PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE Conn-x "Φοιτητικό"....



Claymore
08-05-09, 18:33
Γειά χαρά σε όλους...
Είμουν στο double play της forthnet αλλά λόγω μετακόμισης και μη κάλυψης δικτίου αναγκάστηκα να πάω στον οτε....αφού μου έπρηξαν τη παναγία απο το 134 για να βάλω πακέτα επειδή γύρισα στον ΟΤΕ...είπα να βάλω το conn-x στα 8mbps... μια κυρία εκεί πέρα μου λέει εγώ στη θέση σας θα έβαζα το conn-x το απλό προκειμένου να πάρω την προσφορά με το σκληρό δίσκο των 250GB και θα έφερνα μετά τα δικαιολογητικά όταν θα ενεργοποιούταν η γραμμή για να μετατραπεί σε φοιτητικό στα 8 mbps...
1) Δεν μου είπε ότι το απλό που εννοούσε ήταν 1 τρισάθλιο mbps....
2) Με πήραν απο τον οτε και μου λενε ότι δεν γίνεται να γίνει φοιτητικό γιατί η γραμμή έχει επαγγελματική χρήση...άσχετα που είναι σπιτι και ΚΑΤΟΙΚΙΑ του φοιτητή.... ας κρατήσω την ψυχραιμία μου και ας ρωτήσω τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη τραγική περίπτωση...:(

Babakliaris
08-05-09, 20:08
1) Σε ενεργοποίησαν στο 1mbps για να μην χρεωθείς στα 26,90 τον μήνα που είναι η 8αρα ώσπου να τους αποστείλεις τα χαρτιά για να γίνει μετατροπή σε φοιτητικό.
2) Σε αυτή την περίπτωση ζητάς να αλλάξει η κατηγορία πελάτη της γραμμής απο επαγγελματίες σε οικιακός χρήστης (εάν κατάλαβα καλά το "επαγγελματική" χρήση, αφού πιθανόν το όνομα της γραμμής δεν είναι στο όνομά σου ζητάς απο τον ιδιοκτήτη να κάνει την μετατροπή). ;)

FuS
08-05-09, 20:20
Kαταρχήν, η κοπέλα καλά σου είπε για να χρεώνεσαι λιγότερο ώσπου να στείλεις τα δικαιολογητικά.
Από κει και πέρα θεωρώ ότι στο πρότεινε και ην επιλογή δική σου, οπότε δεν βρίσκω λόγο να τσαντίζεσαι.

Όσο για το ότι δεν μπάινουν στα επαγγελματικά, ναι έτσι είναι.
Είναι για φοιτητές το φοιτητικό εξάλλου.
(μπορεί να πάει ο κάτοχος της γραμμής σε ένα οteshop και να αλλάξει την φύση αν θέλει)

Και φυσικά, ναι, δεν έχει σημασία ποιος είναι ο φοιτητής αλλά ο κάτοχος γραμμής διότι αυτουνού το αφμ έχουν και αυτόν χρεώνουν.
Είναι απλό.

"Τρισάθλιο" το 1 mbps; Χαμηλή ταχύτητα για τα σημερινά δεδομένα αλλά είσαι τελείως υπερβολικός σαν να γνώρισες το ιντερνετ στα "mbps".
Αλλιώς δεν στέκει. Όχι τίποτα άλλο απλά ακόμη θυμάμαι το usr με τα 9600 baud (9 kbps) :p

Claymore
08-05-09, 22:01
1) Σε ενεργοποίησαν στο 1mbps για να μην χρεωθείς στα 26,90 τον μήνα που είναι η 8αρα ώσπου να τους αποστείλεις τα χαρτιά για να γίνει μετατροπή σε φοιτητικό.
2) Σε αυτή την περίπτωση ζητάς να αλλάξει η κατηγορία πελάτη της γραμμής απο επαγγελματίες σε οικιακός χρήστης (εάν κατάλαβα καλά το "επαγγελματική" χρήση, αφού πιθανόν το όνομα της γραμμής δεν είναι στο όνομά σου ζητάς απο τον ιδιοκτήτη να κάνει την μετατροπή). ;)

Ευχαριστώ για την απάντηση...ehm...βασικά δεν έχουμε γραφείο μέσα στο σπίτι απλά χρησιμοποιεί αυτό το τηλέφωνο ο πατέρας μου για τη δουλεία του... αν αλλάξει κατηγορία και πάει σε οικιακή χρήση θα αλλάξει κάτι? καμια χρέωση παραπάνω?

