PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Gentoo
07-10-22, 11:39
Fiesta MK 7,5 1.0 100αρι,με ενα απλο remap στα 140-145 ps,εχει γινει ποιο οικονομικο γιατι μπορεις να πηγαινεις με μια σχεση πανω,αρκετα πιο σβελτο για ασφαλεις προσπερασεις και οταν ειναι φορτωμενο με κλιματισμο ανοιχτο επισης,με νορμαλ χρηση και εως 9.000 χιλ/ετος,δεν εχει βγαλει τιποτε,χωρις αυτο σημαινει πως αλλοι κατοχοι αποκλειεται να ειχαν προβληματα αξιοπιστιας σε γενικο πλαισιο.Το ST με 3κιλυνδρο 1.5 200 ιππων,ειναι λιγο επιφοβο για καποιον που θα θελησει να κανει βελτιωσεις περαιτερω.

Τα διπλοσυμπλεκτα κιβωτια δυστυχως βγαζουν ακριβες ζημιες,:down:το προηγουμενο μοντελο Powershift που κατασκευαζε η Getrag για λογαριασμο της Ford ειχε δεχτει παρα πολλες καταγγελιες για ελλατωματικο κιβωτιο,Skoda octavia TDI 1.6 DSG 7αρι φιλου,εχει χαλασει δυο φορες το μεκατρονικ,πολυ ταλαιπωρια να βρεις να ταιριαξεις 6αρι η απο 2λιτρο ενδεχομενως.Kαι αν μεινεις στη μεση του δρομου,δεν μπορεις καν να το μετακινησεις στην ακρη.

Πόσο σου κόστισε το remap; Αξίζει λες;

Εμένα, μου έκαναν "αναβάθμιση" εγκεφάλου στο τελευταίο service που έκανα στο ibiza, για τη φάση με το σκάνδαλο της vw, κι από τότε, έχει αυξηθεί αισθητά η κατανάλωση (έπεσαν οι επιδόσεις προφανώς). :twisted:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
07-10-22, 17:24
Συγγνώμη, ποιός ανώμαλος πάει με 6η στην ανηφόρα;;;; Με 5η (σε 6ταχυτο 1.4tsi) πάω μόνο αν έχω ΗΔΗ φορα.

euri
07-10-22, 18:15
Συγγνώμη, ποιός ανώμαλος πάει με 6η στην ανηφόρα;;;; Με 5η (σε 6ταχυτο 1.4tsi) πάω μόνο αν έχω ΗΔΗ φορα.

Αυτός που έχει (ή έχει συνηθίσει σε) πετρελαιοκίνητο :mrgreen:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
07-10-22, 19:10
Αυτός που έχει (ή έχει συνηθίσει σε) πετρελαιοκίνητο :mrgreen:
Καλά είπα ανώμαλος:p

BlueChris
07-10-22, 19:30
Καλά είπα ανώμαλος:p

Σωστόοοοοος

DOU
07-10-22, 23:16
με απλή αμόλυβδη?

γιατί 99% σε αυτές τις βελτιώσεις θέλεις 100άρα και να είσαι τυχερός να μή σου βάλουν νοθευμένη

αυτός ήταν και ο λόγος που το δικό μου δεν το έχω πάει >>200 άλογα με πρόγραμμα

το αναφέρω γιατί το "οικονομικό" δεν πηγαίνει μαζί με 100άρα βενζίνη :)

Nαι,ρύθμιση για απλή βενζίνη,δεν ήθελα stage 1 και τα λοιπά,μόνο πρόγραμμα για να αποκτήσει το αυτοκίνητο ροπή και δύναμη,να γίνει πιο σβέλτο και άνετο στα ταξίδια και γενικά όταν είναι φορτωμένο να μην πιέζεται/ζοριζεται,έχω δει όντως βελτίωση στην κατανάλωση.Νορμαλ καθημερινή χρηση.


Πόσο σου κόστισε το remap; Αξίζει λες;

Εμένα, μου έκαναν "αναβάθμιση" εγκεφάλου στο τελευταίο service που έκανα στο ibiza, για τη φάση με το σκάνδαλο της vw, κι από τότε, έχει αυξηθεί αισθητά η κατανάλωση (έπεσαν οι επιδόσεις προφανώς). :twisted:

Για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,το 1.0 ecoboost,ναι για μένα άξιζε η αναβάθμιση και είμαι ικανοποιημενος,πόσο μάλλον όταν ήδη ο κινητήρας βγαίνει μαμά στα 155 για το Puma.

Για τον TSI του ibiza,δεν θα το ρισκάρα αν και εξαρτάται από ποια έκδοση είναι και πόσο αξιόπιστος έχει βγει σε σένα.Τραγικο να αυξάνεται η κατανάλωση μετά από μανισιο update από τον κατασκευαστή.

Το downsize πιστεύω έφτασε στα όρια του και οι κατασκευαστές ίσως αργότερα αρχίσουν να το εγκαταλείπουν για άλλες λύσεις καθώς στον τομέα της κατανάλωσης τα 1.0-1.2 σύνολα δεν έπεισαν ότι μπορούν να κάνουν την διαφορά.

Veldrin
08-10-22, 13:28
Μια που λέμε για κυλίνδρους, το 0.9 Alfa Romeo MiTo που είχα πριν 2+ χρόνια, ήταν δικύλινδρο τούρμπο (το σαλιγκάρι κατασκευασμένο από τη Mitsubishi), και ήταν φουλ αξιόπιστο ενώ του έπινα το αίμα.

Τρελά φαν αυτοκίνητο γιατί έστριβες με 80-100 και μούγκριζε στην επιτάχυνση από την έξοδο λες και είχες κατέβει Nurburgring. Το έδωσα γιατί όταν άρχισε το lockdown δεν υπήρχε λόγος να το κρατήσω.

Οι κύλινδροι ως μέρος του κινητήρα σχεδιαστικά, δεν έχουν αντίκτυπο στην αξιοπιστία. Αλλά κάποιοι κατασκευαστές (παλιότερα) το είδαν ως μέρος του να κόψουν κόστος, με το τυράκι της κατανάλωσης-maintenance-κτλ για τον τελικό χρήστη.

Λέγε με παλιά ecoboo(m)st ή TSI...

Γερμανικό σήμερα και τα τελευταία 10-12 χρόνια, ούτε γι αστείο.

ArchAngel
08-10-22, 16:59
Λοιπον, εκανα μικρο τεστ drive σε vitara, kamiq και hyundai bayon.
1. Το vitara εκτός από το εσωτερικό εχει την αισθηση του γερασμένου και στην οδήγηση. Δεν με ενθουσιασε καθόλου.
2. Το Bayon δυστυχώς το ειχανε μονο με τον 1.2 84hp, που χαλούσε την πολύ καλή οδηγική εικονα του αυτοκινητου. Ηταν πολυ καλό σε αίσθηση, αλλά....
3. Το skoda ηταν ενα κλικ παραπανω σε όλα απο τα αλλα 2. Ειχε την αίσθηση αυτοκινήτου μεγαλύτερης κατηγορίας και σε ανεση και σε ηχομονωση. Ο χιλιαρης με 110 αλογα πολυ ικανος και πιο ησυχος απ οτι περιμενα.
Σε συνδυασμό και με την παραδοση το Δεκέμβριο σε σχεση με το Φεβρουάριο του suzuki και το Μάϊο για το bayon με τα 120hp μάλλον πάω εδώ.

elina_77
08-10-22, 17:06
3. Το skoda ηταν ενα κλικ παραπανω σε όλα απο τα αλλα 2. Ειχε την αίσθηση αυτοκινήτου μεγαλύτερης κατηγορίας και σε ανεση και σε ηχομονωση. Ο χιλιαρης με 110 αλογα πολυ ικανος και πιο ησυχος απ οτι περιμενα.
Σε συνδυασμό και με την παραδοση το Δεκέμβριο ....
2 μήνες μόνο το καμίκ?
Τί τιμή σου έδωσαν? Ποια έκδοση? Επέκταση εγγύησης πόσο?

BlueChris
08-10-22, 17:54
Εγώ τη skoda την έχω σε εκτίμηση πάντως. Δεν είναι και τυχαίο πως το 90% των ταξί είναι skoda στη χώρα.

elina_77
08-10-22, 18:05
Δεν είναι και τυχαίο πως το 90% των ταξί είναι skoda στη χώρα
Πιθανόν είναι τα φτηνότερα

BlueChris
08-10-22, 18:11
Πιθανόν είναι τα φτηνότερα

Πλέον μπορεί να είναι αλλά λόγο αξιοπιστίας ξεκίνησε η μόδα τους.

ArchAngel
08-10-22, 18:29
2 μήνες μόνο το καμίκ?
Τί τιμή σου έδωσαν? Ποια έκδοση? Επέκταση εγγύησης πόσο?

Εκδοση Ambition 1.0Τ 110hp.
Τιμη 21600 περιπου + 200 ευρω για +2 χρονια εγγυηση με συνολο 4 χρόνια εργοστασιακή.

elina_77
08-10-22, 18:43
Πλέον μπορεί να είναι αλλά λόγο αξιοπιστίας ξεκίνησε η μόδα τους.
Το αντίθετο θα πίστευα.
Οι πωλήσεις ξεκίνησαν λόγω χαμηλής τιμής (όπως τα κορεάτικα τα 90's) και η αξιοπιστία αποδείχθηκε σε βάθος χρόνου.

- - - Updated - - -


Εκδοση Ambition 1.0Τ 110hp.
Τιμη 21600 περιπου + 200 ευρω για +2 χρονια εγγυηση με συνολο 4 χρόνια εργοστασιακή.
Μια χαρά, μην τσιγκουνευτείς την επέκταση.

Nassos83
08-10-22, 20:21
Πλέον μπορεί να είναι αλλά λόγο αξιοπιστίας ξεκίνησε η μόδα τους.

Αφού πρώτα πέρασε στο VAG Group.

Πριν την εξαγορά θα έλεγα ότι δεν ήταν και καλύτερα, μόνα ατού ήταν η τιμή και τα φθηνά ανταλλακτικά. Όντας μεγαλύτερος θα θυμάσαι το Skoda 120 και 125, γνωστά στην Ελλάδα ως "Target" με κίνηση και κινητήρα πίσω. Αντιστοίχως και το Favorit ήταν άστα να πάνε. Μετά ήρθε το Felicia, αλλά εκεί που έκανε ποιοτικό άλμα ήταν με το Octavia.

