PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL double play lite 6Mbps



panosg2
07-05-09, 21:15
Μετά από διάστημα 6 περίπου μηνών στη στην Forthnet με τα όσα γνωστά προβλήματα της αποφάσισα να μεταβώ στη HOL, double play lite 6mbps μιας κ δεν χρησιμοποιώ το τηλ. Αλλά και δεν βλέπω το λόγο να πληρώνω περισσότερα χρήματα μιας και η ταχύτητα δεν πρόκειται να ανέβει περισσότερο!
Ο λόγος που αναχώρησα από τη forthnet ήταν η πολύ χαμηλή ποιότητα συνδιαλέξεων μιας κ όλοι χαρακτηριστικά μου έλεγαν “ακούγεσαι λες και μιλάς μέσα από πηγάδι!!” καθώς και η ταχύτητα των 3mbps.
Η κατάσταση στην HOL είναι λίγο καλύτερη ποιότητα στο τηλέφωνο αλλά ακόμη χαμηλότερη ταχύτητα στο adsl. Η ταχύτητα είναι κλειδωμένη στα 2.5-2.8 mbps με πραγματική 0.5-1mbps χαμηλότερα ανάλογα με την ώρα. Στις συνομιλίες μου με τεχνικούς και μηχανικούς μου λένε ότι βλέπουν βραχυκύκλωμα στη γραμμή και ότι έχω 22db περισσότερα από το κανονικό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από ότι μου έχουν πει, έλεγχο της εγκατάστασης του σπιτιού από τεχνικό, δοκιμή από κεντρική πρίζα, βγάζοντας όλες τις συσκευές και τα φιλτακια/σπλιτερς, έλεγχο του καφαο από τεχνικό του ΟΤΕ κλπ χωρίς κάποιο θετικό αποτέλεσμα! Η απόσταση του σπιτιού από το κέντρο (Ηλιούπολης) είναι περίπου 3.5km. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια συμβατή έκδοση DMT tool με το netfaster για να πάρω κάποιες πληροφορίες για τη γραμμή ή για tweaking. Παρακαλώ σχολιάστε ή δώστε κάποια βοήθεια ή πληροφορίες ώστε να ανέβει η ταχύτητα! Ζω για το όνειρο των άπιαστων 6mbps!! :lol::p

Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type G.992.5 (ADSL2+) G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path

Data Rate:
Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 807 (Kbps.)
Down Stream 2774 (Kbps.)

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 10 dB 6 dB
Attenuation 32 dB 58 dB

Indicator Name Upstream Downstream
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 63 54778
Fast Path CRC Error 0 0
Interleaved Path CRC Error 4 1607
Loss of Signal Defect 1 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 2 0

Statistics:
Received Cells 18105908
Transmitted Cells 1168514

mondeo
07-05-09, 21:53
Σύμφωνα με το attenuation που έχεις η ταχύτητα είναι καλή.Το SNR επίσης είναι χαμηλό.Έχεις αποσυνδέσεις;

Vitruvian78
08-05-09, 00:50
Είχα και εγώ το ιδιο πρόβλημα όπως εσύ. Δυστυχώς λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο δεν μπορούμε ούτε τα 6 να πιάσουμε εμείς!! Εγώ είχα και πρόβλημα αποσυνδέσεων, και τελικά επέστρεψα στον ΟΤΕ και όλα καλά. Μου είπε ο ΟΤΕ οτι η γραμμή μου σηκώνει μόνο ως 4.

panosg2
08-05-09, 01:11
Αποσυνδέσεις ευτυχώς δεν έχω ποτέ και σκέπτομαι ότι σηκώνει λιγάκι “κούρδισμα” η γραμμή! Μόνο στον ΟΤΕ είχα κάποτε πολλές με την τρομερή 1mbit σύνδεση αλλά αυτό συνέβη παλιότερα όταν ήταν ακόμα στις αρχές το DSL όχι κ πως τώρα έχει φτάσει κάπου!!
Και φαντάσου ότι σκαφτόμουνα για 24αρα γραμμή! Νομίζω ότι τσάμπα τα λεφτά μου θα πεταγα! Τι λέτε θα έδινε περισσότερα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.