FuS
08-05-09, 22:16
Όχι δεν χρεώνεσαι παραπάνω απ' όσο γνωρίζω.

ΜΙΧΑΛΗΣ
08-05-09, 22:19
Ευχαριστώ για την απάντηση...ehm...βασικά δεν έχουμε γραφείο μέσα στο σπίτι απλά χρησιμοποιεί αυτό το τηλέφωνο ο πατέρας μου για τη δουλεία του... αν αλλάξει κατηγορία και πάει σε οικιακή χρήση θα αλλάξει κάτι? καμια χρέωση παραπάνω?

Δεν χρεώνεται , και η αλλαγή γίνεται σε 5-10λεπτά , οπότε μπορει άμεσα να προχωρήσςι και το Φοιτητικό

Claymore
08-05-09, 22:32
Σας ευχαριστώ και τους 2 :oneup:

sdikr
08-05-09, 22:39
Ευχαριστώ για την απάντηση...ehm...βασικά δεν έχουμε γραφείο μέσα στο σπίτι απλά χρησιμοποιεί αυτό το τηλέφωνο ο πατέρας μου για τη δουλεία του... αν αλλάξει κατηγορία και πάει σε οικιακή χρήση θα αλλάξει κάτι? καμια χρέωση παραπάνω?


Συγνώμη αλλά το


.άσχετα που είναι σπιτι και ΚΑΤΟΙΚΙΑ του φοιτητή.



απλά χρησιμοποιεί αυτό το τηλέφωνο ο πατέρας μου για τη δουλεία του.

τι σχέση μπορεί να έχει;

το φοιτητικό έχει κάποια απαραίτητα πράγματα που πρέπει να έχεις, ενα απο αυτά είναι το τηλέφωνο να είναι στο όνομα του φοιτήτη και όχι στου πατέρα που κάνει την δουλεία του

gtklocker
08-05-09, 22:42
Η γυναίκα, ήθελε να σε βάλει σε μπλεξίματα.

:whistle:

ΜΙΧΑΛΗΣ
08-05-09, 22:44
Συγνώμη αλλά το





τι σχέση μπορεί να έχει;

το φοιτητικό έχει κάποια απαραίτητα πράγματα που πρέπει να έχεις, ενα απο αυτά είναι το τηλέφωνο να είναι στο όνομα του φοιτήτη και όχι στου πατέρα που κάνει την δουλεία του

Αυτό είναι τελείως λάθος , δεν ισχύει

sdikr
08-05-09, 22:47
Αυτό είναι τελείως λάθος , δεν ισχύει


Ναι αλλά


Αν η γραμμή δεν είναι στο όνομα του δικαιούχου αλλά στο όνομα συγγενή ή εκμισθωτή πρέπει να προσκομισθεί επιπλέον:

Υπεύθυνη Δήλωση του κατόχου της γραμμής ότι αποδέχεται την ενεργοποίηση ADSL πρόσβασης.

Claymore
09-05-09, 00:21
και να φανταστεί κανείς έβαλα τον πατέρα μου να κάνει μια...(υπεύθυνη δήλωση)...just in case....

sdikr
09-05-09, 00:29
και να φανταστεί κανείς έβαλα τον πατέρα μου να κάνει μια...(υπεύθυνη δήλωση)...just in case....

Πρόσεξε όμως, αλλό το σπιτικό και η υπεύθυνη δήλωση και άλλο το επαγγελματικό

@ ADSLgr.com All rights reserved.