DOU
09-10-22, 13:09
Οι κύλινδροι ως μέρος του κινητήρα σχεδιαστικά, δεν έχουν αντίκτυπο στην αξιοπιστία. Αλλά κάποιοι κατασκευαστές (παλιότερα) το είδαν ως μέρος του να κόψουν κόστος, με το τυράκι της κατανάλωσης-maintenance-κτλ για τον τελικό χρήστη.

Λέγε με παλιά ecoboo(m)st ή TSI...

Γερμανικό σήμερα και τα τελευταία 10-12 χρόνια, ούτε γι αστείο.

Aυτο ακριβως,με το προσχημα της αρκετα χαμηλοτερης καταναλωσης και σε συνδιασμο με το σκανδαλο μετρησεων της καταναλωσης που δεν ειχε αποκαλυφθει ακομη τοτε,παρουσιαστηκε το downsizing των 1.0 και 1.2 κινητηρων ως πανακεια για οικονομικο κινητηρα που συνδιαζει και καποιες καλες επιδοσεις,οταν ειχα επιλεξει το Fiesta 1.0,στην αρχη εβλεπα εντος πολης κατι νουμερα 7-8,5 λιτρα και ειχα απογοητευτει γιατι ο κατασκευαστης εδινε ισως και κατω απο 6 λιτρα μεση,βεβαια μετα αρχισε να βελτιωνεται οταν εστρωσε το μοτερακι.

Επιλεξτε ενα αυτοκινητο που θα αρεσει σε εσας και θα το γουσταρετε εσεις,με τα δικα σας κριτηρια και τις δικες σας εμπειριες και οχι με τι προτεινει ο καθες φιλος,γνωστος η ακομα και μηχανικος της γειτονιας,με ειχαν πρηξει στην κυριολεξια φιλοι και γνωστοι,να προτιμησω το Yaris με το επιχειρημα οτι ειναι τερας αξιοπιστιας,δεν τους ακουσα,πηρα αυτο που εκανε κλικ σε εμενα,υπαρχουν vag που εχουν βγει σκαρτα,υπαρχουν και vag που ο κατοχος λεει οτι δεν μου εχει βγαλει τιποτε.

Gentoo
09-10-22, 13:19
Για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο,το 1.0 ecoboost,ναι για μένα άξιζε η αναβάθμιση και είμαι ικανοποιημενος,πόσο μάλλον όταν ήδη ο κινητήρας βγαίνει μαμά στα 155 για το Puma.

Για τον TSI του ibiza,δεν θα το ρισκάρα αν και εξαρτάται από ποια έκδοση είναι και πόσο αξιόπιστος έχει βγει σε σένα.Τραγικο να αυξάνεται η κατανάλωση μετά από μανισιο update από τον κατασκευαστή.

Μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κάποιο θέμα, πέρα από βαλβίδα EGR που μου κόστισε κοντά 700€...

Αλλά αυτό δεν το εκλαμβάνω ως πρόβλημα στο μοτέρ.

Βασικά δεν μ'ενδιαφέρει να το κάνω super duper, απλώς να χαμηλώσω την κατανάλωση, γιατί το υποχρεωτικό "δωρεάν" update που μου έκαναν, μου μ@μησε την κατανάλωση και την απόδοση, για να συμορφωθούν με το σκάνδαλο VW.

Ίσως δεν έπρεπε να το δεχτώ και να το πάω αλλού για service, αλλά είπα να μείνω στην αντιπροσωπεία...

Sebu
09-10-22, 13:29
Καθε αυτοκινητο στο τελος της ημερας θα σου φερθει οπως θα του φερθεις.
Να αγαπατε και να φροντιζετε τα αυτοκινητα σας. Σερβις στην ωρα τους, καλα και ποιοτικα υλικα/ανταλλακτικα (λχ λαδακια αγορα εμεις δικα μας και οχι της αντιπροσωπειας), δεν το σκιζουμε αν δεν εχει ζεστανει νερο και λαδακι και τουρμπο (αν εχει), δεν οδηγουμε με υψηλη σχεση και αποτομες γκαζιες, κανουμε κατεβασματα για να επιταχυνουμε, αλλαζουμε τακτικα τα υγρα του, βαζουμε καλης ποιοτητας καυσιμο κτλ κτλ.

Πολλα χρονια ελεγαν τα Alfa Romeo αισχος καινε λαδια, χαλανε μπλα μπλα. Ο κολλητος μου ειχε παντα Αλφα με αποκορυφωμα την 147 που την εχει ακομα και σημερα στην πενα. Το αμαξι αλλαγες λαδιου καθε 5.000 χλμ εκανε σε δικο του συνεργειο λαδια/φιλτρο, δεν εκαψε ποτέ ούτε χιλιοστο ml και το αμαξι το ειχε παρει μεταχειρισμενο απο γυναικα οδηγο αρα δεν ειναι οτι το προσεχε εκεινος εξαρχης.

Πολλοι ελεγαν για αξιοπιστα Γερμανικα αλλα αν σκισεις τα ματια στο τουρμπο κρυο και δεν εχει παει η θερμοκρασια λαδιου τουλαχιστον 80 βαθμους πριν ανοιξεις κομπρεσορα/τουρμπο μετα αναρωτιεσαι γιατι χαλασε και φταιει ο TSI ή το VAG. Οχι φταιει το στραβο σου το κεφαλι και ο κακος σου ο φλαρος.

Πολλοι λενε και ελεγαν σκυλια τα Toyota και συμφωνω. Υπηρχαν και υπαρχουν ομως χρηστες Toyota που απλα τους εβγαλαν τα ματια και καποια στιγμη παρεδωσαν πνευμα. Πραγματικο περιστατικο μπαρμπας Λευκαδα ειχε αγορασει Toyota αρχες 2000 και απο την αντιπροσωπεια του ειχαν πει το αμαξι ειναι σκυλι γιαπωνεζικο, δεν θα χρειαστει ποτέ τίποτα. Δεν εννοουσαν φυσικα δεν θα χρειαστει ποτέ σερβις :p . Ο μπαρμπας δεν το πηγε ουδεποτε για σερβις 10+ χρονια μεχρι που καποια στιγμη στα 14 και κατι χρονια το μοτερ εσκασε. Το πηγαν συνεργειο επισημο, το ανοιξαν και μεσα ειχαν στεγνωσει τα παντα δεν υπηρχε σταγονα λαδιου. Η απαντηση του μπαρμπα?? "Μα μου ειχαν πει οτι ειναι σκυλι και δεν θα χρειαστει ποτέ τιποτα". Δεν το ειχε παει ποτέ για σερβις και το σκυλι αντεξε 14 χρονια χωρις αλλαγη λαδιων. Ο μπαρμπας βεβαια εκτοτε οπου σταθει και βρεθει θαβει την Toyota αλλα δεν φταιει η Toyota. Αντιθετως μετα απο αυτο για εμενα η Toyota εχει πραγματικη αποδειξη αξιοπιστιας και αντοχης. Οταν 14 χρονια ανεβακατεβα στη Λευκαδα και στα περιξ το αμαξι αντεξε χωρις σερβις και αλλαγες λαδιων/υγρων με απιστευτη ταλαιπωρια και χιλιομετρα.

Να αγοραζετε λοιπον οτι αμαξι αρεσει σε εσας, σας φτιαχνει, σας κ@υλωνει, σας ικανοποιει, και αντεχει η τσεπη σας και να το αγαπατε και να το φροντιζετε και θα σας φροντιζει και αυτο.

- - - Updated - - -


Μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κάποιο θέμα, πέρα από βαλβίδα EGR που μου κόστισε κοντά 700€...

Αλλά αυτό δεν το εκλαμβάνω ως πρόβλημα στο μοτέρ.

Βασικά δεν μ'ενδιαφέρει να το κάνω super duper, απλώς να χαμηλώσω την κατανάλωση, γιατί το υποχρεωτικό "δωρεάν" update που μου έκαναν, μου μ@μησε την κατανάλωση και την απόδοση, για να συμορφωθούν με το σκάνδαλο VW.

Ίσως δεν έπρεπε να το δεχτώ και να το πάω αλλού για service, αλλά είπα να μείνω στην αντιπροσωπεία...

Παραξενο ειχα κανει την αναβαθμιση προ πολλων ετων σε επισημη αντιπροσωπεια και δεν διαπιστωσα ποτέ καμία τρελη αυξηση στην καταναλωση, αντε ισως ενα 0,1-0,2 στη μεση συνολικη στο trip computer αλλα αυτό είναι αστείο ως αυξηση.
Γενικα η αυξηση της καταναλωσης ειναι συνθετο προιον και δεν φταιει μονο μια αναβαθμιση. Παιζει ρολο η ποιοτητα καυσιμου, να αλλαζουμε τακτικα φιλτρο βενζινης ειδικα αν δεν εχουμε σταθερο βενζιναδικο με καλη βενζινη που βαζουμε, τακτικα να δουλευουμε το μοτερ για καποιο χρονικο διαστημα ψηλοστροφα με χαμηλοτερη σχεση λχ 3η με 4.000+ στροφες ωστε να ανεβασει θερμοκρασιες και να καψει τις επικαθησεις, να βαζουμε περιοδικα ενα καλο ποιοτικο προσθετο βενζινης που καθαριζει το θαλαμο καυσης και τις βαλβιδες απο τις επικαθησεις κτλ κτλ.
Ολα αυτα συνεργατικα και συνδυαστικα μαζι θα ριξουν την καταναλωση.
Επισης ενα καλο προσθετο στο λαδακι τυπου Motorkote κανει πολυ καλη δουλεια στη μειωση των τριβων και στην καταναλωση επισης. Διαπιστωνεις υστερα απο 500+ χλμ που θα παει παντου και θα κανει προστατευτικο φιλ μια μειωση στη στιγμιαια καταναλωση του ρελαντι 0,1-0,2 μονο απο το Motorkote. 0,1-0,2 στη στιγμιαια, οχι στη συνολικη, αρα οσο περισσοτερο δουλευει τοσο περισσοτερο μαζευει οφελος το οποιο σιγουρα ειναι μεγαλυτερο.

