PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιοί Συνδρομητές Forthnet (και πως βρηκαμε την υγειά μας)



Σελίδες : [1] 2

prodromosfan
11-05-09, 15:31
Επειδή βλέπω πως η κατάσταση στη Forthnet δεν εχει βελτιωθεί από τον Σεπτεμβριο του 2008 μέχρι σήμερα, σκέφτηκα να ανοίξω ενα thread για να εκφράσουμε τις απόψεις μας και οι παλιοί συνδρομητες της εν λόγω εταιρίας.

Λοιπόν για τους μη γνωρίζοντες, η κατάσταση είναι ως εξής:

Από τον Σεπτέμβριο του 2008 όταν και η εταιρία ενεργοποίησε πολλούς συνδρομητές που ειχαν κάνει αίτηση μέσα στο καλοκαίρι, άρχισαν να παρουσιάζονται πολλά προβλήματα με την παροχή υπηρεσιών internet και συγκεκριμένα,

- Αναντιστοιχία ταχύτητας κλειδωματος ADSL με μέγιστη ταχύτητα download,
Δηλαδή το ρούτερ μπορεί να κλείδωνε στα 15Μbps αλλά όταν προσπαθούσες να κατεβάσεις ενα αρχείο απο αξιόπιστο server (πχ. apple, nvidia, microsoft) που σίγουρα μπορούσε να σου δώσει μεγάλη ταχυτητα, το αποτέλεσμα ήταν η ταχύτητα κατεβάσματος του αρχείου να ήταν πολύ χαμηλότερη απο ~1,5ΜΒ/s που θεωρητικά μπορεί να κατεβάσει η γραμμή σου. Κατέβαζες με περίπου 400kb/s και αυτό πάντα με download manager.

- H δυνατότητα streaming ήταν απαράδεκτη.
Πιο λιανά, σου άρεσε να βλέπεις βιντεάκια στο youtube; Να ακούς ραδιο απο το ιντερνετ; Με την σύνδεση της Forthnet να τα ξεχάσεις. Δεν υπήρχε περίπτωση να δείς ενα video απο youtube χωρίς να περιμένεις πρώτα να φορτωσει ολόκληρο ή κομμάτι του στην αρχή ή χωρίς να διακοπεί αρκετες φορές για buffering. Και μιλάμε για απλά video ούτε HD ούτε High Quality.
Ακόμα και το ραδιόφωνο μέσω ιντερνετ που απαιτεί 64kbps δηλαδή όσο μια σύνδεση ISDN μονή, κοβόταν τόσο συχνά που απο απόλαυση γινότανε κόλαση η κατάσταση.

- Το σερφάρισμα στο ιντερνετ ήταν αργό
Η απλή περιήγηση στο διαδίκτυο γινόταν με προβλήματα αφού πολλές φορές το routing γινόταν μεσω σερβερ του εξωτερικού και για να δεις πχ. ελληνικές σελίδες απο ελληνικούς σερβερ επρεπε να περίμενες αρκετά δευτερολεπτα που πολλες φορές φτάνανε και αρκετα λεπτά (αν είναι δυνατόν) για να φορτώσει μια σελίδα.

- Η δυνατότητα online gaming.
Σε αυτή την περίπτωση δεν έχω δικιές μου εμπειρίες επειδή δεν παίζω παιχνίδια online, και δεν θέλω να αναμασώ πληροφορίες που μπορεί να αποδειχτούν ψεύτικες.
Ωστόσο υπάρχουν πολλές μαρτυρίες μελών του φόρουμ για συνδέσεις με παιχνιδο-σερβερ του εξωτερικού όπου τα pings φτάνανε μέχρι τα ουράνια και οι τιμές 200~400ms δεν ήταν η εξαίρεση αλλά ο κανόνας.

- Απαράδεκτο Support
H αντιμετώπιση ενος προβλήματος απο την τεχνική υποστήριξη της Forthnet ήταν σαν να παίζεις κορώνα-γράμματα. Μπορεί να έπεφτες σε εξυπηρετικό υπάλληλο και να φτιαχνόταν η βλάβη σου συντομα, Μπορεί όμως και να σε ξεχνούσαν, να έπρεπε να τους ξαναπάρεις τηλέφωνο για να ξαναδηλώσεις το πρόβλημά σου.
Ο χρόνος αναμονής δε της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης έφτανε σε πολλές περιπτώσεις και τη μια ωρα και αυτό αν δεν σου το έκλειναν κανονικότατα στα μούτρα είτε αυτόματα λέγοντας με αυτοματοποιημένο μηνυμα "Όλοι οι εκπρόσωποι μας είναι απασχολημένοι. Παρακαλώ καλέστε αργότερα. [και έκλεινε η γραμμη]" είτε πεφτοντας η γραμμή απο την αναμονή.

Σε όλα αυτά θα πρέπει να προστεθεί η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ στάση και ουσιαστικά η "Μη" απάντηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=282805) της εταιρίας, 20 εβδομάδες μετά την αποστολή της "Μαζικής διαμαρτυρίας χρηστών για τα προβλήματα του δικτύου της Forthnet" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=241998).
Σε αυτή τη περίπτωση σας παραπέμπω στα αντίστοιχα νηματα της καταγγελίας και της απάντησης για να διαβάσετε και μόνοι σας όταν μας είπαν ότι το streaming και τα ping είναι "ποιοτικά χαρακτηριστικά" της adsl συνδεσης και ότι αφού υπογράψαμε για "έως 24 Mbit" ακόμα και 1kbit να είχαμε τότε θα έπρεπε να είμασταν ευχαριστημένοι.

Για να μην πω πως ισχυρίστηκαν ότι η συνδρομήτρια η οποία οργάνωσε την μαζική καταγγελία τα φαντάστηκε όλα τα ονοματα των άλλων συνδρομητών και τα εγραψε έτσι για να γεμίσει σελίδες και να παρουσιασει μια προσωπική της καταγγελία ομαδική.

Κάποια απο τα παραπάνω προβλήματα ίσως να οφείλονται στο πλήθος των συνδρομητών της εταιρίας. Όπως το οτι δεν υπάρχει bandwidth για όλους και ότι βλέπαμε καλές ταχυτητες μετα τις 1:00 η ωρα τα ξημερώματα έως τις 8 το πρωϊ. Α ξέχασα, είχαμε και καλές ταχυτητες τα χριστουγεννα, την πρωτοχρονιά, την 28η οκτωμβριου, και το Πάσχα. Σοβαρολογώ, δεν κάνω πλάκα.

Όμως αν θέλεις να έχεις εταιρία μεγάλη όπως θες να παρουσιαζεσαι και να μην είσαι μαγαζάκι, τότε φροντίζεις να παρέχεις bandwidth για όσους συνδρομητές έχεις. Αν δεν μπορείς να το φροντίσεις αυτό τότε μη δέχεσαι άλλες αιτήσεις. Πες το καθαρά "Μπουκώσαμε κύριοι, δεν αντέχει το δικτυο μας άλλους."
Αυτό είναι και η βασική αιτία που η Forthnet έχει τετοια προβληματα. Και όσο δεν διορθώνει τα βασικά προβληματά της τόσο αυτά θα στοιβαζονται και θα πολλαπλασιαζονται.
Όπως θα πολλαπλασιάζονται οι κλησεις απο συνδρομητες της που θα ρωτάνε
"Γιατί δεν έχω την ταχύτητα που πρέπει; Γιατί έχω αποσυνδεσεις καθε τρεις και λίγο; Γιατι έχω προβλημα στο τηλέφωνό μου; Γιατι ενώ συγχρόνιζα υψηλότερα η ταχυτητα συνχρονισμού έχει πέσει στο μισό; Γιατι; Γιατι;"

Προσωπικά πριν 3 μηνες εκανα αίτηση σε άλλη εταιρία και συνδεθηκα πριν μια εβδομάδα. Την επιλογή μου για τον τωρινό πάροχο την έκανα με βαση την "κακή" εμπερια που απεκτησα απο τη Forthnet. Ζήτησα καλύτερο support και σταθερότητα στις υπηρεσίες πράγματα που δεν είχα όσο καιρό ήμουν στη Forthnet, και επέλεξα μια εταιρία που μπορει να μου τα προσφέρει όλα αυτά.
Και για αυτό ευχαριστώ τη Forthnet.

Σκοπός αυτού του thread δεν ειναι να σας πω φύγετε τώρα απο τη Forthnet να σωθείτε, οι καιροί δεν επιτρέπουν την πληρωμή 70 ευρώ "αέρα" για να διακόψεις ένα συμβόλαιο.
Απλά δεν μπορώ να μην σας πω πως απο τότε που συνδέθηκα με άλλη εταιρία κατάλαβα το ότι δεν άξιζαν τα ευρω που εδινα καθε μηνα για την υπηρεσία που μου παρείχε η Forthnet.

Σκοπός αυτού του thread είναι την επόμενη φορά που θα επιλέξετε πάροχο να ξέρετε εκ των προτέρων τι ζητάτε και αν ο παροχος στον οποίο θα κάνετε αιτηση μπορεί να σας το προσφέρει.
Να διαβάσετε τα ποστ στις ενότητες του καθε παρόχου και να επιλέξετε με διαυγεια και καθαρή σκεψη τον παροχο του οποίου οι υπηρεσίες σας καλύπτουν.

