PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

nothing
19-04-09, 22:23
Οκ σ'ευχαριστώ . Αληθεύει ότι τα swift παίρνει ειδικά μπουζί που έχουν 60 ευρώ ; Πάντως αν είναι να πάρω το corsa προτιμώ να βάλω ESP παρά το pioneer.

αποσο εχω διαβασει και εγω μιας και ακομα δεν ειναι για αλλαγμα νομιζω εχουν απο μαμα ιριδιου και κανουν καπου εκει μπορει και λιγοτερα...[θα το κοιταξω μιας και το ανεφερες σε λιγο]



@nothing: ποιό Swift έχεις; sport ή το απλό;; Το απλό το εχει ξάδερφος μου και μια φορά που μπήκα μέσα μου φάνηκε οτι εχει πολύ μακριές σχέσεις! Γενικά το μοτέρ φάνηκε δυνατό αλλά επειδή αυτός δεν πάει και πολύ γρήγορα και άλλαζε 4-4500 max μου φάνηκε οτι "κρέμαγε" μετά...

το απλο το 1.3 gla και εχει πολυ μακριες σχεσεις σε αντιθεση με το sport που ειναι κοντες αποσο γνωριζω.το μοτερ ειναι καλο αλλα για λογους οικονομιας καυσιμου βαλανε τετοιο σασμαν...εγω πηγαινω πλεον πολυ χαλαρα (οικονομικοι λογοι βλεπεις) και συνηθως με βγαζει κοντα στα 500 εντος πολης μονο , μιλαω φυσικα και με κινηση πολυ (μιας και κυκλοφορω ολη μερα).
βεβαια οδηγικα ειναι η χαρα των στριφτακηδων μιας και το πλαισιο του ειναι οτι πρεπει για στροφες απο μαμα κιολας (οποτε οποιος σκοπευει να το "φτιαξει" καπως θαναι ακομα καλυτερο)...
μεγαλο >>κατα<< το σασμαν οπως προειπαμε διοτι η "πεμπτη" ειναι "all-drive"...δεν δινει καθολου ψηλα παρα μονο αφηνει το αμαξι να δουλευει στα ιδια χιλιομετρα πιο χαλαρα...
η τεταρτη αποσο γνωριζω εχει κοφτες κοντα 180km(τριτη στα 130+) για να καταλαβεις...
βεβαια ειναι ο καθενας τι προτιμαει..εμενα και που δεν τραβαει τρελα τσιταρισμενο δε με απασχολει πολυ....βλεπεις ειναι οικονομικο(αθηνα-ναυπλιο πηγαινε-ελα και 100km πριν μεσα στην πολη και τελικα εκανα 580+ και δεν ειχε αναψει λαμπακι...οπως ειπα χαλαρη οδηγηση και λιγο air-condition επειδη εκανε καπως ζεστη στο ταξιδακι) :p

οτιδηποτε αλλο ρωτηστε γιατι ξεχναω και διαφορα...
αλλα βεβαια το τελευταιο που θελω ειναι να μπερδεψω και αλλο τον φιλο chrismasgr!!!

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν ειναι όλα άσπρο μαύρο, παίζει ρόλο και το "μην σου τύχει", αν πέσεις σε προβληματικό αυτοκίνητο/παρτίδα ή χειρότερα μοντέλο!!

Πάντως corsa/polo ειναι εντελώς αδιάφορα οδηγικά, τα εχω οδηγήσει και παλιά και καινούρια αλλά δεν.. . Ειδικά το corsa μου φάνηκε και ψόφιο ακόμα και το 1.4:what:

επρεπε να σου δωσω το δικο μου που ηταν λιγακι αλανιαρικο :p

chrismasgr
19-04-09, 23:06
[quote=and64;2772344]Α καλά, ούτε κάν!!!!!:down: Eλπίζω να μην περνάνε εδώ και τα parking sensors...:stunned:


Αυτό για το parking sensor δεν το γνωρίζω αλλά αν κρίνω ότι θα μου το κάνουν δώρο μάλλον ... στο Ελλάδα μπαίνει. :down:

Για το astra δεν περίμενα να είναι προβλημματικό γιατί βλέπω να κυκλοφορεί πολύ . Άρα πάω για το yaris ή το KIA ceed . Το yaris μου αρέσει σαν αμάξι όμως μου την δίνει που το ταμλώ του είναι στη μέση. Για το ceed τι γνώμη έχετε;

DOU
19-04-09, 23:25
Το yaris μου αρέσει σαν αμάξι όμως μου την δίνει που το ταμλώ του είναι στη μέση.

Και μενα,πολυ ακυρο να ειναι το ταμπλω στη μεση.

chrismasgr
19-04-09, 23:33
Εάν υποθέσουμε ότι το corsa είναι μάπα σαν αμάξι -βγάζει βλάβες και ο κινητήρας είναι ψόφιος γιατί είναι πρώτο σε πωλήσεις ; Και δεν είναι να πεις και φτηνό αμάξι από αυτά που παραθέτω γιατί θα δώσω κοντά στα 5 000 000 παλιές δραχμές και θα έχω ένα ψόφιο αμάξι . Για παράδειγμα το ceed που είναι ποιό τίμιο αμάξι και ποιό φτηνό γιατί δεν κάνει πωλήσεις ;

AddictedToChaos
20-04-09, 00:32
[quote=and64;2772344]Το yaris μου αρέσει σαν αμάξι όμως μου την δίνει που το ταμλώ του είναι στη μέση.

Γι'αυτό και το 'χουν όλες οι σχολές οδηγών προφανώς.

Λόγω αυτής της χαζομάρας.

and64
20-04-09, 00:49
το απλο το 1.3 gla και εχει πολυ μακριες σχεσεις σε αντιθεση με το sport που ειναι κοντες αποσο γνωριζω.το μοτερ ειναι καλο αλλα για λογους οικονομιας καυσιμου βαλανε τετοιο σασμαν...εγω πηγαινω πλεον πολυ χαλαρα (οικονομικοι λογοι βλεπεις) και συνηθως με βγαζει κοντα στα 500 εντος πολης μονο , μιλαω φυσικα και με κινηση πολυ (μιας και κυκλοφορω ολη μερα).
βεβαια οδηγικα ειναι η χαρα των στριφτακηδων μιας και το πλαισιο του ειναι οτι πρεπει για στροφες απο μαμα κιολας (οποτε οποιος σκοπευει να το "φτιαξει" καπως θαναι ακομα καλυτερο)...
μεγαλο >>κατα<< το σασμαν οπως προειπαμε διοτι η "πεμπτη" ειναι "all-drive"...δεν δινει καθολου ψηλα παρα μονο αφηνει το αμαξι να δουλευει στα ιδια χιλιομετρα πιο χαλαρα...
η τεταρτη αποσο γνωριζω εχει κοφτες κοντα 180km(τριτη στα 130+) για να καταλαβεις...
βεβαια ειναι ο καθενας τι προτιμαει..εμενα και που δεν τραβαει τρελα τσιταρισμενο δε με απασχολει πολυ....βλεπεις ειναι οικονομικο(αθηνα-ναυπλιο πηγαινε-ελα και 100km πριν μεσα στην πολη και τελικα εκανα 580+ και δεν ειχε αναψει λαμπακι...οπως ειπα χαλαρη οδηγηση και λιγο air-condition επειδη εκανε καπως ζεστη στο ταξιδακι) :p

οτιδηποτε αλλο ρωτηστε γιατι ξεχναω και διαφορα...
αλλα βεβαια το τελευταιο που θελω ειναι να μπερδεψω και αλλο τον φιλο chrismasgr!!!

