PDA

Επιστροφή στο Forum : Night Service



energie
13-01-06, 16:17
ρε παιδια πως δουλευει αυτη η επιλογη ? θελω να κλεινει το μοντεμ 2-με 8 το πρωι ετσι ωστε να αλλαζει και η ip μου !! μπορει να βοηθησει καποιος ? thx;)

energie
14-01-06, 01:37
.......... γιατι δεν μπορω να βαλω φοτο :(

yiazir
15-01-06, 02:28
Τι μόντεμ έχεις ;

ZORO
15-01-06, 04:28
Μήπως είναι κάποια επιλογή που αφορά μόνο το voip;
Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει κάποιο κουμπάκι help το οποίο σε οδηγεί σε μια περιγραφή της αντίστοιχης ρύθμισης. Τι σου λέει εκεί; Θεώρησα καλύτερο να συνεχίσουμε την συζήτηση εδώ ώστε εάν τελικά βγει κάποια λύση να μπορούν να την δουν και οι υπόλοιποι. Καθώς εγώ έχω την απλή την έκδοση του fritzbox δεν ενσωματώνει θύρες για voip δεν έχει την αντίστοιχη επιλογή στα δικά μου μενού. Μια ακόμη ένδειξη ότι αυτή η ρύθμιση πιθανόν να αφορά το voip. To διάστημα που σε ενδιαφέρει να αποσυνδέται ο Router τον υπολογιστή τον έχεις κλειστό; Γιατί εάν δεν χρησιμοποιείς την σύνδεση σου γιαυτό το διάστημα θα μπορούσα να σου υποδείξω άλλο τρόπο που μπορείς να ρίξεις την σύνδεση.
Παρεπιμπτόντως ανεβάζω την φωτογραφία που μου έστειλες ελπίζω να μην σε πειράζει
5220

sdikr
15-01-06, 04:43
Μήπως είναι κάποια επιλογή που αφορά μόνο το voip;
Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει κάποιο κουμπάκι help το οποίο σε οδηγεί σε μια περιγραφή της αντίστοιχης ρύθμισης. Τι σου λέει εκεί; Θεώρησα καλύτερο να συνεχίσουμε την συζήτηση εδώ ώστε εάν τελικά βγει κάποια λύση να μπορούν να την δουν και οι υπόλοιποι. Καθώς εγώ έχω την απλή την έκδοση του fritzbox δεν ενσωματώνει θύρες για voip δεν έχει την αντίστοιχη επιλογή στα δικά μου μενού. Μια ακόμη ένδειξη ότι αυτή η ρύθμιση πιθανόν να αφορά το voip. To διάστημα που σε ενδιαφέρει να αποσυνδέται ο Router τον υπολογιστή τον έχεις κλειστό; Γιατί εάν δεν χρησιμοποιείς την σύνδεση σου γιαυτό το διάστημα θα μπορούσα να σου υποδείξω άλλο τρόπο που μπορείς να ρίξεις την σύνδεση.
Παρεπιμπτόντως ανεβάζω την φωτογραφία που μου έστειλες ελπίζω να μην σε πειράζει
5220

Απο την φωτογραφία λέω και εγώ οτι είναι μονο για το voip/τηλέφωνο

το λέει κιόλας, "να μην αφήνει τα τηλέφωνα να χτυπήσουν"

energie
15-01-06, 11:47
http://Testing%201%5Cfritz.JPG

αυτα λεει στο help !!αλιως μπορω να κλεινω τη συνδεση καποια συγκεκριμενη ωρα ?

ZORO
15-01-06, 16:50
http://Testing%201%5Cfritz.JPG

αυτα λεει στο help !!αλιως μπορω να κλεινω τη συνδεση καποια συγκεκριμενη ωρα ?


