PDA

Επιστροφή στο Forum : ATA Bandwith Control



trabakoulas
13-01-06, 10:23
Παιδιά γίνεται με κάποιο πρόγραμμα ή κάποιον άλλο τρόπο όταν παίρνω τηλέφωνο μέσω Voipbuster/Sipdiscount να του δίνει αυτομάτως όλο το bandwith? Δηλαδή με το που γίνεται η κλήση να κόβει ή να περιορίζει έστω πολύ κοντά στο μηδέν άλλα προγράμματα σαν το Azureus, αυτόματα χωρίς να παρέμβω στον υπολογιστή και με το τέλος της κλήσης να τους ελευθερώνει πάλι το bandwith. Χρησιμοποιώ ΑΤΑ (pap2) και όχι κάποιο softphone.

Ο nnn πρότεινε μέσω QoS. Ki εγώ είχα σκεφτεί να κοιτάξω λίγο προς τα εκεί αλλά είδα ότι μπορώ να επιλέξω μεταξύ 3 levels of priority (έχω το WAG354G), εκ των οποίων το high level μοιράζεται το 60% του bandwith. Δεν νομίζω όμως αυτό να είναι αρκετό (η σύνδεσή μου είναι 384/128..., φαντάζομαι για να έχεις καλά αποτελέσματα με high priority QoS θα πρέπει να'χεις 1Mbps τουλάχιστον ώστε το 60% να προκύπτει στη χειρότερη γύρω στα 128 upload). Δεν είμαι και σίγουρος πως γίνεται κιόλας αυτό. Να δώσω specific port#5060 και high priority? Πάντως αν λειτουργεί έτσι όπως έχω καταλάβει δεν νομίζω να έχω καλά αποτελέσματα με το QoS, απλά το 60% μου φαίνεται λίγο για την σύνδεση μου... Θα ήθελα καλύτερα με κάποιον τρόπο εάν είναι δυνατό να δώσω ΟΛΟ το bandwith (γιατί μάλλον όλο χρειάζεται...). Προφανώς δεν με πειράζει καθόλου να είναι μέσω κάποιου software αφού όταν το PC είναι κλειστό μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα...:roll:

Το θέμα είναι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος, εκεί που έχω αράξει στο σαλονάκι με το ασύρματο στο χέρι, να μην αναγκάζομαι να πηγαίνω στο δωμάτιο κάθε τρεις και λίγο που θέλω να κάνω τηλέφωνο για να κλείνω/περιορίζω το Azureus και λοιπά προγράμματα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά

sdn
13-01-06, 12:41
Παιδιά γίνεται με κάποιο πρόγραμμα ή κάποιον άλλο τρόπο όταν παίρνω τηλέφωνο μέσω Voipbuster/Sipdiscount να του δίνει αυτομάτως όλο το bandwith? Δηλαδή με το που γίνεται η κλήση να κόβει ή να περιορίζει έστω πολύ κοντά στο μηδέν άλλα προγράμματα σαν το Azureus, αυτόματα χωρίς να παρέμβω στον υπολογιστή και με το τέλος της κλήσης να τους ελευθερώνει πάλι το bandwith. Χρησιμοποιώ ΑΤΑ (pap2) και όχι κάποιο softphone.