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........



επρεπε να σου δωσω το δικο μου που ηταν λιγακι αλανιαρικο :p

Thanks για την ενημέρωση, ειναι όπως το παρουσιάζουν και στα περιοδικά λίγο πολύ;) Το sport μετράει άσχημα αν και λιγο αναχρονιστικό σαν φιλοσοφία για την εποχή του turbo να χτυπάς κόφτες στις 7500 για να πας, πρέπει να ειναι πολύ καλό στο δρόμο!! Πάντως την τουρμπίνα μου εγώ δεν την αποχωρίζομαι!!:lol::lol:
Από την άλλη όμως αυτες τις καταναλώσεις τις έχω ξεχάσει με το 2λιτρο, μόνο το megane πλησιάζει σε νούμερα αλλά πλέον σπάνια πάει ταξίδια...



Εάν υποθέσουμε ότι το corsa είναι μάπα σαν αμάξι -βγάζει βλάβες και ο κινητήρας είναι ψόφιος γιατί είναι πρώτο σε πωλήσεις ; Και δεν είναι να πεις και φτηνό αμάξι από αυτά που παραθέτω γιατί θα δώσω κοντά στα 5 000 000 παλιές δραχμές και θα έχω ένα ψόφιο αμάξι . Για παράδειγμα το ceed που είναι ποιό τίμιο αμάξι και ποιό φτηνό γιατί δεν κάνει πωλήσεις ;

Γιατί δεν αγοράζουν όλοι με κριτήριο τα γκάζια;) Το καινούριο corsa το έχουν ενας φίλος και μια φίλη μου, ο ενας πιο κουλός από...την άλλη:rofl::rofl: Πήρανε ομως Opel, παίζουνε με τα κουμπάκια και τις οθόνες και χαρήκανε απότομα, τι να πω, και σιγά την εταιρία στο κάτω κάτω...

Το ceed ειναι πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο τόσο ποιοτικά, όσο και σε στήσιμο και φυσικά σε μοτέρ. Παρόλαυτά μάλλον αδικείται από την τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας (ιδίως το proceed)

Να προτείνω και 2 διαφορετικές λύσεις που ίσως δεν εχεις σκεφτεί (ενδεχομένως να μην ψήνεσαι βέβαια και να τις έχεις απορίψει)

seat leon tsi 125 hp, τρελή θέση οδήγησης, καλό στήσιμο, μοτέρ vag μονότουρμο (αρα λιγότερο πολύπλοκο μηχανικά) συμπαθητική εμφάνιση ειδικά με χρώματα που το τονίζουν,πχ λευκό - κόκκινο (το ξέρω ειναι υποκειμενικό αυτό) με την επιπλέον έκπτωση της Seat έρχεται κάπου 15-16000 με αρκετό εξοπλισμό απ'οτι βλέπω!!

Επίσης δεν ξέρω τι σχέσεις έχεις με τα Ιταλικά, fiat Punto 1,4tjet 120hp κάπου στα 15000 - 16000 και αυτό ανάλογα με τον εξοπλισμό, άλλο στυλ διαφορετικό από το Leon. Ανάμεσα στα 2 προσωπικά αυτή τη στιγμή ψηφίζω δαγκωτό Ισπανό!!!

amoydar
20-04-09, 11:28
Εγώ αγόρασα το Leon TSI 1.4 το Δεκέμβρη και είμαι απολυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Είναι όμορφο, πολύ οικονομικό και αρκετά γρήγορο για την τιμή του. Με κινητήρα WV που είνα πολύ ανατγωνιστικός σε αυτές τις κατηγορίες καθώς δύσκολα θα βρείς πιο γρήγορο στα ίδια κυβικά. Πολύ καλόσ στήσιμο και ευχάριστο στο δρόμο με μοναδικό μειονέκτημα το κάπως ελαφρύ τιμόνι ( θα μπορούσε να είναι λίγο πιο βαρύ ). Κατά τα άλλα όλα οκ. Αν αγόραζα τώρα car εγώ δεν θα ψαχνώμουν στις εταιρίες που έχουν μεγάλα οικονομικά προβλήματα όπως η opel-ford κτλ. Γιατί να πάρεις ένα αμάξι από μια εταιρία που κινδυνεύει με χρεωκοπία και να πάρεις όλα τα ρισακ που συνεπάγεται αυτό. Το Ceed από την άλλη είναι πολύ καλό για την τιμή του και το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι τα 7 χρονια Εργσοστασιακή Εγγύηση !!! Γενικά πάντως σε αυτή τη κατηγορία πλέον δεν λέει να πάρεις 5τάχυτο ( μειονέκτημα ceed). Σε ένα ταξιδάκι-εκδρομούλα μετράει πολύ η 6η σχέση. Πας με 120km / 2000rp δεν ακούς θόρυβο και΄καταναλώνεις λίγο καύσιμο. Πάντα βέβαια στο αυτοκίνητο είναι όπως τη βλέπει ο καθένας...

and64
20-04-09, 11:31
Εγώ αγόρασα το Leon TSI 1.4 το Δεκέμβρη και είμαι απολυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Είναι όμορφο, πολύ οικονομικό και αρκετά γρήγορο για την τιμή του. Με κινητήρα WV που είνα πολύ ανατγωνιστικός σε αυτές τις κατηγορίες καθώς δύσκολα θα βρείς πιο γρήγορο στα ίδια κυβικά. Πολύ καλόσ στήσιμο και ευχάριστο στο δρόμο με μοναδικό μειονέκτημα το κάπως ελαφρύ τιμόνι ( θα μπορούσε να είναι λίγο πιο βαρύ ). Κατά τα άλλα όλα οκ. Αν αγόραζα τώρα car εγώ δεν θα ψαχνώμουν στις εταιρίες που έχουν μεγάλα οικονομικά προβλήματα όπως η opel-ford κτλ. Γιατί να πάρεις ένα αμάξι από μια εταιρία που κινδυνεύει με χρεωκοπία και να πάρεις όλα τα ρισακ που συνεπάγεται αυτό. Το Ceed από την άλλη είναι πολύ καλό για την τιμή του και το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι τα 7 χρονια Εργσοστασιακή Εγγύηση !!! Γενικά πάντως σε αυτή τη κατηγορία πλέον δεν λέει να πάρεις 5τάχυτο ( μειονέκτημα ceed). Σε ένα ταξιδάκι-εκδρομούλα μετράει πολύ η 6η σχέση. Πας με 120km / 2000rp δεν ακούς θόρυβο και΄καταναλώνεις λίγο καύσιμο. Πάντα βέβαια στο αυτοκίνητο είναι όπως τη βλέπει ο καθένας...

Το ελαφρύ τιμόνι ειναι δυστυχώς λίγο-πολύ κοινό χαρακτηριστικό του vag group...

