PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

BlueChris
10-10-22, 14:13
δεν απορώ για αυτό μιας και το δικό μου μοτέρ (2ZR-FAE) ειναι ατμοσφαιρικό και με χαμηλή σχέση συμπίεσης. Απορώ όμως που σε μοτέρ πιεσμένο τέρμα (G16E-GTS), ο κατασκευαστής επίσης προτείνει 0w20. Απορώ όχι τόσο για το 0 όσο για το 20.

Στο Club ο φίλος μου βάζει 5/30 παντού με βάση οδηγίες της μαμά Toyota... το 20 μπαίνει επίσης αλλά χειμώνα κυρίως.... Το 0 τσιμπάει αν το κυνηγάς που δεν είναι κακό. Εγώ είμαι με 11 συμπίεση στο 1ZZ-FE.

netlag
10-10-22, 14:24
Στο Club ο φίλος μου βάζει 5/30 παντού με βάση οδηγίες της μαμά Toyota... το 20 μπαίνει επίσης αλλά χειμώνα κυρίως.... Το 0 τσιμπάει αν το κυνηγάς που δεν είναι κακό. Εγώ είμαι με 11 συμπίεση στο 1ZZ-FE.

Το δικό μου έχει υδραυλικά ωστήρια βαλβίδων και ένα πιο ψιλό λάδι είναι προτιμότερο για την καλύτερη λειτουργία τους (πιο άμεση λειτουργία). Νομίζω αυτός ειναι ο λόγος που θεωρείται preferred το 0w20 στο δικό μου. Σε μοτέρ με μηχανικά ωστήρια βαλβίδων, δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη για χαμηλό ιξώδες λαδιού. Νομίζω το δικό σου έχει μηχανικά ωστήρια.

Τα περι χειμώνα και καλοκαιριού, στην ελλάδα δεν έχουν τόση σημασία. Ενδεχομένως παίζουν ρόλο στη Σαουδική Αραβία και στον Καναδά.
το πρώτο νουμερο ειναι το ιξώδες με κρύο κινητήρα, το δευτερο νούμερο ειναι το ιξώδες με ζεστό κινητήρα.

Αν το 0w20 δεν πιάνει ταβάνι στο GR Yaris, στο δικό μου είναι έτη φωτός μακριά από το ταβάνι.

BlueChris
10-10-22, 17:44
Quiz: Πιο λάδι είναι πιο ακριβό και δυσκολότερο στην κατασκευή?

1. Το 0/20
2. Το 5/30
3. Το 10/40

Sebu
10-10-22, 18:57
https://www.youtube.com/watch?v=cvF66f4aRX8

netlag
10-10-22, 19:00
Quiz: Πιο λάδι είναι πιο ακριβό και δυσκολότερο στην κατασκευή?

1. Το 0/20
2. Το 5/30
3. Το 10/40

δεν ξέρω. πάντως υπάρχουν στην ίδια μάρκα και στο ίδιο πολύτυπο ιξώδες (πχ 0w20) ποιοτικές διαφορές. Πιο φθηνό μοντέλο λαδιού με γυρω στο 160 viscosity index, και πιο premium μοντέλο με γύρω στο 190.

BlueChris
10-10-22, 19:18
δεν ξέρω. πάντως υπάρχουν στην ίδια μάρκα και στο ίδιο πολύτυπο ιξώδες (πχ 0w20) ποιοτικές διαφορές. Πιο φθηνό μοντέλο λαδιού με γυρω στο 160 viscosity index, και πιο premium μοντέλο με γύρω στο 190.

Όσο μεγαλύτερη η διαφορά μεταξύ χαμηλού και υψηλού ιξώδες, τόσο πιο δύσκολο και ακριβότερο, στην ίδια μάρκα πάντα και ίδιο μοντέλο. Δεν είναι τυχαίο που όλοι μικραίνουν αυτήν τη διαφορά.

netlag
10-10-22, 19:20
Όσο μεγαλύτερη η διαφορά μεταξύ χαμηλού και υψηλού ιξώδες, τόσο πιο δύσκολο και ακριβότερο, στην ίδια μάρκα πάντα και ίδιο μοντέλο. Δεν είναι τυχαίο που όλοι μικραίνουν αυτήν τη διαφορά.

ναι, είναι απόλυτα λογικό όσο μικραίνει η διαφορά να είναι πιο ευκολο να το πετύχουν.

DOU
10-10-22, 22:45
Οι περισσότεροι μηχανικοί και συνεργεία προτείνουν και αναφέρουν αλλαγή λαδιών στις 7.500 και γενικά έχει επικρατήσει αυτό,είναι κάποια επίσημη γενική οδηγία η απλά ότι κατεβάσει το κεφάλι του καθενός?

Gentoo
10-10-22, 23:04
Οι περισσότεροι μηχανικοί και συνεργεία προτείνουν και αναφέρουν αλλαγή λαδιών στις 7.500 και γενικά έχει επικρατήσει αυτό,είναι κάποια επίσημη γενική οδηγία η απλά ότι κατεβάσει το κεφάλι του καθενός?

Συχνότερη αλλαγή λαδιών = περισσότερα κέρδη για τα συνεργεία. Εγώ αυτό βλέπω.