Οι τιμές λόγω ανταγωνισμού είναι πάνω κάτω οι ίδιες, η ποιότητα των υπηρεσιών όμως διαφέρει και διαφέρει πολύ.

mitsos3000
11-05-09, 16:30
Η χρόνομηχανή μου δούλεψε, γύρισα στον Μάιο του 2009!

steli0s
11-05-09, 16:43
Ακριβώς όπως τα έγραψες ειναι φιλε.
Εχει 3 εβδομαδες που εφυγα, κι απο εκεινη τη μερα εχω βρει την υγεια μου.
Η συνδεση πλεον δουλευει τελεια και το μονο που εφταιγε ηταν η ελλειψη bandwidth της φορθνετ.

(συχρονιζω και 4 mbit πιο πανω) :)

easyrider77
11-05-09, 16:54
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο οτε εχει τις καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με τους ανταγωνιστες, και σχετικα καλυτερη εξυπηρετηση (λογο μεγεθους της εταιριας, νομιζω τωρα τελευταια κ στο τεχνικο σκελος)

Φιλε prodromosfan τι αποσταση εχεις απ το dslam..?



Οι τιμές λόγω ανταγωνισμού είναι πάνω κάτω οι ίδιες, η ποιότητα των υπηρεσιών όμως διαφέρει και διαφέρει πολύ.



EDIT: αν δεν εσφαζε στις τιμες (ο ΟΤΕ), θα ειχα φυγει σφαιρα απ τη forthnet..

........Auto merged post: easyrider77 πρόσθεσε 7 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακριβώς όπως τα έγραψες ειναι φιλε.
Εχει 3 εβδομαδες που εφυγα, κι απο εκεινη τη μερα εχω βρει την υγεια μου.
Η συνδεση πλεον δουλευει τελεια και το μονο που εφταιγε ηταν η ελλειψη bandwidth της φορθνετ.

(συχρονιζω και 4 mbit πιο πανω) :)



Αυτο ειναι στανταρ φιλε. 24αρα συνδεση και ειμαι στα 6.5 / 7 mbit 2 χρονια σταθερα.. :down:

prodromosfan
11-05-09, 17:25
Η χρόνομηχανή μου δούλεψε, γύρισα στον Μάιο του 2009!
Ένα λάθος καναμε και εμεις το οποιο διορθωθηκε
Μην απορησεις παντως αν σε 4 μηνες υπάρχουν ΑΚΟΜΑ τα ιδια προβληματα.


Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο οτε εχει τις καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με τους ανταγωνιστες, και σχετικα καλυτερη εξυπηρετηση (λογο μεγεθους της εταιριας, νομιζω τωρα τελευταια κ στο τεχνικο σκελος)

Φιλε prodromosfan τι αποσταση εχεις απ το dslam..?

1200μετρα το μεγιστο που μπορω να πιασω ειναι 21ΜΒit θεωρητικά πάντα.
στη forthnet στην αρχη κλειδωνα στα 18+ και τωρα τελευταια στα 13.
Στο νεο παροχο κλειδωνω στα ~14 αλλά δεν παιζω με τα SNR.
Και κατεβαζω με αντιστοιχη ταχυτητα βεβαιως βεβαίως.

Για το τεχνικό σκελος μπορω να πω πως αυτός που εχει το καρπουζι εχει και το μαχαιρι κατι στο οποιο εγω προσωπικα ειμαι αντίθετος.

psyxakias
11-05-09, 17:42
Προσωπικά έχω ηρεμήσει από τα προβλήματα δικτύου (ξέχασα τι θα πει υψηλά pings & χαμηλές ταχύτητες) με το που έφυγα από Forthnet και ήρθα στον ΟΤΕ, αν και ψιλογκρινιάζω και εδώ λίγο με τις διακοπές σύνδεσης ανά 64ωρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=290718). Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι πάροχοι εκεί έξω διότι η διαφορά κόστους τηλεφωνίας+Internet είναι μεγάλη στον ΟΤΕ σε σύγκριση με 2play πακέτα άλλων παρόχων, ειδικά αν παίρνεις εξωτερικό που δεν έχει απεριόριστο πακέτο ο ΟΤΕ. Απλώς εγώ δεν είχα το κουράγιο να δοκιμάσω άλλον, μετά το τελευταίο 6μηνο προβλημάτων στην Forthnet. Στο μέλλον ίσως να κάνω μια βόλτα προς (αλφαβητικά) HOL, NetOne, ONtelecoms για να αποκτήσω πιο προσωπική άποψη. Ενώ για κάποιο λόγο Tellas & Vivodi με αφήνουν προσωπικά αδιάφορο έως τώρα.

Αυτό που σίγουρα μας ωφέλησε η Forthnet, πέρα του να οργανωθεί ο καθένας από εμάς σε επίπεδο network monitoring, ήταν έμμεσα να μας προτρέψει να έρθουμε πιο κοντά οι συνδρομητές της με καθημερινή επικοινωνία στο forum αφού αποτέλεσε καθημερινό θέμα για καιρό. Μήπως να φτιάξουμε ένα ADSLgr group (http://www.adslgr.com/forum/group.php) (πχ "πρώην συνδρομητές forthnet 2008-2009") για να μην χανόμαστε; :lol:

WAntilles
11-05-09, 22:34
EDIT: αν δεν εσφαζε στις τιμες (ο ΟΤΕ), θα ειχα φυγει σφαιρα απ τη forthnet.

Εμ.

Άλλο πληρώνεις το απροβλημάτιστο-αξιόπιστο-τάχιστο-σβέλτο ευρυζωνικό internet, κι άλλο τον φρέντο.

easyrider77
11-05-09, 22:58
Ναι, αλλα οταν το "αλλο" ειναι +40€ στανταρ το 2μηνο, το ξαναβλεπεις το θεμα.. ;) :p

tasos-tasos
11-05-09, 23:25
κι εγώ κάποτε επινα νερό στο όνομα της forthnet
ώσπου κουράστηκα όλη μέρα να εκτελώ service σε πελάτες και να γυρίζω πτώμα να ακούσω στις 11 το βράδυ από την μάνα
δεν εχουμε ιντερνετ ούτε τηλέφωνο

δεν περίμενα να γυρίσω στον πΟΤΕ
ηρεμησε το κεφαλάκι μου
χαλάλι τα παραπάνω λεφτά

(Οτε η πιο σταθερή μας σχέση)

prodromosfan
11-05-09, 23:35
Μια σημείωση μόνο για την αξιοπιστία του ΟΤΕ που λέτε:
Είχα δουλέψει σαν τηλεφωνητης στο 134 Adsl τμημα του ΟΤΕ σε μια περιοδο που ακομα οι υπηρεσίες του δεν ηταν απο τις καλύτερες.
Ειχα ακούσει και δει περιπτώσεις ανθρωπων να αναμενουν ενεργοποιηση για πάνω απο ενα μηνα,
Ειχα ακούσει το βρισιμο της ζωής μου οταν έλεγα στον συνδρομητή "Συγνώμη αλλά είστε σε οπτική ινα/φερεσυχνο και δεν μπορεί να ενεργοποιηθει adsl στη γραμμή σας. Αν θέλετε κάντε αίτηση για isdn γραμμή και μπορεί να σας βάλουμε adsl εκεί"
Είχα ακούσει άπειρα παραπονα για τις κακιες υπηρεσιες των κουριερ που ποτε δεν πηγαιναν τα μοντεμ στον πελάτη.
Μην ξεχνάτε λοιπόν οτι και ο ΟΤΕ είχε παλαιότερα προβλήματα τα οποία και διόρθωσε και γιαυτό τωρα μιλάμε για Αξιοπιστο ΟΤΕ.

Όσο για το υψηλό κόστος των υπηρεσιων που παρέχει είναι γιατι εχει και τη διαχειρηση του Τηλεπικοινωνιακού δικτύου της χώρας, του δικτύου που με απύθμενο θράσος αποκάλεσε ο Βουρλούμης ιδιοκτησία ΟΤΕ, ξεχνώντας ότι τόσα χρόνια ο Ελληνας καταναλωτής πλήρωσε για τη δημιουργια και πληρώνει για τη συντηρηση του και είναι περιουσιακό στοιχείο της χώρας και όχι μιας Α.Ε.
Η διαχείρηση του δικτύου είναι που παρέχει στον οργανισμό την ευελιξία και την αξιοπιστία της γρήγορης ενεργοποιησης και αμεσης αντιμετωπισης των βλαβών των συνδέσεων.
Και φυσικά επειδη η ΕΕΤΤ του έχει δώσει αυτό το προβαδισμα εναντι των άλλων παρόχων, δεν μπορεί να του εγκρινει και τιμες που θα εξαφανισουν ουσιαστικά τον ανταγωνισμό, οδηγωντας για άλλη μια φορά σε μονοπωλιακο καθεστως.

Όσον αφορά το σχόλιο σου wan, μαζί με το "απροβλημάτιστο-αξιόπιστο-τάχιστο-σβέλτο ευρυζωνικό internet" που πληρώνεις παραπάνω ευρώ στον ΟΤΕ μήπως σε ενημέρωσαν ότι πληρώνεις και για τη "διαρροή προσωπικών στοιχείων και δεδομένων συνδρομητών" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=281149)
γιατί και εγω που έχω ΟΤΕ τηλ+ adsl στην επιχειρησή μου που χρειάζομαι αξιοπιστία και τηλ και ιντερνετ 24/7, δεν με ενημέρωσαν.