Και στο audi το δικό μας ειναι παραπάνω ελαφρύ απ'οτι θα ήθελα αν και οταν το συνηθίσεις πας αέρα, απλά θα μπορούσε να έχει καλύτερη αίσθηση!

amoydar
20-04-09, 11:44
Θέλει χρόνο όμως για να το συνηθίσεις και πάντα θασου μένει μια αβεβαιότητα σε αυτά που σου μεταφέρει από το δρόμο. Νομίζω πως τα audi Μοιράζονται μόνο ίδιο κιβώτιο και κινητήρες με τα seat. Για το τιμόνι τους έχω ακούσει καλύτερα λόγια πάντως. Αν μπορούσα σαφώς και θα έπερνα το Α3 απλά δεν το ανέφερα γιατί πλέον αλλάζει πολύ η τιμολογιακή κλίμακα. .. Αν και ακόύγεται ότι φέτος θα αντικατασταθεί το Α3. Από Ιταλικά ου ανέφερες πριν εγώ θα κοίταζα μόνο το Mito αντιλαμβανόμενος βέβαια όλες τις ευθύνες που μπορεί να έχει μια τέτοια επιλογή. Αλλά όπως και να έχει για μένα είναι το πιο όμορφο από όλα, και αρκετά γρήγορο...

and64
20-04-09, 12:08
Θέλει χρόνο όμως για να το συνηθίσεις και πάντα θασου μένει μια αβεβαιότητα σε αυτά που σου μεταφέρει από το δρόμο. Νομίζω πως τα audi Μοιράζονται μόνο ίδιο κιβώτιο και κινητήρες με τα seat. Για το τιμόνι τους έχω ακούσει καλύτερα λόγια πάντως. Αν μπορούσα σαφώς και θα έπερνα το Α3 απλά δεν το ανέφερα γιατί πλέον αλλάζει πολύ η τιμολογιακή κλίμακα. .. Αν και ακόύγεται ότι φέτος θα αντικατασταθεί το Α3. Από Ιταλικά ου ανέφερες πριν εγώ θα κοίταζα μόνο το Mito αντιλαμβανόμενος βέβαια όλες τις ευθύνες που μπορεί να έχει μια τέτοια επιλογή. Αλλά όπως και να έχει για μένα είναι το πιο όμορφο από όλα, και αρκετά γρήγορο...

Για τη mito θα συμφωνίσω, τώρα εχει πέσει σε λογικά επίπεδα (αν και δεν τρελαίνομαι για τη μούρη, γούστα ειναι αυτά!!)

Οσο για το τιμόνι δεν μπορώ να πω οτι ειναι τελείως αναίσθητο, είναι αρκετά γρήγορο αλλά επειδή οδηγώ άλλα 2 αυτοκίνητα (megane και uno) τα οποία εχουν πολύ πιο αργά και άχρηστα τιμόνια, μόλις μπω στο audi θέλω παντα ενα μικρό χρόνο προσαρμογής (στην πόλη ειδικά για να μην ξεχαστώ και στρίψω παραπάνω και το φάω σε καμια γωνία:wall:) Οταν όμως οδηγώ συνέχεια το audi (πχ διακοπές) δεν έχω κανένα πρόβλημα!! Βέβαια παίζει και μεγάλο ρόλο και η ανάρτηση και τα λάστιχα που φοράει το κάθε μοντέλο. Το δικό μας εχει sline πάνω που σημαίνει πιο σκληρή ανάρτηση και 17αρες με 235/45 λάστιχο, μπορεί αν ειχε άλλο λάστιχο πχ 55αρι προφίλ, να ήταν χειρότερο;)

Το α3 πάντως δεν αξίζει, ειναι υπερτιμημένο και γενικά...δεν λέει και τπτ! Μόνο το s3, αλλά και πάλι και αυτό ακριβό ειναι οταν παίρνεις τώρα cupra με 25000 έστω και αν καις και λίγο λαστιχο παραπάνω!!!!!:oneup:

amoydar
20-04-09, 12:30
είναι λίγο υπερτιμημένο το Α3 αλλά υπετερεί ποιοτικά σε όλους τους τομείς από Leon/Golf. Γενικά δεν είμαι φαν της υπερβολικής ταχύτητας αλλά θα ήθελα να έχει το αυτοκίνητο την ισχύ όταν θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσω. Με 25.000 πλέον δεν συμφέρει να πάρεις το cupra αλλά έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση το Rx της Μazda, αρκεί να έχεις και τη δυνατότητα συντήρησης του. Ξεφεύγεις κατηγορία και έχεις ένα αμάξι με πραγματικό σπορ στήσιμο και επιδόσεις και full extra.

and64
20-04-09, 12:46
είναι λίγο υπερτιμημένο το Α3 αλλά υπετερεί ποιοτικά σε όλους τους τομείς από Leon/Golf. Γενικά δεν είμαι φαν της υπερβολικής ταχύτητας αλλά θα ήθελα να έχει το αυτοκίνητο την ισχύ όταν θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσω. Με 25.000 πλέον δεν συμφέρει να πάρεις το cupra αλλά έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση το Rx της Μazda, αρκεί να έχεις και τη δυνατότητα συντήρησης του. Ξεφεύγεις κατηγορία και έχεις ένα αμάξι με πραγματικό σπορ στήσιμο και επιδόσεις και full extra.

Μπα, το rx8 δεν με συγκινεί για πολλούς λόγους: πρώτον δεν εχω καμία όρεξη να συμληρώνω λάδια κάθε 3 και λίγο και βενζίνες πιο συχνά απ'οτι να ειχα evo! Δευτερον, μονο το 231 αξίζει, το μικρό δεν εχει το γκάζι που υπόσχεται. Τρίτον δεν μου αρέσει να ειμαι ολη μέρα με ενα λεβιέ στο χέρι και να ανεβάζω 9500 για να πάω γρήγορα, ειδικά τώρα που καλόμαθα στο turbo, επίσης δεν εχω πατέρα λαστιχά για να αλλάζω πίσω λάστιχα συνεχώς + οτι το α4 με το quatrο και γλυστράει οταν θες (γιατί φοράει torsen οχι haldex σαν το α3 και η κατανομή ειναι αρχικά 40/60 εμπρός πισω, αλλά φυσικά μεταβάλεται συνεχώς) αλλά ειναι και αποτελεσματικό στους δρόμους-γυαλί που εχουμε και τελευταίο και πιο σημαντικό: εχω μπει σε rx7 φίλου μου με κάτι παραπάνω από 320 άλογα...τι να μας πει τώρα το 8αρι....:rofl::rofl::rofl::rofl:

Oπότε αν αγόραζα τώρα, cupra θα έπαιρνα και θα με έψαχνε το 8αρι, ειδικά με ενα πρόγραμμα πάνω.... (εδω πετάει το α4 με πρόγραμμα που ειναι πολύ πιο βαρύ, 4κινητο και εχει την πιο "ήρεμη" εκδοχή του tfsi με τα 200 αρχικά άλογα, το cupra με το μοτέρ του s3 πρέπει να γινεται αεροπλάνο και με 1ο στάδιο!!)

DOU
20-04-09, 13:07
Επιτρεψτε μου να ξεφυγω λιγο απο τη συζητηση..:p

Ακουω και διαβαζω πολλα για την αξιοπιστια των κινητηρων ΤSI,αλλοι τους λενε διαμαντια κινητηρες,αλλοι οτι βγαζουν αρκετα προβληματα και πως δεν ειναι οτι καλυτερο ο συνδυασμος κομπρεσορα με τουρμπο.

Χωρις να εχω γνωσεις απλα ετσι απο περιεργεια.

Ενα παραδειγμα ειναι το Golf gt 1.4 170PS,1.4 κυβικα, μα που χωρεσαν 170,φυσικα και ενας τετοιος κινητηρας θα ειναι πολυ πιεσμενος. Το gt ομως δεν πουλησε,μηπως γιατι βγηκε προβληματικο? Ετσι ακουγεται,οτι ειχαν προβλημα στο σασμαν και οχι μονο.

Kαι μιλαμε για κινητηρες που εφοδιαζουν οχι μονο vw αυτοκινητα,αλλα και τις seat,skoda,audi,opel.

