PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

and64
01-05-09, 00:15
τι ειναι αυτο??

Ραγίζει το μπλοκ του μοτέρ (πολύ χοντρικά το μέταλο που περιβάλει τα πιστόνια) συνήθως χάνεται το λάδι και το μοτέρ κολλάει...

Rebel Scum
01-05-09, 00:29
Καλά εκεί που το gruppo FIAT ήταν στα κόκκινα ξαφνικά κάνει αγοραπωλησίες και περισώζει εταιρείες όπως η OPEL; Α ρε Ιταλοί μαφιόζοι σας παραδέχομαι, ποιος ξέρει τι δαγκωνιά ετοιμάζουν στον Ομπαμα:p

Btw μήπως κάνετε λάθος για την OPEL, εγώ για Chrysler ακούω...

linkinp
02-05-09, 01:14
τι ειναι αυτο??


ειναι ο κορμος του μοτερ...


Καλά εκεί που το gruppo FIAT ήταν στα κόκκινα ξαφνικά κάνει αγοραπωλησίες και περισώζει εταιρείες όπως η OPEL; Α ρε Ιταλοί μαφιόζοι σας παραδέχομαι, ποιος ξέρει τι δαγκωνιά ετοιμάζουν στον Ομπαμα:p

Btw μήπως κάνετε λάθος για την OPEL, εγώ για Chrysler ακούω...


την chrysler θα την χρησιμοποιησει για το δικτυο πωλησεων της στην αμερικη,καμια σχεση με την opel δηλαδη...

sonypspgr
02-05-09, 02:30
Μπορεί το grande punto να βασίζεται στο corsa.;)
οπως και μερικα nissan οπως και οι alfa οπως και δυο ford :whistle:α ρε opel εβγαλες το καλυτερο μοντελο και τελικα θα σε αγορασει μια..φιατ(με πολλη δοση ειρωνιας φυσικα:rofl::rofl::rofl::rofl::whistle: )

George978
02-05-09, 04:03
τα βάζεις και μετά. η ford σκίζει σε αξιοπιστία αλλά συνεχίζει να έχει μηχανές για γιαγιάδες και τυφλούς....

LOL , γρηγορε...:rofl:

μια χαρα ειναι οι μηχανες της φορντ , δε σπανε δε χαλανε και σε πανε με αξιοπρεπεια. Τωρα αν θελεις γκαζι σε φορντ , θα τα σκασεις κυριος και ΕΤΣΙ πρεπει να ειναι σε ολα τα αμαξια. αντε γιατι εχω σιχαθει το καθε νεοπλουτο που σκαει με 1400ρι...ΤΣΙ :rofl: και νομιζει οτι πηρε RS

hellenicsun
02-05-09, 04:25
LOL , γρηγορε...:rofl:

μια χαρα ειναι οι μηχανες της φορντ , δε σπανε δε χαλανε και σε πανε με αξιοπρεπεια. Τωρα αν θελεις γκαζι σε φορντ , θα τα σκασεις κυριος και ΕΤΣΙ πρεπει να ειναι σε ολα τα αμαξια. αντε γιατι εχω σιχαθει το καθε νεοπλουτο που σκαει με 1400ρι...ΤΣΙ :rofl: και νομιζει οτι πηρε RS

Γιατί; Που είναι το πρόβλημα; Φθήνα άλογα δεν ήθελε ο κόσμος; Ορίστε, τώρα τα έχει.

Άσχετα αν πρέπει να πληρώνει κάτι παραπάνω για να συμπληρώνει λάδια, άσχετα αν ορισμένοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το στρόφαλο της τουρμπίνας, άσχετα αν τελικά το πυραυλάκι δεν είναι και τόσο πυραυλάκι, άσχετα αν τον ίδιο κινητήρα έφτασε να τον φοράει κι ένα A3 Sportback (που σημαίνει Golf αλλά με τέσσερεις κύκλους για σήμα και ακριβότερη τιμή και που σημαίνει ότι "κονσερβοποιείται" ακόμη περισσότερο), άσχετα αν κανείς δεν ενημέρωσε για το πως στρίβει αυτό το πυραβλάκι και φυσικά, πάει λέγοντας...

Λεπτομέρειες δηλαδή. Τίποτα το σοβαρό. Μη μου δίνετε σημασία καν :lol:

chrismasgr
02-05-09, 18:49
Επιτέλους εβγάλαμε πάπα.:p Και το όνομα αυτού opel corsa. Μπορεί να μην έχει τα άλογα του ford μπορεί να μην έχει την νευρικότητα του ford αλλά είναι οικονομικό και ....χωράω.;) .Επίσης έχει πολλά καλούδια όπως κλίμα kai όχι aircondition, cruise control δερμάτινο τιμόνι και λεβιέ ταχυτήτων και γενικά τα θεωρώ ποιό αξιόπιστα και.. ποιό Γερμανικά από τα ford. Και μάλιστα μετά από αυτά που διάβασα για κάποια καινούργια fiesta που είχανε πρόβλημα με τα ηλεκτρικά τους.Ελπίζω να πήρα την σωστή απόφαση και να μην το μετανιώσω .Κυρίως αυτό που μου την έδωσε με την ford ήταν ότι δεν σου έδινα σημασία και το κυριότερο τους έλεγες θέλω έξτρα και σου έλεγαν δεν γίνεται γιατί είναι ειδική παραγγελία και χάνεις το 10% και θα καθυστερήσει πάνω από 3 μήνες και πιθανόν να χάσω και την έκπτωση των τελών . Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω σε όσους πόσταραν για να με βοηθήσουν στην απόφαση μου.

NT1G
02-05-09, 18:59
Γιατί; Που είναι το πρόβλημα; Φθήνα άλογα δεν ήθελε ο κόσμος; Ορίστε, τώρα τα έχει.

Άσχετα αν πρέπει να πληρώνει κάτι παραπάνω για να συμπληρώνει λάδια, άσχετα αν ορισμένοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το στρόφαλο της τουρμπίνας, άσχετα αν τελικά το πυραυλάκι δεν είναι και τόσο πυραυλάκι, άσχετα αν τον ίδιο κινητήρα έφτασε να τον φοράει κι ένα A3 Sportback (που σημαίνει Golf αλλά με τέσσερεις κύκλους για σήμα και ακριβότερη τιμή και που σημαίνει ότι "κονσερβοποιείται" ακόμη περισσότερο), άσχετα αν κανείς δεν ενημέρωσε για το πως στρίβει αυτό το πυραβλάκι και φυσικά, πάει λέγοντας...