Συμπέρασμα: Όλοι μα ΟΛΟΙ έχουν προβλήματα, άλλοι τα λυνουν γρήγορα, άλλοι τα αφήνουν για αργότερα.

tasos-tasos
11-05-09, 23:51
ok αυτό που επισημαίνεις για την διαρροή στοιχείων έγκειται στο αν ο χρήστης θα το αλλάξει
και τα connex modemακια έχουν όλα τον ίδιο κωδικό wifi
και τα thomson της Tellas το ίδιο
και τα linksys που εδινε η forthnet καποτε το ίδιο
ή μήπως όλα τα modem/router δεν εχουν login admin/admin ή admin/pass ή admin/1234
αν σαν πελάτες στην otenet και στην κάθε υπηρεσία δεν αλλάξαμε το pass, είτε αυτό ήταν καρτέλα πελάτη είτε ήταν κωδικός wifi... αυτό έγκειται στην νοημοσύνη του καθενός μας

gogos888
12-05-09, 08:49
'Εχω ένα μήνα ήδη στην HOL και θυμήθηκα εποχές conn-x & Altec με την σύνδεση να είναι βράχος :)

john84
12-05-09, 09:33
Όσο για το υψηλό κόστος των υπηρεσιων που παρέχει είναι γιατι εχει και τη διαχειρηση του Τηλεπικοινωνιακού δικτύου της χώρας, του δικτύου που με απύθμενο θράσος αποκάλεσε ο Βουρλούμης ιδιοκτησία ΟΤΕ, ξεχνώντας ότι τόσα χρόνια ο Ελληνας καταναλωτής πλήρωσε για τη δημιουργια και πληρώνει για τη συντηρηση του και είναι περιουσιακό στοιχείο της χώρας και όχι μιας Α.Ε.
Η διαχείρηση του δικτύου είναι που παρέχει στον οργανισμό την ευελιξία και την αξιοπιστία της γρήγορης ενεργοποιησης και αμεσης αντιμετωπισης των βλαβών των συνδέσεων.


Το τηλεπικοινωνιακο δικτυο του ΟΤΕ αναπτυχθηκε σαν υποδομη του κατα την περιοδο που ηταν στην κυριαρχη κατοχη του Δημοσίου. Απο την στιγμη που αρχισε η αποκρατικοποιηση του Οργανισμου, αυτο που πωληθηκε ηταν η υποδομη σε τηλεπικοινωνιακο υλικο και το δικτυο. Δεν θα επρεπε καποιοι, αν ενδιαφερονται - ενδιαφερονταν, να μυρολογουν (για το δικτυο που καποτε ειχαν και τωρα εχασαν) αν δεν ειχαν παρει θεσει τότε (ή καλυτερα ψηφίσαν αυτους που το εκαναν -καλο ειναι να υπαρχει και μια ευθύνη στο τι ρίχνουμε στο ριμαδο-κούτι), την περιοδο κατα την οποια το μονοπολιο εσπασε και δυνητικα θα εκποιηουταν η περιουσια του Δημοσίου επι του ΟΤΕ ξεραμε ολοι τι θα επακολουθουσε, αλλα τοτε μας ενοιαζε να παρουμε τα φραγκα για να φαμε απο τα ταμια και οχι να προστατευσουμε μια Εθνική επενδυση. Το προβλημα ειναι οτι το δικτυο πωληθηκε γιατι αν δεν πωλουταν κανεις δεν θα αγοραζε.Μην κατηγορουμε τον καθενα που λεει οτι λοιπον το δικτυο ειναι του ΟΤΕ, αλλα τον καθενα που το πουλησε για ψωροδίφραγκα (κοινως : Μην πυροβολητε τον Πιανίστα:oops:):cool:

Πολυ στο πολιτικο το πηγα χαχαχα :p Με το συμπαθειο που λενε... δεν θελω να παρεξηγηθουμε;)

lackyard
12-05-09, 12:15
Έφυγα και εγώ από forthnet και επέστρεψα στον ΟΤΕ και ησύχασε το κεφάλι μου. Όταν πρωτοσυνδέθηκα στη forthnet το Νοέμβριο συγχρόνιζα στα 12Mbps και μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων έπεσα στα 7Μbps. Είχα καμιά 10αρια αποσυνδέσεις τη μέρα δήλωσα 2-3 φορές βλάβη στη forthnet αλλά φυσικά δεν μου απάντησε ποτέ τεχνικός. Έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ και conn-x 4 Mbps και έχω 3 εβδομάδες τώρα στον ΟΤΕ και πάει σφαίρα όλη τη μέρα. Δεν έχει γίνει ποτέ αποσύνδεση από τότε. Το παράξενο είναι ότι μετά από καμια 10αριά μέρες που έκανα αίτηση για επιστροφή στον ΟΤΕ πήρε τηλέφωνο από forthnet ένας τεχνικός για τη βλάβη που είχα δηλώσει πριν απο 2 μήνες :lol:. Του είπα και εγώ τώρα αργήσατε με χάσατε από πελάτη σας και του το κλεισα.
Και για να πω και ένα καλό λόγο για τη forthnet, εξαιτίας της έμαθα τη θα πει snr margin, attenuation, tiscali, level 3 κτλ, αφού έφαγα ατελειώτες ώρες στο τηλέφωνο της Τ.Υ. και σ' αυτο το forum χαχααχαχχαα.

YSam
12-05-09, 17:32
Από σήμερα που θα στο κάνει 8 να δω πόσα disconnects θα έχεις :whistle: Ας μην συγκρίνουμε και ανόμοια πράγματα ρε παιδιά..

Εντάξει μάθαμε να βλέπουμε snr κτλ, το μόνο που μας έμεινε είναι να είμαστε και αντικειμενικοί.

Αναρωτιέμαι σε κανέναν δεν κίνησε την περιέργεια το γεγονός ότι λέει ο ΟΤΕ ότι είναι πιο σταθερός και το διαφημίζει κιόλας? Την τελευταία φορά που κοίταξα όλοι πάνω κάτω το ίδιο εξοπλισμό dslam χρησιμοποιούν και μην μου πείτε ότι ο ΟΤΕ ξέρει να το ρυθμίζει καλύτερα.. :)

Φυσικά μιλάω για το θέμα dsl και μόνο και όχι το πόσο διαθέσιμο bandwidth έχει ο εκάστοτε πάροχος, αυτό είναι όντως θέμα και φυσικά εκεί φαίνονται και οι διαφορές..

Να σας πω και την δική μου περίπτωση.. Εν έτη 2009 ο πΟΤΕς δεν μπορεί να μου συνδέσει ούτε καν τηλεφωνική γραμμή. Έλλειψη λέει ακραίου δικτύου. Που? Στο Μαρούσι φυσικά. Πάω στον ΟΤΕ μου και αφού προσπάθησα να μιλήσω με κάποια κυρία (άσχετη φυσικά) τελικά με πήγε στο τεχνικό τμήμα όπου ο άνθρωπος τόλμησε και μου είπε στα μούτρα ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα για την περίπτωσή μου και ότι πολύ απλά πρέπει να περιμένω πότε κεντρικά από το μέγαρο θα κάνουν αναβάθμιση στην περιοχή μου. Δλδ πόσο θα πάρει? ρωτάω.. Άγνωστο μου λέει. Σίγουρα πάνω από 8 μήνες.. Ξέρετε με τα isdn και μετά με τα adsl αναγκαστήκαμε και ξηλώσαμε όλα τα φερέσυχνα (pcm κτλ) και έτσι σε πολλές περιοχές δεν υπάρχουν διαθέσιμα καλώδια στα καφαο. Ακόμα και αν κάνω αίτηση για ΟΤΕ γραμμή? Ναι δεν έχει σημασία το ίδιο είναι, μου απαντάει.. Ευχαριστώ πολύ γεια σας.. Μισό λεπτό, δεν μπορώ να απευθυνθώ κάπου? Ναι άμα θέλετε πηγαίνετε στο μέγαρο, δεν ξέρω που και ποιοι παίρνουν τις αποφάσεις αλλά κάντε εκεί τα παράπονά σας.

Αυτό είναι το περίφημο δίκτυο? Αντί να βάζουμε υποδομές τόσα χρόνια, να αλλάζουμε καλώδια να βάζουμε οπτικές ίνες (βλέπε άλλες χώρες) εμείς βάζαμε φερέσυχνα του κοκκαλιστάν και μειζώναμε την siemens και την ericcson. Δεν έφταιγε λοιπόν η αποκρατικοποίηση, που γεμίζαμε τα στομάχια κάποιων τώρα πλέον συνταξιούχων του ΤΑΠΟΤΕ (όπως ΤΑ-ΠΟΤΕ ;) ) έφταιγε και τώρα μας φταίνε οι πάροχοι που ξανά-σκάνε το ίδιο χρήμα για να ξανα-φτιάξουνε αυτό το περίφημο κρατικό δίκτυο που με νύχια και με δόντια κράταγε η τεχνική κλίκα των ΟΤΕτζίδων που αν δεν τους έδινες το κάτι έξτρα και φυσικά να έρθουν Σ/Κ να σου βάλουν την γραμμή, δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να πάρεις ποτέ.

Ξεχνάτε μήπως πριν κάποια, λίγα ομολογουμένως, χρόνια που το τηλέφωνό σας ήταν pulse και όχι tone. Πάρε το μηδέν λέγαμε μπας και καθαρίσει η γραμμή. Και τώρα περιμένουμε όλοι από τους εναλλακτικούς μέσα σε 1-2 χρόνια να τα έχουν όλα τέλεια και φυσικά και στις κατώτερες τιμές ever.