Το Α3 ειναι οντως υπερτιμημενο,να πεις οτι κανουνε και κανενα facelift που να αξιζει τοτε ενταξει,απλα αλλαζουν λιγο τα φωτιστικα σωματα εμπρος και πισω,λιγο τη μασκα μπροστα και αυτο ηταν.

Αν δεν ηταν τοσο συντηρητικοι οι γερμανοι του vag σχεδιαστικα, θα ηταν πιο ενδιαφερον τα αυτοκινητα τους.

amoydar
20-04-09, 13:11
Εντάξει τα παραλές. Αυτό για τα λάδια ισχύει. Επίσης βενζινή είναι λογικό να καίει όπως και όλα σε αυτό το επίπεδο. Απλά έχει πέσει τόσο η τιμή του που πλέον θεωρώ πως για κάποιον που θέλει σπορ αμάξι με γκάζι είναι το ιδανικό. Και συγκρίνεται με αυτοκίνητα κατηγορίας evo, impreza κτλ. Mην το υποτιμάς έχει πολύ καλό στήσιμο και πολύ καλή αίσθηση στο δρόμο. Απλά είναι πολύ η βενζίνη και η συντηρησή του.

Με λιγότερα $$ αν μπορούσα τώρα θα έπερνα το Honda. Πολύ όμορφο σπορ και με καλό μοτέρ και εξοπλισμό.

Βy the way , ένα φίλος πριν 25 χρόνια παέι να πάρει το Astra. Στην αρχή ηθέλε το 1,4 το οποίο τελικά κατάλαβε ότι θα είναι πολυ γιαδούρι και προτίμησε το 1,6. Στην πρώτη έκδοση που είχει κοιτάξει ο πωλήτης του λέει το θεικό. " Πως εχεί τον ένα το άλλο μπλα μπλα και... ραδιοκασετόφωνο !!! " Παθαίνει ένα πολιτισμικό σοκ και λέει με απορία στον πωλητή. Καλά ρε μαν έρχομαι να πάρω car των 16.000 εν έτει 2007 και μου λες πως έχει και ραδιοκασετοφωνο!!!. Κάτι τέτια κάνουν οι εταιρίες και σε ξενερώνουν.

and64
20-04-09, 13:46
Επιτρεψτε μου να ξεφυγω λιγο απο τη συζητηση..:p

Ακουω και διαβαζω πολλα για την αξιοπιστια των κινητηρων ΤSI,αλλοι τους λενε διαμαντια κινητηρες,αλλοι οτι βγαζουν αρκετα προβληματα και πως δεν ειναι οτι καλυτερο ο συνδυασμος κομπρεσορα με τουρμπο.

Χωρις να εχω γνωσεις απλα ετσι απο περιεργεια.

Ενα παραδειγμα ειναι το Golf gt 1.4 170PS,1.4 κυβικα, μα που χωρεσαν 170,φυσικα και ενας τετοιος κινητηρας θα ειναι πολυ πιεσμενος. Το gt ομως δεν πουλησε,μηπως γιατι βγηκε προβληματικο? Ετσι ακουγεται,οτι ειχαν προβλημα στο σασμαν και οχι μονο.

Kαι μιλαμε για κινητηρες που εφοδιαζουν οχι μονο vw αυτοκινητα,αλλα και τις seat,skoda,audi,opel.

Το Α3 ειναι οντως υπερτιμημενο,να πεις οτι κανουνε και κανενα facelift που να αξιζει τοτε ενταξει,απλα αλλαζουν λιγο τα φωτιστικα σωματα εμπρος και πισω,λιγο τη μασκα μπροστα και αυτο ηταν.

Αν δεν ηταν τοσο συντηρητικοι οι γερμανοι του vag σχεδιαστικα, θα ηταν πιο ενδιαφερον τα αυτοκινητα τους.

Εχουν ακουστεί αρκετά για τους tsi, τωρα τι να σου πω! Μπες σε κανένα club να διαβάσεις τι γίνεται...;)


Εντάξει τα παραλές. Αυτό για τα λάδια ισχύει. Επίσης βενζινή είναι λογικό να καίει όπως και όλα σε αυτό το επίπεδο. Απλά έχει πέσει τόσο η τιμή του που πλέον θεωρώ πως για κάποιον που θέλει σπορ αμάξι με γκάζι είναι το ιδανικό. Και συγκρίνεται με αυτοκίνητα κατηγορίας evo, impreza κτλ. Mην το υποτιμάς έχει πολύ καλό στήσιμο και πολύ καλή αίσθηση στο δρόμο. Απλά είναι πολύ η βενζίνη και η συντηρησή του.

Με λιγότερα $$ αν μπορούσα τώρα θα έπερνα το Honda. Πολύ όμορφο σπορ και με καλό μοτέρ και εξοπλισμό.

Βy the way , ένα φίλος πριν 25 χρόνια παέι να πάρει το Astra. Στην αρχή ηθέλε το 1,4 το οποίο τελικά κατάλαβε ότι θα είναι πολυ γιαδούρι και προτίμησε το 1,6. Στην πρώτη έκδοση που είχει κοιτάξει ο πωλήτης του λέει το θεικό. " Πως εχεί τον ένα το άλλο μπλα μπλα και... ραδιοκασετόφωνο !!! " Παθαίνει ένα πολιτισμικό σοκ και λέει με απορία στον πωλητή. Καλά ρε μαν έρχομαι να πάρω car των 16.000 εν έτει 2007 και μου λες πως έχει και ραδιοκασετοφωνο!!!. Κάτι τέτια κάνουν οι εταιρίες και σε ξενερώνουν.

Δεν ειπα οτι δεν εχει στήσιμο, αλλά συνεχίζει να μην με συγκινεί ειδικά οταν εχω μπει σε rx7, επιμένω!!:)

honda θα συμφωνήσω, type r ή S2000 ανάλογα με το τι θες μπροστά η πίσω κίνηση, αν και πάλι πρέπει να δουλεύεις 6000-9000 για να πάει...

Οσο για τους εξοπλισμούς, οι Γερμανοί σχεδόν ετσι ειναι ακόμα, για να δώσουν κάτι μέσα standard πρέπει να γκρεμιστεί κανένας φούρνος!!

MADx2
20-04-09, 18:37
Λοιπόν σχετικά με το ceed το εχω 1 1/2 χρόνο (1.4) και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Εχει καλό κινητήρα με καλή επιτάχυνση και ρεπρίζ (για την κατηγορία του) και οικονομικό.
Η κατανάλωση στην πόλη με πολύ κίνηση είναι στα 8.5 και σε ταξίδι στα 7 λίτρα.
Τώρα κάποιος μίλησε για το corsa σε σχεση με το ceed και τις πωλήσεις τους , το corsa πουλάει λόγω ονόματος. Επειδή το είχα ψάξει και το είχα κανει test drive είναι "ψόφιο" σε σχέση με το ceed , μικρότερο και κοστίζει και περισσότερα , επίσης για μένα κατι πολύ βασικό δεν εχει 7 χρόνια εγγύηση:)

chrismasgr
20-04-09, 19:40
Λοιπόν σχετικά με το ceed το εχω 1 1/2 χρόνο (1.4) και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Εχει καλό κινητήρα με καλή επιτάχυνση και ρεπρίζ (για την κατηγορία του) και οικονομικό.
Η κατανάλωση στην πόλη με πολύ κίνηση είναι στα 8.5 και σε ταξίδι στα 7 λίτρα.
Τώρα κάποιος μίλησε για το corsa σε σχεση με το ceed και τις πωλήσεις τους , το corsa πουλάει λόγω ονόματος. Επειδή το είχα ψάξει και το είχα κανει test drive είναι "ψόφιο" σε σχέση με το ceed , μικρότερο και κοστίζει και περισσότερα , επίσης για μένα κατι πολύ βασικό δεν εχει 7 χρόνια εγγύηση:)