Λεπτομέρειες δηλαδή. Τίποτα το σοβαρό. Μη μου δίνετε σημασία καν :lol:

Πραγματικά αυτό για τα VW με τα λάδια κτλ το ακούω από την εποχή των παγετώνων.
Έχεις έστω ένα link; :)
--------------------------
Δεν έχω VW.:)

Tsour_ee
02-05-09, 21:59
Πραγματικά αυτό για τα VW με τα λάδια κτλ το ακούω από την εποχή των παγετώνων.
Έχεις έστω ένα link; :)
--------------------------
Δεν έχω VW.:)

Googlare και θα βρεις άπειρα!

hellenicsun
02-05-09, 23:52
Πραγματικά αυτό για τα VW με τα λάδια κτλ το ακούω από την εποχή των παγετώνων.
Έχεις έστω ένα link; :)
--------------------------
Δεν έχω VW.:)

Από την εποχή των παγετώνων ακούγεται για τις Alfa. Για τα VW ήταν επτασφράγιστο μυστικό.

linkinp
03-05-09, 01:02
Ξεκιναμε...δεν υπαρχει αμαξι αμεσου ψεκασμου που να μην καιει λαδι,ΚΑΝΟΝΑΣ!το λαδι ειναι τοσο λεπτο και περα απο το οτι λυπαινει,ψυχει κιολας....ακομα,τα 1400 tsi ειναι μια τελεια επιλογη σε αυτη την κατηγορια τιμης....καινε σαν 1,4 αλλα πανε σαν 2λιτρα....το οτι καποιοι τα παιρνουν και νομιζουν πως πηραν R8 ειναι αλλο θεμα...

sonypspgr
03-05-09, 01:02
Από την εποχή των παγετώνων ακούγεται για τις Alfa. Για τα VW ήταν επτασφράγιστο μυστικό.
ναι μεγαλο μυστικο τα καιουμενα 200 ml ανα 300 χλμ :twisted::twisted::twisted:

hellenicsun
03-05-09, 01:03
ναι μεγαλο μυστικο τα καιουμενα 200 ml ανα 300 χλμ :twisted::twisted::twisted:

...κι'όμως. Ρώτησε έναν άσχετο και θα σου πει μόνο για την Alfa.

sonypspgr
03-05-09, 01:05
...κι'όμως. Ρώτησε έναν άσχετο και θα σου πει μόνο για την Alfa.
καλα ναι και σιγουρα θα εχει vw..:p
οι καλες οι μηχανες καινε πολλα λαδια :twisted:

Tsour_ee
03-05-09, 15:29
ναι μεγαλο μυστικο τα καιουμενα 200 ml ανα 300 χλμ :twisted::twisted::twisted:

Αφου το γράφουν και στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή,μια κατανάλωση έως 1lt τα 1000km είναι φυσιολογική:rofl::rofl::rofl:


...κι'όμως. Ρώτησε έναν άσχετο και θα σου πει μόνο για την Alfa.

Ε αφού είναι άσχετος:rofl::rofl::rofl:

iloxos
04-05-09, 11:05
LOL , γρηγορε...:rofl:

μια χαρα ειναι οι μηχανες της φορντ , δε σπανε δε χαλανε και σε πανε με αξιοπρεπεια. Τωρα αν θελεις γκαζι σε φορντ , θα τα σκασεις κυριος και ΕΤΣΙ πρεπει να ειναι σε ολα τα αμαξια. αντε γιατι εχω σιχαθει το καθε νεοπλουτο που σκαει με 1400ρι...ΤΣΙ :rofl: και νομιζει οτι πηρε RS

με εξαίρεση το κούγκαρ πότε έβγαλε γρήγορο αμάξι η φορντ παραγωγής;;;; τα κ@λομπαρεμένα που βγάζει που και που τα βγάζουν όλες οι εταιρίες. τα κανονικά πάνε σαν νεκροφόρες.

και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα με τις 1400 μηχανές πολλών ίππων... μέχρι το 2004 και την VW μόνο η alfa είχε ίππους. τότε οι γερμανοί άρχισαν να βάζουν μαζικά turbo - compressor στα μικρά και να βαράνε 170-200 άλογα.

αυτό έγινε γιατί αυτό ζήταγε η αγορά.

μόνο η bmw δεν έχει ακόμα τούρμπο αλλά ετοιμάζεται με τον 1600/200 για την νέα 116 αλλά έφτιαξε το start stop με το 2λιτρο κινητήρα της 170 ίππων να έχει κατανάλωση...6!!!!!
αν τώρα έχεις σιχαθεί τον κάθε "νεόπλουτο" (γκολφ με 170 στα 20,000... = πλούσιος;;;; ) μήπως προτιμάς να βλέπεις τα παλιά μπουρούχια της γερμανίας με 1800/100 άλογα;;;;

υπάρχει εξέλιξη πια στις μηχανές αυτοκινήτων. οι τελευταίες πριν δούμε μαζική στροφή στσα ιβρυδικά.

ΥΓ δεν είμαι και τόσο γρήγορος όσο λάτρης της ενεργητικής ασφάλειας.


........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 3 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επιτέλους εβγάλαμε πάπα.:p Και το όνομα αυτού opel corsa.

καλορίζικο φίλε!!!!

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 1 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ως κάτοχος και vw και alfa σας λέω οτι καίνε το ίδιο λάδι ακριβώς.

ανα 10,000 αλλαγή και ανα 5,000 συμπλήρωμα μισό ή ένα λίτρο.

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 77 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υπεγράφη η συμφωνία Fiat και Chrysler

Fiat S.p.A. και Chrysler LLC ανακοίνωσαν την υπογραφή της συμφωνίας τους για την δημιουργία μιας στρατηγικής συμμαχίας, που αλλάζει τα δεδομένα στην παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανία. Η συνεργασία θα είναι αμφίδρομη, αλλά με την ιταλική φίρμα να έχει τον ηγετικό ρόλο χάρη στις κινήσεις του Sergio Marchionne.
Ο ιταλικός όμιλος θα ενισχύσει την Chrysler με την παροχή τεχνολογικής αλλά και οικονομικής βοήθειας, ενώ η Fiat θα αποκτήσει μέρος του μετοχικού κεφαλαίου της αμερικάνικης εταιρείας. Ταυτόχρονα μετά από αλλεπάλληλες συζητήσεις και διαπραγματεύσεις των διοικούντων της Chrysler με τις κυβερνήσεις των ΗΠΑ και του Καναδά, αλλά και τα εργατικά συνδικάτα αποφασίστηκε ότι ο πιο σωστός τρόπος για την αναδιοργάνωση της εταιρείας συμπεριλαμβάνει και την ταχεία πώληση του ενεργητικού της στην NewCo, δηλαδή την δημιουργία μιας νέα επιχείρησης, σύμφωνα με ορισμένες διατάξεις του κώδικα περί πτωχεύσεων των ΗΠΑ.
Έτσι η Chrysler έχει καταθέσει αίτηση πτώχευσης στο δικαστήριο της Νέας Υόρκης, ώστε να εγκριθεί η πώληση της στην NewCo. Αν το Δικαστήριο εγκρίνει τη συναλλαγή αυτή θα ζητήσει από τα συμβαλλόμενα μέρη την ολοκλήρωση της μεταβίβασης το συντομότερο δυνατό. Αυτό σημαίνει ότι η NewCo θα πάρει την επωνυμία της Chrysler, αλλά απαλλαγμένη από ορισμένα χρέη. Το χρονικό περιθώριο που έχει τεθεί για να ολοκληρωθεί η διαδικασία είναι από 30-60 μήνες.
Η Fiat σε πρώτη φάση θα πάρει το 20% των μετοχών της Chrysler. Πολύ γρήγορα η μετοχική δύναμη της Fiat στην Chrysler θα επεκταθεί κατά 15%, φτάνοντας το μερίδιό της στο 35%. Μάλιστα μέσα στην συμφωνία υπάρχει και η δυνατότητα απόκτησης του 51% από την Fiat το 2016, αν αποπληρωθούν πλήρως τα χρέη της Chrysler προς το αμερικανικό Δημόσιο.
Παράλληλα ο ισχυρός άντρας της ιταλικής αυτοκινητοβιομηχανίας, Sergio Marchionne, επιβεβαίωσε δημοσίως την προσπάθεια της Fiat για εξαγορά της Opel από την General Motors. Ωστόσο, υπάρχουν και άλλοι «μνηστήρες» στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως ο καναδικό-αυστριακός όμιλος, Magna και η ρώσικη Gaz που έχει τη στήριξη της τράπεζας Sberbank.