BlueChris
09-10-22, 13:31
Καθε αυτοκινητο στο τελος της ημερας θα σου φερθει οπως θα του φερθεις.
Να αγαπατε και να φροντιζετε τα αυτοκινητα σας. Σερβις στην ωρα τους, καλα και ποιοτικα υλικα/ανταλλακτικα (λχ λαδακια αγορα εμεις δικα μας και οχι της αντιπροσωπειας), δεν το σκιζουμε αν δεν εχει ζεστανει νερο και λαδακι και τουρμπο (αν εχει), δεν οδηγουμε με υψηλη σχεση και αποτομες γκαζιες, κανουμε κατεβασματα για να επιταχυνουμε, αλλαζουμε τακτικα τα υγρα του, βαζουμε καλης ποιοτητας καυσιμο κτλ κτλ.

Πολλα χρονια ελεγαν τα Alfa Romeo αισχος καινε λαδια, χαλανε μπλα μπλα. Ο κολλητος μου ειχε παντα Αλφα με αποκορυφωμα την 147 που την εχει ακομα και σημερα στην πενα. Το αμαξι αλλαγες λαδιου καθε 5.000 χλμ εκανε σε δικο του συνεργειο λαδια/φιλτρο, δεν εκαψε ποτέ ούτε χιλιοστο ml και το αμαξι το ειχε παρει μεταχειρισμενο απο γυναικα οδηγο αρα δεν ειναι οτι το προσεχε εκεινος εξαρχης.

Πολλοι ελεγαν για αξιοπιστα Γερμανικα αλλα αν σκισεις τα ματια στο τουρμπο κρυο και δεν εχει παει η θερμοκρασια λαδιου τουλαχιστον 80 βαθμους πριν ανοιξεις κομπρεσορα/τουρμπο μετα αναρωτιεσαι γιατι χαλασε και φταιει ο TSI ή το VAG. Οχι φταιει το στραβο σου το κεφαλι και ο κακος σου ο φλαρος.

Πολλοι λενε και ελεγαν σκυλια τα Toyota και συμφωνω. Υπηρχαν και υπαρχουν ομως χρηστες Toyota που απλα τους εβγαλαν τα ματια και καποια στιγμη παρεδωσαν πνευμα. Πραγματικο περιστατικο μπαρμπας Λευκαδα ειχε αγορασει Toyota αρχες 2000 και απο την αντιπροσωπεια του ειχαν πει το αμαξι ειναι σκυλι γιαπωνεζικο, δεν θα χρειαστει ποτέ τίποτα. Δεν εννοουσαν φυσικα δεν θα χρειαστει ποτέ σερβις :p . Ο μπαρμπας δεν το πηγε ουδεποτε για σερβις 10+ χρονια μεχρι που καποια στιγμη στα 14 και κατι χρονια το μοτερ εσκασε. Το πηγαν συνεργειο επισημο, το ανοιξαν και μεσα ειχαν στεγνωσει τα παντα δεν υπηρχε σταγονα λαδιου. Η απαντηση του μπαρμπα?? "Μα μου ειχαν πει οτι ειναι σκυλι και δεν θα χρειαστει ποτέ τιποτα". Δεν το ειχε παει ποτέ για σερβις και το σκυλι αντεξε 14 χρονια χωρις αλλαγη λαδιων. Ο μπαρμπας βεβαια εκτοτε οπου σταθει και βρεθει θαβει την Toyota αλλα δεν φταιει η Toyota. Αντιθετως μετα απο αυτο για εμενα η Toyota εχει πραγματικη αποδειξη αξιοπιστιας και αντοχης. Οταν 14 χρονια ανεβακατεβα στη Λευκαδα και στα περιξ το αμαξι αντεξε χωρις σερβις και αλλαγες λαδιων/υγρων με απιστευτη ταλαιπωρια και χιλιομετρα.

Να αγοραζετε λοιπον οτι αμαξι αρεσει σε εσας, σας φτιαχνει, σας κ@υλωνει, σας ικανοποιει, και αντεχει η τσεπη σας και να το αγαπατε και να το φροντιζετε και θα σας φροντιζει και αυτο.

- - - Updated - - -



Παραξενο ειχα κανει την αναβαθμιση προ πολλων ετων σε επισημη αντιπροσωπεια και δεν διαπιστωσα ποτέ καμία τρελη αυξηση στην καταναλωση, αντε ισως ενα 0,1-0,2 στη μεση συνολικη στο trip computer αλλα αυτό είναι αστείο ως αυξηση.
Γενικα η αυξηση της καταναλωσης ειναι συνθετο προιον και δεν φταιει μονο μια αναβαθμιση. Παιζει ρολο η ποιοτητα καυσιμου, να αλλαζουμε τακτικα φιλτρο βενζινης ειδικα αν δεν εχουμε σταθερο βενζιναδικο με καλη βενζινη που βαζουμε, τακτικα να δουλευουμε το μοτερ για καποιο χρονικο διαστημα ψηλοστροφα με χαμηλοτερη σχεση λχ 3η με 4.000+ στροφες ωστε να ανεβασει θερμοκρασιες και να καψει τις επικαθησεις, να βαζουμε περιοδικα ενα καλο ποιοτικο προσθετο βενζινης που καθαριζει το θαλαμο καυσης και τις βαλβιδες απο τις επικαθησεις κτλ κτλ.
Ολα αυτα συνεργατικα και συνδυαστικα μαζι θα ριξουν την καταναλωση.
Επισης ενα καλο προσθετο στο λαδακι τυπου Motorkote κανει πολυ καλη δουλεια στη μειωση των τριβων και στην καταναλωση επισης. Διαπιστωνεις υστερα απο 500+ χλμ που θα παει παντου και θα κανει προστατευτικο φιλ μια μειωση στη στιγμιαια καταναλωση του ρελαντι 0,1-0,2 μονο απο το Motorkote. 0,1-0,2 στη στιγμιαια, οχι στη συνολικη, αρα οσο περισσοτερο δουλευει τοσο περισσοτερο μαζευει οφελος το οποιο σιγουρα ειναι μεγαλυτερο.

+1 σε όλα...

Sebu
09-10-22, 13:37
tsi 1.4 160hp compressor+turbo 2009 120.000km
με ροπή απο ~1800rpm μέχρι κόφτη (το τούρμπο είναι απο 3.000rpm)

δεν έχει βγάλει κιχ και δεν καίει σταγόνα

βέβαια μιλάμε για φοβερό μοτέρ κατασκευαστικά

πρόσφατα έμαθα (επειδή την άλλαξα) ότι έχει αντλία ψυκτικού ρεύματος (όχι τη μεγάλη με κίνηση απο τον κινητήρα) για να ψύχει έξτρα το μοτέρ και τούρμπο όταν σβήνει απο το εργοστάσιο!!


την άλλαξα γιατί έχανε και βιαζόμουν (χειμώνας και γιορτές)
όταν την πήρα στα χέρια μου είδα ότι το λαστιχάκι στεγάνωσης είχε μπεί στραβά μάλλον απο το εργοστάσιο και με €1 την έφτιαξα και την έχω να τη βλέπω

το συγκεκριμένο μοτέρ δεν είναι για άσχετους βέβαια με 6η και 1.500rpm να πατάνε τέρμα το γκάζι
εκεί την πατάνε όλοι
το ότι τραβάει δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κακομεταχειρίζεσαι

και κατανάλωση απίστευτη γιατί όταν το φορτίο του κινητήρα είναι χαμηλό (πχ. ευθεία σταθερό γκάζι νορμάλ ταχύτητα - ας είναι και φορτωμένο) ούτε το τούρμπο δουλεύει ούτε ο compressor οπότε δουλεύει σαν ατμοσφαιρικό

δεν έχω βρεί καλύτερο μοτέρ σε αυτή την κατηγορία hatchback με 0-100χλμ σε 8" με παρόμοιο βάρος, χρήματα και κατανάλωση

Οντως απο τα καλυτερα μοτερ εβερ που εβγαλε ο συνδυασμος κομπρεσορα και τουρμπο μαζι, τρελη σειριακη αποδοση και ροπη ξεκινωντας απο τις 1.800 περιπου και μεχρι τον κοφτη.
Fun to drive.
Αλλα και πολυ απαιτητικος και δυσκολος κατασκευαστικα για αυτο και τον σταματησε πριν καποια χρονια ως συνδυασμο.
Και αντιστοιχα θελει καλη φροντιδα, αγαπη και προσοχη απο τον ιδιοκτητη, τακτικα σερβις, καλα λαδακια, προσοχη στο ζεσταμα πριν τα αποτομα ανοιγματα του κομπρεσορα/τουρμπο κτλ κτλ.
Και εννοειται με αυτο το συνδυασμο μοτερ προσπεραση κανεις κατεβαζοντας 1-2 σχεσεις, οχι εισαι 6η και πας να κανεις προσπεραση πατωντας το γκαζι στο πατωμα χωρις κατεβασμα.
Οπως ειναι και βλακεια η συμβουλη του trip computer συνεχεια να σε προτρεπει να ανεβασεις σχεση οταν ακομα εισαι πολυ χαμηλα σε στροφες και φορτιο κινητηρα. Ειναι τραγικο και επικινδυνο για το μοτερ να εισαι με 4η και 2.000 στροφες και να σου λεει βαλε 6η.
Ειναι ετσι και αλλιως σκοτωμα για ενα κινητηρα να ρολαρει συνεχεια κατω απο τις 2.000 στροφες, δεν ειναι στο βελτιστο υγιες επιπεδο λειτουργιας του. Η 6η ειναι overdrive σχεση να εχεις πιασει τα 120+ και να την κουμπωσεις για ποιο ξεκουραστο ταξιδι αλλα και να μεινει το μοτερ στις 2.000+ στροφες.
Βλεπεις καποιους και οδηγανε με 80-90 με 6η μεσα και το μοτερ κρεμαει/σερνεται...επιβαρυνεις το μοτερ ετσι και τον κομπρεσορα γιατι αναγκαζεται να ανοιγοκλεινει συνεχεια οταν πατας γκαζι αρα θα παρεις την αντλια νερου καποια στιγμη στο χερι.

DOU
09-10-22, 13:46
Πες λιγο τι πιστευεις για τον wankel του Rx8,τον οποιο αρκετοι κατοχοι τον κακομεταχειριζοταν η εχει πεσει αρνητικη κρητικη για την αξιοπιστια του.Τι συντηρηση ηθελε αυτος ο κινητηρας για να μην βγαζει ζημιες?

Για τα διαστηματα των service του αυτοκινητου μας,υπαρχουν δυο επιλογες,να τηρησεις κατα γραμμα το προγραμμα συντηρησης του κατασκευαστη,να επιλεξεις δικο σου εμπιστο μηχανικο ο οποιος θα σου βγαλει προγραμμα συντηρησης,πχ αλλαγη λαδιων στα 7.500,το κλασσικο.