Εγώ είχα μιλήσει για corsa γιατί είμαι υποψήφιος αγοραστής . Για την εγγύηση δεν έχεις δίκιο γιατί και το opel έχει 6 χρόνια εγγύηση και είναι το μοναδικό γερμανικό με τόσα χρόνια εγγύηση .Ακόμα και το ford που είχε 5 χρόνια εγγύηση έπεσε στα 2 χρόνια .:down: Γιατί άραγε; Τέλος πάντων ανασταλτικός παράγωντας για μένα είναι ότι είναι ψόφιο.Μιας και έχεις το ceed για πές μου από τριξίμα τα πως πάει ; Εγώ θα κάνω 70 km την ημέρα και θέλω αξιόπιστο αμάξι. Από την άλλη μου αρέσει και το ford . Πάντως από αύριο θα πάω για το swift και ceed . Αλήθεια ποιά η διαφορά με το pro_ceed ;

Hik
20-04-09, 19:59
Το pro ceed είναι το τρίθυρο, πολύ πιο όμορφο από το 5θυρο. Ίσως το πιο τίμιο αυτοκίνητο στα λεφτά του, και εγώ το έχω το pro ceed 1,5 χρόνο δεν μπορώ να βρω κάποιο μειονέκτημα και τριξίματα μηδέν

Επίσης το ceed έχει 7 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση, όχι σαν τα υπόλοιπα π.χ. που λέει ο Σαρακάκης 10 χρόνια και είναι ουσιαστικά 3 χρόνια εργοστασίου + 7 του Σαρακάκη και ξαφνικά μετά τα 3 χρόνια μαθαίνεις ότι εξαιρείται το μισό αυτοκίνητο. Σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα που πωλούνται με πάνω από 2-3 χρόνια εγγύηση τα υπόλοιπα χρόνια είναι του αντιπρόσωπου (για αυτό και βλέπεις να αυξομειώνονται τα 5 σε 2 κ.τ.λ.).

Επίσης μιας και έχω και focus, τα μόνα σημεία που υστερεί το ceed είναι στο τιμόνι και τον επιλογέα. Το focus έχει το καλύτερο τιμόνι ίσως της κατηγορίας του και αρκετά καλύτερο κούμπωμα. Από την άλλη το ceed έχει πολύ ποιο ενδιαφέρον εσωτερικό σε σχέση με το focus.

chrismasgr
20-04-09, 20:18
Ναι, στην κάλυψη της εγγύησης έχεις δίκιο . Και το corsa έχει 2+4 και όχι 6 χρόνια εγγύηση όπως είπα πριν.Αλλά δεν έχεις δίκιο σε τι καλύπτει τα υπόλοιπα 4 χρόνια . Το γράφει καθαρά τουλάχιστον στο site της opel που ψάχνω εγώ. Τώρα αν και το βλέπω λίγο ακριβό το ceed θα πάω και από εκεί μια βόλτα τις επόμενες ημέρες. Καθώς και από hyundai.

Hik
20-04-09, 20:33
Καλά γενικά είπα για τις εγγυήσεις και έπιασα τον Σαρακάκη που είναι επιεικώς...

Στο site της Opel λέει για την πρόσθετη εγγύηση ότι καλύπτει μόνο τα μηχανικά μέρη οπότε λογικά δεν καλύπτει ηλεκτρολογικά κ.τ.λ.

Για hyundai το i30 είναι ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο με το ceed. Για την ακρίβεια οι μόνες διαφορές τους είναι ότι το i30 1) έχει μικρότερη εγγύηση 2) είναι πιο άσχημο 3) έχει λίγο πιο μαλακή ανάρτηση. Απλώς έχει μπλε φωτισμό στα όργανα αντί για το πορτοκαλί του ceed.

iloxos
21-04-09, 13:43
για το fiesta το καινούργιο ξέρει κανείς τίποτα;;;;;

MELINAKIR
21-04-09, 14:01
Το ταμπλω του Yaris που ειναι στη μεση ειναι πολυ βολικο. Το οδηγώ από το '99 και τωρα που σκεφτομαι μηπως αλλάξω αμαξι μαλλον παλι σε Yaris θα καταληξω. Μου αρεσει να παρακολουθω ενδειξεις και μου τη δινει οταν μου τις κρυβει το τιμονι.

DOU
21-04-09, 14:04
Το ταμπλω του Yaris που ειναι στη μεση ειναι πολυ βολικο. Το οδηγώ από το '99 και τωρα που σκεφτομαι μηπως αλλάξω αμαξι μαλλον παλι σε Yaris θα καταληξω. Μου αρεσει να παρακολουθω ενδειξεις και μου τη δινει οταν μου τις κρυβει το τιμονι.

Αισθητικα δεν κολλαει ομως το ταμπλω να ειναι στη μεση.

chrismasgr
21-04-09, 17:28
Μόλις τώρα γύρισα από Συγγρού και από την ford-Σφακιανάκη και την KIA . Προσέχτε τι μου είπανε σε ford και KIA .Στην μεν KIA έχει 7 χρόνια εγγύηση μόνο τα μηχανικά τα ηλεκτρικά 5 χρόνια εγγύηση .Βέβαια είναι πάλι πολλά αλλά δεν το λένε . Στην δε ford το 10% επί της τιμής ισχύει για τα υπάρχοντα μοντέλα . Ότι εξτρά ζητήσετε χάνεται την έκπτωση. Δηλαδή εγώ που ζήτησα σπαστό κλειδί (χρεώνεται εξτρά) και usb θα πληρώσω τα 2 αυτά εξτρά συν 1409 ευρώ της έκπτωσης. Με το σκεπτικό αυτό το corsa βγαίνει ποιό φτηνό εκτός εάν δεν βάλω εξτρά .

iloxos
22-04-09, 09:05
Στην δε ford το 10% επί της τιμής ισχύει για τα υπάρχοντα μοντέλα . Ότι εξτρά ζητήσετε χάνεται την έκπτωση. Δηλαδή εγώ που ζήτησα σπαστό κλειδί (χρεώνεται εξτρά) και usb θα πληρώσω τα 2 αυτά εξτρά συν 1409 ευρώ της έκπτωσης. Με το σκεπτικό αυτό το corsa βγαίνει ποιό φτηνό εκτός εάν δεν βάλω εξτρά .

τα βάζεις και μετά. η ford σκίζει σε αξιοπιστία αλλά συνεχίζει να έχει μηχανές για γιαγιάδες και τυφλούς....

chrismasgr
22-04-09, 20:16
τα βάζεις και μετά. η ford σκίζει σε αξιοπιστία αλλά συνεχίζει να έχει μηχανές για γιαγιάδες και τυφλούς....