amoydar
04-05-09, 11:21
Καταρχάς δεν χρειάζεται να είσαι νεόπλουτος για να έχεις ένα TSI. Αντιθέτος δεν είναι πολύ ακριβά τα tsi για αυτό που προσφέρουν. Το αυτοκίνητο είναι ένα θέμα που ο καθένας έχει την αποψή του. Το μόνο αντικειμενικό γεγονός είναι η αγορά που αποδεικνύει ότι η Ford δεν πείθει και χρεωκοπεί ενώ η vW συνεχίζει προτωποριακά και επιβραυέυεται από τις πωλήσεις. Αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και κάτι σημαίνει. Η ερμηνεία είναι πάλι βέβαια στη κρίση του καθενός. Πάντως εγώ αν ήθελα να πάω σε ένα γιατρό δεν θα επισκπεπτόμουν κάποιον που σε 1 μήνα θα χρεωκοπούσε, όσο καλός και αν μου έλεγαν πως είναι..

sonypspgr
04-05-09, 13:27
που ειδες να περνει βραβειο η vw? μονο στην ισπανια ελλαδα γερμανια (κατι παιζει?.. χιχι)
ακομη βλεπω στον οριζοντα την πορσε να χτυπαει την κεφαλα της με αυτα που θα παθει :twisted:

pk33
04-05-09, 16:50
τόσο η VW όσο και η PSA δεν θα την πάθουν όπως οι 3 αδελφές λόγω σοβινισμού της τοπικής αγοράς που απευθύνονται (Γερμανία και Γαλλία). Ειδικά η VW επειδή το παίζει σε πολλά ταμπλό κάνει καλύτερο hedging (η πλήρης γκαμα της περιλαμβάνει VW, Audi, Skoda, Seat, αυτοκίνητα από 9.000 μέχρι 150.000 ευρώ)
Απο κει και πέρα, σαφώς και τα VW και Audi, αγοράζει κανείς σε μεγάλο βαθμό το brand, αλλά μαγκιά τους, αφού καταφέρνουν να πουλήσουν το made in Germany που είναι τελικά made in Turkey, παραπάνω από όσο πουλάει το made in Slovakia, ή made in France, ή made in Korea.

Ας μην παραβλέψουμε όμως ότι τελικά οι TSI βρίσκουν μιμητές και την BMW (ο κινητήρας που μπαίνει ήδη στα peugeot 308) και η renault (με τον νέο TCe). Ελπίζω η τάση να συνεχιστεί γιατί οι κινητήρες αυτοί είναι πολύ πιο οικολογικοί από τους αντίστοιχους ατμοσφαιρικούς μεγαλύτερου κυβισμού, όχι μόνο στα χαρτιά αλλά και στη λειτουργία, λόγω καλύτερης ροπής στις χαμηλές στροφές.

Τέλος, είναι πολύ κρίμα που ακόμη δεν μπορούμε στην Αθήνα να χαρούμε τους εκπληκτικούς diesel που πλέον κατασκευάζονται, και που είναι ίσως και οικολογικότεροι από τα υβριδικά αυτοκίνητα. Γιαυτό άλλωστε ο ξένος ειδικός τύπος ασχολείται μόνο με τις diesel εκδόσεις των νέων μοντέλων. Αλλά ο κ Σουφλιάς έχει άλλη άποψη.

and64
04-05-09, 21:26
Τέλος, είναι πολύ κρίμα που ακόμη δεν μπορούμε στην Αθήνα να χαρούμε τους εκπληκτικούς diesel που πλέον κατασκευάζονται, και που είναι ίσως και οικολογικότεροι από τα υβριδικά αυτοκίνητα. Γιαυτό άλλωστε ο ξένος ειδικός τύπος ασχολείται μόνο με τις diesel εκδόσεις των νέων μοντέλων. Αλλά ο κ Σουφλιάς έχει άλλη άποψη.

+1000000000000000! Αυτό ειναι πραγματικά απαράδεκτο...:down:

sonypspgr
05-05-09, 10:50
τα diesel πιο οικολογικα? νομιζεις οτι παιζει ρολο η καυση η η παραγωγη του diesel?:whistle:
δεν ειναι καθολου οικολογικο οπως καθολου δεν θα ειναι και η e95

pk33
05-05-09, 11:00
τα diesel πιο οικολογικα? νομιζεις οτι παιζει ρολο η καυση η η παραγωγη του diesel?:whistle:



και τα δύο παίζουν ρόλο. Ναι το ξέρω ότι δεν έχουμε καλό diesel εδώ στην Ελλάδα, αλλά ένα diesel με ποιότητα καυσίμου Γερμανίας, είναι πιο οικολογικό από την αμόλυβδη.

Ας μην ξεχνάμε ότι πλέοον όλοι οι diesel έχουν φίλτρα FAP για την συγκράτηση του καπνού, και ότι στην υπόλοιπη Ελλάδα τα diesel επιτρέπονται. και εδώ είναι ο τραγέλαφος, αν κάποιος που έχει diesel και μένει στη Θήβα πρέπει να φέρει για service το αυτοκίνητο στα κεντρικά της Αθήνας , πως θα το φέρει; Δεν θα το οδηγήσει;

Αν δεις ένα σύγχρονο diesel, δεν θα το καταλάβεις ούτε καν από το θόρυβο εξωτερικά, και ούτε από τον καπνό που πλέον δεν βγάζουν.