Ο nnn πρότεινε μέσω QoS. Ki εγώ είχα σκεφτεί να κοιτάξω λίγο προς τα εκεί αλλά είδα ότι μπορώ να επιλέξω μεταξύ 3 levels of priority (έχω το WAG354G), εκ των οποίων το high level μοιράζεται το 60% του bandwith. Δεν νομίζω όμως αυτό να είναι αρκετό (η σύνδεσή μου είναι 384/128..., φαντάζομαι για να έχεις καλά αποτελέσματα με high priority QoS θα πρέπει να'χεις 1Mbps τουλάχιστον ώστε το 60% να προκύπτει στη χειρότερη γύρω στα 128 upload). Δεν είμαι και σίγουρος πως γίνεται κιόλας αυτό. Να δώσω specific port#5060 και high priority? Πάντως αν λειτουργεί έτσι όπως έχω καταλάβει δεν νομίζω να έχω καλά αποτελέσματα με το QoS, απλά το 60% μου φαίνεται λίγο για την σύνδεση μου... Θα ήθελα καλύτερα με κάποιον τρόπο εάν είναι δυνατό να δώσω ΟΛΟ το bandwith (γιατί μάλλον όλο χρειάζεται...). Προφανώς δεν με πειράζει καθόλου να είναι μέσω κάποιου software αφού όταν το PC είναι κλειστό μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα...:roll:

Το θέμα είναι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος, εκεί που έχω αράξει στο σαλονάκι με το ασύρματο στο χέρι, να μην αναγκάζομαι να πηγαίνω στο δωμάτιο κάθε τρεις και λίγο που θέλω να κάνω τηλέφωνο για να κλείνω/περιορίζω το Azureus και λοιπά προγράμματα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά Ναι αλλά θα πρέπει ο ρουτερ o provider & το ATA που έχεις να υποστηρίζουν QoS

trabakoulas
13-01-06, 13:06
Ναι αλλά θα πρέπει ο ρουτερ o provider & το ATA που έχεις να υποστηρίζουν QoS

sdn για το QoS του router (Linksys WAG354G) ανέφερα ότι δίνει μέχρι 60% που στην περιπτωσή μου (384/128) έγραψα και παραπάνω ότι μάλλον δεν είναι αρκετό. Το ΑΤΑ (Linksys pap2) που έχω δεν υποστηρίζει QoS (αλήθεια ποιο ΑΤΑ υποστηρίζει? απ'όσο ξέρω ούτε και το Sipura 3000 υποστηρίζει). Για τον provider (sipdiscount) δεν έχω ιδέα.

Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν πιστεύω ότι η λύση (αν υπάρχει) θα πρέπει ν'αναζητηθεί σε software (bandwith limiters/controllers φαντάζομαι). Επειδή δεν ξέρω όμως κάποιο τέτοιο πρόγραμμα γι'αυτο και ζητάω βοήθεια εδώ.

Καμια ιδέα κανείς...?

crustest
13-01-06, 16:14
Γεια σου trabakoulas, με απασχόλησε και εμένα αυτό το θέμα, και δυστηχώς δεν εχει QoS στο jetspeed μου (σιγά μην είχε τέτοιες εξοτικές τεχνολογίες ;) ). Έχω γραμμή 512/128 και το πρόβλημα με τη voip τηλεφωνία δημιουργείται κυρίως από την έλλειψη upload bandwith. Βρήκα μια καλή (αν και όχι ιδανική) λύση στο πρόγραμμα Netlimiter, στο οποίο περιορίζω το upload του bittorrent client στο 1-2 Kb/s και μπορώ να καλώ άνετα με voip (αν και με μικρή καθυστέρηση) . Νομίζω το ανώτερο που μπορείς να βάλεις το upload και να μπορείς να μιλάς αξιοπρεπώς είναι 6 Kb/s. Όλα αυτά με soft-phone. Περιμένω την δευτέρα να λάβω το Linksys Pap2, όπου ελπίζω οτι θα έχω καλύτερα αποτελέσματα από τα Soft-phones (x-lite και τα ρέστα).
Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε ενα soft QoS πρόγραμμα που να καταλαβαίνει (ή να το ορίζουμε) όταν χρησιμοποιούνται οι συγκεκριμένες ports του voip να περιορίζει-μηδενίζει το bandwith στα υπόλοιπα προγράμματα. Σαν ιδέα μου φαίνεται τόσο απλό που αποκλείεται να μην υπάρχει μια τέτοια soft λύση (αν και λίγο που είχα ψάξει δεν είχα βρει κάτι.)
****
Edit : Τελικά ήταν λάθος ο τρόπος που το έψαχνα (σαν QoS software), ο σωστός όρος είναι το traffic shaping, κάτι που κάνει π.χ. το cFos (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα). Το Netlimiter μάλλον είναι απλό bandwith limiter και όχι traffic shaper.

