PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγαλα ping με εξωτερικο?



aderas
09-05-09, 17:37
μπορει καποιος να μου εξιγισει τι γινεται τις τελευταιες δυο με τρεις εβδομαδες και εχω αδικαολογητα υψηλα ping με αυτους τους servers:64.69.188.10 166.63.161.150
195.2.10.105 εχω με οτε γυρω στ 300 και το βραδυ φτιαχνει πεφτει γυρω στα 60(οσο ειχα παντα)απο τον οτε λενε πως δεν εχουν κανενα προβλημα πραγμα που μου φενεται παραξενο γιατι την ιδια ωρα τους τσεκαρα και με αλλες γραμμες και ειναι οκ.

psyxakias
09-05-09, 17:54
Δοκίμασε να κάνεις traceroute (ή καλύτερα με mtr/pingplotter), θα δεις ότι τα υψηλά pings ξεκινάνε σε κόμβους της Cable & Wireless (CW.net) που μεταξύ άλλων έχει διασύνδεση με την DT (DTAG.de) που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ για σύνδεση στο Internet.. Δηλαδή το πρόβλημα μεν υπάρχει, αλλά δεν φαίνεται να είναι άμεσα από τη πλευρά του ΟΤΕ. Καλό όμως θα ήταν να ενημερώσει (ο ΟΤΕ/DT) τους πάροχους που συνεργάζεται να το κοιτάξουν πάντως.

Επιπλέον, χθες και προχθές υπήρξαν κάτι ολιγόωρα προβλήματα με εξωτερικό που επηρέασαν τον ΟΤΕ, όπως όπως είχα αναφέρει και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2804159#post2804159), προκαλώντας προβλήματα καθυστέρησης στο surfing και σε άλλες υπηρεσίες. Το αναφέρω εκ των προτέρων ότι δεν σχετίζονται με αυτό το θέμα(διότι έχουν λυθεί) για να μην μπλεχτούμε ;)

aderas
09-05-09, 18:02
πολυ σωστο αυτο που λες αλλα πως ο οτε θα ενημερωσει τους πάροχους που συνεργάζεται οταν τους καλω και οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι ειναι το ping?

psyxakias
09-05-09, 18:15
Υποθέτω με το "καλείς" εννοείς στο 121 για να το καταγράψουν ως βλάβη. Μήπως να δοκίμασεις να ενημερώσεις εσύ τον ΟΤΕ γραπτώς στο noc@otenet.gr; :hmm:

Αυτές οι IPs που αναφέρεις δεν είναι οι τελικοί "στόχοι" αλλά ενδιάμεσοι routers που παρατήρησες αύξηση latency / packetloss (δίνουν όντως 300+ ms και 3-25% packetloss), σωστά; Ίσως θα έπρεπε να μας δώσεις να τεστάρουμε και τις "τελικές" IPs διότι αρκετοί πάροχοι θέτουν σε διαφορετική προτεραιότητα (ή ακόμα και με rate-limiting) τα ICMPs στους routers και να μην είναι αληθινό το latency που βλέπεις.

Υ.Γ. Αν δεν θες να δημοσιοποιήσεις τις τελικές IPs που σε ενδιαφέρουν τα pings, μπορείς να μου στείλεις PM για να τεστάρω και εγώ χωρίς να τις δημοσιοποιήσω. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.