Δεν ακόμη και ένα ταξί καινούριο (άντε 2 χρονών παλιό). Δεν βγάζει από πίσω τίποτα.

amoydar
05-05-09, 11:55
Βέβαια δεν λέει κανείς πως στο Ellada κανέις δεν θα κάνει την απαραίτητη συντήρηση στα diesel και αν δεν το κάνεις το οικολογικό diesel, μετατρέπεται σε καμινάδα παραγωγής αερίων. Το diesel θέλει οπωσδήοτε σωστή συντήρηση αλλιώς γίνεται αυτό που βλέπουμε στους ταρίφες με το σύνεφο καπνού να βγαίνει συνεχώς από την εξάτμιση. Και με ένα κρατικό μηχανισμό σε τέτοια επίπεδα λειτουργίας θα είναι μεγάλο ρίσκο η κυκλοφορία diesel στα 2 μεγάλα αστικά κέντρα.

iloxos
05-05-09, 12:09
Βέβαια δεν λέει κανείς πως στο Ellada κανέις δεν θα κάνει την απαραίτητη συντήρηση στα diesel και αν δεν το κάνεις το οικολογικό diesel, μετατρέπεται σε καμινάδα παραγωγής αερίων. Το diesel θέλει οπωσδήοτε σωστή συντήρηση αλλιώς γίνεται αυτό που βλέπουμε στους ταρίφες με το σύνεφο καπνού να βγαίνει συνεχώς από την εξάτμιση. Και με ένα κρατικό μηχανισμό σε τέτοια επίπεδα λειτουργίας θα είναι μεγάλο ρίσκο η κυκλοφορία diesel στα 2 μεγάλα αστικά κέντρα.

ενώ στο εξωτερικό πχ αγγλία που ήμουν τρέχανε πανικόβλητοι οι άγγλοι καθε μέρα για συντήρηση.:whistle::whistle::whistle:

η μεγαλύτερη μλκ του νεοέλληνα είναι οτι δεν ταξιδεύει στο εξωτερικό και νομίζει οτι στο Ελαδιστάν/Ελλάντα/μπανανία κτλ κτλ οτι είμαστ μια φυλή απο μλκ και χαζούς.
:mad::mad::mad:

παίζει οι έλληνες λόγω καψούρας-φιγούρας να έχουν τα πιο καλοσυντηρημένα αμάξια στην ευρώπη;)

euri
05-05-09, 12:15
η μεγαλύτερη μλκ του νεοέλληνα είναι οτι δεν ταξιδεύει στο εξωτερικό και νομίζει οτι στο Ελαδιστάν/Ελλάντα/μπανανία κτλ κτλ οτι είμαστ μια φυλή απο μλκ και χαζούς.
:mad::mad::mad:

Μια χαρά ταξιδεύει και βλέπει. Και όντως είμαστε μια φυλή από δαύτους που περιέγραψες, διότι απλά νομίζουμε ότι είμαστε εξυπνότεροι, ομορφότεροι και γενικά ανώτεροι... Ό,τι χειρότερο δηλαδή.


παίζει οι έλληνες λόγω καψούρας-φιγούρας να έχουν τα πιο καλοσυντηρημένα αμάξια στην ευρώπη;)

Ναι, τα πιο καλογυαλισμένα, καλοφτιαγμένα για να πουλάει μούρη. Στην εξωτερική εμφάνιση ή στο πείραγμα. Θα ήθελα να 'ξερα πόσοι από αυτούς που γυαλίζουν ακόμα και τα λάστιχα και βάζουν αεροτομές μεγαλύτερες από το αμάξωμα έχουν αλλάξει τον καταλύτη τους...

iloxos
05-05-09, 12:55
Μια χαρά ταξιδεύει και βλέπει. Και όντως είμαστε μια φυλή από δαύτους που περιέγραψες, διότι απλά νομίζουμε ότι είμαστε εξυπνότεροι, ομορφότεροι και γενικά ανώτεροι... Ό,τι χειρότερο δηλαδή.

δεν έχει μείνει πάνω απο βδομάδα στο εξωτερικό ούτε το 1%οο.
το οτι πάει και βλέπει τις βερσαλλίες και την ντίσνευλαντ δεν σημαίνει οτι ξέρει-έχει δει πώς ζούνε στο στρασβούργο οι γάλλοι.

δεν νομίζουμε οτι είμαστε θεοί.
νομίζουμε - και σ'αυτό φταίνει τα ΜΜΕ και η κλανι@φιγούρα-παπάτζα του κάθε επαναπατρισθέντα μετανάστη πιατά-χτίστη "βιομήχανου" - οτι στο εξωτερικό φυτρώνει χρυσάφι στα δέντρα και οτι όλα δουλεύουν ρολόι


Ναι, τα πιο καλογυαλισμένα, καλοφτιαγμένα για να πουλάει μούρη. Στην εξωτερική εμφάνιση ή στο πείραγμα. Θα ήθελα να 'ξερα πόσοι από αυτούς που γυαλίζουν ακόμα και τα λάστιχα και βάζουν αεροτομές μεγαλύτερες από το αμάξωμα έχουν αλλάξει τον καταλύτη τους...

όσοι κάνουν σέρβις αλλάζουν τακτικά καταλύτη. λόγω της ελληνικής βενζίνης αλλάζουμε συχνότερα απο τον ευρωπαίο στάνταρ.

και σε πειράγματα κτλτ κτλ πίστεψέ με σε πολλές περιοχές μας βάζουν γυαλιά.

όπου βλάχος και ελεύθερος χρόνος = πείραγμα/χόμπυ

μην ξεχνάμε οτι το πείραγμα ήρθε στην ελλάδα μαζικά με ταινίες fast & furious και με αγγλόφωνα περιοδικά.
μέχρι τότε άντε να βλέπαμε καμιά bmw με αεροτομή και πινακίδα ηλείας ή θεσπρωτίας

αφού όλοι νομίζετε οτι είμαστε μλκς γιατί δεν βαράτε μια πιστολιά στο κεφάλι σας να γλυτώσετε και τον υπέροχο γύρω μας κόσμο;;;;:whistle::whistle::whistle::whistle:
και οι ξένοι έχουν ψυχή

ελλάδα: η χώρα των μισελλήνων ελλαδιτών:rofl::rofl::rofl::rofl:

amoydar
05-05-09, 13:03
Μια χαρά ταξιδεύει και βλέπει. Και όντως είμαστε μια φυλή από δαύτους που περιέγραψες, διότι απλά νομίζουμε ότι είμαστε εξυπνότεροι, ομορφότεροι και γενικά ανώτεροι... Ό,τι χειρότερο δηλαδή.



Ναι, τα πιο καλογυαλισμένα, καλοφτιαγμένα για να πουλάει μούρη. Στην εξωτερική εμφάνιση ή στο πείραγμα. Θα ήθελα να 'ξερα πόσοι από αυτούς που γυαλίζουν ακόμα και τα λάστιχα και βάζουν αεροτομές μεγαλύτερες από το αμάξωμα έχουν αλλάξει τον καταλύτη τους...

