PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση netroute 2 με ethernet



alexironaek
13-01-06, 17:53
Ρε παιδιά εύχομαι να μην γίνομαι σπαστικός αλλά θέλω πάλι τη βοήθεια σας μιας και όπως φαίνεται παρακάτω είμαι αρχάριος. Θέλω να συνδέσω το netroute 2 με ethernet. Το συνδέω στην κάρτα δικτύου μου (realtek RTL8139/810X Family Fast Ethernet NIC) και κάνω oτι ακριβός λέει το βιβλίο δλδ παω στις ιδιότητες της τοπικής σύνδεσης. Μετά πάω στο tcp/ip πάω πάλι ιδιότητες και μετά βάζω ακριβός την ip που λέει. Δοκιμάζω το cmd και λέει οτι τελείωσε το χρονικό περιθώριο .ιντερνετ δεν βλέπω .Ουτε στο interface δεν μπαίνει. Αντίθετα με usb μπαίνω κανονικά. Και επειδή έχω χάλια ταχύτητες θέλω να δοκιμάσω και το ethernet.τι να κανω???

υγ:Έχω κοιτάξει διάφορα θέματα αλλά με μπέρδεψαν περισσότερο οπότε αν μπορούσατε να μου πείτε…

papajohn
13-01-06, 19:02
Λοιπόν, βάζεις το καλώδιο στην κάρτα δικτύου και τα windows πετάνε το παραθυράκι που σε ειδοποιεί οτι συνδέθηκε καλώδιο δικτύου ή οχι;

alexironaek
13-01-06, 19:10
οχι papajohn

makocer
14-01-06, 02:04
δοκιμασε το tcp/ip me auto sta settings
ετσι το εχω και δεν εχω κανενα προβλημα - μαλιστα συνδεω και στη 2η θυρα του netroute2 υπολογιστες ανα τακτα διαστηματα για αναβαθμισεις (τους πεταω πανω μια καρτα ethernet αν χρειαζεται) και το μονο που κανω ειναι να ...βαζω το καλωδιο!

η καρτα δικτυου ειναι σωστα σεταρισμενη/αναγνωρισμενη? μηπως εχεις 2 καρτες (πχ onbard?)
αν ναι τοτε προσεξε που εχεις συνδεσει το καλωδιο

alexironaek
14-01-06, 05:49
οχι εχω 1 καρτα και ειναι σωστα σεταρισμενη.δοκιμασα το auto και παλι τα ιδια

papajohn
14-01-06, 22:03
Δες μήπως φταίει το καλώδιο. δοκίμασε άλλο!

alexironaek
14-01-06, 22:34
Θα ψάξω να βρω ένα καλώδιο να δοκιμάσω. Πάντως το λαμπάκι eth2 του router είναι πορτοκαλί οπότε λογικά θα έχει επικοινωνία με το pc

customer
15-01-06, 00:11
Αλλη λυση ελιναι να βάλεις αυτή (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.616031) την καρτα που την έχω και εγω δοκιμασμενα σε συνεργασια με το netroute2, μια και ειναι και παμφθηνη.

papajohn
15-01-06, 18:13
Τα ίδια μου έκανε και εμένα ο ένας υπολογιστής και έφταιγε τελικά η κάρτα δικτύου... Δοκίμασε μετά κάποιο φορητό η ένα δεύτερο σταθερό. Λογικά με το που βάζεις το καλώδιο πρπ να ποετάγεται παράθυρο οτι συνδέθηκε το καλώδιο και να μπορείς να κάνεις ping την 192.168.1.1 ή την 10.0.0.1 (στην δεύτερη πόρτα)

Rocketiar
16-01-06, 01:12
Μια και το ανέφερες μήπως ξέρεις (ή κανείς άλλος) γιατί στη 2η πόρτα για ethernet δίνει αυτό το ip??δε θα έπρεπε να δίνει συνεχόμενα ip sta 2 pc ???και σε μένα τα ίδια ips δίνει...

papajohn
16-01-06, 15:56
Γιατί δεν είναι switch...

alexironaek
19-01-06, 17:12
Παιδιά δοκίμασα και με άλλο καλώδιο και με άλλη κάρτα δικτύου και πάλι το ίδιο πράγμα. Τη δευτέρα θα κάνω format και θα ξαναδοκιμάσω. Θα σας πω τι έγινε

alexironaek
01-02-06, 17:07
Ρε παιδιά δοκίμασα και με άλλη κάρτα δικτυού και με άλλο καλώδιο και μετά από format και πάλι το ίδιο συμβαίνει!!!! Υπάρχει τπτ άλλο να δοκιμάσω???

makocer
02-02-06, 01:24
το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το ιδιο το netroute.............
υπαρχει πιθανοτητα να βρεις αλλο??
στο φιναλε παρε τηλ την τεχ. υποστηριξη (υπομονη) κι εξηγησε τους το θεμα

ετσι οπως το καταλαβαινω δεν εχεις καθολου συνδεση μεταξυ pc - modem οποτε πιθανον να ειναι προβλημα του netroute
- θα σου προτεινα ακομα να συνδεσεις εναν αλλο υπολογιστη με καρτα δικτυου,για να αποκλεισουμε το προβλημα στο μοντεμ....

alexironaek
03-02-06, 00:49
rc το εκανα!!!απλα εκανα υπαναχωρηση τους drivers της καρτας!!!με τους πιο προσφατους drivers δεν πιανει αλλα με τους παλιους ειναι ok.κουφο εεε?? εβαλα ξανα τους πιο προσφατους (2006) να τεσταρω και ξανα το ιδιο.κανω υπαναχωρηση(2005) τσακ οκ.thx στα παιδια που απαντησαν

sattip
05-02-06, 22:53
exw dio pc sindemena sto netroute alla den mporw na kanoun diktio.moipws ftaiei to nat?xeuxaristw

papajohn
06-02-06, 20:00
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26575

@ ADSLgr.com All rights reserved.