Για το ότι είμαστε στον πάτο της ανάπτυξης δεν φταίει άλλος από τον πΟΤΕ. Τα ίδια έπαθε και η Γερμανία αλλά για κάποιο λόγο είναι 3 σκάλες πιο μπροστά από εμάς.. Για να μην πω για την Κορέα που δεν υπάρχει καλώδιο αλλά μόνο οπτικές και στο τελευταίο χωριουδάκι.

Και μου λέτε τώρα εσείς για το ping στο wow... Minor.. Πολύ Minor.. έχουμε χάσει το δάσος και κοιτάμε το δεντράκι.

Sorry για το long post και όχι δεν είμαι troll παρακολουθώ το forum χρόνια αλλά κάπου δεν άντεξα... με τα χάλια μας..

Γιάννης.... ο ασύνδετος.. @2009

ArChEaN
12-05-09, 17:47
Ως παλιός συνδρομητής OTE και τωρινός FORTHnet, έχω να πω μονάχα τούτο.

40x12 = 480. Πεντακόσια ευρώ παραπάνω το χρόνο (χωρίς το κόστος των τηλεφωνικών κλήσεων προς σταθερά ή κινητά) για να κατεβάζω ένα αρχείο σε 10" αντί για 25" (το πολύ που κατεβάζω) ή για να έχω 30ms καλύτερο ping, να μου λείπει. Με τον ΟΤΕ ο λογαριασμός μου ερχότανε ~125€, τώρα μου έρχεται ~80 (το δίμηνο).

Ο ΟΤΕ είναι καλός μόνο για όσους κατεβάζουν, παίζουν online games και γενικά κολοβαράνε με τον ελεύθερο χρόνο τους. Για όλους τους άλλους, θεωρώ ότι με τα 500€ το χρόνο μπορείς να πας διακοπές μια βδομάδα (ή και παραπάνω) ή για να το θέσω ακόμα καλύτερα, μπορείς να κάνεις ένα γαμάτο γενικό checkup (~300-400€) και καμία extra ιατρική εξέταση και τότε πραγματικά ΞΕΡΕΙΣ οτι έχεις την υγειά σου.

Καλός ο ΟΤΕ αλλά το χαράτσι με τα 3 διαφορετικά πάγια (τηλεφωνία pstn/isdn (16-18), DSL(16-22), conn-x talk (16) για απεριόριστες κλήσεις) για να έχεις τα ίδια (χοντρικά) με μια double play στη FORTHnet φαντάζει too much.

easyrider77
12-05-09, 17:50
Να σας πω και την δική μου περίπτωση..

Γιάννης.... ο ασύνδετος.. @2009




Φιλε μου μ αυτα που σου ετυχαν εχεις καθε δικιο να τα λες ετσι, κ ακομα χειροτερα.. :(

RASTAVIPER
12-05-09, 17:54
Eγώ για να πατήσω και στο αρχικό post του θέματος:

- Αναντιστοιχία ταχύτητας κλειδωματος ADSL με μέγιστη ταχύτητα download
Με όσο κλειδώνω τόσο περίπου κατεβάζω από καλά site.

- H δυνατότητα streaming ήταν απαράδεκτη
Στο youtube βλέπω μια χαρά τα video και το ίδιο και στο ράδιο

-Το σερφάρισμα στο ιντερνετ ήταν αργό
Κανένα πρόβλημα με ελληνικά ή διεθνή site

-Η δυνατότητα online gaming
Oι εμπειρίες μου προέρχονται από 2 παιχνίδια το COD2 και το BF2142.Με το 90% των παιχνιδιών να γίνονται σε ξένους servers, θυμάμαι ελάχιστες φορές εδώ και χρόνια που είχα προβλήματα με το Ping.

-Απαράδεκτο Support
Συμφωνώ απόλυτα και συμπληρώνω δίπλα και απαράδεκτο λογιστήριο:oneup:

easyrider77
12-05-09, 17:55
Ως παλιός συνδρομητής OTE και τωρινός FORTHnet, έχω να πω μονάχα τούτο.

40x12 = 480. Πεντακόσια ευρώ παραπάνω το χρόνο (χωρίς το κόστος των τηλεφωνικών κλήσεων προς σταθερά ή κινητά) για να κατεβάζω ένα αρχείο σε 10" αντί για 25" (το πολύ που κατεβάζω) ή για να έχω 30ms καλύτερο ping, να μου λείπει. Με τον ΟΤΕ ο λογαριασμός μου ερχότανε ~125€, τώρα μου έρχεται ~80 (το δίμηνο).

Ο ΟΤΕ είναι καλός μόνο για όσους κατεβάζουν, παίζουν online games και γενικά κολοβαράνε με τον ελεύθερο χρόνο τους. Για όλους τους άλλους, θεωρώ ότι με τα 500€ το χρόνο μπορείς να πας διακοπές μια βδομάδα (ή και παραπάνω) ή για να το θέσω ακόμα καλύτερα, μπορείς να κάνεις ένα γαμάτο γενικό checkup (~300-400€) και καμία extra ιατρική εξέταση και τότε πραγματικά ΞΕΡΕΙΣ οτι έχεις την υγειά σου.

Καλός ο ΟΤΕ αλλά το χαράτσι με τα 3 διαφορετικά πάγια (τηλεφωνία pstn/isdn (16-18), DSL(16-22), conn-x talk (16) για απεριόριστες κλήσεις) για να έχεις τα ίδια (χοντρικά) με μια double play στη FORTHnet φαντάζει too much.



Αυτο ακριβως λεω πιο πανω για τις τιμες.. ειναι μεγαλη διαφορα στις χρεωσεις.. αν ηταν 5 ,10 ,15 ευρω αντε να το σκεφτεις.. αλλα 40€ το 2μηνο για να χεις πχ 2-3 mbit παραπανω, ειναι λεφτα, πως να το κανουμε τωρα..

nnik
12-05-09, 18:02
Πολλά χρόνια συνδρομητής Φόρθνετ...από dial up..
Μπούχτισα.
Τον τελευταίο χρόνο μία πέφτει το ένα μία δεν σηκώνεται το άλλο,ενίοτε ακόμα και το browsing να σέρνεται απίστευτα.
Αναμένω HOL.
Θα δείξει.


stop

paraskdi
12-05-09, 19:27
Ως παλιός συνδρομητής OTE και τωρινός FORTHnet, έχω να πω μονάχα τούτο.

40x12 = 480. Πεντακόσια ευρώ παραπάνω το χρόνο (χωρίς το κόστος των τηλεφωνικών κλήσεων προς σταθερά ή κινητά) για να κατεβάζω ένα αρχείο σε 10" αντί για 25" (το πολύ που κατεβάζω) ή για να έχω 30ms καλύτερο ping, να μου λείπει. Με τον ΟΤΕ ο λογαριασμός μου ερχότανε ~125€, τώρα μου έρχεται ~80 (το δίμηνο).

Ο ΟΤΕ είναι καλός μόνο για όσους κατεβάζουν, παίζουν online games και γενικά κολοβαράνε με τον ελεύθερο χρόνο τους. Για όλους τους άλλους, θεωρώ ότι με τα 500€ το χρόνο μπορείς να πας διακοπές μια βδομάδα (ή και παραπάνω) ή για να το θέσω ακόμα καλύτερα, μπορείς να κάνεις ένα γαμάτο γενικό checkup (~300-400€) και καμία extra ιατρική εξέταση και τότε πραγματικά ΞΕΡΕΙΣ οτι έχεις την υγειά σου.

Καλός ο ΟΤΕ αλλά το χαράτσι με τα 3 διαφορετικά πάγια (τηλεφωνία pstn/isdn (16-18), DSL(16-22), conn-x talk (16) για απεριόριστες κλήσεις) για να έχεις τα ίδια (χοντρικά) με μια double play στη FORTHnet φαντάζει too much.


Γίνεσαι προκλητικός με αυτά που λες για κολοβάρεμα όσων απαιτούν καλύτερες υπηρεσίες.
Κανένας δεν σε υποχρεώνει να πας στον ΟΤΕ,μείνε εκεί που είσαι.

prodromosfan
12-05-09, 20:17
@ tasos-tasos
Άλλο είναι το user/pass του modem/router/wifi και άλλο είναι τα προσωπικά σου στοιχεία (ΑΦΜ, κλπ) να βρίσκονται στο internet.

@john84

Όσο για το υψηλό κόστος των υπηρεσιων που παρέχει είναι γιατι εχει και τη διαχειρηση του Τηλεπικοινωνιακού δικτύου της χώρας, του δικτύου που με απύθμενο θράσος αποκάλεσε ο Βουρλούμης ιδιοκτησία ΟΤΕ, ξεχνώντας ότι τόσα χρόνια ο Ελληνας καταναλωτής πλήρωσε για τη δημιουργια και πληρώνει για τη συντηρηση του και είναι περιουσιακό στοιχείο της χώρας και όχι μιας Α.Ε.
Η διαχείρηση του δικτύου είναι που παρέχει στον οργανισμό την ευελιξία και την αξιοπιστία της γρήγορης ενεργοποιησης και αμεσης αντιμετωπισης των βλαβών των συνδέσεων.
Και φυσικά επειδη η ΕΕΤΤ του έχει δώσει αυτό το προβαδισμα εναντι των άλλων παρόχων, δεν μπορεί να του εγκρινει και τιμες που θα εξαφανισουν ουσιαστικά τον ανταγωνισμό, οδηγωντας για άλλη μια φορά σε μονοπωλιακο καθεστως.

