PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί όχι μόνο internet?



anonymos1982
08-05-09, 14:19
Μετά από πολλά σκαμπανεβάσματα στην σχέση μου με την On άνετα θα την πρότεινα σε κάποιον που θα μου ζητούσε μια γνώμη. Όμως αν και έγινε έτσι ο φίλος μου ήθελε μόνο ίντερνετ και όχι τηλέφωνο ή τηλεόραση, και η On είναι η μόνη εταιρεία που δεν προσφέρει αυτήν την επιλογή! Είναι λίγο παράλογο. Εντάξει το τριπλό πακέτο είναι το δυνατό της σημείο και σ' αυτό είμαστε φαντάζομαι οι περισσότεροι ωστόσο γιατί να αποκλείει μια μερίδα ατόμων που θέλουν μόνο ίντερνετ και αναγκαστικά θα στραφούν κάπου αλλού, δεν είναι λίγο παράλογο;

sotiro
08-05-09, 14:39
Καλησπέρα φίλε μου, ο φίλος σου θέλει παροχή internet απο την ΟΝ και τηλεφωνία απο άλλο πάροχό (ΟΤΕ); ή βρόχο μόνο στην ΟΝ και μόνο internet;
Στην πρώτη περίπτωση δεν μπορεί να βάλει ΟΝ γιατί δεν παίζει share LLU με ΟΤΕ.
Στη δεύτερη περίπτωση όμως μπορεί να εξυπηρετηθεί με το internet plus στα 24 ευρώ που σου δίνει adsl και γραμμή τηλεφώνου χωρίς έξτρα χρόνο ομιλίας.

anonymos1982
08-05-09, 14:45
Δεν θέλει καθόλου σταθερό τηλέφωνο, η δεύτερη επιλογή δεν συμφέρει στην περίπτωση του αφού μπορεί να βρει μόνο Internet με τιμές που ξεκινούν από τα 19,5 ευρώ ή και φθηνότερα αν προπληρώσει ένα κομμάτι, επιπλέον γλυτώνει και τα τέλη ενεργοποίησης αν πάει ας πούμε στην hol ή στην forthnet

nothing
08-05-09, 14:53
χωρις καθολου τηλεφωνου δε μπορει να εχει ιντερνετ...
τωρα το να εχει γραμμη οτε αρα παγιο (εστω και χωρις να κανει καμια κληση) το θεωρω χαζο να μην προτιμησεις το πακετο πχ της on επειδη εχει 24 ευρω...?
τη λογικη δε καταλαβαινω μιας και τα 19 που λες πρεπει να προσθεσεις και το παγιο οτε...

anonymos1982
08-05-09, 15:15
χωρις καθολου τηλεφωνου δε μπορει να εχει ιντερνετ...
τωρα το να εχει γραμμη οτε αρα παγιο (εστω και χωρις να κανει καμια κληση) το θεωρω χαζο να μην προτιμησεις το πακετο πχ της on επειδη εχει 24 ευρω...?
τη λογικη δε καταλαβαινω μιας και τα 19 που λες πρεπει να προσθεσεις και το παγιο οτε...

Δεν ισχύει αυτό...
Την παρούσα στιγμή είναι στη vivodi στην οποία έχει μόνο internet και όχι τηλέφωνο χωρίς να πληρώνει κανένα πάγιο στον ΟΤΕ.
Επίσης στα σάιτ των άλλων παροχών δεν αναφέρει τίποτα για πάγιο ΟΤΕ αν βάλεις μόνο ίντερνετ και όχι τηλέφωνο,

nothing
08-05-09, 15:31
αρα δεν εχει shared αλλα full vivodi...
απλα το οτι δεν τηλεφωνει ειναι αλλο πραγμα...
εγω δεν ξεω καποιον να εχει χωρις τηλεφωνο ιντερνετ...
ξαναλεω οι πειπτωσεις που υπαρχουν ειναι :
1)εχεις τηλεφωνο οτε (ανεξαρτητως αν και ποσο το χησιμοποιεις) + συνδεση ιντερνετ απο καποιον παροχο = shared
2)εχεις μονο παροχο που σημαινει τηλεφωνια + ιντερνετ απο τον παροχο που εχεις επιλεξει χωρις να πληρωνεις το παγιο του οτε παρα μονο το παγιο της εταιρειας (και στην περιπτωση που δεν εχεις "τσαμπα" λεπτα ομιλιας ή απεριοριστα τοτε "γλυτωνεις" την τηλεφωνια αν δεν την χρησιμοποιεις καθολου) = full