Στο MK8,η Ford προτεινει,αλλαγη λαδιων στις 30.000 χιλιομετρα η στα 2 χρονια,οτι ερθει πρωτο απο τα δυο,το αφηνεις σε δυο χρονια το ιδιο λαδι,εμπιστευσαι τον δικο σου που θα σου πει,αν το αφησεις τοσα χιλιομετρα θα το παρεις στο χερι,αλλαγη στις εως 10.000 πχ.

elina_77
09-10-22, 13:51
Ειναι τραγικο και επικινδυνο για το μοτερ να εισαι με 4η και 2.000 στροφες και να σου λεει βαλε 6η.
Μα ο κατασκευαστής, ο οποίος το ρύθμισε έτσι, δεν γνωρίζει καλύτερα?
Αν ναι, θα πρέπει να το αποδεχτούμε αυτό συνολικά σε όλες τις παραμέτρους (και να ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες του) και όχι να κάνουμε ό,τι πιστεύει ο καθένας.
Αν όχι, πρέπει να αποδεχτούμε ότι ο κατασκευαστής μας κοροϊδεύει συνολικά, διότι πιθανόν να προσδοκά κέρδη από μελλοντικές δυσλειτουργίες και επισκευές.


Καθε αυτοκινητο στο τελος της ημερας θα σου φερθει οπως θα του φερθεις.
Εδώ θα διαφωνήσω, το mechatronic μου τα τίναξε νωρίς διότι είναι εκ κατασκευής θνησιγενές και όχι διότι δεν το πρόσεχα.

Gentoo
09-10-22, 14:04
Παραξενο ειχα κανει την αναβαθμιση προ πολλων ετων σε επισημη αντιπροσωπεια και δεν διαπιστωσα ποτέ καμία τρελη αυξηση στην καταναλωση, αντε ισως ενα 0,1-0,2 στη μεση συνολικη στο trip computer αλλα αυτό είναι αστείο ως αυξηση.
Γενικα η αυξηση της καταναλωσης ειναι συνθετο προιον και δεν φταιει μονο μια αναβαθμιση. Παιζει ρολο η ποιοτητα καυσιμου, να αλλαζουμε τακτικα φιλτρο βενζινης ειδικα αν δεν εχουμε σταθερο βενζιναδικο με καλη βενζινη που βαζουμε, τακτικα να δουλευουμε το μοτερ για καποιο χρονικο διαστημα ψηλοστροφα με χαμηλοτερη σχεση λχ 3η με 4.000+ στροφες ωστε να ανεβασει θερμοκρασιες και να καψει τις επικαθησεις, να βαζουμε περιοδικα ενα καλο ποιοτικο προσθετο βενζινης που καθαριζει το θαλαμο καυσης και τις βαλβιδες απο τις επικαθησεις κτλ κτλ.
Ολα αυτα συνεργατικα και συνδυαστικα μαζι θα ριξουν την καταναλωση.
Επισης ενα καλο προσθετο στο λαδακι τυπου Motorkote κανει πολυ καλη δουλεια στη μειωση των τριβων και στην καταναλωση επισης. Διαπιστωνεις υστερα απο 500+ χλμ που θα παει παντου και θα κανει προστατευτικο φιλ μια μειωση στη στιγμιαια καταναλωση του ρελαντι 0,1-0,2 μονο απο το Motorkote. 0,1-0,2 στη στιγμιαια, οχι στη συνολικη, αρα οσο περισσοτερο δουλευει τοσο περισσοτερο μαζευει οφελος το οποιο σιγουρα ειναι μεγαλυτερο.

Είναι πετρέλαιο καταρχήν, όχι βενζίνη. Το πρατήριο είναι στο δίκτυο Καλυψώ της ΕΚΟ, όπου ανεφοδιαζψ τα οχήματα μου εδώ και χρόνια με διαπιστωμένη καλή ποιότητα καυσίμου και χωρίς να με κλέβουν.

Δεν άλλαξε κάτι στις συνήθειες και στον ανεφοδιασμό πριν και μετά την αναβάθμιση, όποτε μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα ότι κάτι παίχτηκε με την αναβάθμιση.

Ναι οκ, ακόμα και αυτά τα 0.2 αύξηση της κατανάλωσης, πλέον είναι εμφανή λόγω της τρελής αύξησης των τιμών. Αλλά οκ. Πάλι οικονομικοτερα βγαίνει από το να είχα βενζίνη με 8.5 λτ / 100 όπως ρουφάνε πολλά χρεπια 20ετιας (είχα ένα τέτοιο).

BlueChris
09-10-22, 14:21
Διαφωνώ με μοτέρ που θέλουν τέτοιου τύπου προσοχή εγώ γενικά. Γιατί να μην έχω 6η και 2000 στροφές και να επιταχύνω δηλαδή? Που το λέει αυτό στο μανουαλ του αυτοκινήτου? Ποια αντιπροσωπεία το λέει αυτό?
Όσο για τα λάδια είμαι της πολύ παλιάς σχολής και δεν πα να λένε ότι θέλουν για 10000 ή 12000 ή 30000, εγώ τα αλλάζω κάθε 5000 και στο Ι30 της γυναίκας μου που είναι του 2008 με 40000χλμ τα αλλάζω κάθε χρόνο και ας έχει κάνει 1000.

Στην corolla έχω 273000χλμ (τα 90000 τελευταία με αέριο) χωρίς κιχ το μοτέρ και στο varadero 197000 επίσης χωρίς κιχ.

badweed
09-10-22, 14:34
:hmm: αν βαλουμε (μεση) καταναλωση 7 λιτρα στα 100 χιλιομετρα τοτε το κορολα εχει καψει 19 110 λιτρα βελζινη στα τοσα χιλιομετρα .(28665 ευρα if η βελζινη κοστιζε σε ολο το διαστημα 1,5 ευρω το λιτρο και 32487 if (της ιφιγενείας) βελζινη κοστιζε 1,7

με το 273 kχιλιομετρα χωρις να συμπεριλαβω την μετατροπη σε αεριο στους υπολογισμους

tsigarid
09-10-22, 14:58
Διαφωνώ με μοτέρ που θέλουν τέτοιου τύπου προσοχή εγώ γενικά. Γιατί να μην έχω 6η και 2000 στροφές και να επιταχύνω δηλαδή? Που το λέει αυτό στο μανουαλ του αυτοκινήτου? Ποια αντιπροσωπεία το λέει αυτό?
Όσο για τα λάδια είμαι της πολύ παλιάς σχολής και δεν πα να λένε ότι θέλουν για 10000 ή 12000 ή 30000, εγώ τα αλλάζω κάθε 5000 και στο Ι30 της γυναίκας μου που είναι του 2008 με 40000χλμ τα αλλάζω κάθε χρόνο και ας έχει κάνει 1000.

Στην corolla έχω 273000χλμ (τα 90000 τελευταία με αέριο) χωρίς κιχ το μοτέρ και στο varadero 197000 επίσης χωρίς κιχ.

Δεν κατάλαβες. Το αυτοκίνητο προτείνει την ώρα που οδηγείς με 4η και 2000 στροφές να βάλεις 6η, γιατί ο κινητήρας δεν ζορίζεται (πχ πας σε ευθεία και με σταθερή ταχύτητα). Έχω δει και εγώ το αυτοκίνητο να προτείνει υπερβολικά χαμηλές στροφές κατά καιρούς για το λόγο αυτό, και μερικές φορές είναι πραγματικά υπερβολικό. Τις περισσότερες φορές όμως αντέχει και κάνεις οικονομία, οπότε γιατί όχι; Αν θες να επιταχύνεις, κατεβάζεις ταχύτητα.

Sebu
09-10-22, 15:16
Πες λιγο τι πιστευεις για τον wankel του Rx8,τον οποιο αρκετοι κατοχοι τον κακομεταχειριζοταν η εχει πεσει αρνητικη κρητικη για την αξιοπιστια του.Τι συντηρηση ηθελε αυτος ο κινητηρας για να μην βγαζει ζημιες?

Για τα διαστηματα των service του αυτοκινητου μας,υπαρχουν δυο επιλογες,να τηρησεις κατα γραμμα το προγραμμα συντηρησης του κατασκευαστη,να επιλεξεις δικο σου εμπιστο μηχανικο ο οποιος θα σου βγαλει προγραμμα συντηρησης,πχ αλλαγη λαδιων στα 7.500,το κλασσικο.

Στο MK8,η Ford προτεινει,αλλαγη λαδιων στις 30.000 χιλιομετρα η στα 2 χρονια,οτι ερθει πρωτο απο τα δυο,το αφηνεις σε δυο χρονια το ιδιο λαδι,εμπιστευσαι τον δικο σου που θα σου πει,αν το αφησεις τοσα χιλιομετρα θα το παρεις στο χερι,αλλαγη στις εως 10.000 πχ.

Ο wankel δυστυχως κατασκευαστικα ειχε θεματα αξιοπιστιας εκαιγε λαδι σαν νερο οτι και αν εκανες. Εξ ου και γιατι δεν υιοθετηθηκε απο κανενα αλλο κατασκευαστη περαν της Mazda και οτι εγκαταλειφθηκε απο τη Mazda.
Οπως και ο συνδυασμος κομπρεσορας+τουρμπο εγκαταλειφθηκε απο το VAG λογω κοστους κατασκευης ενος αυτοκινητου και μετα delicate συντηρησης + λειτουργιας.

- - - Updated - - -


Μα ο κατασκευαστής, ο οποίος το ρύθμισε έτσι, δεν γνωρίζει καλύτερα?
Αν ναι, θα πρέπει να το αποδεχτούμε αυτό συνολικά σε όλες τις παραμέτρους (και να ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες του) και όχι να κάνουμε ό,τι πιστεύει ο καθένας.
Αν όχι, πρέπει να αποδεχτούμε ότι ο κατασκευαστής μας κοροϊδεύει συνολικά, διότι πιθανόν να προσδοκά κέρδη από μελλοντικές δυσλειτουργίες και επισκευές.


Εδώ θα διαφωνήσω, το mechatronic μου τα τίναξε νωρίς διότι είναι εκ κατασκευής θνησιγενές και όχι διότι δεν το πρόσεχα.

