε ADSL ειδικά σε ανενεργό και σε Full LLU. Οπότε στο νέο πάροχο που θα πας, μην κάνεις τα ίδια, όπως κατάλαβες δεν συμφέρει το κόλπο καθόλου.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 15 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........




3 βδομάδες για να μου στείλουν καινούργιο router διότι το πάλιο παρουσίασε πρόβλημα. Ευτυχως αυτό έγινε την περίοδο που περίμενα να ολοκληρωθει η μεταφορά!





Αυτό πάλι πώς το κατάφερες; Να παρουσιάσει πρόβλημα το ρούτερ την εποχή της μεταφοράς της γραμμής, δηλαδή τότε που δεν λειτουργούσε η γραμμή; Γίνονται αυτά; Χαλάει κάτι όταν είναι σβηστό και δεν λειτουργεί; Τι ακριβώς βλάβη έπαθε;

Πάντως αν είσαι Αθήνα, πας με το ρούτερ στο χέρι και παίρνεις άλλο την ίδια στιγμή στα γραφεία τους. Αλλά δεν μας είπες πού βρίσκεσαι, αν είσαι επαρχία και μεσολαβήσει ταχυδρομείο...

vkman
07-05-09, 10:51
1ο. Η περιοχή είναι μετέωρα(Δήμος Πολίχνης) Θεσ/νίκης.

2ο. Το router παρουσίασε πρόβλημα στο wi-fi πολυ πρίν ζητήσω μεταφόρα και ενω είχα ακόμι ιντερνετ. Όσο ειχα γράμμη δε τολμούσα να ζητήσω αντικατάσταση και γι' αυτό το έκανα την περίοδο της μεταφοράς.

3ο. Τα προβλήματα: Με το double play σου δίνοντε 2 τηλεφωνικοί αριθμοί. Δε ξέρω γιατί, αλλά αν καλούσα κάποιον και αυτός καλούσε πίσω στο νούμερο που του εμφανιζότανε, δεν έβγαζε πουθενά. Έπρεπε να καλέσει στο 2ο νούμερο. Στην ουσία δηλαδή, είχα ενα νούμερο για εξερχόμενες και ένα για εισερχόμενες. Το δεύτερο πρόβλημα ήταν πως αρκούσε να σηκώσω το τηλέφωνο για να "πέσουν" όλα. Έπρεπε λοιπόν μετά απο κάθε κλήση, να βγάζω το router από το ρεύμα και να το ξαναβάζω. Το τελευταίο πρόβλημα ήταν οι ταχύτητες... Χαμηλες, αρκετα.

4ο. Ζήτησα μεταφόρα γράμμης 5 μέρες πριν μετακομίσω σκεπτόμενος πως μοίρασα τον χρόνο αναμονής όσο μπορούσα καλύτερα. (Χρόνος διακοπής και χρόνος ενεργοποίησης)

blade_
07-05-09, 11:20
φιλαρακο..τι να πει κανεις...κριμα γιατι εγω την ειχα μια απο τις πιο αξιολογες εταιριες...

αλλα αποτι φαινεται ριχνει ολα τα λεφτα στις διαφημισεις και το δικτυο το χει κουτουρου

LOUKAS32
07-05-09, 11:26
οταν μετακομιζεις πρεπει να γινει απο τον ΟΤΕ και οχι απο τιν ΧΟΛ.

επρεπε να κανεις ΠΡΩΤΑ αλαγη μονος σου και μετα ΔΗΛΩΣΗ και αιτηση στην ΧΟΛ.

τα ιδια παθαμε με την οικογενεια μου στην ΟΝ ΤΕΛΕΚΟΜ.


ελπιζω να ξεμπλεξεις συντομα.

blackhill66
08-05-09, 01:26
Με το double play σου δίνοντε 2 τηλεφωνικοί αριθμοί.

ενας αριθμος δινεται


οχι δυο εκτος αν το ζητησεις και το πληρωσεις extra η κανω λαθος?

georgep138
08-05-09, 02:56
Απίστευτο!!!!!

Δεν είναι καθόλου απίστευτο.
Εγώ το πιστεύω
Να το πιστέψετε.
Είναι η πραγματικότητα.

helikatze
08-05-09, 20:12
Το έπαθα και εγώ, αντοίστιχο πρόβλημα. Μου έδωσαν σημασία όταν έκανα έγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Πλέον ότι πρόβλημα έχω το στέλνω ΜΟΝΟ με ΦΑΞ, γιατί όπως έλεγαν και οι Ρωμαίοι - Τα γραπτά μένουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.