αυτα μιας και για την tv δεν μας απασχολει...
τωρα αν προτιμαει στο (2) να εχει καποια που εχει φθηνοτερο απο την on ειναι φυσικα αποδεκτο αλλα σαυτο που ρωταγες για το shared φυσικα και δεν συμφερει (μιλαμε για το 1 τωρα) να μεινει εκει που ειναι αλλα να παει σε μια αλλη εταιρεια του αντιστοιχου (2).

[τωρα αν κανω τραγικο λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει παραπανω...]

fanboysgotohell
08-05-09, 16:19
Όμως αν και έγινε έτσι ο φίλος μου ήθελε μόνο ίντερνετ και όχι τηλέφωνο ή τηλεόραση, και η On είναι η μόνη εταιρεία που δεν προσφέρει αυτήν την επιλογή! Είναι λίγο παράλογο.

Κάνεις ένα μεγάλο λάθος.. Η Vivodi είναι η ΜΟΝΗ εταιρεία που δίνει μόνο internet μέσω Full LLU. Αυτό βέβαια γίνεται γιατί πολύ απλά δεν έχουν ενεργοποιήσει την τηλεφωνία που έτσι και αλλιώς είναι voip.

Και τώρα θα σε ρωτήσω κάτι απλό. Τι συμφέρει περισσότερο: 10240/512Kbps με 25 ευρώ το μήνα ή όσο πιάσει/1024Kbps με 24 ευρώ; Μαζί με τηλεφωνική γραμμή.

Υ.Γ. Και οι άλλοι πάροχοι προσφέρουν αντίστοιχα πακέτα..

anonymos1982
08-05-09, 23:32
Κάνεις ένα μεγάλο λάθος.. Η Vivodi είναι η ΜΟΝΗ εταιρεία που δίνει μόνο internet μέσω Full LLU. Αυτό βέβαια γίνεται γιατί πολύ απλά δεν έχουν ενεργοποιήσει την τηλεφωνία που έτσι και αλλιώς είναι voip.

Και τώρα θα σε ρωτήσω κάτι απλό. Τι συμφέρει περισσότερο: 10240/512Kbps με 25 ευρώ το μήνα ή όσο πιάσει/1024Kbps με 24 ευρώ; Μαζί με τηλεφωνική γραμμή.

Υ.Γ. Και οι άλλοι πάροχοι προσφέρουν αντίστοιχα πακέτα..

Ναι μάλλον έχετε δίκιο, απλώς βλέπαμε τις προσφορές για ίντερνετ στο σάιτ της hellas, hol και forthnet στις οποίες καμία δεν διευκρύνιζε ότι πρέπει να πληρώνεις και πάγιο ΟΤΕ, συν ότι ίσχυε αυτό που ίσχυε με την vivodi οδηγηθήκαμε στο συμπέρασμα ότι απλώς οι vivodi είναι πιο ακριβή στην υπηρεσία μόνο ίντερνετ. Βέβαια τώρα αλλάζει το πράγμα.... και όντως δεν συμφέρει.

XPHSTOS29
09-05-09, 08:05
Μπορει καλιστα να παρει οποιο πακετο του ταιριαζει οικονομικα και απλα να μην συνδεσει συσκευη τηλεφωνου .
Ακομα και σαν 2η γραμμη αν το υποστηριζουν οι καλωδιωσεις στον χωρο (η τραβηξει επιπλεων γραμμη).
Δεν σε υποχρεωνει κανενας αν εχεις ηδη παροχη απο καπου να την μεταφερεις στην Χ εταιρια.

ZhenXlogic
09-05-09, 13:10
Κάνεις ένα μεγάλο λάθος.. Η Vivodi είναι η ΜΟΝΗ εταιρεία που δίνει μόνο internet μέσω Full LLU...