Ο κατασκευαστής αν λέει 15000, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

netlag
10-10-22, 23:47
μια ηλιθια απορία μου:

αν σε ενα αμαξι ο κατασκευαστής λεει καθε 20000 να κανουμε αλλαγη λαδιων και καθε 5000 εχει καψει το 25% του συνολικού λαδιού ο κινητήρας και το συμπληρωνουμε. Οταν έρθουν τα 20K στο οδομετρο, αλλαζουμε φιλτρο και συμπληρωνουμε το 25% που λείπει από την συμπλήρωση των 15K;

BlueChris
11-10-22, 06:35
μια ηλιθια απορία μου:

αν σε ενα αμαξι ο κατασκευαστής λεει καθε 20000 να κανουμε αλλαγη λαδιων και καθε 5000 εχει καψει το 25% του συνολικού λαδιού ο κινητήρας και το συμπληρωνουμε. Οταν έρθουν τα 20K στο οδομετρο, αλλαζουμε φιλτρο και συμπληρωνουμε το 25% που λείπει από την συμπλήρωση των 15K;

Δεν παίζει έτσι. Συμπληρώνεις συνέχεια και στα 20κ τα αλλάζεις. Λάδι που καίγεται αφήνει κατάλοιπα μέσα στο κινητήρα που δεν είναι καλό.

Από την άλλη το 0 που έγινε της μόδας, συνήθως δεν καίγεται με την έννοια την παλιά αλλά περνάει από σημεία τσουκου τσουκου εκτός του κυκλώματός του χωρίς απαραίτητα αυτό να είναι ο θάλαμος καύσης.
Anyway εχω ενα θέμα εγώ με το 0 προσωπικά. Είναι μαγικό λάδι για μοτέρ που στροφαρουν τρελα και πραγματικά τα βοηθάει αλλά δεν μου κάθεται σε τούρμπο με τίποτα.
Θα το ψάξω λίγο να καταλάβω τι προσφέρει....

DOU
11-10-22, 08:26
Συχνότερη αλλαγή λαδιών = περισσότερα κέρδη για τα συνεργεία. Εγώ αυτό βλέπω.

Ο κατασκευαστής αν λέει 15000, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Μια γενική εκτίμηση που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι ότι θα πρέπει να αλλάζετε λάδια στο αυτοκίνητο :

Κάθε 5.000 – 7.500 για τα παλιά μεταχειρισμένα αυτοκίνητα με ορυκτέλαιο
Κάθε 7.000 – 10.000 για αυτοκίνητα με μερικώς συνθετικό λάδι
Κάθε 10.000 – 15.000 για τα καινούρια αυτοκίνητα με πλήρως συνθετικό λάδι

https://www.service-koutsos.gr/%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%8C-%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AC-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%B1/

Crosswind
11-10-22, 18:41
Τι θα πρότειναν οι γνώστες σε μεταχειρισμένο 2005-2010 κοντά στα 150000χλμ? Το αμάξι δε θα κάνει πάνω από 5κ χλμ το χρόνο. Δε με απασχολεί αν είναι βενζίνη ή πετρέλαιο, αλλά η άνεση σε 3-4-5ωρα ταξίδια (4μελής οικογένεια).

netlag
11-10-22, 19:51
Τι θα πρότειναν οι γνώστες σε μεταχειρισμένο 2005-2010 κοντά στα 150000χλμ? Το αμάξι δε θα κάνει πάνω από 5κ χλμ το χρόνο. Δε με απασχολεί αν είναι βενζίνη ή πετρέλαιο, αλλά η άνεση σε 3-4-5ωρα ταξίδια (4μελής οικογένεια).

ένα Mercedes E200 με 1800cc μοτέρ με κομπρέσορα για χαμηλά τέλη. Ιδανικά με υγραέριο.

Sebu
11-10-22, 20:37
Συχνότερη αλλαγή λαδιών = περισσότερα κέρδη για τα συνεργεία. Εγώ αυτό βλέπω.

Ο κατασκευαστής αν λέει 15000, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

O κατασκευαστης κανεις πολλες υποθεσεις εργασιας και διαμορφωνει ενα μεσο προφιλ χρησης/οδηγησης/συνθηκων/θερμοκρασιας/ταχυτητων κτλ. Ειναι σαν τη μεση καταναλωση που ειδικα με το παλιο προτυπο τα νουμερα που εβγαζει ηταν μη ρεαλιστικα ως μαιμου γιατι ηταν σε συνθηκες που δεν μπορουν να γινουν replicate στο 99% των περιπτωσεων.

Δεν ειναι κανενα φοβερο κερδος για το συνεργειο, ιδιως αν το συνδυασεις με το well being του κινητηρα και της επενδυσης σου δεν ειναι κινητο να το αλλαζεις καθε 2-3 χρονια το αμαξι. Αν παρεις λαδια εσυ μονος σου καλα ποιοτικα πανε περι τα 10-12 ευρω το λιτρο. Κανα 7-8αρι εχει το φιλτρο λαδιου. Δινεις σε ενα συνεργειο της γειτονιας 10-20 ευρω να πιουν μια μπυρα, το σηκωνουν, βγαζουν ταπα καρτερ, αδειαζει/στραγγιζει, ταπωνουν με νεα ταπα, κατεβαζουν, γεμιζουν με λαδι, σφιγγουν, κλεινουν, εισαι ετοιμος. Μιλαμε πρακτικα για 10 λεπτα δουλεια. Το εχω κανει για αυτο το λεω. Αντε να σου χρεωσει την ταπα καρτερ κατι ψιλα του ευρω ή 1 ευρω. Αν μια φορα το χρονο δεν αξιζει για την "υγεια" του κινητηρα σου να επενδυεις 65-70 ευρω και 10 λεπτα χρονου δεν ξερω τι αξιζει.
Φυσικα μιλαω για περιπτωσεις που στο 1 ετος κανεις λιγοτερα απο τα χλμ του κατασκευαστη. Για τους περισσοτερους που κανουν 10-15χιλ. το ετος θα κανουν ετσι και αλλιως το σερβις και συνηθως θα ειναι οκ.

