PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα 5 στάδια ενεργοποίησης...



nikgr
14-01-06, 01:52
Ρε παιδιά ποιά είναι επιτέλους αυτά τα 5 στάδια ενεργοποίησης και πόσο καιρό θέλει απ' το ένα στο άλλο?
Έχω κάνει αίτηση ενεργοποίησης από τέλη Δεκέμβρη και ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο 3...
Έλεος δηλαδή...
Φαντάζομαι το πρώτο στάδιο είναι η "παραλαβή της αίτησης"

Το 2ο ποιό είναι? Το διάβασμα της αίτησης?
Και το 3ο; Μήπως το "γράψιμο" της αίτησης?

Πόσες αναθεματισμένες μέρες θέλουν ακόμα για να περάσω στο 4ο και στο 5ο στάδιο...

ΟΧΙ ΑΛΛΟ πΟΤΕ !!! :twisted:

mrsaccess
14-01-06, 01:55
Το 2ο είναι οι τάπες των βαρελιών.
Άρα το 3ο είναι... το ξύσιμο των @@.

Sorry για το λεξιλόγιο αλλά όταν μπλέκεις με τον ΟΤΕ το άσχημο λεξιλόγιο είναι το λιγότερο...

nikgr
14-01-06, 02:06
lol ! Πολύ καλό mrsaccess!

ph4nt0m
17-01-06, 23:32
Ρε παιδιά ποιά είναι επιτέλους αυτά τα 5 στάδια ενεργοποίησης και πόσο καιρό θέλει απ' το ένα στο άλλο?
Έχω κάνει αίτηση ενεργοποίησης από τέλη Δεκέμβρη και ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο 3...
Έλεος δηλαδή...
Φαντάζομαι το πρώτο στάδιο είναι η "παραλαβή της αίτησης"

Το 2ο ποιό είναι? Το διάβασμα της αίτησης?
Και το 3ο; Μήπως το "γράψιμο" της αίτησης?

Πόσες αναθεματισμένες μέρες θέλουν ακόμα για να περάσω στο 4ο και στο 5ο στάδιο...

ΟΧΙ ΑΛΛΟ πΟΤΕ !!! :twisted:

Πλάκα πλάκα σε αυτό το σημείο είχα κολλήσει και εγώ. Εμένα πάντως ήταν επειδή είχα pcm. Δεν μου το έλεγαν όμως... Σημασία έχει ότι το πήρα χαμπάρι νώρις και έτσι δεν περίμενα πολύ.

Aegean24
18-01-06, 12:40
5 σταδια???? Ρε παιδια, για γραψτε τα καποιος, να ξερουμε...εγω νομιζα πως απο το σταδιο 'εχουμε επεξεργαστει την αιτηση σας και την εχουμε προωθησει στον οτε', το επομενο σταδιο ειναι να αναψει το λαμπακι του adsl!!:cry:

Just_Nikos
21-01-06, 00:27
Πλάκα πλάκα σε αυτό το σημείο είχα κολλήσει και εγώ. Εμένα πάντως ήταν επειδή είχα pcm. Δεν μου το έλεγαν όμως... Σημασία έχει ότι το πήρα χαμπάρι νώρις και έτσι δεν περίμενα πολύ.

Mια χαζη ερωτηση...το "pcm" τι ειναι?:oops:

atlasjd
27-01-06, 13:50
Εχω παρει adsl in a box 384. Εκανα αιτηση στην 4net στις 12 Ιανουαριου και στον ΟΤΕ εφτασε στις 16/1. Απο τοτε περιμενω εχει φτασει 27/1 και τιποτα. Μενω Ν. Ιωνια. Απο την προηγουμενη Παρασκευη 20/1 παιρω τηλ τον ΟΤΕ και μου λενε οτι οπου ναναι ενεργοπειηται ειναι στο τελευταιο σταδιο!!

logan11
27-01-06, 14:36
Mια χαζη ερωτηση...το "pcm" τι ειναι?:oops:

Ακου λοιπόν.
Έστω ότι σε μιά πολυκατοικία έχει 2 κουτιά του ΟΤΕ=20 νούμερα.
Έχει επίσης και 18 διαμερίσματα=18 νούμερα εγκατεστημένα.