You are wrong, πέρα από ViVo:


CyTA
HOL
NetOne
OnTelecoms (Σε περίπτωση που η POTS έχει πρόβλημα στο κάνουν VoIP αν παίζει το internet). ;)

fanboysgotohell
09-05-09, 14:53
You are wrong, πέρα από ViVo:


CyTA
HOL
NetOne
OnTelecoms (Σε περίπτωση που η POTS έχει πρόβλημα στο κάνουν VoIP αν παίζει το internet). ;)


Έτσι ε; Για δώσε τότε τα λινκ στα οποία να αναφέρονται οι υπηρεσίες που προσφέρουν υπηρεσία internet χωρίς τη δυνατότητα για τηλεφωνική γραμμή και εισερχόμενο νούμερο..

Περιμένω 4 link δηλαδή.

ZhenXlogic
09-05-09, 15:44
Έτσι ε; Για δώσε τότε τα λινκ στα οποία να αναφέρονται οι υπηρεσίες που προσφέρουν υπηρεσία internet χωρίς τη δυνατότητα για τηλεφωνική γραμμή και εισερχόμενο νούμερο..

Περιμένω 4 link δηλαδή.

Μάλων δεν έχεις καταλάβη τη λες...
Όταν λεμέ καθαρά Internet ενωουμε 10/10 της γραμμής για νετ! και η τηλεφωνια ειναι VoIP.

Κανε μια γιρα και δες τα μονο σου, δεν υπαρχει παροχος που να δινει net χωρις τηλεφωνο ολοι τα δινουν και τα δυο μαζι απλα σε καποιους ειναι POTS & σε αλλους VoIP. ;)

anonymos1982
09-05-09, 16:21
Επειδή πάντως υπάρχει ένα μπέρδεμα αυτό που εγώ νόμιζα ήταν ότι οι προσφορές για adsl με γύρω στα 20 ευρώ το μήνα που είχαν οι forthnet, Tellas και Hol δεν προϋπόθεταν τηλεφωνική γραμμή, να πληρώνεις δηλαδή έξτρα, στην hol μου απάντησαν επίσημα ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο, από την forthnet είπα να στείλω μέιλ αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα, ούτε και από την tellas.

nothing
09-05-09, 16:24
Επειδή πάντως υπάρχει ένα μπέρδεμα αυτό που εγώ νόμιζα ήταν ότι οι προσφορές για adsl με γύρω στα 20 ευρώ το μήνα που είχαν οι forthnet, Tellas και Hol δεν προϋπόθεταν τηλεφωνική γραμμή, να πληρώνεις δηλαδή έξτρα, στην hol μου απάντησαν επίσημα ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο, από την forthnet είπα να στείλω μέιλ αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα, ούτε και από την tellas.

επαναλαμβανω...καμια εταιρεια δεν μπορει να δωσει ιντερνετ χωρις τηλεφωνικη γραμμη...
το ποσο θα χρεωνεσαι την γραμμη αλλαζει με το πακετο και την εταιρεια που διαλεγεις...

noname85
09-05-09, 16:54
βαλτε ον!!!εινια τοσο λιγα τα χρηματα που αν δεν το ξερεις δεν θα καταλαβεις οτι πληρωνεις και τηλεφωνο!!!

intech
09-05-09, 18:53
βαλτε ον!!!εινια τοσο λιγα τα χρηματα που αν δεν το ξερεις δεν θα καταλαβεις οτι πληρωνεις και τηλεφωνο!!!