Αν ομως κανεις λιγοτερα χλμ κατ'ετος ή εισαι ψαγμενος και θες το καλυτερο για το αμαξι σου μια αλλαγη καθε 7.500 χλμ ειναι ενδεδειγμενη. Το λεω γιατι και παλι κανοντας αλλαγη καθε τοσα χλμ τα λαδια βγαινουν μαυρα και δεν ειναι τιποτα χαλια λαδια ειναι Mobil 1 ESP και δεν ειμαι καφρος ή καγκουρας στην οδηγηση, ζεσταινω το μοτερ πριν το ανοιξω κτλ κτλ. Παρολα αυτα αν τα λαδακια μπαινουν ξανθα και σε 7-7,5 χιλ. χλμ βγαινουν μαυρα δεν θες αυτο το λαδι να το αφησεις μεσα να γυριζει για αλλες 7,5 χιλ. χλμ.
Για αυτο ειπα οτι και το motorkote βοηθαει πολυ γιατι εχει καλυτερη/πιο ησυχη λειτουργεια ο κινητηρας, ακομα και κρυος δεν κροταλιζει η καδενα και εχει πεσει η στιγμιαια καταναλωση στο ρελαντι 0,1-0,2 λιτρα.

Φυσικα ολα αυτα δεν ειναι θεσφατο ουτε ευαγγελιο ουτε υποχρεωτικα επειδη τα αναφερω εγω ή καποιος αλλος. Εμπειριες ανταλλασσουμε και ο καθενας κανει οτι κρινει καλυτερο στο τελος της ημερας.

Οπως ελεγε και ο Τζιμ Ρον, listen to them, and listen to me and then make up your own mind. Be a student, don't be a follower.

- - - Updated - - -


μια ηλιθια απορία μου:

αν σε ενα αμαξι ο κατασκευαστής λεει καθε 20000 να κανουμε αλλαγη λαδιων και καθε 5000 εχει καψει το 25% του συνολικού λαδιού ο κινητήρας και το συμπληρωνουμε. Οταν έρθουν τα 20K στο οδομετρο, αλλαζουμε φιλτρο και συμπληρωνουμε το 25% που λείπει από την συμπλήρωση των 15K;

Εμενα θα μου φαινοταν παραξενο το μοτερ να καιει 25% καθε 5.000 χλμ και εγω να συνεχιζα σαν να μην τρεχει τιποτα και απλα να συμπληρωνα συνεχεια λαδι.
Το ειχει ο κολλητος μου χρονια αυτο με ενα Honda Civic το πρωτο μοντελο της τρεχουσας γενιας καπου πριν το 2010. Ηταν κολλημενος και το δουλευε μονο ψηλοστροφα συνεχεια και παντα 1-2 σχεσεις κατω απο το νορμαλ αλλα παντα. Λ.χ. Κηφισο, Συγγρου, παραλιακη, Αττικη Οδο ακομα και με αδειο δρομο και 120-130 θα πηγαινε με 3η ή 4η. 5η και 6η εβαζε σε πολυ ανοικτο δρομο και υστερα απο πολυ ωρα. Απο ενα σημειο και μετα ηθελε ανα μερικες χιλιαδες χλμ 1 λιτρο συμπληρωμα και ειχε παντα μαζι του 2 λιτρα λαδι στο πορτμπαγκαζ γιατι μια φορα του αναψε ενδειξη και δεν ειχε τιποτα απο λαδι και συνεχισε να οδηγει και εφτασε στη μεση.
Απο το Σαρακακη η διαγνωση/απαντηση ηταν οτι ειναι φυσιολογικο να καιει ανα καποιες χιλ. χλμ το 25% του λαδιου και οτι το κανουν ολα τα αμαξια (μουφα και ψεμα προφανως δεν το κανουν ολα τα αμαξια :p).
Μεχρι και που το πουλησε το αμαξι εκαιγε λαδακι αλλα και εκεινος δεν θελησε ποτέ να αλλαξει στυλ και τροπο οδηγησης, να μαλακωσει, να δει μηπως εφταιγε αυτο. Ισως και να ειχε κανει ηδη ζημια αρα και να το δουλευε πιο χαμηλοστροφα να παρεμεναν οι απωλειες. Δεν θα μαθουμε ποτέ.

netlag
11-10-22, 20:58
το 25% είναι συνήθως γύρω στο 1 λίτρο. Έχω ακούσει πάρα πολλές ιστορίες για τέτοιες καταναλώσεις και σε λιγότερα από 5k χλμ. Εννοείται όμως ότι δεν είναι φυσιολόγικό. Φυσιολογικό θα έλεγα ειναι max 1 λίτρο κάθε 30k.

Ο κολλητός σου εκτός από τη τσέπη του επιβάρυνε και το περιβάλλον οδηγώντας χωρίς λόγο σε υψηλές στροφές. Το Civic για να καίει τόσο λάδι μάλλον και από συμπίεση δεν θα πήγαινε καλά...

Gentoo
11-10-22, 21:21
O κατασκευαστης κανεις πολλες υποθεσεις εργασιας και διαμορφωνει ενα μεσο προφιλ χρησης/οδηγησης/συνθηκων/θερμοκρασιας/ταχυτητων κτλ. Ειναι σαν τη μεση καταναλωση που ειδικα με το παλιο προτυπο τα νουμερα που εβγαζει ηταν μη ρεαλιστικα ως μαιμου γιατι ηταν σε συνθηκες που δεν μπορουν να γινουν replicate στο 99% των περιπτωσεων.