++ Έτσι είναι φίλος. Φιμέ - ζάντα - μαύρα φανάρια - τέρμα μουσική, και κάρτα καυσαερίων να έχουν το πολύ οι μισοί. Δυστυχώς έτσι είναι.

iloxos
05-05-09, 13:06
++ Έτσι είναι φίλος. Φιμέ - ζάντα - μαύρα φανάρια - τέρμα μουσική, και κάρτα καυσαερίων να έχουν το πολύ οι μισοί. Δυστυχώς έτσι είναι.

δηλαδή στα 2 αυτοκίνητα που έχεις στην οικογένειά σου το 1 έχει "Φιμέ - ζάντα - μαύρα φανάρια - τέρμα μουσική, και κάρτα καυσαερίων" ;;;;;

amoydar
05-05-09, 13:11
Έγω έχω 1 αυτοκίνητο με όλα νορμαλ. Ουτε ζάντες ουτε τπτ. Η Mother ένα μικρο να πηγαίνει δουλειά. O father έχει ένα που καίει super και δεν έχει περάσει κτεο δεν έχει κάρτα καυσαερίων κτλ (καταλαβαίνεις λοιπόν τι βγάζει). Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από τη γενική παραδοχή του σταρχιδισμού των Ελλήνων. Όλοι έχουμε την ευθύνη μας προφανως. Ουδείς αναμάρτητος.

nothing
05-05-09, 14:03
δηλαδή στα 2 αυτοκίνητα που έχεις στην οικογένειά σου το 1 έχει "Φιμέ - ζάντα - μαύρα φανάρια - τέρμα μουσική, και κάρτα καυσαερίων" ;;;;;

θα προσπερασω αυτα που για μενα ειναι πταισματα....
εχεις αναρωτηθει ποσα αμαξια δεν περνανε κτεο εδω και πολλα χρονια?
ή μηπως γνωριζεις ποσοι εχουν αλλαξει καταλυτη?
αστεια πραγματα..ο καταλυτης αλλαζει εδω περα οταν απο τη βρωμα δεν αντεχει να καθεται μεσα πλεον...
μην λεμε ουτοπικα πραγματα...
και επειδη ημουν μεσα σαυτους τους "καγκουρες" (στο θεμα πειραγματος κινητηρα+στησιμο αμαξιου ομως) τα εχω δει απο κοντα και σε πολλους τι κανουν...
εγω κυκλοφορουσα με αδηλωτο αμαξι 4 χρονια,εξατμιση που εβγαζε πολυ καπνα απο το παραπανω (και θορυβο αλλα απο μαλακια του εξατμισα αυτο)...
και εγω δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω και επειδη τα εχω δει απο κοντα εμαθα ενα πραγμα...
μπορει ολοι το ΣΑΒΒΑΤΟ πρωι να τα γυαλιζουν σε βενζιναδικα και αντιστοιχα μαγαζια για να κανουν την βολτα τους αλλα απο θεμα προσοχης αμαξιου μηχανικα ελαχιστοι ασχολουνται σοβαρα....

[ps: εγω ουτε το επλενα λογω βαρεμαρας :p]
[ps2: ξεφυγαμε και σταματαω εδω...:whistle:]

iloxos
05-05-09, 14:32
θα προσπερασω αυτα που για μενα ειναι πταισματα....
εχεις αναρωτηθει ποσα αμαξια δεν περνανε κτεο εδω και πολλα χρονια?
ή μηπως γνωριζεις ποσοι εχουν αλλαξει καταλυτη?
αστεια πραγματα..ο καταλυτης αλλαζει εδω περα οταν απο τη βρωμα δεν αντεχει να καθεται μεσα πλεον...
μην λεμε ουτοπικα πραγματα...
και επειδη ημουν μεσα σαυτους τους "καγκουρες" (στο θεμα πειραγματος κινητηρα+στησιμο αμαξιου ομως) τα εχω δει απο κοντα και σε πολλους τι κανουν...
εγω κυκλοφορουσα με αδηλωτο αμαξι 4 χρονια,εξατμιση που εβγαζε πολυ καπνα απο το παραπανω (και θορυβο αλλα απο μαλακια του εξατμισα αυτο)...
και εγω δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω και επειδη τα εχω δει απο κοντα εμαθα ενα πραγμα...
μπορει ολοι το ΣΑΒΒΑΤΟ πρωι να τα γυαλιζουν σε βενζιναδικα και αντιστοιχα μαγαζια για να κανουν την βολτα τους αλλα απο θεμα προσοχης αμαξιου μηχανικα ελαχιστοι ασχολουνται σοβαρα....

[ps: εγω ουτε το επλενα λογω βαρεμαρας :p]
[ps2: ξεφυγαμε και σταματαω εδω...:whistle:]

μια που το θέμα έχει γίνει γενικό για αυτοκίνητα είμαστε σχεδόν μέσα στο θέμα.

η συμπεριφορά σου είναι απειροελάχιστο δείγμα των 4,500,000 αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στη χώρα. το οτι έφτιαξες αμάξι για να τρέχεις στην μεσογείων δεν είναι κανόνας. οπότε και δεν μεταμορφώνει αυ΄τοματα τη χώρα μας σε μπ@@@@ όπως πχ ο φίλος amoydar φαντάζεται.

τα ίδια γίνονται και στο εξωτερικό.ο συγκάτοικός μου είχε 4 χρόνια supra σκισμένο και έτρεχε για στοιχήματα...φυσικά βέρος λονδρέζος.
κανένας άγγλος (χώρα με περισσότερα τροχαία απο την ελλάδα λόγω αλκοολ) δεν λέει οτι οι άγγλοι είναι μλκς σταρχ@@@@. ούτε κράζει όλο το πληθυσμό για 2-3 μπακουράμαξα που θα περάσουν σαββάτο βράδυ έξω απο τη παμπ με διαπασών βλαχοτράγουδα.
Αυτό είναι "προνόμιο" μόνο των κομπλεξικών ομοεθνών μου.

ΥΓ όποιος πειράζει μηχανή αυτοκινήτου μόνος του δεν ξέρει απο μηχανικά μέρη;;;; μάλλον μιλάς για άτομα που η μόνη προσθήκη είναι μπλε πιτσιλίθρες

amoydar
05-05-09, 14:52
Εντάξει μαν η γενίκευση που γίνεται είναι για λόγους έμφασης του προβλήματος και όχι τόσο για λόγους ουσίας. Και εμένα δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις και θεωρώ τη γενίκευση αρχή του φασισμού. Ο φίλος σου ο Άγγλος κάγκουρας όμως πιθανότατα θα έχει περάσει κτέο θα έχει κάρτα καυσαερίων κτλ. Και γενικά δεν είμαστε σαν χώρα τόσο χάλια αλλά πρέπει να κοιτάμε τους καλύτερους και να βάζουμε το πήχη ψηλά και όχι χαμηλά. Ας συγκριθούμε με χώρες όπως η Ελβετία και η Γερμανία. Μπορώ και εγώ να σου πω πως στη Βουλγαρία αν πας θα νομίζεις ότι η Ελλάδα ειναι αιώνες μπροστά αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι. Όταν οι κλήσεις που κόβει το κράτος για παράνομο παρκάρισμα είναι υπερδεκαπλάσιες από αυτές για εκπομπές ρύπων τότε τι ψάχνεις να βρεις? Ο κρατικός μηανισμός δεν ενδιαφέρεται για την περιβαλλοντική ρύπανσή όσο για τα ΄'εσοδα που έχει ανάγκη κατά καιρούς. Πως να αλλάξουν τα πράγματα έτσι. Τέλος πάντων πολυσυζητημένα θέματα...