Συμφωνώ :rofl: και επαυξάνω :oneup::rofl:

030366
09-05-09, 20:03
Το συγκεκριμένο θέμα το είχα ψάξει πριν λίγο καιρό επειδή συγγενικό μου πρόσωπο πού δεν έχει τηλεφωνική γραμμή ήθελε να βάλει μόνο internet. Έστειλα email σε 3 εταιρείες (forthnet, hol, vivodi) εκ των οποίων η forthnet μου απάντησε πώς αν δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή δεν γίνεται, η vivodi πώς γίνεται και η hol δεν απάντησε καθόλου. Τελικά έκανα αίτηση για maxx 10 full (10240/512) στη vivodi.

anonymos1982
09-05-09, 21:38
Το συγκεκριμένο θέμα το είχα ψάξει πριν λίγο καιρό επειδή συγγενικό μου πρόσωπο πού δεν έχει τηλεφωνική γραμμή ήθελε να βάλει μόνο internet. Έστειλα email σε 3 εταιρείες (forthnet, hol, vivodi) εκ των οποίων η forthnet μου απάντησε πώς αν δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή δεν γίνεται, η vivodi πώς γίνεται και η hol δεν απάντησε καθόλου. Τελικά έκανα αίτηση για maxx 10 full (10240/512) στη vivodi.

Καλά γιατί έβαλες vivodi αφού με τα ίδια λεφτά θα είχες διπλάσιες θεωρητικά ταχύτητες (Θα είχες και ένα τηλέφωνο που δεν θα το χρησιμοποιούσες);

fanboysgotohell
09-05-09, 21:47
Μάλων δεν έχεις καταλάβη τη λες...
Όταν λεμέ καθαρά Internet ενωουμε 10/10 της γραμμής για νετ! και η τηλεφωνια ειναι VoIP.

Κανε μια γιρα και δες τα μονο σου, δεν υπαρχει παροχος που να δινει net χωρις τηλεφωνο ολοι τα δινουν και τα δυο μαζι απλα σε καποιους ειναι POTS & σε αλλους VoIP. ;)

Μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει τι λες.. Ο άνθρωπος στην αρχή έψαχνε για υπηρεσία μόνο ίντερνετ χωρίς να τον ενδιαφέρει το τηλέφωνο. Και απλά τον διόρθωσα ότι υπάρχει αυτή η υπηρεσία στην ΟΝ. Η αναφορά μου στη Vivodi είναι διότι στο πακέτο Maxx10 δεν προσφέρει καν την επιλογή για voip. Και πίστεψε με είναι η μόνη που το κάνει (άσχετο αν συμφέρει η όχι).

Δεν φταίω αν δεν κατάλαβες τι είπα, άλλα όταν διορθώνουμε τον άλλον καλό είναι να ξέρουμε και τι γράφουμε.

Τέλος πάντων είμαι off topic. Το θέμα είναι ότι ο φίλος μπορεί να διαλέξει αυτό το πακέτο και να ξεμπερδεύει.

http://www.ontelecoms.com/on/residential/internet.jsp?category=internet&main_category=residential

030366
09-05-09, 23:17
Καλά γιατί έβαλες vivodi αφού με τα ίδια λεφτά θα είχες διπλάσιες θεωρητικά ταχύτητες (Θα είχες και ένα τηλέφωνο που δεν θα το χρησιμοποιούσες);

Γιατί ο συνδρομητής ήθελε οπωσδήποτε μόνο internet και όχι τηλεφωνικό αριθμό κι ας μην το χρησιμοποιεί.

nothing
10-05-09, 14:34
Γιατί ο συνδρομητής ήθελε οπωσδήποτε μόνο internet και όχι τηλεφωνικό αριθμό κι ας μην το χρησιμοποιεί.

συγγνωμη θες να μου πεις οτι εχει internet χωρις τηλεφωνικο αριθμο??:hmm:
εγω δε το εχω ξανακουσει αυτο(οχι οτι ειμαι ειδικος απλα απορω βαση των εμπειριων τοσο καιρο]...

nlkrio
10-05-09, 16:05
σε σπιτι που παλιοτερα ειχε τηλεφωνο ΟΤΕ και τωρα πλεον δε εχει καθολου μπορει να μπει ιντερνετ και τηλεφωνο χωρις να χρειαστει συνδεση ΟΤΕ?

nothing
10-05-09, 16:15
ναι,μπορεις να ψαξεις να δεις σε ποια εταιρεια σε συμφερει να κανεις νεα συνδεση εξ'ολοκληρου...

nlkrio
10-05-09, 16:17
ναι,μπορεις να ψαξεις να δεις σε ποια εταιρεια σε συμφερει να κανεις νεα συνδεση εξ'ολοκληρου...

