PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSpeed 500 μούφες και radioboots,proposals



nEC
25-11-03, 13:33
Σαν φανατικός εχθρός τις τετραγωνης βλακείας που ακουγε στο όνομα netMOD και με είχε ταλαιπωρήσει όσο δεν γίνεται, πιστευτα ότι και το Jetspeed θα είναι μια απο τα ίδια.
Δυστηχώς δεν είχα προλαβεί και την απελευθέρωση τις αγοράς οπότε το πήρα με το ζόρι.
... τελικά οι υποψίες μου περι jetspeed δεν επαναλήφθηκαν. Για τα 110ε που ζητάει ειναι ενα αξιολογότατο adsl router και πολύ σταθερό.

Επίσης θα ήθελα να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου σχετικά με την παραπληροφόρηση αυτού του forum, αυτά που εχουν ειπωθεί εδω μέσα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ πουθενα !!!! Ειλικρινά ώρες ωρες διαβάζςω να γελάσω και να πάει καλα η μέρα!! Αν δεν ξέρεις ρώτα! αν όχι RTFM! μη μιλας στο κατω κατω!!! sshhhhht....

*highlights*

Τύπος κατεβάζει απο νεο κομματι των Minibikini τον Χ στην Αλάσκα μεσω kazaa με 1 socket και βγαίνει και λεει μετα οτι το DSL μου σέρνεται και παει σαν 56k!! Τα jetspeed μετα απο διακοπες ρευματός καίγονται (!νταν!) και τελικα ο τύπος δεν ήξερε να το αναψει). Η tellas εχει 2.5GBPs με Wind(!!!! megale? internal information? η tellas ειναι ψιλοτίγκα) Τo ethernet εχει μικροτερο Ping απο το USB!!! (παρακαλώ, βραβείο Network architecture and hardware man of the year) . Το jetspeed αντεχει μεχρι 256 connections και το zyxel 650 μεχρι 1024 (φυσικα,αυτο προεκυψε έπειτα απο reverse engineering του h/w και του firmware).
ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταματήστε να πιστευετε οτι η ταχύτητα της γραμμή σας ειναι αυτή που λέει το SPEEDMETER του site! έλεος! αυτά τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό!


*sticky threads*

Καλό θα ήταν οι admins πέραν απο τα χαζα threads περι greeklish να κανουν και sticky threads που υπάρχουν περαν απο 4.235.634 φορές στο συστημα του στυλ *ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΩ ΠΟΡΤΕΣ ΣΤΟ JETSPEED 500*


nEC.

sdikr
25-11-03, 15:41
Καλησπερα, εισαι πολυ επιθετικος, οι περισοτεροι εδω παταμε το νεα μυνηματα, οποτε τα sticky θα κανουν λιγο καλο.

Το νετμοδ ειναι αξιολογο network ta απο εκει και περα σαν Modem δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα στο κατω κατω δεν μας ειπαν να το πληρωσουμε.
Το jetspeed εγω το πηρα με την πολυ καλη τιμη των 240 ευρω, επισης οταν το πηρα δεν ειχε νατ κλπ κλπ.
Με τα καινουργια δεδομενα ναι ειναι ενα αξιολογο modem/router.
Η τελλας εχει τα 2.5gb με την wind απο εκει και περα δεν ξερουμε τι εχει , το οτι ειναι τιγκα οπως λες φταιει ο παραγοντας atm δικτυο του οτε. (και για ολους γενικα τους isp.)
Οχι τα connection δεν βγηκαν με reverse engineering, η ζυχελ το αναφερει στην σελιδα της οτι ναι εχει 1024 και αν μπεις απο το command line του ζυχελ θα δεις οτι το nat εχει 1024 θεσεις.
Το jetspeed βγηκε με δοκιμες.

Πιστευω οτι αρκετοι εδω περα γνωριζουν δυο τρια πραγματακια, και θελουν να τα μοιραστουν με αλλους, ειναι ολα γνωμες του καθενος, το αν εγω δεν συμφωνω με την γνωμη καποιου δεν σημαινει οτι αυτο που πιστευω εγω ειναι καλυτερο ή το αντιθετο.
Και στο κατω κατω, αν δεν θες τοση παραπληροφορηση μην τα διαβαζεις.

Φιλικα

NeK
25-11-03, 15:57
nEC το μόνο που έχω να σου πω είναι εύχομαι ποτέ να μην χρειαστεί να κάνεις και εσύ ένα Post "βλακεία" και να ρωτήσεις κάτι για να σε βοηθήσουνε, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα το κάνω sticky και θα του προσθέσω ένα μύνημα με ένα Link σε αυτό το thread οπότε όσοι θα πάνε να σε βοηθήσουν να διαβάσουν και αυτά σου τα λόγια πρώτα.