Δεν γνωριζω για το mechatronic να απαντησω.
Γνωριζω ομως οτι η πλειονοτητα των κατασκευαστων δεν δινουν ποτέ όλες τις λεπτομερειες ή την πληρη εικονα στους πελατες τους είτε γιατι οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται/δεν τους ενδιαφερει ειτε γιατι αν τους δωσει εκ των προτερων πολλους κανονες και παραμετρους ενδεχεται να αποφυγουν την αγορα. Δυστυχως εδω και 20 χρονια οι κατασκευαστες αντιμετωπιζαν/αντιμετωπιζουν τα αμαξια σαν καταναλωτικο αγαθο δλδ 5+ χρονια, θα αλλαξει θα παρει αλλο.

Λ.χ. εχοντας VAG με κομπρεσορα+τουρμπο αυτο που λεω ισχυει. Δεν το γνωριζα οταν πηρα πριν 10+ χρονια το δικο μου, ουτε μου το ειπαν στην αντιπροσωπεια/Καρεντα/Συνεργειο ουτε το λεει το manual αναλυτικα.
Αν δεν ειχα γινει μελος του Scirocco forum να ψαχτω, να διαβασω, να μιλησω με αλλους ιδιοκτητες, να μαθω δεν θα τα γνωριζα.
Π.χ. το αμαξι θελει να πιασει θερμοκρασια λαδιου 80+ βαθμους πριν αρχισεις να ζοριζεις το τουρμπο και τον κομπρεσορα αλλιως θα παρεις και τα δυο στο χερι. Ομοιως εκει εμαθα οτι παροτι λεει το VAG αλλαγες καθε 10.000 χλμ ή Long Life δλδ 2 χρονια δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι ολα εξαρτωνται και απο τις συνθηκες οδηγησης, και τη χωρα και τις θερμοκρασιες. Το λαδι ειναι ζωντανος οργανισμος, και 7.000 χλμ να εχεις κανει στη 2ετια αν εισαι Ελλαδα με 40 βαθμους καλοκαιρι και 15-20 το χειμωνα το λαδακι εχει καει και οντως εβγαινε κατραμι στις αλλαγες.
Δεν ειναι δλδ ολα φιξ και ιδανικα οπως λεει ο κατασκευαστης οπως και οι ελαχιστες καταναλωσεις αφορουν ιδανικες συνθηκες ή συγκεκριμενες συνθηκες χωρας λχ Γερμανιας. Το τουρμπο δεν αποδιδει το ιδιο στη Γερμανια με μεση θερμοκρασια 15 με την Ελλαδα με μεση θερμοκρασια 30 λ.χ. Το τουρμπο οσο ψηλοτερη θερμοκρασια περιβαλλοντος τοσο παραπανω ζοριζεται και αποδιδει λιγοτερο.

Ομοιως ενας ατμοσφαιρικος κινητηρας που δουλευει κατω απο τις 2.000 στροφες ζοριζεται. Δεν ειναι αυτο το βελτιστο ευρος λειτουργιας του. Αν εκει βαλουμε ενα με κομπρεσορα που ανοιγει στις ~1.800 απλα δουλευουμε πιο συχνα τον κομπρεσορα και τον ζοριζουμε. Και ως μηχανημα εχει ενα οριο ζωης και αντοχης και χρησης μετα το οποιο θα βγαλει φθορα, ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Ομοιως πολλοι κατασκευαστες εξ ορισμου "κοβουν γωνιες" και ναι δεν λενε και ολοι την αληθεια παντα. Προ ετων ειχα παει λογω δουλειας επισκεψη στο εργοαστασιο της Opel. Στη γραμμη παραγωγης ηταν αρκετα ετοιμα που περιμεναν επιστρωσεις και βαψιμο. Οταν για πλακα τους ειπαμε αντε τελειωστε τα γιατι τα περιμενουμε Ελλαδα η απαντηση ηταν αυτα δεν ειναι για εσας ειναι για την τοπικη αγορα και Σκανδιναβια. Και λεμε γιατι αφου τα ιδια ειναι στειλτε αυτα Ελλαδα. Οοοχι αυτα θα παρουν ειδικη επιστρωση απο κατω για το αλατι και στο βαψιμο θα εχουν εξτρα αντισκωριακη προστασια και εξτρα στρωση χρωμα και βερνικι. Στα ελληνικα δεν βαζουμε προστασια απο κατω για το αλατι (και ας σαπισουν γρηγοροτερα) και δεν βαφουμε με τοσες στρωσεις χρωμα και βερνικι. Αυτο δεν στο λεει κανενας αντιπροσωπος ομως και δεν το γραφει πουθενα ουτε το διαφημιζει. Ασχετα αν λογω μεγαλυτερης ηλιοφανεις και φθορας UV θα ηθελες περισσοτερες στρωσεις βερνικι στην Ελλαδα.

- - - Updated - - -


Είναι πετρέλαιο καταρχήν, όχι βενζίνη. Το πρατήριο είναι στο δίκτυο Καλυψώ της ΕΚΟ, όπου ανεφοδιαζψ τα οχήματα μου εδώ και χρόνια με διαπιστωμένη καλή ποιότητα καυσίμου και χωρίς να με κλέβουν.

Δεν άλλαξε κάτι στις συνήθειες και στον ανεφοδιασμό πριν και μετά την αναβάθμιση, όποτε μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα ότι κάτι παίχτηκε με την αναβάθμιση.

Ναι οκ, ακόμα και αυτά τα 0.2 αύξηση της κατανάλωσης, πλέον είναι εμφανή λόγω της τρελής αύξησης των τιμών. Αλλά οκ. Πάλι οικονομικοτερα βγαίνει από το να είχα βενζίνη με 8.5 λτ / 100 όπως ρουφάνε πολλά χρεπια 20ετιας (είχα ένα τέτοιο).

Για αυτο αναφερα πριν καλη βενζινη/πετρελαιο λχ και εγω βαζω απο ιδιοκτητα BP/Shell που ειναι Καλυψω, Ερμης, Μυρτεα κτλ.

Οπως αναφερα επειδη εκανα πριν πολλα ετη την αναβαθμιση που ειχε βγαλει τότε το VAG και ειχε ξεσηκωθει ο κοσμος, ναι ειχε μια απειροελαχιστη αυξηση στη μεση μικτη 0,1-0,2 που ηταν και ειναι για εμενα αμελητεο. Αν καταλαβα καλα απλα αλλαξε η χαρτογραφηση και ο κινητηρας τραβαει περισσοτερο μιγμα καυσιμου ή/και μεγαλυτερο μιγμα αερα για πιο πληρη καυση που οδηγησε σε λιγο μεγαλυτερη καταναλωση απλα περιοριστηκαν τα διαφορα θεματα που υπηρχαν πριν το update.

tsigarid
09-10-22, 15:17
Αυτό για το αλάτι το έχω ακούσει προ 20+ χρόνια για γερμανικό αμάξι. Είναι για το αλάτι που ρίχνουν στο δρόμο για τα χιόνια, όχι της θάλασσας (που είναι σε ίχνη συγκριτικά στους δρόμους). Δεν υπάρχει λόγος να αυξήσει το εργοστάσιο το κόστος για κάτι που δεν χρειάζεται σε μία συγκεκριμένη αγορά.

Sebu
09-10-22, 15:21
Δεν κατάλαβες. Το αυτοκίνητο προτείνει την ώρα που οδηγείς με 4η και 2000 στροφές να βάλεις 6η, γιατί ο κινητήρας δεν ζορίζεται (πχ πας σε ευθεία και με σταθερή ταχύτητα). Έχω δει και εγώ το αυτοκίνητο να προτείνει υπερβολικά χαμηλές στροφές κατά καιρούς για το λόγο αυτό, και μερικές φορές είναι πραγματικά υπερβολικό. Τις περισσότερες φορές όμως αντέχει και κάνεις οικονομία, οπότε γιατί όχι; Αν θες να επιταχύνεις, κατεβάζεις ταχύτητα.

Εχει νοημα και λογικη ισως σε αυτοκινητοδρομο χωρις κινηση που το ποδι θα ειναι κολλημενο σε σταθερη ταχυτητα/ή και σε cruise control. Καθημερινη σε παραλιακη, ποταμι, Αττικη Οδο, Συγγρου που σε dt θα χρειαστει να προσαρμοσεις ταχυτητα ειναι πρακτικα μη χρησιμο και επιβαρυντικο να εισαι με 6η και 1.700 στροφες και 80 γιατι κατα 95% θα κληθεις σε δευτερολεπτα να ριξεις ή αυξησεις ταχυτητα. ΓΙα αυτο ανεφερα οτι η 6η ειναι κατα κανονα σχεση overdrive οταν εισαι σε ανοιχτο δρομο εχει πετυχει μια σταθερη ταχυτητα 100-120-130 και εκει κουμπωνεις 6η για μικροτερη καταναλωση που ειναι και μακρυτερη σχεση κατα κανονα.

- - - Updated - - -


Αυτό για το αλάτι το έχω ακούσει προ 20+ χρόνια για γερμανικό αμάξι. Είναι για το αλάτι που ρίχνουν στο δρόμο για τα χιόνια, όχι της θάλασσας (που είναι σε ίχνη συγκριτικά στους δρόμους). Δεν υπάρχει λόγος να αυξήσει το εργοστάσιο το κόστος για κάτι που δεν χρειάζεται σε μία συγκεκριμένη αγορά.

Για την μπογια και το χρωμα και το βερνικι ομως ειναι "κλοπη" να βαζει λιγοτερες στρωσεις στην Ελληνικη αγορα χωρις να το λεει και να εχει μικροτερο συνολικο κοστος το αμαξι ως κατασκευη αλλα Ελλαδα να πωλειται ακριβοτερα (και λογω φορων).

DOU
09-10-22, 16:54
Ο wankel δυστυχως κατασκευαστικα ειχε θεματα αξιοπιστιας εκαιγε λαδι σαν νερο οτι και αν εκανες. Εξ ου και γιατι δεν υιοθετηθηκε απο κανενα αλλο κατασκευαστη περαν της Mazda και οτι εγκαταλειφθηκε απο τη Mazda.

Οπως και ο συνδυασμος κομπρεσορας+τουρμπο εγκαταλειφθηκε απο το VAG λογω κοστους κατασκευης ενος αυτοκινητου και μετα delicate συντηρησης + λειτουργιας.



O συγκεκριμένος wankel κινητήρας είχε κατασκευαστικό πρόβλημα και έκαιγε λάδι η γενικότερα η φιλοσοφία του περιστροφικού κινητήρα της Μάζντα,γιατί κάπου είχαν βγει φήμες ότι ίσως κυκλοφορήσει πάλι περιστροφικό μοτέρ με κάποιο μοντέλο εντός 2023.