Δεν ειναι κανενα φοβερο κερδος για το συνεργειο, ιδιως αν το συνδυασεις με το well being του κινητηρα και της επενδυσης σου δεν ειναι κινητο να το αλλαζεις καθε 2-3 χρονια το αμαξι. Αν παρεις λαδια εσυ μονος σου καλα ποιοτικα πανε περι τα 10-12 ευρω το λιτρο. Κανα 7-8αρι εχει το φιλτρο λαδιου. Δινεις σε ενα συνεργειο της γειτονιας 10-20 ευρω να πιουν μια μπυρα, το σηκωνουν, βγαζουν ταπα καρτερ, αδειαζει/στραγγιζει, ταπωνουν με νεα ταπα, κατεβαζουν, γεμιζουν με λαδι, σφιγγουν, κλεινουν, εισαι ετοιμος. Μιλαμε πρακτικα για 10 λεπτα δουλεια. Το εχω κανει για αυτο το λεω. Αντε να σου χρεωσει την ταπα καρτερ κατι ψιλα του ευρω ή 1 ευρω. Αν μια φορα το χρονο δεν αξιζει για την "υγεια" του κινητηρα σου να επενδυεις 65-70 ευρω και 10 λεπτα χρονου δεν ξερω τι αξιζει.
Φυσικα μιλαω για περιπτωσεις που στο 1 ετος κανεις λιγοτερα απο τα χλμ του κατασκευαστη. Για τους περισσοτερους που κανουν 10-15χιλ. το ετος θα κανουν ετσι και αλλιως το σερβις και συνηθως θα ειναι οκ.

Αν ομως κανεις λιγοτερα χλμ κατ'ετος ή εισαι ψαγμενος και θες το καλυτερο για το αμαξι σου μια αλλαγη καθε 7.500 χλμ ειναι ενδεδειγμενη. Το λεω γιατι και παλι κανοντας αλλαγη καθε τοσα χλμ τα λαδια βγαινουν μαυρα και δεν ειναι τιποτα χαλια λαδια ειναι Mobil 1 ESP και δεν ειμαι καφρος ή καγκουρας στην οδηγηση, ζεσταινω το μοτερ πριν το ανοιξω κτλ κτλ. Παρολα αυτα αν τα λαδακια μπαινουν ξανθα και σε 7-7,5 χιλ. χλμ βγαινουν μαυρα δεν θες αυτο το λαδι να το αφησεις μεσα να γυριζει για αλλες 7,5 χιλ. χλμ.
Για αυτο ειπα οτι και το motorkote βοηθαει πολυ γιατι εχει καλυτερη/πιο ησυχη λειτουργεια ο κινητηρας, ακομα και κρυος δεν κροταλιζει η καδενα και εχει πεσει η στιγμιαια καταναλωση στο ρελαντι 0,1-0,2 λιτρα.

Φυσικα ολα αυτα δεν ειναι θεσφατο ουτε ευαγγελιο ουτε υποχρεωτικα επειδη τα αναφερω εγω ή καποιος αλλος. Εμπειριες ανταλλασσουμε και ο καθενας κανει οτι κρινει καλυτερο στο τελος της ημερας.

Οπως ελεγε και ο Τζιμ Ρον, listen to them, and listen to me and then make up your own mind. Be a student, don't be a follower.

Αλλαγές λαδιών έχω κάνει και μόνος μου πολλές φορές. Δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Κάποτε άλλαζα στο παλιό μου όχημα ανά 7.500 γιατί έτσι είχα ακούσει. Δεν έπαψε να μου βγάζει προβλήματα, ακόμα κι έτσι.

Στο καινούργιο, εδώ και 3 χρόνια το πάω είτε στον χρόνο, είτε στις 15000. Δεν έχει κάνει κιχ.

Περισσότερο μ'ανησυχεί η παλαιότητα ενός οχήματος πλέον, παρά το αν αλλάζω λάδια ανά 5.000/7.500/10.000/15.000.

Ο καθένας έχει την άποψή του επί του θέματος. Για μένα προσωπικά, δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος να αλλάζω τόσο συχνά λάδια, για να αποφύγω ένα υποθετικό, μελλοντικό πρόβλημα στον κινητήρα, ούτε με προστατεύει εγγυημένα απ'το να μην προκύψει πρόβλημα στο μέλλον.

Είναι πιο πολύ ψυχολογικό το ζήτημα, παρά κάτι που αποτελεί αδιαμφισβήτητο γεγονός.

Στο τέλος-τέλος, ο καθένας συντηρεί το όχημά του, όπως κρίνει καλύτερα. Δεν υπάρχει θέσφατο σε κάποια πράγματα, όσο κι αν διατείνονται πολλοί.

BlueChris
11-10-22, 21:21
Τι θα πρότειναν οι γνώστες σε μεταχειρισμένο 2005-2010 κοντά στα 150000χλμ? Το αμάξι δε θα κάνει πάνω από 5κ χλμ το χρόνο. Δε με απασχολεί αν είναι βενζίνη ή πετρέλαιο, αλλά η άνεση σε 3-4-5ωρα ταξίδια (4μελής οικογένεια).

Ένα Avensis 2004-2008 αν είσαι τυχερός και βρεις το 18αρι(1ZZ-FE). Γύρω στα 5-6000€ και 1000-1200€ για αέριο Lovato ή BRC με τον καλό πνεύμονα και καλά μπεκ.

Πολύ καλό αυτοκίνητο, άνετο όμορφο και καίει γύρω στα 5.5-6lt με νορμάλ οδήγηση οπότε με αέριο συν την λιγη βενζίνη που θα καίει ταυτόχρονα, μιλάμε για κόστος 3.5 με 4 lt σε βενζίνη.
Στα ταξίδια είναι απίστευτα ήσυχο και ωραίο.

