PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με i-call και sipura spa 3000. Mε ακούνε δεν ακούω.



flex
15-01-06, 18:18
Γειά σας,
έχω εγκταταστήσει το sipura spa 3000 και έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες της altec (http://www.i-call.gr/spa3000.aspx) για την ρύθμισή του για χρήση με το i-call, δυστυχώς όμως υπάρχει πρόβλημα.
Οταν καλώ έναν αριθμό μέσω VoIP δεν ακούω τίποτα ούτε καν τον χαρακτηριστικό ήχο που ακούμε μέχρι να άπαντήσουν, πάντως αν αρχίσω και μιλάω υποθέτοντας ότι έχουν απαντήσει τότε με ακούνε κανονικά και πολύ καθαρά. Επίσης είναι περίεργο που καλώντας το 190, που είναι ο αριθμός δοκιμής επιστροφής ήχου της altec ακούω πολύ καθαρά -ειδικά σήμερα Κυριακή- και το ηχογραφημένο μήνυμα και την φωνή μου.
Οταν κάνω κλήσεις μέσω pstn δεν έχω πρόβλημα αλλά νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα όταν με καλούνε από pstn γιατί πολλές φορές μόλις απαντήσω κλείνει η γραμμή. Επίσης μόλις κλείσω το τηλέφωνο αρχίζει και χτυπάει για λίγο δείχνοντας στην αναγνώριση κλήσεων το νούμερό μου, δηλαδή με πέρνω τηλέφωνο:confused: . Το ίδιο δείχνει και όταν καλούνε με απόκρυψη.
Το sipura το χρησιμοποιώ με usr9106 στο οποίο έχω ανοίξει την "5060".
Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα την altec και τηλεφωνικά και με e-mail και περιμένω απάντηση.

kgliat
16-01-06, 10:02
Γειά σας,
έχω εγκταταστήσει το sipura spa 3000 και έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες της altec (http://www.i-call.gr/spa3000.aspx) για την ρύθμισή του για χρήση με το i-call, δυστυχώς όμως υπάρχει πρόβλημα.
Οταν καλώ έναν αριθμό μέσω VoIP δεν ακούω τίποτα ούτε καν τον χαρακτηριστικό ήχο που ακούμε μέχρι να άπαντήσουν, πάντως αν αρχίσω και μιλάω υποθέτοντας ότι έχουν απαντήσει τότε με ακούνε κανονικά και πολύ καθαρά. Επίσης είναι περίεργο που καλώντας το 190, που είναι ο αριθμός δοκιμής επιστροφής ήχου της altec ακούω πολύ καθαρά -ειδικά σήμερα Κυριακή- και το ηχογραφημένο μήνυμα και την φωνή μου.
Οταν κάνω κλήσεις μέσω pstn δεν έχω πρόβλημα αλλά νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα όταν με καλούνε από pstn γιατί πολλές φορές μόλις απαντήσω κλείνει η γραμμή. Επίσης μόλις κλείσω το τηλέφωνο αρχίζει και χτυπάει για λίγο δείχνοντας στην αναγνώριση κλήσεων το νούμερό μου, δηλαδή με πέρνω τηλέφωνο:confused: . Το ίδιο δείχνει και όταν καλούνε με απόκρυψη.
Το sipura το χρησιμοποιώ με usr9106 στο οποίο έχω ανοίξει την "5060".
Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα την altec και τηλεφωνικά και με e-mail και περιμένω απάντηση.