trabakoulas
13-01-06, 17:08
Σαν ιδέα μου φαίνεται τόσο απλό που αποκλείεται να μην υπάρχει μια τέτοια soft λύση

Ναι κι εμένα μου φαίνεται απλό crustest, πιστεύω κάτι θα υπάρχει. Θα δοκιμάσω το cFos να δω μήπως βγάλω άκρη. Ευχαριστώ

trabakoulas
13-01-06, 21:13
Φίλε crustest με το cFosSpeed έβγαλα μια άκρη. Καλό το προγραμματάκι. Άμα χρησιμοποιείς softphone είναι πολύ εύκολο να το ρυθμίσεις, δίνεις απλά high priority στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, low priority στα file-sharing και τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους!

Τώρα για τη χρήση ΑΤΑ.
Απ'ότι παρατήρησα και μόνο που δίνεις low priority στις file-sharing εφαρμογές όλα τα υπόλοιπα πακέτα παίρνουν priority. To cFosSpeed αναγνωρίζει κιόλας μόνο του νομίζω τα packets που αφορουν VoIP εφαρμογές. Επιπλέον έδωσα priority και στo 5060 UDP και TCP port που χρησιμοποιεί το Sipdiscount και πλέον μπορώ να μιλήσω με το Azureus ανοιχτό. Θα κάνω λίγο testing ακόμα να δω αν η ποιότητα κυμαίνεται σε ανεκτά επίπεδα για μία άνετη συνομιλία. Τα πρώτα δείγματα πάντως ήταν θετικά :thumbsup1

sdn
14-01-06, 00:16
sdn για το QoS του router (Linksys WAG354G) ανέφερα ότι δίνει μέχρι 60% που στην περιπτωσή μου (384/128) έγραψα και παραπάνω ότι μάλλον δεν είναι αρκετό. Το ΑΤΑ (Linksys pap2) που έχω δεν υποστηρίζει QoS (αλήθεια ποιο ΑΤΑ υποστηρίζει? απ'όσο ξέρω ούτε και το Sipura 3000 υποστηρίζει). Για τον provider (sipdiscount) δεν έχω ιδέα.

Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν πιστεύω ότι η λύση (αν υπάρχει) θα πρέπει ν'αναζητηθεί σε software (bandwith limiters/controllers φαντάζομαι). Επειδή δεν ξέρω όμως κάποιο τέτοιο πρόγραμμα γι'αυτο και ζητάω βοήθεια εδώ.

Καμια ιδέα κανείς...? Το PAP έχει QoS (SIP TOS/DiffServ Value ). Το evoice έχει QoS. Το voipbuster δεν ξέρω. Πάντως με G729 που έχει μικρές απαιτήσεις bandwidth με καλή ποιότητα ήχου δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν και με 711 πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και θέλει 64up & 64 down.

crustest
14-01-06, 00:37
Μπράβο trabakoulas πολύ ευχάριστα τα νέα. Ανυπομονώ να λάβω στα χέρια μου το Pap, και να κάνω και εγω δοκιμές με το cFosSpeed. Πρέπει να είναι απλό στη χρήση, και αφού ειναι και αποτελεσματικό, ποιος στην χάρη μας. Θα επανέλθω με εντυπώσεις το αργότερο δευτέρα-τρίτη.
sdn : έχω διαβάσει οτι το G729 ίσως είναι το πιο αποτελεσματικό codec (από άποψη εξοικονόμησης bandwith), αν και επειδη δεν υπάρχει σε soft phones δεν το εχω δοκιμάσει ακόμη.