Το Golf GT 1.4,170 PS...τότε κάποιοι την πάτησαν γιατί πίστευαν ότι θα πληρώσουν λιγότερο και με ένα προγραμμα θα έχουν ένα αυτοκίνητο ισάξιας ιπποδύναμης με το GTi,πράγμα που αποδείχθηκε ότι δεν ισχύε γιατί έβγαλε αρκετά προβλήματα και από κακές βελτιώσεις που έφερναν τον κινητηρα αυτό στα όρια του.

Bluechris...αλλαγή λαδιών στις 5.000 χιλ δεν είναι υπερβολικά νωρίς,δλδ πληρώνεις ένα 5λιτρο κουτί λάδι κάθε 5.000?

teodor_ch
09-10-22, 16:57
Το 6η ακόμα και με 1800στροφές μια χαρά δουλεύει χωρίς να επιβαρύνεται ο κινητήρας.

ΑΛΛΑ όχι ανηφόρα 10% κλίση 5 άτομα και φούλ αποσκευές και το γκάζι σχεδόν τέρμα. Ναί το αμάξι τραβάει και θα ανέβει αλλά του έχεις βγάλει τα μάτια έξω.

Απο την άλλη 3 άτομα (τα δύο παιδιά) και το αμάξι άδειο, στις 1800-2200στροφές κάνω τις αλλαγές όταν πάω χαλαρά.
Το γκάζι όμως δουλεύει στο <20%. Στο συγκεκριμένο αμάξι καταλαβαίνεις πότε το πιέζεις (αν δεν σου κόβει) αφού δουλεύει ο συμπλέκτης (όχι του κιβωτίου ταχυτήτων) για να δώσει κίνηση στον κομπρέσσορα.

Και με 60χλμ/ώρα μια χαρά δουλεύει η 6η όταν δεν υπάρχει φορτίο. Ούτε πυράκια ακούγονται, ούτε η κατανάλωση ανεβαίνει ούτε τίποτα.
Είπαμε, 1400κυβικά ατμοσφαιρικά:)

Να προσθέσω ότι αλλαγές λαδιών γίνονται κάθε 12-18 μήνες ή κάθε 15.000χλμ (που και 30.000 θα μπορούσα αλλά δεν τα έχω φτάσει ποτέ).

BlueChris
09-10-22, 19:05
Bluechris...αλλαγή λαδιών στις 5.000 χιλ δεν είναι υπερβολικά νωρίς,δλδ πληρώνεις ένα 5λιτρο κουτί λάδι κάθε 5.000?

Έχω ρε φίλε το κολλητό από το corollaclub οπότε δεν πληρώνω σοβαρά λεφτά από το 97 και μετά που τον γνώρισα... Του κάνω δουλειές για computer και είμαστε μια η άλλη.

Από εκεί και πέρα γιατί θεωρείτε κακό την κατανάλωση λαδιού? Και τo Varadero και η corolla μου η παλιά το γράφουν στο μανουαλ πως καίει λάδια. Ειδικά το varadero λόγο V moter αν το κυνηγάς, μπορεί να φτάσει να έχει κάψει και 1 λίτρο στα 5000χλμ.
Το ίδιο συμβαίνει και στα παλιά Alfa με το boxer απλά εκεί υπάρχει μια λεπτομέρεια. Σε Alfa βάζουμε μόνο Selenia και τέλος, ο Ιταλος έχει πρόσθετα μέσα που δεν τα ξέρει καμία άλλη μάρκα λαδιών και το αμάξι δουλεύει ρολόι.
Τα γερμανικά παίρνουν ότι λάδι θες χωρίς πρόβλημα, από μάρκα εννοώ.

Να πω και κάτι σημαντικό, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην ελληνική αγορά με μαϊμούδες λάδια. Η κατάσταση είναι τραγική. Ο φίλος μου κατέληξε να παίρνει πλέον βαρέλι από την Castrol 5/30 για να είναι σίγουρος. Στα επίσημα service δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται και μιλάω για Toyota ε....

- - - Updated - - -

Άσχετο, πήγε κανείς στην έκθεση αυτοκινήτου? Το ξέχασα ρε γμτ...

netlag
09-10-22, 21:19
καλα λαδια καθε 15000 χιλιομετρα το πολύ. ή φθηνα λαδια καθε 5000.

BlueChris
09-10-22, 23:09
καλα λαδια καθε 15000 χιλιομετρα το πολύ. ή φθηνα λαδια καθε 5000.

Με τις θερμοκρασίες της Ελλάδας? Ότι πειτε.

Αυτό το λάδι στα 15000 χλμ όταν το αλλάζετε, το έχει πιάσει κανείς με τα δαχτυλα του απλά να το τρίψει λίγο? 99% των περιπτώσεων είναι σαν νερό και το λέω σοβαρά. Το ιξώδες και οι λιπαντικές ικανότητες έχουν πάει περίπατο εκτός αν πας για 15000χλμ με 2000 στροφες χωρίς εννοείται τούρμπο και ιστορίες. Πάω στοίχημα πως θα είναι καφέ προς μαύρο σαν χρώμα.

Δεν έχει γίνει κάνα τεράστιο Τεχνολογικό άλμα στα λάδια τα τελευταία χρόνια.

DOU
09-10-22, 23:48
Είμαι σίγουρος ότι μέσα στην ακρίβεια και τις οικονομικες περικοπές που προσπαθεί να κάνει ο καθένας και τα λάδια έχουν αύξηση στην τιμή,οπότε τα W5 από τα Lidl κάνουν θραύση.

megahead13
10-10-22, 00:56
Aυτο ακριβως,με το προσχημα της αρκετα χαμηλοτερης καταναλωσης και σε συνδιασμο με το σκανδαλο μετρησεων της καταναλωσης που δεν ειχε αποκαλυφθει ακομη τοτε,παρουσιαστηκε το downsizing των 1.0 και 1.2 κινητηρων ως πανακεια για οικονομικο κινητηρα που συνδιαζει και καποιες καλες επιδοσεις,οταν ειχα επιλεξει το Fiesta 1.0,στην αρχη εβλεπα εντος πολης κατι νουμερα 7-8,5 λιτρα και ειχα απογοητευτει γιατι ο κατασκευαστης εδινε ισως και κατω απο 6 λιτρα μεση,βεβαια μετα αρχισε να βελτιωνεται οταν εστρωσε το μοτερακι.

Επιλεξτε ενα αυτοκινητο που θα αρεσει σε εσας και θα το γουσταρετε εσεις,με τα δικα σας κριτηρια και τις δικες σας εμπειριες και οχι με τι προτεινει ο καθες φιλος,γνωστος η ακομα και μηχανικος της γειτονιας,με ειχαν πρηξει στην κυριολεξια φιλοι και γνωστοι,να προτιμησω το Yaris με το επιχειρημα οτι ειναι τερας αξιοπιστιας,δεν τους ακουσα,πηρα αυτο που εκανε κλικ σε εμενα,υπαρχουν vag που εχουν βγει σκαρτα,υπαρχουν και vag που ο κατοχος λεει οτι δεν μου εχει βγαλει τιποτε.
Με το Megane IV 1.2 TCe πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω δει και καμιά τρελή διαφορά στην κατανάλωση σε σχέση με το Megane Ι 1.4 16V ή το Mazda 6 (1η γενιά) με το 2.0 κινητήρα που είχα στο ΗΒ. Βέβαια ακόμα το μαθαίνω το ρημάδι με το κωλοτούρμπο (ανοίγει στις 1500 στροφές) συν ότι τον τελευταίο καιρό έχω μπλέξει αρκετές φορές σε σχετική κίνηση ή σε δρόμους με χαμηλές ταχύτητες που με σταματούσαν τα φανάρια. Επίσης μπορεί να είναι και ψυχολογικό (συνέχεια διάβαζα για το πόσο χαμηλή κατανάλωση έχουν αυτά τα μικρά τουρμπάτα μοτέρ) και να είχα μεγαλύτερες του αναμενομένου προσδοκίες.


Επισης ενα καλο προσθετο στο λαδακι τυπου Motorkote κανει πολυ καλη δουλεια στη μειωση των τριβων και στην καταναλωση επισης. Διαπιστωνεις υστερα απο 500+ χλμ που θα παει παντου και θα κανει προστατευτικο φιλ μια μειωση στη στιγμιαια καταναλωση του ρελαντι 0,1-0,2 μονο απο το Motorkote. 0,1-0,2 στη στιγμιαια, οχι στη συνολικη, αρα οσο περισσοτερο δουλευει τοσο περισσοτερο μαζευει οφελος το οποιο σιγουρα ειναι μεγαλυτερο.
Αξίζει τελικά αυτό το Motorkote όσο λένε;;; Ψάχνοντας για καινούργιο αυτοκίνητο το είδα να αναφέρεται αρκετά συχνά στα Ελληνικά αυτοικινητοφόρουμ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-10-22, 08:59
Το 6η ακόμα και με 1800στροφές μια χαρά δουλεύει χωρίς να επιβαρύνεται ο κινητήρας.

ΑΛΛΑ όχι ανηφόρα 10% κλίση 5 άτομα και φούλ αποσκευές και το γκάζι σχεδόν τέρμα. Ναί το αμάξι τραβάει και θα ανέβει αλλά του έχεις βγάλει τα μάτια έξω.

Απο την άλλη 3 άτομα (τα δύο παιδιά) και το αμάξι άδειο, στις 1800-2200στροφές κάνω τις αλλαγές όταν πάω χαλαρά.
Το γκάζι όμως δουλεύει στο <20%. Στο συγκεκριμένο αμάξι καταλαβαίνεις πότε το πιέζεις (αν δεν σου κόβει) αφού δουλεύει ο συμπλέκτης (όχι του κιβωτίου ταχυτήτων) για να δώσει κίνηση στον κομπρέσσορα.

Και με 60χλμ/ώρα μια χαρά δουλεύει η 6η όταν δεν υπάρχει φορτίο. Ούτε πυράκια ακούγονται, ούτε η κατανάλωση ανεβαίνει ούτε τίποτα.
Είπαμε, 1400κυβικά ατμοσφαιρικά:)

Να προσθέσω ότι αλλαγές λαδιών γίνονται κάθε 12-18 μήνες ή κάθε 15.000χλμ (που και 30.000 θα μπορούσα αλλά δεν τα έχω φτάσει ποτέ).
Το δικό σου το TSi έβγαλε κροτάλισμα όταν είναι κρύο ή μόνο στο 1.4 βγαίνει αυτό;

teodor_ch
10-10-22, 09:32
Με τις θερμοκρασίες της Ελλάδας? Ότι πειτε.