Και μη ξεχνάμε ότι είμαστε πρώτοι και σε θανατηφόρα ατυχήματα αναλογικά με το πληθυσμό μας. Όταν δεν προσέχεις και δε σέβεσαι πρώτα τον εαυτό σου πως να σεβαστείς και τα υπόλοιπα. Εν τέλει έχεις δίκιο ότι δεν είμαστε τελίως χάλι αλλά σίγουρα έχουμε πολλά να αλλάξουμε για να υπερηφανευόμαστε

George978
05-05-09, 14:57
συμφωνω με τον ιλοχο , η εμπειρια μου στην αγγλια μου λεει οτι τα αμαξια τους δε τα φροντιζαν καθολου. Εδω ομως τα "φροντιζουν" καλα οι δρομοι που εχουμε

nothing
05-05-09, 15:03
η συμπεριφορα μου ειναι ενα αξιοπροσεχτο δειγμα πολλων περισσοτερων αμαξιων...
ναι και δε μιλαω οτι ολοι κανουν την μετατροπη μηχανης λογω φοβου αλλα αν δεν ξερεις οτι ολοι ψαχνουν τις μοντιφες για να(κερδισουν ακομα και μισο αλογο και καλα) περασουν μισο μετρο τον αλλο σε ενα φαναρι και κανουν χαζοκοντρες τοτε μαλλον δεν ξερεις σε ποια χωρα ζεις(που λεει ο λογος)...
οσο για τα καγκουραμαξα με μουσικη επειδη δε ξερω ποσο κυκλοφορεις βγες ενα βραδυ σε καφετεριες με πολυ κοσμο που περναει διπλα δρομος και ελα πες μου μετα ποσοι ειναι αυτοι οι 2-3...


το οτι έφτιαξες αμάξι για να τρέχεις στην μεσογείων δεν είναι κανόνας. οπότε και δεν μεταμορφώνει αυ΄τοματα τη χώρα μας σε μπ@@@@ όπως πχ ο φίλος amoydar φαντάζεται.
το γιατι το εκανα ειναι δικο μου θεμα ουτε ξερεις που κυκλοφορουσα...;)


ΥΓ όποιος πειράζει μηχανή αυτοκινήτου μόνος του δεν ξέρει απο μηχανικά μέρη;;;; μάλλον μιλάς για άτομα που η μόνη προσθήκη είναι μπλε πιτσιλίθρες

αυτο δε καταλαβα τι εννοεις...δεν ειπα κατι για οποιον πειραζει απο μονος του κατι απο τα μηχανικα μερη...

αλλα για να σου τελειωσω την σκεψη μου ηθελα να σου πω οταν πηγα στο κτεο τελικα και φυσικα με καποιον που βρηκα ωστε να καταφερω να λαδωσω (ασχετως με οτι εκανα εγω που τελικα το σουλουπωσα και ουτε εβγαζε διαφορα,ουτε θορυβους,θελοντας να σου πω οτι αν στα χαρτια ηταν δηλωμενη η μηχανη ολα θα ηταν οκ θα περναγε κανονικα) λαδωσα και μαλιστα πολλα...
αλλα επιτοπου ο τυπος ειχε φερει ενα citroen xcara το οποιο και μονο που το εβλεπες καταλαβαινες οτι δεν παει καλα ποσο μαλλον στον ελεγχο...
ε περασε μια χαρα και αυτο και αλλα 10 που ειδα με τα ματια μου στο 45λεπτο που ειμασταν εκει...
απο διαφορους "τυπους"...
ο συγκεκριμενος δε ειχε παει εκεινη την ημερα αλλα 5....
και το κανει καθημερινα αυτο(φανταζομαι οχι με την ιδια ποσοτητα παντα αλλα υπολογισε)...
αρα ειναι πολλα περισσοτερα απο αυτα που πιστευεις και τσεκαρε το απο γνωστους με πιο παλια αμαξια...

τελειωνοντας να πω πως δεν μαρεσει που τα λεω αλλα η πραγματικοτητα ειναι αυτη και αν το δεχτουμε μπορει να αλλαξει κατι...
αν θελουμε να λεμε οτι ειμαστε μια χαρα επειδη ειμαστε εμεις εγω sorry αλλα δεν θα ακολουθησω γιατι αλλα βλεπω να συμβαινουν γυρω μου...

iloxos
05-05-09, 15:28
Εντάξει μαν η γενίκευση που γίνεται είναι για λόγους έμφασης του προβλήματος και όχι τόσο για λόγους ουσίας. Και εμένα δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις και θεωρώ τη γενίκευση αρχή του φασισμού. Ο φίλος σου ο Άγγλος κάγκουρας όμως πιθανότατα θα έχει περάσει κτέο θα έχει κάρτα καυσαερίων κτλ. Και γενικά δεν είμαστε σαν χώρα τόσο χάλια αλλά πρέπει να κοιτάμε τους καλύτερους και να βάζουμε το πήχη ψηλά και όχι χαμηλά. Ας συγκριθούμε με χώρες όπως η Ελβετία και η Γερμανία. Μπορώ και εγώ να σου πω πως στη Βουλγαρία αν πας θα νομίζεις ότι η Ελλάδα ειναι αιώνες μπροστά αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι. Όταν οι κλήσεις που κόβει το κράτος για παράνομο παρκάρισμα είναι υπερδεκαπλάσιες από αυτές για εκπομπές ρύπων τότε τι ψάχνεις να βρεις? Ο κρατικός μηανισμός δεν ενδιαφέρεται για την περιβαλλοντική ρύπανσή όσο για τα ΄'εσοδα που έχει ανάγκη κατά καιρούς. Πως να αλλάξουν τα πράγματα έτσι. Τέλος πάντων πολυσυζητημένα θέματα...