:respekt:

nothing
10-05-09, 16:19
απλα συνηθως καθυστερει καπως περισσοτερο λογω οτι ειναι καινουργιος βρογχος οποτε αναλογα με τις αναγκες σου και βιασυνη αναλογα αποφασιζεις αν θα πας κατευθειαν σε εναλλακτικο ή θα ζητησεις απο οτε και μετα να πας σε εναλλακτικο...
it's your choice...

030366
11-05-09, 04:08
συγγνωμη θες να μου πεις οτι εχει internet χωρις τηλεφωνικο αριθμο??:hmm:
εγω δε το εχω ξανακουσει αυτο(οχι οτι ειμαι ειδικος απλα απορω βαση των εμπειριων τοσο καιρο]...
Βασικά δεν έχει ακόμη επειδή δεν έχει γίνει η ενεργοποίηση. Την προηγούμενη βδομάδα έγινε η αίτηση. Γίνεται να έχει μόνο internet χωρίς τηλεφωνικό αριθμό διότι μπορεί να κάνουν ρυθμίσεις προφίλ μόνο για internet και όχι και για τηλεφωνία. Και ως γνωστόν η vivodi δίνει voip μέσω του ιδιόκτητου δικτυου της, οπότε δεν είναι και τόσο παράξενο αυτό.
Εκτός κι αν κάνουν ρυθμίσεις και για τηλεφωνία, αλλά δεν δίνουν voip ρούτερ.. Ίσως έτσι να εξηγείται και το ότι το maxx full έχει 25 ευρώ και το shared 19 ευρώ. Πληρώνεται έμμεσα δηλαδή το πάγιο του ΟΤΕ.

Sovjohn
11-05-09, 11:48
Η Vivodi δίνει (επειδή της έχει μείνει από παλιά ως προϊόν) σκέτο internet χωρίς τηλέφωνο, αλλά με την τιμή που έχει, και την ταχύτητα που έχει, καλύτερα να βάλει κάποιος οποιοδήποτε άλλο ISP...

(Net One professional, On Internet Plus, Tellas Double Play Best Price, Forthnet 2play economy) Σε όλα αυτα τα πακέτα δίνεται κάποιος τηλεφωνικός αριθμός, και οι κλήσεις γίνονται με χρονοχρέωση. Αν κάποιος δεν θέλει τηλέφωνο, ας βάλει μια φραγή για όλες τις κλήσεις, και τέλος.

Πιο φθηνά θα βγει, και δίνουν όσο πιάνει η γραμμή (μέχρι 24)...

nothing
11-05-09, 14:08
Η Vivodi δίνει (επειδή της έχει μείνει από παλιά ως προϊόν) σκέτο internet χωρίς τηλέφωνο, αλλά με την τιμή που έχει, και την ταχύτητα που έχει, καλύτερα να βάλει κάποιος οποιοδήποτε άλλο ISP...

(Net One professional, On Internet Plus, Tellas Double Play Best Price, Forthnet 2play economy) Σε όλα αυτα τα πακέτα δίνεται κάποιος τηλεφωνικός αριθμός, και οι κλήσεις γίνονται με χρονοχρέωση. Αν κάποιος δεν θέλει τηλέφωνο, ας βάλει μια φραγή για όλες τις κλήσεις, και τέλος.

Πιο φθηνά θα βγει, και δίνουν όσο πιάνει η γραμμή (μέχρι 24)...

μα αυτο εξηγω...
χωρις τηλεφωνικο αριθμο δεν εχεις γραμμη για νετ..
τωρα το ποσο χρεωνει ο καθενας ειναι αλλο θεμα,οπως επισης και το αν θα μιλησει καθολου για να χρεωθει...

psyxakias
11-05-09, 14:14
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Sovjohn. Αν δεν θέλουμε τηλέφωνο, διαλέγουμε κάποιο πακέτο Full LLU (για να μη πληρώνουμε πάγιο ΟΤΕ) χωρίς προπληρωμένη τηλεφωνία, συνδέουμε απευθείας το modem (χωρίς τηλεφωνική συσκευή / splitter) και έληξε το θέμα. Ακόμα και να προσφέρει κάποιος "Naked ADSL (http://en.wikipedia.org/wiki/Naked_DSL)", δε νομίζω ότι θα είναι μεγάλη η διαφορά στη τιμή.