Όταν σου στείλει η Altec απάντηση, κάνε μια παράθεση κι εδώ σε εμάς αγαπητέ φίλε γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το SIPURA και Αltec Settings (αλλά με διαφορετικό modem ->Speedtouch 530i)

Κάποιο λάθος έχουν οι ρυθμίσεις που έχουν ανεβάσει στο site τους μάλλον ε;:thumbdown

nodas
16-01-06, 13:54
Αν δεν εχεις κανει port forwarding στο modem κανε
Aν εχει firewall to modem δηλωσε τις πορτες
δοκιμασε με firmware

Software Version:3.1.7(GWg)

Line 1 (http://10.19.149.5/admin/advanced#) >Nat Settings

NAT Mapping Enable:Yes

NAT Keep Alive Enable:Yes

Line 1 (http://10.19.149.5/admin/advanced#) >Subscriber Information


Display Name: κενο

SIP (http://10.19.149.5/admin/advanced#) >NAT Support Parameters


STUN Enable:yes
STUN Server:stun.i-call.gr

Αν δεν δουλεψουν τοτε :worthy::worthy::worthy:

atomgr
19-02-06, 15:38
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.
Αν βρηκες λυση δημοσιευσε την αν θες γιατι εχω ψαξει τα παντα χωρις κανενα απολυτως αποτελεσμα.

v_george
21-02-06, 01:27
Είχα το ίδιο πρόβλημα με Linksys pap2 και λύθηκε όταν χρησιμοποίησα τον G711u αντί για τον προτεινόμενο G729a

stathisb
21-02-06, 11:59
Παιδιά και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά άνοιξα την πόρτα 5060 στο firewall και τώρα δουλέυει κανονικά. Δοκιμάστε το. Επίσης στο pap2 θέλει τις επιλογές NAT Mapping Enable:Yes και NAT Keep Alive Enable:Yes όπως λέει και ο φίλος νόντας.

sdn
21-02-06, 12:15
Με ένα καλό ρουτερ (πχ usr) και ενεργοποιημένη outbound proxy δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

atomgr
22-02-06, 00:52
Συμφωνα με το FAQ του Voxilla υπαρχουν 2 διαφορετικοι τροποι να δουλεψει
Ο ενας ειναι με Stun server και ο αλλος με NAT και Proxy.
Aυτους τους δυο τροπους δεν πρπει αν τους μπερδευουμε. Και οντως δοκιμαζοντας μια με stun server και τα ΝΑΤ κλειστα και μια με stun server κλειστο και ΝΑΤ και proxy δουλεψαν ολα και τις 2 φορες.
Αυτo το μυριστικα γιατι το sjphone στο SUSE δουλευε χωρις να ανοιξω τιποτα ουτε στο firewall ουτε στο NAT.
To παραξενο ειναι οτι το sipura σε αντιθεση με το sjphone θελει καποια πορτα παραξενη γιατι αλιως εχει καθυστερηση. Τωρα ποια εινα αυτη ουτε που ξερω μιας που κανοντας forward ολες τις πορτες σταματησε η καθυστεριση.
Θα το ψαξω και θα ενημερωσω

alefgr
22-02-06, 21:20
Μήπως εννοείς τα RTP Ports? Default ρύθμιση έχει γύρω στά 100. Από 16384 έως 16482.

Tolisbak
22-02-06, 21:36
Ρε παλικάρια τι γραμμή έχετε; 1024;

atomgr
22-02-06, 23:23
Οχι. Εχω ανοικτα απο 10000-2000 5060-5064 3478-3479 53 69 και 8000-8100 αλλα και παλι καποια θελει τωρα πoια δεν ξερω.
Με 512 Τολη

alefgr
24-02-06, 04:51
Μπορείς να δηλώσεις εσύ ποιά ports θέλεις να έχεις για RTP, αλλά νομίζω πως δεν χρειάζονται ανακατεύθυνση στο NAT. Μπορεί να κάνω και λάθος. Προς το παρόν τα έχω ανακατευθύνει και αυτά μαζί με το 5060 και 5061. Επίσης έχω δηλώσει στο firewall πως όσα πακέτα προορίζονται για την LAN διεύθυνση του SPA-3000, να περνάνε όλα ανεξάρτητα του port και TCP και UTP.

Από σύνδεση έχω 1024.

@ ADSLgr.com All rights reserved.