Για να καταλάβεις εγώ με το ίδιο μοτέρ καίω σε 45lt αέριο 5lt βενζίνη περίπου και κάνω 500χλμ

teodor_ch
11-10-22, 21:23
Πάντως το χρώμα του λαδιού δε μου λέει τίποτα να πώ την αλήθεια.
Να μιλήσουμε για χημική ανάλυση να το δεχτώ, αλλά το χρώμα μπορεί να είναι επειδή καθαρίζει τον κινητήρα ή για κάποιο άλλο λόγο.




Even just an increase in oil temperature may cause an additive to change colours, or initiate oil oxidation, darkening the oil.
Explaining oil colour change | Mobil™ (https://www.mobil.ca/en-ca/lubricants/industrial/lubricant-expertise/resources/explaining-oil-color-change#:~:text=There%20are%20several%20factors%20that,oil%20oxidation%2C%20darkening%20the%20oil.)

BlueChris
11-10-22, 21:24
Πάντως το χρώμα του λαδιού δε μου λέει τίποτα να πώ την αλήθεια.
Να μιλήσουμε για χημική ανάλυση να το δεχτώ, αλλά το χρώμα μπορεί να είναι επειδή καθαρίζει τον κινητήρα ή για κάποιο άλλο λόγο.

Η μαυρίλα δείχνει πως κάτι κακό γίνεται.

teodor_ch
11-10-22, 21:25
Η μαυρίλα δείχνει πως κάτι κακό γίνεται.

Διάβασε το edit. Η Mobil τα λέει αλλιώς ;)

BlueChris
11-10-22, 21:31
Explaining oil colour change | Mobil™ (https://www.mobil.ca/en-ca/lubricants/industrial/lubricant-expertise/resources/explaining-oil-color-change#:~:text=There%20are%20several%20factors%20that,oil%20oxidation%2C%20darkening%20the%20oil.)

Βλέπεις βλακείες λέει η Mobil και συγγνώμη. Επίσης μιλάμε για τα χειρότερα λάδια. Έβαζα παλιά στο Hyundai το Accent το GT που είχα, το διαλαγε σαν λάδι. Μιλάμε έβγαινε νερό μετά από 5000χλμ. Μόλις άλλαξα τότε σε Total έσωσα το μοτέρ.
Είχα δοκιμάσει θυμάμαι και όταν βγήκε το 0/40 που ήταν η 1η εταιρεία που είχε βγάλει...ωωω πως στροφαρε το μοτερ!!!!! Ωωωω πως πήρα όλες τις φλάντζες βαλβίδων στο χέρι :)
Από τότε μακρυά και αγαπημένοι.

Gentoo
11-10-22, 22:11
Κι εγώ θα συμφωνήσω πως το χρώμα δεν παίζει ρόλο. Μαυρίζουν πολύ γρήγορα κάποια λάδια, δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχασαν το ιξώδες τους.

BlueChris
11-10-22, 22:27
Κι εγώ θα συμφωνήσω πως το χρώμα δεν παίζει ρόλο. Μαυρίζουν πολύ γρήγορα κάποια λάδια, δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχασαν το ιξώδες τους.

Όχι η αλλαγή χρώματος δεν σημαίνει και αυτόματα μείωση στο ιξώδες αλλά δεν είναι καλό σημάδι.
3 συνεργεία που έχω επαφή πάντως και έχω σχέσεις, ο Πασπαλιαρης στη Toyota που είναι επίσημος αντιπρόσωπος, ο Μητρόπουλος στη Huyndai, επίσης αντιπροσωπεία αλλά και ο φίλος μου στο CorollaClub συμφωνούν πως δεν είναι καλό να μαυρίζουν τα λάδια.
Συμβαίνει κάποιες φορές από αλλαγή μάρκας σε μάρκα αλλά και σημαίνει ή για την υγεία του κινητήρα ή για την ποιότητα των λαδιών.

Το θέμα είναι, πότε μαυρίζουν? Εγώ αν το έβλεπα στο αμάξι μου θα τα άλλαζα στα 1000-2000χλμ μια φορά δοκιμαστικά να δω σε τι κατάσταση είναι. Αν ήταν οκ τότε απλά θα έκανα τις αλλαγές λίγο πιο πριν ή θα δοκίμαζα άλλη μάρκα, αν ήταν χάλι θα είχα άγχος τι να κάνω :)

teodor_ch
11-10-22, 22:41
Βλέπεις βλακείες λέει η Mobil και συγγνώμη. Επίσης μιλάμε για τα χειρότερα λάδια. Έβαζα παλιά στο Hyundai το Accent το GT που είχα, το διαλαγε σαν λάδι. Μιλάμε έβγαινε νερό μετά από 5000χλμ. Μόλις άλλαξα τότε σε Total έσωσα το μοτέρ.
Είχα δοκιμάσει θυμάμαι και όταν βγήκε το 0/40 που ήταν η 1η εταιρεία που είχε βγάλει...ωωω πως στροφαρε το μοτερ!!!!! Ωωωω πως πήρα όλες τις φλάντζες βαλβίδων στο χέρι :)
Από τότε μακρυά και αγαπημένοι.

