PDA

Επιστροφή στο Forum : Skype 2.0 Video Included+ Adsl 384...Are u crazy?



StavrosDog
13-01-06, 22:04
Καλησπερα...
Ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος απο εδω δοκιμασει την video version του skype και αν ναι τι αποτελεσματα ειχε στην φωνη μα κυριως στην εικονα...

Μπηκα στο φορουμ του skype αλλα δεν εβγαλα πολλα συμπερασματα καθως τα παλικαρια παιζουν με 10 Mbit και προσπαθουν να βρουν αν υπαρχει LIP SYNCHRONIZATION (συγχρονισμος χειλιων):mad: ...Α ρε Ελλαδαρα!!!:cry:

Εγω εχω 384 FULL LLU και το ετερον ημισυ :oops: 512.παιζει να βλεπομαστε εστω και με διακοπες και αν ναι με τι frame rate ana sec:haha ?
Ευχαριστω guys:thumbsup1

sandman
13-01-06, 22:18
Εγω εχω 384 FULL LLU και το ετερον ημισυ :oops: 512.παιζει να βλεπομαστε εστω και με διακοπες και αν ναι με τι frame rate ana sec:haha ?
Ευχαριστω guys:thumbsup1

Αυτό που σε περιορίζει είναι το upload του άλλου, όχι το δικό σου download. (Φαντάζομαι καταλαβαίνεις γιατί)

Άρα η ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ σας θα είναι 128kbps, οπότε μην περιμένεις και πολλά. Επίσης για να δουλέψει σωστά το skype πρέπει να έχει τουλάχιστον ένας από τους δυο (ή καλύτερα και οι δυο για να είμαστε σίγουροι) ανοιχτές τις κατάλληλες θύρες στο nat/firewall. Δεν έχω ιδέα ποιες ακριβώς είναι αυτές.

Δεν έχω δοκιμάσει video οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω στα υπόλοιπα που ρωτάς.

chriszg
13-01-06, 23:15
Εγώ χρησιμοποιώ το MSN Messenger 7.5 και είναι μια χαρά.Καθυστέρηση ήχου καθόλου,τζάμι, και camera...... normal!Και να σκεφτεις ότι είμαι με 384 και ο φίλος μου με απλή σύνδεση!Με το Skype είχαμε φοβερή καθυστέρηση ήχου!

anapofasistos
13-01-06, 23:26
Για το messenger πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις (να ανοίξεις κάποια ports ίσως; ) για να λειτουργήσει η webcam και να κάνεις video chat, ή παίζει κατευθείαν όπως πριν με PSTN;

groove54
13-01-06, 23:40
Εγω που το χρησιμοποιω οσον αφορα τον ηχο ειναι κομπλε δηλαδη οπως και με την προηγουμενη version. Τωρα με την camera ενταξει τι να πω? Λεω κατι και τα χειλη μου κουνιουνται μετα απο 10 ωρες. Δεν υπαρχει καθολου συγχρονισμος αλλα και μονο που βλεπεις τον αλλον ειναι ενα βημα εμπρος για το skype.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως το skype χρησιμοποιει μονο 3-4 KB/S για download και upload οσον αφορα την επικοινωνια παντα. Δηλαδη οταν δεν ακουω καλα καποιον και τον ακουω με διακοπες πχ, ποιος ο λογος να μην χρησιμοποιειται περισσοτερο bandwidth. Αυτη τη στιγμη εχω 512. Δηλαδη και 1024 να ειχα, παλι 3-4 KB/S θα χρησιμοποιει το skype? Τοτε ποια ειναι η διαφορα?
Δεν ξερω μπορει να λεω και βλακειες

Hwoarang
13-01-06, 23:44
παει καλά το skype. Είμαι με 512 στην Πάτρα

mikeone
14-01-06, 00:03
Εγώ χρησιμοποιώ το MSN Messenger 7.5 και είναι μια χαρά.Καθυστέρηση ήχου καθόλου,τζάμι, και camera...... normal!Και να σκεφτεις ότι είμαι με 384 και ο φίλος μου με απλή σύνδεση!Με το Skype είχαμε φοβερή καθυστέρηση ήχου!
Συμφωνώ είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα!
Και μάλιστα τουλάχιστον με εμένα τρέχει πολύ καλά ακόμα και το cam2cam!

mikeone
14-01-06, 00:05
Για το messenger πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις (να ανοίξεις κάποια ports ίσως; ) για να λειτουργήσει η webcam και να κάνεις video chat, ή παίζει κατευθείαν όπως πριν με PSTN;
Τουλάχιστον εγώ δε χρειάστηκα τίποτα διαφορετικό μετά την μετατροπή της συνδεσης μου!
Ίσα ίσα είχα ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!