Αυτό το λάδι στα 15000 χλμ όταν το αλλάζετε, το έχει πιάσει κανείς με τα δαχτυλα του απλά να το τρίψει λίγο? 99% των περιπτώσεων είναι σαν νερό και το λέω σοβαρά. Το ιξώδες και οι λιπαντικές ικανότητες έχουν πάει περίπατο εκτός αν πας για 15000χλμ με 2000 στροφες χωρίς εννοείται τούρμπο και ιστορίες. Πάω στοίχημα πως θα είναι καφέ προς μαύρο σαν χρώμα.

Δεν έχει γίνει κάνα τεράστιο Τεχνολογικό άλμα στα λάδια τα τελευταία χρόνια.

Χημική ανάλυση δακτύλου? :p
Εκτός αν έχεις κάνει κανονική χημική ανάλυση σε εργαστήριο να το δεχτώ.
Ειδάλλως θα πιστέψω τον κατασκευαστή που κάτι θα ξέρει καλύτερα :)

Και επίσης τί έχει η Ελλάδα?
Ψυγείο δεν έχει το αμάξι?

Οι 5 βαθμοί διαφορά εξωτερική έχει ελάχιστη διαφορά στη θερμοκρασία λαδιού που δουλεύει 90-98 με μέγιστη 105 βαθμούς - μόνο σε ταξίδι φορτωμένος ανάβαση βουνό.

Ίσα ίσα το κλίμα της Ελλάδας βοηθάει να δουλεύει λιγότερο ο κινητήρας κρύος που είναι ότι χειρότερο.

Εντάξει, γούστα είναι αυτά. Ο καθένας αλλάζει όποτε θέλει. Είναι γνωστό φλέγον θέμα αντιπαράθεσης :)

Χτές που το θυμήθηκα παρατήρησα ότι με 4 άτομα 6η ταχύτητα στις 1600στροφές μια χαρά επιταχύνει με ελάχιστο γκάζι και στιγμιαία κατανάλωση (σταθερή) 7-9l/100km που σημαίνει ότι δεν ζορίζεται καθόλου. Φυσικά κομπρέσσορ-τούρμπο ανενεργά.


Το δικό σου το TSi έβγαλε κροτάλισμα όταν είναι κρύο ή μόνο στο 1.4 βγαίνει αυτό;

Το 1.4 έχω με κωδικό κινητήρα CAVD που βγάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα απλά δεν μου έχει τύχει. Μπορεί να έχει και τον αναβαθμισμένο κωδικό καδένας απο το εργοστάσιο.
Ακούω ένα ελάχιστο για 1" αλλά είναι όταν έχει στεγνώσει απο λάδι κάπου ψηλά. Καμία σχέση με το πρόβλημα που αναφέρεις. Τα έχω ακούσει στο youtube και το είχα ρωτήσει και στο συνεργείο και μου είπαν καμία σχέση. Όταν έχει θέμα ακούγεται καλά καλά!
Το είχα μία φοβία αλλά πλέον το έχω βάλει στο μυαλό μου σαν κόστος συντήρησης αφού έχει βγάλει ήδη 13 χρόνια και 120.000χλμ χωρίς πρόβλημα και δεν με απασχολεί.

BlueChris
10-10-22, 10:03
Χημική ανάλυση δακτύλου?

Απλά το ιξώδες κοιτάς, πίστεψέ με έχω δει κάτι νερά σκούρα να βγαίνουν στο συνεργείο από αυτοκίνητα που κάνουν τις αλλαγές κανονικά..... τεσπα κάντε ότι θέλετε, δικά σας είναι τα αυτοκίνητα :)

Να συζητάμε για λάδια φίλτρο λίγο ποιο συχνά ότι είναι κόστος είναι αστείο....

teodor_ch
10-10-22, 10:18
Απλά το ιξώδες κοιτάς, πίστεψέ με έχω δει κάτι νερά σκούρα να βγαίνουν στο συνεργείο από αυτοκίνητα που κάνουν τις αλλαγές κανονικά..... τεσπα κάντε ότι θέλετε, δικά σας είναι τα αυτοκίνητα :)

Να συζητάμε για λάδια φίλτρο λίγο ποιο συχνά ότι είναι κόστος είναι αστείο....


Επειδή είχα δείς χημικές αναλύσεις σου λέω ότι στα 15.000 είναι εντός προδιαγραφών.

Φυσικά οι παράγοντες που επηρεάζουν την αντοχή τους είναι πολλοί.
Άλλο είναι 15.000 στα δύο χρόνια μέσα στην πόλη και άλλο 15.000 σε 1 χρόνο στην επαρχία.
Αλλά για να δεχτώ κάτι θα πρέπει να υπάρχουν αποδείξεις. :)

Δεν αμφισβητώ ότι νομίζεις ότι έχεις δεί τα λάδια να βγαίνουν σαν νερά σκούρα ;)

netlag
10-10-22, 10:24
Με τις θερμοκρασίες της Ελλάδας? Ότι πειτε.

Αυτό το λάδι στα 15000 χλμ όταν το αλλάζετε, το έχει πιάσει κανείς με τα δαχτυλα του απλά να το τρίψει λίγο? 99% των περιπτώσεων είναι σαν νερό και το λέω σοβαρά. Το ιξώδες και οι λιπαντικές ικανότητες έχουν πάει περίπατο εκτός αν πας για 15000χλμ με 2000 στροφες χωρίς εννοείται τούρμπο και ιστορίες. Πάω στοίχημα πως θα είναι καφέ προς μαύρο σαν χρώμα.

Δεν έχει γίνει κάνα τεράστιο Τεχνολογικό άλμα στα λάδια τα τελευταία χρόνια.

στο δικό μου αυτοκίνητο ο κατασκευαστής λέει κάθε 15000 αλλαγή με νορμάλ χρήση. Και αναφέρει κάθε 7500 με "severe" χρήση. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί "severe" αλλά σίγουρα δεν κάνω severe χρήση. Και σε κάθε αλλαγή εννοείται νέο φίλτρο λαδιού. Βάζω καλά λάδια για το peace of mind. Τα αγοράζω εγώ ξεχωριστά.

- - - Updated - - -


Είμαι σίγουρος ότι μέσα στην ακρίβεια και τις οικονομικες περικοπές που προσπαθεί να κάνει ο καθένας και τα λάδια έχουν αύξηση στην τιμή,οπότε τα W5 από τα Lidl κάνουν θραύση.

Δεν θα είχα πρόβλημα να βάλω W5, αν τα κρατούσα για max 5000km. Ενώ με τα ακριβά τα κρατάω 15000. Αλλά έτσι χάνεται η έννοια εξοικονόμησης γιατι καταλήγουν ακριβότερα ανα χλμ από τα καλά λάδια.

stamka
10-10-22, 10:38
Να πω και κάτι σημαντικό, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην ελληνική αγορά με μαϊμούδες λάδια. Η κατάσταση είναι τραγική. Ο φίλος μου κατέληξε να παίρνει πλέον βαρέλι από την Castrol 5/30 για να είναι σίγουρος. Στα επίσημα service δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται και μιλάω για Toyota ε....

- - - Updated - - -
..

τα περισοτερα λαδια σε εμπορικες μαρκες ειναι μαιμου Οι λαδαδες το ξερουν (Ερχονται μεσο Τουρκιας), Μου εχουν δειξει μπουκαλια αυθεντικο και μαιμου, το χρωμα του λαδιου ηταν διαφορετικο στο πιο εμπορικο λαδι που κυκλοφορεί , επισης υπαρχουν και λαδια που ειναι ανακυκλωμένα Αναφέρομε σε καλα λαδια μαρκες για αυτο και βλεπεις το ιδιο λαδι 7 και 13 €

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-10-22, 10:38
Το 1.4 έχω με κωδικό κινητήρα CAVD που βγάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα απλά δεν μου έχει τύχει. Μπορεί να έχει και τον αναβαθμισμένο κωδικό καδένας απο το εργοστάσιο.
Ακούω ένα ελάχιστο για 1" αλλά είναι όταν έχει στεγνώσει απο λάδι κάπου ψηλά. Καμία σχέση με το πρόβλημα που αναφέρεις. Τα έχω ακούσει στο youtube και το είχα ρωτήσει και στο συνεργείο και μου είπαν καμία σχέση. Όταν έχει θέμα ακούγεται καλά καλά!
Το είχα μία φοβία αλλά πλέον το έχω βάλει στο μυαλό μου σαν κόστος συντήρησης αφού έχει βγάλει ήδη 13 χρόνια και 120.000χλμ χωρίς πρόβλημα και δεν με απασχολεί.
Κωδικό δεν γνωρίζω, ξέρω πως το έχω εγώ σε Altea μοντέλο 2008, φίλος το έχει σε Altea XL μοντέλο 2009, και ξέρω και έναν ακόμα που το είχε σε Jetta. Το κάνει μόνο στην εκκίνηση (λόγω λαδιού όπως λες κι εσύ) και κυρίως το χειμώνα με τα κρύα. Μάλιστα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έβαλε την αντιπροσωπεία να του αλλάξει την καδένα 2 φορές με το ζόρι :lol:

BlueChris
10-10-22, 10:53
Επειδή είχα δείς χημικές αναλύσεις σου λέω ότι στα 15.000 είναι εντός προδιαγραφών.

Φυσικά οι παράγοντες που επηρεάζουν την αντοχή τους είναι πολλοί.
Άλλο είναι 15.000 στα δύο χρόνια μέσα στην πόλη και άλλο 15.000 σε 1 χρόνο στην επαρχία.
Αλλά για να δεχτώ κάτι θα πρέπει να υπάρχουν αποδείξεις. :)

Δεν αμφισβητώ ότι νομίζεις ότι έχεις δεί τα λάδια να βγαίνουν σαν νερά σκούρα ;)

A για πόλη μιλάω εγώ σορρυ που είναι ότι χειρότερο. Από την άλλη αν πάρω παράδειγμα το σπίτι στο χωριό μας για να βγεις στον κεντρικό δρόμο έχει μια ανηφόρα 1000 μέτρα με 45ο κλίση. Αν κάτσεις και ζεστάνεις το μοτέρ ΟΚ, εγώ το κάνω για 1-2 λεπτά το καλοκαίρι και παραπάνω το χειμώνα και ανεβαίνω... η αδελφή μου ΚΑΙ ΟΛΟ το χωριό βάζει μπροστά και ανεβαίνει... αυτά όλα τα αυτοκίνητα δεν βγάζουν 5ετία μιλάμε.... εκεί βοηθάς το αυτοκίνητο τουλάχιστον πάντα το λάδι του να είναι σε τέλεια κατάσταση. Το λάδι είναι το ποιο σοβαρό κομμάτι του κινητήρα για να ζήσει.