ελπίζω τωρα που ξεκαθαρισα ποιο σχόλιο αφορα τι, με καταλαβαίνεις καλύτερα.


@ RASTAVIPER
μιλάμε για διαπιστωμένα προβλήματα που υπήρχαν και υπάρχουν ακόμα και σημερα.
Δεν είμασταν παράλογοι 510 ατομα όταν προχωρούσαμε σε καταγγελία.
Οσο για τις σελίδες και το radio και το youtube, αν δεν το ειχα φαειο στη μαπα τοσο καιρό δεν θα το εγραφα.

Δεν άνοιξα αυτό το ποστ για να πω, διακοψτε όλοι τωρα και ελάτε στον ΟΤΕ.
Απο τη φράση στο αρχικό ποστ,
"Οι τιμές λόγω ανταγωνισμού είναι πάνω κάτω οι ίδιες, η ποιότητα των υπηρεσιών όμως διαφέρει και διαφέρει πολύ."
πιστευα ότι θα ήμουν ξεκάθαρος, και επειδη ημουνα πολυ προσεκτικός στο να μην αναφερω πάροχο (παρολο που φαινεται στο προφιλ μου) για να μην θεωρηθει οτι κάνω διαφημιση, θα το πω στα ισια.
Εφυγα απο τη Forthnet και πηγα στη Netone.
Πληρώνω σχεδον το ιδιο με το αν ειχα Forthnet Double Play, έχω τα απεριοριστα αστικά/υπεραστικά/διεθνή και 60' προς κινητά. Αλλά η διαφορά στη παρεχόμενη υπηρεσία ιντερνετ που έχω τώρα απλώς δεν συγκρίνεται με την υπηρεσία που μου παρειχε η Forthnet. Είναι απείρως καλύτερη.

Ο σκοπός του thread δεν ειναι να γινει ένα ακομα trollάρισμα αλλά να αλλάξουμε συνειδηση σαν καταναλωτες και να δινουμε τα ευρω μας σε παρόχους που τα αξίζουν.

kefalonitis7
12-05-09, 23:29
egw eutuxws pou paw fantaros paidia gia na min blepw ta xalia pou exei i apati forthnet protimw na dinw 20 parapanw para na eimai oli tin wra sto til me tous dithen texnikous tis forthnet k na mou lene mparoufes kai na mou pianoun ta neura mou kala imoun ston ote kai ekei tha ksanapaw...den kserw gia alles etairies alla fobamai pws oles panw katw ta idia tha einai me tin forthnet. oute na katebaseis mporeis oute ena aplo videaki sto youtube den mporeis na deis euttuxws pou den paizw kai online games!!!

Treliaris
12-05-09, 23:58
Ευτυχώς αποφάσισα να φύγω απο την Forthnet και σώθηκα.

Λίγο ακόμα και θα είχα αλλάξει και την καλωδίωση σε όλη την πολυκατοικία , ας μην ξεχνιόμαστε όλα τα τηλέφωνα είναι βραχυκυκλωμένα και τα splitter χαλασμένα.

Και πείτε στους γείτονες να μην μιλάνε ενώ σερφάρετε γιατί σας χαλάει την ποιότητα της γραμμής.

Καλή τύχη σε όσους υποφέρουν ακόμα.

easyrider77
13-05-09, 01:26
Απ οτι φαινεται, ειναι standby για εξελιξεις σχετικα με τις οπτικες ινες και δεν ασχολουνται με τη βελτιωση του υπαρχων δυκτιου ..

(το θεμα ειναι ποσοι θα τους εχουν μείνει οταν θα ερθουν τελικα οι FTTx.. :p)

RASTAVIPER
13-05-09, 11:05
@ RASTAVIPER
μιλάμε για διαπιστωμένα προβλήματα που υπήρχαν και υπάρχουν ακόμα και σημερα.
Δεν είμασταν παράλογοι 510 ατομα όταν προχωρούσαμε σε καταγγελία.
Οσο για τις σελίδες και το radio και το youtube, αν δεν το ειχα φαειο στη μαπα τοσο καιρό δεν θα το εγραφα.

Δεν άνοιξα αυτό το ποστ για να πω, διακοψτε όλοι τωρα και ελάτε στον ΟΤΕ.
Απο τη φράση στο αρχικό ποστ,
"Οι τιμές λόγω ανταγωνισμού είναι πάνω κάτω οι ίδιες, η ποιότητα των υπηρεσιών όμως διαφέρει και διαφέρει πολύ."
πιστευα ότι θα ήμουν ξεκάθαρος, και επειδη ημουνα πολυ προσεκτικός στο να μην αναφερω πάροχο (παρολο που φαινεται στο προφιλ μου) για να μην θεωρηθει οτι κάνω διαφημιση, θα το πω στα ισια.
Εφυγα απο τη Forthnet και πηγα στη Netone.
Πληρώνω σχεδον το ιδιο με το αν ειχα Forthnet Double Play, έχω τα απεριοριστα αστικά/υπεραστικά/διεθνή και 60' προς κινητά. Αλλά η διαφορά στη παρεχόμενη υπηρεσία ιντερνετ που έχω τώρα απλώς δεν συγκρίνεται με την υπηρεσία που μου παρειχε η Forthnet. Είναι απείρως καλύτερη.

Ο σκοπός του thread δεν ειναι να γινει ένα ακομα trollάρισμα αλλά να αλλάξουμε συνειδηση σαν καταναλωτες και να δινουμε τα ευρω μας σε παρόχους που τα αξίζουν.
Δε διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις.
Ούτε αμφισβητώ κανέναν.Απλά αναφέρω και την προσωπική μου εμπειρία.Και εννοείται ότι κατά καιρούς βλέπω και γω αρκετά πράγματα που δε μου αρέσουν.Αλλά ευτυχώς τον περισσότερο καιρό έχω νορμάλ γραμμή.Τουλάχιστον για αυτά που κάνω εγώ.

Sovjohn
13-05-09, 12:14
Ως παλιός συνδρομητής OTE και τωρινός FORTHnet, έχω να πω μονάχα τούτο.

40x12 = 480. Πεντακόσια ευρώ παραπάνω το χρόνο (χωρίς το κόστος των τηλεφωνικών κλήσεων προς σταθερά ή κινητά) για να κατεβάζω ένα αρχείο σε 10" αντί για 25" (το πολύ που κατεβάζω) ή για να έχω 30ms καλύτερο ping, να μου λείπει. Με τον ΟΤΕ ο λογαριασμός μου ερχότανε ~125€, τώρα μου έρχεται ~80 (το δίμηνο).

Ο ΟΤΕ είναι καλός μόνο για όσους κατεβάζουν, παίζουν online games και γενικά κολοβαράνε με τον ελεύθερο χρόνο τους. Για όλους τους άλλους, θεωρώ ότι με τα 500€ το χρόνο μπορείς να πας διακοπές μια βδομάδα (ή και παραπάνω) ή για να το θέσω ακόμα καλύτερα, μπορείς να κάνεις ένα γαμάτο γενικό checkup (~300-400€) και καμία extra ιατρική εξέταση και τότε πραγματικά ΞΕΡΕΙΣ οτι έχεις την υγειά σου.

Καλός ο ΟΤΕ αλλά το χαράτσι με τα 3 διαφορετικά πάγια (τηλεφωνία pstn/isdn (16-18), DSL(16-22), conn-x talk (16) για απεριόριστες κλήσεις) για να έχεις τα ίδια (χοντρικά) με μια double play στη FORTHnet φαντάζει too much.

Σε αυτά που αναφέρεις έχεις δίκιο. Ωστόσο, ανάλογα με την περιοχή που μένει κάποιος, μπορεί να έχει κάτι από τα παρακάτω σαν επιλογές:



Μόνο ΟΤΕ (μεγάλο κομμάτι της επαρχίας - που όμως ούτως ή άλλως δεν θα είχε forthnet ιδιόκτητο, άρα δεν συζητάμε για αυτούς). Υπάρχει και το "μόνο εναλλακτικός" για ελάχιστα μέρη όπου εναλλακτικοί έδωσαν επιδοτούμενο ADSL και πριν δεν υπήρχε τίποτα.
2 πάροχοι (ΟΤΕ + κάτι άλλο) - Αν ο δεύτερος πάροχος είναι η forthnet, τότε αυτή η κατηγορία μόνο στον ΟΤΕ μπορεί να πάει.
3 πάροχοι (μεγάλο κομμάτι της επαρχίας) - Εκεί, από forthnet μπορεί κάποιος να κάνει την "δοκιμή" και να πάει αλλού - If all else fails, επιστρέφει στον ΟΤΕ -και το αυξημένο κόστος του-.
4 πάροχοι (επαρχία, και ορισμένα κέντρα Αθήνας / Θεσσαλονίκης) - Οι επιλογές διευρύνονται αρκετά σ' αυτή την περίπτωση.
5, ή 6, ή 7 πάροχοι (Αθήνα κυρίως, και κάποιες περιοχές Θεσσαλονίκης) - Αν κάποιος ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία, έχει πολλές επιλογές αν η forthnet δεν τον ικανοποιεί. Δεν είναι μονόδρομος ο ΟΤΕ, διότι καλός, χρυσός, αλλά 60κάτι € / μήνα για "κάτι που να πλησιάζει" το double play είναι κάμποσο. Ή ~56 € για πακέτο με στατική ΙΡ.