Πρώτον ρυθμίζεις να ρίχνει ο Router σου την σύνδεση μέτα από κάποια ώρα αδράνειας. Τώρα υποθέτω ότι εννοείς ότι θέλεις να γίνεται αυτόματα. Εάν δεν υπάρχει αυτή η απαίτηση για αυτοματοποίηση είναι πολύ ευκολό. Απλά την συγκεκριμένη ώρα ή κλείνεις τον υπολογιστή σου ή με κάποιο software firewall μπλοκάρεις την πρόσβασή στο Internet. Οπώτε δεν θα υπάρχει κίνηση δεδομένων από τον Router σου και αυτός θα ρίξει την σύνδεση μετά από χρονικό διάστημα που του έχεις ορίσει. Τώρα για αυτοματοποίηση της διαδικασίας το μοναδικό που βρήκα που μπορεί να δουλέψει ήταν με την βοήθεια του software firewall ZoneAlarm Pro. Εκεί στην οθόνη Firewall -> Expert -> Rules μπορείς να δημιουργήσεις κάποιο κανόνα που θα εφαρμόζεται σε συγκεκριμένες ώρες και μέρες. Μπορείς να επιλέξεις παραπάνω από μια ημέρα της εβδομάδας. Οπώτε εάν δημιουργήσουμε έναν κανόνα που να μπλοκάρει την επικοινωνία του υπολογιστή με το Router και του πούμε αυτός ο κανόνας να εφαρμόζεται κάθε μέρα συγκεκριμένες ώρες τότε λογικά έχουμε το αποτέλεσμα που θέλεις. Πάντως προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει. Το άσχημο είναι ότι για να το κατέχεις νόμιμα πρέπει να το αγοράσεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Πάντως προσφέρεται περίοδος δοκιμής 15 ημερών. Τώρα πιθανόν να υπάρχουν και άλλα προγράμματα firewall που ενσωματώνουν κάποια ανάλογη ρύθμιση.

yiazir
15-01-06, 18:01
Πάνε Internet ,μετά Zugangsdaten ( το δεύτερο ) και στην τέταρτη επιλογή (εκεί που βάζεις και τους κωδικούς) ,βάλε ποιες ώρες θες να γίνει η διακοπή.Αυτο ειναι για fritz box von wlan.

energie
15-01-06, 19:41
το hang up ενοεις ?

yiazir
15-01-06, 21:41
Δες εδώ ,αν και είναι στα γερμανικά.

energie
15-01-06, 22:22
δυστιχως εμενα δεν εχει τετοια επιλογη :(

energie
22-01-06, 12:38
θελω να κλεινει η συνδεση μου οταν δεν χρησιμοποιω το interntet για καποιο χρονικο διαστημα οταν δεν κατεβαζω κατι δλδ !! γινεται αυτο ?με το hang up οταν περασουν καποια δευτερα εγω δε θελα αυτο ! ευχαριστω

KwstasV
22-01-06, 21:10
http://Testing%201%5Cfritz.JPG

αυτα λεει στο help !!αλιως μπορω να κλεινω τη συνδεση καποια συγκεκριμενη ωρα ?

καταρχήν μιλάμε για το ίδιο φριτζ?
Έχω το Fritz!Box fon με firmware 06.03.91 (αν και στο site τους δίνουν ακόμα το 06.03.62 εμένα μου ήρθε έτσι ... ανεβασμένο).
Έχει λοιπόν την επιλογή στο account information

5353

Αυτή είναι η λύση νομίζω.

ZORO
22-01-06, 21:11
Αν και δεν καταλαβαίνω το τέλος του μηνυματός σου αυτό γίνεται όντως με την επιλογή hang up και εκεί μπορείς να βάλεις σε δευτερόλεπτα το χρονικό διάστημα που θα πρέπει να περάσει πριν ρίξει ο Router αυτόματα. Π.χ. εάν δεις στην εικόνα του υπομνήματος είναι ρυθμισμένο στα 600 δευτ. δηλαδή 10 λεπτά.

energie
22-01-06, 21:24
το ξερω αυτο αλλα εγω θελω να κλεινει οταν ειναι ανενεργη η γραμμη δλδ οταν δεν παιρνω δεδομενα! διαφορετικα θα προτιμουσα να εκλεινε μια συγκεκριμενη ωρα αλλα αυτο απο τι εχω καταλαβει δεν γινεται δυστιχως !;)

energie
22-01-06, 23:47
εμενα δεν εχει τετοια επιλογη !!

ZORO
23-01-06, 04:15
το ξερω αυτο αλλα εγω θελω να κλεινει οταν ειναι ανενεργη η γραμμη δλδ οταν δεν παιρνω δεδομενα!

Μα αυτό ακριβώς κάνει η επιλογή hangup δηλαδή του λες όταν η σύνδεση μου είναι σε αδράνεια για Χ δευτερόλεπτα τότε ρίξε την σύνδεση. Για του λόγου του αληθές παραθέτω ένα αποσπασμά από την βοήθεια του fritzbox:

If your DSL rate is time-based, you should have the Internet connection cleared whenever you are not exchanging data with the Internet to save online costs. To do this, select the option "Clear Internet connection automatically".
Enter the interval in seconds after which an idle connection is to be cleared automatically. As a final step, click "Apply".

ZORO
23-01-06, 04:17
εμενα δεν εχει τετοια επιλογη !!

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή show expert settings.

@ ADSLgr.com All rights reserved.