Και για τα τυπικά να τονίσω ότι θέλω να εκφράσω την δυσαρέσκειά μου για τα σχόλιά σου αυτά.

nEC
25-11-03, 16:17
nEC το μόνο που έχω να σου πω είναι εύχομαι ποτέ να μην χρειαστεί να κάνεις και εσύ ένα Post "βλακεία" και να ρωτήσεις κάτι για να σε βοηθήσουνε, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα το κάνω sticky και θα του προσθέσω ένα μύνημα με ένα Link σε αυτό το thread οπότε όσοι θα πάνε να σε βοηθήσουν να διαβάσουν και αυτά σου τα λόγια πρώτα.

Και για τα τυπικά να τονίσω ότι θέλω να εκφράσω την δυσαρέσκειά μου για τα σχόλιά σου αυτά.

Ισως τα σχόλια μου δεν ειναι και τόσο θετικά αλλα οχι επιθετικα. Πιστευω οτι αντικατοπτρίζουν την τρέχουσα κατάσταση. Και ο μόνος λόγος που τα έγραψα ειναι να προστατέψω τους νέους χρήστες απο την παραπληροφόρηση ,γιατί εχω ακούσει πραγματα εκτός forum απο χρήστες που διάβασαν στο forum και πραγματικα τα έχω χάσει!

Empire,ξαναδιάβασε άλλη μια φορά το mail μου . Δέν κατηγόρησα κανέναν που ρώτησε! Αντιθέτως,προτρείνω όποιον δεν ξέρει να ρωτάει οσο και "βλακεία να ειναι". Εγω εστιάζομαι στους "εξυπνάκηδες" ημιμαθείς.... Ετσι λοιπον,ελπίζω να με πιάσεις να λέω βλακείες και να το κάνεις sticky και όχι να με πιάσεις να ρωτάω βλακειες!!!

sdikr
25-11-03, 17:32
Τύπος κατεβάζει απο νεο κομματι των Minibikini τον Χ στην Αλάσκα μεσω kazaa με 1 socket και βγαίνει και λεει μετα οτι το DSL μου σέρνεται και παει σαν 56k!! Τα jetspeed μετα απο διακοπες ρευματός καίγονται (!νταν!) και τελικα ο τύπος δεν ήξερε να το αναψει). Η tellas εχει 2.5GBPs με Wind(!!!! megale? internal information? η tellas ειναι ψιλοτίγκα) Τo ethernet εχει μικροτερο Ping απο το USB!!! (παρακαλώ, βραβείο Network architecture and hardware man of the year) . Το jetspeed αντεχει μεχρι 256 connections και το zyxel 650 μεχρι 1024 (φυσικα,αυτο προεκυψε έπειτα απο reverse engineering του h/w και του firmware).
ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταματήστε να πιστευετε οτι η ταχύτητα της γραμμή σας ειναι αυτή που λέει το SPEEDMETER του site! έλεος! αυτά τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό!


no comment

sooup
25-11-03, 20:04
Μαλιστα, ακομα και δικιο να ειχες σε αυτα που αναφερεις nEC (που δεν εχεις, εχω Jsp 3 μηνες [ας μην μιλησουμε για Netmd θα σου γραψω ολοκληρη εκθεση για τα 2ετη καμωματα του με την isdn που ειχα] και ειλικρινα εχω σαλταρει με την "παλαβη" συμπεριφορα του ειτε με usb ειτε με ethernet μιας και κολλαει/μπουκωνει/κλαταρει οταν δοκιμασω να ανοιξω 2-3 σελιδες μαζι, χωρις να τρεχει τιποτα αλλο) ο τροπος που τα γραφεις πρωτον δεν εχει να προσθεσει κατι αξιολογο να ασχοληθουμε και δευτερον προδιαθετεις τον κοσμο να γινει επιθετικος μαζι σου. Νομιζεις οτι ειχαμε για πεταμα 240e (sdikr φιλε μου γιατι μου το θυμιζεις;) και ειπαμε "να ενα ωραιο εργαλειο να κανω τη δουλεια μου";.....Μωρε ας μην μας το επεβαλαν και τα λεγαμε (Cisco ερχομαι)

p.s: Επειδη ειμαι (μαλλον) ενας "Ημιμαθης Εξυπνακιας" πες μας σε παρακαλω ποσα "connections" μπορει να σηκωσει το Jsp; Γιατι εγω στα 180-240 καταρεω.Ευχαριστω προκαταβολικα.-