trabakoulas
14-01-06, 09:51
Το PAP έχει QoS (SIP TOS/DiffServ Value ). Το evoice έχει QoS. Το voipbuster δεν ξέρω. Πάντως με G729 που έχει μικρές απαιτήσεις bandwidth με καλή ποιότητα ήχου δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν και με 711 πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και θέλει 64up & 64 down.

sdn ακούγεται πολύ καλό το νέο να έχει το ATA μου Qos αλλά το "SIP TOS/DiffServ Value" που αναφέρεις δεν το βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις του pap2. Έχεις κι εσύ το pap2? Πάντως και το manual του pap2 το ξανακοίταξα και δεν αναφέρει κάτι για QoS. Αυτό που λες είναι έμμεσος τρόπος για QoS?

Θα πρέπει να παίξω λίγο με τους codecs ακόμα πάντως. Καλό το cFosSpeed, ρίχνει πολύ το bandwith του Azureus όταν κάνω κλήση, αλλά η ποιότητα της συνομιλίας δεν μπορώ να πω ότι με αφήνει πλήρως ικανοποιημένο. Το ping με sipdiscount μάλλον ανεβαίνει και γενικώς είναι μεταβλητό. To be continued...:saxophone :contrabas :trombone:

sdn
14-01-06, 14:22
sdn ακούγεται πολύ καλό το νέο να έχει το ATA μου Qos αλλά το "SIP TOS/DiffServ Value" που αναφέρεις δεν το βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις του pap2. Έχεις κι εσύ το pap2? Πάντως και το manual του pap2 το ξανακοίταξα και δεν αναφέρει κάτι για QoS. Αυτό που λες είναι έμμεσος τρόπος για QoS?

Θα πρέπει να παίξω λίγο με τους codecs ακόμα πάντως. Καλό το cFosSpeed, ρίχνει πολύ το bandwith του Azureus όταν κάνω κλήση, αλλά η ποιότητα της συνομιλίας δεν μπορώ να πω ότι με αφήνει πλήρως ικανοποιημένο. Το ping με sipdiscount μάλλον ανεβαίνει και γενικώς είναι μεταβλητό. To be continued...:saxophone :contrabas :trombone: Είναι στο line1 and line2 στο network settings


The ToS (type of service) or DiffServ (differentiated services) field in the IP header is used to classify IP packets so that routers can make QoS (quality of service) decisions about what path packets should traverse across the network. For example, users may want to guarantee streaming video conferencing utilizes high quality, low-latency (and expensive) links.

crustest
14-01-06, 14:42
trabakoulas : αν έχεις υπομονή δοκίμασε το cfos σε συνδιασμό με το NetLimiter (την έκδοση 1.30 γιατί η καινούργια η 2 δεν είναι καλή). Με το Netlimiter μείωσε το up του Azureous (μην το κάνεις μέσα από τον client γιατί αν μειώνεις πολύ το up bandwith θεωρεί ότι έχεις pstn γραμμή και έχεις και πολύ χαμηλό download.) και βάλε στο priorities του cfos : optimise for ping. Θεωρητικά με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεις καλή ποιότητα ήχου voip (χάρη στο Netlimiter) και μικρή καθυστέρηση (χάρη στο καλύτερο ping του cfos).
Τώρα αν στην πράξη δεν υπάρχει καλή συνεργασία μεταξύ των 2 προγραμμάτων, ίσως πρέπει να βρούμε καλύτερο traffic shaper.

trabakoulas
14-01-06, 16:02
@sdn
Το βρήκα που είναι το "SIP TOS/DiffServ" αλλά όπως είπα και πιο πάνω δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ με QoS από τη στιγμή που το QoS του router μου μπορεί να διαθέσει το 60% του bandwith, δεν είναι αρκετό (έχω 384/128). Διαφωνείς? Πιστεύεις ότι έτσι θα βγει άκρη? Άσε που δεν ξέρω και αν το sipdiscount υποστηρίζει QoS.