Τι εννοείς μχανές για γιαγιάδες και τυφλούς ; Θεωρείς τα ford ποιό αξιόπιστα από τα opel;

dimitriosgr
23-04-09, 10:46
Λοιπόν σχετικά με το ceed το εχω 1 1/2 χρόνο (1.4) και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Εχει καλό κινητήρα με καλή επιτάχυνση και ρεπρίζ (για την κατηγορία του) και οικονομικό.
Η κατανάλωση στην πόλη με πολύ κίνηση είναι στα 8.5 και σε ταξίδι στα 7 λίτρα.
Τώρα κάποιος μίλησε για το corsa σε σχεση με το ceed και τις πωλήσεις τους , το corsa πουλάει λόγω ονόματος. Επειδή το είχα ψάξει και το είχα κανει test drive είναι "ψόφιο" σε σχέση με το ceed , μικρότερο και κοστίζει και περισσότερα , επίσης για μένα κατι πολύ βασικό δεν εχει 7 χρόνια εγγύηση:)

ε ναι εχει 6 χρονια δεν ειναι εκει το θεμα...ψοφιο δεν ειναι και μαλιστα καθολου...υπερτερει το corsa πιστευω σε εργονομια και συναρμογη..δεν λεω ωραιο και το ceed αλλα τριζει συχνα πυκνα....στα 0-100 ειναι 0.8δευτερα ταχυτερο το ceed...so what ?αυτοκινητο πολης ειναι

........Auto merged post: dimitriosgr πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ αγόρασα το Leon TSI 1.4 το Δεκέμβρη και είμαι απολυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Είναι όμορφο, πολύ οικονομικό και αρκετά γρήγορο για την τιμή του. Με κινητήρα WV που είνα πολύ ανατγωνιστικός σε αυτές τις κατηγορίες καθώς δύσκολα θα βρείς πιο γρήγορο στα ίδια κυβικά. Πολύ καλόσ στήσιμο και ευχάριστο στο δρόμο με μοναδικό μειονέκτημα το κάπως ελαφρύ τιμόνι ( θα μπορούσε να είναι λίγο πιο βαρύ ). Κατά τα άλλα όλα οκ. Αν αγόραζα τώρα car εγώ δεν θα ψαχνώμουν στις εταιρίες που έχουν μεγάλα οικονομικά προβλήματα όπως η opel-ford κτλ. Γιατί να πάρεις ένα αμάξι από μια εταιρία που κινδυνεύει με χρεωκοπία και να πάρεις όλα τα ρισακ που συνεπάγεται αυτό. Το Ceed από την άλλη είναι πολύ καλό για την τιμή του και το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι τα 7 χρονια Εργσοστασιακή Εγγύηση !!! Γενικά πάντως σε αυτή τη κατηγορία πλέον δεν λέει να πάρεις 5τάχυτο ( μειονέκτημα ceed). Σε ένα ταξιδάκι-εκδρομούλα μετράει πολύ η 6η σχέση. Πας με 120km / 2000rp δεν ακούς θόρυβο και΄καταναλώνεις λίγο καύσιμο. Πάντα βέβαια στο αυτοκίνητο είναι όπως τη βλέπει ο καθένας...

εννοεις 3000rpm ....

and64
23-04-09, 11:44
ε ναι εχει 6 χρονια δεν ειναι εκει το θεμα...ψοφιο δεν ειναι και μαλιστα καθολου...υπερτερει το corsa πιστευω σε εργονομια και συναρμογη..δεν λεω ωραιο και το ceed αλλα τριζει συχνα πυκνα....στα 0-100 ειναι 0.8δευτερα ταχυτερο το ceed...so what ?αυτοκινητο πολης ειναι


Το corsa είναι πολύ ψόφιο και το οτι ειναι αυτοκίνητο πόλης δεν ειναι δικαιολογία!! Φυσικά και δεν μετράει το 0-100 σε καμία περίπτωση αλλά οι ρεπρίζ! Ακόμα και στο 0-100 όμως το corsa είναι πίσω 1 ολόκληρο δευτερόλεπτο που δεν ειναι λιγο για ίδιου κυβισμού αυτοκίνητο... Πέρα από αυτόν τον (άχρηστο) χρόνο όμως το ceed έχει 80-100 με 3η (το τυπικό προσπέρασμα δλδ) σε 6,6 ενώ το corsa 7,5, δλδ πάλι σχεδόν δευτερόλεπτο πίσω. Δλδ αν δουλεύεις το ceed πάνω από 4-4500 στροφές σε εθνική/επαρχιακό (που κάνει δουλειά η πολλαπλών συνδέσμων πίσω σε σχέση με τον ημιάκαμπτο του opel) δύσκολα θα σε δει το corsa, ειδικά αν φοραει και τις υπερβολικές 17αρες ζαντες με 215/45 λάστιχο (σε 90 άλογα αυτοκίνητο, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιός το σκέφτηκε και ποιός το ενέκρινε...)
Πλέον το ceed εχει και start and stop σύστημα οπότε πρέπει να ειναι ακόμα καλύτερο στην πόλη...

MELINAKIR
23-04-09, 14:26
Αισθητικα δεν κολλαει ομως το ταμπλω να ειναι στη μεση.

δεν πειράζει, η Toyota έκανε καλλιτεχνική παρέμβαση :lol:

apok
23-04-09, 15:34
Το ταμπλω του Yaris που ειναι στη μεση ειναι πολυ βολικο. Το οδηγώ από το '99 και τωρα που σκεφτομαι μηπως αλλάξω αμαξι μαλλον παλι σε Yaris θα καταληξω. Μου αρεσει να παρακολουθω ενδειξεις και μου τη δινει οταν μου τις κρυβει το τιμονι.

Δοκίμασε, ετσι για αλλαγή, να παρακολουθείς τον δρόμο :p

CatMarg
23-04-09, 15:42
Δοκίμασε, ετσι για αλλαγή, να παρακολουθείς τον δρόμο :pΕλα βρε apok,μ'έκανες κ ξεκαρδίστηκα στα γέλια!:rofl::rofl::rofl:

chrismasgr
23-04-09, 16:49
Ρε παιδιά δεν τα λέτε καλά. Πρώτα από όλα το corsa είναι super mini ενώ το ceed είναι μικρομεσαίο. Δεύτερον δεν ξέρω για τα άλλσ kia αλλά ceed και pro_ceed είναι πανάκριβα. Και εξηγούμε πήγα προχθές στην Συγγρού και στην kia το pro_ceed έχει 14350 ευρώ συν 500 ευρώ το μεταλλικό χρώμα συν 380 τα τέλη και χωρίς το clima και cruise control(για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος) που έχει το corsa .Σε αυτό υπολόγιστε 1300 ευρώ που είναι το δήθεν δωρεάν 7 χρόνια service . Στο corsa είναι 1500 ευρώ η έκπτωση συν τα δωράκια (συναγερμός και αισθητήρες παρκαρίσματος) . Και τρίτον για να ολοκληρώσω η kia έχει ήδη φαληρήσει και εξαγοράστηκε (εάν θυμάμαι καλά από την GM) σε μικρότερη οικονομική κρίση.Η ζάντες που έχει το corsa είναι 16".

and64
23-04-09, 19:09
Ρε παιδιά δεν τα λέτε καλά. Πρώτα από όλα το corsa είναι super mini ενώ το ceed είναι μικρομεσαίο. Δεύτερον δεν ξέρω για τα άλλσ kia αλλά ceed και pro_ceed είναι πανάκριβα. Και εξηγούμε πήγα προχθές στην Συγγρού και στην kia το pro_ceed έχει 14350 ευρώ συν 500 ευρώ το μεταλλικό χρώμα συν 380 τα τέλη και χωρίς το clima και cruise control(για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος) που έχει το corsa .Σε αυτό υπολόγιστε 1300 ευρώ που είναι το δήθεν δωρεάν 7 χρόνια service . Στο corsa είναι 1500 ευρώ η έκπτωση συν τα δωράκια (συναγερμός και αισθητήρες παρκαρίσματος) . Και τρίτον για να ολοκληρώσω η kia έχει ήδη φαληρήσει και εξαγοράστηκε (εάν θυμάμαι καλά από την GM) σε μικρότερη οικονομική κρίση.Η ζάντες που έχει το corsa είναι 16".