Και μη ξεχνάμε ότι είμαστε πρώτοι και σε θανατηφόρα ατυχήματα αναλογικά με το πληθυσμό μας. Όταν δεν προσέχεις και δε σέβεσαι πρώτα τον εαυτό σου πως να σεβαστείς και τα υπόλοιπα. Εν τέλει έχεις δίκιο ότι δεν είμαστε τελίως χάλι αλλά σίγουρα έχουμε πολλά να αλλάξουμε για να υπερηφανευόμαστε

Φίλε μου τώρα που μιλάς πιο καλά συμφωνώ μαζί σου.
Δεν πιστεύω όμως οτι οι γερμανοί είναι 100% καλοί ή οι ελβετοί. απλώς εφαρμόζονται οι νόμοι που εδώ περνάνε φλου... Βλέπεις συμφωνώ με αυτά που λες για το ελληνικό κράτος που έχει πάψει πια να είναι "ελληνικό" και "κράτος". Είναι απλώς το ταμείο εισφοράς ανέγερσης οικοδομής 5,000τμ του κάθε πρώην λιγούρη δημοσιογραφίσκου.

Πάντως ΕΓΩ προσέχω και σέβομαι. Απο μένα ξεκινάνε τα πάντα. Απο τον καθένα προσωπικά θα έρθει η αλλαγή προς το καλύτερο.

Τέσπα, καλό απόγευμα:)

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 6 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


η συμπεριφορα μου ειναι ενα αξιοπροσεχτο δειγμα πολλων περισσοτερων αμαξιων...
οσο για τα καγκουραμαξα με μουσικη επειδη δε ξερω ποσο κυκλοφορεις βγες ενα βραδυ σε καφετεριες με πολυ κοσμο που περναει διπλα δρομος και ελα πες μου μετα ποσοι ειναι αυτοι οι 2-3...

φίλε μου είσαι τρανή εξαίρεση. το να βάζεις και άλλους στο ίδιο καλούπι δεν το αλλάζεις αυτό.
επίσης κυκλοφορώ συνέχεια και με εξαίρεση ορισμένες περιοχές στην αθήνα και στις κεντρικές πλατείες σε επαρχιακές πόλεις ζήτημα να δεις 2-3 αμάξια να περνάνε με τσίτα μουσική απο κεντρικό δρόμο.
τώρα όσο και να συζητάμε εδώ δεν θα βρούμε άκρη...:):):)


το γιατι το εκανα ειναι δικο μου θεμα ουτε ξερεις που κυκλοφορουσα...;)

sorry δεν το είπα για να σε προσβάλω.



αυτο δε καταλαβα τι εννοεις...δεν ειπα κατι για οποιον πειραζει απο μονος του κατι απο τα μηχανικα μερη...

εννοω΄οτι όποιος πειράζει κάτι έχει έστω και μια ιδέα. δεν είναι άσχετος.


αλλα για να σου τελειωσω την σκεψη ...
αρα ειναι πολλα περισσοτερα απο αυτα που πιστευεις και τσεκαρε το απο γνωστους με πιο παλια αμαξια...

συμφωνώ μαζί σου. Τα ΚΤΕΟ έχουν γίνει μιζο-ταμεία. φταίει το "κράτος" εδω...:mad:


τελειωνοντας να πω πως δεν μαρεσει που τα λεω αλλα η πραγματικοτητα ειναι αυτη και αν το δεχτουμε μπορει να αλλαξει κατι...
αν θελουμε να λεμε οτι ειμαστε μια χαρα επειδη ειμαστε εμεις εγω sorry αλλα δεν θα ακολουθησω γιατι αλλα βλεπω να συμβαινουν γυρω μου...

δεν είπα οτι είμαστε μια χαρά αλλά σου λέω οτι η εξαίρεση δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα. η ελλάδα έχει συντριπτικά καλά αυτοκίνητα ασφαλισμένα και περασμένα απο συνεργείο.
τουλάχιστον αυτό νομίζω εγώ. καλό απόγευμα και σε σένα:)

pk33
05-05-09, 17:01
iloxos: ε όχι και 2-3 αμάξια. Μένω στην Καστέλλα και δυστυχώς έχω παιδιά...δεν μπορούν να κοιμηθούν το καλοκαίρι με ανοιχτό παράθυρο γαι 2 λόγους:
1. Κάθε 10 λεπτά περνάει ένας ελληνάρας με την βλαχοσκυλομουσική του τέρμα
2. Κάνένας μα κανένας δεν ελέγχει την ένταση της μουσικής στις καφετέρειες του μικρολίμανου. αντιχούν σε όλη την Καστέλλα και μας κάνουν το βίο αβίοτο.
3. Είναι τόσο δύσκολο για τους ελληνάρες που περπατάνε στο δρόμο να μιλάνε σιγά το βράδυ;

nothing
05-05-09, 17:15
@iloxos : κοιτα ο καθενας εχει την αποψη του και σεβαστο αυτο...
απλα εγω εχω αντιθετη με την δικη σου :p οποτε δεν νομιζω να βγαλουμε ακρη...
παντως καλο απογευμα και σε σενα και καλο καφε(αν πας γιαυτο!!!:p) :oneup:

iloxos
06-05-09, 10:25
iloxos: ε όχι και 2-3 αμάξια. Μένω στην Καστέλλα και δυστυχώς έχω παιδιά...δεν μπορούν να κοιμηθούν το καλοκαίρι με ανοιχτό παράθυρο γαι 2 λόγους:
1. Κάθε 10 λεπτά περνάει ένας ελληνάρας με την βλαχοσκυλομουσική του τέρμα
2. Κάνένας μα κανένας δεν ελέγχει την ένταση της μουσικής στις καφετέρειες του μικρολίμανου. αντιχούν σε όλη την Καστέλλα και μας κάνουν το βίο αβίοτο.
3. Είναι τόσο δύσκολο για τους ελληνάρες που περπατάνε στο δρόμο να μιλάνε σιγά το βράδυ;

φίλε μου μένεις σε περιοχή-κλαμπινγκ.... τί να σου πω.... είναι σαν να μένεις στο φαλιράκι αύγουστο μήνα...

καλή υπομονή και ελπίζω σε νέα μέτρα απο της ΕΛΑΣ για ηχορύπανση

sonypspgr
06-05-09, 11:15
εφοσον στην ευρωπαικη ενωση τα μεγιστα db ειναι τα 90 (για να περναει η καθε φερραρι..)μην περιμενει κανεις για μετρα στην υχορυπανση..
οσο για κατι αλλα κουλα που ειχα δει πριν σε σχεση με vw-fiat ηδη μερικα οργανα απο γερμανια μερια αρχισαν την λασπη..
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1010945&lngDtrID=251
:rofl::rofl::rofl:
αμα αγορασει η fiat την chrysler εχει γινει αυτοματα η μεγαλυτερη εταιρεια πωλησης αυτοκινητων στον κοσμο..;)

hellenicsun
06-05-09, 11:40
Έχει να πέσει λάσπη.. Κάτσε να δούμε τα Auto Tsiknopemti, AMS και λοιπά Γερμανοπουλημένα περιοδικά.

pk33
06-05-09, 12:58
δεν καταλαβαίνω το χρήμα που το βρήκε η fiat και αγοράζει chrysler και GM europe

linkinp
06-05-09, 13:32
αν αναλογιστεις ποσα χρημματα ΠΕΤΑΕΙ καθε χρονο στην Ferrari F1 και πως εχει στις ταξεις της alfa romeo,lancia,maserati και ferrari τοτε μπορεις να καταλαβεις που τα βρηκε τα χρημματα....τις opel και chrysler ''τσαμπα'' θα τις παρει....