Πολλά επιχειρήματα δε λέω αλλά και άλλες εταιρίες αλλά λενε. Και χημικες αναλύσεις σε χρησιμοποιημενα Mobil λάδια που είχα διαβάσει τα έβγαζαν άριστα.

https://www.google.com/amp/s/blog.amsoil.com/what-your-motor-oil-color-means/amp/


Αν βρεις κανενα αξιόπιστο στοιχείο έλα να τα δούμε

Gentoo
11-10-22, 22:43
Όχι η αλλαγή χρώματος δεν σημαίνει και αυτόματα μείωση στο ιξώδες αλλά δεν είναι καλό σημάδι.
3 συνεργεία που έχω επαφή πάντως και έχω σχέσεις, ο Πασπαλιαρης στη Toyota που είναι επίσημος αντιπρόσωπος, ο Μητρόπουλος στη Huyndai, επίσης αντιπροσωπεία αλλά και ο φίλος μου στο CorollaClub συμφωνούν πως δεν είναι καλό να μαυρίζουν τα λάδια.
Συμβαίνει κάποιες φορές από αλλαγή μάρκας σε μάρκα αλλά και σημαίνει ή για την υγεία του κινητήρα ή για την ποιότητα των λαδιών.

Το θέμα είναι, πότε μαυρίζουν? Εγώ αν το έβλεπα στο αμάξι μου θα τα άλλαζα στα 1000-2000χλμ μια φορά δοκιμαστικά να δω σε τι κατάσταση είναι. Αν ήταν οκ τότε απλά θα έκανα τις αλλαγές λίγο πιο πριν ή θα δοκίμαζα άλλη μάρκα, αν ήταν χάλι θα είχα άγχος τι να κάνω :)

Περισσότερο παίζει ρόλο και ο τύπος του λαδιού ενδεχομένως καθώς και η "βρωμιά" που υπάρχει στον κινητήρα.

Και επίσης, για πόση μαυρίλα μιλάμε; Γιατί αν απλώς σκουραίνει και δεν είναι πλέον ξανθό, είναι διαφορετικό απ'το να 'ναι μαύρα κατράμι, σαν πετρελαιοκηλίδα...

netlag
11-10-22, 22:48
φήμες θέλουν πως ποτέ σε κανένα forum στο πλανήτη δεν βρέθηκε λύση σε λαδοσυζητηση

αν ειστε σίγουροι οτι ειναι αυθεντικά, πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, δεν ειναι οτι φθηνότερο υπάρχει, και τα αλλάζετε στα διαστήματα που θελει ο κατασκευαστης ή και νωριτερα τοτε μια χαρά είναι τα λαδια σας

BlueChris
11-10-22, 22:54
φήμες θέλουν πως ποτέ σε κανένα forum στο πλανήτη δεν βρέθηκε λύση σε λαδοσυζητηση

αν ειστε σίγουροι οτι ειναι αυθεντικά, πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, δεν ειναι οτι φθηνότερο υπάρχει, και τα αλλάζετε στα διαστήματα που θελει ο κατασκευαστης ή και νωριτερα τοτε μια χαρά είναι τα λαδια σας

Συμφωνώ και κάνω πίσω, στην τελική κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσσουμε εμπειρίες. Κανείς δεν είναι "άσφαλτος" που έλεγε και η κυρία...

billy
12-10-22, 10:46
Ας μοιραστώ και εγώ τα ψυχολογικά μου με το λάδι.

Θα ήθελα να έχουμε κάτι τέτοιο εδώ Ευρώπη (https://www.blackstone-labs.com/tests/) δίνεις 30 USD παίρνεις αποτέλεσμα για το λάδι που (έβαλες) έβγαλες.

Στα ψυχολογικά τώρα οτι λέει ο κατασκευαστής με όριο (δικό μου) τα 15K για πλήρως συνθετικά λάδια. Το προφίλ μου είναι 12-15-18K το χρόνο οπότε μου βγαίνει τουλάχιστον μια αλλαγή κάθε 12/14 μήνες.

Opel Corsa 1.4L (2008) αλλαγή κάθε 7500 Km μέχρι τα 60Κ. Μετά βαρέθηκα και το πήγα στα 15Κ (το εδιωξα στα 185K και δεν εκαψε ποτέ λάδι)
Ford Fiesta 1.0L (2018) κάθε 15K

Παρατήρηση για τους μάστορες της γειτονιάς εαν δεν εχουν ροπόκλειδο δεν θέλω να τον ξέρω (ή να του πάω το δικό μου) (εβαλα helicoil γιατι έφαγε την βόλτα στο αλουμίνιο του κάρτερ)

Μηχανακι οτι λεει ο κατασκευαστής με τουλάχιστον μια αλλαγή τον χρόνο ανεξάρτητα Km με max 8K για συνθετικά

Αγορά λαδιών παίζει πολύ μούφα απο οτι έχω μάθει. Motul μόνο απο Λαμπριανίδη, amsoil μόνο απο autoturbo

Gentoo
12-10-22, 14:19
Παρατήρηση για τους μάστορες της γειτονιάς εαν δεν εχουν ροπόκλειδο δεν θέλω να τον ξέρω (ή να του πάω το δικό μου) (εβαλα helicoil γιατι έφαγε την βόλτα στο αλουμίνιο του κάρτερ)

Είναι must αυτό. Οφείλουν να το έχουν και να το χρησιμοποιούν στα σωστά Nm.

netlag
12-10-22, 14:27
ροπόκλειδο όλοι έχουν. Να έχουν αποστηθίσει τις ροπές για κάθε βίδα σε κάθε μάρκα και κάθε μοντέλο, δεν παίζει. Επομένως μένουν εκείνοι που ανοίγουν service manual και αυτοι που δεν...

billy
12-10-22, 15:22
Μετάφραση: Που ανοίγουν το service manual εάν το έχουν :)

teodor_ch
21-10-22, 23:23
Mobil1 300.000χλμ
Αλλαγή κάθε 10.000χλμ
https://www.reddit.com/r/Justrolledintotheshop/comments/y9wpv9/my_oneowner_2004_mazda3_getting_a_valve_cover/?utm_source=share&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_term=1&utm_content=share_button


Do you use synthetic? I actually sent oil samples in for analysis when I first started the 10k intervals. They said that I could realistically go even longer if I wanted.