Υ.Γ. Αν υπάρχει θέμα μην συνδέσει κάποιος τηλ. συσκευή και πάρει τηλέφωνα εν άγνοιά μας (πχ σε κάποιο γραφείο), σε τέτοια περίπτωση καλό θα είναι να ρωτήσετε τους παρόχους για φραγή όλων των εξερχόμενων κλήσεων και αν το προσφέρουν ατελώς.

XPHSTOS29
11-05-09, 14:22
Μπορεις ακομα να κανεις και το αλλο ...
Κανεις συνδεση με μια εταιρια που προσφερει voip τηλεφωνια και αντι να χρησιμοποιησεις το ρουτερ που
σου εδωσαν το κλειδωνεις καπου και βαζεις ενα δικο σου ... (οδηγιες για το speedtouch υπαρχουν)
Ετσι δεν υπαρχει η πιθανοτητα να χρησιμοποιησει ακομα και εν αγνοια σου καποιος την τηλεφωνικη γραμμη .

030366
11-05-09, 15:09
Όσον αφορά την απορία του φίλου nothing:


μα αυτο εξηγω...
χωρις τηλεφωνικο αριθμο δεν εχεις γραμμη για νετ..


η απάντηση είναι στις παρακάτω παραθέσεις:


Και ως γνωστόν η vivodi δίνει voip μέσω του ιδιόκτητου δικτυου της, οπότε δεν είναι και τόσο παράξενο αυτό.


Ακόμα και να προσφέρει κάποιος "Naked ADSL (http://en.wikipedia.org/wiki/Naked_DSL)", δε νομίζω ότι θα είναι μεγάλη η διαφορά στη τιμή.

nothing
11-05-09, 15:13
δεν μου εξηγεις ομως...
αν καποιος σε καινουργια πολυκατοικια ζητησει μονο νετ απο vivodi χωρις να εχει τηλεφωνικο αριθμο (και ουτε να αποκτησει) γινεται?
αυτο ρωταω τοση ωρα...
και φυσικα μιλαω εδω για μας και οχι για το τι μπορει να υποστηριχθει απο την τεχνολογια...

Sovjohn
11-05-09, 15:18
Είπαμε πως ναι, γίνεται, αλλά είναι μη συμφέρον να το κάνει αυτό, γιατί θα έχει περιορισμό στην ταχύτητα (όχι μέγιστη) και μη ανταγωνιστική τιμή.

Η χρέωση ανά μήνα είναι 25 € για ταχύτητα μέχρι 10 Mbps, ενώ για όλα τα άλλα πακέτα που αναφέρω η χρέωση είναι από 23 έως 24 €, για ταχύτητα μέχρι 24 Mbps (και λειτουργίες τηλεφώνου, που όμως όπως είπαμε δεν είναι απαραίτητο να τις χρησιμοποιήσει κάποιος αν δεν θέλει. Απλά δεν συνδέει καν τηλέφωνο στη γραμμή και τελειώνει το θέμα και / ή βάζει φραγή όλων των κλήσεων από/προς τη γραμμή).

Οι περισσότερες εταιρίες θα συμφωνούσαν με κάτι τέτοιο (γνωρίζω πως η Net One το κάνει σίγουρα, δωρεάν φραγή όλων των κλήσεων αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί μόνο το internet κομμάτι της γραμμής...)

nothing
11-05-09, 15:29
Είπαμε πως ναι, γίνεται, αλλά είναι μη συμφέρον να το κάνει αυτό, γιατί θα έχει περιορισμό στην ταχύτητα (όχι μέγιστη) και μη ανταγωνιστική τιμή.