George978
06-05-09, 14:51
πριν 15 χρονια ηταν για να φουνταρει , ποτε προλαβε και μαζεψε τοσα πολλα

sonypspgr
06-05-09, 15:08
φιατ 500 φιατ gp φιατ s2000...
εγω δεν μπορω να καταλαβω πως μια εταιρεια που οι μισοι εδω λενε τα χειροτερα να εχει φερραρι μασερατι αλφα σε λιγο βαζουμε gm και chrysler θα καταφερει να γινει η υπερδυναμη
(με μια μεγαλη δωση ειρωνιας για τους δηθες ξερω απο αμαξια και η φιατ εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα..):twisted:

George978
06-05-09, 15:17
ε καλα την chrysler την πηρε σε συμβολικη τιμη...ενα 5ευρω? οσο πηρε η BMW την Rover , αν και εκει αν θυμαμαι καλα εδωσαν ενα 10λιρο

sonypspgr
06-05-09, 15:20
ναι συμβολικη τιμη το 60% για 7 δις..

linkinp
07-05-09, 02:13
πριν 15 χρονια ηταν για να φουνταρει , ποτε προλαβε και μαζεψε τοσα πολλα


ποτε δεν ηταν να φουνταρει.μπορει με τα καταλυτικα να μην την παλεψε ιδιαιτερα,μπορει να ειχε ζημιες αλλα για φουντο με τιποτα...απο το stilo και μετα εχει πολυ καλα αμαξια,φαντασου λοιπον τι δυναμικη εχει ως εταιρια....

btw,το gruppo πουλαει τρελα στο εξωτερικο λογω ντιζελοκινητηρων που θεωρουνται απο τους καλυτερους στην αγορα,ασχετως αν εμεις εδω στην ελλαδα ξερουμε περισσοτερο απο τους ''ασχετους'' τους ''βαρβαρους''...


φιατ 500 φιατ gp φιατ s2000...
εγω δεν μπορω να καταλαβω πως μια εταιρεια που οι μισοι εδω λενε τα χειροτερα να εχει φερραρι μασερατι αλφα σε λιγο βαζουμε gm και chrysler θα καταφερει να γινει η υπερδυναμη
(με μια μεγαλη δωση ειρωνιας για τους δηθες ξερω απο αμαξια και η φιατ εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα..):twisted:


γιατι υπαρχει πολυ ημιμαθεια φιλε μου,γι αυτο....

pk33
07-05-09, 10:57
όπως και να έχει το σημαντικό είναι άλλο:
Ότι η Ιταλία που αλλάζει κατά μέσο όρο κυβερνήσεις κάθε 18 μήνες μεταπολεμικά, που έχει τη μαφία, που έχει δημόσιο χρέος υψηλότερο από την Ελλάδα, έχει μία αυτοκινητοβιομηχανία από τις κορυφαίες του κόσμου που και δίνει δουλειά σε Ιταλούς αλλά και μέσω της φορολογίας φέρνει λεφτά στο Ιταλικό κράτος.
Εμείς εδώ είχαμε 2 εργοστάσια συναρμολόγησης και 2 αυτοκινητοβιομηχανίες και ποιά είναι η τύχη τους;
1. η Opel λόγω της βλακώδους αντιμετώπισης του Εργατικού Κέντρου Πάτρας, πήγε στην Τουρκία. Οι ίδιοι έργατοπατέρες αργότερα κατάφεραν να διώξουν και την Pirelli (αν σκεφτεί κανείς και την Πειραϊκή-Πατραϊκή, κάτι περίεργο συμβαίνει με το ΕΚΠ). Τώρα πια φωνάζουν για την ανεργία στην Πάτρα
2. Η Nissan, επειδή κόλωσε ο Θεοχαράκης και δεν ήθελε να χάσει την αντιπροσωπεία, δεν εξελίχθηκε σε πανευρωπαϊκό εργοστάσιο όπως είχαν προτείνει οι Ιάπωνες. Βέβαια αν είχε γίνει αυτό, ο Θεοχαράκης δεν θα είχε πια αντιπροσωπεία, οπότε πέτυχε να μπλοκάρει την επένδυση.
3. Η NAMCO κάποτε έφτιαχνε τα PONY. Τώρα τι κάνει; Την πολέμησε πολύ το κράτος και μάλλον κατάφερε να την εξαφανίσει
4. Η ΕΛΒΟ πρώην STAYER. Πέτυχε το κράτος πριν μερικές δεκαετίες να την κάνει κρατική. Έχει ένα εργοστάσιο που μπορεί μέχρι και κινητήρες να κατασκευάζει αλλά μαραζώνει γιατί το κράτος δεν ξέρει τι να την κάνει εδώ και 30 χρόνια.

Δεν πειράζει όμως, εμείς εθνικά υπερήφανοι αγοράζουμε Γερμανικά, Γαλλικά και Ιταλικά αυτοκίνητα made in Turkey και Ιαπωνικά made in Tsexia, UK κτλ

iloxos
07-05-09, 12:34
έχεις πολύ ΔΙΚΙΟ

amoydar
07-05-09, 13:18
Καλά τα λες. Ποτέ δεν βάλαμε ως στόχο την αυτοκινητοβιομηχανία και έτσι πάντα θα είμαστε εξαρτημένοι. Βέβαια όλα αυτά έρχονται σε άμεση συνάρτηση με το ανύπαρκτο κράτος και τους ανύπαρτκους αναπτυξιακούς στόχους που ποτέ δεν είχε.

Η Fiat δεν ήταν ποτέ για κανόνι. Αντιθέτως ήταν και είναι από τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο. Μπορεί αρχές 90 να είχε κάποια προβλήματα αλλά τη τελευταία δεκαετία έχει γίνει αρκετά αξιόπιστη ( από όσους γνωστούς γωνρίζω με φιατ-αλφα κτλ. ). Και μη ξεχνάμε πως δεν είναι μόνο η αξιοπιστία που καταξιώνει μια εταιρία. Είναι και η σχέση τιμής αξίας και ικανοποίησης που προσφέρει ένα αυτοκίνητο. Volvo-Mercedes-Jaguar κτλ είναι σαφώς πιο αξιόπιστες από τη fiat. Το ζητούμενο είναι πως δεν έχουμε όλοι τα $$ για αυτές τις μάρκες ( μακάρι να τα έιχαμε βέβαια ), άρα κοιτάμε το value for money όπου προσωπικά θεωρώ ( χωρίς να έχω fiat ) ότι η fiat έιναι πολυ ανταγωνιστική.

@ ADSLgr.com All rights reserved.