Από εκεί και πέρα: Δεν είχα ποτέ ADSL από το ιδιόκτητο της forthnet, πλην όμως είχαν αρκετοί γνωστοί και φίλοι. Στην περίπτωση του θείου μου, που είχε telephony LLU, τον πήρα από το χέρι και τον πήγα στη Net One. Στην περίπτωση άλλων, τους έστειλα στον καταλληλότερο πάροχο ανάλογα την περιοχή (HOL, Net One, On, με αλφαβητική σειρά), ή τους πρότεινα CYTA αν έμεναν σε περιοχές που καλύπτει.

Σε όλες τις περιπτώσεις, η απόδοση της γραμμής τους και του τηλεφώνου τους ήταν μακράν καλύτερες από την χαώδη κατάσταση της Forthnet εδώ και 6-7 μήνες.

Η Forthnet εδώ και χρόνια διοικείται από το marketing, και αν αρκετοί πελάτες έρχονται, δεν τους ενδιαφέρει κάτι άλλο, ούτε πόσοι φεύγουν (αρκεί να είναι λιγότεροι από αυτούς που έρχονται). Μπορώ να το πιστοποιήσω από προσωπική μου εμπειρία ως υπάλληλος customer care τους πριν κάποια χρόνια, από μαρτυρίες φίλων, και από την γενικότερη πολιτική της.

Η Forthnet, θεωρεί, μόνη της, ότι είναι μεγάλος πάροχος. Στο GRIX είναι η μόνη που explicitly δεν θέλει να συνδεθεί με τους υπόλοιπους για ανταλλαγή κίνησης χωρίς οικονομικά ανταλλάγματα, και ας πιτάρει τα διεθνή της κυκλώματα - κάτι κατακριτέο. Προφανώς η τεχνική της διεύθυνση κάνει ότι μπορεί (οι χριστοπαναγίες έχουν και ένα όριο στην αντοχή του ανθρώπου), αλλά δεν είναι αρκετό ώστε το δίκτυο να λειτουργεί σε ένα υψηλό ποιοτικά επίπεδο.

Αντίθετα, σε άλλες εταιρίες, όπως αυτές που προανέφερα, τέτοια φαινόμενα δεν υπάρχουν, ειδικά σε τέτοιο τραγικό βαθμό. Όλοι οι άνθρωποι που έφυγαν από τη forthnet και ξέρω χάρηκαν από τις υπηρεσίες που παίρνουν από άλλο πάροχο, και το κόστος τους ήταν από ίδιο (HOL) μέχρι μικρότερο (Net One / On / CYTA) σε σχέση με αυτό που κατέβαλλαν στην forthnet.

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι, ειδικά από όταν η forthnet απέκτησε τη nova, έδειξε να χάνει το focus της στο θέμα δικτύου, και επικεντρώθηκε στο "πως να βγάλουμε € από συνεργίες με nova κτλ". Αυτό θα έπρεπε να αποθαρρύνει συνδρομητές από το να μπαίνουν στο δίκτυο της, έλα όμως που από τα παλιά χρόνια το όνομα forthnet είναι γνωστό σε αρκετούς, που μπορεί να ακούνε ας πούμε On Telecoms / Net One και να λένε "τι είναι αυτό?".

Προσωπικά έχω να παρατηρήσω ότι για τις περισσότερες περιοχές, και ειδικά αυτές με πολλούς παρόχους, υπάρχει λύση. Δεν είναι όλα μαύρα επειδή η forthnet είναι μαύρη. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές που τρέχουν αυτή την περίοδο στους παρόχους (π.χ. HOL 1 μήνας δωρεάν + δωρεάν ενεργοποίηση, ή Νet One 2 μήνες δωρεάν και δικαίωμα διακοπής στους 2 μήνες χωρίς τέλος απενεργοποίησης / διακοπής αν δεν σας αρέσει η γραμμή, ή On Telecoms όλα δωρεάν μέχρι τέλος Ιουλίου), και πηγαίνετε κάπου αλλού.

Τέλος, να παρατηρήσω ότι δεν ανέφερα τις Tellas και Vivodi παραπάνω. Η Tellas, δεν μπορεί να υποστηρίξει καλά-καλά όσους έχουν μισθωμένα, πόσο μάλλον κάτι μικρότερο, και δεν προτείνεται εκτός αν κάποιος δεν έχει άλλη επιλογή. Η Vivodi έχει κάπως απαρχαιωμένα πακέτα (όπου ας πούμε οι χρεώσεις κινητών είναι στο θεό) και θα πρέπει να είναι τελευταία επιλογή, μιας και έχει και μέτρια προς κακή ποιότητα τηλεφωνίας.

Όλοι οι άλλοι, σε 1 ή σε παραπάνω τομείς από την forthnet, είναι καλύτεροι. :twisted:

nnik
13-05-09, 12:39
Sovjohn νομίζω ότι έγραψες την πιο καλή και την πιο περιεκτική ανάλυση που έχω διαβάσει την τελευταία δεκαετία.
Μπράβο.

blugosi
13-05-09, 12:49
Ως παλιός συνδρομητής OTE και τωρινός FORTHnet, έχω να πω μονάχα τούτο.

40x12 = 480. Πεντακόσια ευρώ παραπάνω το χρόνο (χωρίς το κόστος των τηλεφωνικών κλήσεων προς σταθερά ή κινητά) για να κατεβάζω ένα αρχείο σε 10" αντί για 25" (το πολύ που κατεβάζω) ή για να έχω 30ms καλύτερο ping, να μου λείπει. Με τον ΟΤΕ ο λογαριασμός μου ερχότανε ~125€, τώρα μου έρχεται ~80 (το δίμηνο).

Ο ΟΤΕ είναι καλός μόνο για όσους κατεβάζουν, παίζουν online games και γενικά κολοβαράνε με τον ελεύθερο χρόνο τους. Για όλους τους άλλους, θεωρώ ότι με τα 500€ το χρόνο μπορείς να πας διακοπές μια βδομάδα (ή και παραπάνω) ή για να το θέσω ακόμα καλύτερα, μπορείς να κάνεις ένα γαμάτο γενικό checkup (~300-400€) και καμία extra ιατρική εξέταση και τότε πραγματικά ΞΕΡΕΙΣ οτι έχεις την υγειά σου.

Καλός ο ΟΤΕ αλλά το χαράτσι με τα 3 διαφορετικά πάγια (τηλεφωνία pstn/isdn (16-18), DSL(16-22), conn-x talk (16) για απεριόριστες κλήσεις) για να έχεις τα ίδια (χοντρικά) με μια double play στη FORTHnet φαντάζει too much.

Να με συμπαθάς, αλλά γενικεύσεις του είδους ότι ο ΟΤΕ είναι καλός για όσους "κολοβαράνε" , είναι απαράδεκτες. Γούστο μου και καπέλο μου να τα σκάω όπου γουστάρω, πρέπει να ανέχομαι τους χαρακτηρισμούς τους δικούς σου;

Επί της ουσίας τώρα, εξαρτάται τι χρήση κάνει ο καθένας.

Όταν ο εναλλακτικός με άφηνε χωρίς τηλέφωνο τρεις μέρες για ασήμαντο λόγο σε περιοχή με προβληματική κάλυψη κινητού και έγκυο γυναίκα στο σπίτι, θα υπολογίσω τα λεφτά;

Όταν μου στέλνανε ένα σημαντικό mail από εξωτερικό σχετικό με τη δουλειά μου και δεν μπορούσα να το διαβάσω, και περίμενα με τις ώρες στο τηλέφωνο του εναλλακτικού για να μου λέει να σβήσω τα μάτια της κουζίνας :p, το άγχος που έτρωγα πόσο αποτιμάται;

Και σχετικά με το οικονομικό, πως τα έβγαλες 500 Ευρώ διαφορά; Πληρώνω 120 το δίμηνο με όλα μέσα, αντί για 80 το δίμηνο ο εναλλακτικός... Δηλαδή η διαφορά είναι 20 Ευρά το μήνα, 240 το χρόνο.

ΥΓ, ήμουν συνδρομητής Forthnet από όταν είχε 128Kbit/sec για εξωτερικό όλα όλα, άρα μπορώ να απαντάω σαν παλιός συνδρομητής Forthnet νομίζω...

tsagkaris
13-05-09, 13:08
o OTE σταθερός αλλά ακριβός αλλά δεν έχεις προβλημα διότι υπάρχει SAPORT

Firestorm
13-05-09, 13:35
Παιδια εγω εχω εντελως αντιθετη αποψη πανω στο θέμα...
Είμαι εδώ και 1 χρόνο κάτοχος double play και δεν εχω φάει ουτε 1 αποσύνδεση... Συγχρονίζω ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΑΝΩ 23.997...Πληρώνω πολύ λιγότερα απο τον ΟΤΕ και έχω το κεφάλι μου γενικότερα ήσυχο...Επίσης πέρνει και ο θείος μου στο διπλανό διαμέρισμα internet απο μένα μεσω wifi και λογο αυξημενου bandwidth δεν εχει κανεις μας προβλημα σε ταχύτητες... και εχουμε ετσι μονο 1 λογαριασμό...
Τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι λετε τη forthnet τόσο μαύρη...εγω συνεχεια προβλημα απο το κολο-connx ακουω (τοπικα) και ποτε απο forthnet...δεν ξερω βεβαια τη κατασταση εκει κατω.

nnik
13-05-09, 15:09
Μόλις έγινα τση HOL.
Αχ νοιώθω ένα καρδιοχτύπι.
Μετά από τόσα χρόνια γάμου με τη Φόρθνετ πρώτη φορά πάω με άλλη εταιρία.
Αχ,Αχ,Αχ.

