PDA

Επιστροφή στο Forum : Coolermaster Stacker 810S + Enermax Liberty PSU =?



karetsos
14-01-06, 11:51
Έχω την εξής απορία:

αν πάρω το case Coolermaster Stacker 810S (http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=25273)που δέχεται τροφοδοτικό μόνο στο κάτω μέρος και θελήσω να εγκαταστήσω το τροφοδοτικό Enermax Liberty 500 (http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=27321)που έχει τον ανεμιστήρα στο κάτω μέρος, θα έχω πρόβλημα;

Μήπως θα πρέπει να τοποθετήσω το τροφοδοτικό ανάποδα, ώστε ο ανεμιστήρας να "κοιτάει" προς τα πάνω; Θα υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας του τροφοδοτικού αν είναι τοποθετημένο ανάποδα;

Έκει κανείς το συγκεκριμένο case για να μας πει λεπτομέρειες;

nickolas2005
14-01-06, 12:00
Εγώ δεν έχω το stacker αλλα το lian li v2000 που πέρνει και αυτό το τροφοδοτικό κάτω. Το τροφοδοτικό το τοποθέτησα με τον ανεμιστηρα προς τα κάτω γιατί δεν είχε ακριβώς τις τρύπες ώστε να τοποθετηθεί αντίθετα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα απο τότε. Πάντως το enermax τοποθετείιται και με τον ανεμιστήρα προς τα πάνω. Δεν βλέπω που υπάρχει το πρόβλημα....

Καλύτερα δεν τους πέρνεις ένα τηλ. στο HAC να σου πουν με σιγουριά?

Patentman
15-01-06, 14:34
karetsos γεια σου,
Συνιστω να μην το παρεις,δεν εχει καλο σχεδιασμο απο πλευρας αποδοσης ψυξης ουτε και λειτουργικοτητας.Τα καλωδια της μητρικης ειναι πολυ ψηλα και του ρευματος κατω κατι το οποιο δεν ειναι καθολου σωστο.

Δεν εξυπηρετει την ευκολια αφαιρεσης/τοποθετησης δισκων.
Περιορισμος δισκων στους 4 ενω υπαρχουν μητρικες που δεχονται 8 ! Εγω εχω 6 να φανταστεις. -Μπορει εσυ να θελεις ενα δισκο αλλα απο κει θα καταλαβεις ποσο πισω σχεδιαστικα ειναι.

Επιπλεον δεν ειναι καλο στην σωστη ροη αερα εσωτερικα και θα εχεις προβλημα.
Η μητρικη θα επρεπε να ειναι καπου λιγο πιο πανω απο τον πατο για να στο σωστο "μονοπατι" κυκλοφοριας φρεσκου αερα και να μην εγκλωβιζεται σε τυχον στασιμο αερα (θα υπαρχει σιγουρα σε αυτο το κουτι).

Αν ειναι ετσι οπως το λες για το τροφοδοτικο τοτε ξεχνα το τελειως.Δεν θα ειχε τοσο μεγαλο προβλημα αν το εβαζες αναποδα και εβλεπε απο πανω ο ανεμιστηρας του.Ομως ο ζεστος αερας θελει να παει επανω και μπορει τα κατω εξαρτηματα του τροφοδοτικου να υπερθαιμαινονταν.Τοποθετηση κλασσικου τροφοδοτικου θα ηταν καλυτερη.

Για να μην επιτεθω πληρως στο προϊον προσπαθω να κρατηθω και να τα λεω ομορφα, δεν ξερω πειτε μου εσεις.

Προτεινω Chieftec LBX-03 ριξε του μια ματια απο κοντα και προσπαθησε να δεις τι καλο εχει.

Αν διαλεγεις κουτι με βαση την εμφανιση μονο τοτε ετοιμασου να πληρωσεις το τιμημα.
Φιλικα

Patentman

Aramil
15-01-06, 17:37
Περιορισμος δισκων στους 4 ενω υπαρχουν μητρικες που δεχονται 8

Το stacker δέχεται 4 δίσκους....?Kαι απο που και ως που είναι δύσκολο στην αφαίρεση τους...?Ούτε βίδες ούτε τπτ....

karetsos
15-01-06, 22:35
τελικά αποφάσισα να πάρω αυτό το case (http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1171) απο το hacshop σε συνδυασμό με το liberty 500 psu.

έχω αρκετούς δίσκους, dvd κτλ και πιστέυω να τα χωρέσει.

μοιάζει να είναι και καλά σχεδιασμένο...

όταν με το καλό γίνει η εγκατάσταση θα επανέλθω με λεπτομέρειες

aesir
15-01-06, 22:49
Το stacker παίρνει modules οπότε και μπορείς να βάλεις πάνω από 12 συνολικά δίσκους 3.5" νομίζω, με κάθε module να έχει και έναν 120mm fan για cooling. H κυκλοφορία αέρα που έχει είναι αρκετά καλή, και δεν θυμάμαι να είχε πάρει αρνητικά σχόλια σε reviews.

@ ADSLgr.com All rights reserved.