Η χρέωση ανά μήνα είναι 25 € για ταχύτητα μέχρι 10 Mbps, ενώ για όλα τα άλλα πακέτα που αναφέρω η χρέωση είναι από 23 έως 24 €, για ταχύτητα μέχρι 24 Mbps (και λειτουργίες τηλεφώνου, που όμως όπως είπαμε δεν είναι απαραίτητο να τις χρησιμοποιήσει κάποιος αν δεν θέλει. Απλά δεν συνδέει καν τηλέφωνο στη γραμμή και τελειώνει το θέμα και / ή βάζει φραγή όλων των κλήσεων από/προς τη γραμμή).

Οι περισσότερες εταιρίες θα συμφωνούσαν με κάτι τέτοιο (γνωρίζω πως η Net One το κάνει σίγουρα, δωρεάν φραγή όλων των κλήσεων αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί μόνο το internet κομμάτι της γραμμής...)

οκ σ'ευχαριστω φιλτατε που με καλυψες...:oneup:
συγγνωμη αλλα δε το ηξερα ουτε το ειχα ακουσει καν...:oops:

030366
11-05-09, 18:50
nothing. Μάλλον δεν παρακολουθείς τι γράφω, δεν εξηγείται αλλιώς.


δεν μου εξηγεις ομως...
αν καποιος σε καινουργια πολυκατοικια ζητησει μονο νετ απο vivodi χωρις να εχει τηλεφωνικο αριθμο (και ουτε να αποκτησει) γινεται?
αυτο ρωταω τοση ωρα...





Το συγκεκριμένο θέμα το είχα ψάξει πριν λίγο καιρό επειδή συγγενικό μου πρόσωπο πού δεν έχει τηλεφωνική γραμμή ήθελε να βάλει μόνο internet. Έστειλα email σε 3 εταιρείες (forthnet, hol, vivodi) εκ των οποίων η forthnet μου απάντησε πώς αν δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή δεν γίνεται, η vivodi πώς γίνεται και η hol δεν απάντησε καθόλου. Τελικά έκανα αίτηση για maxx 10 full (10240/512) στη vivodi.


Γίνεται να έχει μόνο internet χωρίς τηλεφωνικό αριθμό διότι μπορεί να κάνουν ρυθμίσεις προφίλ μόνο για internet και όχι και για τηλεφωνία. Και ως γνωστόν η vivodi δίνει voip μέσω του ιδιόκτητου δικτυου της, οπότε δεν είναι και τόσο παράξενο αυτό.

nothing
12-05-09, 01:20
nothing. Μάλλον δεν παρακολουθείς τι γράφω, δεν εξηγείται αλλιώς.

οφειλω να ζητησω συγγνωμη αλλα οπως τα εγραφες μου φαινοταν καπως "περιεργο" και απλα εκανα μια τελειως διευκρινιστικη ερωτηση(για να καταλαβω 100% εγω) την οποια απαντησε ο Sovjohn παραπανω και πλεον το καταλαβα μια και καλη...:oops:
δεν ειναι οτι δε σε παρακολουθω παντως και σορρυ αν εδειξα κατι τετοιο...:sorry:

intech
14-05-09, 23:01
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Sovjohn. Αν δεν θέλουμε τηλέφωνο, διαλέγουμε κάποιο πακέτο Full LLU (για να μη πληρώνουμε πάγιο ΟΤΕ) χωρίς προπληρωμένη τηλεφωνία, συνδέουμε απευθείας το modem (χωρίς τηλεφωνική συσκευή / splitter) και έληξε το θέμα. Ακόμα και να προσφέρει κάποιος "Naked ADSL (http://en.wikipedia.org/wiki/Naked_DSL)", δε νομίζω ότι θα είναι μεγάλη η διαφορά στη τιμή.

Υ.Γ. Αν υπάρχει θέμα μην συνδέσει κάποιος τηλ. συσκευή και πάρει τηλέφωνα εν άγνοιά μας (πχ σε κάποιο γραφείο), σε τέτοια περίπτωση καλό θα είναι να ρωτήσετε τους παρόχους για φραγή όλων των εξερχόμενων κλήσεων και αν το προσφέρουν ατελώς.

:oneup:

Ετσι είναι, με προσοχή στο Υ.Γ.

psyxakias:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.