Το ceed το εχουμε πει ήδη οτι είναι ακριβό;) Οσο για το corsa, το sport φοράει 17αρες (που το αδικούν ακόμα περισσότερο) ξέχασα να το αναφέρω, my mistake!

chrismasgr
23-04-09, 20:34
Το ceed το εχουμε πει ήδη οτι είναι ακριβό;) Οσο για το corsa, το sport φοράει 17αρες (που το αδικούν ακόμα περισσότερο) ξέχασα να το αναφέρω, my mistake!

Το ceed δεν ήξερα ότι ήταν τόσο ακριβό . Προχθές το έμαθα . Καβάλησαν και αυτοί το καλάμι. Για το corsa ούτε το sport δεν φοράει 17 αρες πλέον.
http://www.opel.gr/action/go?page=corsa_models&cntryCd=GR&langCd=el&webSiteId=GBPGR#4

and64
23-04-09, 20:37
Το ceed δεν ήξερα ότι ήταν τόσο ακριβό . Προχθές το έμαθα . Καβάλησαν και αυτοί το καλάμι. Για το corsa ούτε το sport δεν φοράει 17 αρες πλέον.
http://www.opel.gr/action/go?page=corsa_models&cntryCd=GR&langCd=el&webSiteId=GBPGR#4

Ναι το ceed πλησιάζει επικίνδυνα golf σε τιμές!!

Οσο για το corsa κάτι ειναι και αυτο!

leros2004
23-04-09, 21:14
Τελικά το παιδί που ξεκίνησε το θέμα πήρε αμάξι (έτσι από περιέργεια) ???
43 σελίδες και δεν βρήκα κάτι :hmm:

Hik
23-04-09, 22:28
Ρε παιδιά δεν τα λέτε καλά. Πρώτα από όλα το corsa είναι super mini ενώ το ceed είναι μικρομεσαίο. Δεύτερον δεν ξέρω για τα άλλσ kia αλλά ceed και pro_ceed είναι πανάκριβα. Και εξηγούμε πήγα προχθές στην Συγγρού και στην kia το pro_ceed έχει 14350 ευρώ συν 500 ευρώ το μεταλλικό χρώμα συν 380 τα τέλη και χωρίς το clima και cruise control(για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος) που έχει το corsa .Σε αυτό υπολόγιστε 1300 ευρώ που είναι το δήθεν δωρεάν 7 χρόνια service . Στο corsa είναι 1500 ευρώ η έκπτωση συν τα δωράκια (συναγερμός και αισθητήρες παρκαρίσματος) . Και τρίτον για να ολοκληρώσω η kia έχει ήδη φαληρήσει και εξαγοράστηκε (εάν θυμάμαι καλά από την GM) σε μικρότερη οικονομική κρίση.Η ζάντες που έχει το corsa είναι 16".

Όπως το λες και μόνος σου, συγκρίνεις δύο αυτοκίνητα διαφορετικών κατηγοριών.

Επίσης μπερδεύεις τη Kia με τη πρώην Daewoo νυν Chevrolet στην Ευρώπη. H Kia ανήκει εξ' ολοκλήρου στη Hyundai, εξ' ου και το ceed = i30.

dimitriosgr
24-04-09, 00:01
Το corsa είναι πολύ ψόφιο και το οτι ειναι αυτοκίνητο πόλης δεν ειναι δικαιολογία!! Φυσικά και δεν μετράει το 0-100 σε καμία περίπτωση αλλά οι ρεπρίζ! Ακόμα και στο 0-100 όμως το corsa είναι πίσω 1 ολόκληρο δευτερόλεπτο που δεν ειναι λιγο για ίδιου κυβισμού αυτοκίνητο... Πέρα από αυτόν τον (άχρηστο) χρόνο όμως το ceed έχει 80-100 με 3η (το τυπικό προσπέρασμα δλδ) σε 6,6 ενώ το corsa 7,5, δλδ πάλι σχεδόν δευτερόλεπτο πίσω. Δλδ αν δουλεύεις το ceed πάνω από 4-4500 στροφές σε εθνική/επαρχιακό (που κάνει δουλειά η πολλαπλών συνδέσμων πίσω σε σχέση με τον ημιάκαμπτο του opel) δύσκολα θα σε δει το corsa, ειδικά αν φοραει και τις υπερβολικές 17αρες ζαντες με 215/45 λάστιχο (σε 90 άλογα αυτοκίνητο, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιός το σκέφτηκε και ποιός το ενέκρινε...)
Πλέον το ceed εχει και start and stop σύστημα οπότε πρέπει να ειναι ακόμα καλύτερο στην πόλη...

πιο καλα στημενο αυτοκινητο θεωρω το corsa ... καταρχας το ceed τριζει..η συναρμοgη του ειναι απαραδεκτη...στην εθνικη τι να το κανω το corsa ? το 1δλπ ειναι αστειο για να συγκρινεις δυο αυτοκινητα τετοιων επιδοσεων..οσο για το start stop εχει ηδη μπει στο corsa αλλα θα παρει λιγο καιρο να ερθει απο δω.. για πολη είναι πρακτικοτερο αφου ουσιαστικα ειναι μια κατηγορια κατω..to GTC ειναι ετη φωτος μπροστα απο το ceed(ιδια κατηγορια)

and64
24-04-09, 01:15
πιο καλα στημενο αυτοκινητο θεωρω το corsa ... καταρχας το ceed τριζει..η συναρμοgη του ειναι απαραδεκτη...στην εθνικη τι να το κανω το corsa ? το 1δλπ ειναι αστειο για να συγκρινεις δυο αυτοκινητα τετοιων επιδοσεων..οσο για το start stop εχει ηδη μπει στο corsa αλλα θα παρει λιγο καιρο να ερθει απο δω.. για πολη είναι πρακτικοτερο αφου ουσιαστικα ειναι μια κατηγορια κατω..to GTC ειναι ετη φωτος μπροστα απο το ceed(ιδια κατηγορια)

To 1 δευτερόλεπτο από τα 80-110 σκέψου οτι αντιστοιχεί σε κάποια παραπάνω μέτρα τα οποία είναι σημαντικότατα οταν εισαι στο αντίθετο ρεύμα και προσπερνάς!! Τώρα αν ειναι πιο στημένο το corsa ή οχι...δεν θα μπω στην διαδικασία να το ψάξω περαιτέρω γιατί δεν εχω οδηγήσει το ceed εχω μπει μόνο συνοδηγός σε μια "γρήγορη" βόλτα...

Πάντως το gtc δεν ειναι ετη φωτός μπροστά! Καλό αυτοκίνητο δεν λέω, ειδικά το 1.6t εχει και πολύ καλές επιδόσεις και στήσιμο κλπ αλλά δεν ειναι και κανένα υπεραυτοκίνητο μην τρελαθούμε την στιγμή μάλιστα που και το ceed έχει στήσιμο...

iloxos
24-04-09, 09:43
Τι εννοείς μχανές για γιαγιάδες και τυφλούς ; Θεωρείς τα ford ποιό αξιόπιστα από τα opel;

εννοώ οτι δεν γίνεται να βγάζει η άλφα πέρισυ 1400 με 155 άλογα και η φορντ φέτος 1600 με 120άλογα, μηχανή που έχει η άλφα μου του 2001!!!
τα ζα μου αργά!!! μαζί με την τουόταααα είναι για νέα λωρίδα τέρμα δεξιά και εκτός δρόμου!!!

ρωτάω μόνο γιατί κάνω 80-90 χλμ τη μέρα και μας δίνουν εταιρικό πακέτο το φιέστα 1600/120 στα 14,000Ε την σπορ έκδοση. για χαμηλή κατανάλωση, μηδεν συνεργεία, 2ο αμάξι και αμάξι πολης μια χαρά ακούγεται.

