PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπαίνουν τα κλιπ στα καλώδια RJ45?



Cafeeine
24-11-03, 23:52
Έχω συνδέσει το καλώδιο απο το κατανεμητή του ΟΤΕ μέχρι το pc, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πως θα βάλω το κλίπ στην άκρη του καλωδίου.

Αν ξέρει κανείς μπορεί να μου πει αν η παρακάτω διάταξη είναι σωστή;

πορτοκαλι-λευκό
πορτοκαλί
πρασινο-λευκό
γαλαζιο
γαλάζιο-λευκό
πράσινο
καφέ-λευκό
καφέ

sdikr
25-11-03, 00:35
οτι βαζεις απο την μια πλευρα βαζεις και απο την αλλη , αυτο για το standard utp rj45.
Τωρα αν συνδεεις τηλεφωνικη γραμμη (adsl enabled or not) βαζεις ενα ζευγος και απο την αλλη με rj11 (το απλο τηλεφωνικο) τα συνδεεις στην μεση.

πχ αν στο πορτοκαλι, πορτοκαλι ασπρο συνδεσες στον κατανεμητη τοτε στην αλλη ακρη θα βαλεις 1 (απλα για να πιασει την θεση και να μην προσπαθεις να πετυχεις την μεση)
πρασινο, πορτοκαλι, πορτικαλι ασπρο, πρασινο ασπρο.
φιλικα

Cafeeine
25-11-03, 01:14
Ευχαριστώ sdikr αλά το άλλο ακρο είναι στο κουτί του οτε το οποίο δεν μπορώ να φτάσω. ( έλλειψη ψηλής σκάλας - ο τεχνικός είχε δικιά του). Υπάρχει κάποιο στάνταρ, ή θα πρέπει να ψάξω να δω τι έκανε ο συγκεκριμένος?

Axilleass
25-11-03, 05:23
εμμμ ! γιατι να βαλει UTP απο τον κατανεμητη ?? !

Λογικα σε καποιο ζευγαρι την εχει ριξει την γραμμη.. πχ πρασινο-πρασινο/ασπρο

Παρε ενα τηλ/νο , βαλε το ακουστικο στο αυτι σου, (εκει δουλευουν παντα τα 2 μεσαια του Rj11) και αρχισε να δοκιμαζεις ενα-ενα τα ζευγαρια.. Αν ειναι pstn η γραμμη θα ακουσεις σημα, αν ειναι isdn ισως καποιο θορυβο-φυσιμα, αν εχεις ενεργοποιημενο dsl ισως καποιου ειδους σφυριγμα... Αλλη λυση ειναι το πολυμετρο.. Και μια τελευταια λυση.. η σκαλα ! :)


Δεν ειναι τοσο δυσκολο.. μια και τα ζευγαρια στο UTP ειναι 4 ...

Cafeeine
25-11-03, 07:32
Μένω σε παλιά μονοκατοικία, και μέχρι το καλοκαίρι σκοπεύω αλλάξω όλες τις υπάρχουσες καλωδιώσεις, οπότε έχω τραβήξει ξεχωριστό καλώδιο για την DSL που είναι εξωτερικό. Σωστή η ιδέα με το πολύμετρο, αυτή θα χρησιμοποιήσω.

Axilleass
25-11-03, 19:37
ναι, το πιο σιγουρο.. αλλα και ενα τηλ/νο θα κανει δουλεια, (ισως και -ιδεα ! - ενα μεγαφωνακι ή ακουτσικα) μια και ψαχνεις οτιδηποτε.. σημα, θορυβο, κλπ.. αναμεσα στα 4 ζευγαρια.. δεν θα δυσκολευτεις..

frap
26-11-03, 07:37
Μένω σε παλιά μονοκατοικία, και μέχρι το καλοκαίρι σκοπεύω αλλάξω όλες τις υπάρχουσες καλωδιώσεις, οπότε έχω τραβήξει ξεχωριστό καλώδιο για την DSL που είναι εξωτερικό. Σωστή η ιδέα με το πολύμετρο, αυτή θα χρησιμοποιήσω.

Εξωτερικό; Έξω από τους τοίχους του οικήματος δλδ; Και έβαλες σκέτο UTP;

Θα σου συνιστούσα να το αλλάξεις με FTP ή ακόμη καλύτερα STP και να γειώσεις το μπλεντάρισμα κάπου... αλλιώς με κάθε καταιγίδα που περνά από κοντά σου θα έχεις μια πολύ καλή πιθανότητα να κάψεις το μοντεμ σου.

-Κ.

Cafeeine
26-11-03, 10:04
Μιλάς για κερσυνό; Δεν υπάρχει τέτοιος φόβος νομίζω , η διπλανή πολυκατοικία έχει αλεξικέραυνο ( 30 οριζόντια μέτρα απο το σημείο που είναι ο κατανεμητής). Θα το κοιτάξω πάντως. Thanks for the warning.

yiapap
26-11-03, 17:32
Έχει διάφορα posts στο forum επί του θέματος... Μερικά είχαν (πριν την αναβάθμιση) και φωτογραφίες! Δεν ψάχνεις καλύτερα;

sdikr
26-11-03, 17:46
Μένω σε παλιά μονοκατοικία, και μέχρι το καλοκαίρι σκοπεύω αλλάξω όλες τις υπάρχουσες καλωδιώσεις, οπότε έχω τραβήξει ξεχωριστό καλώδιο για την DSL που είναι εξωτερικό. Σωστή η ιδέα με το πολύμετρο, αυτή θα χρησιμοποιήσω.

Εξωτερικό; Έξω από τους τοίχους του οικήματος δλδ; Και έβαλες σκέτο UTP;

Θα σου συνιστούσα να το αλλάξεις με FTP ή ακόμη καλύτερα STP και να γειώσεις το μπλεντάρισμα κάπου... αλλιώς με κάθε καταιγίδα που περνά από κοντά σου θα έχεις μια πολύ καλή πιθανότητα να κάψεις το μοντεμ σου.

-Κ.

Συμφωνω με αυτο, αλλα ο οτε στα κεντρα του εχει;
Υπαρχουν αρκετες συσκευες στο εμποριο που σου δινουν προστασια απο υπερτασεις, και στην γραμμη data ή τηλεφωνου. (πολυμπριζα, ups)
φιλικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.