Sovjohn
13-05-09, 15:25
Μόλις έγινα τση HOL.
Αχ νοιώθω ένα καρδιοχτύπι.
Μετά από τόσα χρόνια γάμου με τη Φόρθνετ πρώτη φορά πάω με άλλη εταιρία.
Αχ,Αχ,Αχ.

Καλορίζικη :oneup:

Για επαρχία η HOL είναι η καλύτερη επιλογή, μόνο Αθήνα πρακτικά υπάρχουν και 2-3 άλλοι που μπορούν να δοκιμαστούν (εκτός ΟΤΕ πάντοτε...)

bathan
13-05-09, 16:54
υπάρχει SAPORTΤί είναι αυτό ; :hmm:

Banditgr
13-05-09, 17:06
Ας απαντήσω και εγώ επί του θέματος, με βάση τη δική μου (καθαρά προσωπική) εμπειρία.

Αναντιστοιχία ταχύτητας κλειδωματος ADSL με μέγιστη ταχύτητα download
Αυτό δυστυχώς ίσχυε αρκετές φορές, ιδιαίτερα όταν υπήρχε πρόβλημα με τα links του εξωτερικού. Αν και το θέμα ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό, δεν ήταν ο κύριος λόγος που με ανάγκασε να φύγω, μιας και κλείδωνα ας πούμε "ψηλά" για την γραμμή μου, στα 17 Mbits περίπου.

H δυνατότητα streaming ήταν απαράδεκτη
Το επιβεβαιώνω. Ειδικά αν δεν υπήρχε κάποιου είδους caching στο streaming η κατάσταση ήταν απλώς τραγική.

Το σερφάρισμα στο ιντερνετ ήταν αργό
Το είχα παρατηρήσει αλλά ευτυχώς σπάνια και ήταν αισθητό μόνο όταν υπήρχε εξακριβωμένο πρόβλημα με τα links του εξωτερικού.

Η δυνατότητα online gaming
H ποια δυνατότητα ? :rofl::rofl::rofl:
Online Gaming ? :lol::lol::lol: Τι είναι αυτό ? Ειλικρινά η μοναδική περίοδος που θυμάμαι να είχα καααπως υποφερτά pings σε Servers του εξωτερικού σε WoW, COD, Battlefield κτλ ήταν περίπου 2 μήνες από το Σεπτέμβριο του 2008 που συνδέθηκα στο ιδιόκτητο μέχρι και περίπου το Νοέμβριο. Από εκεί και πέρα έμαθα διάφορα ωραία πράγματα όπως τι είναι το Pingplotter, το DMT Tool, η Level3, το packet loss, πως να κάνω network monitoring και πως να κάνω τάματα στην εκκλησία της γειτονιάς μπας και φτιάξτει η κατάσταση. Σε κάποιες φάσεις έφτιαχνε...για λίγο τουλάχιστον. Η υπόμονή όμως έχει και όρια.

Απαράδεκτο Support
Συμφωνώ και επαυξάνω. Θυμάμαι συγκεκριμένο περιστατικό όπου είχα μείνει χωρίς Internet επί 2 εβδομάδες, καθώς το modem μια ωραία πρωία αποφάσισε να αποσυνδεθεί (και να μην ξανασυνθεθεί πάλι). Πρέπει να πήρα και...28 τηλέφωνα στο support για να δηλώσω βλάβη (δεν κάνω πλάκα για τον αριθμό). Το αποτέλεσμα ήταν να γίνομαι "μπαλάκι" μεταξύ ΟΤΕ και Forthnet και ουδείς βρέθηκε σε θέση να μου απαντήσει τι ακριβώς είχε συμβεί μιας και τα έριχναν ο ένας στον άλλο. Τελικά είδα και αποείδα, έβαλα λυτούς και δεμένους να κοιτάξουν το θέμα και βρέθηκε μια συνάδελφος από τη δουλειά μου (ο Θεός να την έχει καλά) που είχε γνωστό μέσα στον ΟΤΕ και κατάφερα να μιλήσω με τεχνικό που είχε τη δυνατότητα να δει τη γραμμή μου. Το πρόβλημα ήταν στην πόρτα τελικά και για να λυθεί απαιτήθηκαν...5 λεπτά της ώρας. Μέχρι και σήμερα όμως δεν έχω πάρει σαφή απάντηση του τι έφταιγε από κανένα (δεν αποκλείεται και να μην έφταιγε η forth σε κάθε περίπτωση όμως από το support άκουσα πράγματα που θα χρειάζονταν πολλά...forums για να απαριθμήσω).

Για το λογιστήριο δεν θα σχολιάσω, μιας και δυστυχώς εκεί όλοι σχεδόν οι πάροχοι έχουν προβλήματα. Ακόμα (φυσικά) δεν έχω λάβει τον εκκαθαριστικό λογαριασμό από Forth με το 70άρι και ομολογώ ότι αυτό με φοβίζει λίγο, αν αναλογιστούμε τι έχει γίνει σε άλλους. Οψόμεθα...


Από εκεί και πέρα η εμπειρία μου με τη Netone είναι ακόμα σχετικά μικρή οπότε δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός (είτε θετικά, είτε αρνητικά). Τα γεγονότα δείχνουν ότι αυτή τη στιγμή διανύω τη 19η ημέρα uptime, ουσιαστικά δηλαδή είμαι up από την ημέρα ενεργοποίησής μου (νούμερο ασύλληπτο για τα δεδομένα της forthnet, τουτέστην τουλάχιστον 2-3 dcs την εβδομάδα και ας είχα αλλάξει τη μισή καλωδίωση και πάλι καλά έλεγα που γίνονταν σε ώρες που ήμουν στη δουλειά), τα pings στους ίδιους servers, στα ίδια games που έπαιζα πριν έχουν πέσει τουλάχιστον κατά 30% ή 40+% σε ορισμένες περιπτώσεις και στα downloads απλώς η γραμμή....τερματίζει (με download manager πάντα). Ειλικρινά, όπως έχω ξαναγράψει, όσο το σκέφτομαι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έφευγα πιο νωρίς, εφόσον έβλεπα σοβαρά προβλήματα και ιδιαίτερα μετά την παντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (είτε σοβαρή, είτε καφενείο δεν έχει σημασία) απάντηση στην ομαδική καταγγελία της nmavro. Εκεί που μας έλεγαν ουσιαστικά ότι όλα τα στοιχεία που προσκομίστηκαν αποτελούν απλώς προσωπική μας άποψη :rofl: Ήταν η αρχή του τέλος για εμένα. Και την ίδια στάση προτίθεμαι να ακολουθήσω αν δω κάποια στιγμή τα "σκούρα" και εδώ που βρίσκομαι.

Πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό ότι πληρώνουμε για να έχουμε υπηρεσίες και η ποιότητα ΔΕΝ είναι κάτι optional. Δεν πρόκεται να συνεχίσω να δίνω χρήματα σε κάποιον που δεν μου την παρέχει και το χειρότερο δεν προτίθεται να κάνει κάτι γι' αυτό επειδή όταν φύγω εγώ θα με αντικαταστήσουν άλλοι Χ. Τέτοιες νοοτροπίες είναι το λιγότερο νοσηρές και όσο γρηγορότερα κατανοήσουμε σαν καταναλωτές ότι εμείς έχουμε τη δύναμη της επιλογής, τόσο πιο πιθανό είναι κάποτε να αλλάξουν τα πράγματα. Κατα προτίμηση προς το καλύτερο :p

tonyv
13-05-09, 19:59
Παιδια, εγω συμφωνω απολυτος με το thread.
αλλα δεν ειμαι αχάριστος..
λεω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στην forthnet η οποια σιγουρα δεν με προσφερε την υπηρεσια που πληρωνα αλλα παιδια δεν καταλάβατε κατι.. η φορθνετ το εκανε επίτιδες αυτο για να μας μορφωσει..

Εγω προσωπικά απο την αγανάκτηση μου να μάθω τι στο Διαβ... παιζει με την γραμμη μου, ειχα μαθει τα παντα για ΙSP και συνδεσης, ακομα και εμαθα και αυτο το site.
Αν δεν ηταν η φορθνετ να με τρελάνει στο ψαξιμο γιατι απο την τεχνικη τους υπηρεσια εφταιγε την μια μερα το ποσα μετρα ειναι το καλωδιο της γραμμης μου και την αλλη μερα αν ο φουρνος απεναντι ηταν ανοιχτος με αποτελεσμα να ζεστενονται τα καλωδια απο κατω... Τωρα αυτη την στιγμη δεν θα ηξερα τιποτα απο αυτα που διαβαζω εδω κάθε μερα.

Για αυτο σας λεω.. η υπηρεσιες στην ελλαδα δεν εχουν σκοπο να σου παρεχουν internet και κουραφεξαλα,
με τον ηθικο τους χαρακτήρα προσφερουν εκπαιδευση!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ Forthnet!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!