@crustest
Απ'ότι έχω δει μέχρι τώρα το cFosSpeed, όταν κάνω κλήση, κατεβάζει πολύ το bandwith του Azureus (περίπου στα 1-4 kB). Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι στον περιορισμό του bandwith του Azureus. Λογικά τo png είναι το πρόβλημα, εννοείται έχω επιλέξει favor ping. To NetLimiter νομίζω απλά περιορίζει το bandwith και αυτό γίνεται manually. To θέμα είναι όμως να γίνεται αυτόματα ο περιορισμός. Και το άλλο που κοίταξα είναι ότι το sipdiscount υποστηρίζει μόνο τους G711a και G726 codecs, που είναι κι αυτό λίγο περιοριστικό. Τα χαρακτηριστικά τους ποια είναι? Γνωρίζει κανείς?

Aegean24
16-01-06, 17:16
Ριξε εδω μια ματια: http://www.voip-info.org/wiki/index.php?page=Codecs για πληροφοριες σχετικα με τους codec και αλλα..

trabakoulas
17-01-06, 13:44
Thanks Aegean24. Πάντως παιδιά δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω λύση που να με αφήνει ικανοποιημένο... 384 + ATA VoIP + Azureus, στο συστημά μου τουλάχιστον δεν πάνε μαζι...

@crustest
ελπίζω να ξεπέρασες το προβληματάκι με το ακουστικό και να δοκιμάσεις κι εσύ μήπως βγάλεις καμια άκρη. Good Luck ;)

Aegean24
17-01-06, 16:21
trabakoula, τι provider εχεις? μπορεις και μιλας ικανοποιητικα με 384? Οσον αφορα το cFosSpeed, καλο μου φαινεται και εμενα, αλλα στην περιπτωση που το ΑΤΑ δεν πεφτει πανω στο pc αλλα στο router/modem, εκει τι κανεις? πως βαζεις priority στην 5060? μαλλον απλα κλεινεις το azureus....:(

crustest
17-01-06, 17:13
Ευχαριστώ trabakoulas, τελικά το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή ADSL Modem.
Πλέον έχω το speedtouch 530i, και έχει να παίξει ψάξιμο για τις QoS δυνατότητες του.
Θα ενημερώσω όταν καταφέρω κάτι.

crustest
18-01-06, 17:25
Απότι φαίνεται trabakoulas, εγώ μάλλον θα κάνω την δουλειά μου άνετα χάρην στο qos του speedtouch και στο εξαιρετικά λειτουργικό πρόγραμμα του Zardoz, το Stqos.
Εντούτις, και παρότι έχω το qos ενεργοποιημένο, τρέχω και το netlimiter 1.3 και έχω ανώτατο upload στον μtorrent 4 Kb/s ώστε να έχω το κεφάλι μου ύσηχο (είμαι σίγουρος πλέον ότι ο κόφτης είναι αναγκαίο κακό).
Στην περίπτωση σου ίσως αποδειχθεί καλό το πρόγραμμα bandwidth controller
http://bandwidthcontroller.com/ το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά με δελεάζει να το τρέξω κάποια στιγμή.
Φυσικά έχω να σου προτείνω και το αυτονόητο, για να μην χρειάζεται μεγάλη κατανάλωση bandwidth το voip χρησιμοποίησε όπου είναι δυνατόν το codec G729a (μπορεί να μην προσφέρει την state of the art ποιότητα ήχου, αλλά επικοινωνώ μια χαρά ως τώρα).