Although... now that she's over 300k, I should probably get it checked again and reevaluate.

Μίλια είναι τελικά...!!!!

BlueChris
22-10-22, 00:15
Mobil1 300.000χλμ
Αλλαγή κάθε 10.000χλμ
https://www.reddit.com/r/Justrolledintotheshop/comments/y9wpv9/my_oneowner_2004_mazda3_getting_a_valve_cover/?utm_source=share&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_term=1&utm_content=share_button



Μίλια είναι τελικά...!!!!

Καμία σχέση τα αυτόματα αμερικανικά που πάνε αιώνια με 100χλμ στις εθνικές, σε σχέση με τους δικούς μας δρόμους, μα καμία για έναν κινητήρα ασχέτως λαδιού.
Στη Γερμανία ένα αμάξι με 200-300000 χλμ θεωρείται ολοκαίνουργιο.

teodor_ch
22-10-22, 11:12
Το σχεδόν μισό εκατομμύριο χιλιόμετρα με αλλαγές ανα 15.000χλμ με το συγκεκριμένο λάδι και αυτή την εικόνα κινητήρα μιλάει απο μόνο του.
Ο κινητήρας είναι σαν καινούργιος!!!


Αν βάλω και τις τόσες αναλύσεις λαδιών που έχω δεί και την άριστη συμπεριφορά του κινητήρα μου (αν και νέος ακόμα με 120.000χλμ) που δεν καταναλώνει σταγόνα παρόλο που είναι απο τους πιο επίφοβους απλά επιβεβαιώνεται ότι το λάδι είναι άριστο.

Και μένω Κρήτη με τα περισσότερα χιλιόμετρα ΒΟΑΚ με σταθερά 80-120χλμ/ώρα.

Τώρα αν κάποιος είναι πιο πολύ στο ρελαντί και 1η-2α απο ότι με 4η και πάνω δεν θα έπρεπε να μετράει χιλιόμετρα αλλά ώρες λειτουργίας.

billy
22-10-22, 12:26
Που κανείς ανάλυση λαδιών για δώσε φως

teodor_ch
22-10-22, 13:30
Που κανείς ανάλυση λαδιών για δώσε φως

Δεν έχω κάνει. Σε φόρουμ έβλεπα άλλων χρηστών το 2009-2011 όταν είχα αγοράσει το αυτοκίνητο και ψαχνόμουν. Δεν ασχολούμαι πλέον.

DOU
22-10-22, 17:52
Πάντως για κάποιον που έχει και θέλει να αγοράσει νέο αυτοκίνητο,υπάρχει σπαζοκεφαλια με τα δεδομένα που ισχύουν,επειδή προτεραιότητα μπαίνει η κατανάλωση και το συνολικό κόστος συντήρησης,μεταξύ ήπιων υβριδικών,mild υβριδικων,plug in,τελευταίας γενιάς πετρελαίου/βενζίνης,TGI φυσικού αερίου,υγραερίου εργοστασιακού και όχι μετατροπής,τι παίρνεις και γιατί?

BlueChris
22-10-22, 18:18
Πάντως για κάποιον που έχει και θέλει να αγοράσει νέο αυτοκίνητο,υπάρχει σπαζοκεφαλια με τα δεδομένα που ισχύουν,επειδή προτεραιότητα μπαίνει η κατανάλωση και το συνολικό κόστος συντήρησης,μεταξύ ήπιων υβριδικών,mild υβριδικων,plug in,τελευταίας γενιάς πετρελαίου/βενζίνης,TGI φυσικού αερίου,υγραερίου εργοστασιακού και όχι μετατροπής,τι παίρνεις και γιατί?

Εγώ προσωπικά περιμένω του χρόνου την Corolla σε plugin που θα βγάλει η Toyota. Θα μπει και αέριο επάνω (όχι φυσικό) και τέλος.
Πάντως ρε παιδιά το Tiguan της Volkswagen είναι τόσο ακριβό? Πήρε ο γείτονας ένα, πολύ ωραίο θα πω, βενζίνη αυτόματο και μου λέει 40χιλ... Μου έπεσε η μασέλα και έφυγα αλλά μου φαίνονται πολλά...

ariadgr
22-10-22, 18:36
Εγώ προσωπικά περιμένω του χρόνου την Corolla σε plugin που θα βγάλει η Toyota. Θα μπει και αέριο επάνω (όχι φυσικό) και τέλος.

Ελπίζω εννοείς μετά τα 11 χρόνια εγγύηση που δίνει για τη μπαταρία, θα το πειράξεις για υγραέριο.
Το οποίο δε χρειάζεται κιόλας σε plug-in αφού για τις καθημερινές μετακινήσεις στην πόλη έχεις μηδενική κατανάλωση βενζίνης λόγω της μπαταρίας.

BlueChris
22-10-22, 19:17
Ελπίζω εννοείς μετά τα 11 χρόνια εγγύηση που δίνει για τη μπαταρία, θα το πειράξεις για υγραέριο.
Το οποίο δε χρειάζεται κιόλας σε plug-in αφού για τις καθημερινές μετακινήσεις στην πόλη έχεις μηδενική κατανάλωση βενζίνης λόγω της μπαταρίας.

Ότι παρω το αέριο θα μπει με το καλημέρα, δεν τίθεται θέμα, από εκεί και πέρα υπήρχε νόμος που αν σε υβριδικό έβαζες αέριο έχανε το υβριδικό του νόημα για το κράτος οπότε δεν άξιζε αλλά το άλλαξαν αυτό πρόσφατα.