πραγματικα θα ηθελα να γραψω ολλες τις.. "κακες λεξουλες" για την φορθνετ αλλα δεν θελω να με bannaroun.

και ξανα ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ Forthnet!

........Auto merged post: tonyv πρόσθεσε 9 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδια εγω εχω εντελως αντιθετη αποψη πανω στο θέμα...
Είμαι εδώ και 1 χρόνο κάτοχος double play και δεν εχω φάει ουτε 1 αποσύνδεση... Συγχρονίζω ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΑΝΩ 23.997...Πληρώνω πολύ λιγότερα απο τον ΟΤΕ και έχω το κεφάλι μου γενικότερα ήσυχο...Επίσης πέρνει και ο θείος μου στο διπλανό διαμέρισμα internet απο μένα μεσω wifi και λογο αυξημενου bandwidth δεν εχει κανεις μας προβλημα σε ταχύτητες... και εχουμε ετσι μονο 1 λογαριασμό...
Τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι λετε τη forthnet τόσο μαύρη...εγω συνεχεια προβλημα απο το κολο-connx ακουω (τοπικα) και ποτε απο forthnet...δεν ξερω βεβαια τη κατασταση εκει κατω.

Κοζάνη και δεν εχεις πρόβλημα;
σορρυ φιλος αδυνατώ να το πιστεψω.
Απο Κοζάνη ειμαι και δεν εχω ακουσει κανέναν απο τους 10-15 που εχουν φορθνετ να μη εχουν τα προβλήματα που εχετε-είχα όλλο αυτο τον καιρο.

Είσαι ο πρώτος που λει κατι τετοιο για την φορθνετ στην κοζανη. Εκτος, αν δεν ησουν ποτε πανω απο το pc σου στο διαστημα 18:00 - 01:00.
Τοτε υπαρχει μια πιθανότητα οντως να μην είχες ποτε προβλημα.

beginer_25
13-05-09, 20:40
Ας απαντήσω και εγώ επί του θέματος, με βάση τη δική μου (καθαρά προσωπική) εμπειρία.

Πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό ότι πληρώνουμε για να έχουμε υπηρεσίες και η ποιότητα ΔΕΝ είναι κάτι optional. Δεν πρόκεται να συνεχίσω να δίνω χρήματα σε κάποιον που δεν μου την παρέχει και το χειρότερο δεν προτίθεται να κάνει κάτι γι' αυτό επειδή όταν φύγω εγώ θα με αντικαταστήσουν άλλοι Χ. Τέτοιες νοοτροπίες είναι το λιγότερο νοσηρές και όσο γρηγορότερα κατανοήσουμε σαν καταναλωτές ότι εμείς έχουμε τη δύναμη της επιλογής, τόσο πιο πιθανό είναι κάποτε να αλλάξουν τα πράγματα. Κατα προτίμηση προς το καλύτερο :p

Η παραπάνω παράγραφος, είναι η απάντηση όχι μόνο σε αυτό το thread, αλλά και σε όλα τα παρόμοια.Δεν έχω να προσθέσω κάτι,παρά μόνο να ευχηθώ να σκεπτόμαστε και να ενεργούμε έτσι ΟΛΟΙ μας!

prodromosfan
13-05-09, 21:17
+1:oneup:
πιστευω και εγω οτι καποιος κατανοησε το νοημα του thread

Firestorm
14-05-09, 11:57
ehm...διαβασε κανεις το ποστ μου?

tonyv
14-05-09, 12:52
........Auto merged post: tonyv πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ehm...διαβασε κανεις το ποστ μου?

εγω και σου εδωσα και απαντηση πιο πανω αν κοιταξεις
:whistle:

CyberCr33p
16-05-09, 00:13
έλα όμως που από τα παλιά χρόνια το όνομα forthnet είναι γνωστό σε αρκετούς, που μπορεί να ακούνε ας πούμε On Telecoms / Net One και να λένε "τι είναι αυτό?".

Αυτό πιστεύω και εγώ ότι τους έχει σώσει, εάν κρίνω με τα προβλήματα που αναφέρουν συνεχώς οι συνδρομητές τους σε αυτό το forum. Η forthnet πριν χρόνια είχε πολύ καλή φήμη, από τότε που έδινε dialup συνδέσεις. Από τις παλιές εταιρίες εξάλλου αυτές που έχουν παραμείνει μέχρι σήμερα νομίζω είναι αυτή και η HOL.

x_user
16-05-09, 02:28
θα συμφωνήσω με τον CyberCr33p και θα συμπληρώσω ότι η 4νετ εξακολουθεί να είναι πολύ καλή στις dialup συνδέσεις...

Και βέβαια εξακολουθεί να επιτελεί κοινωνικό έργο μια και έχει μορφώσει χιλιάδες χρήστες με τα τεχνικά και ειδικά χαρακτηριστικά της ADSL τεχνολογίας! Μόνο ΙΕΚ δεν έχει κάνει ακόμα για να μοιράζει και διπλώματα.

Αλλά μη διαμαρτύρεστε, γιατί σε λίγο καιρό όταν θα αρχίσει να μπάινει (περισσότερο) στη ζωή μας το Metro Ethernet, η 4νετ ίσως καταφέρει να λύσει τα προβλήματα της, εάν βέβαια υπάρχει ακόμα και δεν έχει πουληθεί (γιατί την έχουν βγάλει και πάλι στο σφυρί)

:p

hel
18-05-09, 09:13
Παιδια εγω εχω εντελως αντιθετη αποψη πανω στο θέμα...
Είμαι εδώ και 1 χρόνο κάτοχος double play και δεν εχω φάει ουτε 1 αποσύνδεση... Συγχρονίζω ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΑΝΩ 23.997...Πληρώνω πολύ λιγότερα απο τον ΟΤΕ και έχω το κεφάλι μου γενικότερα ήσυχο...Επίσης πέρνει και ο θείος μου στο διπλανό διαμέρισμα internet απο μένα μεσω wifi και λογο αυξημενου bandwidth δεν εχει κανεις μας προβλημα σε ταχύτητες... και εχουμε ετσι μονο 1 λογαριασμό...
Τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι λετε τη forthnet τόσο μαύρη...εγω συνεχεια προβλημα απο το κολο-connx ακουω (τοπικα) και ποτε απο forthnet...δεν ξερω βεβαια τη κατασταση εκει κατω.

Δεν έχω λόγους να μην σε πιστεύω , απλά είναι γεγονός ότι πέφτουν συνέχεια τα links με το εξωτερικό, με αποτέλεσμα οι ταχύτητες να ανεβοκατεβαίνουν.
Εκεί που παλαιότερα είχα 800 ΚΒ/s από ftp server σε ώρες αιχμής, τώρα έχω 200-300 ΚΒ/s.

georgios x
18-05-09, 19:02
Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς συνδρομητές της forthnet, αν μετά το 12μηνο παραμονής,και αφού διέκοψαν, τους επιβλήθηκε ''Τέλος Διακοπής'' στον εξωφλητικό τους λογαριασμό;

steli0s
18-05-09, 19:35
Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς συνδρομητές της forthnet, αν μετά το 12μηνο παραμονής,και αφού διέκοψαν, τους επιβλήθηκε ''Τέλος Διακοπής'' στον εξωφλητικό τους λογαριασμό;


Εμένα όχι, σημερα μου ηρθε λογαριασμος επιστροφης να παω να παρω 16€ πισω.

georgios x
18-05-09, 20:13
Θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς συνδρομητές της forthnet, αν μετά το 12μηνο παραμονής,και αφού διέκοψαν, τους επιβλήθηκε ''Τέλος Διακοπής'' στον εξωφλητικό τους λογαριασμό;

Moυ χρέωσαν 58 ευρώ!!! Τέλος Διακοπής.Μπορεί να μου κανείς το γιατί;:mad:

bathan
18-05-09, 22:50
Moυ χρέωσαν 58 ευρώ!!! Τέλος Διακοπής.Μπορεί να μου κανείς το γιατί;:mad:Αν περάσει το 12μηνο δεν δικαιούνται να χρεώσουν τέλος διακοπής, προφανώς έγινε λάθος από το λογιστήριό τους. Να επικοινωνήσεις μαζί τους και σε καμία περίπτωση να μην το πληρώσεις

hel
19-05-09, 08:17
Moυ χρέωσαν 58 ευρώ!!! Τέλος Διακοπής.Μπορεί να μου κανείς το γιατί;:mad:

Πότε συνδέθηκες και πότε διέκοψες; Μήπως η διακοπή ήταν οριακά πάνω στο 12μηνο;

georgios x
19-05-09, 09:09
Πότε συνδέθηκες και πότε διέκοψες; Μήπως η διακοπή ήταν οριακά πάνω στο 12μηνο;

Η σύνδεση έγινε στις 27 Μαρτ.2008 και η αίτηση διακοπής στις 27 Μαρτίου 2009.
Η διακοπή όμως έγινε στις 6Απριλίου.Άρα το 12μηνο είναι πλήρως συμπληρωμένο.

nnik
19-05-09, 10:46
Η σύνδεση έγινε στις 27 Μαρτ.2008 και η αίτηση διακοπής στις 27 Μαρτίου 2009.
Η διακοπή όμως έγινε στις 6Απριλίου.Άρα το 12μηνο είναι πλήρως συμπληρωμένο.

Βρε δεν κρατιόσουνα ούτε λεπτό;:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.