trabakoulas
18-01-06, 21:57
Τώρα με ψήνεις να το ψάξω κι εγώ μέσω QoS... Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει crustest? Μπορείς να μου πεις? Γενικότερα και στο router και στο pap2 θα'θελα να μου πεις αν θες κι έχεις όρεξη. Στειλε μου pm αν θες. Πάντω επειδή χρησιμοποιώ sipdiscount δεν έχω και τόση μεγάλη ποικιλία σε codecs... Μόνο τους G711a και G726-32 χρησιμοποιεί

crustest
19-01-06, 16:20
Καταρχάς στο Pap2 δεν πείραξα τίποτα σχετικό με Tos, είναι στις αρχικές ρυθμίσεις.
Τώρα το qos είναι καθαρά θέμα Adsl Modem-router, και ο τρόπος που ρυθμίζεται στο δικό μου speedtouch δεν έχει σχέση με τις ρυθμίσεις Qos του Linksys WAG354G.
Μάλιστα στο speedtouch είναι κάπως πολύπλοκο να το ενεργοποιήσεις γιατί δεν υπάρχουν επιλογές στο web interface, και πρέπει να μπεις σε telnet.
Στο τελευταίο firmware (4.3.2.6) έχει προεγκατεστημένες ρυθμίσεις για μέγιστη προτεραιότητα στο voip (που απλά πρέπει να τις ενεργοποιήσεις) και από την μέχρι τώρα εμπειρία φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά, γιατί οι κλήσεις μου γίνονται απροβλημάτιστα με utorrent ανοικτό.
Ψάξε στο φόρουμ αυτό μήπως βρείς λεπτομέρειες για καλύτερη ρύθμιση του qos του router σου.

pontiki
19-01-06, 21:13
Ερώτηση προς τους προλαλίσαντες:
Όταν αναφέρεστε στο cFosSpeed, μιλάτε για το cFosSpeed 2.12 και όχι για το cFos ver6.10. Σωστά ?? (αλήθεια, ποια η διαφορά μεταξύ των δύο ??)

crustest είπες πως η έκδοση 2 του netlimiter δεν είναι και τόσο καλή. Μιλάς για την beta έκδοση ή για την final 2.0.6 και αν λες για την τελευταία τι προβλήματα έχεις ?

Αυτή τη στιγμή ψάχνω για ακόμη ένα traffic shaping πρόγραμμα αλλά παίζει κρυφτό στο σκληρό μου...νεώτερα όταν θα το βρω.

crustest
20-01-06, 01:59
Γεια σου pontiki. Όντως μιλάμε για το cFosSpeed 2.12 αν και το cFos ver6.10 φαντάζομαι είναι το ίδιο πρόγραμμα με περισσότερα χαρακτηριστικά. Πάντως το cFosSpeed υποστηρίζει traffic shaping και λαμβάνει υπόψην το voip οπότε μας κάνει θεωρητικά για την δουλειά που το χρειαζόμαστε.
Στην πράξη απότι κατάλαβα δεν λειτουργεί πολύ αποτελεσματικά, τουλάχιστον σίγουρα είναι υποδεέστερο του hardware qos που μπορεί να έχει ένας router-modem.
Θα σου πρότεινα αν είσαι αναγκασμένος να δουλέψεις με software να κοιτάξεις κάπου αλλού όπως π.χ. παίξε με το bandwidth controller (το οποίο όμως δεν το έχω δουλέψει καθόλου και δεν έχω ιδέα αν είναι καλύτερο του cfos).

Με το netlimiter έπαιξα τόσο με την έκδοση 2.0.6 όσο και με κάποιες beta που προηγήθηκαν, και μου φάνηκε κακό, γιατί δεν περιόριζε αποτελεσματικά το upload (έπαιζε πολύ και σε τιμές αρκετά πάνω από αυτό που είχα δηλώσει ως ανώτερο όριο.)
Αντίθετα το 1.3 είναι πιστό στο όριο που του δηλώνεις. Επίσης μου έδωσε την εντύπωση οτι παραδόξως επηρέαζε αρνητικά και το download μου. Για περισσότερες αρνητικές κριτικές στην 2.0.6 έκδοση τσέκαρε και αυτό :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27744

@ ADSLgr.com All rights reserved.