- - - Updated - - -


Ότι παρω το αέριο θα μπει με το καλημέρα, δεν τίθεται θέμα, από εκεί και πέρα υπήρχε νόμος που αν σε υβριδικό έβαζες αέριο έχανε το υβριδικό του νόημα για το κράτος οπότε δεν άξιζε αλλά το άλλαξαν αυτό πρόσφατα.

Από την άλλη μπορώ να το φορτίζω ατη δουλειά....

ariadgr
22-10-22, 19:22
Ότι παρω το αέριο θα μπει με το καλημέρα, δεν τίθεται θέμα, από εκεί και πέρα υπήρχε νόμος που αν σε υβριδικό έβαζες αέριο έχανε το υβριδικό του νόημα για το κράτος οπότε δεν άξιζε αλλά το άλλαξαν αυτό πρόσφατα.

Δεν αναφέρομαι στο κράτος.
Στην εγγύηση της Toyota που θα χάσεις αναφέρομαι.
Και που σε μια μπαταρία που κοστίζει πολλές χιλιάδες ευρώ, δε σε συμφέρει να τη χάσεις.

BlueChris
22-10-22, 19:41
Δεν αναφέρομαι στο κράτος.
Στην εγγύηση της Toyota που θα χάσεις αναφέρομαι.
Και που σε μια μπαταρία που κοστίζει πολλές χιλιάδες ευρώ, δε σε συμφέρει να τη χάσεις.

Δεν χάνω τίποτα...

ariadgr
22-10-22, 19:42
Δεν χάνω τίποτα...

OK, αν πιστεύεις ότι με το που κάνεις τη μετατροπή σε αέριο δεν θα ακυρώσουν την εγγύηση, go for it.

Hint: εδω ακυρώνεται αν δεν πηγαίνεις κάθε χρόνο σε εξουσιοδοτημένο από την αντιπροσωπεία συνεργείο

BlueChris
22-10-22, 19:48
Μόλις μίλησα με τον κολλητό στην αντιπροσωπεία. Η μπαταρία έχει 10 χρόνια εγγύηση στα Toyota ασχέτως το υπόλοιπο αυτοκίνητο. Silent η Toyota το έχει στα 15 χρόνια.
Από εκεί και πέρα η υπόλοιπη εγγύηση του αυτοκινήτου μπορεί να χαθεί αν όντως βάλεις αέριο στο όχημα και δεν έχει iso. Το iso βγαίνει στα 3 χρόνια περίπου για κάθε νέο αυτοκίνητο για το αέριο αλλά εδώ από άκρες αυτό το ξεπερνάω.

- - - Updated - - -

Όποιος έχει απορίες για οτιδήποτε έχει σχέση με Toyota/Lexus είμαι εδώ.

ariadgr
22-10-22, 20:07
Μόλις μίλησα με τον κολλητό στην αντιπροσωπεία. Η μπαταρία έχει 10 χρόνια εγγύηση στα Toyota ασχέτως το υπόλοιπο αυτοκίνητο.

Πες του να ανοίξει το site της Toyota Ελλας...

https://www.toyota.gr/owners/warranty/toyota-warranty

Έως 11 χρόνια εγγύηση Υβριδικής μπαταρίας

Προϋπόθεση ισχύος της εγγύησης αποτελεί η συντήρηση του αυτοκινήτου σύμφωνα με τα πρότυπα του κατασκευαστή κάθε έτος ή ανά 15.000 χλμ. (ό,τι παρέλθει πρώτο). Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στο βιβλίο εξυπηρέτησης και εγγύησης του αυτοκινήτου σας ή να επικοινωνήστε με τον πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο επισκευαστή της Toyota.

- - - Updated - - -

@BlueChris

Ποιό εξουσιοδοτημένο service θα σφραγίσει αυτό το βιβλιαράκι όταν δει τη μη εξουσιοδοτημένη μετατροπή;

242464
242463

BlueChris
22-10-22, 20:19
Ας το ληξουμε :)

tsigarid
22-10-22, 20:22
Εγώ δεν σκοπεύω να αγοράσω αυτοκίνητο, έχω μία παλιατζούρα που χρησιμοποιώ όταν έρχομαι τα καλοκαίρια, αλλά αν σκεφτόμουνα για καινούριο σήμερα θα έπαιρνα σίγουρα υβριδικό ή καθαρά ηλεκτρικό. Δεν θα ήθελα να αγοράσω αυτοκίνητο με ορίζοντα 10ετίας (αν όχι 20ετίας) και να ανησυχώ αν μελλοντικοί νόμοι δεν θα με αφήνουν να πάω μέσα στο δακτύλιο, ή χειρότερα.

DOU
22-10-22, 20:37
Έχεις ένα δίκαιο για τους νόμους...όταν έκανα επιλογή αυτοκινήτου το 2015,η τότε κυβέρνηση,είχε πει ότι αυτοκίνητα με Co2 κάτω από 100 δεν θα πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας,τελικά μετά ο νόμος άλλαξε για φοροεισπρακτικους λογους και βρέθηκα να πληρωνω κανένα 90ευρω τελη για 1.0αρι με 99 co2.Δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη με την καμια.

elina_77
22-10-22, 20:42
Φυσικά ούτε με τα υβριδικά/ηλεκτρικά μένει κανείς "ήσυχος" για ότι αφορά τις οικονομικές υποχρεώσεις του προς το κράτος.
Οι νόμοι τροποποιούνται κάθε φορά σύμφωνα με τα συμφέροντα των ισχυρών.
Εάν και εφόσον γεμίσουμε ηλεκτρικά (λέμε τώρα...) προφανώς και θα επιβαρυνθούν με φόρους ώστε να ισοσκελιστεί η χασούρα από τη μείωση των συμβατικών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.