στο δικό μου αυτοκίνητο ο κατασκευαστής λέει κάθε 15000 αλλαγή με νορμάλ χρήση. Και αναφέρει κάθε 7500 με "severe" χρήση. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί "severe" αλλά σίγουρα δεν κάνω severe χρήση. Και σε κάθε αλλαγή εννοείται νέο φίλτρο λαδιού. Βάζω καλά λάδια για το peace of mind. Τα αγοράζω εγώ ξεχωριστά.

- - - Updated - - -

Δεν θα είχα πρόβλημα να βάλω W5, αν τα κρατούσα για max 5000km. Ενώ με τα ακριβά τα κρατάω 15000. Αλλά έτσι χάνεται η έννοια εξοικονόμησης γιατι καταλήγουν ακριβότερα ανα χλμ από τα καλά λάδια.

Όταν λες ακριβά, μιλάς για τα λάδια που βάζει η αντιπροσωπία?
Κοίτα ισχύει αυτό που λες για εξοικονόμηση αλλά δεν είναι καλύτερα να είσαι και ποιο σίγουρος?¨εγώ κάνω λόγο Άγιοι Ανάργυροι - Μαγούλα πήγαινε έλα κάθε μέρα 50χλμ... κάνω λοιπόν τα 5000χλμ σε 100 ημέρες δηλαδή 4,5 μήνες περίπου άρα έχω 2,3 αλλαγές λαδιών το χρόνο. Αν πάρω την κάθε μια πες 60€ με το φίλτρο τότε είναι 150€ πες το χρόνο.... οκ αν έκανα αλλαγή στις 7500 ή στις 10000 (λόγο της οδήγησής μου που πάω κηδεία μπορώ να τραβήξω και 10000χλμ με το castrol το οποίο όταν το αλλάζω είναι όπως το έβαλα σχεδόν) ε θα μου πάει το κόστος στα 90€? τα 60€ διαφορά θα με σώσουν οικονομικά μπροστά στην ζωή του κινητήρα? Στην τελευταία αλλαγή έκανα περίπου 7000 που τα άλλαξα πριν 15 ημέρες και ενώ ήμουν εκτός ορίων (δικών μου) και μέσα στο καλοκαίρι, το λάδι βγήκε ΟΚ.

Ειλικρινά δεν θέλω να πείσω κανένα απλά ενημερώνω. Στις αντιπροσωπείες γίνονταν όργια και πόσο μάλλον τώρα με την κρίση των 1ος υλών σε λιπαντικά και καύσιμα δεν μπορώ να φανταστώ. Μιλάω για θεϊκές μαϊμούδες λάδια και αγνώστου πατρός λάδια να τα βάζουν στα αυτοκίνητα απλά για να κερδίσουν. Ότι ίσχυε πριν πάρα πολλά χρόνια που έλεγες "θα πάω στην αντιπροσωπία για να είμαι σίγουρος", δεν παίζει πια. Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά προσέξτε τι βάζετε.

netlag
10-10-22, 11:08
A για πόλη μιλάω εγώ σορρυ που είναι ότι χειρότερο. Από την άλλη αν πάρω παράδειγμα το σπίτι στο χωριό μας για να βγεις στον κεντρικό δρόμο έχει μια ανηφόρα 1000 μέτρα με 45ο κλίση. Αν κάτσεις και ζεστάνεις το μοτέρ ΟΚ, εγώ το κάνω για 1-2 λεπτά το καλοκαίρι και παραπάνω το χειμώνα και ανεβαίνω... η αδελφή μου ΚΑΙ ΟΛΟ το χωριό βάζει μπροστά και ανεβαίνει... αυτά όλα τα αυτοκίνητα δεν βγάζουν 5ετία μιλάμε.... εκεί βοηθάς το αυτοκίνητο τουλάχιστον πάντα το λάδι του να είναι σε τέλεια κατάσταση. Το λάδι είναι το ποιο σοβαρό κομμάτι του κινητήρα για να ζήσει.



Όταν λες ακριβά, μιλάς για τα λάδια που βάζει η αντιπροσωπία?
Κοίτα ισχύει αυτό που λες για εξοικονόμηση αλλά δεν είναι καλύτερα να είσαι και ποιο σίγουρος?¨εγώ κάνω λόγο Άγιοι Ανάργυροι - Μαγούλα πήγαινε έλα κάθε μέρα 50χλμ... κάνω λοιπόν τα 5000χλμ σε 100 ημέρες δηλαδή 4,5 μήνες περίπου άρα έχω 2,3 αλλαγές λαδιών το χρόνο. Αν πάρω την κάθε μια πες 60€ με το φίλτρο τότε είναι 150€ πες το χρόνο.... οκ αν έκανα αλλαγή στις 7500 ή στις 10000 (λόγο της οδήγησής μου που πάω κηδεία μπορώ να τραβήξω και 10000χλμ με το castrol το οποίο όταν το αλλάζω είναι όπως το έβαλα σχεδόν) ε θα μου πάει το κόστος στα 90€? τα 60€ διαφορά θα με σώσουν οικονομικά μπροστά στην ζωή του κινητήρα? Στην τελευταία αλλαγή έκανα περίπου 7000 που τα άλλαξα πριν 15 ημέρες και ενώ ήμουν εκτός ορίων (δικών μου) και μέσα στο καλοκαίρι, το λάδι βγήκε ΟΚ.

Ειλικρινά δεν θέλω να πείσω κανένα απλά ενημερώνω. Στις αντιπροσωπείες γίνονταν όργια και πόσο μάλλον τώρα με την κρίση των 1ος υλών σε λιπαντικά και καύσιμα δεν μπορώ να φανταστώ. Μιλάω για θεϊκές μαϊμούδες λάδια και αγνώστου πατρός λάδια να τα βάζουν στα αυτοκίνητα απλά για να κερδίσουν. Ότι ίσχυε πριν πάρα πολλά χρόνια που έλεγες "θα πάω στην αντιπροσωπία για να είμαι σίγουρος", δεν παίζει πια. Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά προσέξτε τι βάζετε.

Στο αυτοκίνητο βάζω (από το 2009 που το αγόρασα) Eneos 0w20. Αγορασμένα από φυσικό κατάστημα στη Χαλκίδα με καλό reputation. Θα έλεγα ότι δεν τίθεται θέμα γνησιότητας σε αυτή την περίπτωση. Λάδι της αντιπροσωπείας δεν έβαλα ποτέ, γιατί ήταν λίγο ακριβότερο, αλλά στην ουσία ήταν τότε κάποιο rebadged Total αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή το πλήρωνες για premium ενώ ήταν κάποιο μέτριο.

BlueChris
10-10-22, 11:09
Στο αυτοκίνητο βάζω (από το 2009 που το αγόρασα) Eneos 0w20. Αγορασμένα από φυσικό κατάστημα στη Χαλκίδα με καλό reputation. Θα έλεγα ότι δεν τίθεται θέμα γνησιότητας σε αυτή την περίπτωση. Λάδι της αντιπροσωπείας δεν έβαλα ποτέ, γιατί ήταν λίγο ακριβότερο, αλλά στην ουσία ήταν τότε κάποιο rebadged Total αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή το πλήρωνες για premium ενώ ήταν κάποιο μέτριο.

Σωστός. 0 γιατί? δεν σου τσιμπάει λίγο παραπάνω?

netlag
10-10-22, 11:32
Σωστός. 0 γιατί? δεν σου τσιμπάει λίγο παραπάνω?

στο maintenance schedule o κατασκευστής το 0w20 το ορίζει ως preferred. Όχι δεν έχω κατανάλωση λαδιού. Μετρήσιμη τουλάχιστον.

teodor_ch
10-10-22, 12:00
Κωδικό δεν γνωρίζω, ξέρω πως το έχω εγώ σε Altea μοντέλο 2008, φίλος το έχει σε Altea XL μοντέλο 2009, και ξέρω και έναν ακόμα που το είχε σε Jetta. Το κάνει μόνο στην εκκίνηση (λόγω λαδιού όπως λες κι εσύ) και κυρίως το χειμώνα με τα κρύα. Μάλιστα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έβαλε την αντιπροσωπεία να του αλλάξει την καδένα 2 φορές με το ζόρι :lol:

αν ψάξεις στο youtube ο ήχος όταν υπάρχει πρόβλημα είναι πολύ τραχύς και επιμένει
εμένα τουλάχιστον το κάνει πάρα πολύ λίγο και πρέπει να έχω ανοίξει παράθυρα και να τον προσέξω

προσωπικά βάζω αυτά τα λάδια
https://www.theloladia.gr/el/5w-30/?pnum=1&comp=mobil

έβαλα το συγκεκριμένο κατάστημα γιατί έχει και τα Ελληνικής αντιπροσωπείας και τα παρα-εισαγωγής (όπως μου είπαν στο τηλέφωνο)
Νομίζω είχα πάρει τα φθηνότερα. Δεν μου φάνηκαν μαιμού απο φωτογραφίες αυθεντικών που έψαξα για σύγκριση.

BlueChris
10-10-22, 12:12
στο maintenance schedule o κατασκευστής το 0w20 το ορίζει ως preferred. Όχι δεν έχω κατανάλωση λαδιού. Μετρήσιμη τουλάχιστον.

Μπράβο τους αν με 0 δεν καίει τίποτα, το εννοώ σχεδιαστικά σαν μοτέρ.

netlag
10-10-22, 13:24
Μπράβο τους αν με 0 δεν καίει τίποτα, το εννοώ σχεδιαστικά σαν μοτέρ.

δεν απορώ για αυτό μιας και το δικό μου μοτέρ (2ZR-FAE) ειναι ατμοσφαιρικό και με χαμηλή σχέση συμπίεσης. Απορώ όμως που σε μοτέρ πιεσμένο τέρμα (G16E-GTS), ο κατασκευαστής επίσης προτείνει 0w20. Απορώ όχι τόσο για το 0 όσο για το 20.

@ ADSLgr.com All rights reserved.