ogenikos
25-11-03, 20:31
O nec το μόνο σωστό που είπε είναι ότι ορισμένα θέματα (όπως πχ.ρυθμίσεις ports κλπ) πρέπει να γίνουν sticky έτσι ώστε να συγκεντρωθούν όλες οι πληροφορίες που έχουν να πούν οι χρήστες και επίσης να βρίσκονται πιό εύκολα.
Τώρα για όλα τα άλλα είναι πολύ λάθος γιατί επειδή αυτός μπορεί να ξέρει καλά μερικά πράγματα δεν σημαίνει ότι και άλλοι κάνουν το ίδιο, και πόσο μάλλον σε μιά χώρα που το dsl δεν έχει κλέισει ακόμη 6 μηνο.
Ισως μάλλον εκτός απο το " Online games " session που θα μας κάνει ο empire πρέπει να ανοίξει και ένα " Μόνο για τους ξερόλες...newbies not allowed " για τον φίλο μας τον nec.... :roll:

Slay
25-11-03, 22:06
Το jetspeed αντεχει μεχρι 256 connections και το zyxel 650 μεχρι 1024 (φυσικα,αυτο προεκυψε έπειτα απο reverse engineering του h/w και του firmware).


nEC.

den jero pos proekypse to noymero ton connections, pantos egv arkei na anoijo ena shareaza kai ta ftynei kanonika, se http blepo synexeia timeouts, kai to web interface toy jetski sernetai, os dia mageias molis kleiso to programma ola doyleyoyn roloi, anafero to sygkekrimeno programma giati synexeia prospathei na syndethei se servrer eite gnutella2 eite edonkey, me apotelesma na xreiazetai panta arketa connections, kai ola ayta eno katebazei me 1kb kai anebazei me 5kb makran ektos orion gia mpoykoma toy modem apo traffic dhladh, apla ta ftynei to nat me ta polla connections, den jero pos einai h katastash me ta zyxel giati den exo dokimasei.

sdikr
25-11-03, 22:32
(sdikr φιλε μου γιατι μου το θυμιζεις

μα μπορεις να το ξεχασεις, !!!!!
φιλικα

sooup
25-11-03, 22:51
Μα πως να το ξεχασω αφου ο αγαπημενος μας Οτε μου το θυμιζει καθε 2μηνο στο λογαριασμο; Κατσε να παρω το αλλο και θα δοκιμασω τις ικανοτητες του στο Αλμα εις Υψος (Ριψη απο 5ο οροφο) η στο -πως τη λενε αυτο το σπορ(?) στα ελληνικα- με το Δισκο και το Δικανο. Τοτε να δεις γελιο... Αει Σιχτιρ.

LemonJelly
02-12-03, 22:14
Mporeis episeis na to kratiseis gia sompa tis krues nuxtes tou xeimwna!!!:p
Eimai me OTEnet edw kai polu kairo kai exei staniarei i fasi sto 37kbytes/s. Exw tin entipwsi pws to jetspeed den kanei katholou gia p2p programata ektos kai an i OTEnet exei kanei kamia malagania gia na min skizomaste oloi se kazaa mazaa kai tis trwme to precious bandwidth!!kapou diavasa pws an allakseis tin porta tou kazaalite se 32656 paizei na deis diafora sto ntaounloant!!XLWMO!!

Sofos
03-12-03, 00:44
Εγώ παιδιά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το Jetspeed!Και πιστέψτε με έχω περάσει από πολλά DSL modem!!!

blizard
03-12-03, 00:50
Επίσης θα ήθελα να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου σχετικά με την παραπληροφόρηση αυτού του forum, αυτά που εχουν ειπωθεί εδω μέσα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ πουθενα !!!!
Ετσι ειναι τα forum φιλε ο καθενας γραφει οτι ξερει και συζηταμε.
Αν δεν σου αρεσει παρε εφημεριδα που εχει μονο επιβεβαιωμενες πηγες.
Η αν εχεις χρονο απαντα σε αυτα του ξερεις ωστε να βοηθησεις....
Σε καθε forum θα ακουγονται και περιεργα πραγματα αλλα για αυτο ειναι η συζητηση...υπαρχουν αρκετοι με καλες γνωσεις ωστε να βγαινει στο τελος αυτο που πρεπει.
Πες κατι που λεγεται συχνα εδω περα χωρις να ειναι αληθεια και χωρις να το διορθωνει καποιος.