vgiozo
14-01-06, 00:07
Για videochat, χαλαρά eyeball chat...πολύ καλό ακόμα και με αργή σύνδεση...απ' όσα έχω δοκιμάσει είναι εκείνο που είχε τη μεγαλύτερη σταθερότητα στην επικοινωνία...

chriszg
14-01-06, 00:25
Για το messenger πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις (να ανοίξεις κάποια ports ίσως; ) για να λειτουργήσει η webcam και να κάνεις video chat, ή παίζει κατευθείαν όπως πριν με PSTN;


Δε το γνωρίζω!Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται αλλά καλύτερα να σ'απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

mikeone
14-01-06, 00:54
Δε το γνωρίζω!Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται αλλά καλύτερα να σ'απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.
Πράγματι δε χρειάζεται!
Συνεχίζεις κανονικά να chatάρεις με την ηρεμία σου!
Το msn messenger έπιασε στην αγορά επειδή είναι πολύ εύχρηστο!

anapofasistos
14-01-06, 02:02
Έχεις software firewall? Εγώ έχω μόνο antivirus (norton), αρκεί αυτό ή να πάρω και firewall;

blend
14-01-06, 03:28
Λοιπόν, χρησιμοποιώ το Skype καιρό τώρα με φωνή. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ήχο ακόμα και σε σταθερά τηλέφωνα. Μιλάω με conf με Λευκάδα(isdn), Άνοιξη(adsl512, Βερολίνο(να μήν το πώ). Εγώ με 1024, Πατήσια. Απίστευτος ήχος!

Καμμιά διακοπή, εκτός κι αν κατεβάζει κάποιος απο εμάς τίποτα ογκώδες! Δεν χρειάστηκε να ανοίξουμε καμμιά πόρτα στα routers. Εχτές πάλι, είχα ανοίξει ftp server στο PC μου και ανεβοκατεβάζαμε αρχεία ΚΑΙ οι τέσσερις με ελάχιστο lag.

Αααα... εν τω μεταξύ έχουμε βάλει και το Skype Video, αλλά σαν beta που είναι, υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας με αρκετές webcams. Στο One2One με βλέπει, δεν τον βλέπω, τον βλέπω αλλά αυτός όχι και τα λοιπά....

Στο φόρουμ του Skype βγάζουν λίστα με τις συμβατές cams, και μπορείτε να την βρήτε εδώ:

http://forum.skype.com/viewtopic.php?t=41162&sid=e37b417cd694e5ef5d9369b4fc969cf6

Και να μην ξεχνάμε ότι είναι ακόμα beta.

Μπορούμε να κάνουμε δοκιμές εδώ αν θέλετε. Μπορεί όποιος απο εσάς θέλει, να κανονίσουμε. Να φτιάξουμε μιά λίστα για να ξέρουμε τι μας γίνεται.

NaGR
16-01-06, 12:58
για το video σε skype τελικά παίζει ή όχι ρόλο το upload (το δικό μου στην συγκεκριμένη περίπτωση καθώς του άλλου είναι +οο )
δηλαδή απο 384/128 αν πάω σε 1024/256 θα γίνει χρήση της μεγαλύτερης διαθέσιμης ταχύτητας?

blend
16-01-06, 19:03
Το bandwith παίζει σημαντικό ρόλο, όπως επίσης και οι ρυθμίσεις της κάμερας.

tpapo
16-01-06, 19:26
Το bandwith παίζει σημαντικό ρόλο, όπως επίσης και οι ρυθμίσεις της κάμερας.

Απορία ενός πτωχού πλήν τιμίου νοικιάρη μιας Forthnet adsl 384 sto dslam Λαμίας :roll:

Εγώ δε μπόρεσα εδώ και 20μέρες να μιλήσω απλά με το VoipBuster or Skype εσείς πως τα καταφέρνετε ρε παιδιά ,,,ειλικρινά:cry:

:offtopic:

NaGR
16-01-06, 20:01
Το bandwith παίζει σημαντικό ρόλο, όπως επίσης και οι ρυθμίσεις της κάμερας.
blend που απο οτι φαίνεται παίζεις Α' Εθνική με το skype, εσύ με 1024 δουλεύει ικανοποιητικά σε video mode?
Επίσης αν θέλεις μου λες και ποιον provider έχεις?

blend
17-01-06, 01:12
blend που απο οτι φαίνεται παίζεις Α' Εθνική με το skype, εσύ με 1024 δουλεύει ικανοποιητικά σε video mode?
Επίσης αν θέλεις μου λες και ποιον provider έχεις?