για πρώτο αμάξι τα φορντ δεν κάνουν. δεν λέει να σκάει δίπλα σου θειά με τη μίτο και να ντρέπεσαι...
αλλά είναι ΠΟΛΥ πιο αξιόπιστα απο οτιδήποτε δυτικό

Υγ με τις νέες τιμές μίτο/120 στα 17,000!!! όσο ένα polo/clio των 90 ίππων





Υγ το καλοκαιράκι σκάνε κάτι σούπερ μηχανές που θα κάνουν τρελή ζημιά και πωλήσεις:

Η alfa με 1750/240 άλογα, η bmw με 1600/200 άλογα και η VW με 1200/100 άλογα. τούρμπο σε όλα (και στις τσέπες μας δυστυχώς)

vasilis_val
24-04-09, 09:51
παιδια εγω ψαχνω αυτες τις μερεσ για αμαξι....και ψαχνω κατι χαμηλο σε καταναλωση....εχω ειδη το OPel corsa D 1.4 sport και ρουφαει αρκετα......
Ειναι μεγαλη υποθεση να μην καιει το αμαξακι.......σε βαθοσ χρονο το καταλαβαινεις

leros2004
24-04-09, 10:01
εννοώ οτι δεν γίνεται να βγάζει η άλφα πέρισυ 1400 με 155 άλογα και η φορντ φέτος 1600 με 120άλογα, μηχανή που έχει η άλφα μου του 2001!!!
τα ζα μου αργά!!! μαζί με την τουόταααα είναι για νέα λωρίδα τέρμα δεξιά και εκτός δρόμου!!!

ρωτάω μόνο γιατί κάνω 80-90 χλμ τη μέρα και μας δίνουν εταιρικό πακέτο το φιέστα 1600/120 στα 14,000Ε την σπορ έκδοση. για χαμηλή κατανάλωση, μηδεν συνεργεία, 2ο αμάξι και αμάξι πολης μια χαρά ακούγεται.

για πρώτο αμάξι τα φορντ δεν κάνουν. δεν λέει να σκάει δίπλα σου θειά με τη μίτο και να ντρέπεσαι...
αλλά είναι ΠΟΛΥ πιο αξιόπιστα απο οτιδήποτε δυτικό

Υγ με τις νέες τιμές μίτο/120 στα 17,000!!! όσο ένα polo/clio των 90 ίππων





Υγ το καλοκαιράκι σκάνε κάτι σούπερ μηχανές που θα κάνουν τρελή ζημιά και πωλήσεις:

Η alfa με 1750/240 άλογα, η bmw με 1600/200 άλογα και η VW με 1200/100 άλογα. τούρμπο σε όλα (και στις τσέπες μας δυστυχώς)


Καλά το πήγες μετά μας το χάλασες.... τι Vw :nono:

iloxos
24-04-09, 10:13
Καλά το πήγες μετά μας το χάλασες.... τι Vw :nono:

μια χαρά θα είναι στα 1200 κυβικά με 100 αλογάκια.
και η Vw θα συνεχίζει να έχει τα δύο τρελά αρνητικά της: πανάκριβα + λαδιέρες!!!!

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 6 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παιδια εγω ψαχνω αυτες τις μερεσ για αμαξι....και ψαχνω κατι χαμηλο σε καταναλωση....εχω ειδη το OPel corsa D 1.4 sport και ρουφαει αρκετα......
Ειναι μεγαλη υποθεση να μην καιει το αμαξακι.......σε βαθοσ χρονο το καταλαβαινεις

λεφτά;;; smart με 7Ε τη βδομάδα πχ ή αν έχεις φράγκα IQ. αν όχι παίζουν πολλά μικράκια πχ Ka που είναι κουκλιά

and64
24-04-09, 11:07
λεφτά;;; smart με 7Ε τη βδομάδα πχ ή αν έχεις φράγκα IQ. αν όχι παίζουν πολλά μικράκια πχ Ka που είναι κουκλιά

Όντως, αν είχαμε και diesel Αθήνα-Θεσ/νικη...:twisted::whistle::x

+1000 επίσης για τα σχολια περι μοτέρ ford! Ευτυχώς βγάζει και κανένα rs που και που ετσι για να μην ξεχνάνε τι φτιάχνανε κάποτε:p

dimitriosgr
24-04-09, 11:24
ρωτάω μόνο γιατί κάνω 80-90 χλμ τη μέρα και μας δίνουν εταιρικό πακέτο το φιέστα 1600/120 στα 14,000Ε την σπορ έκδοση. για χαμηλή κατανάλωση, μηδεν συνεργεία, 2ο αμάξι και αμάξι πολης μια χαρά ακούγεται.


φιλος μου παντως με το 1.4 fiest παραπονιεται και υψηλη για τα δεδομενα καταναλωση και εχει ψιολοξενερωσει

iloxos
24-04-09, 12:11
φιλος μου παντως με το 1.4 fiest παραπονιεται και υψηλη για τα δεδομενα καταναλωση και εχει ψιολοξενερωσει

το καινούργιο;;; θα πώ σήμερα να το δω

and64
24-04-09, 12:52
Επίσης και σε focus 1.6/115 παίζει υψηλή κατανάλωση (το πήρε πρόσφατα φίλος), νομίζω ειναι το ίδιο μοτέρ με το fiesta...

Μεχρι να βγάλει τους ecoboost η ford...:wall:

nothing
24-04-09, 13:23
παιδια οταν μιλαμε για καταναλωση να ξερουμε και τι οδηγηση κανει ο καθενας....
εχω φιλο που παραπονιοταν (ειχαμε και οι 2 corsa b) και αν βλεπατε πως οδηγουσε...
δεν ειναι θεμα ποσο γρηγορα μονο πας αλλα και ο τροπος που πηγαινεις...
και εξηγουμαι: αν οδηγεις νευρικα προφανως θα εχεις καταναλωση ψηλη ακομα και αν δεν τρεχεις...
το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι δε ξερουν να οδηγουνε εδω περα και μετα τους νοιαζει η καταναλωση...

οσο για την θειτσα που θα περασει διπλα μου με την mito μη σου πω που την εχω γραμμενη...ασε που κατα 99% δε θα ξερει να την οδηγησει...

Piparas
24-04-09, 13:29
Από το site της KIA όσον αφορά στην εγγύηση:

Βασική Εγγύηση
Το νέο Kia cee’d διατίθεται με την καλύτερη εργοστασιακή εγγύηση στην Ευρώπη και καλύπτει 7 χρόνια ή 150.000χλμ. τα μηχανικά μέρη και 5 χρόνια ή 150.000χλμ. όλο το όχημα. :hmm:

iloxos
24-04-09, 13:48
@nothing

σωστός για το πρώτο.
για το δεύτερο: ξέρει δεν ξέρει μόλις πατήσει γκάζι θα βλέπεις μόνο τα καυσαέρια... στις στροφές πάει μόνο του...
ούτε εγώ είμαι ψυχάκιας με τα αμάξια αλλά άλλο αμάξι και άλλο κάρο.

@and64 εγώ που είμαι νευρικός στο τιμόνι έχω 13 λίτρα μέση... γι αυτό και κοιτάω και για μικρό...
anyway τα αμάξια ΤΩΡΑ παραγωγής καίνε το 70-80% της βενζίνης που έκαιγαν τα αμάξια που αλλάζουν τώρα (2001-2002)

@ ADSLgr.com All rights reserved.