Και τα παραδειγματα που ειπες δεν ειναι καλα....
- Γιατι 256 συνδεσεις αντεχει μαλλον το jetspeed ,
- και η tellas επισημα γραφει 2.5Gbps,
- και δεν εφταιγε το παιδι που πιθανον δεν μπορουσε να ανοιξει το jetspeed.
(o τεχνικος εφαγε 30 λεπτα για να ανοιξει το δικο μου,και αλλα 5 λεπτα εγω οταν μου εκλεισε....αν δεν ηξερα οτι ηταν διαφορετικο απο τα αλλα,και οπως μου ειχε πει τοτε ο ανθρωπος επρεπε να πατας το κουμπι για 5 λεπτα με δυναμη λεγοντας το πατερ ημων, θα το ειχα περασει και εγω για καμενο)
-Εχει γραφτει απειρες φορες οτι τα speedtest ειναι ενδεικτικα, κλπ κλπ...

blizard
03-12-03, 00:56
Εγώ παιδιά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το Jetspeed!Και πιστέψτε με έχω περάσει από πολλά DSL modem!!!
Για τα 105 ευρω δεν ειναι κακο... εσυ εδω στην Ελλαδα τα εχεις δοκιμασει?
Πες μας και κανενα παραδειγμα αλλου γνωστου modem, που ειναι στα ιδια λεφτα αλλα χειροτερο ωστε να το αποφυγουμε.

Sofos
03-12-03, 01:01
Όχι δεν τα έχω δοκιμάσει Ελλάδα (Πέρα από 2ο Ζyxel) αλλά Αγγλία!!

tolisp
03-12-03, 20:30
Sofos... elpizw stin agglia na dokimases to jetspeed 500 kai oxi to 500i :lol:

RAGG
06-12-03, 22:06
Σε μένα πάντως δεν έχει παρουσιαστεί ούτε μία φορά το μπούκωμα που αναφέρεται συχνά πυκνά. Έχουν τύχει ολόκληρες μέρες που έιχα ανοικτά kazaa lite, e-mule και bit torrent ταυτόχρονα (ειδικά τον πρώτο μήνα μέχρι να κατασταλάξω στο P2P πρόγραμμα που μου ταιριάζει) ενώ έκανα ταυτόχρονα surfing και δεν μου παρουσιάστηκε ούτε μία στιγμή πρόβλημα από το modem. Μία περίοδο μάλιστα δεν είχα κλείσει το PC και τη σύνδεση για πάνω από μία εβδομάδα κατεβάζοντας μάλιστα περίπου 3 Gb την ημέρα και αν δεν είχα πάει για βρούβες λόγο μνήμης (έκανα δοκιμές σε διάφορους torrent clients και ένας από αυτούς είχε leak και μου έριξε την διαθέσιμη κάτω από 5% κολλώντας το σύμπαν) ακόμα ανοικτό θα ήταν.

Το έχω ζορίσει αρκετά μιας και δουλέυει non stop από τη στιγμή που έβαλα DSL με μοναδικό διάλειμα ένα defrag που έκανα και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ανεξάρτητα από την τιμή του. Πόσο μάλλον που με 110 euro είναι από τα πλέον φτηνά και παρέχει και PPPoA kai PPPoE και USB και ETHERNET σύνδεση και Hardware Firewall και Router. Πόσο μάλλον όταν το συγκρίνω με το XpressLink της Siemens που έχει ένας φίλος μου (ελέω ΟΤΕ) που από τότε που το είδα ακόμα γελάω.

sonic
07-12-03, 11:03
Έχω ξαναπέι την γνώμη μου σχετικά με το θέμα του συγκεκριμένου μοντεμ, καθώς τυχαίνει να είμαι ιδιοκτήτης ενός απο αυτά, και σαν απλός χρήστής πρέπει να πω οτι δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Και το θέμα είναι , πιστεύω, οτι αποτελεί μια λύση που δεν πρέπει να αποκλεισθεί απο τον υποψήφιο αγοραστή, που έχει διαβάσει τα χίλια όσα κακά για αυτό μέσα στο φόρουμ.
Δεν αναφέρομαι σε τεχνικά καθώς δεν τα γνωρίζω, πιθανά να είναι χειρότερο από Zyxel η δεν ξέρω πιο άλλο , αλλά ο απλός χρήστης, σαν εμένα, δεν θα το καταλάβει μάλλον.
Για να μην παραξηγηθώ, και εγώ για Zyxel πήγαινα, αλλά λόγω έλλειψης πήρα το Jetspeed, και δεν νοιώθω οτι μου λέιπει κάτι.

Άποψη μη πεπειραμένου χρήστη, μην πυροβολείτε παρακαλώ!

Sofos
07-12-03, 18:03
εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα επίδοσης του Jetspeed!Το μόντεμ είναι μια χαρά!O όλος ντόρος έχει γίνει επειδή κάποιοι έχουν στραβώσει με το όνομα Κόκκαλης, είτε λόγω ολυμπιακού:))))))))))))))) είτε λόγω ...κομ_λ_Χ (δέν είναι δυνατόν κάποιός έλληνας να τα πάει τόσο καλά)!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.