Μιά χαρά, και είμαι 90% ικανοποιημένος. Ακόμα κι αν στην άλλη άκρη είναι dialup (το 10% που λείπει). Επίσης, οι κλήσεις προς σταθερά, είναι γενικώς καλές, με εξαίρεση τις ώρες αιχμής, όπου υπάρχουν κάποια (όχι αξεπέραστα) προβλήματα.

alefgr
17-01-06, 05:11
Απορία ενός πτωχού πλήν τιμίου νοικιάρη μιας Forthnet adsl 384 sto dslam Λαμίας :roll:

Εγώ δε μπόρεσα εδώ και 20μέρες να μιλήσω απλά με το VoipBuster or Skype εσείς πως τα καταφέρνετε ρε παιδιά ,,,ειλικρινά:cry:

:offtopic:


Με 384 πρέπει προς το παρόν να ξεχνάς το Voip. Ας είναι καλά ο ΟΤΕ...

blend
17-01-06, 16:24
Ξέχασα... ISP HoL.

octap
17-01-06, 16:35
@ tpapo (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=14384)
Τα γράμματα σου φαίνονται φίλε trapo, δεν χρειάζεται να τα κάνεις bold

e_akis
21-01-06, 03:28
Με 384 πρέπει προς το παρόν να ξεχνάς το Voip. Ας είναι καλά ο ΟΤΕ...

τι εννοεις να ξεχασει το Voip? Εγω με 56k:oops: συνδεση και μιλησα (σπαστα βεβαια) με αγγλια.... Ενταξει δε σου λεω οτι ηταν σαν σταθερο αλλα 2 λογια μου τα πε και τον καταλαβα μια χαρα.Ηταν πιο πολυ δοκιμη,εγω δεν ειχα μικροφωνο:D οποτε δε μιλησα!
Δηλαδη αν βαλω 384 δεν θα ειναι ακομα λιγο :haha :haha :haha καλυτερα???:-k
Επισης με το Skype χρειαζεται credits:lol: ???

alefgr
21-01-06, 06:00
Συγνώμη δεν είμουν αρκετά συγκεκριμένος... :roll:

Με ADSL 384, πρέπει προς το παρόν να ξεχνάς το VoIP. Ας είναι καλά ο ΟΤΕ...

e_akis
23-01-06, 01:25
Με ADSL 512 ?

didisies
23-01-06, 02:27
Δεν εχει τοσο σημασια το bandwidth (ακομα και με 256/128 πεταει και με video)αρκει να μην ειναι πιταρισμενο το DSLAM προκαλωντας packet losses και disconnects.

GCA2000
30-01-06, 18:02
Υπαρχει και ενα αλλο καλο plugin για video που τρεχει με το SKYPE: το Festoon απο την σελιδα http://www.festooninc.com/ (encrypted video, peer to peer). Σε beta μεν, αλλα παντα δωρεαν και καλο.

Για κανε μια δοκιμη. Σε μενα τρεχει αυτο καλτερα στα 384/128 απο το Skype 2.0 με Video.

Α, και κατι ακομα... Αν εχεις ADSL απο ForthNet... ουτε καν Voice δεν θα κανεις... ξεχνα τα Video.

bvb
07-02-06, 15:57
δεν το καταλαβα αυτο ειμαι και γω ενας απο αυτους που προσπαθουν να κανουν βιντεο chat εδω και 20 μερες! εχω δοκιμασει msn messenger skype & trillian χωρις ικανοποιητικα αποτελεσματα. εχω 4νετ 384/128 και ο κολλητος hol 384/128. γιατι αμα εχεις 4νετ το ξεχνας?

GR_Macedon
03-03-06, 18:41
Με TELEPASSPORT 256/256 και με Skype μιλάω από Ξάνθη σε σταθερά Ελλάδας και Γερμανίας πάρα πολύ καλά. Τώρα με άλλους pc σε pc με video και εκεί η φωνή πολύ καλή και η εικόνα μου καλή χωρίς διακοπές (γύρω στα 15 f/s) μόνο θάμπωμα όταν κάνω γρήγορες κινήσεις. Χρησιμοποιώ ασύρματη συσκευή τηλεφώνου Voip αυτή που διαφιμίζει στη σελίδα του το SKYPE. Όλα αυτά χωρίς να κάνω κάτι άλλο στο INTERNET. Αν πάλι κάνω κάποιο download μερικές φορές ακούω τον άλλον σε ομηλία pc σε pc σαν σουρωμένο (μιλάει πολύ αργά), αλλά όχι πάντα. Τελικό συμπέρασμα το SKype ή γραμμή μου (δεν μπορώ να ξέρω) πετάνε. (στο Voip). http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/thumb_dup.gif :up:

@ ADSLgr.com All rights reserved.