PDA

Επιστροφή στο Forum : windows update εξαφάνιση δίσκων



m3fisto
09-05-09, 11:36
Είμαι σε κατάσταση απόγνωσης...
Εχω μια μητρικής asus Α8Ν32SLI deluxe με nforce4. στον controller της Nvidia εχω 4 σκληρους
2 WD σε raid 0 Με τα vista 64 (το raid ειναι φτιαγμένο απο το utility της μητρικης και το bios)
2 seagate σε raid0 με data (το raid αυτό το έφτιαξά μέσα απο τα windows απο το computer managment των administrative tools.

όλα λειτουργούσαν άψογα εδώ και πολλούς μήνες μέχρι χθες που εμφανίστηκαν αναβαθμίσεις στο windows update

Παραθέτω τα updates Που έγιναν απο χθες το βραδυ

Κατεβαινουν λοιπον τα Update Μου ζητάει επανεκκίνηση.Εκει αφου αργησει παράλογα πολύ στη φαση που λεει βημα 3/3 βγάζει μνμ οτι δεν εγκατασταθηκαν όλα τα updates.Περνάει πάλι πολλή ώρα, ολοκληρώνει τα δικά του και μπαίνει windows. Εκεί το πρωτο raid με το λειτουργικό υπάρχει μια χαρά αλλα οι άλλοι 2 δίσκοι ΠΟΥΘΕΝΑ. ουτε στο computer managment Ουτε στο device Manager....Πως να κινηθω μου προτείνετε? μΙλάμε για 1 ΤΒ δεδομένα που διακυβεύονται....

ChangeAllNow
09-05-09, 18:46
Επειδή βλέπω οτι έχει κάνει ενημέρωση στον sata controller της nvidia,
δοκίμασε την υπαναχώρηση (rool back driver).

Αν δεν πετύχει :
Πρώτα στο :http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/itprovistasetup/thread/8449adbc-ae4e-4555-bf32-97ac9ee45b48
όπου λένε οτι η επαναδημιουργία του raid και με προυπόθεση οτι έχουν χρησιμοποιηθεί οι default ρυθμίσεις έχει αποτέλεσμα.
Περισσότερα στο Google :http://www.google.gr/search?hl=el&q=missing+second+raid+in+vista&meta= .

m3fisto
09-05-09, 20:03
δυστυχώς επαναδημιουργία δε μπορώ να κάνω γιατί στο computer managment καθώς και στο device manager δεν φαίνονται πουθενά οι 2 σκληροί.Αντίθετα σε κάθε μπουτάρισμα των γουίντοουζ το utility της nvidia για τους σκληρούς μου λέει πως βρέθηκαν 2 καινουριοι σκληροί και μου προτείνει να τους φορμάρω.
φυσικά δεν τολμώ να κάνω τίποτα με αυτό. Επίσης με γκουγκλ δεν μπορώ να βρω τιποτα μεχρι στιγμής

EDIT
:rocker το πρόβλημα λύθηκε με ένα παράδοξο τρόπο.
μπηκα bios και στο IDE configuration ορισα πως και οι "χαμενοι" seagate είναι διαθέσιμοι για RAID.
μπηκα windows Και φυσικά δεν έγινε τίποτα.
ξαναμπαίνω bios και τους επαναφέρω στη σωστή ρύθμιση. να μην τους κοιτάζει δλδ ο controller για RAID, μπαινω windows και τσουπ ο ενιαιος δίσκος είναι πάλι στη θέση του και τα δεδομένα μου ακέραια!!!

baskin
10-05-09, 10:58
Καλά να πάθεις που έκανες driver update από την Microsoft. :)

Προσωπικά δεν βάζω ποτέ updates για drivers από την Microsoft (είναι και optional), αλλά μόνο από τον κατασκευαστή. Μου έχουν τύχει ουκ ολίγες περιπτώσεις που περιφερειακά χάθηκαν μετά από drivers updates της Microsoft.

@ ADSLgr.com All rights reserved.