Άν παρουσιαστεί ανάγκη για πχ. 3 ακόμα γραμμές (οπότε 18+3=21 σύνολο) τότε ο ΟΤΕ ΔΕΝ θα τραβήξει
ολόκληρο κουτί=10 γραμμές στην πολυκατοικία από το ΚΑΦΑΟ, αλλά θα δεί τα στατιστικά των γρ(είδος χρήσης, κίνηση..),
και θα επιλέξει την πιο "ήσυχη" λοιπόν γραμμή για να την "καρφώσει" σε μία κάρτα PCM (φερέσυχνα) στο κέντο από τη μία και στο νέο συνδρομητή από την άλλη.

Δηλαδή βάζει παράλληλα με την "ήσυχη" γραμμή την νέα σύνδεση.
Κάθε κάρτα PCM στο κέντρο νομίζω πως δίνει 8 νούμερα.
Με τόσα πολλά παράλληλα στην ίδια γραμμή (ακόμα και με 2 όμως) ουσιαστικά ξεχνάς το PSTN Internet.(ταχύτητες 14 Kbps).
Γιαυτό και άν ζητήσεις DSL και στο έχουν πάνω σε PCM τότε στο αλλάζουν πρώτα σε κανονικά PSTN (και βάζουν κάποιον άλλο στη θέση σου!!), και μετά σου βάζουν το DSL.

PCM υπάρχουν μόνο σε απλά PSTN τηλέφωνα. Δλδ Δέν γίνεται να έχεις ISDN σε PCM.
Ελπίζω να σε κάλυψα.:D

theodoros2004
27-01-06, 14:44
Υπαρχουν ακομα περιοχες με φερεσυχνο???

perkins
27-01-06, 15:02
Πολλές, ενδεικτικά φίλος στο Μαρούσι κοντά στον σταθμό Νεραντζιώτισα είναι σε PCM όπως κι άλλοι στον ίδιο δρόμο.
Επίσης Πάτημα Χαλανδρίου (κέντρο Αγ. Παρασκευής) ολόκληρη περιοχή 7-8 οικοδομικά τετράγωνο σε PCM επίσης...
ΑΘΗΝΑ 2006 ....Θαυμάστε

ZORO
27-01-06, 15:28
Απλά μα πω για τον ΟΤΕ δεν είναι επαρκή δικαιολογία η επιθυμιά του πελάτη να βάλει dsl ώστε να δικαιολογείται η αφαίρεση του pcm από την γραμμή του. Επαρκή δικαιολογία θεωρείται όμως η αλλαγή της γραμμής σε ISDN γιαυτό και όταν παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα η μόνη λύση είναι να κάνεις την γραμμή σου ISDN και μετά να βάλεις dsl.

logan11
27-01-06, 17:29
Δλδ Δέν γίνεται να έχεις ISDN σε PCM.

Άκυρο αυτό. Το ρώτησα και είδα και με τα μάτια μου ISDN σε PCM.
Οπότε γίνεται και αυτό. (*Με τις πρώτης γενιάς γραμμές ISDN*).



Απλά μα πω για τον ΟΤΕ δεν είναι επαρκή δικαιολογία η επιθυμιά του πελάτη να βάλει dsl ώστε να δικαιολογείται η αφαίρεση του pcm από την γραμμή του. Επαρκή δικαιολογία θεωρείται όμως η αλλαγή της γραμμής σε ISDN γιαυτό και όταν παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα η μόνη λύση είναι να κάνεις την γραμμή σου ISDN και μετά να βάλεις dsl.


Ναι έχεις δίκιο για το δεύτερο.
ΑΛΛΑ DSL σε PCM δεν γίνεται.
Οπότε ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να σε βγάλει από το PCM. Trust me on this!;)

logan11
27-01-06, 21:11
Υπαρχουν ακομα περιοχες με φερεσυχνο???

Στη βορειοανατολική Αττική το 35% περίπου του δικτύου είναι PCM.

Πώς σου φάνηκε????:thumbdown

teo_L20
27-01-06, 22:55
Εγώ ρε παιδια πως πέρασα 5 στάδια σε 3 μερες?
Μαγικά έκανα?
Να ξέρετε Κοζάνη μενω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.